e Zevende Hemel Tiffany Hulst 'Don Quichote' van Nureyev door Ballet van Vlaanderen STEM GIDS THEATER DONDERDAG 12 NOVEMBER 1987 >ergen, Brakman, Liberg Mozart in Zuidlandtheater offieconcert met gitaarmuziek üo Parpaillot Kontrast True Stories Trafasi bij Aster Sammy Price. Sammy Price in Porgy and Bess Eerste Pop-Party in Veilinghal Goes Weer jazz in 'Summertime' De Verkeerde dood in stadsschouwburg te St-Niklaas LSË Naïeve schilderijen van Hetty Michels Grafisch werk Hermine Müller Elise Lamotte in Trouvaille Terneuzen Sanchez Flores I T1 ZEVENDE HEMEL It zich af in het hartje het Antwerpse Schip- jrartier. Auteur Jan tiaens heeft in een en wrang werk met komische ondertoon het wereldje beschre- van de homo-wereld. tergroep Multatuli uit erpen speelt dit stuk za- jag 14 november voor de te keer. Dit jubileum is in de eigen zaal, maar in zalencentrum Tiffany te De muziek is geschreven Patrick Hiketick en de re is in handen van Guido eremans. De Zevende He mel is een café waar in de vroge morgen drie homo's in hun travestietkleding na het werk nog wat komen nakaar ten. Zij praten over hun proble men, hun apartheid, margina liteit en de hoop op nog eene beetje geluk. Schrijnend is hun relaas over de eenzaamheid die zij vrijwillig kozen omdat ze tot de zelfkant van de maatschap pij horen. Het trieste relaas wordt onderbroken door grap pige gebeurtenissen, die ook de andere kant van de medaille tonen. Aanvang 21.00 uur, toe gang 8,50, bestellen via Tiffa ny. Het aantal plaatsen is be perkt. SHOW van Piet Bam- _gen, een kindervoorstel- jg van Piet Brakman, ca ret van Hans Liberg en t blazersensemble Pepin :t een Mozart-concert: Dp keuze deze week in programma van het euzense Zuidlandthea- iBambergen speelt morgen, "dag 13 november, de hoofd- in de klucht Privé voor ee, samen met Rudi Falken- en en Monique Smal. Bam- gens vroegere televisiepart- René van Vooren heeft het in het Nederlands ver- d, want het is oorspronke- 'k in het Engels geschreven r John Chapman en dave iman. Het verhaal gaat ver een dame met zeer vrije jvattingen over huwelijk en 1 "iouw. Hara appartement ordt betaald door haar be- stigers, die echter niets we- van elkaar en hun geza- lenlijke liefde. Alles gaat led, tot op een dag het 'dienst- loster' in de soep loopt. De invang is 20.00 uur en de toe- ang bedraagt 24. Ter gelegenheid van de in- Kht van Sinterklaas in Ter- euzen geeft de bekende eeus-Vlaamse bard Piet rakman zaterdag 14 novem- eeb kindervoorstelling, aarbij hij zijn nieuwe kinder aat 'Die Dai Ding' presen- srt. De stoet van de Sint en n gevolg zal na een optocht i het Zuidlandtheater eindi- De voorstelling daar be at om 16.00 uur en de toegang draagt 4. Zaterdagavond, als de Sint E GITAARMUZIEK hoort et alleen in Spanje thuis, nas geruime tijd oefenen eningen serieus om het latenspel in de vingers te 'ygen. Accoorden slaan bjkt dan heel wat anders an het virtuose spel dat de lasieke gitaristen ten ge- ere brengen. 