'Nederland 24 uur per dag gebruiken' Weinberg VS hou plaatsir Voornstand beneden peil DAAR STAAT U... ZONDER VERVOER, MAAR MET 'N PAKJE DAT SNEL IN HET BUITENLAND MOET ZIJN. Akzo scher op flauwe l MMM ECONOOM WAL VAN LIEROP PLEIT VOOR AMERIKAANSE TOESTANDEN AMSTERDAM! ER IS EEN HULPVAARDIGE MANIER BEL DE DHL KOERIER. 06-0552 DE STEM EXTRA OP WOENSDAG 4 NOVEMBER 1987 Een gewone middag, kwart over vijf. In de filialen van Nederlands grootste kruidenier spelen zich koortsach tige tafrelen af. Dwingend schema Sociale hik Sss&ssff PAPIER VOOR UW PEN Taktiek Gezond heidszorg Verschuiven Onontkoombaar ig STEM BU1TENLAN1 WASHINGTON - Het vert Lmerikaanse minister va Cap) Willard Weinberger, r0or president Reagan. Vruchtbare roem !ongres ris WOENSDRECHT' ZO T11. Door Heieen Crul Het leger van tweeverdie ners of werkende alleen staanden stort zich met een minitieus krijgsplan ver beten op de vakken, met doodsverachtig laverend tussen vakkenvullers en andere klanten, om ten slotte uitgeput in de lang rij wachtenden bij de kassa uit te blazen. Nog net voor het sluiten van de winkel deuren. Het banktegoed is al tijdens het lunchuur geplunderd, want na vieren zijn de banken dicht. Dus bieden banken tussen twaalf en twee hetzelfde beeld als een supermarkt na vijven: rijen wachtenden. Dr. Wal van Lierop, regio naal econoom bij de Vrije Uni- versteit in Amsterdam, weet niet alleen in theorie veel van spitsen en files en de economi sche consequenties daarvan, hij heeft ér zelf ook een brede er varing mee. Op en neer pendelend tussen zijn woonplaats Hilversum en zijn werkplaats Amsterdam kan hij de file alleen maar ver mijden door óf heel vroeg te vertrekken, óf na negenea Ge lukkig heeft hij een baan waar met werktijden meestal wel te schuiven valt. De meeste Nederlanders wor den echter in het corset geperst van een dwingend tijdschema waarbinnen ze geacht worden te beginnen en te eindigen met hun werk en zijn dus noodge dwongen vertrouwd geraakt met topdrukte op wegen. Wal van Lierop: „Nederland is eigenlijk planologisch af. Er kunnen misschien nog wat open gaten worden opgevuld met nieuwe woonwijken of een industrieterreintje en een enkel verkeersknelpunt kan mis schien nog worden aangepast, maar dan is de ruimte toch echt op. Ons land is al drie keer her ingericht, wildernis bestaat niet meer en 10 van de totale Nederlandse oppervlakte is al bedekt met verkeersinfra structuur. Nederland is overvol. We zijn het dichts bevolkte land ter wereld. Nog meer asfalt kan eigenlijk niet meer. Nog langer wachten in files, bij parkeerterreinen, kassa's en loketten ook niet. Over minister Smit-Kroes die vier nieuwe verkeerstunnels in de in de aan bieding heeft, zegt de econoom dr. Wal van Lierop: „Onzin. Nederland moet ge woon 24 uur per dag gebruikt gaan wor den." Terug uit Amerika waar winkels, banken en museau veel langer open zijn, keek hij met verbaasde ogen naar de uiterst starrre openings- en sluitingstijden van bedrijven, winkels en banken in Neder land. En naar het 'spitsgedrag' dat daar door op wegen en in winkels ontstaat. Alles kan veel efficiënter gebruikt wor den als er meer spreiding in de openings- en sluitingstijden komt. Dan kan een ver dere aanslag op het landschap door nog meer wegen worden voorkomen. Boven dien sluit dit aan bij de behoeften van de snel groeiende groep tweeverdieners. „Natuurlijk zullen kleine familiewinkeltjes een moeilijke overgangsfase doormaken, waarin de zwakkeren onvermijdelijk ten onder zullen gaan, maar dat doen ze toch. - FOTO