L Groter vertrouwen in Sovjet-economie RAMBOLE ZET ZICH IN VOOR 'DURE' 40-PLUSSERS V i pr Werk zoeken is een baan9 Dankzij Concordia hoeft u niet zo zuinig te kijken concordia heeft meer voor u over ïurotunnel lokt particuliere beleggers FINANCIËN SINDS AANTREDEN GORBATSJOV Ltistiek m/v anten riNAINUCCL öëKEKcn Tilburg, Taiwan, Tijuana 'enlijk is het idee uit de hand ge en. Een Rotary-club in het zui- i des lands kreeg opeens te ma- met twee leden die zonder werk nstelling, een grote mate karnen te zitten. /eek, 31 juli 1988 rijwilligers Sterke punt Giften Heel veel mensen komen niet toe aan een volledig pensioen. Die krijgen vaak aanzienlijk minder dan 70% van hun laatstgenoten salaris. En ontdekken, te laat, dat ze na al die jaren van hard werken nu opeens heel wat zuiniger moeten gaan leven. Daarom is het verstandig nu al een winstdelende koopsompolis met lijfrenteclau sule van Concordia te nemen. Door de unieke Concordia winstdeling plus slotbonus groeit het verzekerde be drag bijzonder sterk èn u mag de koop som van die verzekering tot een maxi mum van f 16.998,- aftrekken voor de belasting. Zo betaalt de fiscus tot max. 72% mee. En van de uitkering straks koopt u dan een lijfrente, waarmee u óók al weer deelt in de winst. Die lijf rente is wèl belast, maar meestal naar een lager tarief. Uw pensioen gaat met sprongen op vooruit. Vergelijk dat maar eens met wat anderen u te bieden hebben. Dan zult u zien: Concordia heeft meer voor u over. Bestel daarom nu meteen de brochure. Of bel Concordia 030-330660. verzekeringen .al 80 jaar! N IEUWSOVERZICHT Brazilië gaat weer rente betalen Lagere kwartaalcijfers KLM Eerste dagopleiding drogisterij van start h i MinilUiui/ l-vswiiv/iviiu i.n i ui tunu i nUVLIIIULIl IUUI T11 stadt, het grootste |0 werknemers an. yoor de landen Jlst. Jse vestiging ontstaat o qTKiUJivLVi - me- andse bedrijven hebben et algemeen een groter rouwen in de Sovjet- omie gekregen sinds )atsjov aan de macht is renvachten dat de han- net de Sovjetunie de ko- (de jaren zal toenemen. zjjn ze van mening dat de hnatie over de Sovjet- At nog steeds onvoldoende Kt blijkt uit een onderzoek ■het Business Buro Oosteu- t(BBO) over de invloed van atsjovs 'perestroika' (her- „ïing) op de Nederlandse Slachtingen van het zaken doen met de Sovjetunie. Deze week presenteerde Anna Sandor namens het BBO de eerste resultaten van het on derzoek dat begin december zal worden gepubliceerd. Sandor zei bij de 300 zakenmensen die haar vragenlijst hadden inge vuld (er waren er overigens 1.100 aangeschreven) te zijn ge stuit op een groot gebrek aan kennis over Sovjet-produkten. De meesten kwamen niet ver der dan de „troika" van de be kendste produkten: lada-ka- viaar-wodka. Lada is zelfs de enige merknaam die men wist te noemen. Wel is ruim de helft van me ning dat de Sovjetunie de ko mende jaren met nieuwe indu striële produkten op de markt zal komen, vooral nu de inkom sten uit de traditionele export- produkten olie en gas zo zijn gedaald. Vooral van Sovjet- produkten in de landbouw en de micro-elektronica wordt concurrentie verwacht. De verwachtingen van de respondenten over de handel met de Sovjetunie zijn hoog. Niemand voorziet in de ko mende vijf jaar een daling en twintig procent voorziet zelfs een verdubbeling. Vooral in de chemische en technologische sector alsmede op het gebied van landbouwmachines wordt uitgegaan van een dynamische ontwikkeling in de nabij toe komst. Op dit moment maakt de handel met de Sovjetunie minder dan één procent uit van de totale Nederlandse handel. Klachten hebben de zaken mensen nog steeds over de ge brekkige communicatie, de bu reaucratie en de valutaproble men als gevolg van de niet-in- wisselbaarheid van