DESTEM HET BEWIJS TEGEN ROB VAN Z. IS NIET WATERDICHT 7! DE STE AUDET DAT DE MAAR PRECII voor BEROEP OP DECEMBEI GERECHTSHOF DIRECTE VAN BEDRI MET 20 WERKNEMI andra van Raalten opent die herfstachtige vrijdagochtend 30 november 1984 haar boetiek 'Manoek' normaal om 10 uur. Het is vrijdag en dan doet ze de boetiek alleen. Dat kan goed, want veel klanten zijn er nooit op zo'n dag. Sandra is een zeer aantrekkelijke jonge vrouw van 21 jaar. Als zodanig is ze de hele straat, de drukke Westzijde in het hart van Zaandam, allang opgevallen. Ze is verloofd met Luc Nijholt, de middenvoor van Haarlem en een populaire figuur in Zaanstad. De winkel van Sandra, Manoek, is een 'boetiek' in vlotte (en prijzige) vrouwenwindsels. Manoek, een knus winkeltje, is ondergebracht in een fraai gerestaureerd, oud-Zaans pand. Het belooft die vrijdag weer een rustige ochtend te worden. Van 10 tot 11 uur meldt zich geen enkele klant. Haardracht Beestachtig Arrestatie Bewijzen Protesteren ZATERDAG 28 NOVEMBER 1987 Zwaarder Tanden afscheid genomen al tenconcern waartoe jaar dagbladman ge een krantenman in h, hem over de conci voortschrijdende cor de veranderingen in decennia. Een interv rantiers. Subtiel g D: S Door Cees Manders De eerste klant (nou ja, klant) komt om even over elven de zaak binnen. Hij zal tegelijk haar laatste klant zijn. Rond kwart over elf meldt zich een tweede klant, een 67jarige Zaandamse vrouw. Ze loopt de zaak in, kijkt rond, wat ver baasd, want personeel (Sandra dus) is nergens te zien. Als ze even verder loopt, naar achter, ziet ze een man bij de paskamer staan. Hij heeft een getinte gelaatskleur, git zwart, krullend haar tot in de nek en is vrij fors van postuur. „De winkel is ge sloten", roept hij haar toe. 'Hê, wat gek', denkt de vrouw bij zichzelf. 'Waarom is de deur dan niet op slot?'. Maar ze staat er niet langer bij stil, draait zich om en loopt de winkel uit. Als ze de winkeldeur achter zich dicht trekt, kijkt ze op haar horloge. Het is net kwart over elf. 'Als ik opschiet, haal ik de bus nog', denkt ze. Het is inderdaad slap die ochtend, want pas om vier minuten over half twaalf komt er weer een klant de zaak binnen. Als ook zij niemand ziet om haar te 'helpen', loopt ze verder de win kel in. Ze denkt: 'Misschien is de juf frouw wel bezig bij de paskamers'. En dan ziet ze ineens die enorme plas bloed, die onder het gordijn van de paskamer uit komt. Ze heeft niet de moed verder te kijken. Ze draait zich om, loopt de boetiek uit en vraagt de buren de politie te bellen. De politie is onmiddellijk ter plaatse. En zij doet in de paskamer een gruwelijke vondst: voor de spiegel, voorover op haar knieën, midden in de plas bloed, ligt Sandra. Ze is aan handen en voeten gebonden met repen gordijnstof. Een zakdoek is in haar mond gepropt. Haar hals vertoont diepe snij- en steekwon den. Ze is dood, volledig leeggebloed, zegt de patholoog anatoom later. Sandra lijkt niet seksueel mishandeld, want ze heeft alle kleren nog aan en haar lichaam vertoont ook geen blauwe plek ken. Vreemd is wel dat ze kort voor el ven nog door een etalagekijkster is ge zien met loshangend haar, terwijl ze een half uur later gevonden wordt met opge stoken haar. Dit laatste is een detail dat pas in een vrij laat stadium van het on derzoek de aandacht krijgt die het ver dient. Haar sieraden, waaronder een gouden halsketting, zijn verdwenen en de kassa is geplunderd. Maar daar zat niet veel in: ƒ269, een bedrag dat te klein is om ook maar een beetje roofmoord te recht vaardigen. Toch denkt de politie het eerst aan een uit de hand gelopen beroving. Er zit niets anders op, want de poütiedokter kan op het stoffeüjk overschot van Sandra geen spoor van een seksueel mis drijf vinden. Er worden getuigen ge hoord, veel getuigen. Er