UI 7ERTRAGING KAN PROBLEMATISCH ZIJN VOOR MINIMA' Brand verwoest bungalow in Axel Sint op toernee in Zeeuwsch-Vlaanderen Nog acht procent van bieten in de grond Bonden dreigen met acties bij Hoechst Kruiswerk Zeeland over enkele jaren '24-uurs bedrijf Sloop hulpbrug naar Neeltje Jans begonnen BOEREN WACHTEN ONGERUST WEERSVERANDERINGEN AF kernenergie prijs fusie PZEM' Bromfietsster gewond bij ongeval in Sint Jansteen Hond blijkt vergiftigd MAANDAG 30 NOVEMBER 1987 PAPIER VOOR UW PEN J.BOOGERD: 'Meer Kernindustrie TERNEUZEN - De eenmalige uitkering voor mensen met een minimum inkomen wordt in veel gevallen pas volgend jaar uitbetaald. De gemeenten Oostburg en Terneuzen proberen nog wel een deel vóór de Kerst rond te krijgen. Oplossing Ivoren toren AfValschip Falco kan eind '89 stoppen met dumpen zwavelzuur OO^A^fr INRUILAUTO'S 12 MAANDEN GARANTIE "Verkoop,leasing, verhuur, service, onderhoud DE STEM VAN 7TEET.# II i i de wagen. In de kof1 rei hte zoekt hij een tijdlang v »t naar koelwater. VAN GENT - Momen- zit in Zeeuwsch-Vlaan- in nog rond acht pro- -28.000 ton-van de te gsten bieten in de grond, weersomstandighe- (veel te nat) en drin- andere werkzaamhe- (zaaien wintertarwe) nhiervan dereden. jchte nde na een minuut of vijf omwolken zijn verdrev dekt de man dat door doen een ongekende aos is ontstaan. Ach onze verslaggever it enige ongerustheid wach- de betrokken boeren de iersveranderingen af. Mo menteel is het bijna niet moge lijk te oogsten. Gaat het onver hoopt na deze natte periode vriezen dan ontstaan er grote problemen omdat bevroren bieten formeel niet door de sui kerfabriek in Sas geaccepteerd mogen worden. „Kunnen die bieten er echter op tijd uit dan denken we ruim voor de Kerst de campagne te kunnen afslui ten", zegt ing. J. Murre van de Suikerunie in Sas van Gent. Het natte najaar heeft na drukkelijk zijn stempel op de huidige campagne gedrukt. De aanvoer stagneerde hierdoor af en toe zodat er in een korte pe riode belangrijk minder bieten verwerkt konden worden. De gehele bietenaanvoer werd constant gekenmerkt door een hoog tarra, zo'n 26 tot 27 pro cent. „Voor de fabriek was het een gelukkige omstandigheid dat het vochtig bleef omdat je op die manier het slib makke lijker kunt afvoeren, hoewel bumper van zijn auto sii van de hoofdaders van N rk dicht. Dat bevordert noedsrust van de man geei s. Bovendien beginnen zijn knel geraakte medewegj ükers luidkeels te schrei sA h. Er is geen plaats om de v jj i zomaar even aan de kuit Druk overleg met een auffeur en een parkeerwac levert niets op. Trouwe srleg is onmogelijk vanwt eindeloos toeteren van Jere automobilisten dat d idvoudig wordt weerkaatst a de hoog oprijzende wolke tbbers rondom. De man neemt nu een klo sluit. Hij haalt oude lap orschijn en draait de dop koelsysteem af. Daan at hij kordaat zijn pantal begint, zijn blik met plechti ast op het inwendige van to richtend en zijn rug naar achteren gebogen, koelwatertank te watere irbij wordt hij zeer gehi :rd door zijn korte, propp stalte. Hij laat zich met In stuk brengen door de ma b, nu zeer onwelriekende dat i die uit de wagen opsi ie zwarte tienermeisjes et tafereel joelend gade. Ei in een wollen mantel] zich geschrokken 1 heer kijkt over zijn br jlazen en roept: „Viezerik vee winkeliers applaudisen rid. En de taxi-chauffeur ze at de man vooral niet te die lij de nog zeer hete koelwale moet komen omdat hij zit i kunnen bezeren. Na ngt de man zijn kleding Irde, gooit de motorkap en offerbak dicht, start