Barbé wil één 'ondernemersliuis UWE SCHOLEN EN CURSUSSEN DANK ZU ZEEUWSE ACTIE «meenten tegen ej aarden-plan Schuttingkunst fleurt Noordstraat op Winsten midden- en kleinbedrijf staan onder druk JNEMAREL II Belgische landbouwer moet zijn eigen wetten overtreden PvdA-West wil meer jeugdige leden lokken met muziek Studiedag landbouw in nabije toekomst BO$ Bouw van Engelhard start volgende week KAAL AUTOGLASSERVICE 4INNOVATIECENTRUM ZEELAND BU KAMER VAN KOOPHANDEL' gemeen DELBURG - Dankszij de actie 'Zeeland Nepal' zorgt Unicef in dat land voor meer iter onderwijs. In samenwerking met Unesco Ie Nepalese overheid zijn de afgelopen tijd theidene schooltjes en opleidingscursussen onderwijzeressen gestart. WRZITTING IN OOSTBURG iezekerheden van toepass" ater wordt et duurder Ghanees vraagt om asiel 'DE REACTIES VAN DE MENSEN ZIJN HEEL LEUK' Sponsors RABO-BANK IN STUDIE: DONDERDAG 26 NOVEMBER 1987 NA YRUWARINGSCLAUSULE Onderzoek van welzijnssector Monopoly- wedstrijd Westdorpe 01ACHT,- bEKEKT)- IcE Alto autoruiten Glas in rubber op maat Gelaagd en gehard Perepex en lexan Auto-darm Aluminium schuiframen Zonnedaken DE STEM VAN ZEELAND T27 BURG - Zeeland Mn 'ondernemershuis' t waar bedrijven te- litunnen voor allerlei In van dienstverle- Het onder een dak n-in Middelburg - 3 Kamer van Koop- ilen het Regionaal In- li Midden- en Kleinbe- >eland (RIMK) is een i de goede richting. ,„g aan ontbreekt is inovatiecentrum Zee- Gedeputeerde R. Barbé bracht dat gisteren naar voren bij de officiële opening van het RIMK in Middelburg. Het is volgens hem nog niet zeker of Zeeland een Innovatiecentrum krijgt, maar er wordt aan gewerkt. Een stuur- en een projectgroep bereiden het een en ander voor. Mocht het lukken, dan moet het centrum in ieder geval worden ondergebracht bij de Kamer van Koophandel en het RIMK. Dat het kabinet bundeling wil van de regionale bedrijfsadvi sering in ondernemershuizen, vond Barbé 'een goede ontwik keling'. Ook RIMK-voorzitter G. Eyssens wees tijdens de plech tigheid in hotel Arneville op de bundeling van krachten. Het is geen toeval dat het RIMK ver huisde van Goes naar Middel burg. Daar was ook de Kamer van Koophandel uit het jasje gegroeid. Uitbreiding en nieuwbouw konden zodoende in een bouwstroom vallea Directeur Verbeemen van het Zeeuwse instituut zette op een rijtje wat een RIMK alle maal kan betekenen voor on dernemers. 'Voorlichting, bege leiding en verwijzing' vormen daarbij de kernwoorden. 1 R. Barbé: 'Bedrijven moe ten er terecht kunnen' - FOTO DE ST¥M COfl J. DE BOER Moordstraat 51 len-Tel. 01150-31165 F'.""V.i "7 help Unicef niet ter van Terneuzen maakt bekenpcht. ;ag om een bouwvergunning is de heer M. de Pooter, Willem i te Terneuzen, voor het gedeel scholen bouwen maar i en vergroten van een services «genaamde 'Hostels'. Die Iceel Bellamystraat 28a te Terne toen als verblijf en •liteit voor meisges en en wethouders van Terneuzen; m die worden opgeleid >m met toepassing van artikel de Ruimtelijke Ordening en arti i Woningwet de vergunning tevAoep richt is volgens Cort larbaar: „Uit onder- Itoe over te gaan wordt een ieder i is gebleken dat er een id gesteld met ingang van vrijend is tussen a.s. gedurende veertien dagen fetarie (afdeling algemene zaktRsterftegetal. In Nepal plan kennis te nemen en eventui it laatste cijfer erg hoog: artegen gedurende deze periog het college kenbaar te maken p6 november 1987. De burgemeester voornoem C. Ockeloen. Beter onderwijs in Nepal' (medewerker Alan Cort bracht gisteren in Middel- verslag uit over de voortgang van het onderwij - set in Nepal. Door de Zeeuwen is daarvoor in de