RECLAME RICHT ZICH MEER EN MEER OP DE OUDEREN lESKENSE iOckefeer Pissebedwij n reen voo] Prehistorische mens was goed voor gehandicapten DE STEM EXTRA OP MAANDAG 9 NOVEMBER 1987 Het kon natuurlijk niet uitblijven. Nu de markt voor groenboeken langzamerhand verzadigd is, beginnen de 'grijsboeken' zich op te stapelen. Van tips voor een rosarium - hoe houd ik ze 's winters over - naar een 'omarium' - hoe houd ik oma op zolder - is voor uitgevers een logische stap. Bescherming Nieuwe markt rArltK VOOR UW PEN LTS-ers-2 Zonder hit Maagden- bruiloft-2 Linkse spot VAN EYSDENl Jij met je gemaul 5KENS - Het gemeentebes Dostburg is in de nacht ig op zaterdag door het o] linisterie gedwongen de in Breskens te openen, lurig overleg met boze vis en justitie voldeed het co1 ie eis. ÏRNIEUWDE BE! icterie ID-BURGEMEEST T48 De nieuwe cultuurheld is grijs Door Heieen Crul De brede en machtige middengeneratie ziet zich ge plaatst voor indringende vragen als: „Hoe vertel ik het mijn moeder?" en heeft bovendien de behoefte hebben aan informatie over de eigen veroudering. De vergrijzing zal de komende tien, twintig j aar onze cultuur ingrijpend veranderen. De jonge, nerveuze gul zige genieter met wapperende haardos en het colaflesje of pilsje aan de dorstige lippen zal het (reclame)beeld niet langer meer beheersen. Nu al ontdekt men de koopkracht van de uitgedunde haardos met de grijze glinstering. Deze rustige fijnproe vers stellen hun eigen eisen waarmee de recreatie- en reiswereld in toenemende mate rekening gaan houden. De 'eminence grise' wordt de nieuwe cultuurheld. En voer voor psychologen en marketingdeskundigen. Want nu al toont hij of zij zich zeer ongrijpbaar en ongezeglijk. De jeugd van tegenwoordig is niets vergeleken bij de se nioren van tegenwoordig De 'grijze' voorlichting begint dan ook op gang te komen met boeken over voeding, rechten, gezondheid en geneesmiddelen voor ouderen. Veilig Verkeer Nederland heeft onlangs drie folders uitgegeven over oude ren op de fiets, in de auto en te voet. Met een grote letter, over zichtelijke foto's van verkeers situaties en veel bruikbare in formatie. Ook ouderen zelf pakken de pen. Zo schreven Anne Biegel en Heieen Swildens een zeer herkenbaar boek over het laat ste stadium van het ouderwor- den, de periode waarin je - om dat je tegen de tachtig loopt- toch moeilijk kunt blijven vol houden dat je nog 'lang niet oud bent'. In 'Mijn bril in de ijskast' komt het nieuwe levensgevoel van ouderen die zichzelf niet als voorwerp van zorg en van leiding willen zien, sterk tot uiting. De bril mag dan eeuwig zoek zijn, niettemin wordt hij gedragen door twee bejaarde vrouwen die alle stereotypen over oud zijn vastbesloten wegwuiven. Ze willen hun eigen leven leiden, zich niets laten voor schrijven. Dat is een nieuw verschijnsel. De rebellie van ouderen bestaat voornamelijk uit het niet meer willen luiste ren. Een 55-plusser uit mijn om geving verwoordde het zo: „Ik behoor tot de luisterende gene ratie. In mijn jeugd heb ik moeten luisteren naar mijn ouders. Nu moet ik luisteren naar mijn kinderen. Ik merk bij mijzelf dezelfde gevoelens van opstand die zij hadden toen ik vond dat ze naar mij moes ten luisteren." Ouderen willen in toenemende mate actief en ondernemend blijven. Beroemde, goedogende en vitale zestigers als Paul Newman en Liz Tailor gaan hun in dat streven voor. Terwijl vroeger met het ouderworden de stoelvastheid toenam, doen steeds meer 55- plussers aan sport (tot motor rijden toe), ontdekken de vreugde van het zelf klussen in en rondom huis en werpen zich op het vrijwilligerswerk. De VUT leidt in Frankrijk tot een nieuw verschijnsel dat ook in Nederland opvallende vormen gaat aannemen, name lijk tot de 'grijze economie'. Zo gauw specialisten in eco nomie, reclame, boekhouding of administratie vervroegd met pensioen gaan of opzij worden geschoven, worden ze bliksem snel opgepikt door culturele of sociale instellingen om zonder honorarium te komen helpen en adviseren. Bepaalde sectoren -orkes ten, musea, bejaardentehuizen, sportverenigingen, toneelgezel schappen e.d.