CM ir (m/v) 'Onrust door gebrek aan informatie' •RENIGING ESSE neuzen. 'Zeeland miste op het nippertje een Europese top' ICTEUR ZEEUWS KRUISWERK BEKRITISEERT ZIEKENFONDS asisschool Esdoornveste Sas officieel geopend :enten fijpels fctelt Midas |n gebruik POLITIERAPPORT SCHIETINGEN School Retranchement adopteert monument Tweede Wereldoorlog L-MONTEUR iïsen maanden cel tegen verdachten van ontucht VERLOSKUNDIGEN IN ZEEUWSCH-VLAANDEREN Programma informatiedag PLAATSELIJK NIEUWS Volksdansers verbroederen in Sasse Speye Kaartleesrit van ZEVAC iffTEM VAN ZEELAND 3 ZATERDAG 7 NOVEMBER 1987 Niet altijd Geregeld Steun Mortier gevonden Sluiskil Sas van Gent T16 aaronder ook in de srne en Algemene Zaken arken brieven/verslage: |)estuu rs-)vergaderi nger fe- en direktie-archief tariaatswerkzaamheden Zorg raakt in de knel' S VAN GENT - De pa- itenzorg in Zeeuwsch- anderen dreigt in de knel aken tussen de opstelling competentie van het zie- nfonds en die van eerste- organisaties als huis- Sen, gezinsverzorging en liswerk. is de mening van P. den r, directeur Algemene Zaken de Provinciale Vereniging Het Zeeuwse Kruis. Den Boer sprak gisteren ter gelegenheid van de officiële ingebruikname van het nieuwe kruisgebouw in Sas van Gent. Zeeuwsch-Vlaanderen is door de zie kenfondsraad en met AWBZ-gelden verheven tot experimenteergebied wat betreft de 24-uurs thuiszorg. Het gaat daarbij om een project van drie jaar. „Door beperkte financiële mid delen en strakke regelgeving is invul ling daarvan nog niet helemaal rond, als het gaat om experimenten met al ternatieve thuiszorg", stelde Den Boer gisteren. Hij riep het Algemeen Zie kenfonds voor West-Brabant en Zeeuwsch-Vlaanderen op om een be leid te gaan voeren waarbinnen geza menlijk met de eerstelijnszorg daad werkelijk wordt geëxperimenteerd. „De financiële middelen zijn reeds aan het ziekenfonds toegewezen, de randvoorwaarden van de Zieken fondsraad zijn bekend. Maar tot mijn spijt constateer ik dat de continuïteit van de zorgverlening gevaar dreigt te lopen", aldus Den Boer. Hij is van me ning dat het 24-uurs thuiszorg experi ment een unieke kans betekent voor Zeeuwsch-Vlaanderen. „Het zou te betreuren zijn indien het ziekenfonds, gezamenlijk met de eerstelijns organisaties, een geboden kans laten liggen. De zaak waar het om gaat, de patiënt, dreigt de dupe te worden van een stagnerende samen werking", vindt Den Boer. Den Boer vindt het daarom drin gend gewenst dat er snel goede af spraken worden gemaakt: „Ik hoop dat het ziekenfonds openingen biedt om de samenwerking te verbeteren." Namens het Zeeuwse Kruiswerk bood Den Boer gisteren een Escher- reproductie aan, ter verfraaiing van het nieuwe kruisgebouw. Vervolgens verrichtte hij de officiële openings handeling. Hij sprak de hoop uit dat de Sasse bevolking 'nog vele jaren vruchtbaar gebruik zal mogen maken van deze prachtige voorziening'. Eer der had de voorzitter van de Kruis vereniging Kanaalzöne de historie van de nieuwbouw gememoreerd. Ook burgemeester J. van Rest van Sas van Gent feliciteerde de vereniging met het nieuwe gebouw. „De belang stelling voor het kruiswerk is in Sas van Gent altijd erg groot geweest. Niet alleen voor kraam- of bejaarden zorg, maar voor alles wat daar tus senin zit", aldus Van Rest. n onze verslaggever •leiding Schoevers PC-gebruik lo GENT - De officiële ingebruikname van de _.jeuwde basisschool de Esdoornveste had niet toepas- de CAO voor personeel pijker gekimd. Het planten van een esdoorn gaf symbo- gestalte aan een nieuwe toekomst voor de twee !gere scholen, de kleuterschool Marie-José en de la- •e school St.