RK rder NIE Michel Valke: moeite met de 'Franse slag' ILOGEN REN [ET BE VISSER VIERT BINNENKORT 25-JARIG JUBILEUM ALS COACH werker (m/v) Intensieve Olympische oefencampagne voor Nationale hockeyteams Olympique Lyonnais is niet met PSV te vergelijken of-vrouw ,BURG - Als hij met aewegingen van een aduwbokser zijn orden kracht bijzet zijn betoog als een ateka met keiharde gen op de tafel on- streept, heeft hij uitstraling, die eit. ZATERDAG 28 NOVEMBER 1987 et geheim Veeleisend Dienstjaren Dilemma 'erde stad bzaken, B32. liciteren i sollicitatie kunt u ter heer Van Bambost Drk Coulter, lieer. maakt deel uit van cern, een groep van i ondernemingen i programma van aren en industriële dukten ten behoeve coating-, voedings- istrie alsmede akti- dukten voor de enstverlenings- en- en buitenland dan 12.000 mede- inpak, klantgerichte jlkkeling en een larkt bewerking ïsbeleid. TK COULTER :end internationaal bedrijf verpakkingsmiddelen, ceert het bedrijf te Dongen /erpakkingsglas voor de Vest-Europa. een Unisys- f een aantal netwerken. met automatiserings toma tisering), die na Berde funktie met als iging databasebeheer tacom-netwerk Jsferprogramma's HeerP.J.G. Liphuijsen 1 uit maken van de en van Glasindustrie 200 ROLLEN MULTITAPIJT 300 M2 MULTI-SLAAPKAMERS I Ruud I Michels i - omdat - het - goedkoper - kan I Breda-Belcrumweg 32-076-711134 Dongen-St.-Josephstraat 92-01623-21241 DE STEM Ik ben soms een gifkikker' iTheo Vaessen leest in zijn priemende >n, bij elk woord, zijn ite liefde voor de voet- sport. tde Visser (53) is zo bezeten i de voetballerij, zo gedre- i dat hij soms 90 uur per ek met dat vak intensief be is. Het is hem aan te zien. gezicht is getekend door de siüange spanning, maar zijn lousiasme is nog even ankelend als in de jaren dat zijn carrière begon. Het itde veel bejubelde trainer Willem II ook dit seizoen ir den vleze en daarom is er aanleiding voor hem om ïmistisch door het leven te ppen. Piet de Visser laat, in zijn irtaans ingerichte trainers- mer, trots een rapport van nhand zien dat hij twee jaar eden maakte, toen hij bij Hem II begon te werken, arin schrijft hij dat de club eerste doel promotie naar eredivisie moet bewerkstel- en en dat ze via vijfjaren- meen blijvende subtopper in eredivisie moet proberen te arden. Bet bleek geen grootspraak, illem II werd vorig seizoen impioen van de eerste divisie, larmee werd De Vissers eer- doel bereikt. Aan zijn de doel wordt hard ge- irkt. Maar de manier waarop Hem II zich dit seizoen ma- lesteert, doet vermoeden dat club eerder dan verwacht n plaats in de subtop bereikt. :hand van De Visser is dui- lijk te zien in het spelconcept m Willem II. Hij introdu- erde attractief en aanvallend 1 in Tilburg en de Til- 1 supporters nemen hem ridurf in dank af. nng - is in Nederland de huishoudelijk als voor sits in een zestal over Ikantoor staat in Breda, namen op de markt aagt f 1,6 miljard, inclusief gen. Het vaste personeels- 700 medewerkers. in de vestiging Dinteloord functie van mamheden verbonden aan se overzichten. Jiens afwezigheid. len van administratieve aard economische richting) ige vakgebied genieten de arden van de CAO voor de n tot de heer C.J.J. van der loord, tel. 01651 -6224. schriftelijk worden inge' Unie U A„ t.a.v. de heer J C 31,4754 ZG Stampersgat. s Roosendaal, AMSTELVEEN - Adel verplicht. Zo mag de zeer in tensieve oefencampagne van de Nederlandse hockey