- zouden zonder deze grijze kracht nauwelijks kunnen bestaan. De koopkracht van ouderen, zowel lichamelijk als finan cieel, wordt interessant nu ouderen in aantal toenemen, zich zelfbewust gaan gedragen en de jongeren een slinkend af zetgebied gaan worden. Tegelijkertijd loert de ont kenning van de ouderdom meedogenlozer dan ooit om de hoek. Door de ouderen zelf, maar ook door de middengene ratie waarvan ik deel uitmaak en die in de verte de bui van sukkelende ouders al ziet han gen. Toen mijn eigen ouders on langs naar een kleiner huis verhuisden omdat ze toch niet eeuwig in dat grote, bewerke lijke huis konden blijven, was dat eigenlijk een schok voor mij. Rationeel vond ik het de beste oplossing. Het moest er toch ooit, eens, van komen. Emotioneel reageerde ik met: maar nü nog niet. Ik had er moeite mee dat mijn ouders al zo oud begonnen te worden. Mijn ouders bejaard? Welnee. Belachelijk. Moet je zien hoe actief ze nog zijn. Toch roepen ze iedere keer dat ik ze zie, iets op dat me vijf jaar geleden niet opviel. Ver bazing over dat broze dat heel sluipend, nauwelijks zichtbaar voor de buitenstaander, bezit van ze gaat nemen. Een zekere kwetsbaarheid ook. Dat onlokt me een drang tot bescherming. „Pa, zou je dat terras nou zelf wel gaan leggen en die bielzen gaan sjouwen? Mam, je hebt je hele leven voor anderen klaar gestaan, doe nu eens rustig aan.." Ze willen daar niets van horen. Ze willen geen hulp. Pa gehol- Paul Newman is inmiddels de 60 gepasseerd. Grijze types als hij worden de nieuwe cultuurhelden. En voer voor psycholo gen en marketingdeskundigen. Want nu al tonen ze zich zeer ongrijpbaar en ongezeglijk. - foto guy van grinsven pen worden? Welnee. Pa helpt zelf. Zijn kinderen, noodlij dende dieren, bejaarden. Daar is ie trots op. Bij rampen rukt hij energiek uit. Hij wil niet al leen nodig zijn, hij is ook hard nodig. Dat laat ie zich niet af nemen. Een kennis van ons heeft een moeder van 82 jaar die nog in de auto stapt om naar Parijs te rijden. Ze is de laatste keer als 'spookrijdster' gesignaleerd, had zich vergist. „We moeten haar dat autorijden gaan aan verbieden", vindt hij. Maar hoe vertel je dat je moeder? Moet je het wel vertellen? Heb je het recht om te gaan moederen over je moeder, te vaderen over je vader, ze verworvenheden af te pakken waarmee de knik in hun levenslijn definitiever wordt? Vooralsnog slik ik mijn zor gen in. Mijn ouders zijn im mers 'jong' oud, nog in de tweede helft van de zestig. An ders is dat voor mijn schoonou ders die in de tweede helft van de zeventig zijn. Ze reizen nog zelfstandig, maar het gaat ze steeds moeilijker af. Het opge ven van die zelfstandigheid en hun zwerflust zal een daad van eigen inzicht moeten zijn die letterlijk met vallen en opstaan tot stand komt. Maar het blijf een capitulatie die hun moeilijk zal vallen. En wee degene die daar op aan dringt. Je bent oud en je wilt wat. Reislustige senioren zijn een nieuwe markt en tegelijkertijd een probleem omdat ze zo eigenwijs zijn. Een woordvoer der van Cook vertelde in een BBC-programma dat 60-plus- sers steeds vaker op avontuur lijke reizen gaan: een week on onderbroken in de trein van Moskou naar Waldiwostok, kloosters bezoeken in Tibet, compleet met bergwandelingen op grote hoogte, op safari in Midden-Afrika. De dringende en vet ge drukte adviezen aan ouderen om tevoren contact op te nemen met de huisarts helpen niet, want er wordt niet meer ge luisterd. Enkele reisorganisisa- ties zijn overgegaan