IT nter M u IV 'Ander bureau betrekken bij reorganisatie' SRKZAAMHEDEN ZEEWERING VERLOPEN NIET NAAR WENS 'Hulp Schelde-Rijnkanaal kritisch bekijken' 'osterscheldebrug weg na legen jaar van goede dienst t eruit. ZAKENNIEUWS Ombudsman: Bepalingen grondwet gelden voor bescherming huisrecht PLAATSELIJK NIEUWS MARKTEN ]STEM VAN ZEELAND 4 DINSDAG 24 NOVEMBER 1987 t20 LOCO-BURGEMEESTER KWAAD OVER OPENBAAR MAKEN RAPPORT burg - Het onder- abureau Mede blijft frlopig betrokken bij het zoek naar de reorga- jjt.ie van de gemeente ldiensten van Oostburg. bureau dient voor het dvan het jaar met aan- ngen te komen voor [efficiënte opzet van de lillende afdelingen. lichtblauw lichtroze I donkerroze lichtbruin DZAND-BAD - De werkzaamheden aan de ■wering bij Cadzand-Bad verlopen niet naar >ns. Het waterschap 't Vrije van Sluis kampt >t problemen met de aanvoer van zand. BEOSYSTEM 330 lachtoffer Qgeval bij zendijke verleden olksdansgroep odij heeft weinig leden GEMEENTEN WILLEN WETEN HOE RUK EN PROVINCIE STEUN GEVEN .PBRUG WORDT DEZE WEEK AFGEBROKEN erdam/ burgh-h Sluis Breskens Oostburg 850.000 loten bij actie Sluis Eerste najaars-actie winkeliers Breskens PTT-winkel Terneu- zen Met Sint in Oostburg naar het circus Jflize verslaggever niemend-burgemeester J. iaes acht echter de kans [uitgesloten dat een ander iesbureau de eigenlijke re alisatie van de gemeente- Wensten uit zal voeren. „Mede is gewoon een van de kandidaten voor dit karwei, maar het kan best zo zijn dat we daarvoor een ander advies bureau in de hand nemen," zei Thomaes maandag. Afgelopen donderdag op perde het PvdA-raadslid J. Wielakker tijdens de raadsver gadering dat het gemeentebe stuur van Oostburg van plan was om Mede buiten de deur te zetten, omdat de bevindingen van de onderzoekers bij B en W in het verkeerde keelgat waren geschotea Raadsvoorzitter Thomaes wenste echter geen woord vuil te maken aan Wie lakkers uitlating. „De PvdA-fractievoorzitter had het volledig bij het ver keerde eind. Donderdagavond was aan de orde een voorstel van B en W om ruim 50.000 gul den uit te trekken voor het ma ken van een automatiserings plan. De eerste rapportage van Mede was niet aan de orde. Vandaar dat wij niet op Wie lakkers uitspraken wilden rea geren," stelde de loco-burge meester. Thomaes vindt het overigens onbehoorlijk dat het vertrou welijk rapport van Mede over het functioneren van de ge meentelijke diensten publieke lijk wordt gemaakt. Vorige week nog beschuldigde Abva- Kabo-districtsbestuurder Th. Jacobs het Oostburgse gemeen tebestuur ervan de reorganisa tie van het gemeentelijk appa raat tegen te werken. Hij eiste tijdens een besloten vergade ring van het gecoördineerd overleg tussen personeel, werknemersorganisaties en college de benoeming van een interim-manager. „Jacobs had daarover niets naar buiten moeten brengen. Er is in het rapport van Mede sprake van onrust op het ge meentehuis, maar wij er rond loopt zal kunnen constateren dat dit best meevalt Alleen als mensen zoals Jacobs dergelijke uitlatingen doen, dan ontstaat er pas onrust," aldus Thomaes. De loco-burgemeester blijft op standpunt staan dat de in houd van het Mede-rapport geen discussiematerie behoort te zijn voor raadsvergaderin gen. „We zijn dan ook niet van plan om dat rapport in de raad te bespreken. Wanneer het on derzoeksbureau haar aanbeve lingen doet kan het wel moge lijk zijn dat er over bepaalde aspecten deeldiscussies ge voerd zullen worden, waarbij