Hans Verel onthult eigen rbc-gate hels Transfer Rijkaard bijna rond Chris Evert op haar retour SPORT DE S'l'H MOGELIJK EIND DEZE WEEK OPGELOST" ilhelm mogelijk dupe van judo-conflict Gevoelige nederlaag voor Anton Geesink Sörensen wil weg bij Ajax jebreide collectie i vinden tegen >n. ItffiL niet .in zi;in eigen ge~ AMSTERDAM - Sinds drie weken ploeteren ad vocaten in Milaan en Amsterdam om de op 28 ok tober bereikte principe-overeenkomst over de transfer van Frank Rijkaard van Ajax naar AC Milan puntgaaf op papier te zetten. Feyenoord niet in beroep tegen straf Ben Wijnstekers Jong Oranje vrijwel zeker naar EK WOENSDAG 18 NOVEMBER 1987 KALOGHLIAN NIEUWE VOORZITTER UF NIEUWSOVERZICHT Reglementscommissie KNVB: aanpassing Tijdstip beroep KNVB verschoven Voorzitter rugbybond legt functie neer iSlji Nederlandse Sport Federatie. De combinatie van de NSF- SS bybond. Trainer Winterslag krijgt ontslag Rheden stelt kandidatuur NK wielrennen SS steld voor het Nederlands kampioenschap wielrennen op de SS ai vergadering bijeen en legt dan de vier parkoersen naast SS wisseling. II Volleyballers blijven winnen in Japan SS Osaka ook de vierde en laatste volleybalwedstrij d tij dens de SS Winst Wimbledon 24 miljoen gulden SS LONDEN (RTR) - De tenniskampioenschappen van Wim- SS bledon hebben dit jaar een record-winst van ruim 24 mil- aa jonge gegarandeerde inn occasions staan in onze iv/v showroom Verkoop en leasing van NIEUWE AUTO'S ipK-keurlngsstatlon LPG-Installateur Chris van Nij natten 1ST - Op het scheiden de markt kreeg de af- re Verel/RBC gister- )n(j voor de tafels van de jVB-arbitragecommissie troebele allure van een uisterschandaal. t'RBC-gate', een kleinscha- j Westbrabantse variant op Amerikaanse Watergate- ■ndaal, met Hans Verel in 'hoofdrol. de laatste ronde van de eede zitting van de voetbal lers, die ook dinsdagavond uitspraak deden in het inde conflict tussen de (Ó-trainer en zijn voorma- broodheren uit Roosen- viste Verels raadsman t Eric Vilé ineens een pak spieren tevoorschijn. Het boekwerk bevatte de let- rlijk uitgetikte geheime iopname van een onder- houd van Verel met het dage lijks bestuur van RBC, gevoerd op 9 december 1986. In dat ge sprek, veroorzaakt door een in De Stem gepubliceerde felle kritiek van Verel op de organi satie van RBC, zou Verel dui delijk hebben gemaakt dat hij alleen onder voorwaarden zijn met twee jaar verlengde con tract bij de Westbrabantse club wilde nakomen. Op de band zouden toezeggingen van RBC in die richting te beluisteren zijn. „Ik heb destijds geen casset terecorder gezien", mompelde een verbouwereerde RBC-be- stuurder Jan Landa. De zeer geëmotioneerde Verel wilde geen enkele toelichting geven op de plotselinge actie van zijn advocaat. De letterlijke inhoud van het door Vilé aangedragen document werd gisteren niet aan de pers ter inzage gegeven. In een notedop behelst de af faire Verel/RBC het volgende: De Roosendalers vechten het vertrek van hun trainer aan, omdat hij mondeling een con tractverlenging met twee jaar was aangegegaan. Verel be strijdt die zienswijze. Hij zou alleen bij RBC hebben willen blijven, als hij een soort tech nisch manager kon worden in Roosendaal. Volgens hem wa ren daar toezeggingen over ge daan door het RBC-bestuur, die nooit zijn nagekomen. Daarom is hij in december in onderhandeling gegaan met Frans Derks en tekende in mei 1987 een contract met NAC. Onafhankelijk van elkaar verklaarden de door RBC-ad- vocaat mr. M. Gelok opgeroe pen getuigen, ere-voorzitter De Jong, penningmeester Heij- mans, ex-secretaris Rongen en technisch