)e Schelde weer topvereniging nookerclub wil nieuwe leden a terugval laatste maanden 4 Ik ga diep in de beugel' Zeeuws kampioenschap in nationale veldrit Goes GEL TALENT NAAST DEKKER KLIJN EN VAN DER VAART ISSAN SXSelec diesel. STEM SPORT 3 DONDERDAG 26 NOVEMBER 1987 Programma TERNEUZEN - Het gaat goed met de zwemclub De Schelde uit Terneuzen. Na een aantal jaren anonimi teit manifesteert de vereniging zich weer als één van de sterkste clubs van Zeeland. Er is talent genoeg voor handen. Spelenderwijs Confrontatie SE CLUB DE VLAANDEREN TIMMERT AAN DE WEG Aantrekkelijk VELDRIJDER WIM WOLFERT: Kneepjes I s< eot 505 staat al jarei zakelijk verantwoon lijkt wel uit het feit dat miljoen verkocht zijn, een beschikt hij over 'terlijk, óók z'n duurza ometerkosten drager 'teit ft hij slechts eenmaal eter (diesel 22.500) nodig. En ook qua stig met een 505. 05 SX Select ook in dii rbaar is, zal z'n popularjf1 tijgen. Tè meer daar de g standaard is voorzien 'ging en een elektrisch huifdak! 'e toch al luxueuze g, krijgt u in deze spet en aantal chique extra' aar extra aanschafkoi de 505 SX met 2.0 een prijskaartje van oeten hebben. Nu betaa en voordeel van f 3.00 SX Select met de kracl dieselmotor betaalt u ale aanbod is tijdelijk snel bij bent, kunt u jarenlang exclusief begint al met een coi t Waarna u moeiteloos elite ontdekldi -43950. BREDA, JAN J0NI TRAAT 53-55, TEL.: 01608-1: TEL.: 01659-2429. HULST,Ai GARAGE T WESTEN B.V., UTOBEDRIJFKIN B.V., VENNI EG 17, TEL: NDE, T48 sportmedewerker ,-Voor de vierde keer zondag 29 november een nationale veld jeden, waarin tevens Inemende Zeeuwen of tan een Zeeuwse wie strijden om het oenschap van het dis- Zeeland van de In recreatiegebied Hollandsche Hoeve een parkoers uitgezet twee kilometer, dat ja te geschikt is voor aden van een veldrit. iiers krijgen het daarop gemakkelijk, gezien dernissen die ze tegen Minstens vier keer de fiets op de schou ten en dit loopwerk eist nd zijn tol. In tegenstel- t voorgaande jaren ver- schijnen er deze keer geen profs aan de start, maar toch kan het organiserende comité bogen op een acceptabel deel nemersveld. Bij de amateurs zijn bekende Brabanders van de partij zoals Nico van de Klundert en Theo van de Velde, die zeker tot de favorieten behoren. Trouwens, ook de Zeeuwen Patrick Tol- hoek, Eric Vereecken, Benny Tieleman, Wim Wolfert en Pa trick van Hulle moeten in staat worden geacht om goede pres taties neer te zetten. De deel name van Freddy de Muynck was niet zeker toen deze voor beschouwing werd gemaakt, maar wanneer deze specifieke crosser uit IJzendijke, die de Belgische nationaliteit bezit, inderdaad acte de présence geeft in Goes, is hij de grootste kanshebbers bij de amateurs. Onder de ruim dertig deelne mers bevinden zich voorts Pierre Raas, Mare de Smit, Cees Schowuenaar en de buiten provincialen Harold Jansen, Hans Thijs, Ruud Hoogkamer en Anton van Putten. Laatst genoemde is evenals Nico van de Klundert lid van een Zeeuwse wielerclub en kan dus wat de strijd om de Zeeuwse districtstitel betreft wellicht een behoorlijke duit in het zakje doen. Raymond Tolhoek vertrekt als grote favoriet bij de junio ren, waarbij Arjan de Ridder, Jacky Fortei en Jacco Schroe- vers eveneens tot goede presta ties in staat moeten worden geacht. Van de partij zijn ook Wilfred Geijs, Tonny Moonen en Henk Tolleman en onder de veertien vertrekkers bevinden zich eveneens Jan en Johan van de Zanden uit Schijndel en de Rotterdammer Jeffrey Schuller. Bij de nieuwelingen is Frank Zoetewei de te kloppen man. In de Zeeuwse veldritcompetitie stak Zoetewei tot nu toe boven de anderen uit en ongetwijfeld zal de Kapellenaar dat nog maals willen onderstepen. John Wiskerke, Patrick van de Vij ver, Roy Bogaert en