UITBLAZEN 246 Miljoen geïnvesteerd in vliegbasis Woensdrech Openbaarheid van bestuur volgt privatisering Latijnsamerikaanse top moet weg naar eenheid bane even OVERLEG Nationale Geurendag BOUW WORDT STILGELEGD NA OVEREENKOMST OVER INF-AKKOORD OVERHEID IS IN VELE INSTELLINGEN IN NEDERLAND WERKZAAM GEEN HOGE VERWACHTINGEN VAN 'HISTORISCHE BIJEENKOMST ZONDER VS' EKTEMCOMlw oensdrecht lichtei DE STEM ACHTERGROND DONDERDAG 26 NOVEMBER 1987 WIM KOCK DE STEM STEM BINNENLAN HAAG - De werkgevers »nigd in de FME zijn ten Idpunt dat de VUT te du ir beter kan worden afgesc Expositie ÜL_ T—L±1. /Ai„iiïBrd®rland heeft ongetwijfeld het la ONZE tuin geurde naar de herfst. De auto rook nog een beetje naar de spiritus waarmee de ruiten waren ontdaan van de vettige film van drie maanden. Een auto voor me stonk naar verbrande olie, er kwam een blauwe walm uit de uitlaat. Ergens onderweg meende ik een lichte, maar on miskenbare geur van uien op te snuiven, even later gevolgd door de geur van drijfmest. Be zijden de weg was een boer be zig de gier over zijn land te spuiten. Ook het wegdek bij de toegang tot zijn akker had hij meegenomen. Ik hoorde de drek tegen de bodemplaat en in de wielkasten spatten. Toen ik m'n hand voor de mond hield omdat ik dacht dat ik moest hoesten, rook ik even m'n eigen aftershave. Maar een zwak geurtje voor zoveel geld. Lid van de familie van de ci- trus-achtigen. Ik had trouwens om een üchte geur gevraagd. Ik wist dat toen nog niet, maar de cosmetica-branche kent ver schillende geurenfamilies. Bloe men, citrus, fougère, chypre, en aldehyde. Als je er vier achter elkaar geroken hebt, zegt je neus je niets zinnigs meer over wat je ruikt en moet het or gaan, volgens de deskundigen, enkele uren geurenvrij rusten. In de praktijk heb je dus niet echt veel keus, tenzij je er een dag aan wilt besteden of vijf keer terug naar de winkel gaat. Ik koos dus citrus. Het flesje kostte ongeveer driemaal zoveel als mijn normale aftershave. Het enige genoegen dat ik er tot nu aan heb beleefd is de in druk die de merknaam maakte op mijn jongste zoon toen ik er mee thuiskwam. „Nou nou, pa begint een nieuw leven." Wat de keuze van citrus verraadt omtrent mijn diepste wensen en gevoelens weet ik niet, zo ver ben ik nog niet doorgedron gen in de geurenkunde. Tot de sensuele geuren behoort de ci- trusfamilie niet, anders had ik dat al wel gemerkt. sen zijn want lang niet iedereen schraapt met zijn boterham alle bruine saus tot het laatste likje van zijn bordje. De sateh smaakte zoals sateh bijna altijd smaakt: naar pindasaus. Na de lunch bleek in het redactielokaal de oude geur te zijn vervangen door die van de dagploeg zelf. Veel versere ta baksrook dus. Toen ik bij het redactie-secretariaat binnen stapte om een fotocopietje te maken, geurde het er zeer sterk naar citrus. Ze zaten er een mandarijntje te pellen. De stank van de kopieermachine was desondanks even afstotend als anders. Het is een merk waardige ozon-en-nog-wat-geur die een aanslag op je gezond heid suggereert en dat waar schijnlijk ook is. De rest van de middag was gevuld met de onbestemde geu ren en geurtjes van een groot redactielokaal waaraan, sinds het vertrek uit de binnenstad, de geur van kegels ontbreekt, zodat u rustig van mij kunt aannemen dat het verhaal dat journalisten lopen op cafeïne, nicotine en alcohol, mede dank zij de schaalvergroting in het dagbladbedrijf, voor minstens 30% een