WATERSPORTVERENIGING BRESKENS HEEFT GEEN GELD 4Sas van Gent is meer dan alleen industrie' m Bewoners eisen optreden gemeente Sas 'Zwanger? Maar dat kan toch gewoon niet Controleur tevreden GEBOORTE DANNY VOLSLAGEN VERRASSING VOOR VAN GORKUMS I OCCASIONS! DE STEM VAN ZEELAND 3 DONDERDAG 12 NOVEMBER 1987 'GRAAFJANSDUK WESTDORPE IS LEVENSGEVAARLIJK' OOSTBURG - De watersportvereniging Bres- kens (WSV) is teleurgesteld in het gemeentebe stuur van Oostburg. Het bestuur van de vereni ging wil dat het college de privatisering van de jachthaven op een andere wijze aanpakt. De Betekoppen Sas van Gent maken hun prins bekend Unaniem PLAATSELIJK NIEUty igTEM VAN ZE Terneuzen Zelzate Zaamslag burgerlijke stand burgerlijke stam ÏÏÏSEK&i Acceptatie Ontmoetingsdagen alleenstaanden van de BMW-dealer Garage Verfaniggebv 4538 AG Terneuzen Telefoon 01150-81121 Kerngezond Geen kik -.oflied Ho TOT EIND 1987 'N EXTRA LAGE PRIJS VOOR HET 2 KG' t T16 Van onze verslaggever SAS VAN GENT - Bewo ners van de Graaf Jansdijk in Westdorpe zijn een hand tekeningactie begonnen om het gemeentebestuur van Sas van Gent ertoe te dwin gen de weg zo snel mogelijk op te knappen. Marcel van Haestregt en Chris de Mail- lie hebben inmiddels 100 handtekeningen in de buurt verzameld om hun protest kracht bij de zetten. Elf jaar geleden is de Graaf Jansdijk van een nieuw weg dek voorzien, maar in die pe- riode is de situatie, volgens het tweetal in een brief aan het college, zienderogen achteruit gegaan. In de smalle bochtige weg, die zich als een zeven kilometer lang lint door de bebouwing heen slingert, liggen diepe put ten en losliggende stenen.'Als het geregend heeft betekent dit gegarandeerd een nat pak voor de fietsers of passanten, omdat er geen ruimte is voor de auto mobilisten om de putten te ont wijken,' schrijven de bewoners. De situatie levert ook gevaar op voor schoolgaande kinderen. Voorts zijn volgens het tweetal, met name ouderen bang zich 's avonds of bij slecht weer op het wegdek te begeven. Er onstaat ook schade aan de dijkhuizen aan de Graaf Jans dijk, die in veel gevallen lager liggen dan de weg. „Door wa terslag van het in de putten blijven water ontstaat er schade aan gebouwen, omdat deze wel ontworpen zijn om re genwater tegen te houden maar geen permanent bad kunnen verdragen". Er wordt volgens Chris de Maillie ook veel te hard gere den en rijdt er onnodig veel vrachtverkeer over de dijk. „Het vrachtverkeer kan toch wel gebruik maken van de Tractaatweg". Als gevolg van het zware vrachtverkeer ver zakt de dijk. Als het Sasse gemeentebe stuur ertoe mocht besluiten de weg te reconstrueren dan blij ven er nog wensen over. Het tweetal wil in elk geval dat er borden worden geplaatst waarop een adviessneldheid van 30 kilometer per uur wordt aangegeven. Regelmatige snel heidscontroles moeten er voor zorgen dat aan die snelheden de hand wordt gehouden. Om het zicht na 23.00 uur te verbeteren moeten er extra lichtpunten komen. Verder is het een wens van Van Hae stregt en De Maillie dat er op de dijk in samenwerking met het waterschap De Drie Am bachten opnieuw bomen wor den geplant. Burgemeester J. van Rest, belast met Openbare Werken, was gisteravond onbereikbaar voor commentaar. Overname jachthaven wankel Van onze correspondent Secretaris D. de Winde van WSV verwoordde het stand punt van het bestuur gisteren tijdens de vergadering van de beheersraad. De watersportvereniging is de eerste gegadigde als straks na het eventuele fiat van de ge meenteraad het college