ARCHIEF DE STEM Alle knelpunten die nu tot wachten leiden en tot de roep om nieuwe voorzieningen, zijn in feite een kunstmatige piek die gecreeërd wordt door de wetgeving. Het wachten in files kost veel geld. Nieuwe wegen ook. Daarnaast moet je vaststellen dat er eigenlijk niet meer aan het groen in Nederland ge knabbeld kan worden, zeker niet in de Randstad." Wal van Lierop heeft drie kwart jaar bij de Wereldbank in Washington gewerkt en de Universiteit van Californië in Los Angeles. „De Randstad laat zich qua oppervlakte en bevol kingsdichtheid vergelijken met Los Angeles. Los Angeles is volkomen versteend, daar is geen groen meer, alleen maar smog. De Randstad heeft nu nog een groene long. Dat moe ten we zo zien te houden. Al was het alleen maar omdat het gebrek aan groen en ruimte veel agitatie bij mensen ver oorzaakt." Door voorstanders van de wijziging van de winkelslui tingstijden is al opgemerkt dat Nederlandse winkels wegens behoudzucht gesloten blijven. Flexibelere openings- en slui tingstijden van winkels maken het mogelijk ook 's avonds en eventueel op zondag open te zijn. Wal van Lierop: „In Ame rika gingen mijn vrouw en ik bij voorkeur op zondagavond half tien de boodschappen doen. Men heeft hier in Am sterdam op een zondag in sep tember de grootwinkelbedrij ven bij wijze van eenmalig ex periment open gehad en dat gaf een topomzet." Streng afgebakende winkel sluitingstijden leiden ook weer tot spitsgedrag: overvolle par keerterreinen, batterijen kas sa's die de toevloed van klanten niet aan kunnen. Personeel dat op afroep een paar uur be schikbaar kan zijn. „Wijziging van winkelslui tingswet veroorzaakt vooral bij het midden- en kleinbedrijf een sociale hik. Men realiseert zich in die branche onvol doende dat er een hele groep consumenten is die zich wegens tijdgebrek naar de supermarkt of het grootwinkelbedrijven spoedt, waar zij in één klap al les kunnen kopen. Bij spreiding van openings- en sluitingstijden zal deze groep ook de weg naar kleine re, meer gespecialiseerde win kels vinden. Natuurlijk zullen kleine familiewinkeltjes een jmoeilijke overgangsfase door maken, waarin de zwakkeren onvermijdelijk ten onder zul len gaan, maar dat doen ze toch. Het aantal Nederlandse huishoudens met tweeverdie- Mijn vermoeden om voor zichtig te zijn, gezien de lauwe reaktie uit Rusland ten aanzien van het prin cipe-akkoord is helaas maar weer bewaarheid. De top lomt er dan wel maar het heeft alles te maken met de onderhandelingstactiek van de Russen, om tot op het scherp van de snede te gaan. Gorbatsjov weet heel goed dat de VS de Star Wars niet opgeven en deze op hun beurten weten heel goed dat Gorbatsjow de ontwapening broodnodig heeft om zijn economische hervormingen te doen slagen. Het kan ook best zijn dat Gorbatsjov nog teveel tegenstand onder vindt in eigen gelederen. Maar kan de VS en het vrije Westen moeilijk verwijten dat ze geen gebrek aan goede wil hebben. Integen deel. Het bewijst steeds weer dat onderhandelen met de Rus, gevaarlijk kan zijn. Vooral Yalta onder de 'dui vel' Stalin, is dit nog steeds een bittere pil, zoals o.a. de Polen tot hun verbittering ervaren hebben. De VS en de Navo dienen onverkort door te gaan met het plaat sen van kruisraketten in Woensdrecht, tot na de defi nitieve ondertekening. Rucphen, A. de Gier Het uit 1941 stammende zie- kenfondsbesluit, waarbij men met de verstrekte zie- kenfondscouponnen kon aantonen dat de premie was ingehouden en men recht had op het bestaande zie kenfondspakket, dreigt