Tekort aan geschoolde krachten Derde Wereld dreigt boot te missen bij biotechnologie Geweld jaagt intellectuelen Colombia uit erouderdi laams-Wi NEDERLAND KIESKEURIG MET ONTWIKKELINGSGELD VOOR MIDDEN-AMERIKA jonc MSTERDAMS ieurs zakt lan T48 BUITENLAjNDERS IN ZIMBABWE NOG STEEDS 'NOODZAKELIJK KWAAD' MINISTER Bukman van Ontwikkelingssa menwerking gaat meer voorwaarden stellen aan de steun die Ne derland aan arme lan den geeft. BEDREIGD DOOR DOODSESKADER ffTEM BUITENLAND tfDEN - De vreselijke br jke King's Cross-metro: ,,eer de typerende noncha ,-heid wat betreft de veili haar burgers. Uüi ö'l'iülVl tXIKA VKIJUAb ÜU NUVtMötH ïyö/ HARARE (IPS) - DE bui tenlandse ontwikkelings werkers die voor de Zim babwaanse overheid wer ken, zijn onderwerp van nogal wat discussie. De re gering bezweert dat zij no dig zijn omdat er niet ge noeg Zimbabwanen zijn met kennis en ervaring. De buitenlanders moeten van de andere kant hun baantje in principe afstaan zodra een Zimbabwaanse collega het werk kan overnemen Dit leidt soms tot fricties. De 30-jarige Dick Grove uit Australië werkt sinds 18 maan den als ingenieur bij een Zim- babwaans semi-staatsbedrijf. Hij heeft niets tegen het land: „Ik kwam hiernaar toe om de cultuur en Afrika te leren ken nen." Toch heeft Grove beslo ten zijn contract in mei niet te verlengen. „Het is zeer frustre rend om voor dit bedrijf te werken. Op mijn afdeling zijn bijvoorbeeld al enkele maan- den vacatures zonder dat er mensen worden aangesteld", legt Grove uit. „De leiding durft geen harde beslissingen te nemen uit angst superieuren tegen de schenen te schoppen." Grove is niet de enige met klachten. Van de tien krachten die op hetzelfde moment uit Australië waren ingehuurd, zijn er twee na enkele maanden weer vertrokken. De rest heeft aangekondigd eind dit jaar te stoppen. De regering in Harare maakt zich zorgen over de uit tocht. „De buitenlanders heb ben in de meeste gevallen een belangrijke rol gespeeld in het opvullen van het tekort aan mankracht", bevestigt een woordvoerster van het minis terie van arbeid, ontwikkeling en sociaal welzijn, Dianne Ma- saya. Volgens officiële cijfers bedraagt het aantal buitenlan ders in overheidsdienst nu, in clusief hun gezinnen, 3.491. Di rect na de onafhankelijkheid van 1980 wierf de regering-Mu gabe deskundigen in westerse landen waaronder ook Neder land. De bedoeling was dat zij tijdelijk het tekort aan gekwa lificeerd personeel zouden op vangen totdat geschoolde Zim babwanen hun taak over kon den nemen. Uit een recent onderzoek van het ministerie bleek echter dat er nog steeds tekort is aan ge kwalificeerde accountants, fi nancieel managers en deskun digen voor project-analyse. Hetzelfde geldt voor land bouwingenieurs, vee-artsen, irrigatiespecialisten en docen ten voor landbouwscholen. De technische scholen kampen met een tekort aan docenten en middelbare scholen hebben te weinig leraren natuur- en scheikunde. Toch is de overheid voor zichtig met het aantrekken van buitenlanders. Alleen als alle. mogelijkheden in eigen land zijn geprobeerd, krijgt een werkgever toestemming zijn geluk over de grenzen te be proeven. Vindt hij een ge schikte werknemer, dan moet deze zijn kennis en ervaring overdragen aan Zibabwaanse collega's, legt Masaya uit. De werkgevers zijn niet zo gelukkig met deze richtlijnen. De directeur van de Federatie van Zimbabwaanse Werkge vers, David Chanaiwa, vindt de verplichting