raadsleden betrokken kunnen zijn. Daar blijft het echter ook bij, omdat deze hele zaak een interne kwestie is," aldus Tho maes. anvoer van zand gestremd Y onze verslaggever gelopen week brak een koppeling tussen het schip dat [zand aanvoerde en een zinker waarin het zand wordt slagen alvorens het met een drukleiding richting land gedirigeerd wordt. Een beroemd ontwerp herbergt de nieuwste tech nieken. Stel uw systeem samen uit radio, cassette- deck. platenspeler en compact dtsc-speler Aan de wand te monteren. kordat de zinker volliep met Ij zonk de bak en moesten T werkzaamheden worden unt van (van radio, ppact KGGE - In het Sint-Jans- spitaal in Brugge is overle- de 63-jarige heer C. Vrie- i uit Knokke, die op 17 no te betrokken was bij een geval nabij IJzendijke. Abu- telijk meldden wij gisteren het slachtoffer mevrouw C. ielijnck was, waarvoor onze uses. iENDIJKE - Volksdans- IJzendijke Vodij heeft trek aan nieuwe leden. Dit erddit weekeinde bekend ge lakt Inmiddels zijn er twin- leden in actie, maar volgens woordvoerder wil men ig mannelijke leden be lten. 'och hield Vodij een ge lde uitwisselingsmiddag de volskdansgroepen uit ifdplaat en Hulst. Naast de leta en De Cirkelwals wer- er ook nog Turkse en Is- ie dansen uitgevoerd. stilgelegd. Vandaag, dinsdag, wordt de zinker weer boven water gehaald en vervolgens naar Vlissingen vervoerd voor reparatie. Het hoofd van de technische dienst van het waterschap, J. Boekhout, toonde zich weinig gelukkig met de tegenslagen. „Het karwei had eigenlijk al geklaard moeten zijn. Op het moment is de hoeveelheid zand bestemd voor de zeewering nog niet helemaal aangevoerd. Dat karwei moet echter eerst ge klaard worden alvorens we verder kunnen gaan met de op hoging van het strand," aldus Boekhout. Momenteel hebben de mede werkers van Zanen en Ver stoep, Nieuwenhuizen-De Braai en Van de Heuvel, de on dernemingen die het werk uit voeren, nog maar 125.000 ku bieke meter zand van de Sluise Hompels aangevoerd. In totaal is er voor de werken aan de zeedijk en het strand 250.000 kubieke meter zand nodig. Ondanks de tegenslagen ver wacht Boekhout dat de werk zaamheden toch nog binnen een kort tijdbestek klaar zullen zijn. „Afhankelijk van de weersgesteldheid gaan de on dernemers in de loop van deze week verder met de zandaan- voer. De zeewering loopt echter geen enkel gevaar. Het meren deel van de dijk is opgehoogd tot 7,30 meter en vrijwel afge werkt. Wat de veiligheid be treft is er niets aan de hand. Het zit echter allemaal wat te gen met de zandopspuitingen zelf," aldus Boekhout. Uiteinde van de zinker waar nu geen zand meer uitkomt foto wim kooyman Van onze verslaggever BERGEN OP ZOOM - De gemeenten, die betrokken zijn bij de hulpovereen komst Schelde-Rijnverbinding, zullen de financiële bijdragen van Rijk en provincie hieraan kritisch volgen. Voordat de gemeenten in de buidel tasten voor de zogenaamde waakvlamovereen komst om rampen op het kanaal te kunnen bestrijden, willen zij weten wat rijk en provincie hiervoor denken uit te geven. Vanuit de langs het kanaal gelegen ge meenten wordt er al jarenlang op gewezen, dat men bij calamiteiten niet adequaat kan optreden. Op het kanaal, een van de drukst bevaren routes van heel Nederland, liepen meermalen schepen vast. Verschillende malen hingen de omwonenden ontploffin gen boven het hoofd door de gevaarlijke stoffen aan boord. Elders in het land exploiteert het Rijk blusboten, die dag en nacht kunnen