de on derhandelingen kan openen. De Winde vroeg zich af of er over eventuele gemeente- en provinciale garanties niet meer gesproken kan worden, nadat de koop is gesloten. Waarne mend voorzitter A. de Feyter was duidelijk in zijn antwoord. „De gemeente wil de jachtha ven verkopen zonder verdere verplichtingen in de toekomst," benadrukte hij. De Winde meende dat het ge meentebestuur bezig was om een amateurvoetbalclub aan een professionele liga te verko pen. „Onze leden hebben er in het verleden kosteloos een hoop energie in gestopt en nu wordt alle know how op de markt te koop aangeboden. De vraag is of er binnen de vereniging wel geld genoeg is om de zaak over te nemen". Met 'dit is het voor stel aan de raad en daarmee gaan we onderhandelen', sloot De Feyter de discussie af. Overigens krijgt de nieuwe eigenaar straks wel een jacht haven die in een uitstekende staat verkeert want aan onder houdswerkzaamheden en nieuwe investeringen zit een bedrag in de pen van ruim twee ton. Met dat geld wordt de ko mende lente allerlei werk zaamheden verricht. Door die opknapbeurt kunnen de water sportliefhebbers pas vanaf 1 mei weer gebruik maken van de haven. Die opknapbeurt viel niet erg gelukkig bij De Winde. Hij had al protesten van leden uit het Brusselse gekregen waar der tig procent van de huurders woont. De Belgen willen dat de haven voor 1 mei open gaat. Suggesties om de werkzaamhe den te bespoedigen worden be keken. Er werd tijdens de ver gadering onder meer geopperd om naast de nu al extra ge plande werkkracht er een tweede bij te doen. „Of die ex tra mankracht in de praktijk veel uithaalt, valt te bezien," zei beheerder De Vries. Wethouder A. de Feijter: 'Dit is het voorstel, daarmee gaan we onderhandelen.' - FOTO DE STEM/CORJ.DE BOER TERNEUZEN - De ge meentepolitie in Terneu- zen had gisteren een goede dag. De agenten konden nu eens met een lach hun werk doen. Bij een controle-actie tij dens het spitsuur aan de drukke Guido Gezellestraat passeerden 550 auto's de ra dar. In twee uur hoefden de controleurs slechts acht keer het bonnenboekje te trek ken. Het voorbeeldige wegge drag van de meeste automo bilisten bracht een ver baasde diender tot de uit spraak: „Acht processen- verbaal zijn er acht te veel, maar vandaag kon gesteld worden dat de bestuurders er een waardig rijgedrag op nahielden. Ook in deze con treien geen alledaags ver schijnsel," aldus een tevre den controleur. Van onze correspondent SAS VAN GENT - Carna valsstichting De Betekop pen uit Sas van Gent maakt zaterdag 14 november om elf minuten over elf bekend wie het komende carnaval de scepter gaat zwaaien over het rijk der Betekop pen. Dat gebeurt tijdens het traditionele prinsenbal in De Vlaanderen. De Betekoppen heeft er ook dit jaar alles aan gedaan om de be kendmaking van de nieuwe prins met flink wat carnaval sluister bij te zetten. Naast een aantal bevriende carnavals verenigingen zijn De Twee Pinten, Rossa Nova en Arie Ribbens uitgenodigd. Bluesette en de boerenkapel De Beteste kers, onder leiding van Rezjee Suukerklont, tekenen zaterdag voor de muzikale begeleiding. De Betekoppen presenteert zaterdag tevens de carnavals button 1988. De Sasse carna valsvierders kunnen deze nieuwe button toevoegen aan het rijtje eerder verschenen buttons. Het prinsenbal in de evenmentenhal begint om 19.30 uur. 1 Bloemschikdemonstratie bij uitreiking tuinprijzen Sas van Gent - FOTO DE STEM/CORJ.DE BOER Van onze correspondent SAS VAN GENT - Een kleine veertig inwoners van de