[inisterie wil 60 mille terugvorderen van Hulst „ttitljpf" y joUTEE HOUDT VANDAAG REKENING MET MOEILIJKHEDEN :N ELECAf [ïaTekooi i Geen rijksgeld voor World Fish Centre Geen dienstverlening maar celstraf voor man uit Zierikzee Trekkerongeval zorgt voor verkeersstremming Kokkelvisserij in Zeeuwse wateren aan banden 'Bierwedstrijd was prive-initiatief [EENTE CONTROLEERDE TE GOED EN DECLAREERDE TEVEEL Inval seksclub Pauluspolder Celstraf gewelddadige winkeldief 01SE WILDGERECHTEN SKENS - De bemanning van de visserskot- Breskens 8 heeft gisteren 150 kisten vis, onge- :r 8000 kilo, in de zee gegooid. Dat gebeurde de jachthaven van de vissersplaats. Twee en van de Algemene Inspectie Dienst (AID) en toe, maar konden niet optreden toen de .kabeljauw en wijting in het water verdwe- 134 J-63291 .01652-2905 £239- verboord KIJK OP MOOIE M0( lachthaven dit laar verkopen' Moeilijkheden Gedragslijn TIENDUIZENDEN GULDENS SCHADE DOOR BEOORDELINGSFOUT TERUGHOUDEND BELEID BU UITGIFTE VERGUNNINGEN 01620-31054. KLUNDERTAJ KKSSS Vlarbella rijdt. VRIJDAG 13 NOVEMBER 1987 HORECABEDRIJVEN CLINGE: Strandwacht vecht ontslag aan E IQ5 uw SPECIAUTEITENRESTAURANT HEEFT NU WEER VOLOP Oosterhoutseweg - Teteririgen - 076-713381 Culinair niveau - vriendelijke prijzen DE STEM VANZEELAND T27 '[{AAG/HULST - Het minis- van Sociale Zaken en Werk- heid handhaaft de terugv- j van bijna zestigduizend tover de over 1983 aan de nte Hulst betaalde rijks- ng voor de Wet Werk voorziening. Dat blijkt jet ambtsadvies van het Di- :aat-Generaal Sociale Ze- Ben W van Hulst hebben tegen de te rugvordering beroep aangetekend. Dat beroep is gisteren behandeld door de afdeling voor de geschillen van be stuur van de Raad van State. Een woordvoerder van staatssecre taris L. de Graaf, van Sociale Zaken en Werkgelegenheid, heeft in een re actie op dat beroep gezegd de bezwa ren van het gemeentebestuur van Hulst ongegrond te vinden. De rijks vergoeding die het ministe rie wil terugvorderen heeft betrek king op kosten die gemaakt zijn voor het sociaal-culturele werk in Hulst en kosten die gemaakt zijn voor onder zoekswerkzaamheden. Dit werk is ge daan door werklozen met behoud van een uitkering. Volgens het ministerie zou bijna twintig duizend gulden ten onrechte gedeclareerd zijn voor kosten bij het sociaal-culturele werk. De kosten hebben betrekking op het Project Mensen zonder Werk Hulst-Honte- nisse. Van de onderzoekskosten wil het ministerie veertigduizend terug vorderen, omdat B en W van Hulst kosten zouden hebben opgevoerd die niet tot het de onderzoekswerkzaam heden behoren. Het onderzoek hield verband met het behandelen van aanvragen om een uitkering inge volgde de Wet Werkloosheidsvoorzie ning. De extra gedeclareerde kosten zou den gemaakt zijn voor het controleren van inlichtingen op inkomstenbrief jes en aanpassing van uitkeringen. De afdeling voor de geschillen van be stuur van de Raad van State zal in dit beroep advies uitbrengen aan de Kroon. De Kroon doet vervolgens uit spraak. ijvangst overboord gezet Skoda 130 GL «verslaggevers derop de dag nam de AID in Breskens drie kisten vis '.een kleinere vissersboot in beslag. Woensdag legde in Vlissingen reeds de hand op veertien kisten, 'eveer 600 kilo vis. louden. Li< Lichtmetalen wielen tegen ra Twee feestelijke e» zeer gedistingeerde kombinaties in zwarlii de nieuwe roklengtei Polyester/viscose. Maten 38-44 'jCj^ I Zwarte uniblazer gekombineerd met gedessineerde rok. Zeer fraai belijnd. Polyester/viscose. isingen ging het er hard ie. Bewoners van de Bou- igeerden geschokt i vier grote visserskotters ter 30.000 kilo vis over- d