tot het toe sturen van medische vragen lijsten, maar daarop wordt ge logen door senioren die hun krachten overschatten. Iedereen wil oud worden, niemand wil oud zijn. Vandaar dat alle informatie die nu los barst over het ouder worden wellicht gedoemd is te verdwij nen in de prullenbak of in de ramsj terecht komt en daar ge kocht wordt door de middenge neratie. Een uitgever vertelde me, een tikje cynisch, dat de de zorgzame samenleving die Brinkman voor ogen heeft on getwijfeld zal leiden tot grijs boeken in de trant van: „Hoe houd ik oudjes in de schuur of op het balkon." Het probleem is echter dat ouderen niet te houden zijn. Ze zijn hun hele leven geleefd, nu willen ze zelf leven. Zoals de 70-jarige man die zijn 68-jarige vrouw verlaat voor een 80-ja- rige bridgevriendin. Of de vrouw die op 62-jarige leeftijd wil scheiden omdat ze lesbisch is. Haar omgeving rea geert daar geschokt op. Vindt het grote onzin. We moeten er nog helemaal aan wennen dat niets menselijks ouderen vreemd is. „De jeugd is geen gemakke lijk te omschrijven groep", zo klonk het onlangs op een con gres over 'Jeugd en Jongeren- marketing'. Opgemerkt werd ook dat er bij jongeren een di versiteit is van levensstijlen: kakkers, punks, new wave, heavies, nekteckels. Het komt mij voor dat 55- plussers nog een veel moeilij ker te omschrijven groep wor den. En dat ouderenmarketing daarom meer haast en nood zaak heeft dan studies over jeugdgroepen en jeugdgedrag. Want ouderen wensen niet als groep toegesproken te wor den. Terwijl jongeren allemaal op elkaar willen lijken en bij voorkeur hetzelfde willen doen, willen senioren alles doen om maar niet oud te lijken. En met succes. Want het ver mogen om van anderen te ver schillen, neemt met de jaren toe.Dat is in ieder geval een van de leuke dingen van het ouder worden. UortiST»' «"J*'®' Als moeder van een LTS-er, wil ik graag even reageren op een artikel in De Stem van 15-10-87. In dit artikel uit mevrouw Mutsaers van het ministerie van Justitie een aantal beschuldigingen aan het adres van LTS-leer- lingen. Daar ben ik nogal van ge schrokken, en ik vind het een belediging voor alle jon gens en meisjes die beroeps onderwijs volgen. Ook als ouder voel ik me op m'n ziel getrapt, ik ben trots op mijn zoon die heel bewust heeft gekozen voor het beroeps onderwijs. Mevrouw Mut saers zou eens moeten on derzoeken wat al die nega tieve kritiek aanricht bij deze jongens en meisjes, die zich toch al zo waar moeten maken in deze maatschap pij. Zolang ik me kan herin neren is er altijd al neerge keken op het beroepsonder wijs. Verder vraag ik me af hoe mevrouw Mutsaers durft te beweren dat bijna alle ouders van de LTS-leerlin- gen werkloos zijn, of anders wel tot de laagst betaalden horen. Ronduit discrimine rend zijn die uitlatingen, en crimineel gedrag heeft niets te maken met het soort on derwijs dat men volgt. Dat zou mevrouw Mutsaers toch zeker moeten weten, je hoeft de krant maar open te slaan om te zien hoe juist in de top, waar al die goed ge leerde mensen zitten, op grote schaal wordt gefrau deerd, vernederd, gelogen en gemoord. Als eindconclusie wil ik opmerken: ik ben liever een gewone arbeider met men selijke gevoelens die zijn medemens respecteert, en iedereen in zijn eigen waarde laat ongeacht wie of wat hij is, dan een drs., die een hele groep jonge hard werkende mensen, als zijnde minderwaardig aan de kant veegt. Etten-Leur, A. Falkenburg Grote koppen in de krant! Zwarte dag Nederlands voetbal! En terecht. Oss in discrediet. Nederlands voet bal ook. KNVB zeer zeker. Sprake van omkoperijen. Gewonde keeper. Weer te rugloop amateurvoetbal i.v.m. vandalisme en negati- viteit. Amateurvoetbalvereni gingen verliezen weer leden die liever een veiliger sport gaan beoefenen ten koste van de kleine