gemeente Sas van Gent kregen onverwacht een uitnodiging om woensdagavond naar het stadhuis te komen om een prijs voor de mooiste voor tuin in ontvangst te ne men. In een met bloemstukken op gesierde burgerzaal werden de winnaars opgewacht door wethouder L. Marquinie die hen welkom heette. Hij ver telde de aanwezigen dat de wedstrijd begin dit jaar onge wild gemeld werd door pers zodat deze avond niet hele maal een donderslag bij hel dere hemel hoefde te zijn. Deskundigen zijn het afgelo pen jaar drie maal op pad ge gaan om de voortuinen van Sas van Gent, Westdorpe, Zandstraat en Philippine te gaan bekijken. Onopvallend, zodat niemand zich zou af vragen of er mogelijk iets bij zonders te verwachten zou zijn. De controleurs gingen trokken door de gemeente in mei, juni en september. Het plan was om voor Sas van Gent vijf winnaars aan te wijzen en voor de overige kernen drie per kern, maar na een eerste selectie bleken er 35 nagenoeg even mooie voortuinen te zijn. Besloten werd toen om hierin niet te gaan schrappen. Het was opvallend dat één tuin er telkens uitsprong, bij iedere jurering waren de des kundigen unaniem van me ning dat A. van de Bergh uit Zandstraat kon bogen op de mooiste voortuin in de ge meente. Voor alle winnaars was door het gemeentebe stuur een bloembollenpakket beschikbaar gesteld om de toch al fraaie voortuin in het voorjaar een nog fleuriger aanblik te bezorgen. Wethou der Marquinie memoreerde in zijn toespraak nog aan de positieve invloed die uit kan gaan van een mooie voortuin. Door de inwoners van Sas van Gent kan wel iets gedaan worden aan het wat nega tieve imago van de industrie gemeente. 'Sas is meer dan alleen industrie. Het gemeen tebestuur tracht, evenals de inwoners van Sas, ondanks de financiële problemen de groenvoorzieningen op peil te houden,' voerde Marquinie aan. Na deze uiteenzetting kre gen de gasten van Torbij n een korte bloemschikcursus. BELEGGERS - De voorlich tingsbijeenkomst door de Ra bobank in het Zuidlandthea- ter in Terneuzen over beleg gingen is een groot succes ge worden. Ruim 250 mensen toonden belangstelling voor een uiteenzetting door direc teur Wisse en de videofilm over de Amsterdamse Effec- tenbeurs.Behalve directeur Wisse kwam de regiobeleg gingsadviseur van de Rabo bank Nederland E. Groene- veld met een verhaal. Hij be handelde het thema 'Heden daags beleggen, sparen en de fiscus'. COLLECTE - De collecte van het Nationale Jeugdfonds, het fonds van Jantje Beton, heeft in Groot Terneuzen een be drag van 4848,12 opgeleverd. De helft van dit bedrag komt ten goede aan Scouting Hu- bertus, Klupuus Zaamslag, meisjesscouting EOS, CJV, peuterspeelplaats Pim Pam Pone en scouting Sint-nto- nius Sluiskil. Met het geld wordt inventaris en speelma teriaal gekocht. LEZING - Aquariumvereni ging Albino Zwaarddrager houdt donderdag 12 novem ber haar ledenavond in 't Ri vierenhuis aan de IJssel- straat. Tijdens die bijeen komst wordt de dia-bandle zing 'Honderd Maal een Won der' gehouden. In 100 dia's worden de belangstellenden een compleet overzicht ver schaft van het zoetwaterge- beuren. Deskundig commen taar bij de diavertoning wordt verzorgd door de heer Vente. ken, van 13.30 tot Kj OLONEL Jacob Jan yoga, van 19.00 tot 2o.