wor den ingezet. Het rijk wil geen geld uittrek ken voor een dergelijke boot op het Schelde-Rijnkanaal. De gemeenten hebben nu gekozen voor de waakvlamovereen komst. Dit houdt in dat de gemeenten in zee gaan met een particuliere sleper, die een goede boot paraat houdt, waarop de brandweer te allen tijde aan boord kan gaan. De sleper krijgt een los-vast-dienst- verband, waarbij hij elk moment oproep baar is. De gemeenten moeten daarvoor een kwartje per inwoner bijdragen. De overeenkomst is inmiddels toegezon den naar de departementen van Verkeer en Waterstaat en Binnenlandse Zaken en de provincies Noord-Brabant, Zuid-Hol land en Zeeland. Volgens burgemeester P. Zevenbergen van Bergen op Zoom, voor zitter van de gemachtigden, wachten de gemeenten nu eerst het antwoord van de ministeries af. Zij willen eerst precies we ten wat de bijdragen van het Rijk zullen zijn. Iheid bij 'Vien aan Jopge- lur wor- lelke porden VanCadsand Bang&OlufsenCf Stationsstraat 7 4571 LA Axel Tel: 01155-1530 maandagmorgen ges F ANP-verslaggever |TOBoom EDE - Aan het be- P>n van de op één na «tste brug in ons land, de W meter lange hulpbrug 8 langs de stormvloedke- N Schouwen-Duivenland F het werkeiland Neeltje F. in de Oosterschelde pmdt, komt deze week - ieder geval tijdelij- [■een einde. teren begonnen het Rotter- sleepvaartbedrijf Smit en Volker Stevin-dochter ?sPlunder Funderingstech- p BV aan de verwijdering acte oeververbinding, die in "te alleen wordt overtroffen de vijf kilometer lange piandbrug. Ingelegd ten behoeve van Jeouw van de stormvloedke- neeft de stalen hulpbrug alleen het bouwverkeer pn4 Vele tienduizenden sten hebben in de loop van i^AterUggende jaren via de J6 Neeltje Jans bezocht om t Kijkje te nemen bij de aan- k3n de stormvloedkering. sinds 5 november roodig, want toen werd de Lovfr de stormvloedkering peel in gebruik gesteld. De beeft negen jaar dienst aan. i aChi?°n de verwijdering Lr? brug minder in het oog I 13 dan de bouw van de raam in de Oosterschelde, is het toch een ingewikkelde klus, zo verzekeren woordvoer ders van Smit Tak en Van Splunder, die voor deze gele genheid de Kombinatie Neeltje Jans (KNJ) hebben gevormd. „Er komt nogal wat bij kij ken. In principe is het wegha len moeilijker dan het aan brengen van de brug, dat ook door Smit en Van Splunder is gedaan. Lastig is dat de bok ken, de varende hijskranen die we inzetten, exact op de goeie plaats moeten liggen bij het weghijsen van de brugdelen. Zo'n brugelement heeft een eigen zwaartepunt en het is de kunst om de bokken daar pre cies boven in positie te brengen om het brugdeel vervolgens goed weg te hijsen", aldus P. Vink van Smit Tak. Een bijkomend probleem is volgens hem de sterke stro ming aan de zeekant van de Oosterscheldedam, waar de brug op pijlers boven het water staat. De stroming wordt ver oorzaakt doordat het water zich met grote kracht door de openingen van de stormvloed kering perst. Zodra de voorbereidende werkzaamheden achter de rug zijn, begint de KNJ met het weghijsen van de in totaal 39 brugdelen, die in lengte varie ren van 41,5 tot 101 meter. Don derdag zal waarschijnlijk het eerste brugdeel worden ver wijderd. Eerst worden de delen die de pijlers verbinden wegge haald en dan de delen die op de pijlers staan, de zogenaamde hamerstukken. Na de verwijdering van de brugdelen-voor de kerstva kantie moet dat klaar zijn - ko men de palen aan de beurt. De negentien palen zijn holle sta len buizen met een