bestuurslid Deijkers, onder ede dat Verel nooit ook maar één toezegging is gedaan omtrent de uitbouw van zijn activiteiten als trainer naar de status van manager. Het kwartet wist zich boven dien maar weinig te herinne ren van de periode waarin Verel diep in de put geraakte als gevolg van de door hem ge signaleerde 'organisatorische chaos' bij RBC. „Met getuigen die kort van memorie zijn, kom ik weinig vooruit", mopperde Vilé dan ook, die 'het ene mis verstand over het andere' zag rollen bij de getuigen van zijn tegenpartij. Wat dat betreft had hij over zijn eigen getuigen, Frans Derks en de voormalige club arts van RBC, Hubert Suijker- buijk, geen klagen. Derks legde onomwonden uit pas eind de cember contact te hebben opge nomen met Verel en netjes de ontslagvergunning van het Roosendaalse Gewestelijk Ar beidsbureau te hebben afge wacht. Suijkerbuijk betoogde, dat de bestuursleden van RBC meermalen individueel blijk gaven van de wil Verel meer ruimte te zullen geven. „Maar als groep paste iedereen op zijn eigen winkel en kreeg Verel niet de mogelijkheid zich als op de afgesproken wijze te ont wikkelen", aldus de Ossen- drechtse huisarts, die naar aanleiding van de volgens hem moeilijke samenwerking met de top van RBC de club in de afgelopen zomer gelijk met Verel verliet. Het wachten is nu op een uit spraak van de arbitragecom missie, of op een derde zitting. Want ook commissievoorzitter mr. K. Arts toonde zich verrast door het plotseling opdoemende 'RBC-gate'. De vraag waarom Vilé en Verel pas gisteren met hun paperassen, waarin moge lijk hun gelijk staat vermeld, voor de dag kwamen, liet het duo onbeantwoord. flE van Alexis Lichine §1140-13546 [NEW YORK (AFP) - Het tennis van Chris Evert begint [tekenen van slijtage te vertonen. De 32-jarige multi- Imiljonaire slaagde er in 1987 voor de eerste keer in der- tien jaar niet in een Grand Slam-toernooi op haar I naam te brengen. t, schuuroppervlak 92x182» fraam voor aansluiting op ger. De laatste kans haar teleur stellende seizoen nog van enige glans te voorzien, liet se passief lopen. Ze verloor zonder slag of stoot in de ope ningsronde van het Masters- toernooi in New York met 4-6 4-6 van de Westduitse Sylvia Hanika, veertiende op de we reldranglijst. „Ik ben moe", pufte de als derde geplaatste veterane. „Ik ben blij dat het seizoen er opzit en dat ik eindelijk va kantie kan nemen". Evert bleek in het duel met Hanika op haar retour. Ze sloeg acht dubbele fouten. „Het hoogste aantal uit mijn carrière, denk ik", verklaarde ze laco niek. De verrassende nederlaag beeft haar wel aan het den ken gezet. „Ik geloof dat mijn dagen als proftennisser ge teld zija Ik ben nu zestien jaar onderweg van de ene plaats naar de andere en het 1 "ordt tijd dat ik eens een normaal leven ga leiden", al ius 'Chrissie'. „Misschien bek ik me terug voor de open Australische kampioen- gappen in januari en begin |k een maand later pas weer ur Florida. De motivatie is aan stuk minder geworden, «ummer één van de wereld k® ik nooit meer worden en nummer drie blijf ik nog wel tijdje". Hanika, de 27-jarige speel ster uit München, voelde zich bet met 5000 toeschouwers mjvvel lege Madison Square Oarden bijzonder op haar jternak. Ze bewaart prachtige herinneringen aan het gigan- tteche sportpaleis. In 1982 verwierf ze er wereldfaam door in de finale van het Masters-toemooi Martina Navratilova te verslaan. De week voor de huidige editie had de linkshandige Beierse op de baan doorgebracht met haar nieuwe trainer Mike Estep, de voormalige coach van Navratilova. De Westduitse speelde