( eenstra (45), net Kan jeugdcursus Rode et missen. De schei- Spaans is van 15.30 toi uur. Vrijdag is het vat tot 17.00 uur jongenseis de leeftijdsgroep acht met twaalf jaar. SOLID ARITEITSAVOl KLUPUUS - De leiding van 't Klupuus heeft voor het ko mende seizoen de volgende activiteiten gepland. Maan dag is het van 15.30 tot 17.00 uur meisjesclub voor de leef tijdsgroep vier tot en met twaalf jaar. Van 19.30 tot 21.30 uur is er een cursus kleding- maken. Woensdag is er van 13.30 tot 15.00 uur kinderclub (vier tot en met zeven jaar), van 19.30 tot 21.00 uur is er een cursus tekenen, van 20.00 tot 22.00 uur een cursus kantklos sen. Donderdag van 8.30 tot 11.30 uur cursus broodbak- delburg met 19 punten s charias uit Hoogerheidt 17 punten. ,nd commandant van rjjkspolitie in Zeeland ^ft een naamplaatje op n onberispelijke uni on gespeld: de poUtie- ati, die vindt dat we achtmeester Pieterse Geboren: Dj una, dv P. Maes en A. Katssen, Axel; Alexius, zv M. Verbrugge en B. de Bakker, Ter neuzen; David, zv A. Wils en M. Eckhardt, Sluiskil; Christel, dv C. Henzen en M. Bleyenberg, Sluis kil; Eleanor, dv B. O'Connor en M. O'Shea, Terneuzen; Pascal, zv P. Vasseur en C. van der Bijl, Terneuzen; Jan, zv L. Jansen van Kosendaal en C. Hamelink, Zaamslag; Michel, zv E. van den Bosche en J. in den Bosch, Axel; Isabelle, dv R. van Heese en N. Barentsen, Sluiskil. Ondertrouw: Ronny witte, 22, Axel en Anita Allaart, 23, Ter neuzen; Piet Imschoot, 28, Loke ren en Janine Boyer, 23, Terneu zen; Cornelis Honcoop, 43, Ter neuzen en Menna Velderman, 42, Terneuzen; Clement Oskam, 24, Terneuzen en Anja Snoeijs, 20, Terneuzen; Dirk van den Hoecke, In feestzaal AtheneuraMest als zodanig mogen donderdag 12 noverrè, ,rkennen als-ie een bon solidariteitsavond Vt, ons uitschrijft. Niet Kanaalzone gehouden W hnoven otiere- gaat over de problem^ iioniem hoeven opere caragua. Gesproken >n ziet Veenstra als een door vakbondsafgevai,. ln de pluspunten van Marienella Aguilar Jjj ,.inschalig Zeeland. naaicoöperatief in Bi fin de grote stad maar Lopez. De bijeenkomst! >ns om." Binnenkort om 20.00 uur. erruiit de kolonel Zee- SM«kil KAARTING - Kan ^rde niet uit heimwee, Nooitgedacht hield it ar omdat hij een Scheele, 2. R. Poppe, 3,j ad, je moet met te lang mels, 4. M. van de Pla. rgens blijven zitten, Dallinga. De volgende1 «troesten'. Als hij er ting is maandag 14 dec, preeljjkbare werkom- aanvang 19.30 uur. ^heden aantreft al Veenstra niet moppe- Sas van Gent en. Een Groninger over cht jaar Zeeland en het ÏÏSLV13?, ieuwe beeld van de poli- wen afdeling Sas vat eman. houdt zondag 12 nove een informatie-avond it jan Jansen Planetarium. Dokter 1 mer, een half jaar werk IET 130 kilometer per uur als arts zonder grenzen: arren we op de autosnelweg Afrikaanse Soedan, houd et politiebusje voorbij, dat spreekbeurt met diavert och ook 120 rij dt. Iedere voor de leden. De avoii hauffeur weet bliksems goed gint om half acht. at hij echt niet harder dan 00 mag, maar ja, wie houdt BOWLING - Bowlir.; ich er nog aan? Zo redeneert De Vlaanderen heeft j ok de agent achter het stuur, derde speeldag in dei n hij laat de overtreding aan nale league vierde klas 1 ich voorbij gaan. koppositie in het klasse )e identiteitscrisis van de po- verstevigd. Het won in I tieman verklaard. Steeds sluis drie partijen. Uitsi; leer Nederlanders lappen De Prins-De Vlaandera egels aan hun laars, terwijl De Vlaanderen-Black Oi le politieman niet meer zoals 2-1, Red Arrows-De Vlai rroeger alleen maar de ren 0-3. De Vlaanderen: ;orpsgeest hoog houdt. Hij is het klassement aan a ;ewoon lid van de toneelclub, punten en 15815 pins, gei vaar ze hem na de repetitie door Golden Arrows uiti ip strenge toon ondervragen: )ns slinger je op de bon, maar echte misdadigers laat je