-Michaël. felink, tel. 01150-96255. ires tie vakant van 1st, bestaan uit het -■ze werkzaamheden pparatuur, laatste school was vroeger indomsschool van de Zus- s Franciscanessen van Ma- 1 te Roosendaal. Nadat in 5 de Wet op het Basisonder- Is was ingegaan, werd de xil begin 1986 overgenomen lor de Stichting Katholiek Iderwijs Sas van Gent, zodat ,-erkt kon worden aan één ischool. Secretaris van de ihting, F. Janssens: Het vo le bestuur had al stappen in e richting genomen. We wis- n dus dat er een verbouwing u gaan plaatsvinden". |Met die verbouwing werd in Tiber 1986 gestart. „We ibben wel pech gehad. Tot [ie keer toe zijn we 'uitgevro- i en moest de bouw worden d", aldus Janssens, die Kens voorzitter was van de luwcommissie. Eind augustus i dit jaar, amper een week lordat het nieuwe schooljaar start ging, was de verbou- ng klaar. Van de vier grote alen van de kleuterschool nde Canadalaan werd er één [gebroken In plaats daarvan rrees een grote gemeen- ihapsruimte. [De andere drie lokalen, van- Jege hun grootte geschikt voor pruik door de lagere groepen van de school, bleven staan. Er omheen werden drie nieuwe, kleinere lokalen gebouwd voor de bovenbouw, alsmede een ruimte voor het onderwijzend personeel. De totale bouwkos ten bedroegen ongeveer 700.000 gulden. De school maakt de laatste jaren een sterke groei door en heeft zo'n 150 leerlin gen. Ter gelegenheid van de ope ning werd gisteren het woord gevoerd door Zr. Albertina, al gemeen overste van de congre gatie van de Zusters Francisca nessen. „De school is nu offi cieel geopend, dat betekent dat alle mensen weten dat de school nu van jullie is", sprak zij tot de kinderen. Via Marjo lein, het jongste kind van de school, overhandigde zij een bedrag van vijfhonderd gul den, bestemd voor de school. Na het zingen van het ope ningslied werd binnen in de ge meenschapsruimte nog gespro ken door onder anderen de voorzitter van het bestuur, E. Lauret, schoolhoofd A. Martens en de wethouder van onderwijs van Sas van Gent, J. Platschor- re. Pastoor E. Erpelinck ze gende de nieuwe ruimte in. leiding hebben op het i elektrisch en [sternen vereist. Gelet Ven ervaring met belangstelling b.v., ter attentie van 31612-1911. lolengemeenschap voor n zoekt de gevallen als vervan- )aar zijn. moment een docent(e) vraagd. een lesbevoegdheid in <ken kunnen reflecteren H.J. Vader, S.W. Chur- IC Middelburg. ook inlichtingen, tel.: atiebedrijf t met spoed allatiepapieren. Spieren onnodig te reageren. r nummer 37573. [an onze verslaggever ERNEUZEN - Milieumi- ister E. Nijpels stelt don- Mag 12 november in het nergency Center van Dow hemical in Terneuzen een leavanceerd computersys- sm in gebruik. Pet gaat om het zogenaamde Mas-systeem. Midas staat foor Meteorologie Information ®d Dispersion Assessment iystem. Dit systeem maakt het iegelijk om voorspellingen te ien over de verspreiding van iswolken bij onvoorziene ont- lappingen. Hierbij wordt ge- nik gemaakt van voorgepro grammeerde scenario's en me- *°rologische gegevens. Met Midas kunnen deskun- fgen van Dow binnen twintig 'nuten na een gasontsnap- ng vaststellen in welke rich- ng de gaswolk zich verplaatst. Midas bevat reeds een reeks Nijpels - FOTO DE STEM JOHAN VAN