om kennis over te dragen niet haalbaar. „Hoe kun je van iemand vragen zijn ken nis aan een collega over te dra gen die vervolgens zijn baan overneemt?", vraagt hij zich af. „De meeste buitenlanders ne men de baan omdat ze die in hun eigen land niet kunnen vinden." Zo verging het ook Grove. Zijn baan liep. ten einde, toen hij de kans kreeg in Zimbabwe te werken. De Australiër zegt dat hij zijn best doet collega's bij te scholen, maar voegt daar schouderophalend aan toe dat 'veel van hen geen opleiding en diploma's hebben'. Zimbabwaanse deskundigen tonen zich op hun beurt vaak sceptisch over de 'expats', zoals de buitenlanders in de volks mond heten. Er zitten avontu riers tussen die hun verblijf als een lange vakantie in een exo tisch land zien, is de veel ge hoorde klacht. Volgens Cha naiwa heerst er nogal wat nijd en naijver tussen Zimbab- waans en buitenlands perso neel. Het ministerie van arbeid verdenkt de bedrijven ervan het eigen personeel niet serieus op te leiden waardoor buiten landers nodig blijven. Volgens Masaya reserveren sommige werkgevers zelfs leiddingge- vende banen voor buitenlan ders. Dat is heel frustrerend voor Zimbabwanen, zegt zij. De regering lijkt de buiten landse werknemers als noodza kelijk kwaad te beschouwen, hoewel overheidsfunctionaris sen onderstrepen dat de erva ringen over het algemeen posi tief zijn. Masaya maakt een on derscheid tussen de buitenlan ders die op eigen houtje komen en zij die via een organisatie zijn uitgezonden en 'fantastisch werk' verrichten. Minister Bukman stelt eisen Door Jo Cortenraedt Die conclusie kan worden getrokken uit de reis die de minister onlangs maakte door Midden-Amerika. Democratisering is het sleutel woord in het nieuwe beleid voor Midden-Amerika. Den Haag is bereid de jaarlijkse hulp aan dit gebied op te voe ren van 55 miljoen gulden per jaar naar 100 miljoen. In ruil daarvoor moeten de regeringen in Midden-Amerika hun goede wil tonen in het kader van het democratiseringsproces, zoals dat ook is afgesproken in het vredesplan van president Arias van Costa Rica. Bukman heeft er bij zijn be zoek aan Guatemala, Costa Ri ca, Nicaragua en El Salvador op gehamerd dat Nederland voorwaarden stelt aan de grootscheepse hulpverlening. De ijverige leerling wordt be loond, de stijfkop moet maar voelen. De minister toonde opval lend veel enthousiasme voor de goede wil van de Salvado raanse regering, ook al wordt daar sinds kort weer het ene na het andere oppositielid ont voerd of vermoord. De sfeer in El Salvador is nu zelfs zo drei gend geworden, dat de poli tieke gevangenen, die door pre sident Duarte zouden worden vrijgelaten, niet eens naar bui ten durven. Bang als ze zijn om te worden vermoord door de veiligheidsdiensten of rechtse doodseskaders. De Nicaraguaanse regering zou nog wat beter haar best kunnen doen, zo vindt Buk man. En dat terwijl president Ortega als enige in het gebied praktisch alle concessies ge daan heeft, die in het vredes plan gevraagd werden. De christen-democraat Bukman is niet zo gecharmeerd van het Minister Bukman van ontwikkelingszaken is niet gecharmeerd van het beleid van de Nicaraguaanse president Daniel Ortega. - fotoap linkse regime in Managua, en prompt zullen de Nicaragua- nen dat ook in de beurs mer ken. Het totaal-bedrag aan Mid den-Amerika wordt weliswaar verhoogd, maar voor Nicara gua betekent de nieuwe verde ling een achteruitgang. Im mers, tot