teams voor de Olympische Spelen in Seoel (september volgend j aard) zeker worden gezien. De dames van coach Gijs Paasdagen in Argentinië, at is het geheim van zijn op- ïnbarende succes bij een club adit seizoen als een kleuter ieredivisie binnenstapte? Zijn 30-jarige ervaring, zijn fs ongeremde emoties en zijn impulsiviteit? Of de ma nier waarop hij omgaat met de spelers met wie hij moet wer ken? „Ik speel graag de ama teur-psycholoog", zegt hij. „Ik wil weten wat er in het hoofd van een speler omgaat. Ik maak hem sterk door hem ver trouwen te geven. Als een spe ler tegen me zegt: trainer, dat kan ik niet, overtuig ik hem er van dat hij wel kan wat ik van hem vraag. Mijn kracht is dat ik vaak de goeie spelers aan trek en die dan ook laat mer ken dat ik ze waardeer voor hetgeen ze kunnen. Voordat ik een speler haal, ga ik zijn ach tergronden na en informeer ik bij iedereen over zijn kwalitei ten. Dan geef ik hem een reëele kans. Met spelers die eerst be ginnen te praten over hun sala ris en onkostenvergoeding, ben ik snel klaar. Hij die bij mij goed presteert, wordt naar rato betaald. Daar zorg ik voor. Ik zal voor elke speler, die er recht op heeft, zolang bij het bestuur pleiten dat het overstag gaat. Ruben Kogeldans zal binnen kort met terugwerkende kracht een contract aangebo den krijgen. Zo werkt het hui dige Willem II, spelersvriende- lijk". Willem II, dat werkt met een begroting van 1.2 miljoen gul den, betaalt de spelers geen winstpremies. Elke speler krijgt een normaal basissalaris en deelt daarnaast percentueel in de recette. Een prestatiepre mie, noemt De Visser dat. Hoe meer kijkers, hoe meer geld. Dat geldt ook voor Piet de Vis ser. Vandaar dat ook hij er baat bij heeft dat het stadion volloopt. Om dat voor elkaar te krijgen laat hij zijn elf aanval lend voetbal spelen, doel ge richt en attractief. Een aanpak die werkt, want de club heeft nu een gemiddeld aantal toe schouwers van 10.000. Begroot was op ruim 5000. Er zal dus, als deze trend zich voortzet, straks geoogst kunnen worden. Denk niet dat voetbalmonnik De Visser gemakkelijk is voor zijn spelers. Hij eist veel van hen omdat hij veel van zichzelf eist. „Ik werk alleen daar waar een goed klimaat heerst. Met men sen die vooruit willen. Ik ben geen ja-knikker. Ik kan best oorlog maken met mijn spelers. Soms ben ik een gifkikker en dat ik wel blijven. Ik laat ook niet met met marchanderen. Ik heb ook al eens bestuursleden uit de kleedkamer gegooid. Als ze aan mijn vak en kennis ko men, ben ik in staat gekke din gen te doen. Ik ben ook vast houdend. Bij De Graafschap heb ik ooit eens zolang geëm- merd dat twee bestuursleden ten einde raad opstapten". Een ander voorbeeld van zijn vasthoudendheid. De Visser wilde persé Adri Koster als zijn assistent. Koster (33) had zijn diploma nog niet en de trai nersvakbond (de WON) lag dwars. De Visser dramde zo lang door dat Koster dispensa tie kreeg. Nu heeft hij zijn oefenmeester I-diploma en kan hij ervaring opdoen als trainer van het tweede team en als as sistent van de Visser. Koster is een van de mensen die De Visser eeuwig dankbaar zal zijn voor zijn persoonlijke inzet. Adrie Koster luncht die middag, tussen twee trainingen door, met De Visser in het sta dion van Willem II. De voor malige Roda- en PSV-speler schiet iedere keer in de lach als De Visser weer een waterval van woorden produceert. „Qua beleving kan ik nog veel