de roebel. Ook de dwang tot compensatie (iets afzetten in de Sovjetunie wordt vaak gekoppeld aan iets afnemen) wordt als probleem ervaren. Sandor waarschuwt echter voor al te hooggespannen ver wachtingen. Economische ver anderingen in het Oostblok plegen traag te verlopen, aan gezien allerlei regels moeten worden aangepast. Volgens haar baseert het bedrijfsleven zijn verwachtingen vooral op de politieke veranderingen, die in het algemeen sneller kunnen worden doorgevoerd. formule is simpel: werkenden helpen t-werkenden bij het vinden van een jn. En je richt je op werkloze 40-plus- I die ooit hoge kaderfuncties hebben (ad. Een gat in de markt, vindt de feting Carambole. Via haar formule jdt 70 procent van de doelgroep weer ibaan. Een gesprek met J. Vaessen, de sverse directeur van Carambole, erk zoeken is een baan op zichzelf". rMaija Klein Obbink re managers waren het. In het bezit twee huizen, twee auto's, studerende deren en de hele rataplan. De mate- gevolgen van hun werkloos-zijn ichten op zich al genoeg spanningen tzich mee. Nog erger misschien waren maatschappelijke en geestelijke pro- men voor deze mensen, vertelt Vaes- Ze zakten steeds verder in de modder afdeling lerne personen, resp. In Jfdeling ngsgesprekken Jktie ondernemen b.v. in- jieschadigingen/manco's] en de afdeling net een kandidaat die aan i aan een team gen van) magazijn r dhr. J. van Waterschoot, onder telefoonnummer: .tie en voldoet u aan de tie vergezeld met curricu- aneelszaken phnisch Onderwijs boratorium Onderwijs pnomisch Administratief Onderwijs haal Agogisch Onderwijs rist- en Vormgevings Ónderwijs fciagogisch Onderwijs Izondheidszorg Onderwijs waag die zich opdrong was: Hoe kun je deze Ben van deze leeftijd (boven de 40), met deze tergrond en deze ervaring toch weer aan een n helpen? i de Rotary-club werd het plan geboren: laat werkenden de niet-werkenden helpen. Eind werd in Den Bosch de Stichting Carambole ericht. Was er in het begin nog maar één ge- bksgroep of studieclub, nu zitten die over het land verspreid. Dat is ook de reden dat er speciale kracht is aangesteld. Directeur J. essen leidt sinds 1 september j.l. de vier jaar Ie stichting. riEF ONDERWIJS zoekt tads bevoegdheid. I betrekking. drs. J.M.H. Bückers, (-225711. na het verschijnen van Ibant, t.a.v. de heer Dneel en Organisatie, 'ooropgesteld: behalve Vaessen zelf draait de e stichting op vrijwilligers. Vaessen over de mule: „Wij zorgen ervoor dat de eerste con- ten worden gelegd. Ik zoek bijvoorbeeld risen in het bedrijfsleven op die bereid zijn als coördinator in een studieclub te zitten. Ik m aan werklozen in overleg met de arbeids- reaus. Zij zoeken op welke mensen, boven de jaar, met staf- en managementsfuncties, al tijdje werkloos zijn. Zij doen dat graag, Vaessen: 'De meeste mensen weten niet eens wat hun sterke punt is'. - FOTO DE STEM /JOHAN VAN GURP want 'zij mogen tenslotte geen verschillen ma ken per individu. Dat doen wij wel. Uiteindelijk breng ik de twee groepen bij elkaar. Een keer in de een of twee weken, dat spreken ze zelf af, ontmoeten ze elkaar bij een van de deelnemers. De gespreksgroepen kunnen uitgroeien tot maximaal tien personen, van wie er vijf niet werken en vijf werkenden de bijeenkomst als coördinatoren begeleiden. De werkzoekende blijft maximaal een jaar lid". Is zo'n studieclub bij elkaar gebracht, dan be gint het eigenlijke werk. Want werk zoeken is een baan, vindt Vaessen. „Een baan van negen tot vijf. Je bent er constant mee bezig. Samen met de leden van een gespreksgroep ga je een strategie opstellen, je maakt een programma en je gaat operationeel aan de gang. Het is pure marketing". Vaessen komt niet voor niets uit de marketing-sector. Vertaald naar