s p (naus kiest spitse ieus op Trend Erbu. jluim 1,3 miljoen enten in omloop I F I K Caravan RAI definitief naar herfst Groter aanbod voor diefstalpreventie DE STEM KAMPEERDER KRIJGT MEER TIJD OM TE BESLISSEN Opmerkelijke vouwcaravan Vouwwagen voor twee personen JORZITTING ILLEGESCHOEN mr donker blauw tnerfleer iten $6 41 frken o.a. vloercoating voegvullingen vloerbedekking voor |ecten en particulieren vitrage zonwering RZORGING TERNEUZEN BACHLAAN 40 GD TERNEUZEN 01150-12984 ■dverteren ïeeft de doorslag, ilager.^ GEMEENTE HONTENISSE i» mm Precies in het jaar dat de caravan weer duidelij ker in de belangstelling van de toerist is komen te staan, wordt uitgerekend voor de tweede maal binnen twaalf maanden de Caravan Camping RAI in Amsterdam gehouden. VRIJDAG 20 NOVEMBER 1987 K»r**7,r" P1- yd&* Het aantal lichte toercaravans wordt steeds groter In aantal. Twee mensen op de 'flets' kunnen deze Erlbelle met een gewicht van 470 kg trekken. TTRNEUZEN - DREBBELSTRAAT 10 maandagmiddag geopend - vrijdag koopavond OOSTBURG - MARKT 12 maandag gestoten - woensdag koopavond De sterk spits toelopende Knaus Trend is ongetwij feld de meest spektacu- laire nieuwe ontwikkeling in de toer- wagen-sector. Tijdens de najaarsbeurs die kort ge leden in het Westduitse Essen werd gehouden trok deze wagen al veel belangstelling. De Knaus Trend is met zijn eigen gewicht van rond 1100 kg beslist geen lichte en goedkope (prijs 32.995) caravan. De totale opbouw lengte van de Trend is ruim 5,60 meter en het totale laadvermo gen bedraagt 1400 kg. De leden van de Duitse caravan club ADAC staan overigens aan de wieg van de Trend, want zij kwamen destijd op het idee een caravan te ontwikkelen die aan alle eisen zou voldoen voor de ervaren caravanner. Na diverse schaalmodellen ging men er bij Knaus toe over de eerste proto typen te bouwen. De Trend is het uit eindelijke eindprodukt geworden. Ondanks het feit dat de laatste Ca ravan Camping RAI nog maar zes maanden geleden werd gehouden, brengt de caravan-industrie toch al weer heel wat nieuwe toerwagens naar de RAI. Een greep uit het aan bod van het vele nieuws: De Beduin L 309 ES Is een wa gen uit de nieuwe Dethleffs-se- rie. Aluminium beplating, verbe terde Airomatic-systeem en een servecleklep aan de zijkant zijn nieuw; De Fendt Diamant 420 met ver nieuwd interieur en uitgevoerd in meerkleuren metallic lak; De Sprite Alpine Is er nu met een speciale Indeling en een grijs interieur; Een extra commodekast is te vinden in de eindkeukenindeling bij de Britse Eccles Topaz. Voor- en achterzijde van de wagen zijn van polyester; Een volledig polyester caravan met hefdak is de Predom. Licht van gewicht en waarschijnlijk de goedkoopste wagen van de ten toonstelling 5.995) Is deze wagen van Frans de Witte; De Beyerland Vitesse is een nieuw ontwerp met een ruime van buitenaf bereikbare bagage ruimte; De Welppert toercaravans on derschelden zich door massieve bouw, geschroefde construktie en luxe uitvoering. De verlengde dissel zorgt voor een betere wegligging; Een hoger keukenunit en een 70 liter koelkast zijn de belang rijkste veranderingen in de Eriba- serie; Kip Caravans heeft weer twee andere toercaravans: de KL 42TLB en 42TTZ; De Avento Royal heeft een nieuwe vormgeving aan de voor zijde gekregen; Een zogenoemde 'treinzlt' Is te vinden In de polyester caravan Biod 400TD; Ook Adria heeft de treinzit ge bruikt voor de 230 meter brede Supra 400 TLD; Een nieuwe luxe tweeper soonswagen op een tandemon derstel is de Abbey 215T. Opval