lo- len. Cellentekort, zal de igent dan zeggen, of 'gebrek an bewijs'. Of hij negeert het n pakt een pint Twijfels be- xuipen hem niettemin als de ignalen uit de samenleving rg luidruchtig worden. Doen 'e het wel goed? 20, Lokeren en Ca1 Bruijne, 22, Terneuzen; Beerens, 28, Terneuzen en' Guiet, 27, Terneuzen; Jt van der Mars, 24, Te; Stephanie Suij, 25, T< Willem de Keijzer, 25, Ti en Adriana Jansen van daal, 23, Terneuzen. Getrouwd: Peter Boa en Johanna D'Hont, 26 te dorpe. Overleden: Bernardns Berg, 81, Axel; Florenüuj Britsom, 89, Axel; Wil Vonk, 71, Terneuzen; Vereecken, 87, ev J. Areiï| van Gent; Iman van der 68, Terneuzen; Jan Pladód] Terneuzen; Jan van Di 75, Terneuzen; Joseph» I Groot, 69, Axel; Grietje"1" 82, ev B. Moonen, T( Frederik van Groningen, K' neuzen. TERNEUZEN - Een kerkelijke werkgroep in Terneuzen houdt de komende tijd drie gespreks- dagen voor alleenstaanden. Deze worden gehouden op 14 en 28 november en zaterdag 12 december in de ontmoetings ruimte van de Opstandings- kerk aan de Bellamystraat. (ADVERTENTIES) Industrieweg 37 Van onze verslaggever BREDA - 'Met verbazing en met blijdschap ge ven wij u kennis van de geboorte van onze zoon en mijn broerje Danny'. Zo maakten Ria (21) en Frans van Gorkum (30) en hun dochtertje Ilonka uit Breda onlangs de geboorte van hun 2850 gram zware en 46 cm lange zoon wereldkun dig. Menig lezer van de rondgestuurde geboorte kaartjes was evenzeer verbaasd; 'Was Ria dan zwan ger. Da kannie. Dan had ze dat toch wel verteld?' Maar niemand wist het, ook Ria zelf niet. Het gebeurde op dinsdagochtend 20 oktober. Na een druk weekeinde - Frans was zaterdag jarig geweest, zondag was het gezinnetje nog even over de Bredase kermis gelopen - krijgt Ria plotseling last van buik krampen. „Het was half negen, Frans was net naar zijn werk. Ik belde de dokter en die beloofde dat hij na het spreekuur langs zou komen. Maar de pijn werd steeds heviger. Ik ben toen op bed gaan liggen en plot seling herkende ik de persweeën. 'Ik denk dat ik aan de gang ben', zei ik nog tegen mijn moeder. Het enige waar ik verder nog aan dacht was een miskraam. Want ik had zelf wel het vermoeden dat ik twee maanden zwanger was, omdat de ongesteldheid was uitgebleven. Maar negen maanden. Om een lang verhaal kort te maken: omstreeks elf uur wordt Ria voor alle zekerheid per ambulance naar het SüOtlUSt Diaconessenhuis overgebracht, waar binnen een half uur een voldragen en kerngezonde zoon ter wereld komt. Ongeloof overheerst aanvankelijk bij iedereen, uiteraard niet in de laatste plaats bij Ria en Frans. „Dit kan niet, het klopt gewoon niet. Dat was het enige dat ik dacht. Ook toen ik het verhaal aan twee andere vrouwen op de kraamafdeling vertelde, eindigde ik toch met 'maar het kan gewoon niet...' In februari slikte ik nog de pil, maar bovendien heb ik nergens iets van gemerkt. Toen ik in verwachting was van Ilonka had ik een te hoge bloeddruk, moest ik zoutloos eten, had ik m'n fruitdagen omdat ik te zwaar werd, moest ik veel rusten en minder roken, mocht ik niet teveel trappen lopen, hielpen anderen m'n tas dragen enzovoorts. En nu Danny, het is ongelooflijk, twee cen timeter groter en een pond zwaarder dan Ilonka bij haar geboorte". Nu, achteraf gezien, kan Ria ook maar een paar kleine voorvallen noemen die haar in de afgelopen ne gen maanden aan het denken hadden kunnen zetten. „In februari moet er in ieder geval iets fout zijn ge gaan met het gebruik van de pil. Wat precies weet ik niet, want dat is zolang