nu toe ging verreweg het grootste deel van die 55 miljoen gulden naar dit land. Nu moet Nicaragua het geld delen met de andere vier Mid- denamerikaanse landen. Elk ruwweg 20 miljoen. Definitief is dat allemaal nog niet, want veel hangt af van de plannen die de landen afzonderlijk gaan indienen. Alleen een land als Nicaragua, dat er economisch het beroerdste voorstaat, is na tuurlijk minder in staat met goede projecten op tafel te ko men dan bijvoorbeeld Costa Rica, dat niet geteisterd wordt door oorlogsgeweld. Het had overigens maar weinig ge scheeld of Nederland had het speciale kantoor voor ontwik kelingshulp in Managua geslo ten. De Nederlandse ambassa deur in Midden-Amerika, Jan- Willem Bertens, heeft dat Den Haag nog nét uit het hoofd kunnen praten. De vele Nederlandse vrijwil ligers, die uit sympathie voor de Sandinistische revolutie naar Nicaragua zijn getrokken om daar te helpen aan de we deropbouw, blijken overigens niet zo populair te zijn bij de bevolking. Ze worden gezien als geflipte hippies die goed praten hebben maar met hun dollars wél vlees en Malboro- sigaretten kunnen kopen. Iets wat de gemiddelde Nicara guaan, zich niet kan veroorlo ven. De professionele ontwikke lingshelpers zijn verbitterd over het nieuwe Nederlandse beleid ten aanzien van Nicara gua. Maar tijdens een bijeen komst met de minister deden ze nauwelijks hun mond open. „We waren bang dat we anders helemaal konden ophouden hier. Het is toch allemaal poli tiek", zei ons een Nederlandse landbouwingenieur in Mana gua. Nederlands ontwikkelings geld voor Midden-Amerika is hard nodig. Dat bleek tijdens een bezoek van de minister aan de krottenwijk 'La Fortaleza' in San Salvador. Daar wordt op initiatief van Maastrichtse particulieren een school en ge zondheidscentrum gebouwd. De bevolking van Maastricht wil daarvoor een ton bijeen brengen, het ministerie doet er dan nog een ton bij. Duizenden vrouwen en kinderen onthaal den Bukman met feestgedruis en de minister bleek zeer onder de indruk toen de kinderen om zijn nek vlogen. „Dit is ideaal, het initiatief komt nu eens niet van de regering maar van de Nederlandse bevolking. Zo zou het eigenlijk moeten." Het project is veelbelovend, maar niettemin een druppel op de gloeiende plaat. De armoede in Midden-Amerika is enorm en de kloof tussen rijk en arm wordt met dag alleen nog maar groter. Slechts in Nicaragua is dat verschil een stuk kleiner geworden. Daaris nu bijna iedereen arm. De Nederlandse ambassade voor Midden-Amerika is dage lijks in de weer om te zorgen dat het geld van de belasting betaler ook goed besteed wordt. Daarom wordt zoveel mogelijk buiten de plaatselijke overhe den om gewerkt. Nederland probeert ook kleine projecten te steunen om aantasting van de natuur tegen te gaan. In Midden-Amerika worden dagelijks duizenden bomen gekapt en er komt niets voor in de plaats. Dat werkt erosie in de hand en vanuit het vliegtuig zie je overal grote bruine modderstromen. Be halve het oorlogsgeweld en de slechte economie wordt dit ge bied nu ook nog eens bedreigd door een milieuramp. Nu Nicaragua belangrijke concessies heeft gedaan - ook na het bezoek van Bukman - is Het interessant om te zien of de Nederlandse regering haar be leid nog bijstelt. Immers, Den Haag wil in Europees verband volledige steun geven aan het plan-Arias. En achteraf gere deneerd is de minister van Ontwikkelingssamenwerking wat te pessimistisch