gooiden Op het moment leen van AID'ers wilde con feree welke vis er aan land et werd, vielen er klappen t behulp van de politie werd controleur ontzet de andere kant van de terschelde trok de Bres- s 8 rond half zes de nodige lacht De bemanning onder toeziend oog van )dere vissers, die reeds aan 1 waren, de vis overboord. bemanning deed dat, omdat anders konden rekenen op cslagname en later een boete. De aanvoer van Ibeljauw, schol en sinds kort kwijting is verboden. n onze verslaggever 0STBURG - Loco-burge- •sster j. Thomaes heeft let verbazing kennis geno- [en van het standpunt van watersportvereniging iskens. Hij vindt het krkwaardig dat het be tair van de vereniging na (en eventuele overname pi de watersportvoorzie- N nog bepaalde gemeen- ike garanties wil heb- rjrenlang is vanuit de water- yjrtvereniging aangedrongen ue privatisering en nu het rer is, komt er even een aar dig. Het is net als bij een als je het grote schoenen «t durft het niet te lopen,", •j ihomaes, die er overigens r vertrouwen in heeft dat de E°P doorgaan. Hij ver wit dan ook dat de privati- yig nog voor het eind van dit I ijtes'ag kan hebben. I r zijn wel andere gegadig- ii. maar de gemeente ver in liefst aan de vereni- jj" meer omdat die ook '«uitbreidingsplannen heeft, het plan voor de bouw i.jr, .^h 'woontoren' en het Fhten van een zeilschool. Vandaag komt de rest van de vissersvloot binnen. In Bres kens moeten nog twee grote visserschepen, de 57 en de 14, aanleggen. Het lossen is van morgen om 05.00 uur begonnen. Naar Vlissingen stoomden vannacht acht grote kotters op. Insiders verwachten dat ze ieder 20.000 ton Verboden vis' aan boord hebben Vermoede- lij k zullen de vissers die verbo den vangst overboord zetten De politie houdt rekening met moeilijkheden bij de vismijnen. In West-Zeeuwsch-Vlaanderen is de politie in verhoogde staat van paraatheid gebracht Dat houdt in dat de politieagenten oproepbaar moeten zijn. De West-Zeeuwsch-Vlaamse agenten missen daardoor van daag een feestje in Limburg, waar een van hun collega's in het huwelijk treedt Groeps commandant G. Doosje denk overigens dat er geen moeilijk heden ontstaan. „Ik reken op de redelijkheid van de Breskense vissers. Maar wij moeten met alle mogelijkheden rekening houden". Ook in Vlissingen houdt de politie extra manschappen achter de hand. Volgens een woordvoerder van het Vlis- singse korps moest de politie een keer uitrukken naar de vismijn. Daar moest volgens hem echter niet opgetreden worden. De inbeslagname van de vis en de verhoogde paraatheid ge schiedde in nauw overleg met het Openbaar Ministerie in Middelburg. Persofficier van Justitie mr. S. Tempel beves tigde de inbeslagname van de Vlissingse vis op woensdag en sloot verdere inbeslagnames niet uit. „Wij handelen naar bevind van zaken", zei hij cryptisch, toen hem gevraagd werd wat de gedragslijn van Justitie is. De Breskense vissers zijn woedend dat hun collega's in Stellendam gisteren tot 14.00 uur ongestoord al hun aange voerde vis legaal konden mij nen. Zij hadden bericht gekre gen dat er niets in beslag geno men zou worden. M. Versprille, de Breskense visser die giste ren de vis overboord gooide: „Het is me niet duidelijk ge worden van wie dat bericht kwam. Ik denk van de officier Lege viskisten van de Br. 8 worden in Breskens aan land gebracht Even daarvoor za ten de kisten nog vol met kabeljauw, schol en wijting. Die vis is echter in de Wester- schelde gestort. van justitie. In Den Helder kan nou niets meer, in Vlissingen FOTO PETER NICOUI en Breskens ook niet. Op Goe- een deel van de vissersvloot ree wel. Zo proberen ze telkens rustig te houden". Van onze verslaggever PHILIPPINE - Een ongeval in de Kasteelstraat, waarbij twee landbouwtrekkers waren betrokken zorgde gistermiddag in Philippine voor een verkeersstrem ming van enkele uren. De schade aan de voertuigen en aanhangwagens bedroeg vol gens een schatting van de poli tie enkele tienduizenden gul dens. De beide bestuurders, A. van H. uit St.