Dit is voor mij als n'en cinema' [BULANCEDIENST SIGNALEERT 'SPITSUUR' ONGELUKKEN Dorpen worden achtergesteld Zes weken cel voor diefstal brandkast .EGENHEIDl IMONSTRATII TEUNVEREN Neckermann geeft Hulst 12,5 mille FITTERS Iets te vieren? VRIJDAG 20 NOVEMBER 1987 T27 EUZEN - De Centrale it Ambulancevervoer luwsch-Vlaanderen gaat jerzoeken of er een rela is tussen het grote aantal levallen en het tijdstip jarop die zijn gebeurd. OPA >en met voetklachteij JEFHEBBERS SMULLEN OP KEURING VOOR TREKPAARDEN Regen Ontspanning nse Koerier. Ton schade bij aanvaring in Ylissingen CDA-FRACTIE HONTENISSE: Bezwaren Onderzoek POLITIERECHTER MIDDELBURG Zes weken Heling Koninklijk zilver voor A. Bolleman om te zoenen I artlculleren tankje, jubileum, receptie b, verloving, overwinning Abraham, openbare dank ■jor, mag best eens in de 3 pagina familieberichten it en duur hoeft het niet te 3 kosten een tientje). Prijs (h 2,00. Eén grote regel Voor het plaatsen van een tg met een formaat van .nenwijf 14,05 toeslag In op aanvraag. Bij niet owordt 4,00 adm.kosten vorden niet geretourneerd of geef uw tekst 2 dagen bij één van onze kantoren aven stuurt u eveneens 2 tsing naar Postbus 3229 ;hriftelijke opgaven worden cepteerd indien naam en n, ook indien Uw betaling 'j behouden ons het recht der opgaaf van redenen te weigeren. Igingsnieuws kolom op donderdag. ken één vakje benutten, pe advertentie wordt in een 'tentie met het belangrijkste en bondig. Jtelefoonnummer in de )rt men gemakkelijk en snel. AN DE ZIJKANT HET BEDRAG betalen. Voor toezending vw !r dient u f 3,50 extra te betaling kunt u een groene ilauwe girokaart (dus géén ijving) insturen, iling ontvangt u een voor wij u echter f 4,— n rekening moeten brengen. >ing aan Dagblad De Stem, 3 Breda. rtenties., of inleveren op onze Prijs incl. 6% STW' f 5.88 f 7.84 f 9.80 711.77 f 13.73 f 15.69 lefoon: Specialiteit^prestaurant aa culinair niveau vriendelijke prijzen Oosterhoutseweg - Teteringen - 076-713381 DE STEM VAN ZEELAND nderzoek ongevallen |;je verslaggever i zijn in heel Zeeuwsch- inderen 25 ernstige ongeval- Igebeurd;waarbij veertien do- vielen en 39 zwaargewon de meeste ongelukken von den plaats tussen 13.00 en 17.00 uur. Het dagelijks bestuur van de CPA schrijft dat in het jaar verslag van 1986. De dienst is in 1986 begonnen om de zwaardere ongevallen in kaart te brengen. Wat daarbij opviel is dat de meeste ongelukken tussen 13.00 en 17.00 uur gebeurd zijn. „Het is de eerste keer dat we die ge gevens verzamelea Er is dus geen vergelijkingsmateriaal met andere jaren. Het is daarom heel moeilijk nu al conclusies te trekken. Als we vol gend jaar weer hetzelfde beeld krij gen, kun je daar misschien uit aflei den dat er gevaarlijke momenten zijn in het verkeerspatroon", licht CPA- leider Boeye toe, zonder daarbij mo gelijke oorzaken te durven aangeven. De registratie van het aantal grote ongelukken is opgezet omdat de in druk bestaat dat het aantal toeneemt. De achterliggende gedachte is om maatregelen te kunnen treffen die de risicofactor te verminderen als inder daad blijkt dat er een bepaald pa troon in het ongevallenbeeld bestaat. „We hebben de indruk dat het aan tal ongelukken zeker toeneemt. In deze week zijn alleen al in Axel drie zwaargewonden en een in IJzendijke gevallen", aldus Boeye, die nog niet over de cijfers van dit jaar beschikt, omdat de CPA niet met een automa tisch registratiesysteem werkt. De ambulancedienst, die in Zeeuwsch-Vlaanderen acht wagens tot zijn beschikking heeft, is in 1986 in totaal 3864 keer uitgerukt. Dat is een lichte stijging in vergelijking met 1985 (3716 keer). Het jaarverslag van 1986 wordt op vrijdag 27 november besproken in het algemeen bestuur. Dat gebeurt tij dens een vergadering in het stadhuis van Terneuzen. Aan bod komt ook de begroting voor 1988 en een wijziging van het bestuur in verband met de nieuwe wet gemeenschappelijke re gelingen. De wijziging zit hem in het feit dat de gemeenteraden in de toekomst uit hun midden bestuursleden aandra gen. Vertegenwoordigers van ver voerders, ziektekostenverzekeraars, ziekenhuizen en huisartsen kunnen volgens de nieuwe wet niet langer meer bestuurslid zij a Er wordt naar een oplossing gezocht om hen toch in spraak te geven. Dat kan eventueel via een adviescommissie. De vergade ring, in de burgerzaal van het stad huis, begint om 13.00 uur. [morgen, hartelijk Iteerd met uw ver- 3. Philip. dag 25 november wij een hele dag tensen met voetklachten. I ndlge maakt uw voetlid- dvlee en demonstreert u tkl feer, een Zweedse uitvinding.! 