zijn wag verdwijnt in de chaos, varte tienermeisjes liggen dl og steeds verkrampt van het li hen tegen een etalageruit, ommige omstanders gelovt riet eens wat ze met eigen ïebben gezien. Waarmee maar gezegd ijn dat je in een stad als Ne ork niet leeft, maar vecht. Eenmalige uitkering later vel bont in zijn stukje van 3 november. Hij draait oor aak en gevolg wel hee! doorzichtig om. De Joodse oepen en hun sympati nten hebben zeer terecht _eageerd tegen verschijn#- Slen die jodenhaters hanteer den om hun nazi-misdaden een motiefje te geven. We meent dat vrijheid van me ningsuiting mag worden misbruikt om misdadig® vooroordelen, al dan niet bewust, te verspreiden snapt niets van het goede van die vrijheid. Men vraagt zich dan oo« af wat de echte bedoeling want op deze manier li]10 die twijfelachtig. Als men weet dat groepen mensen zich nodeloos gekwetst gaan voelen, kan men dat ook na laten te bevorderea Rucphen, P. Marijnissen J. Boogerd-Quaak ..heldere analyse ma ken. - foto de stem/cor j. de boer mom *>p rjw* t« Van Onze verslaggever ro JBjwtn MIDDELBURG - Meer kernenergiecentrales is volgens Statenlid J. Boogerd-Quaak (D66) de prijs die Zeeland moet betalen om PZEM en Watermaatschappij te laten samensmelten tot één nutsbedrijf. Die fusie is het Zeeuwse antwoord op de ontwerp- Elektriciteitswet waarbij een scheiding tussen dis tributie en produktie wordt voorgeschreven. Addertje onder het gras is echter de voorwaarde in die wet, dat het op te stel len produktievermogen minimaal 2500 Megawatt moet zijn. „We koersen af op een zelfstandig PZEM-pro- duktiebedrijf maar ner gens wordt een analyse gemaakt over de voor waarden waaronder de PZEM zelfstandig blijft", zo zei het Statenlid. Indien er meer kernenergiepro- duktie komt in Zeeland, krijgt de provincie tot minstens het jaar 2030 te maken met de effecten van het planologisch waarborgingsbeleid dat onder meer inhoudt dat in een straal van twintig ki lometer (waarbinnen vlissingen, Middelburg, Goes en Terneuzen val len) een aantal beperkin gen gelden zoals: weinig °f geen groei bevolking, geen explosiegevaarlij ke inrichtingen en geen bur gerluchtvaart. „Of we dan een WOV no dig hebben, is de vraag", mdus mevrouw Boogerd, die erop wees dat toename van Zeeuwse werkgele genheid dan alleen maar plaatsvindt in de kernin dustrie. „Voor het overige worden we dan in Zeeland een recreatief agrarisch gebied. En dat we dat moeten worden, schijnt in de 4e Nota Ruimtelijke Ordening te staan". Zij Pleitte er dan ook voor een heldere analyse te maken voordat tot herstructure ring van de PZEM wordt overgegaan. „Een analyse die meer omvat dan het oeiang van alleen maar SI °f misschien «lts alleen maar de visie ^n„enkele top-bestuur- Van onze verslaggever De vertraging in de uitbetaling is veroorzaakt door de late besluitvorming in Den Haag. Op 25 november kwam de Wet op de Eenmalige Uitkering door de Eerste Kamer. „Het is ontzettend vervelend. In het verleden moesten de aanvraagformulieren vóór 15 november binnen zijn. Meestal lukte het dan wel om de uitke ringen nog voor Kerstmis uit te betalen. Nu moeten de aan vraagformulieren nog weg, want ze mochten niet worden verstuurd voordat de Kamer had beslist", zegt M. Burgers, adjunct-directeur van de So ciale Dienst in Terneuzen. Die gemeente besteedt het verzor gen van de eenmalige uitkerin gen uit aan het ADZ (Admini stratief Dienstencentrum Zee land). Omdat door de vertraging veel mensen in. de knel dreigen te geraken, heeft de Sociale Dienst