leren van De Visser", zegt Koster. De Visser bulkt van ervaring. Hij is in het betaalde voetbal verreweg de oudste trainer in dienstjaren. „Ik ben nu al dertig jaar in het betaalde voetbal actief, zonder ooit één jaar zonder werk te zitten. Ik ben vijf jaar hulptrainer geweest bij Sparta, daarna ben ik op eigen benen gaan staan. Aan het einde van het seizoen wordt mijn zilveren jubileum gevierd met een jubi leumwedstrijd, althans dat is een idee van Willem II, mijn tiende club. Men wil een elftal formeren met spelers met wie ik vroeger heb gewerkt. De meesten, die ik zal vragen zijn oud-internationals. Ik weet er zo dertig te vinden. Met ieder een heb ik nog een goede rela tie. Als ik bijvoorbeeld Jan Boskamp vraag komt hij op zijn fiets van Brussel naar Til burg". Piet de Visser zweert bij zijn contacten, die hij in de loop der jaren heeft opgebouwd. Hij profiteert er nog vaak van zijn talrijke relaties. Denis Neville, Bill Thompson, Ron Groene- woud, Géne Gerards of oud spelers met hij hij vroeger werkte, ze willen allemaal Piet de Visser graag tippen als ze een jong talent hebben ontdekt. „Weet je dat ik, toen ik bij AZ trainde, Mark Hateley heb aanbevolen. De Brit Bill Thompson kende hem en hij maakte mij op hem attent. Mo lenaar zei: we hebben al genoeg gekocht. Dus ging de transfer niet door. Nu is Hateley inter national en hij heeft enkele ja ren bij AC Milan gespeeld. Nu speelt hij bij AS Monaco. Bij Roda JC had ik Kerry Dicksen kunnen binnenhalen. Chelsea kocht hem voor 3 tot 4 miljoen gulden van Raeding. Nu wil Arsenal hem halen". De Visser stroopt zelf ook de amateurvelden af, op zoek naar nieuw bloed voor Willem II. „Ik 1 bezoek bijna iedere dag wel er gens een wedstrijd. Opeens heb je de joker. Zo kun je duizen den guldens voor je club bespa ren", weet De Visser. Was de Tilburgse club twee jaar geleden op sterven na dood, nu praat het bestuur over een renovatie of nieuwbouw van het stadion. En het wil bin nenkort met De Visser praten over een nieuw langjarig con tract als technisch directeur. Een dilemma voor de Visser, want hij bekent, aarzelend: „Hoewel het mij uitstekend be valt bij Willem II, weet ik nog niet wat ik volgend jaar doe. Ik zou best nog eens bij een top club zou willen werken. Ik heb nog altijd goede herinneringen aan RWDM, hoewel ik daar na een geschil vroegtijdig buiten werd gezet. Ik wil nog eens met topspelers werken, die twee keer per dag kunnen trainen. Bij een club waar alles en iedereen voetbal ademt. Wil lem II heeft geen fullprofs. Alle spelers werken overdag. Maar alleen met fullprofs kun je aan een mooie toekomst bouwen. Er is hier dus nog veel werk te doen". van Heumen vormen im mers in Zuidkorea als titel verdediger, Europees- en wereldkampioen het wild, waar iedere concurrent op jaagt; de heren van Hans Jorritsma behoren sinds de verrassende prolongatie van het Europees kampioen schap eind augustus in Mos kou ineens weer tot de me daillekandidaten. Beide coaches hadden en kele maanden geleden bij het bestuur een omvangrijk en vooral kostbaar ideaal- plan ingediend om hun teams zo goed mogelijk voor te bereiden. Die wensen konden niet helemaal wor den ingewilligd. „Er was zelfs sprake van een hoge kostenoverschrij- ding van enkele tonnen", al dus Ab van Grimbergen, vi ce-voorzitter van de bond en portefeuillehouder van het herenhockey. „We moesten op zoek naar compromissen. En we