de praktijk komt het op het volgende neer: Hoe kim je jezelf verkopen? Want dat is iets heel anders dan een produkt verkopen. Volgens Vaessen schrijven ook hoge kader functionarissen sléchte sollicitatiebrieven. Niet alleen de vormgeving - sommigen solliciteren op briefpapier van hun oude baas - maar ook de inhoud laat veel te wensen over. Vaessen: „De meesten kunnen niet eens goed omschrijven wat ze nu eigenlijk gedaan hebben. Soms weten ze niet eens wat hun sterke punt is. Over deze dingen praat je in de groep. Ook komt het voor dat iemand die altijd in de jam-makerij heeft gezeten, gewoontegetrouw bij een dergelijk be drijf solliciteert In de groep kan hij op die 'fout' gewezen worden. Bovendien: durf te solliciteren naar banen die niet in de krant staan. De sleu telwoorden daarbij zijn inventiviteit en creati viteit". Behalve op de coördinatoren van hun studie club, kunnen de deelnemers ook een beroep doen op 'een pool van specialistische adviseurs', aldus Vaessen. Juristen, sociaal werkers en di recteuren geven hun advies bij specifieke pro blemen. Gemiddeld vindt 70 procent van de werkzoe kenden van Carambole binnen enkele maanden een baan. Terwijl van die groep werklozen al tijd werd gedacht dat ze 'afgeschreven' waren. De Carambole-formule weet met succes dit gat in de arbeidsmarkt te vullen. Overal verrijzen studieclubs. Er zijn er nu dertien, van Zaltbom- mel tot Arnhem en er zijn er vier in oprichting. Onder meer in Breda, als eerste plaats in West- Brabant. Vaessen doet de acquistitie: hij rijdt het hele land door om zijn 'produkt' te verko pen. Bezoekt arbeidsbureaus, gaat naar bedrij ven en geeft bekendheid aan Carambole. Soms bellen werklozen zelf op naar Vaessen. Hij be kijkt dan op zijn beurt of er in die buurt meer werklozen zijn, of hij aan vrijwilligers uit het bedrijfsleven kan komen en of op die manier een studieclub opgericht kan worden. Carambole steunt tot nu toe op donaties van bedrijven en op giften van het arbeidsbureau in Den Bosch. De sympathie voor Carambole wordt ook door bekende personen uit het be drijfsleven gedeeld. De lijst van bestuursleden maakt indruk: voorzitter is J. Hamers, direc teur van de Radboud-stichting. Enkele leden zijn S. van Eijkelenburg, voorzitter van de Ne derlands Christelijke werkgeversvereniging en ir. A. de Wildt, hoofdingenieur-directeur van het Directoraat van de Arbeidsvoorziening in Noord-Brabant. Vaessen is bezig ook de overheid zelf te inte resseren voor Carambole. „Wij doen tenslotte sociaal werk. In Nederland zijn er 10 a 20.000 werklozen waarop Carambole zich richt. Die mensen kosten geld, ze zitten in de hoogste uit keringsklasse. Dat alleen al is een reden om voor subsidie in aanmerking te kunnen komen". Voordat we het gesprek eindigen wil Vaessen toch nog iets vertellen over de problemen waar mee 'zijn mensen' te maken hebben. „Weet je dat er nog steeds mensen zijn, die er niet voor uit durven komen dat ze werkloos zijn. Die stappen 's ochtends met hun aktetas de deur uit en blijven de hele dag weg. Zelfs voor hun vrouw weten ze in de eerste weken nog hun 'schande' te verbergen. Stel je het eens voor: Je bent veertig, en je bent lid van de bridge-club, de hockey-club of de tennisvereniging. Het is een verschrikkelijke afgang voor je omgeving. Juist voor deze mensen, omdat zij in het alge meen harde werkers zijn geweest. Werken is hun lust en hun leven". (ADVERTENTIE) pans en 0-210 liter) worden Idelen industrie, elux door een sterk ermen. Ontwikke- ledewerkers. Daar op het gebied van oductenpakket in de s met veel T- kheid tot ontplooiing, n verantwoordelijk- i bedrijf. is en secundaire >rwaarden. -h in dit profiel en brief met gegevens onder (7 aan Holland