den U. ÏENI OSTALGISCHE FILM VAN WOODY ALLEN Tijdelijk extra hoge vaste rente op Rentecertificaten van de Postbank. 'Opera do Malandro' gedraaid tijdens dansfestival Breda Gouden Ezelsoor voor Rudi van Dantzig Beruchte nazifilm van Leni Riefenstahl in Bredase Filmhuis IN SERIE DOCUMENTAIRES 1DIENDE/ ER m/v ER/VERVANGER /ielbesturing DEN BOSSi gemeen' IMAKINC HERWET amen. Historisch IV. VICE CENTER KREEK B. V. VRIJDAG 6 NOVEMBER 1987 SPEELFILMS OP TV 00K IN DE BIOSCOOP po: DB STEKft Ik aan de poor het eerst is 1 serie-auto, Be. wielen is een benbaring en Uevenis. komt u met kdrijf en nair fung van EDRIJP |RG 119. Tel. 01170-2996 amilieportret met radio ouders van Terneuzen bre het bepaalde in artikel iepalingen Milieuhygiëne,! f) 29 september eff 6 oktot n om een vergunning ing ingekomen van: E. Schelde-Lin v.o.f., Axels izen, voor het uitbreiden i lemische wasserij door plat hische reinigingsmachine fel op het perceel plaatsei 27, Terneuzen. its, Havenstraat 6 te Terne an en in werking hebben vt de produktie van polyun ax timmerwerkplaats op ekend Mr. F.J. Haarmanv«| Jre terzake zijnde stukken H den voor een ieder ter in [afdeling algemene zakëi 1987 elke werkdag van 09.8 13.30 tot 16.30 uur en ot 22.00 uur. ■en wensen in te zien op c 0 tot 22.00 uur, worden mededeling te doen (lei 123). 1 |s de kantooruren een r 1 verkregen. I vanaf heden kunnen c, ftelijk bij het College van E Iers worden ingediend. C chrift indient, kan verzo ens niet bekend te maken. delinge bezwaren worden ii enbare zitting op dinsdag 2| 1-00 uur resp. 10.15 uur in h 1 waarbij tevens gelege i gedachtenwisseling over 8 evoegd gezag, de aanvraf izigen. Ie de aandacht op, dat i >ben ingebracht op de bo— ^en ieder, die aantoont dat h Iniet in staat is geweest, in rden gesteld om bezwaren# ikking in te brengen, ir 1987. ster en wethouders leuzen, en, burgemeester [Pagee, secretaris Marjan Mes ds 1977 heeft Woody Allen een onafgebroken ks voorbeeldige en geestige films gemaakt, irin altijd wel op de een of andere manier zijn >n obsessies en jeugdherinneringen aan bod vertelden ofwel iets over het eigentijdse (semi)intel- uele milieu in New York of gingen nostalgisch-ko- ch terug in de tijd. jongste telg; een spichtige, roodharige jongen - eigenlijk Woody Allen zelf - die voort durend van zijn ouders op zijn kop krijgt, omdat hij zoveel tijd verprutst met het luisteren naar radioverhalen. Ondertus sen doen zijn ouders, zijn tan tes en ooms niet veel anders. Ieder heeft zijn eigen voor keurprogramma, waarbij hij of zij wegdroomt om de eigen ar moedige levensomstandighe den te vergeten. De radio biedt spannende fictie - een soort hoorspelen - maar ook sportverslagen en bloedstollend nieuws. Beelden van de inhoud van deze radio programma's doorspelen de hele film. Ook wordt er wat ge toond van de werkelijkheid achter de befaamde radiopre sentatoren. Parallel met dat van de familie loopt het tragi komische verhaal van het naïeve sigarettenverkoop stertje Sally White, dat er alles voor over heeft om een radio- ster te worden. We herkennen opnieuw Aliens vrouw Mia Farrow die een soortgelijke, komisch-kwetsbare rol ver tolkte in The Purple Rose of Cairo' en ook in 'Hannah and het nostalgische 'Thg tie Rose of Cairo' en de mo le relatiekomedie 'Hannah her sisters' zijn Aliens «toegankelijker geworden teen breder publiek, omdat hiet meer zo gefixeerd is op fee vondsten in de dialoog. bij andere grote kun- jiaars vloeit het ene werk uit [andere voort en hebben zij amenlijk karakteristieke jieenkomsten. Aliens twste, 'Radio Days', bevat nostalgische herinnering i de periode 1938-1944 toen [Amerikaanse volk nog aan tadio gekluisterd zat. pet als 'The