IETJE BELL OP AVONTUUR IN OOSTENRIJK [tra-rechtse voetbalfans kijken over de grenzen Geen enkele bocht in een rit van 110 kilometer.. ffiLLENTRAPPERS VERMOMMEN ZICH ALS HEREN vloerbedekking nodig? ZATERDAG 7 NOVEMBER 1987 RADIO 5 RADIO 1 RADIO 2 [roeger Maten In bonus RADIO 4 Onthutsend Merkkleding WIELRENNEN IN AUSTRALIË: Frisse kleren In de sneeuw Gevaar Uitbouwen 00.50 Enormeous changJ the last minute, AmeriW speelfilm (1983). Met: I Tucci, Lynn Milgrim, I Barkin e.a. Ieder uur nws. TROS: show. 11.03 Kamerbreed v plaatwerk. NOS: 12.56 land- en tuinbouw. 13.051"1 Aktua. 13.30 Country. 14 16.03 Aktua magazine. 18 I sen. NOS: 19.02 Jazz Platfc Langs de lijn. 22.02 Metro' 23.07 Met het oog op mor» 0.02 Oogluik. 1.02-7.00 Ni, land. Ieder uur nws. VARA: ning. 11.03 Tussen Barend 3 Dorp. 12.03 De Rooie Haaï Comité van aanbeveling. 11 pisch Hollands. KRO: 18® 16.10 Zin in muziek. 1703I lood. 18.03 Echo. 18.15 Leven] levensleed. 19.00-7.00 Zie I Ruud Michels - omdat - het - goedkoper - kan BisB-Belcnmwes 32-076-711134 Dongm-St.Ulseflflslraat 92-01623-21241 DE STFM T19 Iedere dag kus ik het kruis' Ieder uur nws. NCRV voor negen. 9.03 Gospelri Popsjop. 12.03 Los Vast. perclip radio. 15.03 Poi 16.03 Zaterdag-sport. De avondspits. NCRV: 19ffiJ per. 20.03 Elpee Pop Sp pie minds. 21.02 Elpee Country Style. 23.02- te. AVRO: 7.00 Nws. 7.02 den met.(8.00 Nws). 9.00 van toen klassiek. 10.00 11.00 Kurhausconcert. Nardi, piano. VOO: 12.00 SI Co. 13.02 Veronica klassii Lang leve de opera! Hooi uit opera's van Berlioz. 18.02 Avondstemming. 20 Ml; KRO: 20.02 KRO-Klassiek terdagavonmd. Met om: 20.1 deren; 20.35 Jean-Pierre klarinet; 22.00 Orgelmuzif Laudate. 23.00-24.00 KRO- Spektakel. NOS: 9.00 Nws. 9.02 NOS Sn 9.25 Waterstanden. Feduc Hollandse Nieuwe (1). 9 woordje doen (4). 10.00 Wiei die blijft (5). EO: 10.15 Derau, fruitmand. 11.15 Tijdsein-O 12.00 Nws. 12.05 Meer dan 1 alleen. 12.45 Vragen naar 13.00 Nws. 13.10 Hallo Nee, 13.30 Opo doro. AVRO: Il3 vonk. 15.30 Hobby vitamine--.] 16.30 Homonos. EO: 17.00 Lit uitzicht. 17.45 Overheidsvoa ting: Antillen. NOS: 17.55 Ma lingen en nws. EO: 18.10 1 Rasja. 18.25 Iyi Haberler. I0S, Arabisch programma. NOS: Progr. voor buitenl. werk EO: 20.30 Laat ons de ruste den. 21.14 Metterdaad hulp ning. 21.15 Reflector. 21.35 week. 22.00-22.25 Gouden gelklanken. 22.05 Shostakovitch (2). Lady MacBeth of Mtsenk. j 01.05 Bowling en World cricket. Ieder uur nws. KRO: 7.02 Onl show. 7.53 Ter overweging. EO; Groot nieuws. VOO: 9.02 TROS: 10.02 Wegwezen. VI 11.02 Zondageditie. 12.02 Opta vertier. NCRV: 13.05 Hier en NOS: 14.02 Langs de lijn. 18.05 Het spoor: Dwangarb* Duitsland (slot). AVRO: 19.02B terkoek en zandgebak. 19.101 Brusse leest voor. 19.30 De hen gymnastiek. 20.02 Toppers I toen. 21.02 Play it again. Wie 't wint mag 't houden, 1 spel. NOS: 23.05 Met het morgen. TROS: 0.02 De wacht. 4.02 Aflossing van den wacht. 5.02-7.00 Krieken met A Ieder uur nws. VARA: 8.02 Vrflf1 vogels. 10.02 Tony van Verre® moet Hans van Mierlo (6). AV^3- 10.30 Uit studio en theater. 1 Dyscotheek. 12.02 AVRO-mJ, ne. 14.02 Nederlands op 2.15.02 Jacobs. 16.30 Kom 'ns langs Indes. 18.02 Swing low. 19. Zie Radio 1. V Chris van Nij natten SNEN - Als Pietje de Rotterdamse ajongen uit een serie tgdboeken, echt had ftaan, woonde hij nu Denen. Int daar leeft de 24-ja- voetballer Frenk jnkels, de vlees gewor- iBell. Hij is de held van eigen jongensavon- f boefje in Nederland bracht het op eigen kracht tot jfbetaalde vedette van i Wien. Inmiddels is hij Oostenrijker genaturali- rd en heeft bondscoach Els- hem toegevoegd aan de se- ie, waarmee hij zich voor WK in Italië wil plaatsen. ex-Nederlander speelde een oefenpartij in het tvan Oostenrijks nationale team. In het Olympisch elf- j al twee keer aan. jndanks zijn jeugdige leef- J stond de kleine voetballer ■bij zeven clubs onder con- |ct: Feyenoord, Halmstadt AZ, Excelsior, Salzburg Wiener SK en Austria (en. In Nederland, Zweden en Tstenrijk kennen ze Schinkel.