Omzet 'kleine' accountant bedreigd GRATIS GROENE STRIPPENKAART Niet alleen kommer en kwel door jojo-dollar IJl BESTELT HOOGBOUW-MAGAZIJN YAN 10 MILJOEN FINANCIËN BEDRIJFSLEVEN ZUIDWEST-NEDERLAND NIET ERG DOLLAR-GEVOELIG 3TEM FINANCIËN/ECONOMIE WOENSDAG 18 NOVEMBER 1987 tlSDONKSVEER - PTF Conveyor Systems uit Raamsdonksveer heeft belangrijke order binnengehaald bij de Japanse fotomaterialenfabriek ün Tilburg. .zet High-tech Marktleiders Investeringen NIEUWSOVERZICHT Bedrijf eist extraatje werkwilligen terug Vergrijzing biedt bedrijfsleven kansen België sluit handelsjaar af met exportbeurs KNOV: moeilijkheden bij werven personeel Winst Content Beheer dit jaar hoger Economische groei eerste halfjaar 1,4 '%^r naai 1-92 gulden T19 oon (01172) 1161 □AGS GESLOTEN GOURMET- SPECIALIST Oranjeplein 22 BRESKENS 01172-1608 s economische redactie OOK NIEUWE TRN-GROEP WIL MEER WERK BU KLEINE BEDRUYEN BURG - De kleine moet uitkijken jjn omzet. vorige week P. Wor- jjo-voorzitter van de !van Bestuur van Mo- J Limperg, aankon- oinzetgroei te zoeken midden- en kleinbe- aven gisteren J. Bor i en A. van Noord Man de nieuwe com- j TRN-groep even- te kennen met name jeie bedrijven extra •Ie willen maken. tountants zeiden dat tij- jen persconferentie over ,0lgen van de aangekon- i van Tombe Melse Co en TRN-groep voor de kantoren in Zuidwest-Neder land. Zoals gemeld wordt de combinatie, die de naam TRN zal aanhouden, de derde ac countantsmaatschap van Ne derland. Volgens Van Noord en Bor zal de TRN-groep zelf de markt opgaan om nieuwe klanten te winnen. Verwacht wordt dat de vereniging van accountants Nivra in december het verbod op reclame zal opheffen, zodat de bedrijven een actief marke tingbeleid kunnen gaan voeren. Overnames zijn niet uitge sloten. In Zuidwest-Nederland is het gebied rond Goes aan trekkelijk om een plaatselijk accountantsbureau over te ne men, omdat Goes het centrum is van snel uitbreidende econo mische activiteit. Met de voortschrijdende technologische ontwikkelingen zijn investeringen van miljoe nen guldens gemoeid, die voor kleine accountantskantoren moeilijk te financieren zijn. De grote accountants hebben een voorsprong genomen op dat terrein en kunnen een beter dienstenpakket aan het be drijfsleven bieden, omdat on der een organisatie specialis men op het gebied van de ac countancy zelf, belastingad vies, administratie-consultatie en organisatie-advies zijn sa mengebracht. Van Noord ver wacht dat daardoor meer kleine en middelgrote bedrij ven voor hulp zullen aanklop pen bij de grote accountants kantoren. De nieuwe groep hoopt ook bij provincies en ge meenten meer werk binnen te halen ten koste van VB Ac countants van de Vereniging van Nederlandse Gemeenten. In Zuidwest-Nederland wer ken bij de nieuwe combinatie totaal 240 mensen, waarvan 170 in West-Brabant en 70 in Zee land. De fusie per 1 mei aan staande heeft geen negatieve gevolgen voor de werkgelegen heid. Volgens Bor en Van Noord mag de komende jaren zelfs een aanhoudende groei van het aantal werknemers worden verwacht. De laatste twee jaar is het totaal aantal werknemers van beide groepen toegenomen van 170 naar 240. Maar, zo tekent Bor aan, dan moeten de kantoren wel aan personeel kunnen komen. Vol gens hem hebben vooral de Zeeuwse vestigingen moeite met het vinden van geschikt personeel. Hij schrijft die pro blemen onder meer toe aan de afstand van Middelburg ten opzichte van de twee economi sche faculteiten in Rotterdam en Tilburg, terwijl VWO'ers die worden aangenomen voor hun opleiding naar het Nivra- instituut in Rotterdam moeten. Het aantal kantoren