s E ut Kinde^n willen knuffelen A .AAS ES 5. öffler DE STEM IRATUUR 95 BAKKER] I «iet jaar komt er nieuw speelgoed 'POPPENVERKOOP STIJGT DOOR GEBREK AAN LIEFDE' ikker van ianderen patisserie T8er R38M3VQM OS OACUHV my MITS? de markt. Dit jaar zijn dat het ge- m m PIANO'S - A DSP 1. VOOR U. ilschapsspel 'Reis om de wereld in dagen', de Poppies poppen, iuwe Playmobil spullen en een spel dt nergens te koop is. Een trend? jnderen willen meer knuffelen, dus ,orden er meer knuffels verkocht. NT ZE NU VRIJDAG 20 NOVEMBER 1987 vanaf 1925 kl: 01172-1473 Door Huub Jansen peelgoed wordt nog steeds beschouwd als speelgoed, maar dat is het niet. Speelgoed is duur, moet opvoedkundig verantwoord zijn en ik vind dat je met het begrip speelgoed niet te simpel moet om gaan. Mensen gaan vaak impulsief naar een speelgoedwinkel en kopen iets naar aanleiding van een tv-recla- me. Dat is eigenlijk een foute ontwik keling. De tv pretendeert daarbij trendsettend te zijn, maar is het niet. Eigenlijk komt er weinig nieuws op de markt. Speelgoedfabrikanten bor duren voort op de bestaande spel- concepten'. Een kritisch geluid van Ben de Boer uit Ulvenhout, voorzitter van de stichting Goed Speelgoed. Hij was onlangs aanwezig met een stand op de speelgoedbeurs in de Amster damse RAI, waar speelgoedfabrikan ten hun nieuwe waar aanprijsden aan het publiek. Een echte noviteit was een elek tronisch gestuurd hordenloopspel, waarbij de kinderen via het scherm konden zien wanneer ze op de mat omhoog moesten springen. Het ap paraat is gefabriceerd door Itendo. „Dat is wel een leuk ding", zegt Ben de Boer, „maar het kost een aardige duit en slechts de beter gesitueerden kunnen dat aan hun kinderen geven. Dan komt de nieuwe Playmobil heli kopter eerder voor een cadeau in aanmerking, evenals de Questron leespen plus boekje dat ook opvoed kundig iets te bieden heeft. Wat ook echt leuk is is de Playskool Duracell lantaarn, die je rustig op de grond kunt gooien en die na 30 seconden automatisch uit gaat. Het is een handzaam ding en aantrekkelijk voor kinderen. Kinderen vinden spelen met licht altijd leuk. Toch zijn dit geen echt nieuwe speelgoedartike len. Helikopters en lantaarns waren er altijd al. Ze worden alleen geper fectioneerd". CM VOORZICHTIG In de hele wereld bestaan er zo'n 80 100.000 stukken speelgoed, waar van er in Nederland een 15 30.000 te koop zijn. In ons land wordt voor k. Kinderen houden van knuffelen. ongeveer een miljard aan speelgoed omgezet per jaar. Dat betekent dat aan een artikel ongeveer 30.000 gul den wordt verdiend. Voor dat bedrag kun je haast geen nieuw artikel ont wikkelen als je niet zeker weet dat het goed verkoopt. Bovendien ne men steeds minder mensen in de speelgoedbranche steeds méér be slissingen, waardoor er minder nieuwe artikelen op de markt komen. Men speelt op 'safe' of koopt de spullen in omdat ze op tv zijn ge weest. Een mens moet natuurlijk een gok durven wagen in zijn leven, maar omdat er al zoveel speelgoed is, is het moeilijk om met iets nieuws te komen. Zelfs de grote merken zoals Jumbo zijn erg voorzichtig met de ontwikkeling van nieuwe spelen en borduren voort op bestaande din gen. Nu hebben ze dan een kwartet spel met afbeeldingen van Suske en Wiske er op. Het kwartetspel bestaat al zo lang, ze geven er slechts een nieuw jasje aan. Maar wat er dan toch echt nieuw is op speelgoedgebied zijn de Pop- ples-poppen, die uit een bal sprin gen, de nieuwe Fisherprice kranen, de steeds geavanceerder wordende radiografisch bestuurde boten, vlieg tuigen, auto's en wat al niet meer en het in de prijzen vallende gezel schapsspel 'Reis om de wereld in 80 dagen'. Ben de