GURP voorgeprogrammeerde scena rio's. Voor gebeurtenissen die buiten deze voorziene scena rio's vallen kunnen volgens Dow berekeningen worden ge maakt aan de hand van actuele gegevens over de weersgesteld heid en de concentratie van stoffen bij de uitstootbron. In het computersysteem kunnen ook draaiboeken wor den opgenomen voor maatre gelen die getroffen moeten worden ten aanzien van perso neel en omwonenden. Dow wil het systeem ook gebruiken bij de verdere ontwikkelingen van gemeentelijke en regionale noodplannen. 1 onze correspondente ®DDELBURG - Voor het hebben van gemeenschap met •öi 12-jarig meisje zijn vrijdag voor de rechtbank in middelburg tegen de 25-jarige H. L. en de 26-jarige W. Van der H. (beiden uit Zierikzee) gevangenisstraffen teéist van respectievelijk zes maanden, waarvan de helft voorwaardelijk, en drie maanden, waarvan twee maan- pn voorwaardelijk. ^ide mannen hadden het meisje misbruikt in een sfeer Rn drugs, nadat zij in 1985 uit i internaat in Oudenbosch vas weggelopen. Aanvankelijk logeerde ze bij der H., maar kort daarna Jr Zjin bii L-> die in ruil voor rno,u en drugs regelmatig het kind naar bed ging. oewe' ze hiertoe niet werd ge dongen, voelde ze van de (P'ïleri we' een 'bepaalde oitgaan en werd haar ge suggereerd dat een en ander 'er bij hoorde'. De K kwam eind vorig jaar aan het rollen toen het meisje in verband met andere zaken door de Rotterdamse politie aan de tand werd gevoeld. Toen ook deed zij het trieste relaas van haar wederwaar digheden sinds haar vlucht uit het internaat. In februari van dit jaar deed de vader van het kind aangifte van misbruik van zijn dochter. L. is intussen bovendien veroordeeld voor het onttrekken van een minderja rige aan het ouderlijk gezag. De rechtbank doet over veer tien dagen uitspraak. 'De informatiedag is zeker niet overbodig'. FOTO DE STEM/DICK DE BOER Door Romain van Damme TERNEUZEN - De infor matiedag 'Over bevallen gesproken' lijkt precies op tijd te komen. „De onrust komt voort uit slecht ge ïnformeerd zijn", zegt Marianne Langeveld van het Vrouwengezondheids centrum Katelijne dat de organisatie op zich nam. „We hopen dat er voor 21 november, de informatie dag, meer duidelijkheid is". Met dat laatste doelt Ma rianne Langeveld op het overleg tussen de verloskun digen en de huisartsen dat momenteel gaande is. Mieke van Veen en Helen Haak voelen zich dan ook niet ge roepen om de discussie aan te scherpen met 'gewaagde uit spraken'. Integendeel. Sinds kort telt Zeeuwsch-Vlaanderen twee verlos kundigen. Mieke van Veen vestigde zich in de ge meente Terneuzen en Helen Haak liet zich een maand later inschrijven in de gemeente Axel. De komst van de twee verloskundigen werd in Zeeuwsch-Vlaande ren niet bepaald met gejuich ontvangen. De huisart sen vonden het niet leuk dat een deel van hun inkom sten in gevaar kwam. Vrouwen lieten weten liever bij hun huisarts te blijven. Het Vrouwengezondheidscen trum Katelijne zou partijdig zijn in deze zaak. Kort om, de verloskunde als onderwerp van een soms ver hitte discussie. Zaterdag 21 november houdt het Vrouwengezondheidscentrum Katalijne een informa tiedag over het bevallen. Ook van de partij zijn Mieke van Veen en Helen Haak. de verloskundigen Zeeuwsch-Vlaanderen. in „We zijn blij dat we met de huisartsen rond de tafel zit ten. Dat is elders in het land niet altijd het geval". Zoals in Schoonhoven waar volgens Mieke van Veen en