1 de Nederlands hervormde etk in Kloosterzande wordt ®dag 15 november en koffie- eert verzorgd door het Trio het Open Jongerencentrum "trast treedt zaterdag 14 vanter het Duo Parpaillot Het tweetal brengt muziek r fluit en gitaar. Zowel Bos- °va, Jazz als klassiek. Het optreden begint om 22.30 Ulst1 Houtenkwartier in ParpaiUot komt uit België. -f"° staat bekend om het fessioneel geluid en de a®v5ï?rging van het pro- ANTWERPEN - Door te kiezen voor een ballet als Don Quichote van Marius Pepita, in een gloed nieuwe choreografie van Rudol Nureyev, opteert artistiek directeur Robert Denvers van het Kon. Bal let van Vlaanderen voor een grandioze opening van het klassieke balletsei zoen. De produktie ging 31 oktober in première in de KVO (Kon. Vlaamse Opera) in Antwer pen. Het gezelschap treedt in Antwerpen nog op tot en met 14 november (vandaag, vrij dag en zaterdag). Daarna brengt men de produktie naar Gent. In het Operage bouw op de Kouter op 20, 21, 22 (15.00 uur), 27, 28 en 29 (15.00 uur) november. Alle voorstellingen, behalve die op zondag, beginnen om 19.30 uur. Denvers deed voor dit avondvullend romantisch ballet in een spetterende cho reografie van Nureyev op muziek van Minkus, beroep op gerenommeerde mede werkers. Richard Nowotny, de vroegere balletmeester van de Weense Staatsopera leerde de solo's, pas de deux's en groepsdansen aan. Het de cor werd ontworpen en uitge werkt door Roger Bernard, die ook de enscenering en de belichting voor zijn rekening nam. Voor het leiden van het orkest werd Fritz Celis ge vraagd. Het ballet met zijn afwis selend dramatische en vro lijke inhoud kent kleurrijkee scènes en de Italiaanse mode ontwerpster Anna Anni ver zorgde de talrijke kostuums. Repetitiefoto van 'Don Quichote' met Richard Nowot ny. - foto kon. ballet van vlaanderen De hoofdrollen van Kitri en Basilio worden afwisselend gedanst door Maria Teresa del Real/Pablo Savoye en Claudia Jung/Mehmet Bal kan. Voor enkele geselecteerde voorstellingen wordt Pablo Savoye vervangen door de sterdanser van het New Yorks American Ballet Thea ter: Danilo Radojevic. Het balletkorps van het Kob. Bal let van Vlaanderen heeft zich terdege voorbereid. Vanwege de grote bezetting doen ook enkele leerlingen van het Stedelijk Instituut voor Bal let mee. Voor meer informatie en plaatsbespreking: 09- 32.3.2336685. Hans Liberg, komisch en virtuoos op de zwart-witte toetsen. - foto gijs ten kate alweer is vertrokken, brengt cabaretier Hans Liberg zijn nieuwe one-man-show 'Wortel Bach Live'. Liberg is een van de talentvolle jonge cabaretiers van Nederland. Hij weet vir tuoos pianospel te combineren met geestige conferences. In de voorstelling spelen muzikale grappen in de sfeer van Mini en Maxi een grote rol. Hij geeft in deze show commentaar op de muziekgeschiedenis van Bach tot Liberg. Aanvang 20.00 uur. Toegangsprijs 15. Blazersensemble Pepin uit Amsterdam is een uit tien mu sici bestaand kamerorkest, dat zich heeft gespecialiseerd in werk voor blaasinstrumenten van Mozart. Zondag 15 novem ber speelt het ensemble om 20.00 uur een uit vier delen be staand programma: Diverti mento F, 5 Petit Pieces, Diver timento Bes en Serenade C. De bezetting van Pepin bestaat uit twee hobo's, twee klarinetten, twee althobo's, twee fagotten en twee hoorns. De entree is ƒ15. DAVID BYRNE is niet alleen de voorman van de beroemde popgroep Talking Heads, maar eveneens de maker van de film True Stories, die vanavond in het Filmhuis van het Zuidland theater is te zien. Het is al de tiende speelfilm van Byrne, die daarnaast ook nog beeldend kunstenaar is. True Stories begon niet als een echt verhaal of een