verenigingen. Allemaal erg negatief en verschrikkelijk vervelend. Laat ik nou toch één zeer positief punt vinden in dit alles. Pierre Kartner zit zonder (commerciële) hit! Een geluk bij een ongeluk. Breda, Mevr. H. Bolding-de Boer De heer J. Straeter uit Oos terhout meende, in een in deze rubriek op maandag 26 oktober j.l. afgedrukte brief, zijn ergernis te moeten uiten over het feit, dat in mijn roman 'Maagdenbrui loft' en in een gesprek dat ik daarover met Henk Egbers had, waarvan deze in De Stem van 17 oktober verslag uitbracht, de Münsterse bis schop Clemens August von Galen wordt genoemd als een man die met het Duitse episcopaat 'Hitier hoog hield'. De heer Straeter bepleit zelfs een eerherstel voor deze bisschop, op grond van een gunstig oordeel over hem in de WP-encyclopedie van de Tweede Wereldoor log. Mijn bevreemding be treft het feit dat de heer Straeter het opneemt voor een man die, blijkens veri fieerbare documenten en verslagen fel gekant was te gen pogingen het nazi-be wind omver te werpen, die het presteerde de kerkklok ken te laten luiden en vlag gen te laten uitsteken bij de vijftigste verjaardag van Adolf Hitler op 20 april 1939 en dankdiensten in zijn dio cees verordonneerde toen in het najaar van 1941 Hitier zijn misdadige veldtocht, die miljoenen mensen het leven kostte, met succes scheen te gaan bekronen. In zijn studie 'Die katho- lische Bischöfe im Dritten Reich' noemt Georg Denz ier, hoogleraar kerkgeschie denis aan de universiteit in Bamberg, deze Von Galen 'autoritats- und staatsglau- big bis ins Mark'. Ik vind het ergerniswekkend dat voor zo'n opportunist, die zich ook bij zijn veroorde ling van euthanasie op zwakzinnige kinderen be schermd wist door een op 4 november 1936 in Obersalz- berg tussen kerk en Hitier gemaakte afspraak, inhou dende dat 'kein regierender deutscher Bischof eine Ver- haftung zu fürchten brauchte', eerherstel wordt gevraagd. En ik vind het ronduit stuitend dat zo'n man in één adem wordt ge noemd met werkelijk be wonderenswaardige, grote mensen als pater Kolbe, Bonnhoefer, Titus Brandsma en Niemöller. Ik neem van mijn uitlatingen over deze Von Galen dan ook geen lettergreep terug. Breda, Jan Cartens Toen tien j aar geleden Dries van Agt 'Bestek '81' presen teerde was, vanuit het linkse kamp, hoon zijn deel. De uitvoering van de toen voorgenomen bezuinigingen zijn een aantal jaren fiks gedwarsboomd en belache lijk gemaakt. Nu zijn over de hele linie economen het erover eens, dat die gang van zaken zeer in het nadeel heeft gewerkt van onze werkgelegenheid. Vrij recent heeft het CDA de zorgzame samenleving of, beter nog, de verant woordelijke samenleving geïntroduceerd. Op enkele kopstukken na, wordt hierop door links met sne rende spot gereageerd: het pannelje soep van de Vin- centiusvereniging wordt dan met graagte uit de kel der van de historie opgedist. Doorgaans wordt veronder steld, of gesuggereerd, dat professionele en betaalde hulp in die verantwoorde lijke samenleving geen plaats meer zou hebben. Dat is natuurlijk je reinste non sens. Wel wil, (zoals ik uit geschriften oordeel), het CDA erop wijzen, dat er grenzen aan de groei van de uitgaven gesteld moeten worden. In zijn jongste boek 'Het geheim van de schatkist' geeft de socialist Flip de Kam (niet populair in linkse kring) een groot aantal ge gevens, die tot nadenken stemmen. Iedereen, (zeker tal van brievenschrijvers), zou eens bij het volgende moeten stilstaan: van elke in Nederland verdiende gul den geven in 1960 overheid en sociale fondsen 38 cent uit. In 1973 is dat tot 50 cent gestegen. Als Lubbers in 1982 met zijn karwei begint, loopt maar liefst 70 cent van elke verdiende gulden door de kassen van dé overheid en sociale fondsen. Het aan tal mepsen dat een beroep op een uitkering doet