^ js. „Ik spreek tien talen", be iert hij en bewijst even later jieder geval het plat Oosten- jks onder de knie te hebben. eger was hij onhandelbaar, har nu is hij volwassen en kbaar,zozegthij. e kleine Rotterdammer, rtsvriend van zijn 'tweeling- er' Mario Been, dankt God «rlijk dat alles met hem Ich allemaal nog goed is geko- jen. „Iedere zondag ga ik naar kerk om een kaarsje op te iken. Dat heb ik God be- ifd", spreekt Schinkels, tien het slecht met me ging, bik gebeden. Ik zei: God, als bestaat, haal me dan alsje- uit de ellende. Verdomd, hielp. Ik beloofde iedere naar de kerk te gaan. keer sloeg ik het over en iteen kreeg ik een meniscus- issure. Nu sta ik dus iedere I in de kapel bij me in de lurt". Door het drukke Weense itsuur sturend, wijst Schin- is op de religieuze parafer- ilia in zijn auto. Een kruis, issen twee mini-Adidasschoe- fn, aan zijn achteruitkijkspie- een rozenkrans om zijn isnellingspook en om zijn fels draagt hij een gouden Ns. „Hier", en hij neemt het Men sierraad in zijn hand, Frenk Schinkels poseert gewillig, achter een witte piano in een duur hotel: Wat een leven heb ik nu. fotonoudswinkels „dit kruis kus ik iedere dag. Ik ben gewoon dankbaar voor het leven dat ik nu heb". Schinkels is een Oostenrijker geworden, een zwierige Wener, alsof hij nooit is opgegroeid tussen de woonpakhuizen in Rotterdam-Zuid. Zijn verblijf in Nederland herinnert hij zich als een aaneenschakeling van grappen, grollen en ellende. „Ik ben met Mario (Been) op gegroeid, hij woonde 200 meter bij me vandaan in Zuid. Ze vonden me bij Feyenoord een groot talent. Daar was ik het toen wel mee eens. Maar de sprong naar het C-elftal heb ik veel te vroeg gemaakt. Ik speelde nauwelijks meer, moest netjes wachten tot ik een echte prof geworden was. Dat duurde me te lang, ik wilde spelen. Via Jan Mak kwam ik in Zweden bij Halmstadt BK terecht. Het eerste seizoen ging nog, maar in het tweede jaar barstte ik van de heimwee. Mijn vader bracht me met de auto weg. Toen hij afscheid van me nam stond ik ais een kind te janken. Ik viel vijftien kilo af. Die Zweden gooiden allemaal korstjes brood naar me als ze me zagen lopen". Piet de Visser en Theo Vonk van AZ fungeerden als red dende engelen, toen Schinkels in Zweden diep in de penarie zat. Het duo contracteerde de zielig geworden bengel namens de Alkmaarse club. „Ik heb daar vijftien wedstrijden in het eerste gespeeld. Vervolgens ging ik naast mijn schoenen lo pen en kocht bijvoorbeeld een Porsche. Zoiets moet je niet doen, maar ik was een moeilijk en lastig, verwend ventje. Ik zette daar iedereen voor gek, handelde onduidelijk in leren jasjes en heb de halve selectie èn Piet de Visser eens ziek ge kregen door ze bedorven vlaaien te laten eten". „Ik had het in Alkmaar niet meer naar mijn zin en wilde naar mijn maten in Rotterdam. Ik probeerde naar Excelsior te komen". „Daar kwam ik trainer Rob Jacobs tegen. Ik noemde hem 'wereldtrainer' en sindsdien is hij zich wereldtrainer blijven noemen. Maar met mij ging het de verkeerde kant uit, toen AZ me aan Excelsior uitleende. Ik moest linksbuiten spelen, nou ja. Ik lijk misschien op Coen Moulijn maar