ISKENSE VIS IN HOLST VAN DE NACHT AFGEVOERD ieen voorkeursbehandeling gedupeerde veeboer •ckefeer wordt hereboer Meer zand op het Cadzandse strand Grote drukte bij exposities in de bej aardenoorden Twee gewonden bij botsing Eede POLITIERAPPORT .(A ét inruilauto'S 12 maanden garantie COKS \3E>"' rr VAN EYSDEN 1 ^oop' leasin9' verhuur, service, onderhoud MAANDAG 9 NOVEMBER 1987 ij met je gemauy ;NS - Het gemeentebestuur jostburg is in de nacht van op zaterdag door het open- inisterie gedwongen de vis- jn Breskens te openen. Na ;ig overleg met boze vissers, en justitie voldeed het college teis. iRNIEUWDE BELANGSTELLING BLEYKO-AFFAIRE DOOR KOEIENSTERFTE ^cterie Blamage fD-BURGEMEESTER NAAR DE ARDENNEN Affaire Minister Prikklok In de slip Fietsen gestolen Geen voorrang In de sloot Weer inbraak in sportzaak Sas van Gent DE STEM VAN ZEELAND i vlekken geeft, zoals in t etbalshirtje van Jantje, Ster-reclame zich zo kan maken. Dan pie„, wel anders. „Gij met oew gemau nd", klaagden Brabantse :n. Maar ik kon niet ander Els de Groen. „Ik i koppen uit het zand tn of de borden ervoor wesl n, ik moest mijn kennis r preiden. Haar relaas bet, 3 september 1985 in Zev» ergen. Daar wist zij bij h ern centraledebat in de sp al een historische zin de u rofoon in te slingeren: „N estudering van het Advies j, ake Stralings bescherming (e og wat nota's en rapporten! en ik tot de stellige overtni ng gekomen dat de heren i et forum een stelletje vorste jk betaalde schoften zijn. Waarom is heel Nederla a Tsjemobyl eigenlijk i /akker gebleven? Huichelat, ge en tegenstrijdige berichte oen over toelaatbare normen loe je 't wendde of keerde s aan de hand we koude gemakkelijk overleven, a de spinazie maar heten s Van waar optimisme voo leze wereld? Omdat goddan iet ieder een zich laat aft», ren met 'onze EG-afspraiee en 'politieke konsekwa zo'. Omdat ook de maci t het geld door breken blijkt kunnen worden. Er is altijd eld voor bewapening, nis vredesstudie. Dit boek jt tóch uitgegeven. En de ver- preiding gaat op een manier, het vernuft van een dui dden kettingbrief verre over- "t. Belangeloos. T15 ostburg zwicht voor justitie ^verslaggever ij vis, die vrijdagochtend door de ene Inspectiedienst van het minis- Iran landbouw en visserij (AID) in ;enomen was, kon zaterdagochtend Vacht worden naar een diepvries- jinhet Sloegebied. De stemming in Breskens was vrijdag op zater dagnacht allesbehalve vriendelijk. Om en in de vismijn speelden zich vrijdagavond laat nog ver hitte taferelen af. De AID-inspecteurs stonden tevergeefs te wachten op West-Zeeuws-Vlaamse transporteurs. Het college van B en W van Oost burg had de ondernemers in de regio opgeroepen om de zaak te boycotten. Pas tegen tienen arriveerde er een open vrachtwagen van het Axelse transportbedrijf Van de Wege bv op het plein bij de vismijn. Boze vissers verhinderden echter dat begonnen kon worden met laden. Uit vrees voor ordeverstorin gen besloot waarnemend-burgemeester J. Tho- maes van Oostburg om de mijn te sluiten. Het openbaar ministerie nam hiermee geen genoegen. Thomaes: „In de loop van de nacht zijn we door de officier van justitie onder druk gezet. De vismijn moest open, de partij vis moest weg. Omdat ik vreesde voor een geweldsuitbar sting wilde ik daar niet aan beginnen. Het open baar ministerie was echter niet te vermurwen. In de loop van de nacht verzamelden zich zo'n veertig politieagenten in Oostburg om, indien nodig, op te treden." Zover kwam het echter niet. Thomaes besloot, na langdurig overleg met de vissers de mijn om half drie te openen. Ook politiecommandant G. Doogje nam deel aan de onderhandelingen. Om streeks kwart voor zeven zaterdagochtend kon de partij inbeslaggenomen schol overgebracht