in Zuid- west-Nederland zal met twee worden teruggebracht. TRN heeft kantoren in Middelburg, Terneuzen, Bergen op Zoom, Roosendaal en Breda. Tombe Melse is gevestigd in Middel burg Zierikzee en Bergen op Zoom. Waar de nieuwe TRN- groep dubbel vertegenwoor digd is (Middelburg en Bergen op Zoom), zullen de kantoren in de komende tijd worden sa mengevoegd. rote order voor Conveyor filemReijn veyor levert Fuji een volledig geautomatiseerd dis- jtie-en opslagsysteem. Met de order is tien miljoen n gemoeid. Dat heeft gisteren algemeen directeur J. •jon van Conveyor Systems meegedeeld. jituwe order is niet de eer- laar wel de grootste op- W van Fuji aan Conveyor, vier eerdere projecten van »erd Conveyor ingescha- Is onderaannemer, waar- let gehele project aan een onderneming werd De eerste vier op aten zorgden voor een to- letvan vijf miljoen gul- ■aji wilde ons er toen wel betrekken, maar niet als iaannemer", zegt Schie- ,We hadden toen ook nog nig ervaring". Nu zijn de i omgedraaid: Conveyor jihet hele project toegewe- gekregen en besteedt voor eveer drie miljoen aan an- jbedrijven uit. veyor is dus sterker gewor- n dat mag ook blijken uit «itwikkeling van de omzet- rs, Sinds het boekjaar '83- isde omzet verdrievoudigd. ir het lopend boekjaar me- 1 is al voor ƒ40 mil- aan orders geboekt. De cij- voor de jaren ervoor wa- f26 miljoen ('86-'87), ƒ30 ('85 -'86), ƒ20 miljoen en 14 miljoen ('83 - De kleine inzinking in het en jaar is deels boek- mdig van aard. „Een iöe hoe je lopend werk t We hebben bijvoorbeeld zeer grote order, 21 mil- 1 van een Engelse cornfla- fabrikant onder handen. werk is in maart 1989 pas Ir". pier jaar tijd is het aantal 'nemers verdubbeld van J naar honderdveertig i. Schiedon en verkoopdi- (w W. Bakker zijn, in il van de vaak klagende 'kgeversorganisaties, zeer te ■f;en over de produktiviteit 'arbeidsethos' van Ne- idse werknemers. „Er F® hard gewerkt en het im- psatietalent is hoog. De "lialiteit van de schoolveria- is echt heel goed", zegt fter. Conveyor denkt de ko- jaren het personeelsbe- nog met dertig mensen te aen uitbreiden. Ms medio '84 is Conveyor '"ndig. Tot dan maakte het bedrijf deel uit van het Zweedse PLM-concern. „Maar onze produkten behoorden niet tot de kernactiviteiten, waarop het concern zich wilde concen treren", zegt Schiedon. „Dan loop je dus het risico dat je wordt verkocht aan een ons niet-welgevallig bedrijf". Daarom is een 'manage ment-buy-out' gepleegd: Schiedon wist een participatie maatschappij voor Conveyor te interesseren, die veertig pro cent van de aandelen overnam. Zelf kocht Schiedon samen met een tweetal andere managers de meerderheid (60 procent) van het aandelenkapitaal. Dat het sindsdien zo goed gaat met het bedrijf is volgens Schiedon toeval: in dezelfde periode trokken de investeringen in de industrie sterk aan. De Fuji-order betreft een 'hoogbouw-magazijn'. In een dergelijke ruimte zijn schap pen van 25 meter hoog opge steld, waartussen kranen pal lets en dozen in- en uitrijden. De kraan vindt de dozen door dat elke doos en pallet met een eigen identificatie in de com puter is geregistreerd. De kra nen werken volledig computer gestuurd. „De aanleg van een dergelijk systeem is echte high-tech. Het licht blijft uit, maar er is volop activiteit", zegt Schiedon. „Tot nog toe le verden wij alleen de transport banden, maar nu leveren wij ook de kranen. Zo kruinen wij een heel pakket voor de opslag en distributie aanbieden". De hoofdactiviteiten van Conveyor blijven de transport systemen, zo zeggen Schiedon en Bakker. De aanbieding van hoogbouw-magazijnen is een middel