lend bij deze wagen, die voor het eerst in ons land verschijnt, is het polyester front, de diep door lopende ramen en de geïnte greerde disselbak; Voor het eerst is het Zweedse merk Kabe met vier types (waar van drie met tandemas) in de RAI. De Smaragd 540 XL heeft een douche-installatie en vloer verwarmingssysteem; De modekleur grijs is toege voegd aan het groen en bruin van de Chateau en Homa-Car toercaravans. In de vernieuwde interieurs zijn meubels en kasten te vinden, die van echt hout ge maakt zijn. Ruimtewerkende spiegels zijn in de toiletruimte geplaatst; De Real-Lite 231 is een lichtge wicht uit Amerika die op een Europees chassis is gebouwd. Standaard: badkamer met zitbad, 4-pits gasfornuis,ingebouwde brandblusser en een bagagerek op het dak; Alle Club-modellen van Bürst- ner zijn aan de buitenkant gewij zigd, terwijl de disselhouder nu in de zijkant is weggewerkt. Hingen: De Stem, 076-236911 Van de 270 verschillende tenten die ondertussen op de markt zijn is een groot aantal in de RAI aanwezig. estemmingsplan ,,'t Laantje tebestuur van Hontenisse beies ag 3 december 1987 aanvat Ie Raadzaal een ontwerp-bestemmingsplan e belangstellenden zijn harte1) r en wethouders van Hontenisse' de burgemeester, mr. A.A.L.G.M. Kessen. de secretaris, B.A. de Schepper. In de Nederlandse huisgezin nen zijn meer dan 1,3 miljoen tenten te vinden. In 1986 werd het bezit van bungalowtenten op 340.000 stuks geschat, terwijl liefst 830.000 kleine tenten lig gen te wachten op een nieuwe vakantie-periode. Daarnaast zijn er ook nog eens 205.000 andere grote tenten in omloop. Het is dan ook begrijpelijk dat de keus uit trekkerstenten, bun galowtenten, huttenten, strand en duintenten, koepeltenten en opblaastenten ditmaal weer erg groot is. In gewicht loopt het aanbod uiteen van 1,5 kg tot meer dan 150 kg. De prijzen lig gen tussen 99 voor de goed koopste trekkerstent (de Scout van Obelink) tot 2.895 voor de Karsten 380. Naast de prijzen zijn alle verschillen terug te voeren tot details en afwerking, terwijl Deze tweede tentoonstel ling binnen een tijdsbe stek van een jaar heeft overigens niets te maken met de ge stegen verkoopcijfers in de eerste fase van 1987. De al jaren in het voorjaar plaats vindende tentoon stelling is namelijk definitief verhuisd naar de herfst. Door later in het jaar deze supermarkt van kampeerartike- len te organiseren, krijgen de bezoe kers nu veel eerder de nieuwe pro- dukten van de fabrikanten te zien. In de regel wordt na het zomer-seizoen de oude modellijn al afgesloten en wordt vanaf dat moment aan de nieuwe serie voor het volgend jaar gewerkt. De tentoonstelling in het voorjaar had ook het grote bezwaar dat een caravanner heel snel moest beslis sen, wilde men er zeker van zijn dat de nieuwe wagen, maar ook bijvoor beeld de tent, op tijd en dus voor de vakantie geleverd kon worden. Door de Caravan Camping RAI naar de herfst te verplaatsen hebben de bezoekers meer gelegenheid om zich te oriënteren, terwijl de industrie gemakkelijker kan inspelen op de fa bricage van de wagens en het mate riaal dat in de regel toch pas in het voorjaar moet worden afgeleverd. NOVITEITEN De industrie heeft het niet gemakke lijk gehad om in het overgangsjaar van de Caravan Camping RAI op tijd de vernieuwingen, die men na tuurlijk al langer voor ogen had, klaar te hebben. Opvallend groot is desondanks het aantal noviteiten dat eind deze maand in het totale Euro pacomplex van de RAI is onderge bracht. In vergelijking met zo'n half jaar