worden naar Vlissingen. Mijnmeester P. de Baare, tevens voorzitter van de Breskense visserij vereniging Ons Belang, toonde zich zaterdag weinig ingenomen met het verloop van de operatie. Niettemin kon hij be grip opbrengen voor de beslissing van het Oost- burgse college. Of de Breskense vissers maandag het zeegat kiezen is nog onduidelijk. „Het kan best zijn dat ze gaan varen, dat is maar een kwestie van even de bemanning bellen. Probleem is echter als de vissers uitvaren, waar moeten ze dan op gaan vissen?" vroeg de mijnmeester zich af. Thomaes vreest dat het AID-optreden van af gelopen vrijdag het begin is geweest van grote problemen in Breskens. „Het grootste schip van de plaatselijke vloot is vrijdag uitgeweken naar Vlissingen. De kans bestaat dat straks ook an dere vissers kiezen voor een andere haven en dan staat heel de vishandel en aanverwante in dustrie in Breskens op wankelen. We maken als college met moeite 130.000 gulden vrij om de werkloosheid te bestrijden in onze gemeente. Daarmee kunnen we hooguit drie arbeidsplaat sen scheppen. Als we dan zien dat er hier in Breskens zeker honderd op het spel staan, dan maak ik me, terecht denk ik, grote zorgen." ^Conny van Gremberghe SOORDEN- De kans op een snelle verplaatsing lihet bedrijf van de Walsoordense veehouder J. Ver meren naar een andere plaats in Nederland is erg i geworden. De Ministeries van Landbouw en Vis lij en Financiën, alsmede de dienst voor de domeinen jien de landbouwer, die dit jaar zijn veestapel heeft n uitdunnen, geen voorkeursbehandeling geven. i de laatsten vond ik lek- Alkoholvrij was zijn lisdrank niet. Dat ze in ook de paardebloem zetten in wijn verbaasde i daarom niet. Mij verbaasde dat die ijn daar pissabed wine ette, verbaasd dat zo'n 1 Bredaas woord opdook een land waar ze gods- sterlijk brullen: 'Argl- ydd mawr! Uffern dan! a smito i! als ze niet spijker op de kop slaan r hun duim op de nagel, i pagina 147 van de Pen- dn uitgave van Graint dwins roman The Hey- by in the Blood krijgt de ïld van het verhaal een Ijf jaar oude paardebloem ijn ingeschonken, waarbij he dark yellow liquid ickled out with a gurgle'. Is het alcoholvrij? vraagt 1 nog jeugdige jonge held het antwoord van zijn stheer luidt: „Phut! Bach, only pissabeds. Thee 't man now! Dat was geen itwoord op de vraag en de sabed wijn was om de dood niet alkoholvrij. et eerste glas - zo staat er bracht de jonge held al 'a to his stomach' en toen samen de fles hadden egd was hij be- orlijk 'pissed' zoals het deriandse woord tipsy I luidt in de Britse volks- nd. Zo teut werd onze jonge ïld nou ook weer niet dat 'Yes, please' antwoordde de vraag: Thee mun haf drop if birch, too? Nee, ïrkev „n hoefde hij niet hoefde niks meer. Hij so pissed that all he [anted was a bed. ohn O'Mill weren moet, wil hij in jerking komen voor een jf in de Flevopolders, ge- meesolliciteren. Dit jjben de instanties de ge lde veehouder laten weten. Walsoordense boer is lig gelukkig met de mede- uit Den Haag. Bij de sen neerzitten heeft vol- ihem weinig zia „We zul- gewoon solliciteren naar inieuw bedrijf als de kans i voordoet, maar gezien de stelling schatten we kansen om op korte ter- |n in aanmerking te komen in," benadrukte Ver wen dit weekeinde. j lotgevallen van de Wal- veeboer en zijn nan, het betonbedrijf •yko bv, zijn de afgelopen breed uitgemeten in jS- en vakbladen. De pro- men onstonden in 1979 toen melkproductie van Ver- guerens koeien op on- daarbare wijze drastisch jitóe. Binnen enkele weken pden verschillende dieren L De runderen werden ze nachtig, de ogen begonnen ,etteren en een aantal dieren last van huidirritaties, g voor het jaar om was leg- een aantal koeien het dje. veterinaire dienst en j1 