Purple Rose of Iro' dat met de vooroorlogse n deed, zo toont 'Radio Days' ten schitterende, historische [kleding en met toepasse- |e amusementsmuziek de Irme invloed van de radio op aantal personages. En net Jin 'Hannah and her sisters' Irdt een warm en sympa- |ek portret geschilderd van i familie. In dit geval een 14e, joodse familie in Rocka- y op Long Island, waarvoor ens familie enigermate mo- heeft gestaan. t gebeurtenissen worden ge- |>nd door de ogen van de Mia Farrow wordt als eenvoudig sigarettenverkoopstertje komedie 'Radio Days' van Woody Allen. verleid door een radiobons (David Warrilow) in de kostelijke - FOTO ORION PICTURES her sisters' een ontroerende rol speelde. Woody Allen is zelf niet te zien in deze 'kleine' bril jante film. Wij horen alleen zijn stem van volwassene, die terugblikt op een jeugd. Twee bekenden uit eerdere Allen-films zijn Dianne Wiest en Diane Keaton. De eerste vertolkt aandoenlijk en met humor de rol van een tante van de jongen, die een tragisch ta lent heeft om op de verkeerde mannen te vallen. Met harts tocht pleegt zij in het overvolle huis de moderne dansen uit te voeren die uit de radio klinken. Diane Keaton zien we even aan het slot als een befaamde schlagerzangeres in de nacht club waar de Newyorkse radio- society nieuwjaar viert, terwijl de eenvoudige, joodse familie zich thuis met minder tevreden stelt. Kleine grappen zitten onna drukkelijk in dit fragmentari sche familieportret verstopt. Niemand speelt een hoofdrol, iedereen lijkt slechts een ter loopse schakel in een veelkleu rig, aandoenlijk mozaïek dat schitterend werd geënscèneerd, aangekleed en begeleid door nostalgische songs. De liefde van Woody Allen voor zijn per sonages en zijn acteurs straalt ook weer van deze nieuwe film af; de zoveelste in een opmer kelijk homogeen oeuvre, dat sinds 'Annie Hall' in 1977 geen dieptepunten meer heeft ge kend. 'Radio Days' van Woody Al len draait in Cinésol 1 in Breda. Van onze filmredactie Het Bredase Filmhuis Concordia presenteert tussen 12 en 18 november een groot aantal docu mentaire films van uit eenlopend karakter, waarbij aandacht voor ideologische cineasten, journalistieke filmers en kunstzinnig documenta listen als Joris Ivens en Max de Haas. Op donderdag 12 november wordt geopend met de zeer controversiële documentaire 'Triumph des Willens' van Leni Liefenstahl uit 1934. De beruchte nazi-film, waarin de getalenteerde Duitse ci neaste haar kunnen geheel in dienst stelde van de nazi- propaganda. Een reden waarom deze film jarenlang niet vertoond mocht worden, alhoewel hij ondergronds al lang circuleerde in diverse lengtes, van tachtig tot 120 minuten. Hoewel deze documentaire lijkt op een verslag van de massale partijdag van de NDSAP in 1934 werd alles uiterst zorgvuldig voor de camera in scène gezet, inclu sief de scènes met Hitier. De film roept bij cinefielen te genstrijdige gevoelens op. De ene groep roemt nog altijd de montage, de anderen keren zich juist tegen de montage trucs, waarin de holle pathos van het nazidom dank zij de miljoenen geïnvesteerde Marken stuitend propagan distisch gestalte kreeg. De suggestieve cameravoering legt de nadruk op de totale negatie van het individu en op de massaliteit, die doel treffend wordt geregistreerd in beelden waarin de precisie van de opgesteld geünifor meerde rijen angstaanjagend werkt. Op dezelfde avond (om 22.00 uur) volgt 'In Naam van de Führer', een Belgische do cumentaire uit 1977 waarin cineaste Lydia Chagoll met archiefmeteriaal een onthut send beeld schetst van de houding van nazi-Duitsland jegens kinderen. Enerzijds de indoctrinatie en verheerlij king van Arische kinderen en aan de andere kant de