geleden. Maar in een gesprek met de gynaecoloog zijn we tot de conclusie gekomen dat vermoedelijk diarree of overgeven een rol heeft gespeeld. Tot twee maanden voor de geboorte was ik in ieder geval gewoon geregeld ongesteld. Van opval lende bewegingen in mijn buik, zoals met Ilonka, heb ik ook niets gemerkt. Iedereen heeft tenslotte wel eens last van rommelingen. Eén keer ben ik goed ziek ge weest. Ik dacht toen dat ik iets verkeerds had gegeten, waarschijnlijk een sardientje. Maar nu besef ik dat het waarschijnlijk te wijten was aan het keren van het kindje". Ria realiseert zich heel goed, dat het hele gebeuren haar bij sommige mensen tot mikpunt van spotlust heeft gemaakt. „Ik heb zelf ooit eens in de Panorama - een artikel gelezen over een vrouw, die hetze^de is overkomen. Toen dacht ik ook, wat stom, zoiets zal mij niet gebeuren". Inmiddels heeft ze zich daar overheen gezet, evenals over de emotionele verwarring die haar overviel kort na de bevalling. „We wilden heel graag een tweede kind, liefst een zoon, maar ik had er eerst helemaal geen belangstelling voor. Ik kon maar niet begrijpen dat het ons kind was, moest het ene moment giechelen en was het andere moment opstandig. Eigenlijk heb ik in anderhalve week alle emoties moeten verwerken waar je normaal negen maanden over mag doen. Frans heeft het ook heel erg moeilijk gehad. Die moest tenslotte aan iedereen vertellen dat we er opeens een zoon bij hadden gekregen. En omdat Frans wel van een lolletje houdt, reageerden nogal wat mensen zo van 'ben je soms zat' of 'doe niet zo achterlijk'". In materieel opzicht was de onverwachte komst van Danny in ieder geval minder moeilijk op te vangen. Van Ilonka, die in februari twee jaar wordt, zijn nog genoeg babyspullen over. Een wieg was snel geleend en van diverse kanten zijn al helpende handen toege stoken. Het echtpaar heeft eigenlijk nog maar één wens: andere woonruimte. Het gezin woont nu nog driehoog in een kleine flat aan de Nijverheidssingel. „Een heel gedoe met twee van die kleine kinderen, vooral als Frans werken is. Er is namelijk geen lift en dan ga je niet zo makkelijk een trap af met twee kleintjes. Dat geeft me een opgesloten gevoel", zegt Ria. Inmiddels lijkt de rust in huize Van Gorkum te zijn teruggekeerd. Danny is in ieder geval een tevreden baby. Gedurende het hele gesprek geeft hij bijna geen kik, zoals al bijna tien maanden zijn gewoonte is. je centraal besluiten :mt, zul je ook deksels goed loeten uitkijken dat die be luiten worden geaccepteerd loor de samenleving en daar- ast dat je voldoende moge lijkheden hebt voor het toe licht op de naleving. Zonder icceptatie werkt het niet Die 100 km. De Nederlander ge looft er niet meer in en dat eet de politie heel goed. Dan de wachtmeester er ook inderuit," legt Veenstra uit is men bezig met het ver spelen of afschaffen van al- irlei regeltjes, er zijn er nog jte veel, gelooft hij„Zo'n oud van borden in sommige iemeenten. Moet dat nou 'el? En hoe hou je er toezicht 'P? Dat lukt dus niet, zodat iet aantal overtredingen toe- imt, want de pakkans be- ialt of men zich aan de re lets houdt of niet Het gevolg een opsporingsapparaat dat 'k niet in de regels gelooft aar nog bij komt dat de Ne- lerlander mondiger is gewor- ien, gezag minder snel aan aardt. Een maatschappelijk 'robleem waar de politieman "iddenin staat." foemt de wisselwerking tus- en politie en justitie een be- ingrijke keten. Als de politie 0( A clubs vaj Jackpotmach Bingo-en Pol e

de Stem | 1987 | | pagina 18