Helen Haak huisartsen en verlos kundigen nauwelijks een woord met elkaar wisselen. „In sommige plaatsen in Ne derland gebeurt het dat huis artsen gratis bevallingen doen. Als boycot ja. In Schoonhoven en Dokkum is dat het geval geweest. Dat is destijds aangekaart bij het tuchtcollege". Katelijne ver wees daar naar toen in Zeeuwsch-Vlaanderen de huisartsen kenbaar maakten niet zo gelukkig te zijn met Mieke van Veen vestigde zich in Terneuzen, Helen Haak meldde het zieken fonds dat Axel haar stand plaats was. „We zijn toegela ten als medewerker, we heb ben een diploma en een waarneming". Mieke van Veen doet Terneuzen, be halve Hoek en Sluiskil. Helen Haak doet heel Axel. „Mis schien komt er later Hoek nog bij. Maar we gaan nu uit van de Oostkant van het ka naal". Twee vrouwen uit Axel ver telden onlangs dat ze vinden dat vrouwen die bevallen zelf moeten kunnen bepalen wie de bevalling begeleidt. Voor ziekenfondspatiënten is die keus er echter niet. „Dat is de huidige landelijke regeling", vertelt Helen Haak. „Ze mo gen ook naar een huisarts toe. Maar dat moeten ze dan zelf betalen. Dat vergoedt het ziekenfonds niet. Die rege ling is er trouwens al heel lang. Maar omdat er in Zeeuwsch-Vlaanderen geen verloskundigen waren, heeft dat hier nooit gespeeld". „Vrouwen die nu onder be handeling zijn bij de huis arts, hoeven niet over te stappen", verduidelijkt het duo verder. „Ook dat is alle maal geregeld". Vrouwen die meer willen weten over het werk van de vroedvrouwen kunnen tijdens de informa tiedag kijken naar een video film die als titel voert, 'Maar de vroedvrouw doet meer'. „Wij zijn er voor de normale zwangerschap, de normale bevalling. Daarvoor zijn we opgeleid. Als er iets niet nor maal verloopt, sturen we de vrouwen door naar de gy naecoloog. Onlangs is er een rapport aangenomen. In dat rapport staat precies be schreven wanneer vrouwen doorgestuurd moeten wor den". Het Vrouwengezondheids centrum Katelijne zou par tijdig zijn. Partij kiezen voor de verloskundigen. „Abso luut niet waar", stelt Ma rianne Langeveld met na druk. „Vorig jaar heeft Mieke van Veen zich aange meld op een van de thema avonden die we toen hielden. De huisartsen verwijten ons dat we haar naar hier ge haald hebben. Maar Mieke heeft zelf het initiatief geno men. Wij weten dat er vraag is naar verloskundigen, die signalen hebben ons bereikt. Het is wel zo dat wij als een van de weinigen Mieke ge steund hebben. Zij is vervol gens op zoek gegaan naar een waarnemer. Die heeft ze ge vonden, dat is Helen Haak geworden". De informatiedag lijkt al met al geen overbodige luxe. Al zegt Marianne Langeveld heel duidelijk: „Het is geen discussiedag. Het is puur in formatief. De dag is bedoeld voor ouders, hulpverleners, kortom voor iedereen die te maken heeft met bevallen. Deze informatiedag is voor heel Zeeland. Het gaat niet alleen om de technische in formatie. Meer nog gaat het om de sfeer, de beleving. Het is veel persoonlijker. Elke film die gedraaid wordt, be licht een bepaald specialisme van het bevallen. Ons is ge bleken dat er behoefte is aan voorlichting". Van onze verslaggever TERNEUZEN - De infor matiedag 'Over bevallen gesproken...' wordt zater dag 21 november gehou den in de Terneuzense Opstaningskerk aan de Bellamystraat. Om 10.00 gaan de deuren open. Een half uur later opent F. van Spanje de dag met een toepsraak. Hij ver telt over de verloskundige organisatie in Nederland en in Zeeuwsch-Vlaanderen. Om 11.00 uur wordt de film 'Ninan Liza' vertoond. In deze film gaat het vooral om de sfeer rond de bevalling. Twintig minuten daarna kan men kijken naar de fil 'Hoe bevalt het' van Maria Bavel. Zij is medewerkster van het vrouwengezondheidscen trum Utrecht en actief lid van de Stichting Beter Be vallen. 