in Terneuzen gisteren in een spoedoverleg met het ADZ naar een oplossing gezocht. Die is gevonden in een wijziging van het computerprogramma. Burgers: „In plaats van gelijk tijdige betaling van alle uitke ringen, zoals we andere jaren deden, worden de aanvragen nu per week berekend. Van week tot week worden onze cliënten dan uitbetaald. De be doeling is dat zo toch nog een deel zijn geld krijgt vóór 25 de cember en niet moet wachten tot februari of maart. Of het lukt, is natuurlijk ook afhan kelijk van het aantal aanvra gen dat de eerste weken bin nenkomt". De gemeente Terneuzen ver stuurt volgende week 750 for mulieren. Die kunnen worden ingediend tot 1 februari 1988. Over de besluitvorming in Den Haag is Burgers niet erg te spreken. „Het is toch weer zoals vaker in het verleden. Ginds beslissen ze in hun 'ivoren to ren'. Wij moeten de klappen opvangen. Dat kunnen we nog wel aan, maar voor mensen met een minimum inkomen kan deze vertraging problema tisch zijn." De gemeentelijke Sociale Dienst in Hulst gaat er van uit dat pas volgend jaar in januari en februari wordt uitgekeerd. Hoofd E. de Deckere: „Kerst mis is niet haalbaar. Dat was ook niet de bedoeling van de minister. De werkzaamheden moeten nog worden gestart, want we hebben de formulie ren nog niet eens. We lopen dus achter." Van onze correspondent SINT JANSTEEN - Bij een verkeersongeval op de Wil- helminalaan te Sint Jan steen werd gistermiddag de 16-jarige bromfietsster me juffrouw M. de C. gewond. Ze werd met een gebroken bo venbeen en een kaakfractuur per ambulance overgebracht naar het Julianaziekenhuis in Terneuzen. Het ongeval gebeurde door dat de automobilist R. B., die uit een uitrit kwam, geen voor rang verleende. In Oostburg is de beslissing van de Eerste Kamer niet afge wacht. „We hebben de snelheid opgevoerd en begin deze week de formulieren verstuurd. Zo kunnen we misschien toch nog een deel vóór Kerstmis uitbeta len. Maar dat hangt natuurlijk ook af van hoe snel mensen hun formulieren terugsturen en of die volledig ingevuld zijn. We doen ons uiterste best, maar we kunnen niets garan deren", aldus W. Hamelink, chef van de Sociale Dienst in Oostburg. De eenmalige uitkering wordt alleen uitbetaald aan mensen die in 1986 een uitkering: heb ben aangevraagd en gekregen. Er wordt onderscheid gemaakt tussen twee categorieën: zij die vóór 1984 al een eenmalige uit kering kregen en zij die deze in 1984 voor het eerst kregen. De hoogte van de uitkeringen wordt bepaald door leeftijd, het al dan niet 'alleenstaand' zijn en het al dan niet hebben van één of meerdere kinderen. De bedragen lopen op tot 700 gul den voor gehuwden samen wonenden met twee kinderen die al vóór 1984 een uitkering aanvroegen. Is dat het geval, dan kunnen ze bovendien een 'beëindigingstoeslag' krijgen, die ook weer varieert. Voordat de brandweer kon gaan blussen, hadden de vlam men al verwoestend om zich heen geslagen Van onze correspondent AXEL - Zondagavond omstreeks 20.00 uur is aan de Linie- dijk de kapitale bungalow van de heer G. V. doof brand verwoest. Bij het uitbreken van de brand was niemand van de familie aan wezig. Omwonenden hebben de brand gemeld. Voor de bestrijding van de brand zijn vier brandweerwagens van de korpsen van Axel, Koewacht en Zuiddorpe uitgerukt. De technische recherche en de groepsrecherche zijn zondagavond nog ter plaatse geweest om de oorzaak te onderzoeken. De juiste oor zaak kon op het tijdstip van het ter perse gaan van deze editie nog niet worden