veearts werden ingescha- en de voor de hand lig- ,1de conclusie luidde dat de Tstapel van Verschueren met was met de Chlamy- j'-bacterie. Dat wilde er bij veeboer niet in en hij drong ook aan op nader onder uit. Dat gebeurde. Tijdens onderzoek werden in het het gras in de kuil en de organen van de geslachte runderen hoge concentraties giftige polyaromatische kool waterstoffen (Paks) aange troffen. Aangezien deze teer- achtige stoffen bij het belen dende betonbedrijf gebruikt werden bij het caoten van buizen was de link naar het buurbedrijf snel gelegd. Een horde onderzoekers ver diepte zich sindsdien in de vergiftigingszaak. Rapporten werden geschreven, nota's en memo's, maai-geen van de deskundigen durfde het aan om een beschuldigde vinger richting Bleyko uit te steken. In de rapporten werd hooguit gewezen op 'mogelijke ver banden'. De consternatie in het Oost-Zeeuws-Vlaamse pol derland resulteerde er wel in dat de provinciale overheid het bedrijf wat beter in de ga ten ging houden. Vorig jaar augustus diende de Zeeuwse Milieufederatie (ZMF) een klacht in bij de provinciale milieudienst. Bleyko overtrad volgens de ZMF de hinderwetvoorschrif ten door meer te coaten dqn was toegestaan. Het provinciaal bestuur reageerde terstond en riep de bedrijfsleiding op het matje. Bepaald werd dat Bleyko jaarlijks slechts zeventig uur mocht coaten. Verschueren weet inmiddels wat de overtreding van de hinderwetvoorschriften tot gevolgen heeft gehad. „Omdat onderzoekers hadden aange toond dat de dieren zonder problemen gras konden eten hebben de koeien vorig najaar gewoon in de wei gestaan. In de winter hebben we kuilvoer aan de dieren gegeven, ook Het vee van boer Verschueren graast onder het betonsilhouet van Bleyko. - fotowimkooyman afkomstig van de weilanden. Nou, dat hebben we geweten ook," vervolgt Verschueren. Dit voorjaar en deze zomer vielen er weer slachtoffers onder zijn veestapel. Voor de tweede keer in acht jaar tijd werden er misvormde kalve ren geboren. Voor Verschueren een ge gronde reden om de instanties weer in te schakelen, evenals de officier van justitie. Na veel overleg met de provin ciale diensten kwam de vee houder tot de conclusie dat de diensten niet beschikten over de juiste monsters en analyses om een gerechtelijk onder zoek in deze vergiftigings kwestie mogelijk te maken. In overleg met de veterinaire dienst besloot de boer om twee dode koeien naar Gent te brengen om zodoende zelf voor onderzoeksmateriaal te zorgen. Dit kwam Verschueren echter op een berisping te staan van de officier van jus titie in Middelburg, omdat be wijsmateriaal onttrokken werd aan een gerechtelijk on derzoek. Verschueren: „Dat betekende dan ook gelijk een einde van dat zogenaamde onderzoek. Ondanks het feit dat ik van de inspecteur van de veterinaire dienst toestem ming had gekregen de kada vers te vervoeren." Deze mysterieuze veesterfte werd dan ook dit jaar niet verder uitgezocht. Door rijks- noch provinciale diensten. „Een uiterst vreemde zaak," vindt D66 statenlid J. Boog- erd-Quaak, die deze week voorstelde een speciale pro vinciale enquêtecommissie in het leven te roepen om de donkere kanten aan de Bley- ko-affaire eens te belichten. Volgens het statenlid zijn er de afgelopen jaren door de verschillende betrokken in stanties, provincie, de ge meente Hontenisse, het wa terschap Het Hulster Am bachten en de vele adviseurs talloze fouten gemaakt. „Fou ten waar een gewone burger de dupe van is geworden en dat is iets wat absoluut niet door de beugel kan," aldus mevrouw Boogerd. Dit weekeinde liet ook het CDA-statenlid Th. Baert uit Hulst desgevraagd weten dat hij een nader onderzoek naar de recente vergiftigingsgeval- len in Walsoorden noodzake