-Kruis en G. den H. uit Schoondijke zijn onge deerd. Het ongeval gebeurde om 12.45 uur. Van H., rijdend in de richting van IJzendijke, vond een stilstaande tankwagen op haar weg, die op dat moment aan het lossen was bij het pompstation in de Kasteel straat. Na even gewacht te hebben week zij uit naar de linkerrijbaan om de tankwa gen te passeren. Op datzelfde moment kwam Den H. met grote snelheid vanuit tegenge stelde richting Philippine in gereden. Beiden dachten dat 'het nog wel kon', maar deze beoorde lingsfout kreeg desastrueuze gevolgen. Den H. moest nood gedwongen uitwijken, ramde de stenen omheining bij een woonhuis en kwam tenslotte gekanteld in de voortuin te recht. En passant raakte hij nog een aanhangwagentje van de PTT dat tegenover het pompstation stond geparkeerd. Eén van Van H.'s aanhangwa gens was flink geraakt: de ach teras compleet afgebroken. Zij De gekantelde tractor in het voortuinje in Philippine. FOTO DE STEM COH J. DE BOER had bij haar uitwijkmanoeuvre ook de tankwagen nog geraakt. Omwonenden verklaarden dat er een 'klap als een kanons kogel' had geldonken. Niet ver wonderlijk, volgens de politie: „als zo'n volgeladen bietenwa gen eenmaal gaat schuiven, zit er natuurlijk een enorm ge wicht achter". Er moest giste ren een kraan aan te pas ko men om de weg weer vrij te maken. Het verkeer werd zo lang omgeleid via Havenstraat en Weststraat. Volgens bewoners van de Kasteelstraat doen zich ter plekke regelmatig levensge vaarlijke situaties voor. Die zouden ontstaan doordat trek kers die vanuit westelijke rich ting Philippine in rijden veel vaart moeten maken, omdat de weg een stuk oploopt. Vervol gens storten ze zich via de bocht de kern in, waar enkele bossages ook nog eens zorgen voor een beperkt uitzicht. Burgemeester J. van Rest, die gisteren even een kijkje kwam nemen bij de plaats van het ongeluk, zei blij te zijn dat er geen gewonden waren „Maar het is een hele verve lende zaak. Als wagens met hoge snelheid het dorp binnen rijden en ze. hebben zo'n twin tig ton bieten achter zich, dan is dat natuurlijk niet te beheer- sea Voor hetzelfde geld wor den bijvoorbeeld kinderen het slachtoffer", aldus Van Rest. Volgens haar is de politie in elk geval attent op de situatie en wordt er ook regelmatig gever baliseerd. ■Vinpirvk r uei Pro- leen o gisteren in Ir» Van landbouw en visse- DELBURG - De rijks- ««heid gaat de kokkelvis- Jaar in,^ee^an<i volgend inJi?i ?aar ftwndjesmaat rekbaar komen. Die king kreeg het pro- «ciebestuur gisteren in eesnroii- van net mimste- au landbouw en visse- kokkelvisserij kwam dit najaar in opspraak toen bleek dat de hele Nederlandse vloot (meer dan dertig schepen) zich op de Oosterschelde had gestort en zelfs de vuile Westerschelde ging bevissen. Dit alles omdat de kokkels in de Waddenzee op waren, terwijl de vraag naar dit zeeprodukt groot was. Tot woede van vissers en na tuurbeschermers richtte de vloot schade aan aan natuurge bieden en mosselpercelen. De stuurgroep Oosterschelde en het Zeeuws provinciebestuur namen die kritiek over. En dat heeft geholpen, zo on dervond gedeputeerde R. Barbé gisteren in het gesprek met on der andere de directeur visserij W. Tacken. „Men is ervan doordrongen dat de gang van zaken