be handeling van niet-Arische kinderen; joodse en kinderen uit etnische minderheden als zigeuners en slaven. Na af loop van 'Triumph des Wil lens' (19.30 uur) is er gelegen heid tot discussie. Vervolgens komen aan bod: 'In the year of the pig' van Emile de Antonie en 'Ba sic Training' van Frederick Wiseman; films van George Sluizer, 'The Louisiana Sto ry' van Robert Flaherty, 'Ter beschikking gesteld' van Oli vier Koning en 'De Nieuwe Mens' van Frank Wiering (twee bekroonde tv-docu- mentaires), drie historische films van Joris Ivens en drie oudere films van Johan van der Keuken. Tenslotte docu mentaires van John Fern- hout, Max de Haas, Bert Haanstra en Piet Hoender dos. Na deze documentaires volgt 'Africa in the Picture' met Afrikaanse films; van 19 tot en met 25 november. (ADVERTENTIE) A$üeV.voTdt w» elijk gevraagd zijn om ook op zondag t0 ftijd 18 jaar. [el. 01150-20136 N£fhetopS^om' «B bedrugeen Dit is hét moment om veilig geld opzij te leggen tegen een vaste rente. Want wie vóór 28 november a.s.een Rente certificaat van de Postbank aanschaft, ver zekert zich van een half procent extra op de toch al hoge rente. Deze tijdelijke rente verhoging geldt voor alle varianten van het Rentecertificaat. Haal daarom gauw de folder op het post kantoor, om te zien wat voor u de meest geschik te variant is. Of bel gratis met 06-0400 om de folder "Rentecertificaten" te la ten opsturen. Wie veilig een bedrag opzij wil leggen, schaft nu een Rentcccitificaat aan. Van onze filmredactie Ter gelegenheid van het Dansfestival Breda ver toont Filmhuis Concordia speelfilms waarin dans een belangrijke rol speelt. Nieuw alleen is de Brazi liaanse film 'Opera do Malandro' die vanavond (19.30 en 22.00 uur) nog te zien is. Hij is gemaakt door Ruy Guerra, bekend van de Mar- ques-verfilming 'Erendira'. Het verhaal is gesitueerd in 1941 in de achterbuurten van Rio, die in de studio werden nagebouwd. Daarin is een schilderachtig milieu van hoeren, pooiers, gangsters en corrupte politiemannen ge creëerd, dat herinnert aan Brecht's 'Dreigroschenoper'. De film is een revue-achtig spektakel dat op het ritme van de samba en de tango een periode in de Brazi liaanse geschiedenis aan snijdt, waarin dit land offi cieel partij koos voor Hitier. Het verhaal over een tragi sche liefde wordt door de zang en dans te veel onder broken. De decors en het showelement bezitten boven dien weinig allure. Zaterdag 7 en maandag 9 november: 'Le Bal' van Et- tore Scola uit 1983. De film speelt zich geheel in een bal zaal af waar eenzame lieden elkaar treffen tussen de ja ren dertig en tachtig. Tijds verschijnselen worden weer spiegeld in het veranderende uiterlij k van de dansers en de dansstijlen. De acteurs zijn afkomstig van het Teatro de Campagnole dat eerder 'Le Bal' als theatervoorstelling opvoerde. Zondag 8 november tijdens Open Dansdag (vanaf 12.00 uur): XJn jour Pina a deman- dé', de befaamde documen taire Pina Bausch en haar dansgroep. Verder dansfilms van de Amerikaanse cineaste Maya Deren, die in de jaren dertig en veertig een nieuwe filmtaal ontwikkelde, welke het grote voorbeeld werd voor feministische cineasten in onze tijd. Zelf was ze eerst danseres om later haar cho reografische visie ook in de film vorm te geven. En ten slotte: Tango, een geschiede nis', een gedramatiseerde do cumentaire van de Mexicaan Humberto Rios waarin het grote Tango-festival van 1980 in Mexico Stad centraal staat. Daar traden o.a. Astor Piazzolla en Raul Funes met zijn orkest Libertango op (te zien tijdens Dansfestival Breda). De film belicht te vens de geschiedenis van de tango). Dinsdag 10 en woensdag 11 november: 'Gentlemen pre fer blondes' van Howard Hawks uit 