'tiling tot de bekends steunzolen, Is de V nd. Deze activeert de ir.. dsomloop, corrigeert de v zorgt ervoor dat u weer d rlastlsch verend zonder leid of pijnlijke voeten op i te wijze kunt lopen. Een deel vies en dan ook nog gratis k like dag. Veren zijn in vele schoenen drat,, en schoenen. Ook geschikt voor kt. ak daarom een afspraak: voor 25 JIO-1 2937 of kom dan langs. vist uw schoenspeclallst alstraat 28 Hulst xesr k jaw: dw.d, «f-. A Een trekpaard moet kracht uitstralen. Maar wie trekt wie nou op zo'n keuring? e Grote Markt in Goes Was gisterochtend in alle rtoegte slechts bereik bar voor een aantal achtwagens en tracto ren. Zij vervoerden de tea honderd trekpaar den die daar ter keuring werden aangeboden. De [organisatie van deze na- Jjaarskeuring was in han den van de Samenwer- rende Bonden van paar denfokkers in Zeeland. Op het moment dat de «se burgemeester Blanken de keuring offi cieel opende, stond er 'engs de dranghekken weinig publiek. Toch bat de keuring in Goes toog aangeschreven. In het Zeeuwse stadje ver schijnen ook de paarden j^an de boeren die de die ren nog gebruiken voor netwerk op het land. Een "npressie. »r Romain van Damme DES - Voor de liefhebbers is «op de Grote Markt in Goes muilen geblazen. De kenners Icivlk, op hun gemakje IC 6t 61016 Plein- Een half L «w het begin van de L borstelen de eigena- n de paarden nog eens *-no°n. .De paarden moeten m dat te berei- L 600ien de bazen een wit Ie over de lijven heen. Liefde voor het trekpaard komt soms uit onverwachte hoek. - foto's de stem corj.de boer Voor kenners is zo'n dagje keuren vxrkelijk smullen geblazen. „Dat is een soort klei", legt de IJzendijkse dierenarts H. van de Vijver uit. Hij kent vrijwel iedereen. Handen schuddend loopt hij over de Grote Markt. „Het is een klein wereldje, iedereen kent iedereen". Ook de heer Krijnen uit Antwerpen krijgt een hand. Als bestuurslid van de Ko ninklijke Maatschappij voor Belgische trekpaarden geniet hij van de bijna honderd aan gevoerde dieren. Krijnen kan lyrisch verhalen over de trek paarden. „Een paard met een veulen. Als ge daar naar toe wandelt, zo op n'en avond, dat is pure ontspanning. Daar kan ik uren naar kijken. Dat is het zelfde als n'en cinema". Het aanbod is deze keer iets minder dan vorig jaar. „Het scheelt ongeveer tien paar den", zegt André de Buck uit Oostkapelle. Hij is secretaris van de Samenwerkende Bon den van Paardenfokkers in Zeeland. „Er zijn wat paar den verkocht. Maar dit is niet alarmerend". Datzelfde beeld, iets minder paarden dan in voorgaande jaren, is ook in België te zien. „Ongeveer een tiende minder", schat Krij nen. „Negentig procent van de paarden is eigendom van mensen die het voor de lief hebberij doen. De rest is werkzaam in de bosbouw en in de akkerbouw. Maar hoe lang duurt dat nog? Tien jaar misschien? Er zijn geen jonge boeren meer die alleen met paarden werken". Rien Mol uit Waarde heeft dat altijd gedaan. Vijf trek paarden heeft hij op stal staan. Binnenkort neemt zijn zoon het bedrijf over. Dat zal vermoedelijk gepaard gaan met mechanisatie binnen het bedrijf. „Zelf heb ik het nooit gedaan, gemechaniseerd. Ja, alleen met de paarden en met hulp van de loonwerker. Of het nog lonend is? Ach, in de agrarische sector gaat het niet best. Dat is bekend. In ieder geval blijven de paar den op de boerderij. Het is mooi spul om mee te werken". Half tien, de keuring begint. Het regent. De paarden heb ben vaak schitterende namen. Monica van Veerezicht, Ga min van 't Hof 'De Dankbare', Totto van op de Dijk. Maar de meest toepasselijke naam draagt de vierjarige merrie van Axelaar S. de Feyter, Charlotte