meijel Jachthaven Breskens aan opknapbeurt toe OMENDE TIEN JAAR 23 MILJOEN GULDEN UITTREKKEN Rustige aanloop naar carnaval Prachtige prestatie Gemengd Koor Hulst PR01 Ver se krant, fijn moment. Oude krant, document' PLAATSELIJK NIEUWS IplTEM VAN ZEELAND 2 MAANDAG 9 NOVEMBER 1987 3500 AC GEMEENTE ONDERHANDELT MET VERENIGING OVER OVERNAME ïNEUZEN- Gedeputeerde Staten willen de tkomende tien jaar voor 23 miljoen gulden nieuwe fietspaden. Daarnaast worden de :eersonveilige punten voor fietsers aange- Voor deze maatregelen wil men twee mil- gulden reserveren. erisme VAN VOOREN OPENT EXPOSITIE IN STREEKMUSEUM IJZENDIJKE Grote massa elen bezochten tpositie in &t Poorthuis BETTEKOPPEN KIEZEN NIEUWE NARRENTEMPEL Snor Terneuzen Westdorpe Kriek Promotie E. Kint Scholen Oostburg winnen toernooi Sportcommissie Sluis vergadert Volksdansen voor ouderen Minibeurs slaat aan ECEFT, DOOR UW "ECHTE R -Clinge-01140-12965 en we dat? fproblemen omgeving: t verslaggever dS- De jachthaven skens verkeert in een staat van onder- rpe veertig pontons en jlenrij op de noord- jjke havendam moe- ipgeknapt worden. De te bestuur van de •sraad wil voor de re- jjes en vernieuwingen >en ton uittrekken. de bedoeling dat de raad iand nog het gemeente- bestuur van Oostburg, eige naar van de jachthaven, ver zoekt om een krediet van 100.000 gulden beschikbaar te stellen. De havenpontons doen al veertien jaar dienst zonder dat er ooit groot onderhoud is ver richt. Aangezien de vlotten in middels zijn afgeschreven, maar nog steeds in redelijke staat verkeren vindt de be heersraad het noodzakelijk dat de pontons deze winter een conserveringsbehandeling krijgen. Het is dan ook de bedoeling dat de vlotten uit het water ge haald worden en een behande ling krijgen met teer. Even tuele beschadigingen worden gelijkertijd hersteld. Het touw werk, de verbindingskettingen en sluitingen worden verder vernieuwd. In de palenrij op de haven- dam zijn in de loop der jaren gaten gevallen. De dagelijks bestuur heeft, mede op advies van rijkswaterstaat, besloten de rij weg te halen. Vervanging gaat ruim 58.000 gulden kosten. De leden van de beheersraad buigen zich woensdag 11 no vember over het voorstel. Op de agenda staat verder de stand van zaken inzake de pri vatisering van de gemeente lijke jachthaven. Zoals bekend is het college van B en W van Oostburg van plan de haven op korte termijn te verkopen. De watersportvereniging Bres kens is de voornaamste gega digde om de haven in beheer over te nemen. Dit zou dan moeten gebeuren tegen de boekwaarde van circa 2,3 mil joen gulden. Op dit moment worden er nog onderhandelin gen gevoerd over de over dracht. De vergadering in het Oostburgse gemeentehuis be gint om 15.00 uur. ;S willen nieuwe fietspaden [programma van de te realiseren fietspaden voor het igsverkeer omvat 39 projecten met een totale van ruim 60 kilometer. Verder komt ruim 21 kilo- i bestaand fietspad in aanmerking voor verbete- iijk in. 'êsteken één vakje benutten, van de advertentie wordt in een lezet. advertentie met het belangrijkste j i kort en bondig. Uw telefoonnummer in de lageert men gemakkelijk en snel. je afgelopen tien jaar is het fietspadennet fors ftreid. In totaal werd er lilometer aangelegd. Het sve fietspadenplan 1987- heeft echter een bredere dan het vorige provin- Iplan. komende periode wordt elijk meer aandacht be- aan de kwaliteit van de jaande paden, de verkeers- i en oversteekvoor- igen. uitvoering van de nieuwe i komt voor rekening 'dewegbeheerders, zoals de ■nten, rijk, provincie of happen. In principe ko- de projecten langs diverse "sn in aanmerking voor ïidie op grond van de wet Kringen Wegen of uit de [vinciale subsidiepot. pde urgentielijst van pro- i staat bovenaan de aan- van een fietspad tussen ïdelburg en de buurtschap lot Abeele. Ook enkele uws-Vlaamse projecten Jken bovenaan de lijst, zoals verbinding provinciale -kern Ijzendijke, het fiets- de Langeweg bij 'skens en de verbinding jsgrens-Retranchement en jtraject Axel-Kijkuit. t voor de fietsende vakan- gers worden er de ko- |nde jaren investeringen ge- t. Het provinciale plan om- zes projecten voor toeris- i gebruik. Zo wil men de :nde tien jaar circa tien ki- .eter fietspad aanleggen het Veerse Meer. Ook ter een komen dwars over jlcheren en de fietsroutes in st-Zeeuwsch-Vlaanderen ■den uitgebreid Voorts jri er een directe fietsver- ®g met het Belgische Knokke. Verder vermeld het plan een fietspad vanaf de brug in Sluiskil tot Hoek. Erg veel aandacht wil het provinciaal bestuur in de na bije toekomst besteden aan een verbetering van de verkeers veiligheid Uit onderzoek is ge bleken dat een aantal kruis punten problemen opleveren voor fietsers. Met name de Rijksweg 60 in Oost- Zeeuwsch-Vlaanderen is voor tal van fietsers een crime. Op de kruispunten met de Ha- vendijk vlakbij Terhole doen zich vaak lange wachttijden voor. Oversteken op deze pun ten gebeurt vaak met gevaar voor eigen leven. Ook in Oost- burg doen zich aan de Philips- weg lange wachttijden voor. Mogelijk wordt dit probleem in de toekomst verholpen door de aanleg van een rondweg bij Oostburg. Gevaarlijke punten voor fietsers in Zeeuwsch- Vlaanderen vinden we verder tussen de Sint-Annapolder in Terneuzen en de brug in Sluis kil. Op projectniveau moet nog gekeken worden welke speci fieke voorzieningen voor fiet sers, bijvoorbeeld tunnels of verkeerslichten, getroffen kun nen worden. In totaal is voor dergelijke maatregelen twee miljoen beschikbaar. De komende weken kunnen de burgers hun oordeel geven over het plan. In de provincie worden verschillende hoorzit tingen gehouden. De eerste vindt plaats in de bibliotheek in Terneuzen op 16 november. De hoorzitting begint om 18.30 uur. Verder zijn er bijeenkom sten gepland in Sint-Maartens dijk, Zierikzee, Goes en Mid delburg. De West-Zeeuwsch- Vlamingen kunnen op dinsdag 24 november reageren op het plan en wel in Den Hoekzak om 15.00 uur. rsiaaraac Pol van de Vijver (l) bedankt George van Vooren voor zijn openingstoespraak Van onze correspondent IJZENDIJKE - Door het onthullen van een bordje met de tekst 'Verse krant, fijn moment. Oude krant, do cument' opende G. van Vooren, se cretaris van de Heemkundige Kring West-Zeeuwsch-Vlaanderen, zater dagmorgen de tentoonstelling Zeeuwsch-Vlaanderen in oude kran ten. Deze oude kranten zijn te be zichtigen in het Streekmuseum in IJzendijke tot 31 december. De oudste exemplaren dateren van rond 1830. In zijn inleiding schetste Pol van de Vijver, voorzitter van het Streekmu seum, het nut en belang van de krant in onze samenleving. „Hoe ouder de krant hoe mooier die wordt," aldus Van de Vij ver. „De krant wordt in Zeeland goed ge schreven en gelezen, zelfs tot op het kleinste kamertje." Daarna gaf hij het woord aan G. van Vooren, oud-secretaris van de gemeente Aardenburg en een van de initiatiefnemers van deze tentoonstel ling. „De krant is steeds meer een object ge worden voor de grote massa," aldus de heer Van Vooren. „Vroeger was deze al leen beschikbaar voor de notabelen en de beter gesitueerde burgers." In 1758 ver scheen in Zeeland de eerste krant, terwijl in 1595 al een nieuwstijdingbescrijver wat werk had verricht. De twee huidige dagbladen in onze provincie, De Stem en de PZC, hebben in de loop van de jaren verschillende plaat selijke kranijes overgenomen. Elk dorp