is in vijfentwintig jaar meer dan verdubbeld. Een werkende modale burger houdt op de dag van vandaag van een bruto-salaris van ƒ41.000,-, na afdracht van sociale pre mies en belastingen, amper 19.000,- over. Het is harde noodzaak grenzen aan uitgaven te stellen. Wil de samenleving voorkomen dat mensen in de kou komen staan, dan zullen er naast bestaande ook nieuwe solidariteits- circuits gecreëerd moeten worden. Dat zoiets wel de gelijk mogelijk is, bewijst bijvoorbeeld de nog jonge geschiedenis van de Unie Van Vrijwilligers. Momen teel lijkt het CDA de enige grote partij die de ernst van de situatie inziet en aan op lossingen met een menselijk toekomstperspectief wil werken. Goedkope spot van links zal ons land beslist niet verder brengen. Breda, Willem Woutersz NEW YORK (UPI) - Uit archeologische vondsten is gebleken dat de prehistorische mens zorgzaam was voor zijn gehandicapte me deburger. Eten voorbeeld hiervan is een een 17-jarige jongeman die als gevolg van een groeistoornis niet groter werd dan een me ter. Hij leefde 12.000 jaar geleden met zijn stam in het zuiden van Europa, daar waar nu Italië ligt. Zijn skelet was begraven in een grot en lag in de armen van een ongeveer 40 jaar oude vrouw. De archeologen hebben het raadsel van deze vrouw niet kunnen op lossen. Was zij zijn moeder of zijn levensgezellin? Wat wel vaststaat is dat de dwerg, die ook bijzonder korte ar men had, door zijn stamgenoten goed werd verzorgd. Zij waren jagers die in een onherbergzaam gebied leefden. Een mens met een dergelijke handicap zou zonder hulp nooit hebben kunnen overleven. Het is zelfs waarschijnlijk dat de nomaden, die van jachtgebied naar jachtgebied trokken, het kleine stamlid hebben meegedra gen, want zijn benen waren te kort om het tempo van de normaal gebouwde mens te kunnen bijhouden. De archeologen vermoeden dat de groeistoornis het gevolg was van inteelt. Wanneer je de stralings normen in Nederland en de politiek daaromheen aan de kaak stelt en die bevindingen breed wil verspreiden, maar je hebt er geen geld voor, wat doe je dan? De brochure 'straling, mag 't ietsje meer zijn? is niet alleen een glashel der, lekkerlezend keihard be toog over alles wat met straling heeft te maken, het is even zeer een antwoord op bovengesteld e vraag. En alleen daarom al ruim schoots de moeite van het aanschaffen waard. Wie dit boek je leest en ziet hoe het verspreid wordt, krijg t het hoop volle gevoel dat het misschien nog wel eens goed kan komen met de wereld. Deze uitgave bewijst wat moge lijk is zodra afgestapt wordt van 'zo hoort het' of 'zo zit dat altijd al in elkaar' en voor al 'er is geen geld voor, dus kan het niet'. Normaal kost 'Straling, mag het ietsje meer zijn? bij de boekhandel ƒ11,25. Maar en hier komt dat ludieke, dat velen ondanks alles op het goede been houdt.wie 20, - overmaakt op giro 355925 van Strohalm Utrecht en zet 'stra lings actie', krijgt drie boekjes thuis plus dertig folders. Daar mee kan de ontvanger/ster aan het verspreiden en zo rolt boek je plus bood schap als een tin telende sneeuwbal verder. Dat is hard nodig, elke Nederlander zou door zo'n onverhoedse aan val geraakt moeten worden. Paniek alom - terecht - nu buikliggende baby's gevaar blij ken te lopen. Waar blijft de massale ongerustheid over de wettelijk toegestane stralings dosis? Ik citeer Els de Groen uit haar vlotte, tegelijk onthut sende verslag van twee jaar ac tie voeren en onbegrijpelijk ge harrewar volgen: „Kinderen en ongeboren vruchten zijn twee tot twaalf maal gevoeliger dan volwassenen. Daarom mogen zwangere vrouwen in een kern centrale maar ééntiend e van de jaardosis van hun collega's ont vangen. Raar dat zwangere burgers, voor wie dezelfde li miet geldtde maxi male jaar dosis in één dag of één uur mo gen hebben. Die