geweest ten aanzien van Nicaragua, en wat te optimistisch ten opzichte van El Salvador. Misschien dat het bezoek van Duarte aan ons land nog doorwerkte in de op stelling van Bukman. Wat de CDA-minister in ieder geval moet worden nage geven is dat hij de zaken se rieus aanpakt. Tijdens zijn reis in Midden-Amerika werkte hij van 7 uur 's morgens tot laat in de avond. Zowat elke president, oppositiepartij, bisschop en boerenorganisatie heeft hij ge sproken, om zich zo een beeld te vormen van de situatie ter plaatse. En dat was bij minister Schoo weieens anders. WENEN (IPS) - Zoetstof neemt de plaats van suiker in. Voor eiwitten hebben we allang geen soja of vismeel meer nodig en zelfs smaken worden in een laboratorium bedacht en uitgevonden. Dankzij het experimenteren met plante- cellen of bacteriën en weefsel hebben we de boer met zijn oogst soms helemaal niet nodig. In een recent uitgegeven rap port waarschuwt de VN-Orga- nisatie voor Industriële Ont wikkeling (Unido) in Wenen voor de stormachtige groei van de biotechnologie en de gevol gen daarvan voor de Derde Wereld. Die schiet er meerdere malen bij in. Ontwikkelings landen leveren grondstoffen, zoals koffie, suiker, cacao, soja, vismeel, die gedoemd zijn het onderspit te delven in de con currentieslag met goedkopere, chemische alternatieven. Biotechnologie kan ontwikke lingslanden helpen, door bij voorbeeld het kweken van ge wassen die beter bestand zijn tegen ziekten of droogte, maar het bedrijfsleven is de stu wende kracht achter het on derzoek. En laboratoria buigen zich alleen over kweken die voor industriële produktie in teressant zijn, aldus het Unido- rapport. Hun prioriteiten lig gen anders dan die van Derde Wereldlanden. Dankzij de biotechnologie kunnen frisdrankfabrikanten suiker vervangen door zoetstof hetgeen enorme besparingen opleverden voor de fabrikan ten. Chemische bedrijven als Monsanto, lei of oliemaat schappijen als Shell en British Petroleum of farmaceutische concerns als Ciba-Geigy en zaadbedrijven als Suttons zijn voortrekkers. Hun netwerk is uitgebreider en hun greep op onderzoek is volgens Unido veel groter. Naast hun eigen laboratoria kopen zij kleinere, specialisti sche technologische bedrijven. Multinationals financieren 're levante' onderzoeksprogram ma's op de universiteiten. Com mercieel interessant en korte termijn onderzoek wordt daar door steeds belangrijker. De uitkomsten steeds geheimer en de onafhankelijke wetenschap per die zijn prioriteiten in overeenstemming met het al gemeen belang vaststelt, is steeds moeilijker te vinden. Uit het Unido-onderzoek blijkt dat de helft van de be drijven die in de Verenigde Staten aan biotechnologisch onderzoek doet een overeen komst heeft met een universi teit. Een kwart van het onder- Derde Wereldlanden hebben weinig profijt van bio-technologische ontwikkelingen in de landbouw. foto archief de stem zoek in de universitaire labora toria wordt rechtstreeks be taald door de industrie. Ook regeringen van indus trielanden bevestigen de prio riteiten van de industrie in het onderzoek. De Europese Ge meenschap (EG) en Japan ste ken geld in de internationale samenwerking op dit gebied. Unido zegt te betwijfelen of deze inspanningen veel opleve ren voor de Derde Wereld, die vermoedelijk evenmin kan de len in de uitkomsten van het onderzoek. Derde Wereldlanden, die zelf veel aan biotechnologie doen zoals India, Brazilië en