had wel zijn eigen krant als teken van - FOTOWIM KOOYMAN status. Exemplaren van de AardeNburg- sche Courant, het Advententieblad voor IJzendijke en Omstreken, de Axelse Cou rant en nog veel meer bladen zijn in het Streekmuseum te bezichtigen. „Het documentatiecentrum van de Zeeuwse bibliotheek wil deze kranten op micro-fiche zetten. Dat is hoog tijd, want over dertig jaar is er niets meer van over," aldus de heer Van Vooren. „Ik spreek dan ook de wens uit dat de pro vincie de middelen hiervoor beschikbaar stelt." Ook de 79-jarige mevrouw J. Za- chariasse-Dieleman, dochter van de vroegere uitgever Dieleman, nam nog het woord. Haar vader was in 1891 de uitge ver van de Breskense Courant en Aar- denburgsche Courant. Ook haar grootva der heeft zijn sporen in de krantenuitge verswereld ruimschoots verdiend. t u AAN DE ZIJKANT HET BEDW loet betalen. Voor toezending |mmer dient u f 3,50 extra te tante betaling kunt u een groei een blauwe girokaart (dus géén schrijving) insturen, betaling ontvangt u een vaarvoor wij u echter f 4,— (ten in rekening moeten brengen jlaatsing aan Dagblad De Stem, 10 MB Breda. advertenties., of inleveren op ons 'onze correspondent OOSTERZANDE - En- honderden belangstel ten brachten dit week- bezoek aan de ten- stelling in Het Poort- Een viertal huiskun- Sars stelden daar hun atieve resultaten ten Grote belangstelling er voor het werk van de he dames. hjke Blanckaert had prach- I miniatuur-reliëfs in fi- üei op tegeltjes. Mary Cap- p* oogstte vooral belang- Prijs incl. 6% BT» van^e^e^wndten wa- SeMeed in passende drape- Elke pop had een bijzon- gelaatsuitdrukking zodat Kalde karaktrs ontstonden. was er veel bewondering haar miniatuurschilde- f 7.84 f 9.80 f 11.77 f13.73 f 15.69 Telefoon: ferine Blanckaert toonde Pentekeningen en hij had War tekeningen erbij die ■pmbineerd waren met fi- 'Uei-miniaturen van zijn «genote Marijke. Zijn broer i 7 Blanckaert toonde een e serie zwart-wit foto's, ervoor een tiental meisjes ^oei hadden gestaan. Boven- vertoonde hij een serie ridia's over de omgeving J. Kloosterzande. In het -tend van 14 en 15 novem- tel de tentoonstelling in - oorthuis nogmaals twee X® geopend zijn van 14.00- De toegang is gratis. Van onze verslaggever PHILIPPINE - Na negen maanden stilte konden de Zeeuwsch-Vlaamse carna valsfanaten dit weekeinde weer eens hun stembanden testen. Op verschillende plaatsen in de regio vonden de traditionele prinsenpre sentaties plaats. De publieke belangstelling voor de feestelijke evenemen ten verschilde nogal. In het mosseldorp Philippine werd het prinsenbal bezocht door zo'n driehonderd belangstel lenden. In Sint-Jansteen ver kozen veel carnavalsgangers om de zaterdagavond voor de televisie door te brengen. Voor het bal in café Het Centrum kwamen slechts zeventig feest gangers opdraven. De carnavalsvereniging De Betekoppen in Sas van Gent ging zaterdagavond als van ouds op zoek naar een vaste stek voor het feest in 1988. Eerst werd echter op gebruikelijke wijze afscheid genomen van de oude narrentempel, café het Brouwershuiske aan de Sasse Markt. Daarna vertrok het uit gebreide gezelschap carnavals gangers voor een tocht langs alle kroegen van het indus triestadje. De dranklokalen werden uit voerig bekeken en bemeten. Ook het gerstenat uit de tap kranen werd gekeurd. Uitein delijk werd café Resida uitver koren als narrentempel voor het zottenjaar 1988. In een goedgevulde Meerpaal in Philippine namen de Mos selkrabbers afscheid van prins Jakkes I. Als opvolger van de scheidende ceremoniemeester viel Norbert van Limmen uit de bus. De nieuwe prins zal het komende jaar zijn plichten vervullen als Snor de Eerste. De Philippiense