fabel geworden is. Nu de middag is gevorderd tot het vroege schemeruur van deze donkere Nationale Geu rendag zal de aandachtige lezer zich misschien afvragen of ik niet minstens één keer naar de wc ben geweest gedurende de lange werkdag. Jawel, maar daar valt tegenwoordig voor een neus niet veel meer te ha len. Het ruikt er naar Sandia en Cemsto. Naar niets dus. Slechts af en toe hangen er penetran ter, zelfs giftige geuren. Dat is op de dagen waarop de in het wit gehulde hygiënisten van de firma RentokU (alleen die ver killende naam al heeft iets do delijks) de verborgen bacteriën en bacillen te lijf gaan. Als de laatste bacterie het loodje heeft gelegd, plakken de mannen een plakplaatje op de tegelmuur: In het belang van uw gezondheid worden deze installaties regel matig door ons hygiënisch be handeld en gedesinfecteerd. Ge ruststellende lektuur. Zo'n Nationale Geurendag is heel nuttig, bedenk ik in de auto, op weg naar huis, nadat ik al heb geprobeerd te raden waar het thuis naar zal ruiken, naar baklappen, spruitjes of naar nasi goreng. Een mens moet zich nu en dan, al is het maar een dag per jaar, eens rea liseren dat'ie ruikt en wat'ie ruikt. Een dag per jaar geuren- bewust en reukzinnig leven. Daar heb je, zoals u ziet, Vero nica niet bij nodig. Bij de krant aangekomen miste ik de vertrouwde, niet on aangename geur die buurman Van Melle regelmatig ver spreidt. Een lichte, pittige snoepgeur, op het pepermun tachtige af. Even vertrouwd en wel aanwezig was de lucht van het redactielokaal: de geur van de avondploeg van gisteren. Ik mag dit overigens niet overdrij ven want wat er ook aan dit krantegebouw verkeerd mag zijn - het ligt te ver van de stad; het bevat geen bar die dag en nacht open is, alleen maar een bedrijfsrestaurant waar lek kernijen bedacht worden met namen als eitje Madras, broodje bereklauw en Hollandse paella - de luchtverversing is er uitste kend. Als het op het Spinveld (voor de buitenlui: dat is ons Bredase adres) stinkt dan stinkt het ook in ons gebouw. Tot de chef harde techniek de ventila toren afzet. In de bedrijfskantine rook het naar knoflook. Er stond sa- teh op het menu. Ik vraag me altijd af hoe het water in de vaatwasmachine eruit ziet als op sateh-dag de borden gewas- illllllilllllllllllllllllllllllllllllllllllIIIIIIIIIIIIIIIIII1IIIIIIII1II Uitgave van uitgeversmaatschappij De Stem b.v. Directie: drs. J.H.M. Brader. Hoofdredactie: H. Coumans - hoofdredacteur. A. Theunissen en H. Vermeulen - adjunct-hoofdredacteuren. Hoofdkantoor: Spinveld 55, Breda. Postadres: Postbus 3229,4800 MB Breda. 076-236911 Telex 54176 Telefax 076-236405. Centrale redactie Breda: Nieuwsdienst 076-236452. Sportredactie 076-236236. Telefax redactie 076-236309. Rayonkantoren: Bergen op Zoom, Zuivelstraat 26, 01640-36850. Postadres: Postbus 65, 4600 AB Bergen op Zoom. Breda, Nw. Ginnekenstr. 41236326 (alléén abonnementen). Postadres: Postbus 3229, 4800 MB Breda. Etten-Leur, Markt 28, 01608-21550. Postadres: Postbus 363, 4870 AJ Etten-Leur. Goes, Klokstraat 101100-28030. Postadres: Postbus 13,4460 AA Goes. Hulst, Steenstraat 14, 01140-13751 Postadres: Postbus 62,4560 AB Hulst. Oosterhout, Arendstraat 14, 01620-54957. Postadres: Postbus 4023,4900 CA Oosterhout. Roosendaal, Molenstraat 45, 01650-37150. Postadres: Postbus 35, 4700 AA Roosendaal. Terneuzen, Nieuwstraat 9, 01150-17920. Postadres: Postbus 145, 4530 AC Terneuzen Vlissingen, Torenstraat 