IESTEM Ach, schandalen horen er ook bij POLITICI IN VS EN DE SCHIJN DER DEUGDZAAMHEID VERSCHILLEN IN EUROPA IN ZEDELIJKE OPVATTINGEN ZATERDAG )VEMBER 1987 inten resident Reagan heeft de schijn [der deugdzaamheid altijd keurig overeind weten te houden en dat is wellicht de sleutel voor zijn succes 1 aantrekkingskracht bij miljoenen zeer behoudende Amerikanen. Sterker nog: Reagan heeft de morele standaards op een hoger plan gebracht, daarbij ge steund door een groeiend legioen van ultra-conserva tieven republikeinen en fundamentalistische christe nen. Zijn morele kruistocht heeft zelfs zoveel invloed gehad, dat een Amerikaan die op dit ogenblik naar een hoog ambt dingt, een strikt onbesproken man moet zijn. Hoe hoog de standaards in Reagans sa menleving liggen hebben Gary Hart, Joseph Biden en Douglas Ginsburg het afgelopen jaar ondervonden. Kennedy Gezinskwalen Jaren zestig Acute einde Als een komeet Liegen Sterk vermoeden :kent. Welke consequeJ adwerkelijke veranderino, |erk eruit zou trekken. 1)1 ;n alle kerken genegeej kbaar nog te vast aan :den en traditie. De houdi kerk moet worden als, lij vele kerken aan. Ook L Dat vind ik teleurstellen, dat in het BEM-rapportj de afgelopen 50 jaar bij» i Kerkorde' (Faith and tv 1 1927 opgericht. In toppeld aan de Wereldra; In 1967 zijn daar twaalf t logen bijgekomen, die dos 1 worden benoemd, fü rtelt dat al vanaf 1927 is de kerkelijke beleidsmaker, sche argumenten te oven»; ndering van beleid nodis J van beleid als consequent «roeiende en gegroeide over onder theologen en kerk bmgekeerd. functie van de commissie a rken het doel van en de wei eid voor ogen te houden. I fanteert daarvoor een pro; vier punten waarop over 5tot stand moet komen. Dai enschappelijke geloofsbelii. instemming over sacramei stemming over de grote lij, steüjk levensgedrag ofwel c houding tegenover de grota samenlevingsvragen, onder- -;ng tenslotte van eikaars' ake kerkelijk ambt, kerke- 1 kerkeüjk beleid. Als we het op deze vier ns worden, zijn de belang-, ;res voor eenheid tussen zo- hodoxe kerken) en west als ie en Reformatie van de jn als commissie ook al ver at betreft een gemeenschap bfbelijdenis. Op de Assem- Wereldraad van Kerken in jwe daarover concrete voor- en. Maar door te beginnen ucharistie en ambt neem je over de volgorde. Je begint relijke kant; de kant die te t met uitdrukkeingsvormen t leven (sacramenten), kerke- n -beleid." ons wel tegengeworpen ol belangrijkere vragen zijn in in vandaag; bijvoorbeeld de fe derde wereld, de kerk van 1 de dialoog tussen de gods- aar bij doop en eucharistie! het hart van de kerk en bij b de gemeenschapsstructuur Wij zijn ervan overtuigd dat met om louter binnenkerke- Jaat. Dé rode draad door dit emeenschap'. Als we er als Terken in zouden slagen een gemeenschapsstructuur tot ;ngen, dan bewijzen we de daar een dienst mee. Dan la- dat het mogelijk is. Geloofs- acramenten, ambtelijke lei- ke normen en waarden vor- één groot geheel waardoor; |jke volk zich onderscheidt Daarin ligt de identiteit, het pure binnenkerkelijke I legen." mr. C.J. Meijler, secretaris ■uwse Milieuraad zijn moge- sdingen van de hinderwet al kafrechtelijke vervolging lijkt jZin te hebben. Bij de provin- het milieubelang voorop. De een: wie gaat er betalen; de e vervoerders of de afzender! ie is de afzender ongetwijfeld kredietwaardig. Dat de staat ichting neigt, bewijst het pro- heli Rotterdam naar aanlei- st Shell-gif in de bodem van Jouderak; afgraafkosten 6fl een tussenvonnis heeft de aald dat er 20, 30 jaar gele- rake was van een in acht te gvuldigheidsnorm'. Deskun- en nu onderzoeken of die 1 t is genomen. ten? Ze liggen er nog steeds, tplaats in de Koudepolder ivincie tolueen en het kanker- e benzeen 'aangeboord, nu koeien en één roodbonte stortplaats bij Othene heeft een