af twee jaar bijna driekwart miljoen gulden bijeen Met het oog daarop we zoveel mogelijk s een kans bieden een hg te volgen". industrie recreate perse onderwijskrach ten na voltooiing van de ■igscursus meestal terug pin geboortestreek. Daar ten ze in plaatselijke aan de slag te ko- IHoewel dat lang niet al- jtmakkelijk blijkt-in de samenleving worden «n als een lagere klasse staat tegenwoordig «ij na driekwart van de onderwijzeressen daarwerke- lijk voor de klas. De dorps schooltjes waarin les wordt ge geven zijn vaak van povere kwaliteit. In samenwerking met de dorpsgemeenschappen knapt Unicef die gebouwen op. Het aantal mensen in Nepal dat kan lezen en schrijven neemt toe. Maar de kloof tussen mannen en vrouwen wordt groter. Achttien procent tegen over tien procent. Om bewo ners van kleine dorpjes de ge legenheid te geven af en toe te lezen is gestart met een weke lijkse muurkrant. Naast de inhoudelijke kant van het onderwijs krijgen de ko mende tijd vooral praktische zaken de aandacht, zoals re constructie van schoolge- bouwtjes en het aanbrengen van sanitair- en watervoorzie ning. Eén van de nijpendste problemen-het gebrek aan boeken en leermiddelen-wil Unicef oplossen door zoveel mogelijk papier te kopen waarop lesmateriaal kan wor den gereproduceerd. p in uw zak te steken. Unie g voordelig 'n "nieuwe rijden. Knip de cheque dres Vein üw Fiat dealer in' i EN PRESTATIE IDENBURG - De ge- "itebesturen van de drie '-Zeeuwsvlaamse ge- ute gaan gezamenlijk to aantekenen tegen provinciaal concept- idmgsplan voor de be tenoorden. Dit maakte houder A. Keijmel- oier van Aardenburg osdag bekend. s van Oostburg, Aar- 'g en Sluis moeten nog 'eg voeren om te komen tot eensluidend standpunt, de wethouder zei dat dit 'de termijn zou gebeuren, ^verzet tegen het ont- 'P'an, dat na invoering zal a tot 85 plaatsen minder in Saardenoorden in de regio, t verder toe. De instellin- zullen vandaag, donder en bezwaren tegen het verwoorden tijdens een De Watermaat- 'PJJ Zuid-West-Neder- (WMZ) hoeft ook vol- Jaar de watertarieven verhogen. Ze blijven pp het peil van 20 blijkt uit een mede- i van het bestuur aan «ideelhouders van de kan zo zuinig zijn W1988 opnieuw een ho- ,i/nsl wordt verwacht: 730.000 gulden. Dit Ff hogere bedrijfslasten. gere lasten worden ge- •Useerd door een forse s van het waterverbruik "aar liefst 1.290.000 ku- meter. bijeenkomst van de Landelijke Stichting Bej ardenoorden (LSB) in Goes. De bejaarden- bonden, sozen en andere groe peringen of instellingen in het ouderenwerk krijgen volgende week woensdag de gelegenheid om hun kritiek tegen het pro vinciale plan naar voren te brengen. De hoorzitting wordt gehouden in bejaardentehuis De Burght in Oostburg. De Bij eenkomst wordt georganiseerd door de stichting welzijn voor Ouderen (WSO) en begint om 14.00 uur. TERNEUZEN - Een 25-ja- rige man uit Ghana heeft zich dinsdagavond aan het bureau van de gemeente po litie aangemeld met het verzoek om asiel. De 'zwervende' man bleek zon der middelen van bestaan te zijn. Hij was ook niet in het be zit van een paspoort of enige andere papieren. De Ghanees is een voorlopig onderdak aange boden in afwachting van ver dere ontwikkelingen. Hans de Ruyter bezig met zijn schilderswerk in de Ternevzense winkelstraat - FOTO W1M KOOYMAN Van onze verslaggever TERNEUZEN - Geen schuttingtaai, maar schuttingkunst. Dat vindt de Terneuzense drogist Schuerman een betere aankleding van de schutting die de verbouwing van de vroegere gereformeerde kerk in de Noord straat moet camoufleren. In zijn opdracht werkt de Axelse kunst schilder Hans de Ruyter momenteel aan een