5, 01184-19910. Postadres: Postbus 50514380 KB Vlissingen. Openingstijden: Breda en Oosterhout 8.30-17.00 uur; overige kantoren 8.30-12.30 en 13.30-17.00 uur Abonnementsprijzen, bij vooruitbetaling te voldoen: 24,20 per maand; 69,75 per kwartaal of 271,00 per jaar. Bij automatische betaling geldt een korting van 1,- per maand, 1,80 per kwartaal, 7,20 per jaar. Prijzen: inclusief 6% B.T.W. Voor post-toezending geldt een toeslag. Heeft u de krant niet ontvangen7 Onze excuses. Bel voor nabezorging tijdens kantooruren uw rayonkantoor. Lezersservice: Informatie over Stern-reizen en promotie 076-236911 Fotoservice 076-236573. Advertenties (tijdens kantooruren 8.30-17.00 uur): Rubrieksadvertenties 't Kleintje 076-236882. Grote advertenties uitsluitend 076-236881 Geboorte- en overlijdensadvertenties 076-236442. (Buiten kantooruren maandag t/m vrijdag van 19.00 tot 20.30 uur en zondag van 18.30 tot 21.30 uur 076-236394/236911 Rsnkralstioc' Postgiro 1114111 - ABN rek. 520538447. NCB rek. 230301584 - Rabo rek. 101053738. Door Renê van der Velden PRECIES negentien maanden na de start van de bouwactiviteiten op de vliegbasis Woensdrecht is gisteren door minister Van den Broek (Buitenlandse Zaken) en zijn Ameri kaanse collega George Shultz in Brussel bekend gemaakt dat deze bouw wordt stilgelegd. Zodra president Reagan en partijleider Gorbatsjov op 8 december in Washington hun handtekening hebben gezet onder het akkoord over de middellange afstandraketten, kunnen de graafmachines, hijskranen en betonmolens het basisterrein verlaten. In die negentien maanden is er een fors dorp verrezen, waar de VS, de NAVO en Ne derland samen 246 miljoen in hebben geïnvesteerd. Als de bouw was voortgezet, zou er het komende jaar nog eens 119 miljoen in Woensdrecht ge stoken zijn om volgend jaar de 48 kruisvluchtwapens te kunnen stationeren. De waarschijnlijk meest omstreden bouw van deze eeuw begon op 26 april 1986. De vliegbasis Woensdrecht, waar sinds 1968 geen militaire vliegactiviteiten meer plaats vonden, moest worden klaar gemaakt voor de plaatsing van 48 kruisvluchtwapens, het Nederlandse aandeel in het NAVO-dubbelbesluit. Het operationele deel is volgens Lou Baltussen, de voorlichter van de vliegbasis, Ruim een jaar geleden bezocht minister Van Etekelen (Defensie) de bouwactiviteiten op de basis Woensdrecht. voor 97 procent klaar. Dit deel bevat de onderkomens en de onderhoudsgebouwen voor de kruisvluchtwapens en voer tuigen. Klaar dus, inclusief wateraansluiting en electri- sche voorzieningen. Kosten: 84 miljoen gulden. Betaald uit het NAVO-infrastructuur- fonds. Daarnaast is er het kazer necomplex dat plaats moest gaan bieden aan de ongeveer 1.300 Amerikaanse militairen. Wat staat er al? Een hoofd kantoor, een legeringsge bouw, een eetzaal, een keu ken, een enorm parkeerter rein, een magazijn, kantoor gebouwen, les- en instructie lokalen en een compleet we gennet. Nog niet opgeleverd, maar wel bijna afgebouwd, zijn twee legeringsgebouwen en twee magazijnen Totale kosten: 112 miljoen gulden, betaald door de Verenigde Staten. Dan is tenslotte op kosten van Nederland de beveiliging verbeterd. Wat neerkomt op eersteklas hekwerk rond ge bouwen, wachtposten en hon- - foto de stem/dickde boer den verblijven. Kosten: 50 mil joen gulden. De verdere bouwactivitei ten - uitbreiding kazernecom plex en beveiliging - die ove rigens nog niet zijn aanbe steed, zouden 119 