dachten, dat we daar goed in waren geslaagd. De coaches zijn tenminste te vreden over het bereikte re sultaat". Enigszins onduidelijk bleef tijdens een bijeen komst in het Wagenersta dion van Amstelveen op welke onderdelen de ver langlijstjes van Van Heu men en Jorritsma dan moes ten worden aangepast. Van Grimbergen kwam niet veel verder dan een afwijking op het aantal trainingsbijeen komsten. Wat er overbleef is nog altijd zeer omvangrijk en op het oog geldverslin dend te noemen. Wel heeft de bond een deel de toestro mende sponsorgelden, die voorheen voornamelijk voor een specifiek evenement be stemd waren, met toestem ming van de geldschieters doorgeschoven naar de ver tegenwoordigende teams. Sponsorspecialist Frank van den Wall Bake zei hierover: „De sponsors zien in, dat ze hier alleen maar bij zijn ge baat. Gebleken is dat goede resultaten van de Oranje teams doorwerkt naar de toernooien, die in Nederland worden gehouden. Je kimt het zien als een goede wis selwerking". Zowel bij de dames als de heren neemt een uitgebreid bezoek vooraf aan Seoul, ge paard aan een trip naar Australië, een belangrijke plaats in de voorbereiding in. De dames gaan op 15 maart naar Perth om daar mee te doen aan een vijflan- dentoernooi en verblijven op de terugreis een week in Zuidkorea. De heren zijn vrijwel de gehele maand juli onder weg, eerst tien dagen naar Seoul (met ter plaatse oefen duels met Zuidkorea en Australië) en maken vervol gens een promotietoernee door Australië van twee we ken. De heren zijn nog op zoek naar een stage rond de in Canada of elders. Vast staan wel twee interlands tegen Polen in april, een vijflan- dentoernooi in Amstelveen (11-14 augustus), een vier- landentoernooi in Londen (19-21 augustus) en twee wedstrijden tegen West- Duitsland (27 en 28 augus tus). Voor aankomst in Zuidkorea maakt de groep nog van 4 tot en met 13 sep tember een stage door in Ja pan. Hoewel door de bestuurs leden Van Grimbergen ep Els van Breda Vriesman werd verklaard, dat er met de campagne van de dames en die van de heren evenveel geld is gemoeid, kan dat moeilijk aan de hand van het programma worden aangetoond. Want tegenover de vele reizen van de heren staat voor de dames alleen de trip in maart naar Perth en Seoul. Voor het overige wordt er volgens een uitge balanceerd schema - aldus Van Heumen - getraind, in hoofdzaak op middagen, of geoefend tegen de heren van De Batavieren en De Boeka niers. Ook de dames hebben medio augustus een toernooi in Amstelveen. Nieuw in de campagne van de dames is de kracht training, die voor de winter maanden december, januari en februari is ingevoerd. Van Heumen: „We zijn steeds op zoek naar iets nieuws. Na overleg met spe cialisten hebben we besloten de dames in een kracht sportcentrum bezig te hou den. Dit om de specifieke kracht op te voeren en als blessurepreventie te dienen. De speelsters krijgen ook handhalters van 15 kilo mee om thuis mee aan het werk te gaan". Duidelijk is, dat de tijdro vende programma's en mid- dagtrainingen bij dames en heren een grote aanslag zul len betekenen op degenen, die werken en studeren. Van Grimbergen: „Er wordt mo menteel druk gesproken over een oplossing voor de maatschappelijke begelei ding. Dat kan niet alleen op de koepelorganisatie wor den afgewenteld, maar er zal een eigen bijdrage moe ten komen van de bond. Onze penningmeester Frans Spits is druk doende met een