raad van elf maakte tijdens de feestavond in het dorpscentrum bekend dat voor het komende jaar nog geen narrentempel gevonden was. Na de formaliteiten, het uitreiken aan onderscheidin gen aan vertegenwoordigers van de raden van elf uit Loke ren, Westdorpe, Assenede, Ter neuzen en Sluiskil. Ook waren er onderscheidingen voor COMPUUTERCURSUS - In buurthuis De Bos ter gaat een computercursus van start Het bestuur houdt maandag 9 november een introductie- avond in De Bolster, aanvang zeven uur. Dan geeft de cur susleider een uiteenzetting over wat de cursisten van de cursus kunnen verwachten. Geïnteresseerden kunnen zich daar dan opgeven. De cursus loopt tot maart of april. Voor de cursus, die het karakter van een voorlichting heeft, is geen speciale voorop leiding nodig. PRINSENBAL - Carnavals vereniging De Koeters houdt zaterdag 21 november een prinsenbal in zaal het Oude Raedhuys. Het bal, dat om 20.30 uur begint, wordt muzi kaal opgeluisterd door De Mandica's en de carnavals band Tandjen Bei. De toe gang is gratis. Prins Snor de eerste komt uitzijn schulp FOTOWIM KOOYMAN spreekstalmeester Koos Wisse en secretaris S. van de Venne. Zij ontvangen het ereteken in de Orde van de Mosselkrau- wers. De Sjores Ambras band uit Hulst kraakte vervolgens tal van muzikale noten. In het grensdorp Clinge werd in zaal De Gouden Kroon Eddy Aerts gekozen tot prins Kriek. W. de Kind en A. Luycks zullen volgend jaar respectievelijk als adjudant en eerste minister fungeren. Na de verzkiezing volgde een kriegentocht. Hulst-Willibrordus basiliek- Jubileumconcert door het Hulster Gemengd Koor en het West Vlaams Orkest m.m.v. Philippe Benoit (dwarsfluit) Tijn van Eijk (orgel) Miranda van Kralingen (sopraan) Joke de Vin (alt) Marten Smeding (tenor) en Hans Zomer (bas). Algehele leiding Jo Ivens. Werken van J. Haydn en W. A Mozart gehoord op zaterdag 7 no vember. Door Jeanette Vergouwen. MET EEN mooie uitvoering van het jubileumconcert heeft het Hulster Gemengd Koor en zijn dirigent Jo Ivens een kroon gezet op de viering van het 30 jarig be staan. Het programma was met zorg opgesteld en bood het talrijk opgekomen pu bliek een gemakkelijk te verteren brok muziek. Het koor was terdege voorbereid en had vertrouwen in eigen kunnen. Het concert werd geopend met twee motetten van Mozart. Het ingetogen Alma Dei Creatoris diende als de 'inzinger'. Door een tempoversnelling klonk het nog wat onevenwichtig. Het Ju bilate Deo ademt meer de opge ruimde en spontane geest van Mozart en de koorklank klonk hierin ook feestelijker. Het West-Vlaams-Orkest was zeer attent in de begeleiding en pro fileerde zich nog duidelijker in de vertolking van het Diverti mento voor fluit en strijkorkest van Hayda Dit instrumentale intermezzo vormde een aange name afwisseling. Met dergelij ke, niet al te moeilijke, compo sities geeft het orkest haar eer ste solisten de kans zich te pre senteren aan het publiek.Plui- tist Philippe Benoit kweet zich accuraat van zijn taak. Met een krachtig gezongen Te Deum van Haydn werd het eerste deel afgesloten. Het Requiem van Mozart vormde voor toehoorders en uitvoerenden het hoogtepunt van het concert. Het werk ver toont zowel archaische- als ita- liaanse elementen. De fuga in het Kyrie is gecomponeerd op een thema dat reeds door Bach Van onze verslaggever AXEL - De rijkspolitie groep Midden Zeeuwsch- Vlaanderen heeft een nieuwe plaatsvervangend groepscommandant. In die functie is per 1 november E. Kint benoemd. Kint, voorheen rayoncom mandant in Koewacht, neemt de plaats in van M. Lenoir. Die vertrok per 1 september naar Den Haag, waar hij was benoemd bij de Algemene Inspectie van de rijkspolitie. Van