doorsnede van minimaal 4,8 meter, een wanddikte van 47 millimeter, een gewicht van circa 300 ton en variërend in lengte van der tig tot vijftig meter. De buizen zijn nu nog volge stort met zand, maar worden straks tot een diepte van ten minste tien meter beneden de zeebodem leeggezogen. Vervol gens worden ze op die diepte losgebrand-door een duiker die de buis ingaat-van het stuk dat in de zeebodem ach terblijft. Het sluitstuk is het los trekken van het afgebrande delen van de buizen. Technisch is het volgens H. Spek van Van Splunder moge lijk de palen volledig te verwij - deren, maar dat is erg duur en bovendien niet nodig. Rijkswa terstaat heeft geëist dat de pa len tot tenminste tien meter be neden de zeespiegel worden verwijderd, om te voorkomen dat er ooit nog eens bij voor beeld een baggervaartuig aan blijft hangen. De brug moet, inclusief palen, voor de zomer van 1988 weg zijn. Vervolgens komen Smit Tak en Van Splunder in een op het eerste gezicht opmerkelijke po sitie. Smit immers bergt en sleept schepen en Van Splun der legt funderingen. Door een overeenkomst die de twee be- Er is veel belangstelling voor de bijna drie kilometer lange hulpbrug. Het ministerie van ontwikkelingssamenwerking heeft al een deel van de brug aangekocht. - foto de stem dick de boeh drijven met Rijkswaterstaat sloten, verplichten ze zich niet alleen tot het verwijderen van de brug, maar zijn daarvan te vens eigenaar geworden, even als van de twee gespeciali seerde vaartuigen 'Mityllus' en 'Ostrea', die bij de aanleg van de Oosterscheldedam zijn ge bruikt. Het gevolg daarvan is dat de twee bedrijven nu moe ten gaan handelen in bedrijfs- vreemde artikelen, waarvoor bovendien geen echt grote markt lijkt te bestaan. „In tijden zoals nu, waarin het werk niet voor het oprapen ligt, moet je weieens een beetje inventief zijn", luidt de verkla ring van A. Lokker van Smit Tak. Hij ontkent dat de trans actie voor Smit, dat dit jaar forse verliezen boekt, een noodsprong is. „Deze wijze van werken is niet nieuw voor ons. Wij kopen ook slooptankers in de Perzische Golf en Noorwe gen, die we vervolgens naar Taiwan slepen. Daardoor scheppen we een stuk sleep- markt voor onszelf. Met de koop van de brug hebben we een stuk hijswerk gecreëerd". Lokkers collega Vink voegt nog toe: „Het liefst hadden we natuurlijk gehad dat Rijkswa terstaat had gezegd: hier heb je zoveel geld van ons, ruim die brug maar op. Dan hadden we ook de zorg voor de verkoop niet gehad. Maar dat was voor de waterstaat geen haalbare kaart en dan komt je handels geest boven". Zorgen over de verkoop van brug en vaartuigen maken Smit Tak en Van Splunder zich niet. Van Splunder-woord voerder Spek: „Volker Stevin ziet zeker mogelijkheden in het buitenland voor de Ostrea". En Lokker zegt: „Van alle kanten komen aanvragen voor de brug". Een flink brugdeel, ruim SINTERKLAAS - Zaterdag 28 november maakt Sin terklaas zijn opwachting in Sluis. Om 14.30 uur arriveert de Goedheiligman en zijn ge volg op het grote parkeerter rein aan de sint Annastraat waarnee een rondrit door Sluis volgt. Het gezelschap wordt muzikaal bijgestaan door muziekvereniging Apol lo. In het Stadhuis ontvangt de Sint in de loop van de mid dag alle kidneren tot en met drie jaar. De schoolgaande jeugd komt op 3 en 4 decem ber aan de beurt wanneer Sint en Piet hun schgolen be zoeken. KAARTING - Op de Arjaon- bolbaan werd een kaarting gehouden waaraan 25 perso nen deelnamen. Uitslag bie