script, maar bestond oorspronkelijk uit een verzameling knipsels uit kranten als de Weekly World, waarin berichten staan over bijvoorbeeld de luiste vrouw ter wereld of over een echtpaar dat er dertig jaar het zwijgen toedoet. David Byrne heeft al deze waar gebeurde verhalen gesi tueerd in het stadje Virgil, waar hij de toeschouwer een beeld voorschotelt van het bi zarre leven van de doorsnee Amerikaan. De filmvoorstel ling begint om 20.00 uur en de toegang bedraagt zes gulden. - foto archief de stem Achttien. Dit ensemble bestaat uit drie gitaarleraren die een conservatoriumstudie achter de rug hebben en zich boven dien nog verder hebben gespe- cialsieerd. Sinds 1984 spelen zij samen en hebben een reper toire opgebouwd dat composi ties bevat van grootmeesters als Vivaldi, Mozart, De Falla en Albeniz, maar waar ook plaats is voor bewerkingen van het trio zelf van hedendaagse pop muziek (Joplin en The Beatles). Trio Achttien bestaat uit de gitaristen Eddy Peremans, Freddy Duffeleer en Hilde Raeymaeckers. Het drietal staat bekend om de grote vir tuositeit en de aantrekklijke samenstelling van program ma's vol variatie. Aanvang 14.30 uur, toegang 7,50, kinde ren tot 13 jaar gratis. DE GROEP Trafasi verwierf in een klap nationale bekend heid met de grote hit 'Wasma chine'. De band komt de Brasa Dei Viering van de NederlandseSurinaamse en Antilliaanse gemeenschap muzikaal opfleuren, aan staande zaterdag 14 novem ber in het Zeldenrustcollege in Terneuzen. De Brasa Dei Viering is georganiseerd door de Stichting Aster in Terneu zen, en is een bevrij dings- en oogstfeest. De Stichting Astr wil de contacten tussen Nederlanders, Surinamers en Antillianen verbeteren en benadrukt dat het feest voor iedereen toegankelijk is. Surinamers en Antillia nen uit heel Nederland zul len voor deze gelegenheid naar Terneuzen komen. De aanvang is 20.00 uur. DE AMERIKAANSE pianist Sammy Price, een oude rot in de boogie woogie en bluesmuziek, is door de Jazzclub Zeeuwsch- Vlaanderen naar Terneuzen gehaald om zaterdag 14 november in Porgy and Bess een concert te geven. De Texaan komt naar Ter neuzen met als begeleiders Cadino Newman op drums, Der rick Lewis op bas en Harold Ousley op saxofoon. Sammy Price werd geboren in 1908 en maakte zijn mu- ziekdebuut in 1923 in Dallas. Later werd hij de 'huispianist' van het Decca platenlabel voor rhythm and blues en jazz. Vanaf 1940 leidde hij zijn eigen Texas Bluesicians met on der andere de legendarische Lester Young. Een groot deel van zijn carrière pendelde Price tussen Amerika en Frank rijk op en neer. In die tijd maakte hij opnamen met Jimmy Rushing en Sidney Bechet. De stijl van Sammy Price is moeilijk te omschrijven. Hij beheerst zijn instrument in ieder geval zo goed, dat het hem licht valt zich aan te passen aan andere muzikanten, of die nu traditionele jazz, swing of mainstream spelen. Het is jammer dat Price niet te horen is op de nieuwe Steinway vleugel, die Porgy and Bess met subsidie van het Anjerfonds gekocht heeft. De vleugel staat op dit moment in de werkplaats voor een grondige restauratie. Over een maand moet het instrument in zijn oude glorie zijn her steld. Het optreden in Porgy and Bess begint om 21.30 uur. VOOR DE eerste keer kun nen liefhebbers van popmu ziek aanstaande zaterdag in de Goese