B.V., 56, terdam. Kir Roger Simons ONDEN - Het Brits- fanse Eurotunnel-consor- i houdt diverse voorde als lokaas gereed om jae maand zoveel mogelijk "ticulieren er toe te bren- pn zich een flinke portie zijn effecten aan te haffen. Eurotunnel heeft miljoen pond nodig. F1 emissie wordt half novem- pr gelanceerd. De koers van Wte is uiteraard nog onbe- F- Aangezien het huidige irsklimaat niet bepaald l is zullen door Eurotun- verschillende lokmiddelen praen gebruikt om het grote pbuek in verleiding te bren- Het Anglo-Franse consor- 'm dat de Kanaal-spoorweg- 'nel van 6 miljard pond gaat 'ren en hem daarna zal ex- Tateren, heeft deze week zijn geheten Pathfinder-prospec- 18 gepubliceerd. Volgende eek wordt dit gevolgd door h officiële inschrijvingsbro- ire. 'n Pathfinder wordt al uit- gezet hoe kleine investeer- Cs aanspraak zullen kunnen Ken op de voordelen, waar- hun vertrouwen in het tfotunnelproject zal worden Ito i ^eze vruchten kunnen Wei pas worden geplukt Tjaf 1993, het jaar waarin de fPioitatie van de Kanaaltun- officieel zou beginnen. F.ie v°or meer dan 5.000 m' Eurotunnel-aandelen "Pt, kan vanaf mei 1993 zo- 7 gratis retourreizen van geland naar Frankrijk on dernemen als hij of zij maar wil. Iemand die zijn investe ring beperkt tot het vastge stelde minimum (waarschijn lijk 400 a 500 pond) krijgt één goedkoop retourreisje naar Frankrijk per jaar. Het aantal kosteloze of goed kope reizen zal afhangen van de grootte van de belegging. Op basis van een investering van meer dan 1.000 pond zal je ver moedelijk aanspraak kunnen maken op een half dozijn re- tourritten met korting of hele maal gratis door de Eurotun nel. Maar dit voordeel kan niet worden overgedragen wanneer men de aandelen verkoopt. Bo vendien is het alleen geldig voor de aandeelhouder en zijn wagea Familie en vrienden kunnen er niet van meegenie ten. De Britse kant van het Euro tunnelconsortium probeert vol ledig in te spelen op de drang van de doorsnee vakantiegan ger die sterk wordt aangetrok ken door het Europese vaste land. Er komt ook een club van Eurotunnelreizigers. Op ver toon van hun Iidkaart krijgen de leden een speciale korting in hotels en restaurants in Frank rijk en andere Europese naties. Maar de investeerders zullen dus wel tot in mei 1993 geduld moeten oefenen eer zij van deze voordelen kunnen genieten. In afwachting zullen de Britse co-president Alastair Morton van het Eurotunnel- consortium en zijn Franse te genhanger André Bénard een overeenkomst ondertekenen met internationale banken voor een lening van 5 miljard pond ter financiering van het grootste deel van de Kanaal tunnelconstructie. Deze plech tigheid gaat gepaard met een speciale tv-link tussen Londen en Parijs. Maar het consortium krijgt dat geld niet als zijn emissie geen succes wordt. Tot nu toe hebben in Groot-Brittannië zo'n 300.000 aspirant-inves teerders schriftelijk blijk gege ven van belangstelling. Er wordt nog steeds volop Euro tunnelreclame gemaakt. On danks de recente problemen met de BP-emissie rekent co- president Morton op ten minste een miljoen particuliere in schrijvingen in Groot-Brittan nië en Frankrijk die elk 300 miljoen pond moeten opbren gen. De rest van het nodige kapi taal - 150 miljoen pond - zal worden verzameld in andere Europese landen en Noord- Amerika. Eurotunnel hoopt dat zijn aandelen tegen eind deze maand genoteerd zullen wor den op de effectenbeurs. In de City van Londen, waar men aanvankelijk met enige scepsis tegen het tunnelproject aan keek, wordt nu vrij algemeen gezegd dat de tunnelaandelen een goede belegging zullen zijn op lange termijn. De tegenstanders van de Eurotunnel, het Flexilink-con- sortium van veerbootreders en de haven van Dover, geleid door Sealink, begint een me diacampagne om het project te boycotten. „Denk na en onderzoek vóór je investeert", is het thema van de Flexilinkadvertenties, die zullen verschijnen in alle Britse zogeheten kwaliteits kranten. Aan: CONCORDIA LEVENSVERZEKERING NV Antwoordnummer 2102. 