den: 1. De Lijser, 2. Fortrei, 3. Pieters, 4. De Zutter-Verduin. Jokeren: 1. mevrouw Reijn- hout, 2. mevrouw Roos, 3. me vrouw Eversdijk. BRIDGE - Bridge Sociëteit Oostburg speelde een vrije wedstrijd. Uitslag: 1. echt paar Verbist en dames Ros- seel-Risseeuw, 3. heren Hag- genburg-Van Dael. KAPELLE, 23 nov. - Groentevei ling. Bloemkool natuur st. kl. 2 6 100-250, 8 60-210. Boerenkool kg kl. 1 46-48. Witlof kg kl. 1 A 230- 240. Prei kg kl. 1 A 94-96. Savooi ekool groen kg kl. 1 A 92-96. Kro ten kg kl. 2 99 39. Uien kg kl. 2 bo. 18, mi. 11. Knolselderij met blad st. kl. 2 10 23. Late aardappelen kg kl. 1 dr. 7, kr. 53, mi. 2-10, kl. 2 bo. 15, dr. 5, kr. 36, mi. 5-12. Fruitveiling. Winston kg kl. 1 60- 70 35-44, 70-80 54-77, 80-90 36-41. Elstar kg kl. 2 65-70 56, 70-75 85, 75-80 95, 80-85 84. Golden Deli cious kg kl. 2 60-70 35-36, 70-80 48. Goudreinette kg kl. 1 65-70 90,70- 75 104, 75-85 119-120, kl. 2 60-65 50. Jonagold kg kl. 1 60-65 35, 65-70 65,70-80 100, 80-85 116,85-90 94, 90 52, 76 38, kl.2 65-70 35-36, 70-80 457-82, 80-85 44-77, 85-90 40-62, 90 37-47, 96 35-39. Conference kg kl. 2 45-55 45, 55-65 38-52, 65-75 40. Gieser Wildeman kg kl. 1 50-55 69, 55-60 120, 60-70 173, kl. 2 45-50 28. Saint Remy kg kl. 1 60-70 63, 70-80 62-63, kl. 2 50-60 22-26, 60-70 28. Doyenne du Cornice kg kl. 1 65-75 74-75,75-85 104-106,85-95 92, kl. 2 60-65 27,65-75 27-53, 75-85 48- 82, 85-95 63. Witte kroet 31.30. Voorverkoop Conference I 55-65 82-83,1 65-75 121-127, II 45-55 54- 55. Voorverkoop B.A. Lucas I 65- 70 112, I 70-80 141, I 80-90 142, II 60-65 66,1155-60 31. ROTTERDAM, 23 nov. - con sumptie aardappelen, los verla den af bedrijf, in gulden per 100 kg, excl btw. Klei-aardappelen: Binije 40/50 mm 8,50-10,00, Bintje 40/55 mm 11,00-12,00, Bintje 50 mm opwaarts vrij van grond 14,00-14,50, Bintje 50 mm op waarts (frites) 13,50-14,50, Eigen heimer 40 mm opwaarts in zak ken 24,00-26,00. Zandaardappe- len: Bintje 40/50 mm 7,00-8,00, Bintje 50 mm opwaarts (frites) 11,50-12,00. Exportaardappelen: Bintje klei 45 mm opwaarts in zakken 14,00-14,50. Voeraardap- pelen 3,25-4,25. De stemming was rustig. AMSTERDAM, 23 nov. - In bintje 50mm werden 20 contracten ver handeld voor levering november bij een prijs van 16,40 per 100 kg, 37 contracten leering april te gen 18,20 tot 18,20. De stem ming was prijshoudend. SLUIS - De eindejaarsaktie van middenstandsvereniging Sluis (van 28 november tot en met 25 december) kent een prijzenpot van zeventiendui zend gulden, het maximum dat volgens de Wet op de Kansspelen is toegestaan. Hiervoor worden 850.000 loten in omloop gebracht, 170.000 meer dan vorig jaar. De loten worden verstrekt bij aanko pen bij de ruim 90 deelne mende winkeliers. De deelnemende zaken zijn herkenbaar aan een raambil jet. De trekking van de loten is op woensdag 6 januariin Taverne 't Zwin aan het Wal- plein. Het prijzenpakket van Sluis is als volgt verdeeld: zesduizend gulden aan waar debonnen, tien arrangemen ten van Center Pares ter waarde van elk vijfhonderd gulden, zes dames- of heren fietsen en acht compactdisk's. BRESKENS - Voor het eerst houdt winkeliersvereniging Ons Belang uit Breskens een eindejaarsactie, die start op 25 november en duurt tot en met 22 december. „De verwachtingen zijn hoog gespannen", zegt Ben van de Ree, bestuurslid van Ons Belang. Er worden 450.000 loten in omloop ge- bracht.De hoofdprijs is een weekendreis naar het buiten land en daarnaast heeft Ons Belang diverse geldprijzen in de vorm van waardebonnen. 