Randy van Gils behoren ook tot de Zeeu wen die op een goede klasse ring beslag kunnen leggen. Uit Brabant verschijnen aan de start Ronnie Schuller, Geert Opheij en Bas van de Oetelaar, die in de cross ook meestal tot goede prestaties komen en dat kan de spanning verhogen bij deze categorie. Bij de dames, die gelijktijdig vertrekken met de nieuwelin gen, gaat de strijd tussen Ma rietta Zoetewei en Marianne Wagemakers. Ook bij de lief hebbers/veteranen kan het een 10.30 uur recreanten, 25 minuten plus één ronde; 11.30 uur liefheb bers/veteranen, 30 minuten plus één ronde; 12.30 uur nieuwelingen en dames, 25 minuten plus één ron de; 13.30 uur junioren, 40 minuten plus één ronde; 14.45 uur amateurs, 60 minuten plus één ronde. interessante strijd worden. En kele nationale toppers als Jan Oldemeulen uit Tubbergen en Bonnen van der Meer uit Jub- bega zijn trekkers van formaat en Leo Peeman uit Herkingen is eveneens zeker niet kansloos. Van de deelnemende Zeeuwen zijn Edward Koets, Leo de Jonge en Wim Oosse wellicht de mannen die het meest in aanmerking komen om de Zeeuwse titel in de wacht te slepen. Bij deze categorie zijn dertig inschrijvingen binnen gekomen. Ruim twintig recreanten bij ten het spits af in de veldrit te Goes. Zij strijden om de offi cieuze Zeeuwse titel. Voor naamste kanshebbers zijn Sjaak Rommers, Staf Brooy- mans, Daan Verhulst, Sjaak de Kok, Ko Tolhoek en Jan Min- naard. ,;U (eMe-trmner Jac van der Hooft met twee van zijn talentvolle pupillen. Links Edward "Klijn en Jolanda van der Vaart. foto wim kooyman Door Peter Snelders Twee van die talententen, die langzamerhand de Ne derlandse top naderen, zijn de 15-jarige Edward Dek ker Klijn en de 11-jarige Jolanda van der Vaart. Het herstel van De Schelde be gon zo'n vijf jaar geleden. Toen nam Jac van der Hooft, zelf ook een verdienstelijk zwemmer in zijn actieve periode, het roer in handen. Op kosten van De Schelde volgde hij enkele trai nerscursussen en stortte zich vol overgave op de inmiddels weggegleden zwemclub. Vijf jaar gaf hij zich om De Schelde terug te brengen waar die ver eniging thuishoort: bij de beste zwemclubs van Zeeland. In die opzet is hij meer dan geslaagd, want in de breedte behoort de club tot de beste van de provin cie. „Het resultaat van keihard samenwerken en het aanwe zige talent," zegt de ambitieuze trainer. „Momenteel hebben we zo'n dertig, veertig kinderen die, de één wat meer dan de an der, iets in hun mars hebben. In het begin hebben we gewerkt om een vaste kern wedstrijd zwemmers en zwemsters tot stand te brengen en van daar uit is er verder gebouwd. Vorig jar was het niveau al bereikt dat ik na vijf jaar voor ogen had. Dat heeft dus te maken met het eerder genoemde ta lent, maar ook met de wil om hard te trainen en de terug komst van een man als Ronnie Babijn. Hij behoort tot de abso lute Zeeuwse top en is daarom een voorbeeld voor aanko mende zwemsters en zwem mers. Mogelijk heeft ook Edward Dekker Klijn zijn blik gericht op de verrichtingen van die topzwemmer, gezien zijn hui dige progressie. Toch zag het er een aantal jaren geleden niet naar uit dat hij zo'n veelbelo vend talent zou worden. Op 10- jarige leeftijd werd hij lid van De Schelde. „Het ging wel aar dig in het begin, maar nog niet bijzonder. Na een jaar kwam ik bij de startvergunninghouders terecht en weer een jaar later werd ik tweede tijdens het Zeeuwse kampioenschap. Daarna zakte het nogal af," zegt hij. „Te wijten aan het groeiproces," vult Jac van der Hooft aan. „Je ziet het meer dat er een terugval komt. Bij de één duurt het kort en bij Ed ward nam het nogal wat tijd in beslag. Nu is hij er door en maakt een geweldige progres sie." In de laatste drie maanden haalde hij 13 tot 14 seconden van zijn