te gen Evert zeer geconcen treerd. Ze weigerde het duel op de baseline uit te vechten en koos met veel bravoure voor de aanval. Die keuze werd vergemakkelijkt door haar perfect lopende eerste opslag. Toch besefte de veel beweeglijker Hanika pas na haar eerste doorbraak op de opslag van Evert, dat de Amerikaanse niet in haar beste vorm stak. „In veertien partijen tegen Chris had ik nog nooit gewonnen. Daarom wilde ik niet te vroeg jui chen". Na de winst in de eerste set kwam Hanika in de tweede met 5-2 voor. Een opleving van Evert bracht de span ning terug (5-4), maar Ha nika liet zich niet meer ver rassen. „Ik bleef koel. Ik voelde dat ik niet meer kon verliezen. In de laatste jaren ben ik mentaal veel sterker geworden. Vroeger had men op zo'n stand mijn tanden horen klapperen. Nu was er niets aan de hand". Op haar eigen service sloeg de West duitse de partij zonder aarze lingen uit. Daarvoor had Gabriela Sabatini haar vele talenten nauwelijks hoeven aanspre ken om zich te ontdoen van de Westduitse Bettina Bunge Teleurstelling op het gezicht van Chris Evert na haar nederlaag tegen Sylvia Hanika in de eerste ronde van het Masters-toernooi. - fotoap (6-2 7-6). De Argentijnse ver keerde in goede vorm en Bunge werd tot speelbal ge degradeerd. In het Masters-toemooi, waaraan de beste zestien van het seizoen deelnemen, zijn Steffi Graf en Martina Na vratilova de favorieten. Uitslagen eerste ronde: Sylvia Hanika (WD1) - Chris Evert (VSt) 6-4 6-4, Gabriela Sabatini (Arg) - Bettina Bunge (WD1) 6-2 7-6. Doe het zelf produkten Bram Oppeneer 140-11998-HULST i. en zolang de voorraad ln onze speciale verslaggever Wilhelm loopt kans het 'er i° te worden van een al ja- knri conflict iri het Neder - j e 1 u<i°. Nederlands succesvolste a ^an de jaren tachtig komt week tijdens de wereldtitelstrijd Bs nr. „i op e mai' Wilhelm mag 'tip b- s'otda§ van het toernooi in I^Safsapeeï.Strijdinde0Pen E ai3 van de Europese kampioen 1986 bor Ha„ Igewichten wordt ingenomen FODew nf win.8, die °°k al tijdens de ïurs van dit jaar de hon- r v..., a toen geblesseerde Braban- 6 een half'iL°e Nijmegenaar Buiting, Nriizen uÏÏri6 in PariJs buiten hWorvpn j' ^n lichte voorkeur Dor de m, n lacht op een startbewijs fr vmi hte?6 Spelen' De keuzehe- NOC zullen een goede ver richting in het zwaargewicht zeker se rieus nemen. Of dat ook geldt voor een puike prestatie in de open klasse, is de vraag, want de voor alle judoka's toegan kelijke categorie staat met ingang van 1988 niet meer op de Olympische agenda. Wilhelm en Buiting zijn pionnen in het spel, dat op en buiten de mat wordt uitge vochten door de coaches Wim Visser en Chris de Korte. Visser is het oneens met het beleid van De Korte, die in Essen slechts vijf van de mogelijke acht judo ka's de mat op stuurt. Die selectie is voor bereid in een eindeloze reeks centrale trainingen. Toernooien werden gene geerd, nog een punt van Vissers kritiek op De Korte. Visser, de clubcoach van Bui ting en middengewicht Ben Spijkers, lijkt aan invloed te hebben gewonnen, nu hij het bestuur van de Judo Bond Nederland zo ver heeft gekregen af te wijken van het advies van bondscoach De Korte. Recen telijk had het bestuur nog volledig ver trouwen in het beleid van De Korte, wiens contract na de Spelen van Seoul af loopt. Door Jean Nelissen Het blijkt geen eenvoudig karwei, want er zijn in Italië vooral fiscale obstakels. Gisteren bracht de Haagse Courant het nieuws, dat de transfer definitief geregeld zou zijn. Dit bericht is voorbarig. Direkteur Arie van Eijden van Ajax gisteravond: „Was het maar