grote wandschildering waarmee het passerend publiek op een voor Terneu zense begrippen afwijkende wijze met kunst wordt geconfronteerd. De schut ting is opgedeeld in twaalf panelen. Daarop komen in felle kleuren, tegen een achtergrond van pastelkleuren, figu ren te staan die een relatie moeten leggen tussen het winkelend publiek en de beel den die vaak in en voor een kerk staan. Door de figuren met zwart te omlijnen probeert De Ruyter een 'glas in lood ef fect'te krijgen. Opdrachtgever Verschueren heeft zijn idee in de grotere steden opgedaan. „Daar zie je regelmatig kunst op schut tingen. Het leek mij een leuk idee voor Terneuzen", aldus Verschueren. De Axelse kunstenaar warm krijgen voor het project bleek niet al te moeilijk. De Ruyter, die in de ijzig koude Noord straat blij is even zijn penseel ter zijde te leggen: „Voor mij is het leuk om te doen. Ik heb nog nooit een wandschildering ge maakt. En de reacties van de mensen zijn ook heel leuk. Ze vinden het heel positief dat de Noordstraat een vrolijker aanzien krijgt op een plaats waar anders een le lijke schutting is te zien. Vooral kinderen reageren leuk". De Ruyter heeft gekozen voor de hoofdkleuren rood, geel en blauw omdat die kleuren vaak terug te vinden zijn op reclameborden. In zijn eigen werk ont breken die uitbundige kleuren. De Ruy ter werkt veel met zwart. „Zelf ben ik ge wend de verf zijn werk te laten doen in de handeling. De spontaniteit van de penseelstreek is achterwege gebleven. Maar dat komt ook omdat het om een op dracht gaat. Dan leg je jezelf wat beper kingen op". Een tekort aan financiën leek in eerste instantie het projectje in de weg te staan maar met sponsors, die door De Ruyter zelf zijn benaderd, is er gauw een oplos sing gevonden. „De gemeente Terneuzen wilde niets geven en ook van de stichting Noordstraatpromenade heb ik nog niets gehoord, maar Dow Chemical, Sikkens en galerie Trouvaille bleken onmiddel lijk bereikt het project te steunea Voor een stad als Terneuzen is het hoog tijd dat er zoiets gebeurt. Ik heb geproefd dat er toch wel voldoende belangstelling voor kunst leeft". De schuttingkunst van De Ruyter is nog tot mei volgend jaar te bewonderen. De gereformeerde kerk moet dan zijn verbouwd tot twee winkelruimtes met op de eerste verdieping een horecagelegen heid. „Ik hoop alleen dat het kunstwerk gerespecteerd wordt en dat niemand er op gaat kladden. Dat zou ik erg jammer vinden", aldus Schuerman. Van onze economische redactie HOEVEN - De winsten bij het midden- en kleinbedrijf in '87 en '88 staan onder druk. Maar ondertussen is ook gebleken dat deze be drijven onverminderd door gaan met hun investerin gen. Dat schrijft de Rabo-bank in een studie 'Cijfers en trends', een jaarlijkse uitgave over de economische situatie in het midden- en kleinbedrijf. Het rapport werd gisteren gepre senteerd tijdens een bijeen komst van Westbrabantse Ra- bo-bank-medewerkers in Hoe- Het beeld dat regio-directeur K. Merk van de Rabo-bank schetste was overigens niet on verdeeld somber: voor 1988 wordt een gematigde ontwik keling voorzien, waarbij omzet en investeringen duidelijk zul len groeien, zij het minder uit bundig dan in 1986. Gastspre ker mr. C. van Lede, voorzitter van het VNO, zei overigens dat het moeilijk is resultaten af te zetten tegen 1986, omdat dat 'een exceptioneel goed jaar' is geweest. „Als u tot de 15 pro cent ondernemers behoort die toen geen winst maakte, mag u zich wel achter de oren krab ben". Dit jaar staan de winsten bij het midden- en kleinbedrijf onder druk omdat de afzet blijft steken op 2 tot 2% procent terwijl de loonkosten zijn ge