plan en we hopen, dat dit binnenkort zal rond komen". Jorritsma hoopt tevens, dat er een blijvende oplos sing komt. „Het draait alle maal om het beschikbare geld. Dat moet bovendien op termijn zeker worden ge steld. Het moet niet zo zijn, dat de pot na een jaar leeg is. Je moet de spelers wat kun nen bieden. Het komende jaar spelen we zo'n dertig interlands en hebben we vijftig trainingen. Een stu dent, die tophockey bedrijft, verliest gegarandeerd een jaar. Daar moet gewoon wat tegenover staan". inonze correspondent kvanHuët Ï0N - Een half jaar gele- in ruilde Michel Valke het «d van PSV voor dat van Franse tweede divisie- ub Olympique Lyonnais. tien jaar in Nederland te pben gespeeld, wilde de in- tóels 28-jarige middenvel- rzijn geluk in het buitenland proeven. Aanvankelijk dacht naar het Zuidfranse Nimes zullen gaan, waar sprake s van een ruil met zijn oud- ®genoot Ton Lokhoff. Maar lange onderhandelingen Valke van zijn manager noren dat het uiteindelijk on was geworden, een club ®t grote ambities, ue overgang is hem niet Opvallen. Financieel heeft like dan wel goede zaken ge- an, maar over de gang van n zaken bij zijn nieuwe club bij ronduit teleurgesteld, jrganisatorisch klopte het bij it/ tot in de puntjes. Hier is 1 eerlijk gezegd een zootje. Je jnt beide clubs ook onmoge- s met elkaar vergelijken". oh is Olympique Marseille ®chien wel de meest ambi- club uit de Franse cede divisie. Michel Valke in het centrum van Lyon - FOTOAUDET Al jaren worden aan de 'ers van de Rhóne verwoede Smgen gedaan om de derde ra van Frankrijk een club in hoogste afdeling te geven. In üjd zijn al heel wat spe- s en trainers versleten. De ft m in de "i was trainer Ro- Nouzaret. Hij kon vertrek ken na een zware nederlaag thuis tegen concurrent So- chaux (1-7) en verlies in twee daaropvolgende uitwedstrij den. Sinds een maand heeft Lyon de voormalige gymnas tiekleraar Denis Papas als oefenmeester. „Het probleem is dat er onder enorme stress wordt gewerkt", zegt Valke. „Voorzitter Aulas (die fortuin heeft gemaakt met de verkoop van software-systemen, red.) heeft veel geld in de club gesto ken en wil koste wat het kost promoveren. In het begin speelden we niet slecht. Maar toen we één keer verloren had den, werd de opstelling ineens omgegooid. Sindsdien zoeken de spelers hun plaats. Volgens mij kunnen we die promotie wel vergeten, of het zou via de na-competitie moeten gebeu ren". Michel Valke het dit seizoen pas twee keer gescoord. Maar in Lyon is men dik tevreden met hem omdat vrijwel elke beslissende pass van zijn voet vertrekt. In de 3-0 overwinning van het afgelopen weekeinde tegen Bastia zorgde Valke weer voor de openingen. Desalniettemin staat Olympique Lyonnais in middels zeven punten achter op Sochaux. Dat kunnen er negen worden wanneer vandaag in een rechtstreekse confrontatie weer wordt verloren. De Nederlander zegt zich te ergeren aan de instelling van zijn Franse collega's. „De meesten lopen voor zichzelf te voetballen. Of de club nou ver liest, interesseert ze eigenlijk niet. Als ze zelf maar een paar goede acties hebben gehad. Dat is ook het grote verschil met Sochaux, die hebben tenminste een eenheid in het veld staan". Een harde trainer is volgens Valke gewenst. „Eentje, die voor discipline zorgt. Het kan natuurlijk niet dat een aantal spelers in plaats van te trainen maar een beetje staat te lachen. Ik heb daarover het het be