meegedeeld. Ook was niet bekend of de totale bunga low als verloren moet worden beschouwd. Wat wel vaststaat is dat er veel waterschade is. Men heeft veel water uit een nabijge legen zwembad gepompt om de brand te blussen. De brandweer pompt blus water uit het overdekte zwembad. Sint en Pieten haalden met een bus de Absdaalse jeugd op om in de manege in Heikant feest te vieren foto wim kooijman Van onze correspondenten HEIKANT - Sint-Nicolaas heeft, een week voor zijn verjaardag wordt ge vierd, een uitgebreide toernee door Zeeuwsch-Vlaanderen gemaakt. Een gul onthaal, waarbij de muziek niet ontbrak, viel hem zaterdag ten deel in Zuidzande, Sluis, Sint-Jansteen, Heikant, Nieuw-Namen, IJzendijke en Biervliet. Het drukke programma noodzaakte hem ook op zondag aan te treden, wat het ge val was in Absdale en Hoofdplaat. Zoals gebruikelijk ging de intocht van de Sint gepaard met een ontvangst voor de kinderen, die veelal een traktatie in ontvangst mochten nemen. In Zuidzande kon de jeugd bovendien nog genieten van een optreden van het poppentheater Pa rabel en in Hoofdplaat voerde Tekst Kwijt een Sinterklaas-toneelstuk op. In IJzendijke kregen naast de jeugd ook de ouderen de nodige aandacht van de Spaanse gast, toen hij een bezoek bracht aan het bejaardentehuis Emmaus. De jeugd van Absdale week zondagmid dag uit naar Heikant. Sinterklaas en zijn Pieten haalden persoonlijk met een bus de Absdaalse jeugd op en reden vervol gens naar de manege in Heikant waar een feestprogramma werd afgewerkt. T15 we een periode hebben gehad dat de afvoergoten toch waren dichtgeslibt", zegt Murre. Opmerkelijk vond Murre de goede kwaliteit van de aange voerde bieten. Het suikerge halte zal gemiddeld iets hoger zijn dan landelijk geschat. De boer moet daar niet zo blij mee zijn want dat betekent dat meer C-suiker wordt geprodu ceerd. „En dat kost alleen maar geld", aldus Murre. „Evenals het hoge tarra, want dat trans port moet door de boer ook be taald worden." Wjij Negen jaar na de bouw is zaterdag begonnen met de •i§S afbraak van de bijna drie kilometer lange hulpbrug W: naar het werkeiland Neeltje Jans. De brug diende voor m het bouwverkeer van de stormvloedkering in de Oos- terscheIde, maar ook tienduizenden toeristen vonden er een weg over om 'de klus van de eeuw' gade te slaan. De oeververbinding zal in delen verkocht worden. - fotoanp EEDE - Na een uitgebreid onderzoek van veertien da gen is bij de gezondheids dienst voor dieren in Gouda gebleken dat de hond van de heer E. D. uit Eede vergif tigd is. Het dier, dat veertien dagen geleden in de winkel vreemde verschijnselen vertoonde, werd door een veearts onderzocht. Deze vond het raadzaam het dier op te sturen naar de ge zondheidsdienst voor dieren. De hond die bij aankomst bij de dierenarts nog in leven was, is enige tijd later overleden. Bij de gezondheidsdienst voor die ren heeft men kunnen vaststel len dat het dier door een niet nader vast te stellen vergif om het leven is gebracht. Het is mogelijk dat het muize- of rat- tegif is geweest, dat op etens waren buiten was neergelegd. Het spul moet als zeer ge vaarlijk worden beschouwd, ook voor kinderen. Er wordt door de rijkspolitie een nader onderzoek ingesteld. VLISSINGEN - Het volcontinu personeel van Hoechst Holland in Vlissingen Oost dreigt met acties om de in voering van een vijfploegendienst af te dwingen. Van daag, maandag, vergaderen leden van de Industriebond FNV over een actieplan. Er is al een actiecomité ge vormd. Personeel en bonden