ïageren o[ inties met immers jESTEM CURASAO POETSTE HET IMAGO OP EN WACHT NU OP DE TOERISTEN ika Gratis brochui Nel Riemena Huwelijks en relatiebemiddi ling in Zeelan en Vlaanderei gezellige bing schieting vleeskaartim schieting schieting grote kalkoen schieting schieting Hok- tentoonstellin prijskaartinj schieting Elke zon dag Europahalle" Disney Toutf De Kringloop beurs e bezem gaat over het eiland. De pittoreske herenhuizen van Willemstad en de eeuwen oude plantagehuizen worden gerestaureerd. Rotskust verandert in (opgespoten) hagelwit zandstrand langs een helblauwe oceaan. Geïmporteerde palmbomen uit Santo Domingo vervolmaken het 'Bounty'-plaatje. Ho tels krijgen een opknapbeurt en nieuwe toeristische attracties worden uit de grond gestampt. Curagao voert sinds kort een 'toerist-vriendelijke' koers. Lagere vliegtarieven en een goedkope Antilliaanse gulden (gekoppeld aan de ondergewaardeerde dollar) bren gen het paradijselijk Rijksdeel opeens binnen ons handbereik. Wat heeft Curagao de toerist met een wat ruimer vakantiebudget te bieden? Een verslag van een reis naar het 'mooiste stukje Nederland' onder een eeuwige zon, waar de Papiamento-woorden 'Bon Bini' -wees welkom - weer inhoud moeten krijgen. ZATERDAGI 28 NOVEMBER 19871 Uniek Snacks Verscholen èf aan De Stem, Postbus 6tn een van onze rayonkant op de enveloppe linksbova tdjes, der, zeer Te l v. of hond thuis tijdig week- :el, tel. nog I voor- hap. i 5624 onze 'week- 111698 •57339 14123 WVC. t land. -11458 517 Ned. besch. 'oelend, Liefh. dieren, nette Icom. Br. raard. ld. Ikaar te -luwlijks- ling 12 GN De 3aad van ngeving: putersys- partner- 85,- linfo: PB. R'dam. D7-10108, Wij verzoeken adveri der*, die adverteren brieven onder numnte toezeggen: „foto's retourneren en/of altl zullen antwoorden' toezeggingen ook werkelijk na te komenT v. singels v. uitst. maal niveau. Tel. 02518-542 Voorlopig erkend dool Raad van Toezicht, serieuze relaties. Disc persoonlijke bemidde Prijs 350,- per jaar 7000,-). Dames met maal inkomen halve Banckertstrat 9, 4535 Terneuzen. Tel. 01 97000. VROUW, alleenst., kind., zkt. nette vrl leeft. 60-65. Br.m. 1 912972. J.MAN, 48 jr., gehand., zoekt s< nism., die leidt tot li met vrouw tussen 301 jr. zonder knd., huids en lichte handicap sj geen rol. Br.o.nr. 9022 D diversen Zaterdag 28 novemtx café 't Centrum te St steen. Aanv. 20.00 uur Zondag 29 novemtx Café de 4 jaargetijde Lamswaarde. Aanv. 1 uur in sociëteit de Vred Zaterdag 28 novemb café 't Centrum te St. steen. Aanv. 14.00 Bieden jokeren. KLAVERJAS-liefhebbe gezocht om in huiselijke kring, gezant te spelen. Br.o.nr. 9033 Zondag 29 novembi Aanv. 14.30 uur. in cal Kastanje te Kloosterzai 50,- gratis. Zat. 28 nov. en ma. 301 bij W. Blommaert, begin 14.30 uur, inleg bij 30 schutters gratis. Zondag 29 nov. St. Sebastiaan te Zuick pe, aanv. 13.00 u. Zondag 29 november bij T.H. de Block te kant. Aanvang 14.30uu Gratis 25,-. Café de Landbouw, Cli zondag 29 november van de duivenliefbebj H. de Schepper v.a. 10 tot 13.00 uur. Café de Landbouw, CU maandag 30 november 1 op de 2 prijs, inleg inschr. v.a. 19.30 u. 20.00 uur. 28-11 zaal Kloosterzande, 14.30 uur, F.A.C. Ossenisse seerd op zaterdag 1987 om 20.30 uur Sinterklaasbal m.m.v. het Jumbo-Tri® het verenigings9eJr Hof ter Nesse" te o9 nisse, entree 6,-- reuze-feestmarkt, (nj? 2e hands)in de verwan" (12.000 m2). Delflen, West-Malle (Belg®)- 2 hoven-Antwerpen Zoersel. Bred«£ afslag loenhout/b' Nog enkele standp|aïï vrij. Tel. 09-323311^5 de welbek* gaat naar kerstmarkt in 19 dec., Pr|i!L g. inl. J- 01150-30477®, gehele wg5> op zat. p.p. Of ker, tel u. Opg. hete en verkoop, van nieuwe- goederen-^ - beUo. mis'* nastr. 