lijk acht. Ook eerdere bevin dingen in de al jaren slepende affaire moeten volgens hem eens op een rijtje gezet wor den. „Ik ijver al jaren voor een oplossing in deze zaak, maar de kwestie blijft maar voortslepen. Een soort provin ciale parlementaire onder zoekscommissie gaat mij iets te ver. Maar het college van gedeputeerde staten moet dat eerst maar eens uitdokteren. Ik ben wel van mening dat er voldoende druk op deze ketel gehouden moet worden," zei Baert. Het CDA-statenlid stelde ver der dat het hoog tijd wordt dat niet alleen gekeken meer gedacht wordt aan de koeien van Verschueren. „Ik weet, dat gezin heeft verschrikke lijk te lijden onder deze affai re, maar als we zien wat er in dat dorpje allemaal aan de hand is, dan moeten we, denk ik, als bestuurders ook eens aan de bevolking gaan den ken", aldus Baert, Het gezin Verschueren re kent voorlopig alleen op "wat gerechtigheid'. „Het is ge woonweg verschrikkelijk als je er als weerloos burger ach ter komt dat verschillende hoge personen elkaar be schermen. De provinciale ad viseur bijvoorbeeld, die een jaar of wat terug stelde dat de dieren zonder problemen het weidegras konden eten zegt nu "Verschueren had zijn die ren binnen moeten houden'. Dat is slechts één geval. De rapporten over heel deze kwestie staan bol van tegen strijdigheden. Iedereen die de kwestie onderzocht heeft is nooit op het bedrijf een kijkje komen nemen. Dat is teke nend in deze," aldus de vee houder. Ondanks alles ziet Verschue ren een lichtpuntje. „Vanuit wetenschappelijke kring is grote belangstelling voor de zaak, omdat Paks en de effec ten van die stoffen op levende organismen nog weinig be kend zijn. Ik heb hier heel wat wetenschappers en studenten op het erf gehad. Laatst nog een groep uit Nijmegen, onder leiding van professor Copeus Peereboom. Die hebben de Bleyko-affaire voor zover mogelijk op beeldband vast gelegd. Die opnamen zullen gebruikt worden om een tv- programma, bestemd voor hoger en middelbaar onder wijs, samen te stellen. De be doeling van dat programma is om te laten zien hoe een mi lieuzaak niet moet worden aangepakt. Een blamage voor de Zeeuwse instanties, dat wel, maar ook een les voor de toekomst, denk ik dan." e verslaggever 'ENBURG - Vandaag Aardenburg aan het «eer-loze tijdperk. De reden oud-burgemees- tvan het grensplaatsje, ockefeer, vertrekt naar Belgische Ardennen hij een landhuis ge- heeft op een steen- i-Q^nd van de Franse Hij wordt daar here- rijgekomen ambtswoning i Aardenburgse stad- ■p els het huidige college en W zijn zjn krijgt een h®ming kry alg [^secretarie. van Lockef eer itf 11° Aardenburgse e. Eind vorige week nam Fa-bestuurder, die in 1985 'g onslag nam, afscheid nwnende ambtenaren, ^J),en 'eden van de raad ■Willige brandweer. Meer dan honderd mensen bezochten de afscheidsreceptie. Deze werd gehouden in de burgemeesterswoning, omdat Lockefeer, naar eigen zeggen, geen toestemming had gekre gen om de burgerzaal te ge bruiken. Na afloop van de bor relpartij leverde de scheidende notabel de sleutel van zijn wo ning in bij burgemeester E. Jongmans. Met het vertrek van Lockefeer wordt er voorgoed een punt ge zet achter de affaire rond zijn persoon. Lockefeer, die in 1972 tot burgemeester van de grens gemeente werd benoemd, trad in 1985 terug als voorzitter van de gemeenteraad, omdat er veel beroering rond zijn per soon was ontstaan. Een bezoek aan een bistro in Waterlandkerkje vormde de aanleiding van de afgang van de burgervader van de Kikker- stad. Verschillende raadsleden beschuldigden Lockefeer ervan dat hij zich in de eetgelegen heid handtastelijk zou hebben gedragen. Ook zou er volgens zijn politieke tegenstanders ge sjoemeld zijn met drank- en eetrekeningen. Lockefeer