miljoen ge kost hebben. Het stopzetten van de bouw betekent dat de VS 105 miljoen gulden in hun zak kunnen houden. Bijvoor beeld om als druppel op de gloeiende plaat van het be grotingstekort te gebruiken. Nederland zou nog 14 miljoen kwijt geweest zijn aan de bouw van een sportgebouw en een bedrijfsrestaurant. Een nog onbekend deel van dat bedrag moet er volgens Bal tussen toch komen omdat het voor een deel vervanging van verouderde voorzieningen be treft. De totale Woensdrecht- klus zou 2.000 manjaren werk opleveren tot eind december 1988. De gevolgen voor de aannemers die, 'zwarte lijs ten' en blokkades ten spijt, projecten op Woensdrecht uitvoerden, zijn nog niet te overzien. Bestaande contrac ten met hen worden in elk ge val nagekomen, meldde een woordvoerder van Defensie gisteren. Voor Bergen op Zoom en Roosendaal betekent het halt tegen de kruisraketten dat ze kunnen stoppen met de voor bereidingen voor de bouw van 750 huizen voor Amerikaanse militairen. Volgens Woensdrecht- woordvoerder Baltussen mag niet gesproken worden van verspilling of kapitaalvernie tiging. De toekomst van de vliegbasis is weliswaar nog zeer onzeker, maar het ligt niet voor de hand dat de kost bare nieuwbouw ongebruikt blijft of zelfs gesloopt wordt Eerder dit jaar werd be kend dat een werkgroep van het ministerie van Defensie begonnen was met het onder zoeken van mogelijke nieuwe plannen voor de vliegbasis. Volgens insiders was een van de mogelijkheden de plaat sing van geleide wapens om vanuit Woensdrecht de Ne- te derlandse havens verdedigen. Van den Broek liet gj sing genomen is over nieuwe taak voor drecht. Gewacht wordt bekrachting door de kaanse Senaat van het akkoord en dat zal j schijnlijk pas in april volgend jaar zijn. „De toekomst hangt i het prioriteitenlijstje i NAVO en van de waarop Nederland daai gaat. En dat hangt mijn minister (Van red)", zegt I staat dat de NAVO i heel wat in de pap 1 len heeft. Die geïnveste miljoen zijn tenslotte niks. Baltussen reageerde' ren noch teleurgesteld verheugd. „Het heeft 2 joen gulden gekost, niet doorgaat, is de i consequentie voor de 1 landse regering". De mededeling den Broek en Shultz goede aarde gevallen; de Brabantse bevoll een in maart dit jaar den Stern-enquête spra twee derde van de ders zich uit voor stoi de bouw van de tenbasis. 27 Procent wilde de werkzaa voorlopig stilleggen, cent koos voor een de bouwstop. Alles wijst er; de laatsten uiteindelijk zin krijgen. HAAG (ANP) - Pre- Lubbers ziet er niets in rgevers met afschaffing gen deel van de WIR- jie te straffen als zij de [loosheid niet aanpak- vice-\j van straf soort zaken moet je niet „len aan de WIR", zo lenbu Rubbers. de W| premier reageerde den weten dat er nog geen 1 ^dag in het VNO-blad cincr o«nnm»n ic „„.1 ernemjng' op ideeën van Door Jan van de Ven De overheid kalft af. Dien sten worden geprivati seerd. Wat nu met de openbaarheid van bestuur. Krimpt die navenant in? Als het aan het kabinet ligt wel. Het kabinet is er voorstander van om de vensters van geprivati seerde diensten naar de samenleving te sluiten. Vraag is of het parlement die visie deelt. Dat zal blij ken als de Kamers zich buigen over de nieuwe wet openbaarheid van bestuur. Het kabinet brengt in het voorstel van de nieuwe wet onbetwistbare overheden on der: rijksdiensten, provinciale en gemeentelijke ambtelijke diensten. Hij is niet van plan om andere instellingen met openbaar