82a. St. Jan Aan- deling bruikte Kringloopbeurs, nasir. o^<a, - (Tel. 01140-10257. Door Frank van Ooljen Als je op het imposante autopark van Amerikaanse zescilinders buiten het Cu ragaose vliegveld Hato afgaat, waan je je in de Verenigde Staten. Verbaasde blik ken vanuit het wel zeer gekoelde inte rieur van een GM-automaat tijdens de ril naar Willemstad. Een passerende Fer- rari-sportwagen, luxe appartementen en kolossale motorjachten en cruisesche pen. Het lijkt het decor van de misdaad serie 'Miami Vice', maar het is het beeld van de mondaine kant van Willemstad. De gütter- en glamourzijde van het mis tige wereldje rondom de duizenden brie venbus-maatschappijen op Curagao. Slechts enkele gele Volvo-autobussen, Nederlandse straatnamen en witte ANWB-borden onder wuivende palmen herinneren je eraan dat je in het laatste stukje tropisch Nederland verblijft. He renstraat, Breedestraat, Handelskade en de naam 'Hollandsche Bakkerij' boven een winkel. Maar één straathoek verder begint de drijvende markt, waar Venezo laanse zeelui kleurige soorten tropisch fruit en groenten uitstallen op hun vaak wrakke schuiten. Helemaal niets meer dat aan Nederland doet denken. De op het kurkdroge platteland van Curasao - de 'Kunuku' in het Papiamen to- aanwezige lemen hutjes met rieten of zinken daken temidden van meters hoge kandelaarscactussen en agaven, zouden evenzeer in Venezuela kunnen staan. Al die verschillende indrukken op dit smoorhete hoofdeiland van de Antil len brengen de argeloze bezoeker enigs zins in verwarring. Curasao is onmisken baar Latijnsamerikaans van aard, maar evenzeer een stukje Nederland. En de in vloed van de VS is - zoals op bijna alle eilanden in de Cariben - niet te onderschatten. Curasao is op velerlei terreinen een smeltkroes. De eilandbevolking een mengeling van rassen en etnische groe pen. Van afstammelingen van zwarte sla ven, van Indianen en van Hollandse en Portugese immigranten, van Chinezen, joden, Libanezen en Latijnsamerikanen. De taal - het Papiamento - is een men geling van Afrikaans, Spaans, Portugees en Nederlands. De architectuur wijst op een veelbe wogen historie. Neem de Hollandse for ten - Nassau, Amsterdam of Waakzaam heid -, de pastelkleurige landhuizen of de herenhuizen langs de St. Annabaai, die identiek zijn aan de 17e eeuwse Am sterdamse grachtenhuizen. De prachtige synagoge uit 1730, de oudste op het westelijk halfrond. Een heuse moskee wijst zelfs op het bestaan van een kleine moslimgemeenschap op het eiland. Uit alle windstreken zijn in het verle den vreemdelingen op dit kleine eilandje van vulkanisch gesteente en koraalafzet ting neergestreken. Gedwongen als sla ven maar ook vrijwillig. Wat trok deze mensen naar dit kale eiland zonder na tuurlijke rijkdommen of water? De lig ging. Curasao ligt tussen het Caribische gebied en het Zuidamerikaanse conti nent in en beschikt bovendien over een natuurlijke haven die zo diep is, dat ook nu nog de grootste schepen daar kunnen