tijd op de 200 meter schoolslag af en daarmee is hij nog slechts 0,9 seconde verwij derd van de limiet voor het Ne derlands kampioenschap. Hij zegt daar zelf over; „Ik denk dat ik wel aan die limiet zal voldoen. Er komen nog vijf wedstrijden waarin ik die li miet voor het Nederlands kam pioenschap in 1988 kan halen. Dat moet lukken." „Die tijd is eigenlijk ietwat spelenderwijs ontstaan. Ik denk dat Edward er in een wedstrijd onder moet kunnen duiken," zegt Van der Hooft Met die tijd behoort Edward Dekker Klijn tot de top 20 van Nederland. In Ronald Omber- gen heeft hij een serieuze con current op dat nummer hier in de provincie. Ombergen was tot nu toe nog een fractie snel ler. Met spanning, maar ook met vertrouwen, kijtk men bij De Schelde de confrontatie tus sen beide toppers tegemoet Jolanda van der Vaart is een topper in Zeeland in haar leef tijdscategorie op de 100 meter rugslag en borstcrawl. Zij staat zelfs veertiende op de nationale ranglijst en moet de stap naar de Nederlandse top kunnen maken. „Ik was zeven jaar toen ik met zwemmen begon. Via kennissen kwam ik bij De Braakman terecht Ik moest nog een jaar wachten voordat ik bij de startvergunninghou ders mocht uitkomen. Het ging vanaf het begin wel redelijk goed." Ook zij maakte en gelei delijke ontwikkeling door en kroop langzaam naar de Zeeuwse top toe. „Vorig jaar werd ik bij De Braakman kam pioen van Zeeland op de rug slag, maar sinds ik lid ben van deze vereniging ben ik nog meer vooruit gegaan." Zij verbeterde haar tijd op de borstcrawl met 6 seconden en met 4,5 seconden op de rugslag. Ook op de wisselslag, boekte ze progressie. Op tweede kerstdag hoopt ze de confrontatie met de nationale top goed te door staan. „Dan neemt ze vrijwel zeker deel aan de Speedo-re- vanchewedstrijden in Leiden. Daar zwemt ze tegen de sterk ste meisjes van Nederland. Dan zien we hoever Jolanda staat. Ze heeft capaciteiten, al moet je altijd enige voorzichtigheid in bouwen. Zoals ik al zei, kan het groeiproces een negatieve stempel op prestaties drukken. Zonder dat redt ze het wel. Edward moet de limiet op de schoolslag zeker kunnen halen en op de 200 meter wisselslag ook wel denk ik. Toch moet je met verwachtingen voor het Nederlands kampioenschap voorzichtig zijn. Hij kan die li miet zwemmen, maar kan in mei, juni, dat hopen we niet en zullen alles in het werk stellen dat te voorkomen, een terug slag krijgen. Door de constante belasting, zoals studie, je weet het niet, kan er iets knappen. Zeg dan maar dag tegen het Nederlands kampioenschap. Dan kun je prestaties vergeten. Dat is dan jammer, maar neemt niet weg dat er een re- sutlaat neergezet is en dat de toekomst perspectiefvol blijft ogen," besluit Van der Hooft arder dan ooit. M&' \rom hebben we e&' 1. En daarom kunne" et merk. Rij even n huidige auto. ir 1 januari a.s. vooi- IIS miim.iüHiHt'lM AN GENT - Snooker 'o Zeeland en dan met in Zeeuwsch-Vlaan- geen drastische ont- jeiing. Langzamerhand aeze deze tak van de "sport links en rechts ®ng, zoals in Sluis en t Sas van Gent en dan "et sport- en evene- «ncomplex De Vlaan- kan zich er op beroe- deze sport onder de ptschelde het langst in hebben. jderhalf jaar geleden op- ne snookervereniging De Weren had een, voor een meuwe tak van sport, arende start. Daarna de club een terugval men blikt in Sas van loet vo' de toekomst start was goed. Bin- kortste keren hadden "toeloop van zo'n veer- njttien leden. Dat zag er j°ed uit. Na het eerste tiejaar kwam er een lichte terugval. Ons ledental verminderde. We vermoeden dat degenen die afhaakten de verwachting koesterden snel progressie te kunnen maken in deze tak van sport. Zo werkt het niet. Daarvoor is het spel letje te complex en op een bege nadigd talent na, kost