waar. Nee, de trans fer is nog niet rond. De kwestie ligt heel gevoelig. Alles moet zeer zorgvuldig worden afge wogen. De overeenkomst kan wel binnen vier dagen worden afgerond". Morgen of vrijdag komt een vertegenwoordiger van AC Mi lan namens voorzitter Silvio Berlusconi in Amsterdam met Ajax praten. Berlusconi be hoort tot de twintig rijkste mannen ter wereld, maar heeft kennelijk meer moeite met de zeven miljoen gulden die Frank Rijkaard all-in moet kosten, dan aanvankelijk werd aange nomen. Hoewel niemand pre cies het fijne ervan weet, blij ken de problemen voor Berlus coni eruit te bestaan, dat er buiten het transferseizoen in Italië geen of weinig ruimte is het in een voetballer geïnves teerde kapitaal fiscaal aftrek baar te maken. Daar zou de schoen wringen. Frank Rijkaard hoopt dat hij nu eind deze week op uitleen basis naar Portugal kan ver trekken, want dit seizoen is er geen plaats meer voor hem bij AC Milan. En dat hij zo snel mogelijk met Sporting Lissa bon aan de Portugese competi tie kan deelnemen. „Ik moet natuurlijk voorzichtig zijn om geen spierblessure op te lopen. Maar als ik binnen een paar dagen weer kan spelen, ver wacht ik toch fit te zijn voor 16 december, als het Nederlands elftal de beslissende wedstrijd tegen Griekenland moet spelen. Mijn doel is in deze wedstrijd m'n come-back in het Oranje te maken". ROTTERDAM (ANP) - Feyenoord heeft besloten de schorsing van Ben Wijnstekers voor drie Europa Cup-wedstrijden te laten rusten. De tuchtcommissie van de UEFA legde de verdediger de straf op naar aanleiding van zijn rode kaart in het eerste duel in en tegen Aberdeen op 21 oktober. Door de straf mist de 32-jarige aanvoerder van Feyenoord de beide wedstrij den tegen Bayer Leverkusen in de derde ronde van de strijd om de UEFA-beker. Het falen van de pupillen van De Korte tijdens het Europese toernooi heeft echter twijfels doen rijzen. Het besluit van het bestuur af te wijken van zijn voordracht, beschouwt De Korte als een motie van wantrouwen. Volgens een medewerkster van het JBN-bureau is het besluit geno men bij afwezigheid van voorzitter Henk van Oosten en secretaris Jan Post. Wil helm en De Korte verklaarden over de motieven van het bestuur in het duister te tasten. „Ik probeer me uitsluitend met het judo op de mat bezig te houden", zei Wil helm, die het houdt op een vergissing en er niet al te zwaar over wil vallen. De zelfbewuste Visser weet echter be ter. In een gesprek overtuigde hij de be stuursleden Arie en Frans Hogendijk er van, dat Buiting meer recht op een voor keurspositie kan doen gelden dan Wil helm, die door een virusziekte lang was uitgeschakeld. Visser was zo attent de 'af spraken' vast te leggen, waardoor een wig gedreven was tussen bestuur en bonds coach. MÜNSTER (ANP) - Jong Oranje heeft de opwaardering van het Nederlandse voetbal dinsdag een extra dimensie gegeven. De formatie van eredivisie-ta lent toonde zich in Münster een specialist in doelmatigheid en versloeg in haar voorlaatste kwalificatiewedstrijd voor het toernooi om het Europees kam pioenschap het gevreesde West-Duitsland met 0-2. Het team van bondscoach De Rui ter plaatste zich daarmee zo goed als zeker voor de eindron de. Jong Oranje nam de leiding in groep 8 met acht punten uit vijf wedstrijden. Waarschijn lijk heeft het toekomst-team in het resterende duel, tegen Bul garije op 15 december in Groes- beek, aan één punt genoeg om poulewinnaar te worden. In het met ruim zesduizend toeschouwers gevulde stadion van Oberliga-club Münster telde voor beide ploegen niet het spel, maar de knikkers. Evenals