woonwagencentrum ge- de Kleine Huissenspolder de 40, 75 of 666 vaten hel de land. Het grote graven be- ie week. eft zo'n behandeling je nret hemd van het lijf te kosten. ;t langer in doodsnood in luchtruim hoef je niet meer der te duiken wanneer de iten gaan voetballen in Linz Verona. Mijn geval is mis- 'lien wat minder gemakkelijk genezen. De fobieën zullen conflictuologen wel aankun- 1, maar als ik een dag van is ben krijg ik angstvisioenen de tent door inbrekers me' rhuiswagens wordt leegge- ald. Het gevreesde Dagobert ick-syn droom. P Door Jo Wijnen Toen president Ronald Reagan in 1981 het Witte Huis betrad, was hij de eerste gescheiden president in de geschiedenis van de VS. Met zijn vier kinderen hield hij er een niet geheel vlekkeloze relatie op na. Hij zag vrijwel nooit een kerk van binnen en zijn medewerkers troffen hem nimmer in gebed verzonken aan. Toch werd Reagan president omdat hij de Amerikanen een programma van strikte sesuele moraliteit, onthouding, buren hulp, verplicht schoolgebed, sterker op treden tegen criminaliteit en onvervalst anti-communisme voorhield. Krachtige standpunten tegen abortus, pornografie en sexuele voorlichting aan kinderen markeerden dat programma. Reagan presenteerde zich in dat op zicht volstrekt anders dan zijn voorgan ger Jimmy Carter die een uiterst vroom christen was, een deugdzaam leven leid de, veel bad en die - zelfs tijdens zijn presidentschap - zijn lessen aan een zon dagsschool onverdroten voortzette. De brave Carter ondernam evenwel niets te gen abortus en zette zich zelfs niet in voor het verplichte schoolgebed. De lijst van 'gevallen' politici in de VS wordt steeds langer. Gary Hart werd kansloos voor het presidentschap nadat hij de nacht had doorgebracht met een andere dame dan zijn echtgenote. Biden had plagiaat gepleegd. En de door Rea gan zelf naar voren geschoven kandidaat voor het Hooggerechtshof - Douglas Ginsburg - had jaren geleden softdrugs gebruikt. Van de zeer vrome presidentkandidaat Pat Robertson weten we nu dat zijn eer ste kind slechts enkele maanden na zijn huwelijk is geboren. Van de vrouw van presidentskandiaat Michael Dukakis we ten we dat zij jarenlang 'afhankelijk' is geweest van medicinale drugs. Van de democratische presidentskandidaten Babbitt en Gore weten we dat ze min stens een keer marihuana hebben ge rookt. Al deze kleine, persoonlijke zonden hebben tot levendige, om niet te zeggen verhitte debatten in de VS geleid. En po gingen van het verstandige deel van de journalistiek om de speurtocht naar de geringste misstappen van kandidaten voor hoge ambten te staken, lijken voor alsnog vast te lopen in de morele vang netten die de afgelopen jaren met zoveel ijver in de Amerikaanse samenleving zijn gespannen. Zelfs Ronald Reagan dreigde vonge week over zijn eigen morele stan daards te struikelen toen hij het drugsge bruik van rechter Ginsburg als een on schuldige jeugdzonde poogde af te doen. Als in 1960 de Amerikaanse pers een on derzoek had ingesteld naar het huwe lijksleven van John Kennedy, die later als een soort halfgod de geschiedenis in zou gaan, dan zou Kennedy waarschijn lijk nooit president zijn geworden. En zou diezelfde pers in de jaren veertig hebben uitgezocht waarom de presiden tiële trein van Franklin Delano Roose velt op de vreemdste plaatsten tot stil- Gary Hart presenteerde zich keurig met vrouw en dochter, maar toen er een totomodel In zijn motelkamer was gesignaleerd, liep zijn Image van deugdzaamheid een fatale deuk op. - foto ap Mangel van de moraliteit stand kwam, dan was Amerika's meest geachte president wellicht uit het Witte Huis verdreven. Want Roosevelt arran geerde vanuit die trein tal van ontmoe tingen met zijn hartsvriendin Lucy Mer cer. Maar de pers bemoeide zich in die da gen niet met het persoonlijk wel en wee