Mexico, kampen met een ander pro bleem: de vitale instrumenten en voorraden moeten worden ingevoerd. Volgens het VN- rapport werken industrielan den leverantie soms opzettelijk tegen om het eigen onderzoek en markt te beschermen. Tussen de regels door geeft de VN-organisatie een aantal adviezen aan ontwikkelings landen, omdat zij anders 'de boot dreigen te missen'. De Unido looft bijvoorbeeld de col lectieve aankopen die Indische wetenschappers hebben ver richt in industrielanden. Daar door slaagden zij erin om be tere voorwaarden te bedingen. Bovendien is India er uiteinde lijk in geslaagd in grote mate zelfvoorzienend te zijn op het gebied van biotechnologie. Gemeenschappelijk onder nemen met een buitenlands be drijf zoals in China gebeurt, is een manier om technologie in huis te krijgen. Het VN-rap- port refereert voorts aan suc cesvolle ruil-acties: Derde We reldlanden stellen hun markt open en leveren grondstoffen in ruil voor kennis over mo derne technologie. Maar Unido tekent daarbij aan dat een ruil meer kans maak. met een klein bedrijf, omdat deze vaak min der (geldelijk) baat hebben bij geheimhouding van hun on derzoeksresultaten. Als laatste komt de Unido met Zuid-Zuid communicatie over de brug. Regeringen van Derde Wereldlanden moeten via landgenoten die in labora toria in industrielanden wer ken, hun kennis vergroten en die meer uitwisselen. Bij het onschadelijk maken van een bom kmmet verleden jaar drie politieagenten om het leven in Colombiaanse stad Nemocon. - foto» BOGOTA (IPS) - DE afgelopen twee maanden ver huisden een stuk of tien Colombiaanse intellectuelen; naar de Verenigde Staten en andere Westerse lan den. Zij volgden het voorbeeld van tientallen ande ren, die vluchtten na dreigementen van rechtse! doodseskaders. Op de lijst van vrijwillige ballingen, die afgelopen jaar ongeveer honderd na men telt, figureren onder andere een actrice, een priester, een musicus, een ingenieur, twee artsen, twee advocaten en drie journalisten. Dankzij hun opleiding zijn zij in staat el ders een bestaan op te bou wen. Hun situatie is grotendeels vergelijkbaar. Vanwege hun gezindheid, politieke overtuiging, uitspraken of openbaar optreden vestig den zij de aandacht van ex treem-rechtse groepen. Hun naam kwam op een 'dodenlijst' van een van de 140 paramilitaire groepen, die Colombia volgens de re gering telt. Telefonische bedreigingen volgden, evenals anonieme brieven waarin hun dood werd aan gekondigd of waarin ze 'communistische honden', 'handlangers van de guer rilla' of 'ondermij ners van democratie' worden ge noemd. De 42-jarige Daniel Sam per, columnschrijver van het Colombiaanse dagblad 'El Tiempo', vertrok vorige maand naar Madrid. Hij had van de Colombiaanse regering een lijfwacht ge kregen nadat hij was be dreigd. Maar dat bleek on voldoende garantie en Samper besloot eieren voor zijn geld te kiezen. De 38-jarige Sergio Ace- vedo leidde tot voor kort het symphonie-orkest van Medellin. Hij pakte in sep tember zijn biezen, geinti- mideerd en murw geslagen na een jaar voortdurend te zijn lastig gevallen, aldus de zakelijk leider van het orkest. De actrice Vicky Her nandez, bekend van film, theater en televisie, lichtte haar vertrek toe in een open brief die in El Tiempo werd gepubliceerd. Zij ver trok naar Spanje omdat „ik vrees dat mijn leven ook geruineerd wordt in deze absurde wereld". „Een voet aan wal zetten in de Verenigde Staten, be