een linksbuiten ben ik niet. Helaas maakte ik op die plaats drie goals en dus bleef ik er staan. Het ging steeds slechter met me. Steeds vaker werd ik gewisseld. Ik heb een keer het bordje met nummer elf erop uit de wissel- bordenbak gejat. Had je die Ja cobs moeten zien kijken toen hij me eruit wilde halen". Schinkels kwam in een zwarte periode terecht. Lang zaam culmineerden de tegen vallers tot 'Het Incident' dat zijn verdere leven zou bepalen. „Ik had geen vaste plaats meer, mijn ouders gingen na 22 jaar scheiden en mijn vriendin kreeg twee miskramen achter elkaar. Toen kwam het. We speelden met het tweede tegen Go Ahead Eagles. Scheidsrech ter Luinge floot voor een bela chelijke 'pinantie'. We renden met zijn allen achter die man aan en ik gééf hem een schop. Ik ging bovenop zijn kuiten staan. Schinkels kon vertrek ken. In de kleedkamer dacht ik; Jézus, wat heb ik nou weer uit gehaald? Wat voor boodschap zou de tuchtcommissie aan mijn privéproblemen hebben?" De uit het lood geslagen rebel wachtte de forse schorsing niet eens af. Excelsior wilde hem ontslaan en AZ wilde hem niet meer terug. Het Nederlandse voetbal was deze doorgaans vrolijke vlegel kotsbeu. Schinkels besloot sa men met de spelersvakbond via de rechter zichzelf vrij te ko pen, transfervrij dus. Die coup slaagde, er kwam geld op tafel en Schinkels was vrij man. Me dio '86 vertrok hij op voor spraak van ex-AZ-speler Hugo Hovenkamp richting Oosten rijk en vond emplooi in Salz burg. „Prachtige stad. Je weet wel, met al die Mozart-toestan den. Aan het begin van het sei zoen '86/'87 trad Schinkels aan bij Wiener SK, een van de vier clubs in Wenen. Zijn spel als hardwerkende middenvelder viel op in Oostenrijk. Hij bracht zijn chaotische leven op orde en zag dat dat vruchten afwierp. „Het ging steeds beter met me. Wiener SK was zeer tevreden over me", nóg inha leert Schinkels de effecten van zijn populairiteit in Wenen. Slenterend door de fraaie bin nenstad twinkelen zijn ogen als hij herkend wordt. Een van de vele koetsiers verontschuldigt zich haast als hij 'der Frenkie Sjienkels' niet meteen herkent. „Afgelopen zomer heb ik drie keer met Ernst Happel gespro ken. Ik was rond met hem en zou voor drie jaar naar FC Ti- rol gaan. Maar ze gingen niet akkoord met een transferlimiet van 150.000 gulden". „Toen kwam Austria, en dat is niet de minste club hier hè. Die mensen gingen wel ak koord met me". En nu is Schin kels dus de vedette bij de paars witten van trainer Janot- ka, die ooit bij Holland Sport speelde. Schinkels vormt sa men met Prohaska het vedet- tenduo van de club. „Wat een leven heb ik nu, vergeleken met twee jaar gele den. Die rode kaart van Luinge zou ik willen inlijsten. Daar is mijn leven door veranderd. Ik ben hier veel serieuzer. Mijn vrouw en ik hebben nu ook een gezond kindje. Romy noemden we haar, dat vinden die Oos tenrijkers leuk. Romy Schnei der, weetjewei. Vroeger was het eerst gein en dan voetbal, nu is dat omgekeerd. Maar ik haal nog wel geintjes uit hoor. Dat pikken ze van me. Ze zeg gen 'laat die kleine maar, hij speelt goed'. En terecht, het gaat om mijn voetbal. Dat is voor Oostenrijkse begrippen zeer goed, anders zou Eisner me niet selecteren". Ook financieel gaat het Schinkels nu voor de wind. Hij is met zijn beperkte transfer sommen steeds min of meer vrij man. „Als je dat vergelijkt met NederlandBij AZ ver diende ik 18.000 gulden bruto per jaar, bij Excelsior 24.000 gulden. Wiener SK betaalde me vorig seizoen 110.000 gulden netto en daar kreeg ik een wo ning en een auto bij. Bij Austria verdien