in strijd is met de af spraken die over het beheer van de Oosterschelde zijn ge maakt. Het is duidelijk dat de vergunningen te ruim bemeten zijn. Daar zullen dan ook na dere voorwaarden aan gesteld worden," aldus Barbé, die ver der te horen kreeg dat het mi nisterie 'zeer terughoudend' zal zijn in het uitgaven van nieuwe vergunningen. Op het ogenblik liggen er enkele tientallen aan vragen in Den Haag. Vooral omdat ook kokkels zijn opgevist uit de vuile Wes terschelde wordt waarschijn lijk ook de kwaliteitscontrole verscherpt. Dat is nodig nu de kokkels zich meer en meer ont poppen als een gewild export artikel. Hoewel de gedeputeerde de zorgen van de Zeeuwse vissers over de quotering en alle rege lingen die daaraan te pas ko men, nadrukkelijk naar voren bracht, boekte hij op dat punt minder succes. Ook op het mi nisterie wacht men af wat het visserij-debat in de Tweede Kamer op 7 december zal ople veren. Van onze verslaggever CLINGE - De Clingse horecabedrijven zul len de Inspectie voor de Drankwetgeving in Rijswijk laten weten dat ze met de organi satie van de veelbe sproken bierwedstrijd niets te maken had den. „Het ging louter om een privé-initiatief", aldus A de Maagt die de boek houding van enkele Clingse café's verzorgt en gisteren naar buiten trad als woordvoerder. „De organisatoren mochten daarbij gebruik maken van de plaatse lijke horecalokaliteiten, mits het er fatsoenlijk aan toe zou gaan. En dat is ook gebeurd. Eigenlijk was het helemaal geen wedstrijd, maar een kroegentocht met behen digheidsspelletjes. Meer een soort carnavals feest". De Maagt wijst erop dat de deelnemers voort durend begeleiding bij zich hadden. „Het is ge woon allemaal in netheid verlopen. Met carnaval wordt er heel wat meer gedronken. Hier mochten de deelnemers niet eens meer dan vier pilsjes drinken. In mijn ogen is de zaak gewoon veel te veel opgeblazen". De Maagt heeft zijn cliënten geadviseerd ieder voor zich een brief terug te schrijven naar de Inspectie, met daarin de mededeling dat ze in principe helemaal niets met de bierwedstrijd te maken hadden. Daarbij zullen ze volgens hem ook melden dat ze voor taan wel beter zullen op letten om zich voor een dergelijk evenement te laten lenen. Van onze verslaggever OOSTBURG - Een door de gemeente Oostburg ontsla gen strandwacht heeft te gen dit ontslag beroep aan getekend bij de kantonrech ter. De betrokkene was op 11 juni dit jaar aangesteld en werd op 30 juni op staande voet ontslagen. „Tijdens controle van de strandposten werd geconsta teerd dat er in één strandpost sprake was van een situatie die afbreuk deed aan het goed functioneren van de betrokken strandwacht", staat te lezen in een voorstel, waarin het college de raad toestemming vraagt om een rechtsgeding te mogen voeren. Verder wordt erop gewezen dat eerder, tijdens een kennis makingsbijeenkomst met de strandwachten, uitdrukkelijk kenbaar is gemaakt dat on geoorloofd gedrag zou leiden tot beëindiging van het dienst verband. Van onze verslaggever PAULUSPOLDER - De rijkspolitie heeft gistermiddag een inval gedaan in een seksclub in de buurtschap Pauluspol der. Daarbij is een alarmpistool met bijbehorende munitie in beslag genomen. Tegen de 33-jarige bewoner FT. is proces verbaal op gemaakt. De politie was tevoren getipt dat er in het pand mogelijk vuur wapens aanwezig waren. Tijdens de actie, die rond drie uur be gon, werd het gehele pand doorzocht en de aanwezigen gefouil leerd. Het aangetroffen alarmpistool was volgens een woordvoer der van de politie vrijwel niet van een echt vuurwapen te onder scheiden. Aan de actie in de seksclub deden