om meer transportsys temen te verkopen. Die syste men zijn er voor granulaatver- pakkingslij nen (chemische in dustrie), lijnen voor pallets, va- tenbehandeling en -opslag, voor brouwerijen (kratten en fusten) en dozentransport. De markt voor een compleet distributiesysteem als het hoogbouwmagazijn is niet erg groot, omdat het miljoenenin vesteringen zijn, zegt Schiedon. Maar er zijn ook veel minder concurrenten. „Transportsys temen worden door tientallen bedrijven gemaakt. Met hoog- bouwmagazijnen is Conveyor vrijwel de enige Nederlandse leverancier. Wel zijn er West- duitse, Franse en Zwitserse concurrenten". In de totale distributiesyste men-markt zijn Rapistan-van der Lande uit Veghel en Con veyors marktleiders, waarbij moet worden aangetekend dat het Veghelse bedrijf wel twee keer zo groot is als zijn West brabantse concurrent. Driekwart van de omzet van Conveyor komt uit de export. De belangrijkste afzetmarkten zijn de noordelijke EG-landen en Scandinavië. Commercieel directeur Bakker: „De Neder landse industrie roept te snel de hulp van buitenlandse on dernemingen in, omdat ze niet weten dat in de eigen omgeving ook bedrijven zitten die de spullen kunnen leveren". En er wordt verwezen naar Philips. Toch ziet Bakker de markt voor zijn produkten de ko mende jaren snel groeien. Het ■just-in-time-systeem' dat bij steeds meer produktiebedrij- ven wordt ingevoerd, betekent dat goederenstromen binnen bedrijven beter moeten worden gestroomlijnd. De kosten wor den lager, omdat in magazijnen minder mensen werken en voorraden kleiner kunnen blij ven. „Goede distributiesyste men zijn zeker in een land als Nederland van groot belang", onderstreept Bakker. Conveyor investeert daarom in een verdere uitbreiding van het bedrijf. Het hoofdkantoor wordt uitgebreid en binnen en kele jaren wordt een deel bij de fabriek aangebouwd. Samen met de vernieuwing van ma chinepark en verbetering van de produkten wordt per jaar anderhalf miljoen gulden geïn vesteerd. Schiedon: „Die investeringen zijn ook goed voor de regio, waar wij het werk uitbesteden. Dat geldt ook voor de orders die wij boeken, want wij pro beren de onderdelen zoveel mo gelijk van bedrijven in de eigen omgeving te betrekken". Algemeen directeur J. Schiedon van Conveyor Systems: van subscontractor tot hoofdaan nemer. FOTO DE STEM DICK DE BOER (ADVERTENTIE) Het is bijna niet te geloven, maar het is echt waar... een gratis strippenkaart t.w.v. f5,20 in elk 2 kg aktiepak Groene Persil. Zo gaan Groene Persil en de streek bus op weg naar een beter milieu. Groene Persil is immers fosfaatvrij en wie gebruik maakt van de bus, ontlast het verkeer en dus ook 't milieu. Net als de nationale strippenkaart is de Groene Persil-strippenkaart overal geldig, behalve op werkdagen tussen 7.00 en 9.00 uur. EINDHOVEN (ANP) - De directie van het tabaksverwerkende bedrijf Deli HTL Tabak Maatschappij in Eindhoven heeft aan de werknemers gevraagd de bonus terug te geven, die ze ge kregen hadden omdat ze niet met een actie van de Voedings bond FNV hadden meegedaan. De werknemers hebben daar positief op gereageerd en daar mee is het kort geding, dat de Voedingsbond FNV had aange spannen tegen de directie, van de baan. De bond wilde met het geding bereiken dat alle werknemers op dezelfde manier wor den behandeld, dus een bonus voor iedereen of voor niemand. Onlangs legde de helft van de ruim 90 werknemers van Deli HTL het werk enkele uren neer om de directie te dwingen een aanvaardbare cao af te sluiten. Na het bereiken van een ak koord spraken directie en bond af dat de stakers geen nadelige