in de eerste wedstrijd in Venlo, die Jong Oranje won met 3-1, bleek dat de West duitse ploeg van spelers tot 21 jaar geen raad weet met het beweeglijke spelletje van de Nederlanders. De gelegen- heidsploeg, die onderhand aar dig ingespeeld begint te raken, had aan enkele kansen genoeg om twee keer te scoren. Twente-middenvelder Willems zorgde in de blessuretijd van de eerste helft voor de eerste tref fer. Sparta-spits Ellerman maakte het karwei veertien minuten na de rust af. De ploeg van coach Vogts, op papier een nauwelijks te kloppen tegen stander, bleef het antwoord schuldig. Daarbij werd Oranje geholpen door Glesius. De spits van Karlsruhe stond pas 25 mi nuten op het veld, toen hij Paus tegen de achillespees schopte. Martin beloonde de overtre ding met rood. JONG WEST-DUITSLAND - JONG NEDERLAND 0-2 (0-1) - 45. Willems 0-1, 60. Ellerman 0-2. Scheidsrechter: Martin (GBr). Toe schouwers: 6.200. Gele kaarten: Van Loen, Van der Meer en Rob Witschge (allen Ned). Rode kaart: Glesius (WD1). Jong West-Duitsland: Reek; Ku- towski, Binz (Pförtner) en Kreu- zer; Schaaf, Foda, Schütterle, Neun en Kögl; Labbadia (Glesius) en Riedle. Jong Nederland: De Goey; Lank- haar, Verhagen (Paus), Plomp en Van Eek; Van der Meer, Winter, Willems en Rob Witschge; Van Loen en Ellerman. Stand groep 8 Nederland 54 018 8-2 Bulgarije 43016 3- 2 West-Duitsland 530 2611- 7 Luxemburg 6 0 06 0 2-13 Nog te spelen: 2 december: Bulga rije - West-Duitsland; 15 decem ber: Nederland - Bulgarije. Van onze speciale verslaggever ESSEN - De Argentijn Sarkis Kaloghlian is dinsdag gekozen tot voorzitter van de Internationale Judo Fe deratie. Kaloghlian behaalde in de eerste stemronde de absolute meerderheid. De Fransman Georges Pfeiffer kreeg vijftig stem men, Anton Geesink slechts vijftien van de 142 uitge brachte stemmen tijdens het congres van de IJF aan de vooravond van de eerste ge zamenlijke wereldtitelstrijd voor dames en heren in Es sen. Kaloghlian is de opvolger van de Japanner Shigeyoshi Matsumae, die de functie acht jaar heeft bekleed. De Argentijn werd gekozen voor vier jaar. Anton Geesink leed dins dag één van de spaarzame nederlagen uit zijn loop baan. Op de judomat gold de wereldkampioen van 1961 en 1965 als schier onver slaanbaar, in het betere lob bywerk is hij niet meer dan een beginneling. Een zeven maanden durende cam pagne om het voorzitter schap van de Internationale Judo Federatie te bemachti gen, werd gehonoreerd met zegge en schrijve vijftien stemmen. Geesink had er geen spijt van zich kandidaat te heb ben gesteld. „De voorberei dingstijd is alleen te kort geweest". Hij blijft de ko mende twee jaar de porte feuille opleiding en ver spreiding binnen het IJF- bestuur beheren. Op ver zoek van de teruggetreden Matsumae maakt Geesink dat in 1985 gestarte project af. Kaloghlian gaf echter aan dat Geesinks speel ruimte beperkt zal zijn. „Wij rekenen op zijn loyale medewerking. Probleem binnen de IJF is dat elk be stuurslid zijn eigen beslis singen neemt. Dat gebeurt zonder enige coördinatie. Daar moet een einde aan komen". Geesink kan zich nu vol ledig gaan voorbereiden op het lidmaatschap van het Internationaal Olympisch Comité. •jijS ZEIST - De reglementscommissie van de KNVB heeft het ij-S bestuur betaald voetbal 'in overweging' gegeven het regle- SS ment betaald voetbal aan te passen door toevoeging van de i;!;!;? regel 'dat alleen spelers die niet meer dan 23 wedstrijden in SS het eerste elftal gespeeld hebben, gerechtigd zijn in het SS tweede elftal te spelen'. In het afgelopen weekeinde werd SS het eerste