zes agenten van de rijkspolitie uit Hontenisse en Hulst mee. MIDDELBURG - Het rijk stopt geen cent in de ont wikkeling van een World Fish Centre op Neeltje Jans. Dat werd gisteren duidelijk in het visserij-overleg tus sen het Zeeuws provincie bestuur en vertegenwoordi gers van het ministerie van landbouw en visserij. De provincie had gehoopt dat het rijk op z'n minst wel wat geld zou over hebben voor on derzoek en educatie in het cen trum. Tijdens het gesprek werd gedeputeerde R. Barbé die illu sie armer. „Men wil het onder zoek concentreren bij het rijks instituut voor visserij-onder zoek (RTVO) en dat zit ook al krap. Daarom zit een rijksbij drage er niet in," aldus Barbé na het overleg. Het World Fish Centre zal nu van de grond moeten komen met geld van het bedrijfsleven Binnen de visserij-sector be staat wel belangstelling voor het project, maar een bunde ling van krachten is tot nu toe niet gelukt, dit ondanks pogin gen van de kamer van koop handel in midden-Zeeland. De provincie heeft al toegezegd jaarlijks vijftig mille in het visserij-centrum te willen stoppen. Van onze correspondente MIDDELBURG - Voor het plegen van een serie winkel diefstallen in het voorjaar in Middelburg en Vlissingen is de 26-jarige Vlissinger G.C. donderdag door de politie rechter te Middelburg bij verstek veroordeeld tot een ge vangenisstraf van zes weken, waarvan twee weken voor waardelijk. In de strafmaat werd rekening gehouden met het feit dat C. al vele malen eerder voor iets dergelijks met justitie te maken had gehad en bovendien dat hij wegens diefstal van een paar schoe nen uit een winkel in Middelburg geweld had gebruikt tegen de filiaalhouder en winkelbediende. Dit gebeurde toen hij op heter daad werd betrapt en het winkelpersoneel hem trachtte aan te houden. C. had bij die gelegenheid wild om zich heen geslagen en geschopt, hetgeen hij overigens later tegenover de politie ontken de. De 29-jarige vrouw BL. uit Middelburg en haar Vlissingse fa milielid SL. werden (eveneens bij verstek) veroordeeld tot boetes van respectievelijk 200.- en 400.- waarvan de helft voorwaar delijk. De beide dames hadden in februari en april in winkelbe drijven in Middelburg him dagelijkse boodschappen gedaan zon der hiervoor bij de kassa af te rekenen. Van onze correspondente MIDDELBURG - Voor in braak in een woning, en diefstal van een bromfiets en het bezit van een kleine hoeveel amfetamine en co caine eind vorig jaar, stond de 21-jarige JE. uit Zierik zee donderdag voor de poli tierechter in Middelburg. Alle feiten had E. destijds te genover de politierechter be kend, maar donderdag kwam hij daar gedeeltelijk op terug. Met een bromfietsdiefstal zou hij niets te maken hebben en de drugs die in zijn woning waren gevonden zouden zijn 'achter gebleven' na een feestje van druggebruikers. De bekentenis die hij in deze zaken had afgelegd zouden te maken hebben met het feit dat E. geen zin had om ook de kerstdagen in een cel door te brengen. 'Om er maar snel vanaf te zijn' had hij één en an der dan ook toegegeven. 'Een onwaarschijnlijk verhaal' zo oordeelde officier van justitie Mr. Nijmeijer, vooral ook om dat E. al vele malen eerder voor soortgelijke zaken terecht had gestaan. Het door de verdediging in gediende dienstverlenings- voorstel werd door hem reso luut van de hand gewezen: E. heeft voldoende kansen gehad en nu moet hij maar eens voe len, aldus de officier, waarna hij een gevangenisstraf eiste van twee maanden. Ook poli tierechter Mr. Nomes voelde niets voor dienstverlening, maar wel verlaagde hij de geëiste straf tot zes weken.

de Stem | 1987 | | pagina 9