van de hooggeplaatsten. In de jaren twintig kon president Harding zelfs zijn minnares zonder medeweten van zijn vrouw in het Witte Huis ontvangen. Zo lang de hooggeplaatsten him werk goed deden, niet corrupt waren en zich niet aan politieke wandaden te buiten gingen, konden ze doen wat ze wilden. En wat nog belangrijker was: de leiders en hoog geplaatsten vonden op hun beurt dat de Amerikanen konden doen wat ze wilden. Aan deze nuttige 'afspraak' tussen pers en publiek is een einde gekomen. Gedurende het Reagantijdperk is er een forse aanval ondernomen op de spreek woordelijke Amerikaanse vrijheden. De morele teugels zijn strak aangehaald. De strijd tegen pornografie en abortus wordt met ongekende felheid gevoerd. Fundamenteel-christelijke ouders willen dat scholen hun kinderen weer het bij belse scheppingsverhaal als enig juiste verklaring voor het ontstaan van het mensdom onderwijzen. En miljoenen ouders willen niet dat hun kinderen op school ook maar iets over de sexualiteit wordt onderwezen. Dat alles staat haaks op het feit dat er jaarlijks 1 miljoen vaderloze kinderen uit Amerikaanse tienermeisjes wordt gebo ren, dat het drugsgebruik zich razendsnel verspreid in alle lagen van de bevolking, dat de criminaliteit stijgt en dat kinder mishandeling een van de ernstigste ge zinskwalen van Amerika is. Waarschijnlijk heeft de angst voor deze verschijnselen de morele standaards hoger opgevoerd dan gezond en wel is voor Amerika. Langs tal van getalenteer de, begaafde, idealistische en hardwer kende Amerikaanse politici en gezags dragers wordt, als gevolg van een en an der, de nieuwe meetlat van de moraliteit gehouden. Zelfs de minste van hun jeugdzonden worden trouw gerappor teerd. Intussen is het lawaai over net al of niet invoeren van verplichte aids- en drugstests overal hoorbaar. Over het ver plicht instellen van antecedentenonder zoeken met behulp van leugendetectors wordt een nationale discussie gevoerd. Een meerderheid van de Amerikanen blijkt zelfs voor de doodstraf voor min derjarige misdadigers te zijn. Maar intus sen wordt de mogelijkheid wapens te be zitten en te dragen steeds meer versoe peld. Het conflict over de zeer strikte toepas sing van de zelf-opgelegde morele regels neemt nog toe, nu de kinderen van de ja ren zestig de hoge ambten bereiken. Een onderzoek heeft aangetoond dat 62 pro cent van alle Amerikanen ooit dnigs heeft gebruikt. Van alle huwelijken loopt de helft stuk. Het nieuwe Hite Report zegt dat 70 procent van alle vrouwen die langer dan vijf jaar zijn getrouwd er een buitenechtelijke relatie op na houdt. Die cijfers alleen al geven aan dat er over het persoonlijke leven van nagenoeg iedere Amerikaan altijd wel iets negatiefs te melden valt. De pers houdt staande dat ze alles over een naar hoge ambten dingende Amerikanen zal melden en dat het pu bliek zich dan zelf maar een oordeel moet vormen. Dat is geen ongezonde op vatting. Maar het publiek is in toene mende mate de gevangene van de angst voor duizend en een negatieve maat schappelijke verschijnselen. Het raakt steeds meer bekneld in de steeds hoger oplopende ideologische en morele twis ten die het land verscheuren. Daarom hanteert dat verkrampte en met steeds grotere onzekerheden worste lende publiek vrijwel onmogelijke, tegen strijdige en zelfs dubbele morele stan daards om zichzelf, de natie en zijn lei ders te beoordelen. Dat is een minder ge zonde opvatting die Amerika in toene mende mate in botsing brengt met zich zelf en met de nog altijd hemelhoog ge prezen principes van vrijheid en indivi dualiteit. J n Amerika is het roken van een stickie genoeg om een sinde te maken aan een glansrijke openbare carrière. In Nederland la chen wij hierom. In Frankrijk is pre- J Chirac populair omdat hij een rokkenjager is, in de VS kost dat ^ary Hart de kop. In Engeland is lie gen voor het parlement doodzonde nummer één, in Frankrijk en Italië n! de kiezer dat politici altijd lie gen en gaat over tot de orde van de nÜF». bewondert men een politicus die kans ziet zich te verrij de ^eder'and vliegt Harry van ®n, B®igh eruit. Enzovoort, en zo Fan 3 Lands wijs, 's lands eer. I uen rondje door Europa. Van onze correspondenten na 's betrokkenheid bij grote fi- «aaciele malversaties, zwendel of fraude er een punt in het vóórdeel van een Lt "tUS een st°k om hem mee van erf te slaan. onü t?311 ^au' vanden Boeynants, ren c?,lnJStelVan financiën, was enige ja- vleeffr hoofdpersoon in een enorme deeM w j daarvoor zelfs veroor- vonr h 's geen enkele bezwaar I e man om te dingen naar de post van burgemeester van Brussel, een van de vetste banen van het land. En hij wordt het waarschijnlijk nog ook. De socialistische Minister van Staat Willy Claes is momenteel hevig in het nieuws in verband met fraude met de ziekenkas. Zijn carrière loopt echter niet het minste gevaar. Het roken van een stickie echter, of be trapt worden op een andere vorm van drugsgebruik zou in België wél het acute einde van een politicus betekenen. Het bezit van maar één gram hasj brengt iemand al achter de tralies. Echtbreuk of andere vormen van sek suele uitspatting zijn in het katholieke België eveneens onvergeeflijke zonden. Totnogtoe zijn daarvan bij onze zuider buren geen voorbeelden bekend, maar een Gary Hart zou in België onherroepe lijk zijn ambities moeten opgeven. In Frankrijk ligt dat met de seksuele zeden geheel anders. Een politicus die een slippertje maakt, of er een maitresse op na houdt, die kortom 'van de vrouwtjes houdt' ligt heel goed in de pu- blieke opinie. Het laat namelijk zien dat hij ook maar een mens is. Extra seksuele activiteit levert extra stemmen op. Pre mier Chirac heeft zijn populariteit voor een groot deel te danken aan zijn reputa tie als rokkenjager. In het algemeen kan het de Fransen heel weinig schelen wat politici allemaal uitvreten. Ze hebben namelijk sowieso al een bijzonder lage dunk van de hoge he ren. Nog vorige week bleek uit een en quête dat er algemeen wordt gedacht dat iemand alleen in de politiek stapt om er zelf beter van te worden. Tweederde van de Fransen ziet daarbij absoluut geen verschil tussen linkse of rechtse politici. In Frankrijk tieren de politieke schan dalen welig. Een tijdschrift als Le Ca- Premier Jacques Chirac staat bekend als een rokkenjager. Dat bewijst dat hij ook maar een mens Is, zeggen de Fransen. - foto anp nard Enchainé duikelt het ene na het an dere op. Maar het mag de pret van de politici niet drukken. De publieke opinie is er toch al van overtuigd dat politici lie gen en bedriegen. Een paar jaar geleden moest de socialis tische minister van defensie Charles Hernu het veld ruimen vanwege de ge ruchtmakende Greenpeace-affaire. Zijn ontslag was onvermijdelijk, maar zijn populariteit is sindsdiens als een komeet gestegen. Hij heeft toch maar namens het Franse volk teruggeslagen! Hernu's kansen op het presidentschap zijn rooskleurig wanneer Mitterrand zich niet herkiesbaar stelt. Franse politici kunnen zich heel veel veroorloven. Maar echte financiële malversaties pikt het Franse kiezersvolk niet. De toenmalige presidentskandidaat Cha- ban-Delmas kon in 1974 zijn kansen wel vergeten toen bekend werd dat hij over het jaar 1972 geen belasting had betaald. En de juwelen ter waarde van een paar miljoen die president Giscard d'Estaing ooit cadeau kreeg van zijn vriendje Bo- kassa hebben zijn herverkiezing in 1981 duidelijk in de weg gestaan. Toch is over het algemeen de Franse publieke opinie dermate cynisch dat een politicus het wel erg bont moet maken wil hij worden weggehoond. Aan de overkant van Het Kanaal blijkt men, in weerwil