tekent het begin van een bruut opgelegde balling schap. Dan kun je tranen van diep verdriet, blinde woede en machteloosheid niet meer tegenhouden", schrijft Jaime Borrero in een brief aan vrienden. Hij was directeur van de afde ling transplantaties van een ziekenhuis in de hoofd stad Bogota. „Wat heb ik gedaan zodat ik moest ver trekken? Ik heb geschreven en gevochten opdat ons me disch handelen de weg naar de wetenschap zou vinden- ja, ik weet waarom zij ons willen vermoorden." Het zijn geen loze kreten, het is geen inbeelding of grootspraak. Volgens een statistiek, die voorzitter Al fredo Vasquez, voorzitter van de commissie ter ver dediging van de mensen rechten, onlangs publi ceerde zijn vorig jaar 11.000 mensen om politieke of so ciale redenen vermoord. De bond van onderwij zers rapporteerde dat inde afgelopen dertien maanden vijftien leden zijn bracht door doodseskaders' Nog eens 500 leraren ziji met de dood bedreigd. De] Colombiaanse openbari aanklager, Carlos HoytsJ vroeg deze week bescher ming voor deze groep. Hj vroeg de werkgevers over plaatsing voor bedreigde leraren met hun gezin naai] een andere plek in het lani mogelijk te maken.Het ge beurt steeds vaker dat derwij zers vluchten naai] een ver afgelegen stad oi provincie. Gezin en vrien den blijven meestal achter, Sommigen zijn linkse ac tivisten, andere liberaal Sommigen waren actief vakbond, coöperatie of a derszins. Anderen stonden] voor de klas, niet meer dan dat. Een vakbondsleider èj zegt dat hij blijft, wat ook gebeurt, lijkt z moordenaars te tarten Abel Rodriguez, voorzitter van de bond van onderwij zers, nam het risico. „Hier ben ik en hier blijf ik, zf als ze me vermoorden", hij kort geleden. Ook Bernardo Jaramillo, voorzitter van de link» partij Patriottische Unit (UP), is zich zeer be wié van het gevaar, zijn voor ganger moest het politiek leiderschap met de dood be kopen en in twee jaar werden circa 500 leden val de partij vermoord. Jara millo verklaarde tegen M conservatieve dagblad 'B Siglo': „Zij gaan me ver moorden. Op een willekeu rige hoek op een willekeu rig moment. Misschien zelfs in mijn eigen huis." Vorige week verscheffl| er in mediakringen in gota een opmerkelijk 1 dat een licht werpt op te1 denken van extreemrecht» groepen. Het tijdschrift van 64 pagina's is uitgegeven door een groep die ziel®" 'Ideeen' noemt. In ha» pamflet roept Ideeen op Russische neo-imperialisfr sche eetlust' te accepter® en zich te verenigen 'omdat het dringend nodig is C°[| lombia te redden', noemt journalisten, en uitgevers de schapen'. Sommige buiten landse correspondente» zijn in haar ogen 'doeltref fende instrumenten voor Sovjet-penetratie van W onderwijs'. Het Nationale College van Journalisten besloot» een tegenactie. Zij kwa® met een verklaring die 'laag-bij-de-grondse bt' schuldigingen tegen demo cratische figuren en tegen het onderwijs, de journal»' tiek, cultuur en kunst in algemeen' verwerpt. Voorn vroegen de journalisten a< regering op te treden tegen deze 'institutionalise™ van de smerige oorlog'- De intellectuelen die be sluiten te blijven het)"® hun eigen oplossing. Zij ganiseren 'dagen tegen angst' met groepsdiscuss over onderwerpen als bedreigend klimaat of gevaren van communica®; onze correspondent !tbewijs is nu geleverd dat op jg wordt gedaan om zijn reiz ongelukken. brandveiligheid laat er te wensen over. Het '■kwaardige is dat het me st van de Britse hoofdstad