1953. Marilyn Monroe en Jane Russell spe len twee meiden uit de musi cal-wereld die in Parijs op zoek gaan naar mannen. Een sprankelende muzikale ko medie met een satirisch ka rakter die een klassieker in dit Hollywood-genre is ge bleven. ZATERDAG Splash (USA 1984, Ned. 1, 20.28 uur). Disney-film over een jonge zakenman, die verliefd wordt op een zeemeermin. Met Tom Hanks en Daryl Hannah, geregisseerd door Ron Ho ward, bekend als Richie uit 'Happy days'. Battlestar Galactica (USA 1978, Did. 1,23.20 uur). Op tv-se- rie gebaseerde speelfilm. Lome Greene als commandant Adama gaat met de overlevenden van een verwoeste plane- tenkolonie op zoek naar de aarde. Slaughter on Tenth Ave nue (USA 1957, Did. 3 WDF, 22.30 uur). Bij de moordaanslag op een havenbaas stuit de politie op een hardnekkig stil zwijgen van de havenarbeiders. Gangsterfilm met Richard Egan en Walter Matthau. Atomic City (USA 1952, België BRT 1, 16.00 uur). Thriller waarin de zoon van een atoomgeleerde wordt gekidnapt. Als losgeld eisen de ontvoerders een geheime atoomformule. ZONDAG 40 m1 Deutschland (W.-Duitsland 1986, Ned. 2, 22.27 uur). Turkse vrouw in Hamburg wordt door haar echtgenoot ge vangen gehouden om haar tegen vreemde invloeden te be schermen. Het dit j aar in Rotterdam bekroonde regiedebuut van Tefvik Baser, een in Duitsland werkende Turkse fil mer. Roadie (USA 1979, Did. 1, 15.00 uur). Popkomedie over een verliefde jongeman, die 'roadie' van een popgroep wordt om dicht bij zijn aanbedene te kunnen zijn. Met o.a. Meat Loaf, Debbie Harry en Alice Cooper. 08/15 (W.-Duitsland 1954, Did. 2, 20.15 uur). Eerste film naar de succesvolle trilogie van Hans Helmut Kirst, waarin het soldatenleven tijdens de laatste oorlog met een satirisch oog wordt bekeken. Het verhaal draait om soldaat Asch en ka nonnier Vierbein, die eikaars tegenpolen zijn. Met Joachim Fuchsberger en Paul Bösiger. MAANDAG Choose me (USA 1984, Did. 1,23.00 uur). Komisch drama van Alan Rudolph over een gefrustreerde presentatrice van een populair radioprogramma voor relatieproblemen. Met Ge- neviève Bujold en Keith Carradine. DINSDAG 08/15 II (W.-Duitsland 1955, Did. 2, 20.15 uur). Tweede film naar de trilogie van Hans Helmut Kirst. Dit verhaal speelt in de winter van 1942, als aan het Oostfront een loopgraven oorlog wordt gevoerd. WOENSDAG The amazing dr. Clitterhouse (USA 1938, Did. 2, 22.40 uur). Edward G. Robinson in de rol van een psychiater, die een onderzoek doet naar crimineel gedrag. Hij besluit zelf een aantal overvallen te plegen om ervaringen op te doen. Ko medie van Anatole Litvak met Humphrey Bogart als een beruchte gangster. Chan is missing (USA 1982, Did. 3 WDF, 22.45 uur). Komedie waarin twee Chinese taxichauffeurs in San Francisco op zoek zijn naar een mysterieuze Mr. Chang, die er met hun kapitaal vandoor is. Hangmen also die (USA 1943, België 2, 20.20 uur). Drama van Fritz Lang over de moordaanslag op de Duitse Reich- sprotektor in Praag, Heydrich. Bertolt Brecht werkte mee aan het scenario. DONDERDAG Me and the colonel (USA 1958, Did. 1,10.23 uur). Een serieuze Danny Kay in de verfilming van Franz Werfels satire 'Ja- cobowsky und die Oberst'. Jacobowsky is op de vlucht voor Hitier, als het noodlot hem verbindt met een antisemitische Poolse kolonel (Curd Jürgens). Suit (Denemarken 1966, Did. 2, 23.10 uur). Na een lang ver blijf in het buitenland probeert een jongeman in Noorwegen als schrijver en journalist aan de kost te komen. Verfilming van Knut Hamsuns autobiografische roman. Peter Ibbetson (USA 1935, Did. 3 WDF, 20.15 uur). Twee be vriende kinderen verliezen elkaar uit het oog. Als ze elkaar later weer ontmoet, is de vrouw getrouwd en wordt de echt