3500 VE Utrecht. Zend mij de brochure "Kapitaalverzekering met lijfrente-clausule... voor 'n beter pensioen", vrijblijvend offerte. rrVvr. Leeftijd: jr. Bedrag koopsom: Naam: Tel.: Straat: Postcode/Plaats: currentieverhoudingen worden, zonder dat d£ ma nagers het kunnen helpen, op de kop gezet. Met name de Japanners komen lang zaam op het punt dat ze al leen nog kapitaal en fabrie ken kunnen exporteren, in plaats van auto's en chips. Ook de industriekapiteins in Eindhoven rijzen de ha ren ten berge. Topman Van der Klugt verzuchtte deze zomer al, tijdens een bijeen komst van bankiers in Lu xemburg, dat hij misschien beter één van die opgelegde olietankers zou kunnen ko pen, daar een geautomati seerde fabriek in bouwen en vervolgens, aan de hand van de wisselkoersbewegingen, voor anker gaan in het Verre Oosten, de Verenigde Staten of Europa. Toen zweefde de dollar nog ruimschoots boven de twee gulden. Sindsdien moet de Philips-president er niet vrolijker op zijn ge worden. Geen ondernemer zal zijn fabrieken zo maar verhuizen, alleen omdat de yen, de gulden of de Duitse mark hem te hard zijn ge worden. Fabrieken bouwen is een dure hobby en het duurt wel een jaar of tien voordat een nieuwe fabriek lekker draait. Maar er zijn andere ma nieren om de chaos op de fi nanciële markten het hoofd te bieden. Door de overname van bedrijven, bijvoorbeeld. Zo is het industriële perso neel van Philips in de Ver enigde Staten tussen 1972 en 1986 toegenomen van vier tot zestien procent van het wereldtotaal, niet door uit breiding van eigen fabrie ken, maar voornamelijk door de overname van be drijven als Magnavox, Wes- tinghouse en Signetics. Ook door samenwerking met andere wereldwijd werkende ondernemingen kunnen industieën hun ge voeligheid voor valuta schommelingen beperken. Niet voor niets pleit de on dernemingsraad van vlieg tuigfabrikant Fokker voor een toenadering tot een Amerikaanse, in plaats van een Westduitse partner. De gulden en de Duitse mark zitten immers in hetzelfde schuifje. Tegelijk tracht de multi nationale industrie op een andere manier beweeglijker te worden: een steeds groter deel van de spullen wordt elders ingekocht. Het kiezen van andere leveranciers, bijvoorbeeld vanwege be wegingen van de wissel koersen, is gemakkelijker dan het verplaatsen van fa- briekea Al deze veranderingen komen in een stroomver snelling nu de dollar steeds verder aan het wegzakken is. Voor Tilburg en wijde omstreken is dat geen op wekkend vooruitzicht. Door Louis van de Geijn De nieuwe Philips-top- man Cor van der Klugt zwoer bij zijn aantreden in 1986 een dure eed: „Aan blijvende verliezers hebben wij meer dan ooit de oorlog verklaard". Eén van die verliezers is Volt in Tilburg. Volgend jaar, zo kondigde Philips eergisteren aan, gaan daar 470 van de 1580 banen weg. Het is een maatregel in een reeks, die duidelijk maakt dat bij het Eindhovense concern grote verschuivin gen gaande zijn. Vijftien jaar geleden werkten bij Philips in Til burg nog zo'n drieduizend mensen. Daarvan zijn er in 1988 amper duizend over. De fabriek is sterk geautomati seerd. Maar door de toege nomen concurrentie is de afzet niet genoeg meege groeid, zegt men in Eindho ven. In Tilburg, Stadskanaal en al die andere Neder landse vestigingen van Phi lips ondervinden ze nu aan den lijve wat het betekent te werken bij een concern dat de ambitie heeft een 'global company' te zijn. Een we reldwijde