ïatste jaren al een tweetal zware branden heeft be- LRT (London Regional sport), de nieuwe organi- c die tegenwoordig het me- iet exploiteert, heeft met de ,dweer van Londen zelfs speciale afspraken ge- ,kt voor noodgevallen. [oewel dit korps voortreffe- werkt en het prima georga- erd is, bleek het woensdag- ad toch niet direct te kun- beschikken over de nodige legronden waarop de vele ,en en tunnels van King's js Station duidelijk zijn uit- ikend. lit metrostation waarvan in nale omstandigheden da- jks gebruik wordt gemaakt meer dan 100.000 personen 30.000 tijdens de avond- is in feite een onder- ads labyrinth. Dit komt om- vijf verschillende metrolij- die daar elkaar kruisen, op irse hoogten zijn aange- ,jht. Vroeger bestond het Ier- en bovengrondse King's praktisch uit 16 verschil- le stations. Om kosten te nen sparen werd dit aantal rleid tot 10. verschillende lijnen zijn elkaar verbonden door jdel van gangen en trappen, wordt onafgebroken driftig uit- en overgestapt. Men ook van het ondergrondse rostation naar een boven- ïdse terminus van British (de Britse Spoorwegen) lo- Jaarlijks maken zo'n 73 ioen mensen gebruik van al mogelijkheden. D stat zet kelc geve trol lend wor apai min den U net waa voll< rust alle mie zo stee derr gebc ontz LR1 sen klap I de bra woe deli; tion lijk son laai oog D offe kinf lijk slac dag cee D som volj wa gin gek ver [Van onze Haagse redactie JDEN HAAG - Ruzie over de vt I houding tussen het aantal VI Imingen en Walen in de Belgisc onderhandelingsdelegaties, is 1 de oorzaak van dat het over! I met Nederland over de Maas- Scheldeverdragen voor ont paalde tijd is opgeschort. De onderhandelingen hebben tot d I afspraken te maken over het beh< en het milieu van Maas en Schel ERDAM (ANP) - De Amster- s effectenbeurs is donderdag ge- ijk weggezakt. Het Damrak trok i weinig aan van Wall Street en 'Jitte duidelijk op beslissingen over j terugdringen van het Amerikaanse j rotingstekort, die naar verluidt nu aanstaande zijn. Uiteindelijk van de actieve fondsen er maar definitief boven het peil van nsdag te kunnen uitkomen, name- F Stad Rotterdam, die was gekomen ft hogere cijfers over de eerste negen inden. Het verzekeringsfonds ging rr*?e 100 niaar eindigde 1 beter wat afwachtende houding van lurs bleek ook uit de omzetten. Het j*8 Weer echt een obligatiebeurs. Van "Jtale omzet van ruim 1,3 miljard slechts 307 miljoen betrekking op "telen. De obligatiemarkt trok ïzinsaan. 'an de actieve waarden had Ocê- der Grinten het het zwaarst te luren. Het fonds moest uiteindelijk terug naar 192. sloot de dag 3 lager af op 92, lever 2,60 op 104,20 en Kon. Olie n lager op ƒ202,70. De meeste fi- Y^urcLen moesten eveneens prijsgeven met een achteruit- QnVan 3 op 127,50 en van 1,80 op Voor Amev. Nedlloyd moest 5 ^ncp ƒ115 en CSM ƒ1,80 op «au. Enkele guldens verlies bleken ^ggelegd voor Nij verdal-ten Ca- |Anold en Borsumij-Wehry. Zelfs ^rnann-Tetterode, die haar ver jongen voor dit jaar naar boven Jjde, verloor twee kwartjes op *°k elders op de markt ging het I an toni us I antonius l^ngr.o.i.v. huis gasthuis gasthuis gasthuis 24( 23( 22( 21 20f 19< rust 155 aam aan) oud pols vert sen Gelt cele derc vine C Cloi gebt op ƒ131 c Hier aflcH opti 2698 tota ruin Protz.hs 'otz.hs Prot.z.hs (oostb.) (oostb.) lourdes (tilburg) (tilburg) (tilburg) (tilburg) klokkenberg liduina ('s-h'bosch) ('s-h'bosch) ('s-h'bosch)

de Stem | 1987 | | pagina 4