gezag of werkend met geld uit algemene midde len onder te brengen in de nieuwe wet, die de belangstel lende burger een kijkje gunt in diverse vormen van beleid. Mr. A. Beers, docent staats- en bestuursrecht aan de uni versiteit in Tilburg, is het niet eens met de zienswijze van het kabinet. Hij heeft zijn commentaar op het nieuwe wetsvoorstel voorgelegd aan de vaste Kamercommissie voor Binnenlandse Zaken. Beers zou graag zien, dat ook instellingen, die met openbaar gezag zijn bekleed, onder de werking van de nieuwe wet zouden vallen. Zeg, geprivatiseerde onderde len van de overheid. En ook instellingen, die bestaan bij de gratie van overheidsgeld. Om het wat duidelijker te maken: PTT zal straks een van de overheid losgemaakt bedrijf zijn. PTT blijft echter met openbaar gezag beleid voeren, zodat PTT beleidsplannen aan de openbaarheid zou moeten prijsgeven. Bejaar denoorden werken voor een groot deel met belastinggeld van de burger, dus zullen ook zij hun plannen aan de burger bekend moeten maken. Beers noemt in navolging van de Wetenschappelijke Raad voor het Regeringsbe leid andere voorbeelden: de Stichting Nederlandse Vrij willigers, Centraal Bureau voor de afgifte van Rijvaar digheidsbewijzen, Stichting Beheer Landbouwgronden. Maar ook: Nederlandse Fi nancieringsmaatschappij voor Ontwikkelingslanden, KLM, Nederlandse Spporwe- gen, Nationale Investerings bank. En: universiteiten, Ka mer van Koophandel, Cen trale Raad voor de Volksge zondheid. Instellingen, die voor hun bestaan van de overheid afhankelijk zijn. Beers heeft zijn ideeën over openbaarheid niet alleen ge schreven voor de Kamercom missie. Samen met zijn vak groep liet hij het werk via Tjeenk Willink een algemeen karakter geven. Is het onder werp niet belangrijk genoeg om er iedereen van kennis te laten nemen? Zijn publiek zal zich echter tot heel kleine kring beperken. Het commen taar over toegankelijkheid is zelf ontoegankelijk. Hoogste gebod van toegan kelijkheid is de taal. Wie be grepen wil worden drukt zich eenvoudig uit. Een man als Peter Hoefnagels, jurist en hoogleraar, gebruikt voor zijn boodschap een taal, die ieder een begrijpt. Beers breit de woorden van zijn commen taar moeizaam aan elkaar. Zinnen ontstaan door inge wikkelde constructies tussen punten te zetten. Hij presteert het een 'zin' te construeren van een halve pagina. Geen mens, die daar nog uitkomt. Het valt niet mee schrijvers hun misdaad tegen de taal duidelijk te maken. Een com mentaar op een wetsvoorstel, dat toegankelijkheid voor staat, dient echter op de eerste plaats gemakkelijk begrepen te worden. Beers hanteert evenwel konsekwent ambte lijke woordenbrij. Kon hij mee uit de voeten, toen hij nog werkzaam was op het minis terie van Defensie. Een uni versitair docent behoort uit ander hout te zijn gesneden. Hoe wil hij anders door zijn studenten worden begrepen? Wat geeft hem nog het recht kritiek te hebben op werk van studenten? Zijn commentaar op het wetsvoorstel betreffende openbaarheid van bestuur is dus voor niet-ambtelijke kringen van nul en generlei waarde. Wie op de eerste pa gina van 'Commentaar op het voorstel voor een nieuwe wet openbaarheid van bestuur' (Tjeenk Willink Zwolle) al vastloopt, kan het verder niet schelen, dat Beers een pleidooi houdt voor een openheid die verder reikt dan de openheid van de bestaande wet en ook verder dan de plannen van de regering. Jammer eigenlijk, want een algemene