Boer bespeurt een herwaardering van het fenomeen ge zelschapsspelen en noemt als trend de toenemende verkoop van poppen en knuffels. OCVBRLOOS „Kinderen houden van knuffelen, vrijen, als iets maar zacht aanvoelt. Vroeger waren de zogenaamde knuf felpoppen van hard plastic gemaakt en werden ze als kleed- of sierpop gebruikt. Door het vele nieuwe speelgoed wat er op de markt kwam, met name de computerspelletjes, kwamen de poppen op de achter grond. De trend is dat de poppenver- koop gelukkig terugkomt. Het zijn niet alleen meisjes die dat kopen; die pluche beesten zijn er voor iedereen, dus ook voor oudere kinderen van 10 tot 20 jaar. Ik denk dat het gebrek aan liefde en aandacht een oorzaak is voor de toenemende poppenver- koop. Dat klinkt cru, maar veel ouders werken, gaan samen op stap en het kind komt dus aandacht te kort. Het is een gevolg van de maat schappij die niet meer van plan is oeverloos tijd en aandacht aan hun eigen kinderen te besteden. Dat is natuurlijk niet de enige oorzaak van de toegenomen verkoop van knuffel beesten. Dat zachte materiaal komt nu veel meer in zwang. Het gebruikte materieel is veel beter, het ziet er al lemaal veel mooier uit dan de vroe gere knuffels". Een echt nieuw spel is volgens De Boer het Golden Gate Game. „Dat is een heel leuk spel, waar een aantal spelelementen zitten die voor de hele familie aantrekkelijk zijn. Het spel is echter niet te koop in de win kel, maar je kunt er wel aankomen door naar de uitdenker van het spel te bellen of een accept-giro te stu ren. Het is ontwikkeld door de. heer Van der Lee". GEEN TIJD Het van kunststof gemaakte Golden Gate Game is een familiespel in de vorm van een sjoelbak. Er wordt met bolle stenen in plaats van met platte FOTO DE STEM/ BENSTEFFEN gegooid en je moet in een schijf mik ken die, om de moeilijkheidsgraad te verhogen, rond kan draaien. Dit spel is dus niet te koop in de winkel? Van der Lee: „Dat klopt. De detail list staat niet zo welwillend tegenover dit spel en is daarom niet bereid het in zijn assortiment op te nemen. Dat komt omdat er in Nederland een be perkt aantal inkopers is zoals Blok ker, Samen Sterk, de warenhuizen, Otto Simon en Bart Smit, die één pot nat zijn. Bart Smit, in Volendam, zei letterlijk tegen me: 'Van der Lee, het is een leuk spel, maar ik neem het niet in mijn assortiment op omdat ik er geen tijd voor heb het tijdens de Sint-Nicolaasperiode te verkopen. Omdat het aan de consument uitge legd moet worden'. Hij voegde er nog aan toe: 'Als het op tv komt, dan neem ik het op'. Met andere woor den: als ik genoeg geld heb en agressieve reclame voer op tv dan kan het in de Nederlandse winkels verkocht worden. Maar voor een spel dat een educatieve waarde heeft, pe dagogisch verantwoord is omdat kin deren er van kunnen leren en als zo danig uitleg behoeft, heeft de detail list geen tijd. Nee, men wil achter de kassa staan om die te horen rinke len. De winkelier gaat aan dit spel voorbij. Het interesseert hem niet eens". LOVEND De heer Van der Lee is dus boos? „Nee, ik vind echter dat uit de houding van de detailhandel een minachting voor de consument spreekt. Op deze manier wordt de consument een belangrijke ontwik keling op speelgoedgebied onthou den". Van der Lee, van oorsprong in strumentenmaker, komt uit het Lim burgse Heel en ontwikkelde vorig jaar het nieuwe speelgoed Rodeo- ring, waarvan in Nederland 350.000 stuks werden verkocht en dat per 1 november op de Engelse markt in het district Birmingham is gebracht. In februari wordt het spel via de tv in Amerika aangeprijsd. Nu heeft Van der Lee, samen met de Belg Koen Nelissen, het Golden Gate Game ontwikkeld. De