gevolgen zouden ondervinden van hun actie. Korte tijd daarna kregen de werkwillige werknemers echter een bonus van 100 gulden. UTRECHT (ANP) - De toenemende groep oudere mensen biedt nieuwe kansen voor de afzet van goederen en diensten en dat moet het bedrijfsleven zich beter realiseren. Dat zegt voorzitter Veninga van het Nederlands Christelijk Ondernemingsver- bond, NCOV. Het aantal mensen boven de 65 jaar zal de komende twaalf jaar met 400.000 stijgen. De werkgelegenheid kan per honderd oude ren met twintig tot dertig arbeidsplaatsen groeien, gelooft hij. Vandaar ook dat hij zijn leden oproept meer oog te hebben voor het personeelsbeleid. Veninga: „We krijgen te maken met ontgroening, vergrijzing en verkleuring". Met andere woorden: in de komende jaren dienen zich steeds minder jongeren, meer ouderen en meer mensen uit andere culturen zich aan op de arbeidsmarkt. De ondernemers moeten zich meer verdiepen in deze ontwikke ling. In dat verband vindt hij het wenselijk dat het huidige, oudere personeel meer kans op promotie wordt geboden om nieuwkomers een plaatsje in de lagere 'rangen' te kunnen ge ven. BRUSSEL - Met een grote exportbeurs in het Heizel-complex sluit de Internationale Jaarbeurs van Brussel van 9 tot en met 13 december haar 'Jaar van de buitenlandse handel' af. Onder de hoge bescherming van koning Boudewijn is een uit zes ministers bestaand comité al maanden in touw om de een malige beurs, met bijna 1.100 exposanten op een kleine 35.000 vierkante meter tentoonstellingsruimte, vorm te geven. Alleen bedrijven die in België voor de buitenlandse markt werken, komen voor standruimte in aanmerking. De kleine en middelgrote ondernemingen, die in België met een aantal van rond 150.000 meer dan 97 procent van de totale Bel gische ondernemingen uitmaken, hebben de meeste ruimte op de beurs ingenomen. Omgerekend per hoofd van de bevolking, is België met een jaarexport van bijna 175 miljard gulden de grootste exporteur ter wereld. HILVERSUM (ANP) - Het Koninlijk Nederlands Onderne mers verbond vreest de komende jaren problemen te hebben bij het werven van personeel. Voorzitter Kamminga geeft als voornaamste reden de terugloop van het leerlingwezen, de combinatie van werken en leren in een bepaalde branche. De oorzaak van deze terugloop in het leerlingwezen heeft vol gens Kamminga te maken met de „dramatische uitholling van het lager beroepsonderwijs en de lts in het bijzonder". Dit jaar groeide het leerlingaantal in het midden- en kleinbe drijf nog met 17 procent tot ruim 41.000. Dat komt vooral door de economische groei, de bijdrageregeling van de overheid en de eigen inspanning van het midden- en kleinbedrijf. Door de enorme daling van hët aantal lbö-ers met diploma (5.000 min der in 1986 en naar verwachting 7.300 minder dit jaar) richten de branches zich bij hun werving noodgedwongen op mavo- en havo-schoolverlaters. Die missen echter de basisvaardigheden die nodig zijn voor een vakopleiding. DEN HAAG (ANP) - De nettowinst van Content Beheer (onder meer uitzendbureaus) is dit boekjaar van ƒ7.6 miljoen naar ƒ8.1 miljoen opgelopen in vergelijking met vorig boekjaar. De zes procent winst ging gepaard met een stijging van de omzet van 14 procent van 124 miljoen tot 141 miljoen. De onderneming schrijft deze ontwikkelingen toe aan een stij ging van de kosten als gevolg van ivesteringen in nieuwe vesti gingen, nieuwe werkgebieden en reclamecampagne. Met de in vesteringen is de basis gelegd voor een verdere groei, aldus Content Beheer. Hoewel de winst per aandeel steeg van 1,64 tot 1,74 wordt er geen dividend uitgekeerd. DEN