s c Haagse asperges Imago jenever opkrikken DESTEM BO NEEMT MAATREGELEN TEGEN OVERVALLEN In een brief aan de cliënten kondigt de directie van de Rabobank maatregelen aan die de veiligheid van klanten en werknemers van de bank moeten verzekeren. Uiteraard onder druk van de vele overvallen van de laatste tijd. De bank wordt er echter niet klantvriendelijker op. AAN TAFEL: BROCCOLI GROOTSLIJTERS: VRIJDAG 13 NOVEMBER 1987 p Niet behulpzaam beleefd zijn' Door Edo Sauren 'W ij zijn ons ervan bewust dat de maatregelen cliënt-onvriendelijk kunnen overko men. Wij vragen daarvoor begrip. Reeds nu vragen wij u om de deuren niet voor anderen te openen of open te houden', zo staat in de brief van de Rabo-directie aan de klanten. Het gaat om een aantal beveiligingen in de toegangsdeuren, of met een elek tronisch slot of met een metaaldetec tor. De beveiligde deuren worden door de medewerksters van de bank geopend. „Dus s.v.p. daar niet be hulpzaam of beleefd zijn!". De Rabobank heeft in Breda zes bijkantoren uitgerust met een elek tronisch voordeurslot en bij de in gang van het kantoor in het winkel centrum Moerwijk is zelfs een me taaldetector geplaatst. Het aantal bankovervallen in Ne derland neemt de laatste jaren hand over hand toe. Breda alleen al telde vorig jaar acht bankovervallen en dit jaar al zeven. Tot nu toe werden er dit jaar vier overvallen opgelost, het zelfde aantal van het gehele vorige jaar. Het zijn vooral de bijkantoren die het doelwit zijn van de overvallers. Binnen het gestructureerde overleg orgaan van de Nederlandse banken wordt bekeken wat de banken te doen staat. Deze samenwerking heeft inmiddels al geleid tot een voorlichtingsfilm voor het bankper soneel. Op de film is het verloop van een bankoverval uitvoerig vastge legd. Het bankpersoneel kan daar door enig indruk krijgen, hoe het toegaat bij een bankoverval en hoe te reageren. Bij banken wordt niet graag ge sproken over de beveiligingsmetho den. Zonder uitvoerig in te gaan op alle interne beveiligingen spraken wij met bankdirecteur C. Ruijs van de Bredase vestiging van de Rabobank over mogelijke beveiligingen. De Ra bobank kent verreweg de meeste bij kantoren (2400, ook in afgelegen ge bieden). Dat is drie keer zoveel als de twee andere grote banken. BUNKER Hoe is de veiligheid van zowel klan ten als personeel van de banken te verbeteren. Moeten alle bankkanto ren langzamerhand een soort bun ker worden? „De methode van beveiliging hangt nauw samen met de ligging van een bankkantoor. Als je weet dat er zo'n 400 cliënten per dag binnen komen, dan kun je niet met een ge sloten deur werken. Bij kleinere kan toren kan dat wel, zodat het perso neel meestal precies weet wie er bin nen wordt gelaten. Elk kantoor is zo in te richten dat het dan wel niet di rect een onneembare vesting wordt, maar dat het in elk geval dermate on aantrekkelijk is om daar een overval te plegen, dat andere gelegenheden eerder aan bod komen. Deze me daille heeft echter een keerzijde. Naarmate je de kantoren beter bevei ligt, vergroot je tegelijkertijd de druk op het personeel. De mens blijft altijd de zwakste schakel in de keten van het geldverkeer. Maak je van de kan toren zelf een soort bunker, dan wordt juist die zwakke schakel kwestbaarder", aldus Ruijs. Van de bijkantoren bunkers ma ken is dus geen oplossing. Wat heeft het personeel ter beschikking om zich enigermate veilig te voelen? ledereen kent natuurlijk de bekende 'knoppen', die ergens onder de balie zitten en waarmee het personeel stil alarm kan slaan. Wordt daar veel ge bruik van gemaakt? ALARMKNOP „Het is niet direct onze plicht het geld te bewaken. Wij zijn er om te bankieren. Het safe opbergen van geld vormt slechts een onderdeeltje van dat bankieren. Het heeft geen enkele zin om de held uit te gaan hangen bij een