aanleggen. Curasao is interessant door de handelsmogelijkheden en vervult nog steeds een belangrijke brugfunctie tussen Noord- en Zuid-Amerika en West-Euro- pa. Zo is in de loop der eeuwen een rijkge schakeerde, multiculturele samenleving van zo'n 180.00 bewoners op dit 60 kilo meter lang eiland ontstaan waar onder linge raciale tegenstellingen nauwelijks voorkomen. De 'macamba' - de blanke - vermaak?nJlta!.en.?n^iran<len Wetfen alle mogelijkheden voor hel traditionele ••naak In een exotisch vakantieparadijs. De drijvende markt, waar Venezolaanse zeelui kleurige soorten tropisch fruit en groenten uitstallen op hun vaak wrakke schuiten. FOTO'S FRANK VAN OOIJEN Bon Bini krijgt weer klank „We moeten service aan toeristen niet verwar ren met verplichte onder danigheid uit een ver ver leden. Dat beginnen ge lukkig steeds meer men sen in te zien, want niets is zo fnuikend voor het toerisme als een onvrien delijke behandeling. RECHTSONDER: Het kurkdroge platteland van Curagao - de 'Kunuku' In het Pa piamento - met zijn lemen hutjes met rieten of zinken daken temidden van meters hoge kandelaarscactussen en agaven. RECHTSBOVEN: De statige herenhuizen langs het water van de Sint Annabaai In Willemstad. lijk behandeld worden, maar dat is dat in veel gevallen aan zijn eigen opstelling te danken. Die potpourri van vreemde invloeden maakt Curagao tot een unieke en daar door aantrekkelijke plaats voor een toe rist. „Zon, zee en zand vind je overal in deze regio, maar op Curagao krijgt de toerist juist iets méér aangeboden", is de essentie van de reclameslogan die Ame rikaanse en Europese vakantiegangers moet aanlokken. Prachtige baaien en stranden, de jachthaven aan het Spaanse Water en het Onderwater Natuurpark bieden alle mogelijkheden voor het tra ditionele vakantievermaak in een exo tisch paradijs: zwemmen, zeilen, surfen en duiksport. Maar toeristen vinden het nu eenmaal ook aardig om eens een stad met oud-koloniale huizen en historische forten te bezichtigen of door een mooi natuurgebied als het Christoffel-park te wandelen. Dat kan ook op Curagao. Toch is het toerisme op dit eiland in de eerste helft van dit jaar met zo'n twin tig procent teruggelopen ten opzichte van dezelfde periode het jaar daarvoor. Terwijl notabene in de gehele Caribische regio het toerisme maar blijft groeien. Voor de rede van Sint Maarten bijvoor beeld liggen de cruiseschepen als het ware rijendik. En met een bevolking van amper 20.000 zielen moet dit populaire Bovenwindse eiland jaarijks een invasie verwerken van honderdduizenden toeris ten die zich allemaal willen koesteren in de schaduw van de internationale jet-set. Hetzelfde verhaal gaat op een wat klei nere schaal op voor Aruba en Bonaire. Wat is er dan mis met het toerisme op Curagao? „We zijn verwend op dit eiland, daarom hebben we het toerisme de laatste jaren verwaarloosd", zegt een Curagaose. „Met de financiële off-shore, de olieraffi naderij en wat kleine industrie dachten we verzekerd te zijn van een gouden toe komst. Waarom zouden we ons ook nog uitsloven om toeristen te behagen? Nie mand maakte zich echt druk toen na de bloedige rellen van mei 1969 de grote in ternationale hotelketens zich van Cu ragao terugtrokken. Het eerste teken dat er iets grondig fout zat in de toeristen sector". Maar die bestaanszekerheid is inmid