HAAG (ANP) - De economische groei, gemeten aan de volumegroei van het bruto binnenlands produkt (BBP), was in het eerste halfjaar van 1987 in vergelijking met dezelfde pe riode vorig jaar 1,4 procent. De groei bedroeg in het tweede kwartaal in vergelijking met hetzelfde kwartaal in 1986 0,6 procent, aldus gegevens van het Centraal Bureau voor de Sta tistiek. Als het tweede kwartaal van 1987 wordt vergeleken met het eerste kwartaal van dit jaar dan bedroeg de groei na cor rectie voor seizoensinvloeden 0,9 procent. Het volume van de industriële produktie was in september 2 procent lager dan in augustus. In het derde kwartaal daalde deze produktie met één procent ten opzichte van het tweede kwartaal, aldus gegevens van het Centraal Bureau voor de Statistiek. De produktie in de nijverheid (exclusief bouw) nam in september met 4 procent af. Dat kwam vooral door de sterk teruggelopen produktie in de delfstoffenwinning als gevolg van de gedaalde export. nerij depot quick shop "Willem Reijn dollar gedraagt zich als Jo-jo. Na bijna een jaar «rond de 2,05 gulden nebben genoteerd, is de ®nkaanse valuta vorige baar een dieptepunt rond de 1,82 gulden ge- •3 om vervolgens deze ili?1 he,rstel' maar het be- ILc exPorteert en in V1L jn,oet, denken ziet het 'cl a£grijzen aan. Con- tegen koersver- ViT.n wonlen afgedekt en verjpw 660 grote gok of Ls^k,etnng tegen de juiste f^ordt afgesloten. Vn mWSblijkt betbedrijfs- L'i® Zuidwest-Nederland &Wa?r te ai" getroffen |lanp^"ïngvande Wr iter te7niin weest men li ronif V°!gen wel'20 leert Rijven1ng ^gs 660 tiental Aacties Joht moment ziin fere «ri„^hter 2eer divers: Lgrl?" in dollars bil KI6" yan Amerikaanse "nationals, tegenvallers bij exporteurs naar 'dollar-gebie den'. Van Melle, producent van onder meer Mentos, ziet de op brengsten uit de Verenigde Staten, waar onlangs een pro- dukievestiging is geopend, da len. De Bredase snoepfabrikant haalt tien procent van de omzet van 304 miljoen uit dollar-lan den. 'Je probeert je tegen de dollar in te dekken en je con tracten in guldens te sluiten om de dollar te omzeilen', zegt di recteur Van Dijk. 'Neen, het is geen gokken', zegt hij, maar toch: 'Als de Amrobank zegt dat de dollar naar 1,75 gulden kan dalen en vervolgens no teert ie een stuiver hoger, dan blijkt wel hoe moeilijk het is'. Backer en Rueb Breda BV, een afsplitsing van de oude Machinefabriek Breda, is ge specialiseerd in ketel- en appa ratenbouw en zet haar produk ten wereldwijd af in de ener giesector en de petrochemie. Directeur Meilof heeft de dol larkoers met lede ogen onder de twee gulden zien verdwij nen. 'We hebben net tijdens het dieptepunt een behoorlijke or der in de Verenigde Staten in de wacht gesleept. Dan ben je na al het kankeren wel weer blij, maar het is echt heel erg slecht. Die order is de uitzonde ring die de regel bevestigt. Wij werken wereldwijd en vooral in het Verre Oosten, Taiwan, is het werken onmogelijk gewor den. Je moet al in de eerste fase van de onderhandelingen je met alle mogelijke regelingen al zó indekken tegen koersver schillen, dat je leven onmoge lijk wordt'. Voor Backer en Rueb is een dollarkoers ver boven de twee gulden gewenst. De lage dol larkoers van nu heeft, zo vreest Meilof, ernstige gevolgen voor de wereldeconomie. Welke ge volgen de dollarkoers voor Backer en Rueb heeft is voor Meilof slecht te overzien, om dat zijn bedrijf twee maanden geheel van nul opnieuw is be gonnen. 'De lage dollarkoers maakt export moeilijker, maar niet onmogelijk', zegt directeur Peeters van Molen Export BV, dochter van weegwerktuigfa- briek Molenschot te Breda. Peeters zegt 'niet erg triest ge stemd' te zijn. 