pers is tot nu toe lo vend over het spel geweest, maar dat mocht niet baten. Hoe kun je aan dat spel komen? VERARMING Van der Lee: „Je stuurt gewoon een accept-giro naar Van der Lee, Inter national Trading BV in Heel. Het kost rond de 150. Nee, dat is niet zo duur. De spelwaarde is enorm groot en als je het zo bekijkt kost het nog geen cent per dag. Men kan me bel len, ik heb ze in voorraad". „Ik ben wel behoorlijk gepikeerd door de onwil van de detailhandel, want straks gaat het nog zover dat de consument alleen nog dingen kan kopen die op tv geweest zijn. Dat be tekent een verarming van het speel goedassortiment. Ik vind dat een zeer kwalijke ontwikkeling. Wat ik op m'n hart heb is dat de detaillist eens wat kritischer tegenover speelgoed moet staan en speelgoed moet be oordelen op de speelwaarde". Het Golden Gate Game, dat niet In de winkel te koop Is. m V Speelgoed van het jaar 1987 Voor de zestiende keer is aan speelgoed het predi kaat 'speelgoed van het jaar' toegekend. Dit gebeurt door een jury die benoemd wordt door de Stichting Goed Speelgoed. Bij de toekenning van de onder scheidingen spelen diverse overwe gingen een rol. Zo wordt gekeken naar de technische kwaliteit van het artikel, alsmede van de verpakking; de vormgeving, de grafische verzor ging, de kleur; de speelwaarde; de veiligheid; de doelmatigheid; de ori ginaliteit; de aanwezigheid van een duidelijke handleiding en tot slot de [neuzen, 01 150-12389J BOMEN HEESTE N SIERBOM# RUM - TUINARCHITECTUUR iuldo Gezellestraat 27 leuzen Tel. 01150-17911 efatln on* land wordt verkocht moet vol- strenge wettelijke eisen. Een tent meg hij "yprfceefcf Me» brandgevaarlijk zijn. Teken- en «wpnaieriiwi voor kinderen mag «een giftige J™«sn bevatten. En speeftjee «et de smaak, geur «term van vruchten zijn verboden, terwijl kfap- Whj«s niel spontaan mogen exploderen. «*w dat betekent zeker niet dat speelgoed altijd teliig voor een kind is. Eik jaar worden ruim «90 kinderen na een ongevat met speelgoed in «w ziekenhuis behandeld. Voornamelijk omdat *»n kind vaak nog te jong is voor een bepaald stuk 'Peelgoed. Joch hoeft dat Met te betekenen dat nu meteen af «n speelgoed maar achter slot m grendel moet Er «m ook andere manieren om de risico'e te verklei- odvoui >ke Zi'n 1818 ,ezen 'n de brochure 'Kijk Amsterdam, Onder meer wordt er per «"gegeven welke soort speelgoed la aan te beve- en waarop u speciaal moet letten. *«er vragen over {on)vetH« speelgoed kan koste- ^^^«"Sebeid naar de advies- en klachtenlijn prijs in relatie tot genoemde facto ren. In de categorie Babyspeelgoed ging de 'speelgoed van het jaar prijs' naar zes bekers om te sta pelen van het merk Kiddicraft. Ofschoon er stapeibekers in vele uitvoeringen zijn, heeft de jury deze keuze vooral gemaakt om dat de bekroonde set toch afwijkt van het bekende stramien. Be halve stapelen, wat kinderen van rond een jaar graag doen, kun nen de bekers ook meegenomen worden in bad of in de zandbak. Twee bekers hebben gaatjes in de bodem waardoor het water er sproeiend uit kan lopen. Iedere beker heeft een ander figuurtje op de bodem waarmee in het zand afdrukken kunnen worden gemaakt. De prijs is 14,95. In de categorie Peuterspeelgoed werd de Nopper basisdoos no. 2 onderscheiden. Nopper, het con structiespeelgoed van Playskool, is voor de meeste mensen niet nieuw, maar verdient toch in het zonnetje te worden gezet, zo staat in het juryrapport. Het is Stapelbekers van Kiddicraft een heel eenvoudig bouwsys teem. De speelstukken in ver schillende maten, vormen en kleuren zijn allemaal voorzien van pinnetjes, waardoor ze heel gemakkelijk in elkaar passen. Nopper biedt