het de meeste liefhebbers enige tijd voordat men redelijk bedreven in snooker is," zegt Jos Neve, voorziter van snookerclub De Vlaanderen. Hij gaat verder: „Voor ons als bestuur was die terugloop een tegenvaller. Dat laat zich niet moeilijk raden. Aan de an dere kant moet ik er wel aan toevoegen dat nu wel de echt goede en de meest geïnteres seerde leden overgebleven zijn en dat lijkt ons de juiste basis om op verder te borduren." Jos Neve ziet de toekomst, evenals zijn mede-bestuursle den penningmeester Patrick Snoeck en wedstrijdleider Lex Vogelaar, optimistisch tege moet. „We hebben inmiddels ervaring opgedaan en weten nu wat snooker in al zijn geledin gen grotendeels inhoudt. Er zijn links en rechts contacten gelegd. Jaarlijks spelen we een uit- en thuiswedstrijd tegen de Belgische snookerclub uit Mal- degem. Dat zijn leuke gebeur tenissen. De laatste keer verlo ren we slechts met één punt verschil. Dat geeft toch aan dat we sterker geworden zijn. We streven er naar om die ont moetingen in stand te hoduen en als het kan uit te breiden tot drie wedstrijden per jaar. Dat is aantrekkelijk voor de leden. Toch heel iets anders dan de wekelijkse competitiewedstrij den onderling. Daarnaast ne men we af en toe deel aan een toernooi. In Renesse zijn we nogal eens te gast. Ook dat is interessant, omdat je dan tegen sterkere spelers uitkomt waar van iets te leren valt en waar aan je je op kan trekken. Op die toernooien wordt er al gespeeld voor geldprijsjes. Dat zijn di rect geen bedragen waarvan men zich veel voor moet stel len, maar het begin is ge maakt." Jos Neve benadrukt dat de animo onder de leden groot is, maar is er tevens van over tuigd dat er nog flink aan de weg getimmerd moet worden. Dat laatste gaat grotendeels hand in hand met de toeloop van leden. „De sfeer is goed in ons clubje," gaat Neve verder. „Natuurlijk mag de groep uit breiden Nieuwe leden zijn dan ook van harte welkom. Die kunnen tegenwoordig ook, naast de zondagmorgen, op woensdagavond bij ons terecht. Al is het maar informatief, iedereen die geïnteresseerd is mag komen kijken en kan dan alsnog beslissen of hij lid wordt. Onze competitie duurt 32 weken, van september tot maart, april." Inlichtingen bij een inge wijde maken duidelijk dat iedereen snooker kan leren spelen. Een redelijke carambo le-biljarter heeft het voordeel over enige kennis van het bil jartspel te beschikken en kan bogen op een goede afstoot. Ook een leek, zo wijst de erva ring uit, kan soms verbazend snel vorderingen maken. Exploitant Paul Wiskerke van het sport- en evenementen complex De Vlaanderen in Sas van Gent aan de snookertafel. foto wim kooyman Wim Wolfert, de talentvolle veldrijder uit Sluiskil, die na vier ritten het klassement bij de amateurs aan voert in de Zeeuwse competitie. - foto wim kooyman Door Eddy de Schrijver SLUISKIL - Na vier vel- dritten in de Zeeuwse competitie staat Wim Wolfert fier op kop. Nor maal gesproken kan nie mand Wolfert meer van de eindzege afhouden, maar een ongeluk zit in een kleine hoek. Dat on dervond Wolfert vorige week aan den lijve. „Op mijn werk viel ik en tij dens de veldrit in Hulst ondervond ik daar veel hinder van. Ik heb de pijn weggebeten. Erik Vereecken reed zo van me vandaan, terwijl ik conditioneel niet kapot zat," aldus Wim Wolfert, die zaterdag 5 december in Sluiskil een thuiswed strijd mag rijden. Wim Wolfert heeft plezier in zijn hobby. „Als dat niet zo was, dan zette ik er on middellijk een punt achter. Als ik te weinig tijd krijg om te trainen stap ik over naar de trimmers of de lief hebbers. Maar die tijd is nog niet aangebroken," stelt Wolfert. Vorig jaar werd Wolfert tweede in de veldritcompe titie. Edwin Enthoven won de reeks, maar de 'Neder landse