van schreeuwende bou levardkranten en heethoofdige voetbal supporters, zo flegmatiek te zijn als altijd van de Britten wordt beweerd. Schandaaltjes, op het gebied van sex of geld, houden de publieke opinie wel even bezig, maar ze achtervolgen een po liticus meestal niet langer dan een week. Zeker niet wanneer de man in kwestie over bewezen capaciteiten beschikt. Ove rigens gebeurt er, zeker de laatste jaren, weinig dat de toets der zedelijke moraal niet kan doorstaan. Margaret Thatcher heeft, althans in haar kabinet, de zaken strak in de hand. Er is in de Britse politiek één zonde die geen enkele politicus overleeft, en dat is liegen. En dan vooral liegen in het La gerhuis. Het Lagerhuis is een ware tem pel, met een eerbiedwaardige traditie. De sereniteit van dit huis dient te allen tijde geëerbiedigd. Liegen ten overstaan van de volksvertegenwoordiging is een dood zonde. De zaak-Profumo kostte de toen malige minister van defensie niet de kop vanwege zijn avontuurtje met het foto model Christine Keeler, maar vanwege de leugens die hij in het Lagerhuis op hing. In Groot-Brittannië staat de politiek dus in bijzonder hoog aanzien. Van een politicus wordt geëist dat hij altijd de waarheid spreekt. Dit dus in tegenstel ling tot Frankrijk, waar het volk er van uit gaat dat een politicus altijd liegt. Een heel verschil. Het gevolg van een en ander is dat alle Britse politici een zo goed als vlekkeloos leven leiden. In ieder geval voor de uiter lijke schijn, maar zeer waarschijnlijk ook in werkelijkheid. De luidruchtige Britse 'tabloid'-pers zit wel constant op het vin- ketouw voor een lekkere 'kluif, maar veel leveren die inspanningen niet op. Gelukkig bestaat er nog zoiets als de Koninklijke Familie. In Italië is de onverschilligheid van het pu bliek over handel en wandel van de poli tiek zo mogehjk nog groter dan in Frank rijk. Italianen zijn cynici. Ze hebben een zeer lage dunk van de politiek. Het zal ze worst wezen wat de heren uitvoeren. Ze zijn niets anders gewend. De zo goed als totale onverschilligheid ten aanzien van politici beperkt zich niet tot de Italiaanse televisiekijker. Ook de pers heeft geen belangstelling. De sensatie pers, hoewel in Italië prominent aanwezig, richt zich vrijwel geheel op het buitenland, en dan nog hoofdzakelijk op de showbuisi- ness en de sport. De serieuze pers kent geen traditie van 'investigative journalism', spittende journalistiek, zoals die vooral in de Verenigde Staten al menig schandaal aan het licht heeft gebracht. De gemiddelde Italiaan heeft het sterke vermoeden dat in de politiek een hele hoop dingen gebeuren die het daglicht niet kunnen verdragen, dat de kat in het donker wordt geknepen. Maar harde be wijzen komen nooit of te nimmer op ta fel. De Italiaanse politiek is voor buiten landers nauwelijks te doorgronden. Voor Italianen zelf trouwens ook niet, maar ze worden wel dagelijks met de onont koombaarheid van het systeem gecon fronteerd. Het systeem van governo (regering) en sottogoverno (onder-regering) is een on overzichtelijk netwerk van vriendjespoli tiek. Het is een systeem waarin de ene dienst de andere waard is. Baantjes wor den onderling vergeven volgens het prin cipe 'voor wat hoort waf. Zo komt het in Italië voor dat je in de rij voor het loket op het postkantoor staat en een vreemde plotseling iedereen voorbij streeft en onmiddellijk aan de beurt is. Niemand kijkt daarvan op. De lokettist heeft zijn functie waarschijnlijk te danken aan die bevoorrechte. En die gaat dan voor. In zo'n klimaat is het niet verwonderlijk dat de gemiddelde Italiaan geen hoge ethi sche maatstaven aanlegt bij het beoordelen van openbare gezagsdragers. Bijdragen Frans Boogaard (Brussel), Bob van Huët (Parijs), Gerard Kessels (Rome), Roger Simons (Londen).

de Stem | 1987 | | pagina 31