ik nog een berg meer en woon ik in de duurste wijk van Wenen, vlakbij de Nederlandse ambassadeur. Toen ik met een Nederlands nummerbord reed, stonden de buren te buigen. Ze dachten dat de ambassadeur aan kwam rij den". „Bij Austria blijf ik hooguit drie jaar, haal dan 150.000 gul den van mijn spaarbankboekje en koop me vrij. Kan ik gaan en staan waar ik wil en ik ben de enige die verdient. Tussen personen heb ik niet meer no dig, ik ken het klappen van de zweep nu". Schinkels, een man in bonus, heeft het gemaakt in Oosten rijk. Maar zijn Rotterdamse streken heeft hij ook naar Mid den-Europa geïmporteerd. Trots neemt hij zijn bezoeker mee naar het Austria-stadion en showt de catacomben. Een collega van hem scheldt hem de huid vol, want de Hollander heeft een dag eerder zijn mo dieuze schoenen vol met vet scheerschuim gespoten. Schin kels lacht schaapachtig, laat zijn voetbalbroek zakken en loopt het hoofdveld op. Jongle rend met de bal verdwijnt hij in dikke mistflarden. Iedereen moet de groeten hebben. Ieder uur nws. KRO: 8.02 Hul up. 9.02 Zin in pop. 10.02 De kere wereld. 12.02 KRO-minipj, de. 13.02 Het weeshuis van dei 15.02 Tijd voor toen. 16.02 KI] zalige lief deslij n. 18.02 KRO'sl week. 19.02 Pop-eye. 20.02 M Thuisland. 21.02 De krijsende !r 22.02-00.00 Op slag van maandf' NOS: 8.00 Nws. 8.02 H vier-. Musica Religiosa en Profana.1 Progr.overz. KRO: 10.00 Eucli"1 tieviering. NOS: 11.00 Für I 13.00 Nws. 13.02 Opera-ma' Fragmenten uit TElisir d'A® 14.00 Onder de groene linde. Concert op de zondagmiddag: certgebouw Orkest o.l.v. La Bernstein met sopraan en baf (15.05-15.20 Praten over mu». 16.30 Diskotabel. 18.00 Nws. Musica Nova. TROS: 19.00 Cou» klassiek: Rondom J.S. Bach. Nws. 20.02 Specialiteiten a la d 22.00 Kamermuziek. 22.30 F»* 22.06-24.00 Anton Wachter hoorspel. NOS: 9.00 Nws. NCRV: 9.02 op zondag. 9.30 Te Deum Las] mus. NOS: 9.55 Waterstand IKON: 10.00 Verhalen vooraf.' Kerkdienst. 10,58 Wilde ga» 11.00 De andere wereld van j,. dagmorgen. 12.00 Nws. VOO: Het zwarte gat (13.00 Nws). Radio Romantica. NOS: 16.55 dedelingen en nws. IKON: "1 Kerkdienst. 17.58 Wilde ga 18.00 Nws. 18.10 Liturgie en k® muziek. IOS: 18.40 Nederl. P,™ NOS: 19.00 Progr. voor bun» werknemers. 19.20 Suara Ma»; 19.55 Tambu. 20.30 Zorg en."™- 21.20 Cultuur special. 22.00 Dk"" bij de dichter. 22.10 Jazz 0%, historisch archief. 22.40-23.00 6™ byscoop. |an onze sportredactie EUVEN - Een onderzoek opdracht van het Belgi- he Ministerie van Binnen stee Zaken naar aanlei- ing van het Heizel-drama an 1985, heeft uitgewezen at er nauwe banden be- aan tussen Nederlandse, Pgelse en Belgische voet- aLsupporters met neo-na- «tische sympathieën. p aan de universiteit van jéuven verbonden criminoloog |nris van Limbergen en de En- i socioloog dr. Tim O'Brien "wekten tijdens hun speur- a™ dat jongeren met ultra- Switse opvattingen uit de ge hemde landen contacten on thouden, afspraken maken ervaringen uitwisselen met Kt doel rellen uit te lokken bij U alwedstrij den. I's voornaamste conclusies van rapport van Van Limber- zijn tot verdriet van de af- nS criminologie van de gvffl» universiteit uitge- Aan het eind van deze £n<* wor<^t het rapport offi- gepresenteerd. De al be- ^worden feiten zijn voor herland ronduit onthutsend. Van Limbergen ontdekte dat aanhangers van PSV, Feyen oord, Ajax en FC Den Bosch contacten hebben met het in ternationale netwerk van kwaadwillende voetbalfans. Uit gesprekken met bijna 200 zogenaamde voetbalfans bleek dat ze elkaar regelmatig ont moeten in Engeland, België en Nederland om ervaringen