geleden kan zelfs van een rui mer aanbod gesproken worden. Alles lijkt er ondertussen op dat er dit jaar meer nieuwe caravans op de weg komen dan de laatste jaren het geval is geweest. Tijdens de eerste zes maanden van dit jaar werden al 14.000 nieuwe caravans verkocht, tegenover 11.700 in de overeenkom stige periode van 1986. De RAI ver wacht dat het totale verkoopcijfer uitkomt op ruim 23500 stuks, waar van het merendeel tot de catagorie van toercaravans hoort. INTENSIEF Het totale bezit aan caravans en kampeerauto's is in ons land uitge groeid tot een (geschat) aantal van 630.000 stuks; 295.000 toercara vans; 185.000 vouwwagens/cara vans; 125.000 sta-caravans en 25000 kampeerauto's. De kampeermiddelen worden door de Nederlanders overigens vrij intensief gebruikt. Dat blijkt uit Euro pese en Nederlandse statistieken. Van alle honderd Nederlandse va kantiegangers in het buitenland koos vorig jaar 31 voor een verblijf in een caravan of een tent. Wanneer binnen Nederland naar de zomerva kanties wordt gekeken dan kiest 32 voor een vakantie in een caravan en 15 voor een verblijf in een tent. OPENINGSTIJDEN De Caravan Camping RAI wordt van vandaag tot en met woensdag 25 november gehou den. De tentoonstelling is dage lijks geopend van 10.00 tot 18.00 uur. De toegangsprijs is f 12,50 per persoon; jongeren tot 12 jaar en houders van Pas 65 betalen f 5. Kinderen tot 8 jaar kunnen gedu rende de openingstijden voor en kele uren worden ondergebracht in een crèche. Op niet minder dan 54 plaatsen (waaronder een compleet Neder lands en Frans paviljoen) wordt toeristische informatie gegeven. In totaal zijn negen landen verte genwoordigd met veel informatie over het komend winterseizoen en de daarna nog volgende va kantieperioden in 1988. In de hal van het Europacom plex is een expositie van 'old-ti mers' en futuristische kampeer middelen. De kampeerder kan uit steeds meer artikelen kiezen wanneer het om diefstalpreventie gaat. Niet alleen zijn er speciale kluisjes gekomen die men mee op reis kan nemen, ook draagbare alarmsyste men die op batterijen, de accu of het lichtnet werken, worden door spe cialist Holland Security Service voor het eerst in de RAI getoond. Handige spullen zijn ongetwijfeld ook: afneembare trekhaken heeft West- falia bedacht. Met een uiterst simpe- ien handgreep kan de kogelstang worden verwijderd en in een daar voor bestemde etui in de auto wor den opgeborgen; een nieuw concept voor een draagbaar vloeibaar gastoestel is het kooktoestel „Gazel" van Hilbrant. Brander en gashouder zijn volledig van elkaar gescheiden. In tegenstel ling tot nog toe in de handel zijnde toestellen, heeft wisselende wind, geen invloed op de kooktijd bij de 'Gazel'. Op het apparaat 149) kan men ook braden; een nieuw energiesysteem laat Kip Caravans zien. In vergelijking met het zonne-energiesysteem van twee jaar geleden is de dagopbrengt nu verdubbeld: tot 140 Watt. Het sys teem is aan te sluiten op een 12V ac cu. Nieuw is ook de 4)4 kg wegende CAR/Pack met een 38W zonnepa neel; de Sunny-Car van 414 kilo is een De wind heeft geen Invloed meer op de capaciteit van deze koker/brader voorop de camping of onderweg. licht gewicht bagagewagentje dat te vens als ligstoel gebruikt kan wor den; een beschermdak voor caravans, die niet verplaatst worden, is ook in de RAI te zien. Het zwaar polyester dak wordt 25 cm boven het caravan dak gemonteerd. Niet alleen wordt Spoiler en bumper blijven Intact bij de montage van een afneembare Westfalla trekhaak. de levensduur