wordt uitgebreid buurtonderzoek gedaan. Een vrouw weet te melden dat zij die ochtend aan de Westzijde haar ruiten aan het zemen was, toen een man die zij nog nooit eerder gezien had naar haar toe kwam. „Hij zet niets, maar stak zijn handen in mijn emmer water. En het wa ter kreeg toen direct een wat bruinige kleur." Was het bloed dat die vreemde voorbijganger van zijn handen had ge wassen? Onbegrijpelijk, maar de politie onderzoekt dit spoor niet verder. De moord op Sandra van Raalten jaagt menigeen in Zaandam de stuipen op het lijf. Maar daarvoor is die ook beestachtig genoeg. Trouwens iedereen kende de 'Zaanse schone', Sandra, als de aan staande van Luc Nijholt, de populaire speler van het eerste van Haarlem. Wanneer Sandra wordt begraven, op de 'Algemene' aan de Zuiddijk, is 'half Zaandam is erbij. De recherche ook, maar met filmcamera's en dergeüjke. Er zijn heel wat moordenaars die de begra fenis van hun slachtoffer voor geen geld willen missen Dagen, weken, maanden gaan voorbij, maar de moordenaar blijft spoorloos. Honderden uren verhoren, speuren en de inzet van tientallen rechercheurs leiden tot niets. De Zaanse politie heeft het er maar moeilijk mee. En niet alleen daar mee. Intern zijn er grote en verrassende veranderingen: er komt een nieuwe com missaris en een nieuwe chef recherche, in de persoon van Henk Munting. Anderen voelen zich gepasseerd. De stemming op het bureau kan beter. Munting komt van de administratie en heeft geen enkele ervaring in het echte speurwerk. Toch krijgt hij als eerste en voorlopig als enige idus die raadselach tige paskamermoord op zijn bureau. Maar Munting heeft goede moed. Hij bestudeert het dossier 'diepgaand'. Hij doet dat nog eens, en dan nog eens. Ja ren gaan voorbij. En dan ineens, in de nacht van 19 op 20 oktober 1986, stopt er een politieauto voor een woonhuis aan dezelfde Westzij de, de straat van de Manoek. 'Woont hier de familie van Z.?' Of dan Rob van Z. direct mee kan komen naar het bu reau. 'Hij is onder arrest, verdacht van de moord op Sandra van Raalten.' Rob van Z. ontkent hevig. Rob van Z. (34) is de beste vriend van Luc, Sandra's verloofde. Het was Rob die Luc opving toen deze na de dood van Sandra stuurloos en vertwijfeld rond liep. Uren, dagen en nachten hebben de twee met elkaar gepraat. Luc kan het ge woon niet vatten dat zijn beste vriend Sandra was een zeer aantrekkelijke Jonge vrouw van 21 Jaar. Als zodanig was ze de hele straat, de drukke Westzijde In het hart van Zaandam, allang opgevallen. - foto Gelderland pers 'Paskamermoord' is nog steeds mysterie zijn Sandra heeft vermoord. Hij wil het niet geloven. Maar de Zaanse politie (en met name haar speurhond Tim) is zeker van haar zaak: Rob van Z. is ondanks zijn onbe schreven strafblad en ondanks zijn on verwoestbare vriendschap met Luc en Sandra de enige die de moord kan heb ben gepleegd. Bij de zogenaamde sorteerproef aar zelt de drugshond van het korps, Tim, nooit. Elke keer wanneer hij heeft gesno ven aan de samengeknoopte zakdoek, waarmee de moordenaar Sandra's mond had dichtgestopt, volgt hij zijn gevoelige neus in de richting van Rob van Z. De hond treft de lichaamsgeur van Rob ook aan in de repen gordijnstof waarmee Sandra was gekneveld voor haar dood. Er is geen twijfel mogeüjk. Of toch wel? Er is inderdaad kritiek op de sorteer proef. Tim is weliswaar een voortreffe lijke hasjhond. Maar dat hoeft niet te be tekenen dat hij ook voor het fijnere sor- teerwerk geschikt is. Professionele hon degeleiders zijn het op dit punt niet met elkaar eens. En zijn de 'voorwerpen' de ge knoopte zakdoek en de gordijnrepen, die volgens Tim de geur van Rob van Z. dra gen al die jaren wel op de reglementaire (luchtdichte) manier bewaard? Maar de bewijzen 'stapelen zich op' te