discussie over aanspraak op informatie kan heel zinvol zijn In andere rechtsvormen heeft enkel een direct te kene recht op het 1 van een klacht. Wie» gemeente geen krijgt om een i bouwen, tekent 1 De buurman van de a bouwer kan niet in z om een vergunning; Bij de openbaarheid» stuur ligt zoiets nogn Mogelijk krijgt ook e recht op informatie. C en onzin daarvan vsl| wat te zeggen. Een interessant 01 gaat dus aan de neus gemeenschap voorbij, verdediging van het commentaar in geschreven en derh ders dan gebruikelijk is vallen, hoeven we slaan. Het resultaat telt pelijk komt het coi wel over bij vakgenot Beers - en lokt het read - en bij de politici, die en wetgeving iets aan s hebben Haagse redactie Ie gisteren gepubliceerde CA blijkt dat de werkgevers allf eiding van de VUT zijn. Ook herverdeling van arbeid hebT meer op. Ze houden vast aan leiten tevens voor de mogelij ien werken. heeft de bonden giste- geen loonsverhoging aan ton. Volgens de FME heb- de werknemers in de me- volgend jaar toch al een jke koopkrachtverbete- an 1,75 procent) als ge- van afspraken die eerder gemaakt. De FME wil gaan met scholing en vor- van mensen, maar vindt zaak om met de bon- regelen. werkgevers zijn verder stander van meer flexibele y. De uitwerking daar- loet per bedrijfstak en bij teur via winstdelingsrege- plaats hebben, vinden de vier bonden van nemers in de metaal (de riebonden van FNV, MHP en Unie BLHP) len FNV en CNV een loons- oging van anderhalf pro- (ADVERTENTE 'an 25jlm 30 november bij Peters' Oude Ku f/aarbii o.a.: [Schilderijen ^Klokken pijlen [•Grafiek [Antiquiteiten De afzonderlijke collecties alsmede de gevari [kunstobjecten staan er borg voor dat uw bezoek aar de moeite waard is. Openingstijden: prdag 12.00 uur tot 18.00 uur, andere dag< Peters' Oude Kunst b Spoorlaan 438,5038 CH Tilburg, t Zondag na afspraak of op in ECONOMISCHE onder werpen, zoals de buiten landse schuld, zullen einde deze week de bijeenkomst van acht Latijnsameri kaanse staatshoofden be heersen. De eerste top zon der aanwezigheid van de Verenigde Staten wordt vanaf morgen in de Mexi caanse badplaats Acapulco gehouden. Daarom alleen al is het een 'historisch moment', zo von den de landen zelf, toen ze in augustus de afspraken maak ten. De 'Groep van Acht' omvat de initiatiefnemers van het uit 1983 daterende Contadora- plan, Colombia, Mexico, Pa nama en Venezuela en de la ter geformeerde steungroep, Argentinië, Brazilië, Peru en Uruguay. Het aanvankelijke hoofddoel, streven naar vrede in Midden-Amerika, werd uitgebreid tot regionale eco nomische integratie. Vorig jaar december werd in Rio de Janeiro besloten tot de omvorming. In augustus volgde een vergadering van ministers van Buitenlandse Zaken. De groep wil een 'krachtige spreekbuis' zijn op internationale fora en tegen wicht bieden aan de economi sche supermachten in de we reld: de Verenigde Staten, Ja pan en de Europese Gemeen schap, zo heette het toen in Brazilië. Tegenwicht wordt door verschillende leiders noodza kelijk geacht, omdat Latijns- Amerika op wereldniveau nog steeds te weinig gewicht in de schaal kan leggen. Aan vankelijk noemden de landen zich 'Groep van Rio', maar dit werd ingeruild voor het ge wichtiger klinkende 'Groep van Acht'. Wilden de acht in augustus nog de westerse vrees voor een schuldenkartel wegne- meh met de verklaring dat de schuldencrisis niet het hoofd thema zou worden, in oktober, op een