heeft deze beschul digingen altijd ontkend. Ook de minister van binnenlandse za ken van destijds, K. Rietkerk, zag geen aanleiding om de Aardenburgse burgemeester te schorsen. Doordat de affaire de poli tieke gemoederen in Aarden burg ernstig verstoord had en de gemeente onbestuurbaar dreigde te worden, besloot Loc kefeer in maart 1985 om een stap terug te doen. Hij wenste geen derde termijn als burge meester en trad vrijwillig af. De scheidende oud-burgemees- ter toonde zich erg ingenomen W. Lockefeer, weg uit Aardenburg met de belangstelling voor de receptie. Tijdens een kort toe spraakje ging hij nog even in op de kwestie van enkele jaren geleden. Hij benadrukte zijn onschuld in de affaire en roemde de integriteit van twee gemeente-ambtenaren, die hem indertijd niet loyaal beje gend hadden. „Het siert deze mannen dat ze er niet zijn," stelde hij. Ook constateerde hij dat Aardenburg inmiddels ge- - foto de stem/corj.de boer confronteerd was met een aan tal bestuurlijke veranderingen. Als voorbeeld van 'de nieuwe bestuurlijke wind' noemde hij de plaatsing van een prikklok in het stadhuis. Burgemeester Jongmans toonde zich echter weinig inge nomen met die opmerking. Te meer, omdat het voorstel om een prikklok te plaatsen, vol gens Jongmans, dateerde uit Lockefeers regeerperiode. Van onze verslaggever CADZAND - In Cadzand-Bad is deze week be gonnen met de tweede fase van het dijkverzwa ringsproject. De aannemers, die het karwei uit voeren, hebben de afgelopen dagen honderden kubieke meters zand van de Hooge Platen in de Westerschelde gehaald en gedeponeerd op het strand. Het project dient voor het nieuwe zomer seizoen te zijn afgerond. De zandopspuitingen zullen nog ruim een week in beslag nemen. In to taal moet er 250.000 ku bieke meter zand aange voerd worden. Evenals bij vorige dijkverzwa ringsprojecten aan de West-Zeeuws-Vlaamse kust fungeren ook nu weer de Hooge Platen als leverancier. Het zand wordt ter plaatse ingenomen door baggerschepen, waarna het tot voor de kust bij Cadzand gevoerd wordt. Daar wordt met buizen het zand op het strand gespoten Als de aannemers eind deze week het aange voerde zand gebruikt hebben voor het verzwa ren van de zeewering en de aanleg van een nieuwe duinenrij kan er begon nen worden met het op hogen van het strand. Hiervoor is ruim 900.000 kubieke meter zand nodig. Dit zand wordt echter niet van de Hoge Platen aangevoerd, maar van een zandopho- ping bij de Sluise Hom pels. Na de ophoging kun nen de toeristen volgende zomer beschikken over ruim veertig meter droog strand bij hoog water. De afgelopen jaren was het strand van Cadzand ge slonken tot een strookje van slechts vijftien meter bij hoog tij. Met het oog op de kustbeveiliging werd besloten om het strand op te hogen. SLUIS - Op de kruising Lange Wolstraat en Hoog straat kwamen twee perso nenauto's bestuurd door J.M.S.H. uit Cadzand en I.J. van de W. uit Schoon- dijke met elkaar in botsing. Dit gebeurde toen H. wilde afslaan en door gladheid van de weg rechtdoor reed en slipte, juist op het moment dat Van de W. kwam aanrij den. De auto's werden be schadigd en beide chauffeurs werden licht gewond BRESKENS - In de nacht van zaterdag op zondag hebben een tweetal twintig-jarige jongens uit Oost-Souburg een aantal fieten vernield die ge parkeerd stonden bij de veer boot in de veerhavea De twee hadden heel de nacht door Breskens gezworven, en aan vankelijk in een bushokje op de Boulevard in Breskens de nacht doorgebracht Nadat de politie het tweetal had opge pakt voor verhoor bekend ze de fietsen vernield te hebben. Bovendien waren zij in het bezit van een bromfiets waarvan het framenummer was weggevijld Deze is in be slag genomea CADZAND - Op