dels voor een groot deel weggeslagen. Meer en meer landen vullen de gaten in hun fiscale wetgeving en de Antillen hebben dan ook hun hoogtijdagen als belastingparadijs gehad. De toekomst van de verouderde Isla-olieraffinaderij - gespecialiseerd in het kraken van zware olie waarnaar de vraag kleiner wordt op de wereldmarkt - blijft ook onzeker. Een eventuele sluiting hangt nog steeds als een zwaard van Damocles boven het hoofd van een paar duizend werknemers. De economie van Curagao heeft de laatste jaren flinke klappen gehad en de gevolgen zijn niet uitgebleven. Door de grote tekorten heeft de overheid noodge dwongen het mes in de begroting en het aantal ambtenaren moeten zetten. De werkloosheid is inmiddels opgelopen tot naar schatting dertig procent. Van schrijnende armoede of honger is nog geen sprake, maar voor velen is de beurs wel erg plat geworden. De 'onderstand', een van Nederland geërfd uitkeringssys teem bij werkloosheid, vangt de ergste problemen op. 'De snacks', eenvoudige houten optrek jes waar tot diep in de nacht drank en eenvoudige maaltijden verkocht worden, kunnen zich verheugen in een toene mende cüentèle. Door de uitzichtloze si tuatie en uit pure verveling, klampen veel werklozen zich vast aan de fles. De flesjes Amstel-bier ('Curagao-made' uit ontzilt zeewater) vinden gretig aftrek. Bedelen is ook een nieuw verschijnsel waarmee toeristen die door de wijk Otro- banda van Willemstad wandelen, gecon fronteerd kunnen worden. Blijkbaar slaagt niet iedereen erin om voldoende geld bij elkaar 'te ritselen' waarmee de armoede verborgen kan worden voor de buitenwacht. Toch zijn de Antillen - en dat geldt zeker voor Curagao - nog steeds een van de meest welvarende gebieden van La- tijnsamerika. Maar als er niet snel iets veranderd zou dat wel eens spoedig ver leden tijd kunnen zijn. Vandaar dat de autoriteiten nu als een haas werken aan het stimuleren van de zieltogende toeris mesector. Dat moet de kurk worden waar de Curagaose economie op drijft. Binnen vijf jaar moeten er zelfs 10.000 arbeidsplaatsen extra in de toeristenin dustrie geschapen zijn. Volgens Frank Maynard, manager van het luxe hotel Princess Beach ten zuiden van Willemstad, zullen er eerst heel wat hindernissen genomen moeten worden voordat het zover is. Maar hij ziet licht punten. Maynard: „Op de eerste plaats waait de politieke wind nu uit een an dere hoek, dat is heel belangrijk. Op het eiland is nu een gedeputeerde aangesteld die zich alleen met toerisme bezighoudt. Een winstpunt want nu kan er eindelijk eens voor het eerst een echt toerismebe- leid op poten worden gezet. Bovendien zijn zowel de bevolking als de politici in middels van het belang van toerisme overtuigd en is een duidelijke mentali teitsverandering merkbaar". „Vroeger kwamen er veel klachten binnen over het gebrek aan service en een onvriendelijke behandeling door ho telpersoneel en dergelijke. Hoe donker der de huidskleur, hoe gevoeliger men is voor dienstbaarheid. Een mentaliteit van de Curagaoenaars die weliswaar een be grijpelijke historische achtergrond heeft. Maar we moeten service aan toeristen niet verwarren met verplichte onderda nigheid uit een ver verleden. Dat begin nen gelukkig steeds meer mensen in te zien, want niets is zo fnuikend voor het toerisme als een onvriendelijke behande ling". „Op