nu drastisch te worden uitge kleed. De heer van Rijn, de latere minister van Sociale Zaken was van mening dat ieder een verzekert dient te zijn zonder een loongrens in te stellen en wil daarna een Volksverzekering invoeren. Hij legt de koppeling tussen lonen en uitkeringen vast en een premie naar draag kracht. De econoom Milton Keynes stelde dat de over heid een belangrijke rol heeft in een goed stelsel van sociale zekerheid. Sociale zekerheid bestrijdt crises, is een vrij progressieve ge dachte voor Keynes. Wat zien we nu in 1987 Er ligt een plan van de com missie Dekker dat een pak ket aanbiedt van 85% van het huidige pakket en het overige dient men zelf te verzekeren tegen een nomi nale (voor ieder evenhoge) premie. Deze regering wil de tandarts uit het zieken fonds en een eigen bijdrage van 25,- per verwij skaart, bijbetaling therapeutische behandeling, duurdere ge zinshulp en kraamzorg. Wat zullen de gevolgen zijn De rijken blijven ge zond en de armen betalen met hun gezondheid. Nu moeten mensen wachten op een dokterbehandeling om dat het geld op is. Heeft men 4.500,- op zak dan kan men wel geholpen worden in Nieuwegein. Als men dit leest krijgt men bijna al een hartinfarct. Voor de minima komt er een keuze: of de kinderen te eten geven en niet herverzekeren of an dersom. Voor een werkende die het minimumloon verdient betekent de herverzekering een prijs van 2.240 per jaar voor man, vrouw en 2 kin deren. Dit gaat het ook kos ten voor diegene die maar net boven het minimum zit of hoger. De klappen vallen dus weer daar waar het in feite niet meer kan. Naar al ternatieve plannen, zoals van de FNV welke kosten neutraal werken wordt niet gekeken. Den Haag heeft gelijk. Ook uit andere kringen hoort men eindelijk protes ten, zoals op 29 september in de Mozes en Aaronskerk te Amsterdam, waar de ker ken de arme kant van Ne derland bediscusseerden. Herman Bode sprak in de slotverklaring: „Mensonte rend en Godgeklaagd." Con clusie: Tegen deze voorne mens bestaat maar één wa pen en dat is een Neder- landsbreed protest. Dit pro test zal plaats vinden in de week van 2 tot en met 6 no vember aanstaande. Ik hoopt dat velen hun handte kening willen zetten om te gen deze maatregelen te protesteren. Het kost u nog niets, maar als wij niets doen kan het straks onze ge zondheid kosten. Middelburg, S. Wonergem Dr. Wal van Lierop: „Verandering van de bedrijfs- en winkeltijden heeft grote voordelen voor onze economie en het milieu. Je gaat bovendien eerder de toekomst in." - FOTO GELDERLAND PERS ners zal de komende jaren snel toenemen. Om empancipatoire redenen: vrouwen volgen be tere opleiding en willen blijven werken. Maar er is ook een eco nomische noodzaak. De aan vangssalarissen in veel banen zijn de laatste jaren zo ver laagd dat wil je een beetje leuk wonen en leven met z'n tweeën, twee inkomens bijna een must worden. Met dit verschijnsel wordt in onze samenleving nauwelijks rekening gehouden, men gaat uit van huisvrouwen die de hele dag de tijd hebben om boodschappen te doen. Er zijn bovendien steeds meer tweeverdieners die vrij koopkrachtig zijn, wel geld hebben, maar geen tijd hebben om dat geld uit te geven. Het verhaal van de gulden die maar een keer kan worden uit gegeven, klopt daarom niet he lemaal. Als winkels langer openblijven zouden er wel eens veel meer spaarguldens van deze groep in winkelkassa's kunnen belanden", aldus Van Lierop. Individualisering van de Ne derlandse samenleving heeft ook geleid tot het verschijnsel van 'Time shifting', het