Veilinghal naar de Pop-Party, een nieuw eve nement dat bij succes iedere twee maanden terugkeert. Zaterdag 14 november tre den Mai-Tai en de Time Bandits op. Peter de Jonge, die het initia tief heeft genomen voor het ge beuren, vindt dat er in Zeeland te weinig op het gebied van popmuziek gebeurt. Hij zegt uit eigen interesse met de pop party te zijn begonnen. Als het muziekgebeuren slaagt, is er over twee maanden in de nieuwe Zeelandhallen in Goes weer een party. De Jonge noemt het popfesti val pop-party omdat hij er een heel gebeuren van wil maken. Naast de concerten is er een drive-in disco en de presentatie van de avond is in handen van de Belgische komiek Geert Hoste, die eerder al met succes het Straatfestival in Vlissingen presenteerde. De Pop-Party begint om 20.30 uur met een optreden van Mai Tai. Om 22.00 uur spelen de Time Bandits hun eerste set. Na een pauze gaan zij om 23.00 uur nog eens drie kwartier ver der. Tussendoor zorgen de disco en Geert Hoste dat het publiek zich niet verveelt. BIJNA EEN kwart eeuw geleden had Frank Koulen, stichter van de Terneuzense jazzclub Porgy and Bess, ook een club in het Belgi sche Wachtebeke: Summer time. Aanstaand weekeinde, vrijdag 13 november, wordt er voor het eerst weer jazz gespeeld in Summertime, waar de Jazzclub Wachte beke sinds kort onderdak heeft gevonden. De groep die optreedt op de openings avond van het nieuwe jazz- honk is The Cotton City Jazzband. The Cotton City Jazzband speelde in Koulen's tijd ook re gelmatig in Summertime en de Jazzclub Wachtebeke bedoelt het optreden van dit weekeinde dan ook als een hommage aan hem. De groep wordt door Bel gische kenners als de vaandel drager omschreven van de groepen die de 'oude stijl' jazz de laatste j aren doen herleven. De band bestaat uit trompet tist en bandleider Jacques Cruyt. trombonist Romain Vandriessche, klarinettist en saxofonist Eddy Sabbe, pianist Alain Lesire, bassist Herman Sobrie en drummer Guy Preckler. Gaste is zangeres Ni cole Overath. Het optreden be gint om 21.00 uur. HET TONEELGEZEL SCHAP Meirtheater voert dinsdag 17 november om 20.00 uur in de stadsschouw burg te St.-Niklaas het to neelstuk De verkeerde dood op. Het stuk is geschreven door Larry Kramer en wordt geregisseerd door Eddy Asselbergs. De hoofdpersoon in het hele stuk is de voorzitter van een crisiscentrum voor homo's. Het kan niet uitblijven dat de ziekte Aids zijn intrede doet en dat hij met deze ziekte wordt geconfronteerd. Natuurlijk is zijn hoofddoel om deze ziekte te bestrijden, maar hij botst met politici en ook met homo's. Het gevolg is dat deze ziekte gro tere vormen begint aan te ne men. Dt. alles wordt in het spel weergegeven, maar leidt wel tot jammerlijke taferelen. JOPDTI?ACT'E JOEP TROMMELEN L'Escaut Terneuzen - Werk uit de vaste collectie van Galerie Esprit in Clinge. De Dikke van Dale Sluis - Beeldende kunst uit de vaste collectie van Galerie Esprit in Clinge. Churchill Hotel Terneuzen - Werk uit de vaste collectie van Galerie Trouvaille. Arty Party Terneuzen - Op stelling 'Kracht' van Peter Clijssen. Open tijdens winkel uren. Scholengemeenschap De Vaart Terneuzen. Houtsnijwerk en - beelden van Georges Vroye. Tot 18 december. Open iedere donderdag van 19.00 tot 21.00 Museum voor Hedendaagse Kunst Gent. De hedendaagse