vinden dat de Hoechst-directie de hui dige CAO moet naleven. Daarin staat dat de vijfploe gendienst op 1 januari 1988 zou ingaan. De directie heeft echter laten weten daaraan niet te kunnen voldoen omdat de dis cussie over fosfaten in was middelen het bedrijfsresultaat drukt. Het personeel wil daar niet aan, vooral omdat Hoechst ook andere afspraken over de werkgelegenheid niet is nage komen. De werknemers tonen zich 'geschokt en boos' over de weigerachtige houding van de directie Als het aan de Industriebond FNV ligt, krijgen ze hun zin. „De afspraken moeten worden nageleefd", aldus de bond in een aankondiging van de actie vergadering. YERSEKE - Het Kruiswerk Zeeland heeft afgelopen tijd prioriteit gegeven aan het ontwikkelen van avondzorg in de wijkverpleging, die nu overal in de provincie wordt gegeven. De nachtzorg staat nu voor de deur en daarmee wordt het Kruiswerk in Zeeland binnen enkele jaren een '24 uurs bedrijf'. Dit zei zaterdagmorgen voor zitter J. Marcks van het Zeeuwse Kruis, tijdens de alge mene vergadering in De Zaete in Yerseke. De 24 uurs-zorg is het ant woord op de opbloei van de particuliere markt voor thuis verpleging. Het betreft hier een zorg die qua aard en omvang het basispakket Kruiswerk overstijgt. „Deze opbloei wordt mede veroorzaakt doordat ver schillende particuliere ziekte kostenverzekeraars de ver strekking 'thuisverpleging' in hun verzekeringspakket opne men", zei Marcks. Hij wees op de kraamzorg in Zeeland die momenteel al een 24 uurs bedrijf is, waarbij de cliënt kan kiezen uit drie pak ketten. Ook memoreerde de voorzitter het feit dat op 25 ok tober een nieuwe stichting Aanvullende Thuiszorg Zee land is opgericht, die aanvul lende verpleegkundige en/of verzorgende zorg verleent bo ven op de reguliere hulp van Kruiswerk en/ of gezinsverzor ging. De komende jaren staat het Kruiswerk, ook in Zeeland, voor tal van nieuwe ontwikke lingen. De kwaliteit van dc zorg dient te verbeteren, er moet meer aandacht aan pre ventie worden gegeven en moet de zorg voor zieken als specia lisatie meer effectief te zijn. „Het Kruiswerk dient de Aids- patiënten in de thuissituatie of eerste lijn te kunnen verzorgen en opvangen". GENT - Het is officieel bevestigd dat de Falco, het afval- schip dat per jaar 360.000 ton verdund zwavelzuur in de Noordzee dumpt, met dit karwei einde 1989, een jaar eerder dus dan in de Noordzee-conferentie dezer dagen afgespro ken werd, kan ophouden. Dit is het rechtstreekse gevolg van de bouw van een nieuwe ti- taandioxyde-fabriek van NL Chemicals in de Kanaalzone, die in plaats van het zwavelzuurprocédé het chloreerprocédé zal toepas sen. De Amerikaanse multinational die naast de vestiging in Lan- gerbrugge in Europa nog drie andere dergelijke fabrieken heeft, investeert hiervoor een bedrag van 2,1 miljard Belgische francs. De nieuwe installatie komt op dezelfde bedrijfsterreinen en zal nog andere minder milieubelastende effecten met zich meebren gen. De uitstoot van zwaveldioxyde, die in de reeds zwaar getrof fen Kanaalzone soms ontoelaatbare pieken veroorzaakte, ver laagt erdoor met 90 procent. Ook zal de lozing van afvalstoffen in het Kanaal zelf aanzienlijk verminderen, zo niet ophouden. NL Chemicals had zich vooral de laatste jaren de reputatie van vervuiler op de hals gehaald en was herhaaldelijk het mikpunt van acties van Greenpeace. Het nieuws van de investering werd vrijdagavond in Gent bekend gemaakt door de Amerikaanse pre sident Montanari.

de Stem | 1987 | | pagina 5