Belg' is er dit jaar nog niet bij geweest. Trou wens heel wat bekende ren ners hebben tot nu toe hun gezicht niet laten zien. „En dat vind ik doodjammer. We waren op de goede weg. Vorig seizoen kwamen steeds meer renners naar de veldritten. Nu valt dat aantal lelijk tegen. Ik vind het aantal vertrekkers tot nu toe trouwens minimaal. Je kunt ook deelnemen aan een veldrit om gewoon te overwinteren. Ontspannen rijden behoort tot de moge lijkheden, maar waar die renners allemaal ineens ge bleven zijn weet ik ook niet. Ik sta nu aan de leiding van de competitie met Vereec ken als tweede. Hij stopt er echter binnenkort mee. Als er niets fout gaat moet ik de competitie op mijn naam schrijven. Toch had ik lie ver meer tegenstand ge kend," merkt Wolfert op. In Sluiskil denkt Wolfert meer renners aan het ver trek te krijgen. „Ik heb al enkele renners benaderd, maar de profs vragen na tuurlijk een onkostenver goeding. En dan wordt het een moeilijke zaak," meent Wolfert, die zelf de laatste weken druk doende is ge weest met het uitzetten van het parkoers. Opnieuw wordt het in Sluiskil veel loopwerk. Een onderdeel dat Wolfert goed afgaat. Niet zo verwonder lijk, want hij was ooit nog lid van atletiekvereniging Scheldesport en realiseerde op de halve marathon een tijd van 1 uur en 15 minu ten. „Lopen is een sterk punt. Een parkoers waar overal gereden kan worden is in mijn nadeel. In Hulst lag er een ideaal parkoers voor me. Die blessure speelde me te veel partem, maar in eigen huis wil ik «f staan. Ik zeg niet dat ik win, want als een De Muynck komt wint die na tuurlijk. 4 d '"Ik 1 En Patrick van Passel zal ook aan het vertrek staan. Van hem heb ik trouwens twee jaar geleden de fijna kneepjes van het veldrijden geleerd. Techniek is be langrijk. Juist op die mo menten dat je er volledig door zit kan de techniek je er bovenop helpen. Je fiets bijvoorbeeld verkeerd op tillen kan je in de loop van de wedstrijd zwaar komen te staan," legt Wolfert uit, die nog niet weet of hij tij dens het Zeeuws kam pioenschap in Goes ver trekt. „Als mijn blessure niet genezen is, start ik niet. Forceren heeft geen enkele zin. Dan komt mijn eerste plaats in de veldritcompeti tie mogelijk in gevaar, maar als ik geen hinder meer heb, dan start ik na tuurlijk in Goes," aldus Wolfert. Het vertrek van Bert va* Gils volgend seizoen valt Wolfert een beetje keud op zijn dak. Wolfert: „Hij doet toch nog wel de koersen dit seizoen, want anders ziet het er slecht uit. Ik betreur het vertrek van Van Gtis. Die man doet alles voor de sport. Het district Zeeland van de KNWU zal er nog wel achter komen wat hij allemaal voor de sport heeft gedaan. De gevolgen kun nen groot zijn. Misschien ook voor onze competitie, want Van Gils had bij som mige organisaties en spon sors veel in te brengen. IM kan dit geen leuke ontwik keling noemen. Het is te ho pen dat Henk Remijnsen de zaken nu rond krijgt. Dan zal er wel een mannelje moeten bijspringen, want in je eentje begin je niet veel." In de zomermaanden was Wolfert op de weg te vinden in de diverse criteria. Ove rigens betekenen die wed strijden geen voorbereiding op het winterseizoen. „Zo zie ik het in elk geval niet In de zomer koers ik omdat ik het leuk vind. In de win ter is dat net hetzelfde. Ik rijd graag veldritten. En als de zin er is, bereik je ook wat. In de winter ga ik er stevig tegen aan. Langzaam trainen is er bij mij niet bij. Ik ga altijd diep in de beu gel. Soms zie ik alleen het wiel voor me en voor de rest sterretjes, maar ik ga door. Opgeven staat niet in mijn woordenboek," zegt Wol fert, die er niet voor terug deinst om de brug bij Sluis kil tien keer op en af te lo pen. „Leuk intervalwerk," noemt hij dat V -4 1 li

de Stem | 1987 | | pagina 11