van de 'Regenjas'. Maar ook zij wordt nat. De paarden verschijnen niet zomaar in de ring. Ze zijn keurig geborsteld, de manen fraai gevlecht in kleurige lin ten. Toiletteren noemen ze dat. L. Nijssen uit Biervliet kan daar veel over vertellen. „Vroeger heb ik cursussen ge geven. Dan leerde ik de men sen hoe ze de paarden moes ten toiletteren. Nee, nou doe ik dat niet meer. Bijna ieder een kent het. En er komen geen j ongeren bij Op de Grote Markt lopen niet alleen Zeeuwen rond. Het Zeeuws dialect vermengt zich met het Brabants en het zan gerig Limburgs. M. Nijskens is een van de Limburgers die al vroeg in de auto stapte om de keuring in Goes vanaf het begin mee te maken. Nijskens is keurmeester. „Je moet een keus maken ja. Dat is wel eens moeilijk. Niemand is volmaakt, ook een paard niet We keuren naar ras, dat is voornaam. Je kijkt naar de bouw, de benen en de voeten. Dat is belangrijk. Het dier moet kracht uitstralen". In café de Landbouw be strijden de liefhebbers van het trekpaard de kou en de regen. Koffie en een borrel, wat praten. Natuurlijk over de beesten die na de keuring zo snel mogelijk de warme wagens ingaan. Krijnen loopt nog over de markt. Genietend van de paardenlijven. „Dit is toch schoon? Ja, pure ont spanning voor mij". onze correspondent l RINGEN - De Griekse Fhtvaarder Anagel An- 4 heeft gistermorgen aan tiangegeleiderpier aan •buitenhaven van Vlis- gen een schade veroor- Pjtt van ongeveer 100.000 Ften. Door onbekende re- schampte het 20.432 bruto register ton metende zeeschip de aanleginstalla- tie van de Provinciale Stoombootdienst. Het met staal geladen schip liep zelf nauwelijks schade op. De rijkspolitie te water in Vlis- singen stelt een onderzoek in naar de oorzaak van het onge val. Volgens de politie over weegt Rijkswaterstaat in af wachting van de resulaten van het onderzoek de Anagel Angel vast te houden. Van onze verslaggever HULST - Het postorderbe drijf Neckermann heeft het Hulster Gekoördineerd Be- jaardenwerk een cheque toegestopt van 12.500 gul den. Het geld is bedoeld als steuntje in de rug voor de realisering van een alarmeringssysteem voor thuis verblijvende oude ren. Voorzitter Th. Schellekens van de hoofdirectie van Nec kermann Postorders B.V. over handigde het cadeau gisteren aan de werkgroep Alarmering Bejaarden en Gehandicapten. Met hpt geld kunnen alvast tien alarmeringssystemen worden aangeschaft. Met de gift, aldus Schelle kens, wil Neckermann zijn dank tot uitdrukking brengen aan de Hulster gemeenschap. „Want", aldus Schellekens nog, „Wij prijzen ons gelukkig met het gemeentebestuur van Hulst, dat ons zoveel mogelijk tegemoet treedt voor zover dat binnen haar grenzen ligt". ZIE OOK PAGINA ZEELAND 2. Van onze verslaggever KLOOSTERZANDE - De CDA-fractie in de Hontenisser gemeente raad vindt dat de ove rige kerkdorpen er in vergelijking met Kloosterzande maar bekaaid afkomen. De Christen Democraten zeggen in een reactie op de begroting het potje voor kleine kernen wel erg mager te vinden, ten opzichte van de bedragen die B en W willen reser veren voor een sporthal en de restauratie van het pand Hof te Zandeplein 11. Tegen het spaarpotje voor de sporthal zegt het CDA overigens grote be zwaren te hebben. De CDA'ers menen dat B en W daarmee wel erg ver vooruit lopen op de studie van de speciale werk groep, Bovendien vinden ze dat het college de uit slag van het referendum negeert. Vergeleken met het 'gemak' waarmee geld wordt gereserveerd voor genoemde projecten, vindt het CDA dat het college 'weinig enthou siast is over mogelij keden voor vestiging van een bibliotheek in Vogel waarde'. Voorts vraagt de fractie zich af wat B en W denken te doen met het voormalige gemeentehuis in Vogelwaarde. B en W wijzen erop dat het potje van 50.000 gul den voor de kleine kernen een financiële onderbou wing is van het eerder vastgesteld beleid. Wat het Hof te Zandeplein en de sporthal betreft stelt het college dat dit voor zieningen zijn waarvan de gehele gemeenschap van Hontenisse profi teert Voorts zeggen B en W 'zonder meer' bereid te zijn de mogelijkheid van een