Els de Groen overigens is een gewoon mens haar kin deren laten hun spullen slinge ren en haar man houdt van Chinees. Héél belangrijk dat laatste. Want Els volg de als bezorg de moeder twee jaar lang alle stralings debatten in Nederland, alle publikaties, bij eenkomsten, maat regelen, voorstellen. Tot en met de nieu we richt lijnen van 1 april 1987 die aanmerkelijk soepeler zijn dan de oude van 1959 snapt u het, snap ik het. Nu lopen we wél gelijk met de EG. Alsof dat helpt tegen de onzicht bare ge volgen. Jammer, dat straling fYWQ geen vlekken geeftzoals ij voetbalshirtje van Jantje, de Ster-reclame zich zo j om kan maken. Dan pie[| we wel anders. „Gij met oew gemau tijd", klaagden Brabantse ren. Maar ik kon niet a zegt Els de Groen. „Ik hun koppen uit het zand i ken of de borden ervoor len, ik moest mijn kennis', spreiden. Haar relaas op 3 september 1985 in bergen. Daar wist zij bijl kern centraledebat in de J hal een historische zin de] crofoon in te slingeren: bestudering van het Adviesj zake Stralings bescherming! nog wat nota's en rapport ben ik tot de stellige ovei ging gekomen dat de herecl het forum een stelletje voi lijk betaalde schoften zijn. Waarom is heel Nede na Tsjernobyl eigenlijk wakker gebleven? Huicheli tige en tegenstrijdige bericl toen over toelaatbare non Hoe je 't wendde of ka niks aan de hand we kom het gemakkelijk overleven] we de spinazie maar heten s n. Van waar optimisme deze wereld? Omdat god niet ieder een zich laat afp eren met 'onze EG-afspral zus' en 'politieke konsd ties zo'. Omdat ook de van het geld door breken blil te kunnen worden. Er is i' geld voor bewapening, voor vredesstudie. Dit boell is tóch uitgegeven. En de] spreiding gaat op een die het vernuft van een du -gulden kettingbrief verre o] treft. Belangeloos. Mag ik u een glaasje pisse bedwijn inschenken? Als ik u bezworen heb dat mijn vraag sobere ernst is en geen misselijke poging om grappig te zijn op uw kosten, dat de fles die ik voor uw ogen in de hoogte houd werkelijk wijn bevat vervaardigd uit pissebed den dan zal uw antwoord medunkt luiden, beleefd maar beslist: 'Mag ik be danken?' Bij het woord pis sebed haalt u zich waar schijnlijk het onfris ogende beestje voor de geest dat in de oude kelder een goed heenkomen zocht als u bij oma logeerde en op haar verzoek de Keulse pot op tilde waar de platte motten onder huisden. Ik ga er nu van uit dat u bij het woord niet denkt aan uw zoon of kleinzoon die het nog steeds in zijn bedje doet of de sol daat naast u in de kazerne slaapzaal die het nog steeds in zijn krib deed. Nee, maar vanwaar dat pis? Toch van de keldernot (oniscus asel- lus) in de geneeskunst on zer voorouders gebruikt als 'urinedrijvend' middel. Of de paardebloem daar ook voor gebruikt werd weet ik niet, maar die heette wel pissebed in Breda in mijn jongensja ren. Bij mijn weten maak ten Bredanaars daar even wel geen wijn van. Mis schien wel bier, want een populair lied uit die dagen luidde: 'Asser gin bier meer is drinke we, pèrde blomme, blomme, blomme uit de waai. Engelsen deden dat toen al lang. Die zijn sterk in het vervaardigen van wijn uit andere bessen, vruchten, planten dan de druif en waarlijk geen al- koholvrij vruchtensapje. De enige van die als wijn geoffreerde brouwsels die ik niet beleefd geweigerd heb was berkewijn, specia lité van mijn gastheer die mijn zijn tuin liet zien vol berkebomen met inge- kerfde basten en flessen in gegraven aan de voet, waaruit slangetjes opstegen naar de kerven. Elk vol gend glaasje smaakte al minder erg dan het vorige k^koop,leasing, verhuur, service, o ostb verslaggever rtij vis, die vrijdagochtend d jene Inspectiedienst van het i ,an landbouw en visserij (AI genomen was, kon zaterdagocl bracht worden naar een diep- in het Sloegebied. en de