gen rijwielhandelaar Rob. De politie ontdekt na twee jaar ook ineens een fors gat in zijn alibi. Rob was die vrijdagoch tend weliswaar onafgebroken in de fiet- senzaak van zijn familie bezig geweest, volgens zijn vader. Maar die zaak ligt aan de Westzijde nr 64, slechts luttele minuten van de Manoek op nr 84. Rob had zich best een kwartiertje uit de zaak kunnen verwijderen zonder te worden opgemerkt. Een derde 'bewijs' tegen Rob van Z. is de belastende getuigenis van zijn ex- vrouw en vriendin. Zij heeft de politie verteld van Robs voorliefde voor sado masochisme (SM), zijn neiging zichzelf en zijn partner te kwellen, pijn te doen in het liefdesspel. Enkele dagen voor de moord had Rob thuis met haar nog naar een SM-videofilm zitten kijken. Wie mee hadden zitten kijken? Luc en Sandra. Tot de gangbare SM-technieken beho ren de kneveling van de partner en de foltering met een mes. Precies de behan deling die de moordenaar Sandra had la ten ondergaan. En: „Voordat hij zich aan SM overgeeft", onthult Robs ex- vrouw en vriendin, „wil hij dat je je haar opsteekt en je halsketting afdoet". Dat alles is genoeg voor de Haarlemse officier van justitie, mr Bot. Hij acht doodslag bewezen en eist acht jaar ge vangenisstraf voor Rob van Z. Volgens Bot was Rob van Z. die ochtend even na elven de boetiek binnen gelopen. Sandra wist dat Rob haar begeerde en wist elke avance te waarderen. Als die maar niet te ver ging. Ze moet volgens de Officier van Justi tie die ochtend volstrekt niets in de gaten hebben gehad. Ze liet zich mee tronen naar de paskamer en zelfs liet ze zich aan handen en voeten binden. Want er is geen spoor van een worsteling gevonden. Toen Sandra vond dat dat gekke spel letje lang genoeg had geduurd en toen ze begon te protesteren, moeten bij Rob de stoppen zijn doorgeslagen. Hij begon haar met het mes in de nek te snijden, eerst lichtjes en toen diep en dieper. Rob ot onze dieol droefheid is op een wrede en loze manier een eind gekomen aa het jonge bruisende leven van mi innig geliefde vriendin, onze lie» dochter, kleindochter, aanstaand schoondochter, schoonzuster nicht SANDRA VAN RAALTEN op de leeftijd van 21 jaar. Zo luidt de tekst van een overlijden» verten tie in de Telegraaf van 4 decemlx 1984. Op 1 december begint het Hof te An sterdam de strafzaak in hoger beroept gen de Zaandammer Rob van Z. die recht moet staan op beschuldiging va moord op Sandra van Raalten. Hij door de rechtbank al tot twaalf jaar a vangenisstraf veroordeeld. Volgens velt is dat vonnis een justitiële miskleun vt jewelste. De bewijzen tegen Rob vani zouden uiterst mager zijn en het polili onderzoek zou verre van perfect zijn weest. Het hof heeft het er, zo blijkt, mat moeilijk mee. Op 8 september moest b de behandeling schorsen om de recht! commissaris opnieuw alle getuigen deze zaak te horen. En zij zijn met hu acht en vijftigenDat verhoor mot elke twijfel over de identiteit van moordenaar wegnemen. moet in trance hebben gehandeld, een soort robot. Dat zou moeten verkl ren dat hij enkele minuten later, terug de fietsenzaak, kon doen alsof er met was gebeurd, alsof hij aan het gruwelijk gebeuren part noch deel had gehad. Tot zover de officier van justitie. Rol verdediger laat zich evenwel niet onbt tuigd. Hij wijst op de onbetrouwb; heid van de sorteerproeven. De zakdt en de gordijnrepen die Tim naar hebben geleid hebben bijna twee jaar ii een boterhamzak verpakt in een reaula op het politiebureau gelegen, hadden volgens experts minstens lucht dicht en stofvrij verpakt moeten zijn a weest. 