stegen. De lagere groei is een gevolg van de combinatie van een verslechterende exportpo sitie door de harde gulden, de mindere investeringen van grote industriële bedrijven en de mindere stijging van de par ticuliere consumptie. „De winstgevendheid wordt steeds meer afhankelijk van de mate waarin de ondernemers erin slagen de kosten te beheersen", zei Merk. De grote investeringsdrift schreef Merk toe aan de verbe terde verhouding tussen eigen en vreemd vermogen, waar door het voor ondernemers makkelijker is om kredieten te verwerven. Ook de dreigende afslanking van de Wet op de Investeringsregeling, die aan trekkelijke belastingvoordelen voor investeerders biedt, is een reden voor ondernemers om nog snel geld in hun bedrijf te steken. Van onze correspondent ST. LAUREINS (B) - De Nederlandse wet verplicht een Belgische landbouwer de wetten van zijn eigen land te overtreden om zijn dagelijks brood te verdie- nea Christiaan van den Hauwe uit het grensplaatsje Si Lau- reins heeft zeventig hectare landbouwgrond, gelegen langs beide zijden van de Bel gisch Nederlandse grens. De Nederlandse akker kan hij slechts vanuit zijn erf op Bel gisch grondgebied bereiken. De Nederlandse wet verplicht hem de onkruidverdelger Ivosit te gebruiken maar Bel gië daarentegen verbiedt zelfs het in bezit zijn van dat produkt Het merkwaardige is dat beide produkten zowat iden tiek zijn omdat ze hetzelfde actieve bestanddeel bevatten. De landbouwer kocht het in Nederland verplichte produkt om zijn Nederlandse veld vruchten tegen onkruid te be schermen maar de Belgische douane betrapte hem toen hij de grens overstak. De landbouwer moest zelfs gisteren voor de rechter ver schijnen wegens het in bezit zijn van het verboden pro dukt. De rechter weet kenne lijk alsnog niet wat gedaan met deze overtreding en stelde de uitspraak uit tot 9 december. zou duidelijk voor hem makkelijker ge weest zijn indien de Belgische territoriale aanspraken in 1918 op Zeeuwsch-Vlaande- ren waren ingewilligd ge weest. Van onze verslaggever TERNEUZEN - Het Amerikaanse bedrijf Engelhard zal volgens directeur G. van Hou- weninge van het Ha venschap Terneuzen naar alle waarschijn lijkheid begin vol gende week de bouw hervatten van haar nieuwe katalysatoren- fabriek aan de Zeve- naarhaven in Terneu zen. Volgens Van Houwe- ninge wordt vandaag de vrijwaringsclausule on dertekend tussen het Ha venschap Terneuzen en Engelhard. In de over eenkomst wordt het be drijf gevrijwaard van schadeclaims bij even tuele gifvondsten in de grond op het terrein van Engelhard. Op 1 oktober werden de bouwwerkzaamheden, die toen net gestart wa ren, abrupt afgebroken. Dat gebeurde nadat een Belgisch bedrijf Engel hard getipt had over de mogelijke bodemvervui ling op het zestien hec tare grote terrein waar het nieuwe bedrijf ge bouwd zou worden in Terneuzen. Met de bouw van de nieuwe katalysatorenfa- briek is een bedrag ge moeid van 100 tot 150 mil joen gulden. Het bedrijf zal in eerste instantie werk bieden aan honderd mensen, met de moge lijke uitbreiding van nog eens zo'n aantal. Als alles meeloopt zal het bedrijf in 1989 kunnen gaan draaien, aldus Van Hou- weninge. Van onze verslaggever OOSTBURG - De PvdA-af- deling West-Zeeuwsch- Vlaanderen kan niet bogen op een jeugdige aanhang. Het ledenbestand van de af deling bestaat voor meer dan de helft uit mensen die ouder zijn dan 55 jaar. Om die reden gaat de PvdA po gingen ondernemen om de jeugd voor de partijpolitiek te winnen. Dit meldt de voorbereidings groep in het werkplan van de afdeling voor 1988-1989. De spe ciale werkgroep beveelt aan een aantal evenementen