genoot jaloers. Met Gary Cooper en Ann Harding. Menuet (België/Nederland 1982, België 2,21.10 uur). Filmde buut van Lily Rademakers naar de roman van Louis-Paul Boon. Het verhaal gaat over een Vlaams echtpaar. De man is een koele fabrieksarbeider met slechts één passie: het verzamelen van gruwelijke krantenberichtjes. Zijn ener gieke vrouw verlangt echter meer van het leven. Alles wat in het huis gebeurt, wordt nauwkeurig in de gaten gehou den door het 13-jarige hulpje. Hubert Fermin, Carta Hardy en Akkemay spelen de belangrijkste rollen. Hugo Claus schreef mee aan het scenario. 1 I 'Full Metal Jacket' van Stanley Kubrick blijft in Casino I in Breda en ook in Roxy 1 in Bergen op Zoom. Harde, cynische Vietnamfilm die begint met een gedetail leerde registratie van de mariniersopleiding. De vol gende episode brengt enkele bekende gezichten terug tijdens de oorlog zelf, waarin tegen een onzichtbare vijand moet worden gevochten. Iedere romantisering ontbreekt maar ook en politiek en menselijk stanpunt. 'Hector* van en met de Vlaamse komiek Urbanus gaat door in Grand Theater in Breda, Centraal in Geertruiden- berg, Cinem'actueel 2 in Bergen op Zoom, Luxor in Terneu zen en De Koning van Engeland in Hulst. 'Zoeken naar Eileen' van Rudolf van den Berg naar de ro man van Leon de Winter is nog steeds geprolongeerd in Ci nésol 2 in Breda. Mooie romantische thriller. •Who's that girl?' met Madonna draait hier nog in enkele matinees en is ook te zien in De Koning van Engeland in Hulst. 'Een Maand Later* van Nouchka van Brakel blijft te zien in Casino 2 in Breda en De Koning in Hulst. Leuke vrou wenfilm met Monique van der Ven en René Soutendijk. The Untouchables' van Brian de Palma draait door in Casino 3 in Breda. Onderhoudende misdaadfilm met een schitterende Robert de Niro als gangster Al Capone en een sentimentele Eliot Ness. 'La Bamba' is nog altijd te zien in Casino 4 in Breda en Luxor in Terneuzen. Onderhoudende muziekfilm over het leven van popster Ritchie Valens. 'Beverly Hills Cop 2' met Eddie Murphie gaat verder in Cinésol 3 in Breda en Cinem'actueel 3 in Bergen op Zoom. Robocop, de harde Amerikaanse film van onze Paul Ver hoeven, is te zien in De Koning van England in Hulst. The Secret of my Succes' van Herbert Ross blijft in Mig- non in Breda, City 2 in Roosendaal en Cinem'actueel 1 in Bergen op Zoom. Verrassende komedie rond de truc van een aankomend zakenman om op te klimmen in het Newyorkse zakenleven. Met Michael J. Fox. AMSTERDAM (ANP) - De boekenprijs 'Het Gouden Ezelsoor' wordt dit jaar toe gekend aan Rudi van Dant zig voor diens vorig jaar verschenen roman 'Voor een verloren soldaat'. De Organisatie van Fabrikan ten van Grafische Eindpro- dukten FGE, die deze jaar lijkse onderscheiding in stelde, maakte dit gisteren bekend. De prijs (2500 gulden) wordt elk jaar uitgereikt aan die debute rende schrijver, van wie in een jaar (in dit geval 1986) de meeste boeken zijn verkocht. Van het boek van Van Dantzig gingen vorig jaar in vijf druk ken 13.340 exemplaren over de toonbank. Op dit moment zijn er in acht drukken 28.350 exem plaren verkocht. De prijs wordt op 17 november in Amsterdam aan Van Dantzig uitgereikt. Van Dantzig is choreograaf en artistiek leider van het Na tionale Ballet. Hij werd in 1933 in Amsterdam geboren. Zijn romandebuut is autobiogra fisch en gaat over een Amster dams jongetje dat in de hon gerwinter in het laatste jaar van de Tweede Wereldoorlog in Friesland wordt ondergebracht en daar de bevrijding mee maakt. Een Amerikaanse sol daat wijdt hem in in de licha melijke liefde. Van Dantzig kreeg reeds de Geert Jan Lub- berhuizenprijs 1986 voor zijn boek.

de Stem | 1987 | | pagina 21