ver schuiven van bezigheden naar tijdstippen waarop ze je beter uitkomen. Mensen willen steeds minder gebakken zitten aan vaste uren. Niet meer sporten op de vastgestelde uren van sport clubs, TV-films opnemen op de video en bekijken als je er zin in hebt, joggen of fitnesstrai ning als je hoofd er naar staat. Magnetronovens maken starre etenstijden, waar iedereen zijn activiteiten op moet afstem men, overbodig. Het dynamische, moderne leven dringt aan op flexibili teit, maar dit gegeven krijgt van de overheid en bedrijfsle ven nauwelijks aandacht. „Men heeft de mond vol van efficiën- cyverbetering maar stimule ring van een efficiënter ge bruik van de bestaande ver- keersinfractruur wordt als mo gelijkheid over het hoofd ge zien", meent Wal van Lierop. „Smit-kroes legt een plan voor vier tunnels neer die dan door het bedrijfsleven betaald moeten gaan worden, maar ze heeft het verder niet over alle aan- en afvoerwegen die moe ten komen. Het is ook een be kend feit dat nieuwe infra structuur weer nieuwe ver keersstromen aantrekt. Bovendien zou je, als je toch een technische oplossing wilt, ook kunnen denken aan dub beldeks tunnels en bruggen of de voor de volgend eeuw in Ne derland voorgestelde 'hoge snelheids-autobanen' die nu al te zien zijn op de tentoonstel ling 'Nederland in het jaar 2050' in het Amsterdamse Berlage- gebouw. Met zulke oplossingen hoef je niet nog meer ruimte van het landschap af te knab belen." De Amerikaanse situatie van veel en hard werken, van su permarkten die 24 uur zeven dagen per week open zijn, is voor Nederland misschien wat veel, maar hij is er van over tuigd dat wij op den duur er niet aan ontkomen werktijden en winkeltijden in een keuze menu aan te bieden. „Zelfs in Canada waar toch zeer invloedrijke vakbonden zijn, is men door de bocht ge gaan en zijn veel winkels 's avonds en in het weekend open." Het tegenargument dat het gezinsleven dan kapot gaat, overtuigt hem niet. „Mensen die dat roepen beseffen onvol doende dat er ook in Nederland al heel veel mensen in ploegen- diensten moeten werken en er een redelijk normaal gezinsle ven op na houden. Mijn eigen vrouw is violiste in een orkest, je went aan onregelmatige werktijden, je stemt je leven er op af. Goede samenlevingsver banden houden stand en slechte gaan toch kapot. Er blijft genoeg tijd over om samen leuke dingen te gaan doen. Het punt is alleen dat er in Nederland altijd extreem te gen verandering wordt aange- hikt. Dat was ook bij vakantie spreiding en de zomertijd het geval. Verandering van de be- drijfs- en winkeltijden heeft grote voordelen voor onze eco nomie en het milieu. Je gaat bovendien eerder de toekomst in." Wie zich in Groot- Brittannië met roem heeft over laden, kan er geld als water verdienen. Wat dat be treft gelijkt dit land tegenwoordig heel sterk op Amerika. Celebrities (zoals beroemdheden hier worden ge noemd) maken for tuin met de verkoop van hun imago voor re clame op de tv. Grote advertentiebureaus staan te trappelen van ongeduld om bekende sterren een contract aan te bieden. De gages die zij betalen kunnen tot 150.000 pond bedragen. Soms wordt zelfs 250.000 neergeteld. De firma Young and Rubican betaalde kortgeleden het sympa thieke tv-paar Paul Nicholas en Jan Francis van de populaire BBC-serie 'Just Good Friends' tussen de vijfentwintig en de vijftigduizend pond voor werk dat niet langer duurde dan een gewone morgen. Beide vedetten maken samen reclame voor een bepaald merk chocolade. Het scenario is aan gepast aan hun sterk