van de caravan hier door verlengd, maar het extra dak werkt ook geluid- en warmte isole rend. De dakroosters kan men blij ven gebruiken; Campion van Isabelle is een fiber frame met verstelbare hoeken voor de voortent. De 'koppelingen' kun nen ook voor andere caravanvoor tenten gebruikt worden. |r Verstelbare hoeken zijn te vinden aan het universeel fiber frame Campion van Isabella. ook de modegevoelige tentkam- peerder uit meer afwijkende kleu ren kan kiezen. Een heel bijzondere tent is door Holtkamp ontwikkeld. Het bedrijf uit Ter Apel heeft een bungalowtent die lichtvensters in het dak heeft. Het nieuwe tent doek KS 001 wordt inmiddels bij vele produkten van vaderlandse bodem toegepast. Ook bij de maar 6.100 gram wegend nieuwe 'Smient' van De Waard. Behalve het lage gewicht zijn ook de buitenafmetingen op merkelijk: 220 bij 300 cm. Een grote hoeveelheid bagage en alle kookspullen zijn gemakkelijk on der te brengen in de gesloten voorruimte met een lengte van ruim 2 meter en een diepte van 1 meter. Deze 'krachtpatser' heeft een prijs van f 1375. Een van de meest opmerkelijke vouwcaravans in de RAI is onge twijfeld de Spacer van Holtkamp. Deze kleine tourcaravan van 3,50 meter lengte kan op de camping onmiddellijk vergroot worden tot 4,75 meter. Achter de achterwand is namelijk een opvouwbare slaapkamer met een 'vaste' ondergebracht. Wan neer men gaat rijden wordt - na dat eerst de tijdelijke wanden van de extra slaapkamer naar binnen zijn geklapt- het (opgemaakte) bed eenvoudig omhoog geklapt. Daardoor krijgt men weer een vaste achterwand. De vraag is natuurlijk of tijdens het rijden het extra gewicht ach ter de achteras niet te sterk voel baar is. De Spacer zal in ieder geval op een speciale manier be laden moeten worden. Alpen Kreuzer Duet Ideaal voor een vakantie met twee personen. Verruiming van de bergruimte, betere keuken-units en groter bedieninsge- mak bij het opzetten zijn de belangrijkste vernieuwingen die de laatste maan den bij de vouwwagens te zien zijn. Nieuw is ook dat de kleuren meer zijn afgestemd op de modetrend: grijze en grijsblauwe tinten hebben naast de kleur wit duidelijke winst geboekt. Nieuw is de Alpen Kreuzer 'Duet'; een vouwwagen die veel ruimte en com fort biedt aan twee personen. Het tweepersoonsbed heeft zelfs afmetingen van 140 x 200 cm. De bagageruimte onderin de wagen heeft een capaciteit van 275 kg. Opgebouwd neemt de 'Duet' een lengte van 5 meter en een breedte van 3.90 meter in beslag. Nieuw is ook de Camp-Let GTE. De wagenbak is in licht grijs, terwijl alle afwerkdelen middengrijs zijn. Ook de wagentent van deze luxe uitvoering in het Camp-Let programma (prijs 6950) is in licht en midden grijs met rood gebiesd. De goedkoopste vouwwagen, waarvan de opbouw uit tentdoek bestaat, is waarschijnlijk de Holtkamper voor 3.895. De prijzen kunnen - als ook naar vouwcaravans wordt gekeken - oplopen tot 18000. KEUZE BIJ HAMPERS GROTER Doordat steeds meer middelgrote bestelwagens geschikt zijn voor de ombouw tot kampeerauto's is de keuzemogelijkheid aanzienlijk uitge breid. Westfalia heeft een opbouwset ontworpen voor de nieuwe Ford Tran sit. De gewone bestelwagen kan met deze set verbouwd worden tot volwaardige kampeerauto. Op het Italiaanse Iveco chassis staat nu ook een verkleinde versie van de al bestaande Clou Liner L 900 van Louwer Oss. Ook de Fiat Ducato is geliefd in de kamper-wereld. De Heku 530 is zelfs een kam peerauto met acht zitplaatsen en vijf slaapplaatsen.

de Stem | 1987 | | pagina 17