'En waar, edelachtbare, is toch Jij forse man met donker uiterlijk en m krulhaar tot in zijn nek, die de bejaari Zaanse dame die ochtend omstreeks tijdstip van de moord in de boetiek h gezien?' Rob van Z. is donkerblond, lichte gelaatskleur en vrij mager. De rechter luistert naar de officier justitie en hij doet nog meer. In van de geëiste acht jaar legt hij Rob Z. een straf van maar liefst twaalf ja] op, vanwege de 'buitengewoon lijke en weerzinwekkende' mai waarop hij Sandra van het leven 1 beroofd. Dit rechtbankvonnis lost niets Alle vragen rond de paskamermot blijven onbeantwoord. Rob van Z. hot bij hoog en laag vol onschuldig te zijntl hij gaat in hoger beroep bij het Gerecl® hof te Amsterdam. Zijn advocaat spreekl van 'de grootste gerechteüjke dwali" van de laatste tien jaar'. Robs vader, de tweewielerkoning «fl de Zaanstreek, doet ook een duit in® zakje: hij looft een halve ton uit voor» gene die aan kan tonen dat zijn zoon® schuldig is en dus vrijgesproken r" worden. Heel even duikt de Turk Rental (I 'een forse, donkere man met zwarte tol haren tot in zijn nek' op. Hij zegt: I heb gezien wie de paskamermoord in» begaan en ik beschik over de bewijz®! Volgens hem is Rob van Z. geheel®! schuldig. Maar Kemal E. maakt een warde indruk en verdwijnt weer in woud van vage getuigen. Voor alle raadsels die er in moordzaak bestaan wil het hof in A®| sterdam nu een definitieve oplossing E' ven. Elke twijfel moet worden wegge® men. Daarom zijn de afgelopen alle 57 getuigen in deze zaak opnieuw?! hoord. Of dat werkelijk een doorbraak f de paskamermoord heeft opgeleverd® over enkele dagen blijken. ommy gaat naar de tandarts. Hij heeft een _K_ redelijk overzichtelijke bui, want hij heeft een uurtje mogen ravotten tussen de natte herfstbladeren. Hij glimlacht bij na, want hij heeft Charlie, de rode kater van de buren, met grof geweld de boom in gejaagd. Tommy krijgt zijn rode rijglaarsjes aan, zijn favoriete bodywarmer in een vrolijke tar tan en zijn veldpet, die ontwor pen is naar het model dat door Sherlock Holmes beroemd is ge maakt. De pet geeft deze 6-jarige een modieuze en tezelfdertijd guitige allure. Op de begrafenis van Basje, die verderop in de straat woonde, droeg hij een en semble in zwart fluweel, met witte kanten kraag en dito man chetten. Daaraan heeft Tommy de bijnaam 'de kleine Lord' te danken. Basje was een naaktlo per. Tommy is een hond. Een vro lijke bulldog met een contente ziel, op wie maar weinig valt aan te merken, behalve dan dat hij bij tijd en wijle, sluimerend voor het open haardvuur, een suize lende wind van gruwzame odeur laat ontsnappen, een geste die karakteristiek is voor het ras. Voordat u begint te roepen dat het mij naar de bol is gesla gen, dat de hondenmode nog steeds welig tiert en dat u bij Willem Duys heeft kunnen zien dat honden van goeden huize bij zekere tandartsen terecht kun nen voor het rechtzetten van scheve tanden of het monteren van kronen van goud en porse lein. Bij Tommy's imago zou een gouden hoektand passen in de vorm van een slanke, fonkelende pyramide, waardoor zijn glim lach welvaart zou uitstralen. Het blijkt dat menig mens zich kwaad heeft zitten maken over de kynodentale uiteenzet tingen bij Duys. Leven wij niet in een tijdperk waarin geldge brek zodanig in het leven etst van de minima, dat helaas steeds vaker besloten wordt de tanden te laten rooien en te vervangen door een kunstgebit. Het knab belgenót vermindert drastisch en de spraak wordt ondermijnd, maar men denkt zuinig te zijn. Het grimmig visioen dringt zich op dat armoede weer zicht baar gaat worden, zoals zo op vallend in Ierland en Schotland, in een glimlach die geen gesloten rijen ivoren wachters toont, maar afbraak en ruine. Ontbre kende boventanden en fietsen- rekjes werken vertederend bij wisselende kinderen, maar wan neer een welgeschapen Ierse zoete klanken ontlokt aan haar harp en u (na een spontaan „bravo!" uwerzijds) een tande loze verleidingslach toewerpt, dan verandert de