'Floortje' is de volgende film. De geboorte van een kind in een huiselijke verlos kamer, zonder bed, in het Slotervaartziekenhuis in Amsterdam. Na deze film is er een pauze. Om half twee volgt de film 'In Gespannen verwachting'. De film gaat over de invloed van de zwangerschap en be valling op de onderlinge re latie. Om 14.00 uur kan geke ken worden naar de film 'Vrijen in verwachting', ge volgd door de film 'Spontane barenshoudingen'. De laatste film heet 'Met beide benen op de grond'. Van 16.00 uur tot 16.30 uur kunnen belangstel lenden vragen stellen aan een forum. Verder kan men met vragen terecht op de in formatiemarkt. Kaarten voor deze dag, 7,50 gulden voor de hele dag en 5 gulden voor de middag, kun nen vanaf maandag 9 no vember gekocht worden bij Katalijne, Walstraat 5 in Terneuzen. Dat kan iedere werkdag tussen 10.00 uur en 12.00 uur en tijdens de nor male openingstijden. OOSTBURG - Vrijdagmid dag is op een landbouwper- ceel van de heer B. van B. aan de Philipsweg een mortier granaat gevonden van 40 bij 10 centimeter. B. was bezig met ploegwerkzaamheden toen het projectiel boven kwam. De Mijnopruimings- dienst zal het projectiel ver der demonteren. DISK - DISK/ industriepasto raat Zeeuwsch-Vlaanderen houdt een drietal bijbelavon den in Sluiskil. De eerste bij eenkomst is 11 november om 19.30 uur. Voor de andere avonden wordt onderling af gesproken. Geïnteresseerden kunnen zich opgeven bij M. Hamelij nek, telefoonummer 2015. Er kan voor vervoer ge zorgd worden. BASISSCHOOL - De ver nieuwde basisschool 't Zand in de Zandstraat te Sas van Gent wordt op vrijdag 20 no vember officieel geopend. De openingshandeling wordt om 16.30 uur verricht door R. Barbé, gedeputeerde van onderwijs in de provincie Zeeland. KLOOSTERZANDE - Zaal De Kastanje, schieting voor bejaar den met 43 deelnemers. Hoge vo gel: mevrouw Van Meelen, eerste zij vogel: A. van Gas, beiden Kloosterzande; tweede zijvogel: L. de Groen, St.-Jansteen; groot ste aantal (6): R. Verbraeken, Hulst. KOEWACHT - Zaal De Oude Molen, schieting voor bejaarden met deelname van 30 schutters. Hoge vogel, eerste en tweede zij vogel R. de Smet, grootste aantal (5): G. Baart, beiden Koewacht. Van onze verslaggever MIDDELBURG - De provincie Zeeland heeft enkele ja ren geleden op het nippertje de kans gemist om gastheer te zijn voor een Europese topconferentie. Het Abdij com plex in Middelburg zou een schitterend congrescentrum zijn geweest, maar de hotelaccommodatie was niet toe reikend om de hoge gasten onder te brengen. Commissaris der koningin dr. C. Boertien maakte dat giste ren alsnog bekend tijdens de begrotingsbehandeling door provinciale staten. Hij wilde er maar mee zeggen, dat Zeeland wel degelijk prestige ontleent aan de tweejaarlijkse uitrei king van de Four Freedoms Awards. De uitnodiging van Buitenlandse Zaken om de top conferentie in Zeeland te hou den, was er volgens hem een rechtstreeks gevolg van. Boertien beklom bij uitzon dering zelf het spreekgestoelte om de staten ervan te overtui gen dat het zeker wel verant woord is om volgend