de kruising Noordzeestraat en Kanaal- weg verleende PRP. uit Ukkel met zijn personenauto geen voorrang aan G.J.A.V. uit Oudenaerde. Er was materiële schade. AARDENBURG - Zondag avond omstreeks 19.30 uur is op de Heerenweg een perso nenauto van PJMU. uit Aardenburg geslipt door een laag slijk dat op de weg lag. Hij slipte zodanig dat hij in de aloot terecht kwam, waardoor de auto geheel werd vernield De bestuurder kwam met de schrik vrij. KLOOSTERZANDE AARDENBURG HULST - De be jaardenoorden in Kloosterzande, Aardenburg en Hulst kregen het afgelopen weekeinde honderden gasten op visi te. De belangstelling voor de jaarlijkse fancy-fairs in de instellingen was enorm. Van onze correspondent SAS VAN GENT - We derom is ingebroken in de sportzaak van de firma V. aan de Gentsestraat in Sas van Gent. De dieven hebben vermoedelijk in de nacht van zaterdag op zondag hun slag geslagen. Meegenomen werd een partij kleding, schaatsen en een aan tal sporttassen. Hoe groot de fi nanciële schade dit keer is kon de politie (nog) niet zeggen. Precies een week geleden werd eveneens in deze zaak in gebroken. Toen werd voor en kele duizenden guldens aan sportkleding en andere spullen meegenomen. De politie kon daags daarna een van de twee daders aanhouden. De andere is nog steeds voortvluchtig. De bij die inbraak gestolen goede ren werden aangetroffen in een door de daders in Terneuzen gestolen personenauto. Een grote hoeveelheid hand- werkproducten wisselde tij dens de evenementen van eige naar. De opbrengsten van de verkopen en Vlaamse kermis sen kwamen ten goede aan de activiteitenpotjes van de be jaardentehuizen. In Sint-Antonius in Kloos terzande was het zondagmid dag, zoals directeur M. van der Kieboom het uitdrukte, 'ster- vensdruk'. Rond drie uur had den zich in de recreatiezaal van het tehuis zo'n 150 belangstel lenden verzameld, die allen hun geluk wilden beproeven bij het rad van avontuur. Elders in het tehuis konden bewoners en bezoekers mee doen aan allerhande volksspe len, zoals sjoelen, ring gooien en raadspelen. Bij de wafel kraampjes was het een drukte van belang. De verkoop van de door de bejaarden gemaakte werk stukjes verliep buiten ver wachting. „Over een totaalop brengst kan ik nog niets zeg gen, maar ik verwacht dat het record van vorig jaar-zo'n 13.000 gulden-gebroken is dit weekeinde," zei de directeur. Ook in het Hulster tehuis 'De Blaauwe Hoeve' was het zater dag en zondag erg druk. In to taal bezochten circa 700 mensen de jaarlijkse handwerkshow. In de activiteitenzaal van het tehuis was door de vijf be roepskrachten en acht vrijwil ligers een spelencircuit uitge zet. Menig oudere en jongere speelde een spelletje mee. Veel belangstelling voor de jaar lijkse fancy-fair was er ook in het Aardenburgse bejaar denoord Coensdike. De hand- werkartikelen gingen ook hier grif van de hand. Van onze correspondent AARDENBURG - Zondag middag omstreeks 15.15 uur vielen twee gewonden bij een verkeersongeval op de kruising Eedeweg en de Krakeelweg. De twee gewonden waren in zittenden van de auto van HS. uit Eede, die vanaf de richting Eede kwam en de Krakeelweg wilde indraaien. Juist op dat moment wilde H. de S. uit Eede vanuit de Krakeelweg de Eede weg rechts indraaien. Hij nam de bocht te groot en kwam daardoor frontaal met de an dere auto in botsing. Twee passagiers van de auto van HS, te weten de meisjes MV. en S. van de G. uit Mal- degem, liepen diverse been en botbreuken op. Ze zijn per am bulance naar het ziekenhuis te Oostburg gebracht. Het verkeer op deze weg is enige uren gestremd geweest, en de dienst Openbare Werken van de gemeente Aardenburg heeft de weg later schoonge- spoten van olie en accu-resten. I i

de Stem | 1987 | | pagina 5