onderneming. Ook in andere wereldde len verzet Philips de bakens. In 1966 vestigde het concern zich op Taiwan. Daar zijn nu meer dan zevenduizend mensen aan het werk. Maar onlangs besloot de top in Eindhoven de produktie van kleine kleurentv's vandaar over te plaatsen naar het noorden van Mexico. In Tij uana, Juarez en andere grensplaatsen verschaft Philips inmiddels aan onge veer 4500 mensen werk. In de jaren zestig heeft Japan de oude industrielan den veel werk uit handen genomen. Taiwan, Zuid- Korea, Hong Kong en Sin gapore volgden. Intussen is veel industrie uit deze lan den alweer aan het ver schuiven naar Malaysia, Thailand, de Filipijnen en China. Dat Mexico zich in dat rijtje kan dringen, heeft verschillende oorzaken. Me xico is het nieuwe paradijs voor fabrikanten. Goedkope arbeid, een goedkope munt, leuke subsidies en een rijke markt aan de overkant van de grens. Philips wil wereldwijd ondernemen. Vanuit Europa is dat door de val van de dollar steeds moeilijker. Zelfs Taiwan, het centrum van Philips-activiteiten in het Verre Oosten, is in dat opzicht al behoorlijk duur geworden. In de directiekamers van wereldwijd opererende fir ma's moet dezer dagen het verder wegzakken van de Amerikaanse dollar wanho pig worden gevolgd. De con- NEW YORK (UPI) - Brazilië, dat in februari besloot om de rentebetaling over het grootste deel van zijn verplichtingen aan het buitenland stil te zetten, is het met de banken eens ge worden over een manier waarop het weer kan beginnen met het betalen van rente. Verder is in New York bekendgemaakt dat Brazilië het Internationale Monetaire Fonds zal benaderen om zijn economische doelstellingen te bereiken. In het verleden weigerde het steeds om met het IMF in zee te gaan omdat het fonds in ruil voor leningen al te strenge economische voor waarden stelde. De stopzetting van de rentebetalingen was een gevolg van de verslechtering van de handelsbalans en de ver mindering van de deviezenreserve. De voorlopige overeen komst met de banken houdt in dat de rentebetalingen worden hervat over 70 miljard dollar aan middellang- en langlopende bankleningen. AMSTELVEEN (ANP) - De KLM heeft in het tweede kwartaal van het lopende boekj aar (dat loopt van april tot en met maart) een winst behaald van 143 miljoea In dezelfde periode van 1986 bedroeg de winst 173,3 miljoen. De halfjaarwinst van de KLM is uitgekomen op 264,9 miljoen tegen 255,5 miljoen in de eerste helft van het vorige boelvaar, zo blijkt uit de donder dag verstrekte cijfers van de luchtvaartmaatschappij. De winst per aandeel zakte in het tweede kwartaal van 3,41 tot 2,81. Over het halfjaar gezien steeg de winst per aandeel van 5,02 tot 5,21. De bedrijfsinkomsten waren in het tweede kwartaal op 1.492,4 miljoen een procent lager dan in de ver gelijkbare periode van het vorige boekjaar. De bedrijfslasten waren een procent hoger en bedroegen 1.353,2 miljoen. De be ladingsgraad van van de KLM steeg van 67,5% naar 73,9 HELMOND (ANP) - Het komend schooljaar start in Helmond een dagopleiding voor drogist. Het is de eerste en enige dagop leiding voor deze branche. De bestaande cursussen worden al lemaal in de avonduren gegeven. Een woordvoerder van de meao-mmo in Helmond heeft dit vrijdag meegedeeld. De dag opleiding wordt door deze school verzorgd. In de vestigingswet is bepaald dat een drogist niet alleen het Middelbaar Midden- standsonderwijs moet hebben gevolgd, maar ook een aparte drogisten-opleiding. Dat laatste is nodig omdat in een drogiste rij farmaceutica worden verkocht. In de cursus die volgend jaar in Helmond start zijn beide opleidingen geïntegreerd. Af hankelijk van de vooropleiding duurt de nieuwe cursus twee of driejaar.

de Stem | 1987 | | pagina 7