en nieuwe taktieken uit te wisse len. Van Limbergen kreeg ook inzage in brieven die drie voet balvandalen in een Belgische gevangenis ontvingen. Er zaten diverse brieven bij afkomstig uit Nederland en speciaal van leden van het Eindhovense jeugdfront, die zich tevens sup porters noemen van PSV. De brieven bevatten afspra ken voor ontmoetingen, kran teknipsels over rellen bij voet balwedstrijden en neo-fascisti- sche symbolen. „Het enige dat hen interesseert is het uitlok ken van geweld", aldus Van Limbergen. „De informatie die ze uitwisselen betreft louter de manier waarop vooral wed strijden in de zogenaamde risi co-sfeer kunnen worden ontre geld". Van Limbergen en O'Brien ontdekten verder dat suppor ters van het vasteland een soort studiereizen ondernamen naar Engelse voetbalwedstrij den omdat de supporters in En geland als voorlopers en ver nieuwers worden gezien van het voetbalvandalisme. Zo kleden Engelse vandalen zich tegenwoordig keurig in dure merkkleding en drinken ze geen alcohol om onopge merkt langs politie-controles te kunnen glippen. Van Limber gen: „Voor tal van voetbalfans is vandalisme geen hobby meer maar een beroep. Ze willen al leen maar vechten. Dat ver schaft hen prestige in hun groep". Professor Giltay-Veth, oud voorzitter van de veiligheids commissie van de KNVB en dè autoriteit op het gebied van voetbalvandalisme in Neder land, toonde zich niet verrast door de eerste uitkomsten van het onderzoek. „Hoewel ik al twee jaar gele den ben teruggetreden als voorzitter van de veiligheids commissie en informatie tegen woordig alleen via kranten en vertraagd uit de tweede hand tot mij komt, zijn de conclusies van het rapport voor mij niet schokkend", aldus prof. Giltay- Veth. „Een paar jaar geleden had den wij al aanwijzingen dat supporters van FC Den Haag internationale contacten had den. Een Engelse studie uit 1980 heeft uitgewezen dat voetbal vandalen hun taktiek voortdu rend wijzigen. Nu blijken ze vermomd te gaan in keurige kleding, een paar jaar geleden hulden ze zich in de clubkleu ren van de tegenpartij, kregen op die manier toegang tot het supportersvak van de tegen partij, waarna de hel losbrak. Het is een rage geworden onder voebalvandalen om zich steeds anders te kleden. Ongeveer 2 jaar geleden werden in Enge land ook al verbindingen ont dekt met een zogenaamd natio naal front met fascistische op vattingen. Het heeft allemaal niks met voetbal te maken. Het voetbal wordt misbruikt om rellen te veroorzaken". Een beeld van de ravage in het Heizelstadion, een dag nadat Engelse voetbalvanda len als beesten te keer waren gegaan bij de Europacup-fi nale tussen Liverpool en Ju- ventus, hetgeen aan 39 men sen het leven kostte. - foto de stem johan VAN GURP Peter Hoondert, na avontuur in Australië: „Ik dacht dat m'n laatste uur geslagen had". foto de stem/ben steffen Door Jan Seuren GOES - Vorige week ein digde in Australië de Sun Tour, een negen dagen durende etappewedstrijd voor profs en amateurs. Tot de veertig deelne mers behoorden onder meer de Nederlandse be roepsrenners Jos Alberts (Geleen), Peter Hoondert, Henri Manders en Theo Appeldoorn. Alberts, Manders en Ap peldoorn zijn nog in Austra lië, maar Peter Hoondert is al weer bijna een week thuis in Goes. Hoondert zal de Sun Tour 1987 niet gauw vergeten. Hij had al veel meegemaakt in wielerwedstrijden in Ame rika, Canada en Indonesië, maar in Australië deed hij volstrekt nieuwe ervarin gen op. De renners moesten zelf het vliegticket van ƒ3000,- betalen en kregen geen startgeld. Grote namen zijn geen enkele