Oostenrijkse kunst. Tot 20 december. Dagelijks open van 10.00 tot 18.00 uur. De Singel Antwerpen. Exposi tie van de Architectenwerk groep (AWG). De architectuur tentoonstelling duurt van 14 oktober tot 21 november, open van dinsdag tot zondag van 14.00 tot 18.30 uur. Sint-Pietersabdij Gent. Volks- en levenskunst uit Tirol en Ober-österreich. Tot 22 no vember. Open dagelijks van 10.00 tot 18.00 uur. Café-restaurant De Ster Hulst. Schilderijen, pastels en aqua rellen. Tot 17 november. Dage lijks geopend van 10.00 tot 22.00 uur. Dinsdag gesloten. Bank Paribas Westdorpe. Stil levens van Leon de Buck. Open tijdens winkeluren. Wandelkerk Middelburg. Wer ken van vijf kunstenaars in het kader van Forum '87. Tot en met 22 november. Open van 10.00 tot 17.00 uur. Vleeshal Middelburg. Docu mentaire expositie over 10 jaar Stichting Forum. Tot en met 15 november. Open van 10.00 tot 17.00 uur. Abdijcomplex Middelburg. In stallaties van aan Forum '87 deelnemende kunstenaars, geinspireerd door de architec tuur van de abdijTot en met 22 november, open van 10.00 tot 17.00 uur. Café-restaurant De Ster Hulst. Schilderijen, pastel en aquarel len van Ben Lauret. Tot 17 no vember. Iedere dag behalve dinsdag open van 10.00 tot 22.00 uur. Galerie Esprit Clinge. Aqua rellen en acrylschilderijen van Nelly van Nieuwenhuijzen en fotografische schilderingen van Albert Verburg. Tot en met 22 november. Open woens dag tot en met zondag van 13.30 tot 17.30 uur en op afspraak. Galerie Bellemans Axel. Por tretten die Albert Verburgt gebruikte in de eerste afleve ring van zijn tijdschrift Iets te Lezen. Open tijdens winkel uren. Kunstuitleen Middelburg. Schilderijen van Jon van de Riet. Tot en-met 5 december. Open dinsdag tot en met zater dag van 13.00 tot 17.00 uur. Donderdagavond van 19.00 tot 21.00 uur. Galerie Trouvaille Terneuzen. Schilderijen, pastels en zeef drukken van Elise Lamotte. De hele maand november. Open tijdens winkeluren. Galerie Van Geyt Hulst. Naïeve schilderijen van Hettie Michels. Tot 18 november. Open dagelijks van 9.00 tot 12.00 en van 14.00 tot 18.00 uur. Zaterdag tot 17.00 uur en zon dag van 14.00 tot 18.00 uur. Etalagegalerie Makadam Sluis. Litho's van Sanchez Flores. Tot en met 22 november. Tijdens winkeluren. Stadhuis Terneuzen. Grafisch werk van Hermine Müller. Tot 30 november. Open tijdens kantooruren. Werk van Hetty Michels in Hulst. - foto de stem cor j. oe boer NAÏEVE SCHILDERKUNST wordt verschillend ge waardeerd. De een ergert zich aan de gebrekkige tech niek en de ander spreekt over de eerlijkheid van de kunstenaars. De schilderijen van Hetty Michels ade men een onbevangenheid uit die prettig overkomt. De Eindhovense is autodidacte en komt er voor uit dat er technisch veel dingen niet kloppen. Haar schilderijtjes zijn vastleggingen van gebeurtenissen van alledag en de figuren zijn eenvoudig van vorm. Haar kleurgebruik is elementair. Groen betekent frisheid of ruimte en oranje staat voor warm te. De voorstellingen die Hettie Michels in formaten ter grote een foto schildert, zijn vaak grappig en zij heeft een duidelijke voorkeur voor poezen. De naïeve schilderijen van Michels zijn te zien in galerie Van Geyt, Steenstraat 20 te Hulst tot 18 november. De galerie Is geopend dagelijks van 09.00 tot 12.00 uur van 14.00 tot 18.00 uur. Op