28 December zal notaris Reus de trekking verrichten in ho tel Scaldis in Breskens. Terneuzen - Vrijdag 27 no vember opent Primafoon - de PTT-telewinkel - zijn deuren aan de Axelsestraat 20 in Terneuzen. Om 17.00 uur is het burgemeester C. Ockeloen die de officiële openingshan deling verricht. In de PTT-te lewinkel kunnen (aspirant) abonnees van PTT alle infor matie ontvangen over tele communicatie. OOSTBURG - Met de intocht van Sinterklaas, vorige week zaterdag, begon gelijktijdig de eindejaarsactie van de plaatselijke winkeliersvere niging. Tot en met 24 decem ber krijgen kopers in Oost burg bij hun aankopen een gratis lot. Dit lot kan uitzicht bieden op een van de vele prijzen die de middenstands vereniging te bieden heeft Er is een prijzenpakket van vijftienduizend gulden, be staande uit waardebonnen van 1000, 750, 500, 250 en 100 gulden. Tijdens de actie kan men ook een stempelkaart verkrijgen waarbij een volle kaart recht geeft op gratis toegang bij een optreden van het jeugdcircus Hogerop, dat 12 december aantreedt in het Ledeltheater. Ter gelegenheid van de ein- dej aarsactiviteiten zijn er ex tra-koopavonden gepland: en wel op 2, 3 en 4 december. Voorts zijn er koopavonden op 22 en 23 december. 920 meter, is overigens al voor twee miljoen gulden aange kocht door het ministerie voor ontwikkelingssamenwerking. Het departement had daarop al vroegtijdig een optie genomen bij Rijkswaterstaat. Het brug deel zal worden overgebracht naar Bangladesh, waar met ontwikkelingshulpgelden bij Chittagong een belangrijke oeververbinding over de rivier Karnaphuli aangelegd zal wor den. De twee bedrijven willen, net als Rijkswaterstaat, niet kwijt hoeveel geld er met de koop van brug en vaartuigen is gemoeid. Vink: „De opbrengst van de verkoop weten we straks pas als het laatste stukje ijzer is verkocht. Als we nu een prijs vrijgeven zegt men: we komen voor zoveel die brug ko pen. Wij zeggen liever: je weet de prijs niet". VERVOLG VAN PAG. 1 DE staatssecretaris van Fi nanciën en de belasting dienst zeggen dat de man moest meewerken aan de beslaglegging, omdat er reeds dwangbevelen bete kend waren. Op grond daarvan zou er volgens Fi nanciën geen speciale vol macht meer vereist zijn om binnen te treden. Volgens de ombudsman gelden bepa lingen uit de Grondwet voor de bescherming van het huisrecht als de bewoner weigert om de ambtenaren binnen te laten. Werkt de bewoner niet mee dan moet de deurwaarder vol gens de Grondwet de hulp in roepen van de burgemeester als hoofd van de politie. De burgemeester kan zich laten vertegenwoordigen door een hoge politiefunctionaris. De twee agenten die assisteerden bij de binnentreding waren van een lage rang en golden dus niet als vertegenwoordi gers van de burgemeester, al dus de ombudsman. Het feit dat de man weigerde de ambtenaren de woning bin nen te laten komt volgens de ombudsman op hetzelfde neer als een weigering om de deur te openen. Omdat de ambtenaren toch de woning binnengingen traden zij volgens hem onjuist op. Ook de politie heeft zich in deze zaak onjuist gedragen vol gens de ombudsman. De man werd door de politie aangehou den omdat hij dreigde geweld te gebruiken tegen een ambte naar in de rechtmatige uitvoe ring van zijn werk. Omdat de ambtenaren bezig waren zich onbevoegd toegang te ver schaffen tot de woning was er geen sprake van rechtmatige uitoefening van het werk. Ti

de Stem | 1987 | | pagina 19