op touw te zetten afgestemd op jeugdigen. Deze evenementen, de werk groep houdt het in eerste in stantie op twee manifestaties, dienen niet speciaal in het te ken te staan van de politiek. Muziek, sport en spel zouden de voornaarhste programma-on derdelen moeten vormen. Verder zal de afdeling jaar lijks tijdens een thema-avond aandacht besteden aan jonge ren. Hiervoor wordt iemand uitgenodigd van het landelijk bestuur van de Jonge Socialis ten. Naast aandacht aan de jon geren blijft de West- Zeeuwsch-Vlaamse afdeling van de PvdA de komende jaren aandacht besteden aan actuele politieke zaken. Om die met le den bespreekbaar te houden worden er minstens vier thema-avonden gehouden. Verder moet getracht worden om instellingen en organisaties nader te betrekken bij activi teiten van de afdeling. OOSTBURG - De commis sie Topkadervorming Zuid- Westen van de drie agrari sche standsorganisaties in Zeeland bestaat begin vol gend jaar 25 jaar. Ter gele genheid van dit jubileum wordt op 14 januari een stu diedag gehouden in Oost burg over landbouw in de nabije toekomst. Tijdens de bijeenkomst in het multifunctionele centrum Den Hoekzak zal de toekomstige landbouw vanuit drie verschil lende invalshoeken belicht worden. Het ochtendprogramma staat geheel in het teken van de inleidingen. Ingenieur W. Duffhues, directeur akker bouw van het ministerie van landbouw en Visserij, bijt de spits af en zal spreken over het overheidsbeleid en de land- bouwtoekomst. Daarna wordt het woord gevoerd door J. Rijnja. Hij zal spreken over de levensmiddelenindustrie. Als laatste spreker is door de standsorganisaties de voorzit- Van onze verslaggever MIDDELBURG - Het ad viesbureau Van der Torn en Buningh gaat voor een be drag van 2,5 ton de Zeeuwse welzijnssector tegen het licht houden. GS willen met het bureau in zee te gaan. Het onderzoek moet uitwijzen welke overlappingen en ver strengeling van belangen te vinden zijn bij de instanties die het provinciebestuur adviseren over welzijnsbeleid. Het is een uitvloeisel van het beleidspro gramma 'Zeelands in harmo nie' dat de politieke partijen vaststelden na de verkiezingen eerder dit jaar. Het onderzoek vindt plaats in twee fasen: de eerste be schrijft de huidige toestand, de tweede moet tot aanbevelingen leiden om de zaak beter te or ganiseren. ter van het landbouwschap uit genodigd, M. Varekamp. Hij zal ingaan op de vraag of de land bouw zelf nog enige toekomst ziet. Na de middagpauze wordt er een forumdiscussie gehouden. Deelnemers aan dit praatpro gramma zijn H. van de Maas, voorzitter van de Zuidelijke Landbouw Maatschappij (ZLM), W. Sanderse, vice-voor- zitter van de CBTB, J. van Zi- waarden, de CeBeCo-voorzitter en een vertegenwoordigster van het vrouwenwerk van het ZAJK. De discussie wordt ge leid door D. Eveleens. De stu diedag begint om 10.00 en duurt tot 16.00 uur. Van onze correspondent WESTDORPE - In café De Gravin wordt zon dag 29 november een monopoly-wedstr ij d gehouden. Na de intro ductie van het Engelse darts wordt nu ook het monopolyspel tot een openbare sport verhe ven. De organisatoren zijn van mening dat het spel niet alleen in de huiskamer dient te gebeuren. De wedstrijd van zondag staat open voor alle leef tijden. De start is om twee uur 's middags en men kan zich nog inschrijven bij De Gravin. Er wordt gespeeld volgens de offi ciële spelregels en bij vol doende deelname volgens het knock out-systeem. Dat wil zeggen dat de winnaars van een spel doorgaan naar de vol gende ronde. Voor de eer ste vier in de eindstand zijn bekers beschikbaar. Ook is er een wisselbeker.

de Stem | 1987 | | pagina 13