zaterdag tot 17.00 uur en op zondag van 14.00 tot 18.00 uur. Dinsdag gesloten. HERMINE MÜLLER is af komstig uit het Oostelijk deel van Duitsland, waar ze in het Oost-Berlijn van vlak na de Tweede Wereldoorlog stu deerde voor kunstenares, on danks het feit dat haar ouders niets zagen in zo'n 'brodeloze toekomst'. Ze ex poseert nu met grafisch werk in de hal van het Terneu zense stadhuis. In de tijd dat Oost-Berlij- ners nog ongestoord naar de westelijk sectoren van hun verdeelde stad konden rei zen, liet Hermine Müller zich inspireren door de kleuren pracht van de westerse etala ges met de laatste mode. Na haar studie begon ze dan ook vol enthousiasme als mode ontwerpster. Oost-Duitsland was echter niet de juiste voe dingsbodem en ze vluchtte naar het westen. In Frank rijk werkte ze free-lance als ontwerpster, maar omdat anderen met de rechten van haar werk en dus met het geld gingen lopen, stapte ze over naar een andere ont werptak, die van het behang. Na tien jaar verliet ze ook dit vak, om dezelfde redenen als het modevak. Sindsdien begon ze met il lustreren van kinderboeken. Daarnaast schildert ze, en de schilderijen vormen het grootste deel van de expositie in Terneuzen. Haar werk heeft sterk surrealistische trekjes, met veel symbolen. In haar werk zit ook ontevre denheid over de (Oosteurope- se) maatschappij opgesloten^ Uitleg vindt ze zelf overbo dig: de beelden spreken voor zich. De expositie is te zien tot en met 30 november, tijdens kantooruren. Een naakt van Elise Lamotte. DE HELE maand november is er in galerie Trouvaille in Terneuzen een expositie te zien van de Belgische kun stenares Elise Lamot. Zij maakt olieverfschilderijen, pastels en zeefdrukken. Lamotte kreeg tijdens haar eerste grote indi viduele tentoonstelling in Belgïe goede perskritieken. De hoofdmoot van de twaalf stukken die ze nu in Trouvaille heeft hangen bestaat uit stillevens uit olieverf en naakten uit pastelkrijt. Met name de laatste blinken uit in eenvoud, vorm en kleur. Lamotte lijkt snel en schetsmatig te werken, maat wie haar werk goed bekijkt, ziet dat er sprake is van vakman schap en raffinement. Twee grote olieverfschilderijen bepalen het aanzicht van de expositie in Terneuzen. Het zijn twee stillevens van bloem stukken, die haar werk raak typeren; combinaties van im pressionisme en expressionisme. Opvallend zijn de goed uit gewerkte schaduwpartijen, de in enkele lijnen neergezette vormen en rake, heldere kleuren. Theo Steyaert van galerie Trouvaille zou graag meer ruimte in zijn zaak hebben om nog meer werk van haar kwijt te kunnen. Helaas is zijn galerie daarvoor te klein. Maar Steyaert heeft plannen om de ruimte volgend jaar aanzienlijk uit te breiden. Het werk van Elise Lamotte is de hele maand november te zien. Trouvaille is geopend tijdens winkeluren. DE MEXICAANSE kunste naar Sanchez Flores maakt hele expressieve, kleurrijke litho's, die momentel te zien zijn in etalagegalerie Maka dam in Sluis. De woorden 'kleurrijk' en 'magisch' duiken telkens weer op in artikelen die over zijn werk zijn verschenen. Begonnen als student medi cijnen, ging hij tekenen en schilderen studeren in Me xico en de Verenigde Staten. Vanaf 1965 houdt hij zich daarmee volledig bezig. Zijn werk is tot en met 22 november te zien. V

de Stem | 1987 | | pagina 23