elftal van Ajax uitgeschakeld voor de bekerstrijd, SS terwijl het reserveteam de tweede ronde overleefde. Omdat SS in de reglementen geen beperkende maatregelen zijn opge- SS nomen, mag Ajax in de derde ronde zijn eerste elftal-spe- ;!;S: Iers in het 'tweede' opstellen. ZEIST (ANP) - Het beroep van de KNVB tegen de straf van SS de Europese voetbalunie naar aanleiding van het bominci- SS dent tijdens de EK-kwalificatiewedstrijd Nederland - Cy- jij-S prus dient vrijdag pas om 18.00 uur in Zurich. Aanvankelijk SS zou de beroepscommissie van de UEFA de zaak 's morgens SS om 11.00 uur afhandelen. De Luxemburgse scheidsrechter SS Philippi is echter op dat vroege tij dstip niet beschikbaar. SS HILVERSUM (ANP) - Bert Bode, voorzitter van de Neder- SS landse Rugby Bond, heeft na overleg met het bestuur beslo- SS': ten met ingang van 12 december zijn functie neer te leggen. SS Bode is onlangs aangesteld als directeur-secretaris van de SS en bondsfunctie is statutair voor de NSF onverenigbaar. SS Bram van Stevinck volgt Bode op als voorzitter van de rug- Si;:- BRUSSEL (ANP) - De Belgische eersteklasser Winterslag Si$ heeft dinsdag trainer Briganti wegens slechte resultaten SS ontslagen. Winterslag deelt de laatste plaats in de Belgische SS competitie met Beveren. Hulptrainer Steijnen neemt de SS training voorlopig waar. Het is de tweede trainerswissel bij SS Winterslag dit seizoen. Nog voor de competitie werd Albert S| Bers weggestuurd. SS RHEDEN - In navolging van Apeldoorn, Valkenburg en SS Geulle heeft ook de gemeente Rheden zich kandidaat ge- SS: weg, dat volgend jaar op 25 en 26 juni wordt gehouden. Rhe- SS den denkt om verschillende redenen een goede kans te ma- SS ken. De gemeente heeft een heuvelachtig en aantrekkelijk SS parkoers te bieden en fungeert al jaren als etappeplaats in SS Olympia's Ronde. Het bestuur van de KNWU komt morgen SS elkaar. De beslissing valt waarschijnlijk nog voor de jaar- SS OSAKA (ANP) - Het Nederlandse herenteam heeft in SS twee weken durende toernee door Japan gewonnen. Tegen SS Matsuchita Denki was Oranje superieur: 3-0 (15-5,15-7 en ■ill 15"5>- SS joen gulden opgeleverd. De cijfers werden dinsdag in Lon- SS den openbaar gemaakt. In 1986 bedroeg de winst van Wim- SS bledon 'slechts' een kleine 21 milj oen gulden. Van onze sportredactie AMSTERDAM - Ajax heeft er weer een dwarsligger bij. Jan Sörensen weigert nog langer voor de topclub uit te komen. De 32-jarige Deense middenvelder, die in de zo mer Feyenoord voor de Amsterdamse club verruilde, verscheen maandag niet op de training in De Meer. Zaterdagavond speelde Sören sen zijn laatste wedstrijd in het tweede elftal van Ajax, dat zich door een overwinning op FC Groningen voor de derde ronde van de bekerstrijd kwalificeer de. Sörensen speelde slechts een enkele keer in het basiself tal van Johan Cruijff. Volgens algemeen directeur Arie van Eijden is er geen sprake van een conflictsituatie tussen Ajax en de Deen. „Cruijff wil geen gebruik meer maken van zijn diensten, waarop Sörensen heeft gezegd te willen vertrekken. Deze week volgen er nog gesprekken met Sörensen. Er is belangstel ling voor hem, maar hij kan niet zomaar vertrekken. Hij heeft tenslotte nog een lopende verbintenis", aldus Van Eijden. Sörensen zelf twijfelt over het voortzetten van zijn loop baan. „Ik heb de laatste jaren enkele nare ervaringen achter de rug. Eerst met Feyenoord en nu weer met Ajax. Ik neem eerst vakantie en dan beslis ik. Er zijn contacten met Portu gese ploegen, maar concrete aanbiedingen heb ik nog niet".

de Stem | 1987 | | pagina 9