onze correspondent OOSTBURG - Het eerste wintertoernooi van de scho len voor het voortgezet on derwijs in West-Zeeuwsch- Vlaanderen zit erop. Zater dag streden teams van Het Zwin en Oostdijke om de eerste prijs, een heerlijke taart. Dit keer stonden er basketbal wedstrijden op het programma voor de derde klas. Bij de meis jes werd gewonnen door Zwin 5, terwijl bij de jongens Oost- dijke met de eerste prijs aan de haal ging. Eindstand meisjes: 1. Zwin 5, 2. Zwin 3,3. Zwin 1,4. Zwin 2,5. Oost dijke 1,6. Zwin 4,7. Oostdijke. Jon gens: 1. Oostdijke, 2. Zwin 1, 3. Zwin 2. „Het is goed verlopen. We willen met deze toernooien de schooljeugd ook buiten schooltijd om met de sporten in aanraking laten komen," aldus Arjen Leyte, een van de leraren lichamelijke opvoeding, die deze wintertoer- nooien organiseert en Handel is gebruikt Ook de chromatische fuga 'Quam olim Abrahae' wijst naar de tradi tionele kerkmuziek uit de ba rok. Het meest Mozartiaans zijn de dramatische koren 'Dies Irae' en 'Confutatis' en het door het solistenkwartet gezongen 'Recordare'. De instrumentatie van het Requiem is zeer karak teristiek door de sombere inkleuring van de klarinetten, fagotten en koperblazers. Mees terlijk geschreven is de begelei ding bij de soms angstaanja gende teksten. Het werk vraagt om een voordurende spanning en deze spanning vasthouden is voor de uitvoerenden een bijna onmogelijke taak. Het Hulster Gemengd Koor leverde echter een prachtige prestatie. Natuurlijk waren er schoonheidsfoutjes en de ver moeidheid was hoorbaar in het Agnus Dei waar het omvang rijke koor soms meer tegen dan op de toon zat. Het geheel was echter boeiend. Jo Ivens kon de vokalisten en instrumentalisten inspireren tot een mooie vertol king van een razend moeilijk werk. De bas Hans Zomer bezit een diep sonore vokaliteit die het best tot uitdrukking kwam in het Tuba mirum'. Jammer dat de trombone hier het een en an der miste. Tenor Marten Sme ding paste met zijn ietwat na sale en niet al te volumineuse stem minder in het vokale kwartet waarin de vrouwen stemmen beter overkwamen dan die van hun mannelijke collega's. Het jubileumconcert was een fraaie uitvoering waarop koor en dirigent trots kunnen zijn en waarvan het publiek echt heeft kunnen genieten. Van onze verslaggever SLUIS - De gemeentelijke adviescommissie voor sportzaken in Sluis verga dert maandag 9 november in het stadhuis. De leden van de commissie be spreken de exploitatie van het Sluise zwembad en de voor sportzaken relevante punten in de gemeentebegroting. De ver gadering begint om 20.00 uur. Van onze correspondent CLINGE - De zes afdelin gen van de Katholieke Bond voor Ouderen in de ge meente Hulst houden dins dag 10 november een groot scheepse volksdansmiddag in gemeenschapshuis Mal- pertuus te Clinge. Aan dit feest wordt deelgeno men door de groepen uit St- Jansteen, Heikant, Hulst (twee groepen), Graauw, Nieuw-Na- men en Clinge. In totaal zijn het meer dan 160 deelnemers. Alle leden van deze groepen hebben een uni form, waarin ze op deze dag ge kleed zijn. De middag begint om half twee en duurt tot onge veer half vijf. Het geheel staat onder leiding van de docenten D. Bolssens-Triest en Ch. Moorthamer. Iedere groep treedt zelfstandig op, waarna meerdere groepen gezamenlijk dansen. SCHOONDIJKE - De Schoon- dijkse middenstandsvereniging DES hield afgelopen zaterdag een geslaagde minibeurs. Er kwamen ongeveer driehonderd bezoekers langs de stands van de dertien deelnemers. De voetbalverengiging hield tijdens een wafelactie. Verder was er een demonstratie met een breimachine en konden de bezoekers een ogentest onder gaan.

de Stem | 1987 | | pagina 7