overval. Ook niet voor de kassier, die wellicht achter kogelvrij glas zit. Op het moment dat hij iets doet, of ook zelfs maar een poging in die richting onderneemt, kan hij anderen, die zich in een meer onbeschermende positie binnen het bankgebouw bevinden, in gevaar brengen. Wat kan de bankemployé doen als een cliënt de loop van een revolver op zich gericht ziet. Niets. De alarmknop is dan niet het eerste waaraan men moet denken, de vei ligheid van klanten en personeel staat voorop", zegt directeur Ruijs. De bankovervaller gaat meestal niet impulsief te werk. Hij of zij is niet te vergelijken met iemand die in een opwelling een greep in een kas bij de kruidenier op de hoek doet. NERVEUS „Echt amateuristisch is de bankover valler niet. Hij moet eerst een be hoorlijk aantal drempels overwonnen hebben, voordat hij een bankoverval gaat plegen. Allereerst moet hij zich toch een wapen of een daarop gelij kend voorwerp aanschaffen. Hij moet zich toch op z'n minst enigs zins op de hoogte stellen van de gang van zaken bij een bankkantoor. Van echt amateurisme kun je dus vrijwel nooit spreken. Wat er nog aan amateurisme overblijft zit 'm wellicht meer in het optreden van de overval ler. Vaak zeer nerveus en gespannen tot en met. Hij of zij kan bij het minste Door Emile van Kessel November is de maand waarin weer volop schorseneren in de groente winkels worden aangeboden. Lief hebbers noemen deze lange dunne zwarte wortels ook wel winterasper- ges maar de meest in het oog sprin gende benaming is wel 'Haagse as perges'. in klaargemaakte toestand is er in derdaad enige gelijkenis tussen schorseneer en asperges te ontdek ken, al moet men dan wel over een levendige fantasie beschikken. De kwaliteit van eerstgenoemde groente is echter beduidend minder, wat on der meer tot uitdrukking komt in een flink lagere prijs dan voor het 'witte goud' moet worden betaald. Voor een kilo schorseneer betaalt u rond de twee gulden. Schorseneer wordt veel in België en Duitsland gegeten, terwijl het pro- dukt in ons land weinig bekendheid geniet. Het is een smakelijke groente, die zich evenwel niet gemakkelijk laat schoonmaken. De wortels moeten namelijk worden geschrapt, waarbij een tamelijk kleverig melksap vrij komt. In stukjes gesneden schorse neer worden in ongeveer twintig mi nuten gaargekookt in water met een scheutje citroensap en vervolgens af gegoten. Hierna kunnen ze in boter of olie worden gebakken en met fijn gewreven knoflook en peterselie op smaak worden gebracht. Selderij wordt als groente en als aromatisch kruid gebruikt. In de herfst- en wintermaanden is er elk jaar een ruime aanvoer van zowel de knol- als de bleekselderij. Beide wor den als groente genuttigd, terwijl de knolselderij ook gebruikt wordt als smaakmaker in de soep. Harde, zware knollen garanderen een goede kwaliteit. Knolselderij is bovendien een gezonde groente vanwege de bloedzuiverende werking van de aan wezige etherische olie. In blokjes ge sneden, in boter gaargebakken en met geraspte oude kaas bestrooid heeft u een smakelijk groentegerecht op tafel. Als aanvulling bij een brood maaltijd kunt u gebakken plakken knolselderij serveren, bestrooid met peper en zout. Daarnaast is er de klassieke bereiding waarbij de in blokjes of reepjes gesneden knol wordt gesmoord en opgediend met een melksausje. Bleekselderij is nauw verwant aan de knolselderij maar is een fijnere groente. Deze groente dankt haar naam aan de bleke kleur van de blad stelen. Frisse bleekgekleurde blad stelen, een knapperige steel en bla deren die geen bruine kleur hebben zijn bij de inkoop aanwijzingen voor verse produkten. Bij het schoonma ken worden de wortels en de buiten ste lelijke bladeren verwijderd. De groente kan gekookt of rauw worden gebruikt. De dunne uiteinden van de steel met de malse blaadjes