peuters en kleuters de mogelijkheid hun fantasie de vrije loop te laten en op ontdek kingsreis te gaan. Kinderen leren met Nopper hun spieren te be heersen. Daarom is het ook heel geschikt voor gehandicapte kin deren, die over wat minder spier- beheersing in hun handen be schikken. De prijs van de be kroonde doos is 29,95. De Questron leespen plus boekje van Otto Simon werd on derscheiden in de categorie Kleuterspeelgoed. Questron is een leersysteem, dat bestaat uit een elektronische leespen en vragenboekjes in multiple choice-vorm. De pen wordt op het gekozen antwoord gedrukt waarna groen licht en een hoge jubeltoon aangeeft dat de keuze goed is. Een fout antwoord wordt aangegeven door rood licht en Nopper-speelgoed van Playskool. een lage bromtoon. Er zijn inmid dels achttien boekjes versche nen. De jury noemt Questron een spannende en aantrekkelijke combinatie van leren en spelen, waarbij heel wat bruikbare ken nis zal worden opgedaan. De prijs is 92,95. De reddingshelicopter van Playmobil werd het bekroonde speelgoed in de categorie Speel goed voor het schoolkind. De veelzijdige en erg compleet uit geruste helicopter heeft vele speelfuncties. Dat maakt het mo gelijk talrijke spannende avontu ren te beleven: het redden van slachtoffers, brandblussen, ver voeren van hulpmiddelen naar rampgebieden enz. De jury is van oordeel dat deze helicopter met zijn vele mogelijkheden de creati viteit van het spelende kind sterk stimuleert. De prijs is 54,95. In de categorie spellen en puz zels ging de onderscheiding naar Reis om de wereld in 80 da gen van Otto Maier. Het is een avontuurlijk gezelschapsspel - ~mf* f Questron-leespen plus boekje. voor de leeftijd vanaf tien jaar voor twee tot zes spelers. De spelers maken een reis om de wereld vanuit Londen. Het doel is om als eerste daar weer terug te zijn, waarbij heel wat trucjes en listen kunnen worden toegepast. De jury noemt Reis om de wereld in 80 dagen een echt familiespel, waarbij jong en oud zich kunnen vermaken. De prijs is 44,75. Een zelf te bouwen model van De Groene Draeck, uitgebracht door Overbeek, werd bekroond in de categorie Hobby en Tech niek. De Groene Draeck is het in 1957 gebouwde zeiljacht van de koninklijke familie. Bij de bouw ervan werd een Lemsteraak uit de negentiende eeuw als uit gangspunt gekozen. De jury is vooral te spreken over het feit, dat het veelzijdige beslag erbij wordt geleverd. Bij veel andere modellen moet je dat meestal af zonderlijk kopen. Het model van De Groene Draeck is niet ge schikt voor de beginner in de modelbouw, daarvoor zijn een voudiger (en goedkopere) moge- Reddlngshellkopter van Playmobil. Reis om de wereld van Otto Maler. lijkheden. De prijs is 199, een bedrag dat verantwoord wordt genoemd voor zo'n complete set. In de categorie Trendartikelen werd een eervolle vermelding uit gedeeld aan de Duracell lantaarn van Playskool. Deze lantaarn is speciaal voor kinderen gemaakt en kan tegen een stootje. Door middel van een knop kan de lan taarn van lichtkleur veranderen. De kleuren zijn rood, wit en groen. Het glas is onbreekbaar. Nieuw en gebruiksvriendelijk is het systeem toegepast van auto matische uitschakeling. Als het kind zou vergeten de lantaarn zelf uit te doen, dan gaat die na dertig seconden vanzelf uit. Hier door spaart men batterijen. De jury vindt de lantaarn een zeer degelijk en veilig produkt voor kinderen vanaf drie jaar. In te genstelling tot de meeste zaklan taarns kunnen de kinderen niet in aanraking komen met de bat terijen en het lampje. Een schroevedraaier is nodig om de batterijen en/of het lampje te vervangen. De prijs is 39,95.

de Stem | 1987 | | pagina 15