bibliotheek in Vogel waarde te onderzoeken. Maar gelet op de finan ciën menen ze dat een verantwoord onderzoek een 'strikte noodzaak' is. Een mogelijk plaatsje voor de bibliotheek zou volgens B en W het voor malig gemeentehuis in Vogelwaarde kunnen zijn. Maar volgens hen hebben ook het ouderen werk en de scouting inte resse. Van onze correspondente MIDDELBURG - De nacht was donker en het tijdstip leek dus ideaal: op 8 mei besloten de 23-jarige Vlissinger P. M. en een maat een brandkast van de PZEM uit een opslag plaats te stelen, in de hoop daarmee 'de grote buit' binnen te kunnen halen. De eveneens 23-jarige Vlissin ger C. van L. werd bereid ge vonden te zorgen voor het ver voer van de buit en die nacht parkeerde hij zijn auto dan ook in de buurt van de loods, waar M. en zijn maat zich via een raam toegang verschaften tot de ruimte, waaruit het tweetal even later tevoorschijn kwam met de brandkast die achterin de kofferbak van de auto werd geladen. Omdat de klep van de kof ferbak niet kon worden geslo ten, kroop een van de mannen erbij en zo werd de terugtocht naar huis aanvaard. Maar ver kwam het drietal niet: de auto met de half gesloten kofferbak trok de aandacht van twee po litiemannen die het voertuig tot stilstand brachten. Donderdag stond Van L. voor de politierechter in Middel burg, waar hij werd veroor deeld tot zes weken, waarvan de helft voorwaardelijk. M. (voor wie het niet de eerste keer was dat hij met justitie in aanraking kwam) kreeg bij verstek een maand opgelegd, terwijl hij bovendien het voor waardelijk deel (vier maanden) van een vorige straf zal moeten uitzitten. De derde man van het trio zal op een later tijdstip worden berecht. Voor heling van een vorkhef truck (op 29 juli) werd de 45-ja- rige J. K. uit Kruiningen ver oordeeld tot vier weken voor waardelijk en een boete van duizend gulden. K. had de truck (die eerder door twee mannen gestolen was van het- Havenplein in Vlissingen) be waard in een loods op zijn ter rein, waar hij later zorgde voor enkele wijzigingen aan de truck. Een potentiële koper uit Etten-Leur kreeg argwaan en waarschuwde de politie. Zes weken, waarvan vier weken voorwaardelijk, kregen de Vlissingers P. K. (23) en J. V. (19) opgelegd omdat zij zich in de nacht van 16 november had den beziggehouden met benzi nediefstal uit auto's en diefstal van een bromfiets uit Veere. Het gebeurde nadat de auto van K. was 'stilgevallen' bij ge brek aan brandstof, waarna het tweetal besloot wat benzine te 'regelen'. Met behulp van een plastic tank en een tuinslang (gestolen uit een bouwkeet) ging het tweetal de brandstof tanks van een aantal auto's 'te lijf', maar omdat de opbrengst hiervan de auto van K. niet aan de praat kreeg 'organiseerden' de Vlissingers een bromfiets waarmee de terugtocht naar huis werd aanvaard. De brom fiets werd later opnieuw door een ander gestolen en zo stond de eigenaresse van het voertuig donderdag als benadeelde par tij voor de politierechter met een claim van 750 gulden, de restwaarde van de verdwenen brommer. Omdat juridisch niet duidelijk was wie de brommer nu precies had 'kwijt gemaakt' kon de civiele vordering niet worden toegewezen en vertrok het meisje met lege handen. AXEL - Axelaar A. Bolle man (60) kreeg gisteren in restaurant Zomerlust door burgemeester A. Hack de Eremedaille in zilver, ver bonden aan de Orde van Oranje Nassau opgespeld. Bolleman ging in juli na een loopbaan van 38 jaar als huis schilder en later voorman bij het schildersbedrijf Antheunis met de vut. de Koninklijke On derscheiding werd uitgereikt tijdens zijn afscheidsreceptie. Hij begon in 1949 bij het Axelse schildersbedrijf Caes- sens, nadat hij de twee jaar daarvoor als oorlogsvrijwilli ger in toenmalig Nederlands Oost-Indïe gelegerd was ge weest. In 1964 veranderde hij van werkgever en ging werken voor de firma Lindhout. Bij beide bedrijven werkte Bolle man nauw samen met D. An theunis. Toen deze in 1968 een eigen schildersbedrijf begon. A. Bolleman. - foto de stem/corj. de boer nam hij al snel Bolleman als eerste medewerker in dienst.

de Stem | 1987 | | pagina 9