'Je moet iets op je marges toegeven in landen waar je in dollars aanbiedt'. Ongeveer vijftien procent van de export wordt in dollars verrekend. 'We proberen zoveel mogelijk in guldens en D-marken te handelen', zegt Peeters. 'Dol lars worden voornamelijk in Azië gebruikt. Daar is al zeer zware concurrentie en praat je echt van marginale orders. Je probeert eigenlijk alleen maar je marktaandeel te behouden'. General Electric Plastics maakte vrijdag bekend dat in Bergen op Zoom tot 1993 1,7 miljard gulden zal worden geïnvesteerd in nieuwe chemi sche fabrieken. 'De lage koers betekent dat het moederbedrijf er meer dollars in moet steken', zegt directeur Schmittmann. 'Ik heb geen indicatie dat de in vesteringen zuilen worden uit gesteld. Het voordeel van de lage dollarkoers is dat onze winsten ook meer dollars ople veren, maar je mag die twee zaken overigens niet tegen elk aar wegstrepen'. De invloed op de aankoop van grondstoffen bij GE is ge ring, omdat slechts twee pro cent van de inkoop in dollars geschiedt. General Eletric pro duceert sinds anderhalf jaar het grootste gedeelte van zijn grondstoffen zelf in een PPÖ- fabriek. De afzet kan op langere ter mijn echter wel te lijden krij gen van de lage dollarkoers. De Amerikaanse concurrentie wordt natuurlijk groter, zegt Schmittmann. 'Het is echter te vroeg voor sombere conclusies'. Hij wijst op bijkomende pro blemen bij import uit de Ver enigde Staten: hogere vervoer kosten, onzekerheid over kwa liteit, langere levertijden en behoorlijke tolheffingen aan de grenzen van de Europese Ge meenschap. Een andere Amerikaanse chemiegigant in Zuid-West- Nederland, Dow Chemical in Terneuzen, ziet de winst in dol lars eveneens stijgen. Toch is Dow Terneuzen niet blij met de snelle val van de dollar. 'We hebben het liefst een stabiele koers', zegt een woordvoerder. Soltec in Oosterhout, produ cent van soldeerstraten voor de elektronische industrie, heeft al eerder als gevolg van de in gezakte dollar de Amerikaanse markt verlaten. Twee jaar ge leden maakte het bedrijf nog een omzet van vijf miljoen gul den in de VS, nu is die nul. De omzetdaling is goedgemaakt door extra inspanningen op de Europese markt. Plannen om in de Verenigde Staten een produktiebedrijf op te zetten, zijn voorlopig uitgesteld omdat de dollarkoers een te grote on zekerheid betekent, zegt finan cieel directeur De Hommel. Of de lage dollar de afzet in Europa bedreigt door een toe nemende concurrentie van Amerikaanse bedrijven, zal deze dagen blijken op de grote soldeerbeurs in München, die eens in de twee jaar wordt ge houden. 'Daar komt het puikje van de soldeerbranche', zegt De Hommel. Hij denkt dat de con currentie kan worden aange gaan door een goede kwaliteit en een snelle produktvernieu- wing. 'Bovendien kiezen klan ten voor bepaalde systemen', wijst De Hommel op de mer kentrouw. Fri-d'Or, aardappelverwer- kend bedrijf in Bergen op Zoom, merkt evenmin veel van de dollarkoers. 'Per saldo heb ben we zelfs een licht voordeel', zegt financieel-directeur Van Erven. 'Dat komt omdat de energieprijzen aan de dollar zijn gekoppeld. Onze kosten zijn zo lager geworden. Ruim 95 procent van onze export wordt binnen de Europese Ge meenschap gerealiseerd, dus we merken niet veel van de dollar. De Amerikaanse con currentie is hier ook niet groter geworden. Een kilo brengt 1,40 gulden op. De Amerikanen kost het 1,20 gulden per kilo aan vervoerskosten. In Japan en het Midden-Oosten kunnen we tegen dezelfde prijzen als de Amerikanen concurreren'.

de Stem | 1987 | | pagina 7