worden rauw gegeten. Opgediend in een glas ijskoud water (dit maakt de groente knappend bros) worden sel derijstengels opgediend aan het einde van een maaltijd of als garni tuur geserveerd bij een glas bier of een borreltje. De prijs van knol- en bleekselderij schommelt momenteel tussen de 1,25 en 1,45. Andere groenten die momenteel ruim worden aangeboden met een goede kwaliteit zijn bloemkool (nog steeds!) en winterwortelen. De prijs van de of geringste in paniek raken. Het is daaróm belangrijk dat het personeel heel koel blijft en elke verwarring vermijdt, zodat de overvaller niet in paniek wordt gebracht, waardoor hij mogelijk zijn wapen gaat gebruiken". Wat kan er dan gebeuren om toch het gevoel voor veiligheid binnen de bankkantoren te verhogen? Filosofe rend over mogelijke beveiligingen komt de heer Ruijs op het volgende beeld. „Het zou wel eens kunnen dat we bij de toegang tot de bank steeds meer sluizen in moeten gaan bouwen. Wij hebben daar nu de eerste stappen toe gezet. Je komt onze kantoren nu via een halletje binnen. Via de bui- tendeurkomt men in een soort hal letje. De volgende deur kan daarna pas geopend worden als de buiten deur weer dicht is. Andersom werkt het ook zo, de twee deuren kunnen nooit tegelijk open. In het bijkantoor in het winkelcentrum Moerwijk is daarbij nog een metaaldetector ge plaatst. Deze is vrij precies en rea geert bijvoorbeeld niet op sleutels". Het bankpersoneel heeft via een monitor zicht op de mensen die zich in het voorportaal bevinden. Gaat het metaaldetector-alarm over, dan kan het bankpersoneel zien of het bijvoorbeeld gaat om een kinderwa gen of wellicht om andere metalen voorwerpen. Via een intercom kan het personeel dan vragen of de per soon in het voorportaal het metalen voorwerp even uit zijn zak wil leggen en nog eens door de detectorstraal wil lopen. GEWAPENDE WACHT „Honderd procent waterdicht is dat systeem nooit, maar je bouwt weer een drempel in die een potentiële overvaller toch weer moet overwin nen eer hij in de buurt van de kassa's kan komen", zegt Ruijs. De nieuwe aanpak van de Rabo bank heeft inmiddels al een eerste succes afgeworpen. In de Haagse Beemden bleef het bij een poging tot overval toen de binnenstormende overvallers tegen een gesloten deur oprenden. De overvallers in spé zijn op dezelfde dag nog door de politie in de kraag gegrepen. Een gewapende wacht in elk bankgebouw neerzetten, zoals je dat op Amerikaanse films wel eens ziet, vindt Ruijs beslist geen oplossing. „Met gewapende mensen lok je al leen maar wapengeweld uit en daar bij is dit financieel onmogelijk te ver wezenlijk. De Nederlandse banken tellen zo'n 24.000 bijkantoren. Stel dat je zo'n 70.000 per security- guard betaalt, dan komt dat op een bedrag van 1,2 miljard per jaar". Maar zijn al die maatregelen wel no dig. In de toekomst is er toch nauwe lijks nog sprake van geldverkeer. Niemand hoeft meer geld te halen bij een bank. Je stopt een ponskaartje in een apparaat en automatisch wordt het verschuldigde bedrag van je rekening afgeschreven. Heeft er dan nog iemand behoefte aan geld? „Dat is,nog verre .toekomst. Onge twijfeld zalidat wel een keer komen en dan ontstaan er weer nieuwe vor men van criminaliteit. Maar zolang we die situatie nog niet bereikt heb ben, moet je je met de hedendaagse praktijk bezighouden en de proble men van nu zoveel mogelijk probe ren optelossen". winterwortelen ligt rond de gulden per kilo. Ze worden ongewassen en gewassen aangeboden wat uiteraard ook in de prijs tot uitdrukking komt. Wanneer u trek heeft in een lekkere hutspot, dan kunt u deze groente evenals de uien niet laten liggen. Bo vendien zorgt het hoge gehalte caro- teen dat deze wortelen bevatten er voor, dat ons lichaam aangesterkt wordt met vitamine A. Verse winter wortelen voelen stevig aan en