voorbereidende minis tersvergadering in de Uru- guayaanse badplaats Punta del Este, werd besloten dit thema wel aan te roeren. Naast de schuld zijn protec tionisme en samenwerking hoofdonderwerpen. Enrique Iglesias, Uruguay's voortvarende minister van Buitenlandse Zaken en woordvoerder van de voorbe reidende bijeenkomsten, is duidelijk: hij wil een geza menlijke aanpak van het schuldenprobleem. Dit wordt een harde dobber, want de acht hebben verschillende ideeen over de beste methode. De totale schuld van La- tijns-Amerika wordt door de Economische VN-Commissie voor Latijns-Amerika (Ecla) op 400 miljard dollar ge raamd. Dit gigantische be drag staat voor 90 procent uit bij deze acht. Met uitzonde ring van het olieland Vene zuela, blijft de schuld ook bij iedereen stijgen. De Ecla schat dat Brazilië eind dit jaar voor 112 miljard dollar rood staat, Mexico voor 108, Argentinië voor 54 en Ve nezuela voor 35 miljard. De Schuldenkwestie staat hoog op de agenda genoteerd. President Raul Alfonsin van Argentinië: „We kunnen ab soluut niet betalen". - foto ap regering in Caracas wist de totale schuld afgelopen jaar met 300 miljoen terug te bren gen. De onderliggende bood schap aan de schuldeisers zal zijn dat de schuld onbetaal baar is, voorspelt een Mexi caanse diplomaat, omdat steeds grotere delen van de export moeten worden ge bruikt voor terugbetaling. Af gelopen jaar ging meer dan de helft van de Argentijnse in komsten uit de export hieraan op. Voor de regio als geheel ligt dat percentage op 46, al dus de Ecla. Peru is een buitenbeentje. President Alan Garcia be paalde na ambtsaanvaarding in 1985 dat dit niet meer dan tien procent mocht zijn. Daar mee is Lima bij het IMF in ongenade gevallen en staat het lijnrecht tegenover een land als Mexico. Dat volgde tot dusver trouw de richtlij nen van het fonds en kreeg daarover veel lof toege zwaaid. De verwachting is dat voor een gemeenschappelijke aanpak de onderlinge ver schillen te groot zijn. Maar gezamenlijke eisen behoren wel tot de mogelijk heden. De Argenijnse presi dent Raul Alfonsin ver klaarde al tegenover de Mexi caanse krant Excelsior: „Wij kunnen absoluut niet beta len." Acapulco moet leiden tot een 'drastische verlaging van de rentetarieven'. Hij dacht aan twee tot drie procent. Ook Jose Sarney van Brazilië en Miguel de la Madrid van Me xico zijn voorstander van een renteverlaging, zodat de ban ken rekening mogen houden met frontvorming op dit ge bied. Alfonsin noemde in een adem door de voorwaarden van het IMF 'belachelijk'. Dat is koren op de molen van Gar cia, maar bij de la Madrid en andere voorzichtiger collega's zal dit niet in goede aarde val len. Een 'redelijke verhouding tussen exportopbrengst en af betaling' zal zeker in de slot verklaring staan, maar of er ook harde afspraken komen, wordt betwijfeld. Verder zul len de staatshoofden een plei dooi houden voor hun opvat ting dat de schuld eerder 'een politiek dan een financieel' probleem is. Deze zinsnede symboliseert het Latijnsame rikaanse verlangen tot her vormingen in het economi sche wereldsysteem. Een van de stenen des aan stoots is het protectionisme in het Westen, dat wordt gezien als de voornaamste reden voor val van de grondstoffen- prijzen. De Ecla rekende uit dat Latijns-Amerika tussen 1980 en 1983 veertig miljard dollar aan inkomsten misliep door de prijs val van grond stoffen. In 1985 was dat 15 miljard. De subsidiering