laatsten vond ik lek ker. Alkoholvrij was zijn huisdrank niet. Dat ze in Wales ook de paardebloem omzetten in wijn verbaasde mij daarom niet. Mij verbaasde dat die wijn daar pissabed wine heette, verbaasd dat zo'n oud Bredaas woord opdook in een land waar ze gods lasterlijk brullen: 'Argl- wydd mawr! Uffern dan! Diawl a smito i! als ze niet de spijker op de kop slaan maar hun duim op de nagel. Op pagina 147 van de Pen- quin uitgave van Graint Goodwins roman The Hey day in the Blood krijgt de held van het verhaal een vijf jaar oude paardebloem wijn ingeschonken, waarbij 'the dark yellow liquid trickled out with a gurgle'. Is het alcoholvrij? vraagt de nog jeugdige jonge held en het antwoord van zijn gastheer luidt: „Phut! Bach, it's only pissabeds. Thee 't a man now! Dat was geen antwoord op de vraag en de pissabed wijn was om de dooie dood niet alkoholvrij. Het eerste glas - zo staat er - bracht de jonge held al 'a glow to his stomach' en toen ze samen de fles hadden drooggelegd was hij be hoorlijk 'pissed' zoals het nederlandse woord tipsy wel luidt in de Britse volks mond. Zo teut werd onze jonge held nou ook weer niet dat ie 'Yes, please' antwoordde op de vraag: Thee mun haf a drop >f birch, too? Nee, berkeu „n hoefde hij niet. Hij hoefde niks meer. Hij was so pissed that all he wanted was a bed. John O'Mill ir Conny van Gremberghe iLSOORDEN- De kans op een ,i het bedrijf van de Walsoorden iueren naar een andere plaats fin geworden. De Ministeries val ij en Financiën, alsmede de dier [len de landbouwer, die dit jaa i uitdunnen, geen voorkeursbei schueren moet, wil hij in nerking komen voor een ■ijf in de Flevopolders, ge- on meesolliciteren. Dit ()ben de instanties de ge- gde veehouder laten weten. De Walsoordense boer is lig gelukkig met de mede- |ing uit Den Haag. Bij de ken neerzitten heeft vol- _j hem weinig zin. „We zul- gewoon solliciteren naar i nieuw bedrijf als de kans 'n voordoet, maar gezien de angstelling schatten we je kansen om op korte ter- jjn in aanmerking te komen Eg in," benadrukte Ver- pueren dit weekeinde. lotgevallen van de Wal- jirdense veeboer en zijn rman, het betonbedrijf eyko bv, zijn de afgelopen m breed uitgemeten in ?- en vakbladen. De pro- ïen onstonden in 1979 toen melkproductie van Ver- luerens koeien op on- rklaarbare wijze drastisch 1de. Binnen enkele weken ferden verschillende dieren pk. De runderen werden ze gachtig, de ogen begonnen Etteren en een aantal dieren last van huidirritaties, pg voor het jaar om was leg- een aantal koeien het je. Je veterinaire dienst en veearts werden ingescha- ld en de voor de hand lig- ïde conclusie luidde dat de estapel van Verschueren smet was met de Chlamy- a-bacterie. Dat wilde er bij veeboer niet in en hij drong ook aan op nader onder- ek. Dat gebeurde. Tijdens ft onderzoek werden in het as, het gras in de kuil en de organ runde giftig] water troffej achtig dende' werdi buizei buur] Een diepi verg: werdi memi desk om richti In de gewei bandi De Oost derlaj dat het tengi Vi de (ZM: pro' Bleyl ZMFÏ ten was Hi reag' bedr: Bep: jaar moei Versj wat hindl gevol onde' tooi prol hebl gewi de aan jonze verslaggever RDENBURG - Vandaag int Aardenburg aan het kef eer-loze tijdperk. De ftreden oud-burgemees- |van het grensplaatsje, boeketeer, vertrekt naar I Belgische Ardennen ®r hij een landhuis ge- pt heeft op een steen- j afstand van de Franse Hij wordt daar here- rij gekomen ambtswoning pt het Aardenburgse stad- P tol, als het huidige college IB en W zijn zin krijgt, een «rnming krijgen als ge ntesecretarie. *®t vertrek van Lockefeer geheel in Aardenburgse Jbtie. Eind vorige week nam pud-bestuurder, die in 1985 {~j= onslag nam, afscheid bevriende ambtenaren, nssen en leden van de raad rij willige brandweer. Meer

de Stem | 1987 | | pagina 4