heb ben geen uitgelopen nieuw blad. BRANDMERKEN Fireprint is de naam van een ap paraatje waarmee eenieder zijn eigendommen kan brandmerken. Het werkt volgens het principe van een elektronische aansteker. Met behulp van de bijgeleverde roestvrijstalen letters kunnen ini tialen worden aangebracht op nagenoeg ieder materiaal, aldus Falco in Vriezenveen, dat de Fi reprint op de markt brengt. Prijs 27,50. SPORTFIETSEN Wie meer wil weten over race- en sportfietsen kan daarvoor terecht in het door Kluwer uitgegeven boek 'Race- en sportfietsen' van Bert Alfrink, waarvan onlangs een geheel bijgewerkte versie is verschenen. In 200 bladzijden vertelt oud-wielrenner Alfrink al les over constructie, werking en onderhoud van dit soort fietsen. De prijs is 29,90. ASBAK MET FILTER Onder de naam UFO-101 brengt de firma Gebroeders Smith BV in Rotterdam een asbak op de markt die beschikt over een inge bouwde koolstoffilter en een ven tilator. Het lijkt een aardige tege moetkoming aan mensen die 'on gewenst meeroken'. De ventila tor treedt in werking als de asbak 40° wordt geopend. De rook ver dwijnt dan in het filter. De ventila tor werkt op een batterij. De as bak, die in verschillende kleuren verkrijgbaar is, moet wel f65 kosten. BEKER VOOR IN DE AUTO Geen geknoei meer met drinkbe kers, koffiekopjes of blikjes fris in auto, boot of vrachtwagen, zo meldt Handelsonderneming Jon kers in Nieuwleusden enthou siast. „Met de Calypso bekerhou der kunt u rustig tijdens het rij den uw drankje wegzetten zon der dat u het risico loopt om meer koffie in uw auto terug te Een van de manieren om de da lende omzetten van de dranken handel een halt toe te roepen is het verbeteren van het imago van jenever en andere soorten vader lands gedistilleerd. Ook zou kun nen worden overwogen aanslui ting te zoeken bij buitenlands ge distilleerd door jenever te slijten in flessen van 0,7 titer in plaats van de gangbare één-literflessen. Voor de handel ontstaat dan de eenmalige kans een nieuw, mar ge-gunstig prijsniveau te zetten aldus voorzitter E. van der List van de Vereniging van Grootwin kelbedrijven in Alcoholhoudende en Alcoholvrije Dranken. Volgens Van der List worden vooral de grootslijters getroffen door de dalende omzet die mede het gevolg is van gewijzigd alco holgebruik door de consument. De geldomzet van de grootslij ters is in het eerste halfjaar van 1987 met 4,2 procent gedaald in vergelijking met het jaar daar voor. Daarentegen behaalden de kleine slijters volgens hem nog een 'bescheiden' stijging van 0,3 procent. Naast het verbeteren van het imago ziet de VGAAD-voorzitter nog enkele andere lichtpuntjes. De voorkeur van de consument voor 'minder maar beter' biedt de mogelijkheid het assortiment uit te breiden met kwalitatief hoog staande produkten met een ho gere toegevoegde waarde. Bo vendien heeft de overheid inge zien dat verdere verhoging van de accijns geen zin meer heeft. vinden dan in uw kopje". Vol gens Jonkers, importeur van de beker, past het ding zich volledig aan aan alle bewegingen van het voertuig, zelfs een noodstop of een slalom. De beker kost 39,50. Er wordt vooral gere kend op belangstelling van be roepsvervoerders. DE MUUR 'De Muur van Berlijn' is de naam van een nieuw gezelschapsspel dat onlangs op de markt is ge bracht. Bij dit spionagespel gaat het er om agenten door de stra ten van Berlijn te loodsen en ze, over de Muur, in de vijandelijke ambassade binnen te brengen. „De speler met de meeste durf en stalen zenuwen maakt een goede kans om winnaar te wor den", wordt namens fabrikant Borka BV gemeld. Ja ja. Het spel is ontworpen voor twee of meer personen en kost f 49,95. Automatische deuren die niet gelijktijdig worden geopend vormen een extra drempel voor overvallers In spé. FOTO DE STEM/ BEN STEFFEN

de Stem | 1987 | | pagina 17