garantie voor deelname aan de Sun Tour. De organistoren wei gerden hun landgenoot Phil Anderson (onlangs zelfs ge decoreerd als sportambas- sadeur van zijn land) aan de start, omdat hij een te hoog startgeld vroeg. Ex-Tour winnaar Greg LeMond kreeg te horen dat hij met nog drie andere renners thuis kon blijven, omdat het deelnemersveld was volge boekt. Van een betaalde vakantie, zoals de Sun Tour in het verleden werd afgeschil derd, hebben de Nederlan ders en de Belgen Mare Maertens, Dirk Clarysse en Jan Bogaert niets gemerkt. De organisatoren hadden de afstanden opgevoerd tot 100 en 120 kilometer (vroe ger was een etappe bijna nooit langer dan 60 kilome ter). Dat betekende dat de renners na een slopend wegseizoen elke dag meer dan 200 kilometer in het za del zaten, want op één dag werden twee etappes verre den. Met strakke hand hiel den de organisatoren zich aan de starttijden. Met ver tragingen in het eerste ge deelte van de etappes werd geen rekening gehouden. Volgeiis Hoondert kregen de renners tussen twee etappes nauwelijks de tijd om frisse kleren aan te trekken als ze achterstand op het tijd schema hadden opgelopen. „De zwaarste bergetappe eindigde op een 2200 meter hoge col. Dat betekende 32 kilometer klimmen". „Op de top moesten we midden in de sneeuw nieuwe kleren aantrekken en daarna ging het met een busje naar het 40 kilometer dieper gelegen dal, waar de start voor de tweede etappe van de dag werd gegeven. De Australiërs noemden de afdaling 'de berg van de duizend bochten'. We waren doodziek van het draaien en keren toen we in het dal aankwamen en hadden geen voedsel meer in de maag. Ik heb in de Sun Tour ver schrikkelijk afgezien. De tijdsverschillen waren in de bergetappes enorm. Geluk kig zijn we uit de kosten ge komen. Elke ploeg bestond uit vier renners. Toen we in Europa vertrokken, spraken de Belgen en Nederlanders af niet tegen elkaar te rij den. Na enkele ritten beslo ten we samen te werken. In de laatste etappes kwam bo vendien leider Stefano To- masini (Italië) bij ons om steun vragen", aldus Peter Hoondert. De Belg Jan Bo gaert won vier etappes en werd zevende in het eind klassement. Peter Hoondert, Theo Appeldoorn en Henri Manders wonnen elk één rit en Jos Alberts legde op en kele ereplaatsen beslag. De Sun Tour bracht de ren ners door de meest uiteenlo pende streken van Austra lië. De vijf vlakke etappes, die in stromende regen wer den verreden, leidden over eindeloze kaarsrechte we gen door uitgestrekte land schappen. In een 110 kilome ter lange rit viel volgens Hoondert met geen moge lijkheid een bocht in de weg te ontdekken. De bergritten voerden door fraaie bossen, die de hellingen van de ber gen bedekten. Door de lastige beklim mingen hadden de renners, die elke dag werden onder gebracht bij pleeggezinnen echter geen oog voor het fraaie landschap. De etap pewedstrijd bleek niet van gevaar ontbloot. De ren nerskaravaan mocht maar één helft van de weg ge bruiken, terwijl aan de an dere kant het verkeer voor traasde. In een van de etap pes scheelde het niet veel of de bestuurder van een per sonenauto, die de aanwijzi- gingen van de politie had genegeerd, had een kop groep van zes renners (on der wie Peter Hoondert) van de weg gereden. „Ik dacht dat m'n laatste uur geslagen had. Gelukkig belandde de auto op het laatste moment in een greppel langs de weg", zegt Hoondert. Peter Hoondert was verrast door de grote belangstelling (5 tot 10.000 toeschouwers, onder wie veel emigranten) in de f inishplaatsen voor het relatief kleine peloton.

de Stem | 1987 | | pagina 27