stuur proberen te praten, maar volgens mij begrijpen ze niet wat ik bedoel. De mentaliteit in Frankrijk is heel anders dan in Nederland, zo heb ik gemerkt. Ton Lokhoff heeft bij Nimes precies hetzelfde meegemaakt. Individueel gaat het dan nog wel, maar tactisch vind ik het Franse voetbal toch erg zwak. Ik praat dan over de tweede di visie, want van de eerste divi sie heb ik nog niet veel gezien. Het is onvoorstelbaar dat som migen hier niet weten wanneer ze bijvoorbeeld diep moeten gaan. Van rugdekking hebben ze ook geen kaas gegeten". Maar ook buiten het veld moet Michel Valke duidelijk wennen aan de 'Franse slag'. Dat Lyon hem vanaf de eer ste competitie-wedstijd kon opstellen, dankt de club aan een toevallig bezoek aan het kantoor. „Toen ik vroeg of alle papieren waren weggestuurd, bleek er nog niets geregeld. Hebben we drie uur met de KNVB en de UEFA zitten tele xen andes had ik niet eens kunnen spelen. Terwijl ze toch flink wat geld hebben neerge legd om me hier naartoe te ha len". Hij zucht eens en besluit erom te lachen. „Tijdje geleden zouden ze de keuken komen zetten. Belt dat bedrijf op en zegt 'we komen dinsdag'. Nou wij blij, alleen dinsdag kwam er geen keuken. Dat werd dus drie weken later. Toen het er dan eindelijk allemaal inzat, bleken ze de electrische kook plaat naast de waterkraan te hebben gemonteerd. In Frank rijk kan dat. En zo zijn er meer dingen. Normaal let je daar niet op, maar ik vind toch dat het in Nederland allemaal wat Michel Valke op deze foto nog in actie voor PSV - fotoanp beter geregeld is". Michel Valke maakt er geen geheim van dat hij uitkijkt naar de winterstop, die in Frankrijk twee maanden duurt. „Na de laatste wedstrijd gaan we gelijk naar Eindho ven, waar onze vrienden zit ten". Vrouw Angeline knikt in stemmend. Het leggen van con tacten met de Franse spelers vrouwen verloopt heel stroef. „Bonjour. Ca va. Au revoir en dan heb je het wel gehad", zegt ze. Dank zij naar hem opge stuurde—-videobanden blijft Valke op de hoogte van het voetbal in Nederland. „PSV speelt echt fantastisch. Vorig jaar waren we als geheel niet zo sterk, maar had je jongens als Gullit en Van der Gijp, die de zaak individueel konden be slissen. Die uitwedstrijd tegen Rapid Wien voor de Europacup was hele grote klasse. Ik hoop dat PSV tegen Bordeaux loot, dan kunnen we gaan kijken. Ik denk dat ze die wel kunnen hebben. Bordeaux is al een tijdje uit vorm". Contact met de andere Neder landse voetballers in Frankrijk heeft Michel Valke nauwelijks. „Alleen met Lokhoff, dus. De anderen wonen wat ver weg. Vermeulen ben ik laatst tegen gekomen toen we tegen Tours speelden. Paris Saint-Germain heeft hem aan die club uitge leend. Kan ik weer eens met iemand in het veld praten. Al hoewel Vermeulen spreekt Limburgs, dat is bijna het zelfde als Frans". Elke week heeft Michel Valke drie uur les om de taal van Voltaire onder de knie te krijgen. Het Nederlands elftal is vol gens hem een afgelopen zaak. „Dat wist ik van tevoren. Als je kiest voor een tweede divisie club in Frankrijk kan je Oranje wel vergeten. Tenzij Michels heel erg omhoog komt te zitten met linksbenige spe lers misschien. Dat voordeel heb ik dan nog. Zoveel linksbe- nigen zijn er niet en Arnold Mühren wordt ook een dagje ouder. Nee, zonder gekheid, ik denk niet dat ik nog in het Ne derlands elftal kan spelen, al zou ik dat graag doen".

de Stem | 1987 | | pagina 9