zuidenwind in uw ziel in een ijzeldragende po laire depressie. Zolang er uit armoede nog ge bitten worden verwaarloosd, zal geen hond bij de tandarts mogen worden toegelaten. De enige uit zondering lijkt me de pitbullter riër. Ik kan me voorstellen dat sommige eigenaars zo'n beest toch liever hebben met ene plaatje waaraan enkele tandjes zijn gemonteerd, dan met een muil voor chirurgisch gereed schap, inclusief kromme scharen en messen met kartelranden. Zielig is dat niet, want ook zonder tanden staat een pitbull zijn mannetje. Met de ongewa pende kaken zou de pitbull zon der mummelen een knots van een mergpijp kunnen kraken en een ijzeren pijp kunnen verfrom melen tot een strik. Ik wil ook een uitzondering maken voor een nobel paard, niet om een kleine begerenswaardige gaping tussen de voortanden tot stand te laten brengen, die bijdraagt tot een scherpzinnig uiterlijk, maar voor iets nuttigs, zoals het implanteren van roestvrij stalen kiezen waar deze ontbraken en aanleiding gaven tot ernstige verstoringen van de spijsverte- nng. Zoiets kan nog net. kat wegbrengen voor een ®I geitje met naar buiten uitz'1 ende vleugelmoeren, dat B» sens. Ziet u daar reeds een tussen hangen? Het gek dat Tommy met zijn go" hoektanden kostbare rund®! pen zit te verscheuren, terwijJ tandeloze mens somber paPJ en zich vrolijk probeert te 1 ken door zijn tanden te 1 zakken of te doen klappe" J castagnetten, de lïpp_en flapCT als bollende zeilen in de Veel meer kun je er niet doen. Ik Door Willem ReIJn De 61-jarige mr. Frans M.J. I rookt sigaren, is klein van stuk, p en beslist van toon, spreekt uit d van zijn keel. Vanuit het raam nog nieuwe kantoor in een bui van Nijmegen, bruint de herfst d> ren van de bomen langs de vijv einde van een glanzende carrière gon bij De Stem in Breda en leid de directiezetel van Audet, de uitgever van regionale kranten in land, is een kwestie van dagen. Frans Pompen onderscheidt z veel andere krante-uitgevers on niet alleen hard kan zijn, maar o heeft, hart voor de krant. Ha bleek toen bij De Stem de resulta een onderzoek van een organi reau leidden tot het ontslag van recteur en ook verder in het kadi de bezem werd gehanteerd. Zi voor de krant mag blijken uit de tenis, die hij in het verleden deed liever journalist was geworden da teur. „Maar", relativeerde hij vl salaris van een directeur verzat van de geleden smart" Als hij de anekdote krijgt voo lacht hij met fraaie sigarenbassei teraf ben ik blij dat ik gekozen h deze functie. Ik had niet zo graag schoenfabriek of een bouwbec werkt. Als directeur houd ik me i ordinaire dingen bezig. Ik denk journalistieke vak meer intellecti doening kan geven". Lacht weer: les deux mon coeur balance". Hij wimpelt in eerste instantie lificatie 'courantier', de meneer krant is, weg. „Dat vind ik g juiste uitdrukking. Het is een waf woord, dat vooral in het verlede gebruikt, net als het Duitse 'H< ber'. Het stamt uit een tijd toen teur invloed op redactioneel terï oefende. Ik heb wel een grote bel ling voor het produkt krant, da schouw als een maatschappelij tuut. Daarmee mag een uitgever z direct bemoeien". Pompen wijst erop dat de relatii directeur en hoofdredacteur subt exact is uitgewerkt in het redactie „En hoewel ik vind dat er eerdei dan te weinig regels bestaan, is zichzelf goed dat deze regeling b Maar citeert ook Gerard Schuyt, langs promoveerde op een studie M 'r. F. Pomp gon zijn carrière in Breda Wem, waar hij in 1954 als d assistent aantrad. Drie jaa stapte hij over naar Het Binr Vertrok in 1964 naar De Lim jn Maastricht en maakt sinds aeel uit van de directie van sociatie van Uitgevers van C aen en Tijdschriften (Audet). Door Willem ReIJn Audet geeft vier kranten uit: De I west-Brabant en Zeeland, De L

de Stem | 1987 | | pagina 26