de derde plaats is het produkt toe risme op het eiland aanzienlijk verbeterd (hotels krijgen een face-lift, stranden en boulevards worden aangelegd, histori sche gebouwen gerenoveerd) en weten we Curagao professioneler in het buiten land te verkopen". Maynard is optimistisch, niet in de laatste plaats omdat hij op de recente verbeteringen positieve reacties krijgt van toeristen. Ook vanuit Nederland en West-Duitsland verwacht hij meer va kantiegangers. Hoewel de voornaamste belemmering voor een Nederlander om de vakantie op de Antillen door te bren gen natuurlijk een financiële blijft. Ame rikaanse prijzen schrikken af. Wie wil er 150 dollar per nacht voor een hotelka mer neertellen? Maar daar heeft Maynard wat op ge vonden. In de 'slappe maanden' als de Amerikanen wegblijven zoals mei, juni en september, oktober gelden er speciale tarieven voor Europeanen. Geen 150 dollar voor een kamer maar 50 dollar. Dat scheelt aanzienlijk. Maynard merkt dan ook dat de belangstelling vanuit Ne derland toeneemt: De KLM-vluchten naar Curagao zijn al maanden volge boekt en in 1988 verwacht hij dat min stens 6.000 Nederlanders hun eiland hier zullen doorbrengen. De lage dollarkoers zal bij velen de doorslag geven. Eén van de 4.000 Nederlanders - een koraalduiker- die hier op het eiland woont, deelt het optimisme van de hotel manager. Dat Curagao werk maakt van het toerisme blijkt volgens Bert Knub- ben uit de toename van het aantal toeris tische trekpleisters. Hij noemt met name het nieuwe zee-aquarium en de uitge breide faciliteiten voor diepzeeduiken in het 'unieke Onderwater Natuurpark'. Voor degenen die zich niet met zuurstof- flessen in het rijk van Neptunus durven te begeven, zijn glasbodem-boten aange schaft waarmee alsnog genoten kan wor den van de uitgestrekt koraalvelden en kleurige scholen vissen. Curagao heeft veel wonderschoons te bieden. Je moet het alleen weten te vin den. Op Aruba tref je kilometerslange zandstranden aan - die zijn onmogelijk te missen- maar op Curagao gaan de mooie stranden en baaien verscholen achter grote rotspartijen. Het is dan ook van harte aan te raden om een jeep te huren en met een gids of goede kaart zelf op zoek te gaan. Als de hoge schoorste nen van de olieraffinaderij en de water- fabriek eenmaal uit het zicht verdwenen zijn, zal men zich verbazen over het on gerepte natuurgebied van het westelijke Band'abou. Westpunt, Knip en Playa Abao zijn nog maar enkele van de para dijselijke baaien die men hier aantreft. De weg naar Westpunt voert langs cactusvelden en de karakteristieke divi- divi bomen waarvan het gebladerte door de noordoost-passaat tot een soort reus achtige rock 'n roll-kuif is geblazen. Te genover enkele zoutpannen waar flamin go's in het ondiepe water op vis azen, brengen we een bezoek aan het eeuwen oude landhuis Kok. Het valt niet te ontkennen dat Cu ragao zich bijzonder inspant om vakan tiegangers aan te trekken, al is er nog veel dat voor verbetering in aanmerking komt in de toeristensector. Curagao heeft onmiskenbaar veel te bieden en het zal naar alle waarschijnlijkheid niet lang duren voordat - om met de woorden van Kees van Kooten uit 'Meer modermis- men' te spreken - deze 'Assepoester door de dollarprins met de gouden koets naar de toeristenwelvaart zal worden geleid'.

de Stem | 1987 | | pagina 25