jaar vijf tig mille extra uit te trekken voor de uitreiking van de on derscheidingen. Dat zware ge schut was nodig, omdat een groot aantal fracties eerder ernstige bedenkingen had geuit tegen het extraatje voor deze 'high-society-zaak'. „Zeeland heeft zo de kans om de telkens weerkerende plaats te zijn voor een appel tot nale ving van elementaire vrijhe den, die misschien voor ons vanzelfsprekend zijn, maar el ders niet," zei Boertien. Hij be streed ook dat de rest van de wereld daar weinig van merkt. Gezaghebbende kranten als de New York Times, Le Monde en de Frankfurter Algemeine be richtten erover. Boertien vond het logisch dat 'hieraan een prijskaartje hangt' en wees erop dat hij - als voorzitter van de Franklin en Eleanor Roosevelt-stichting - al tweemaal een sponsor-bij drage van vijftig mille in de wacht had gesleept. Dinsdag zal moeten blijken of provin ciale staten onder de indruk zijn gekomen van Boertiens ongewone oproep. Van onze verslaggever RETRANCHEMENT - De leerlingen van de openbare basisschool 'Oranje Nassau' gaan in de toekomst zorg dragen voor het onderhoud aan het oorlogsmonument bij de Hickmanbrug in Retranchement. Vrijdag 13 november wordt het herdenkingsteken officieel geadopteerd. De basisschool haakt in op de landelijke adoptie-actie van de stichting Februari 1941. Bedoe ling van de actie is om de jeugd op directe wijze te betrekken bij de geschiedenis. Het waar deoordeel dat ouderen toeken nen aan de bevrijding van des tijds kan op deze wijze over gaan op een jongere generatie. Om die reden hecht ook het gemeentebestuur van Sluis grote waarde aan het welsla- SAS VAN GENT - Volks dansvereniging De Grut- moole uit Sas van Gent is zaterdagavond gastheer van drie andere Zeeuws- Vlaamse volksdansgroepen. In culureel centrum De Speye wordt dan de jaarlijske ver broederingsavond van de Zeeuws-Vlaamse volksdansers gehouden. Deze avond is inmiddels een traditie geworden en heeft als bedoeling door het uitwisselen van ervaringen en dansen de contacten en de vriendschap tussen de verschillende groe pen te verstevigen. De Grut- moole rekent zaterdag op zo'n honderd volksdansers in De Speye. Naast De Grutmoole zijn de deelnemende groepen: Hava Naguila uit Vogelwaar de, Avogro uit Aardenburg en Pofjadok uit Hulst. De avond begint om acht uur. gen van het adoptie-project in de gemeente. De officiële overdracht van het monument vindt om 13.45 uur plaats in het dorpshuis 'D ouwe Schóole' in Retranche ment. De plechtigheid wordt bijgewoond door schooldirectie, leerlingen, gemeentebestuur en vertegenwoordigers van de Fe- bruaristichting. Na de over dracht gaat het gezelschap in stille tocht naar het monument waar de leerlingen een krans voor de gevallenen zullen leg gen. Van onze correspondent TERNEUZEN - De Zeeuwsch Vlaamse Auto- mobielsport Club (ZEVAC) houdt vanavond (zaterdag) een kaartleesrit voor auto mobilisten. Deze laatste kaartleesrit in 1987, die de naam kreeg van 'De Slag om 't Hellegat' wordt verre den in de wedstrijdklassen a en b en een toerklasse. A- en B-klasse tellen mee voor het clubkampioenschap 1987. Deelnemers hierin krijgen als opdracht de kortst mogelijke route te construeren tussen enige op de kaart ingetekende lijnen. In de toerklasse kunnen de meeste controle's gevonden worden door een op de kaart ingetekende lijn, zo nauwkeu rig mogelijk van start tot finish te volgen.

de Stem | 1987 | | pagina 13