van de landbouw in de rijke lan den heeft nu voor het eerst sinds 1960, geleid tot daling van de landbouwproduktie op het continent, zo staat in een conferentiedocument. Vooral de rietsuikerprijs, enkele maanden geleden het laagste in de geschiedenis, heeft tot rampzalige gevolgen geleid op een continent waar vroeger schatten werden ver diend met suiker. Hoe de staatshoofden het protectio nisme tegemoet moeten tre den, blijft een moeilijke zaak. Er wordt gedacht aan nieuwe stappen bij het Gatt (Alge meen Akkoord inzake Handel <ogel is door de kerk. De Amerikaa Tementen op Woensdrecht opbrekc en staal achterlatend, nsdrecht, sinds jaren een uiterst w ici en symbool van actievoerders tet in, kan terugkeren in de anonimit e - de ooit voor Woensdrecht v(| ntwapens - hebben de Nederland CI1 Tarieven) maar ®fleurd- verziekt, tot een slaapven wordt dat dit weinig ui' 0n'n9 gemaakt, facinerend gemaal - De rakettenzaak heeft de politie) zij heeft nooit een erg verheffend s parlement. Halve waarheden en hal' natie is meer dan eens betrokke bewezen, maar de 0» heeft geleerd dat de pi anders uitpakt. De caanse econoom Gusta' relo zegt: „Regeringen intussen aan gewend:" ten naar het Zuiden, s pen naar het Noorden' Alle voornemens ov» eenheid en betere sa®1 king zijn de afgelope' uitgelopen op bittere stellingen. Latijns-A» kent een tiental econr samenwerkingsverl variërend van Midc kaanse Gemeenschap» voor Integratie (Aladi) de oprichtingsdrift le|® tot aanzienlijke groei onderlinge handel. Vol Ecla was er in 1985 schieter met 11,6 pro»® volgd door een procent in 1985. met den aan de handel ffl® industrialiseerde was het maar om de af te kunnen betalen- gentijnse diploma^J klaarde deze maand er even naar uitzag regering niet meer K< len: „We moeten schuld af. Die frusti We kunnen over np praten zonder stee® schuld uit te komen. Ook op het gebied wording koestert të hoge verwachtingen.® moedehjk6 ^MÏppö ®n Yan het geweten der politici iAo J les voor veel politici uit de Woer Het is heel gevaarlijk om in zaken n|et in dit landje maar door de Gr n bekokstoofd worden, een 'princie fikken, zoals bijvoorbeeld de socialii and heeft slechts een steentje kunn e|ijke akkoord tussen de Amerikane. rige afstandsraketten. En het was op afroep in de wereldvijver moei; "ch is de zaak-Woensdrecht voor o geweest. Vredesbewegingen, poli!; groeperingen hebben dank zij V ,._.vre<de en veiligheid niet alleen op er ook een breed draagvlak verschr "Wschool en van Maastricht tot Den ufmatiek een zaak van felle discu; we, met de leiders van de supermac J?'keften, al kon niet voorkomen wc rae het proces scheurde. Na de be sing haakten de gematigden af - zi Jlear te steken in de kruisraketten» Sweden -, de radicalen bleven a SnL °verdeid heeft veel met hen credit zijn de grenzen van actie' mogen zelfs stellen dat daar wat Demeeste economi» 'zelTS sle"en dat daar wat acties gevoerd werden voor belan 9®n belang. Bij de acties zijn beid' 'iin u arm we'eens over de s°b .in 'n het algemeen gesproken beh< i„j.groteiijks uit de hand geloper a a' dan niet gesteund dc Qie de overheid in de loop der jar< iKKan acttevoerend Nederland z< „De.n, de autoriteiten in Woensdr 2° 7ein mogelijk gehouden, nierikanen in Woensdrecht kunr jitiJ?irS.tn?'^'thuis ziin- Woensdrecht :chi?nK llchtende voorbeeld blijve cnijnbaar onmogelijke zaken moge lerr"° in worden gestoken. frsrgie

de Stem | 1987 | | pagina 2