verander lijke verhouding in 'Just Good Friends'. „Dit zijn twee charmante be roemde mensen die een merkar tikel helpen verkopen", zegt Graham Terry van het Young and Rubican-advertentiebureau. „Door gebruik te maken van hun bekende gezichten konden wij dit chocoladespotje meer diepte geven en het tegelijk hu- moristischer maken, zonder daarvoor een beroep te moeten doen om nieuwe onbekenden. De gages die wij betalen weer spiegelen de bekendheid van de sterren die wij engageren en de aandacht die zij zullen trekken". De beste reclamespots van de Britse commerciële tv vallen te genwoordig meer in de smaak dan haar programma's. Recla mespots getuigen niet zelden van grote vindingrijkheid en verbazingwekkende virtuositeit. Ze worden met de grootste zorg gemaakt en ook op hun afwer king valt niets aan te merken. Onbenullige tv-programma's ben je zó vergeten. Vernuftige reclamespots daarentegen blij ven de kijker meestal een stuk langer bij, zelfs wanneer zijn aandacht gedeeltelijk werd afge leid door lekkere borrelhapjes, pittige drankjes en het gezellige comfort van zijn fauteuil. Der gelijke spots zijn een vorm van hersenspoeling die duur wordt betaald. Beroemdheden zoals Joan Collins, John Cleese, Paula Yates, Peter Cook en Dudley Moore hebben dit jaar grof geld verdiend aan reclamefilmpjes, bestemd voor de commerciële tv. Cleese werd door een adver tentiebureau uitgepikt om re clame te maken voor een be paald merk computers. Het koele high-tech imago van dit product schrikt vele kij kers af. Volgens reclamespecia listen is een grappige reus zoals John Cleese de beste om elkeen op een geestige maar niettemin vriendelijke manier ervan te overtuigen dat je geen kraan hoeft te zijn om te kunnen om gaan met computers Advertentiebureaus houden de omvang van de gages betalen meestal zorgvuldig heim. Van de actrice Julie ters wordt gezegd dat een paalde firma haar 50.000 p zou hebben betaald voor optreden in een tv-spot, g aan een bekende keten van permarkten. De Londense komiek Ji Tarbuck strijkt naar verluid jaar zo'n 100.000 pond op promotiefilmpjes gewijd aan panse electronische produl#aa: Tarbuck is een van Groot-ljen tanniës best betaalde manni celebrities. Een ster zoals Joan Co vraagt de gage die zij „Joan stelt hoge eisen" een insider van het grote a< tentiebureau Saatchi and chi in Londen. Deze voerde jarenlang drachten uit voor de propat damachine van Thatchers oor Jo Wijnen Weinberger is een oude vriend v e zeven jaar dat hij het Penta met een ongekende trouw h n de Amerikaanse president u terker an we iet al araat eriode and om Jar reclame ïd' servatieve partij. Door Roger Simons Tijdens de parlementsvei zingen van afgelopen juni is e ter iets misgelopen. Daardi komt het dat de Britse consei tieven nu op het punt staa» breken met Saatchi and Saati Maar dat zal Joan Collins zorg wezen. Ze is momenteel trokken bij een grote tv-ci pagne voor een belangrijke gelse hypotheekbank. Verond steld wordt dat deze klus Collans heel wat meer opbre dan een alledaags fortuin. Maar bijna alle Britse tv- kers kennen en bewondei haar en dus heeft haar kostp geen belang. „De aantrekki» kracht van Joan Collins is reldwijd", zegt men bij Saali and Saatchi. nog: waar Reagan be- e7d was nog enige compromis- en te sluiten, daar toonde Cap ste: Weinberger zich onvermurw- aar ir. Zo is Weinberger altijd vor verklaarde tegenstander die a„ een ontwapeningsovereen- get omst met de Russen geweest. ma Hij heeft de heropbouw van Wa Amerikaanse militaire ap- We gedurende de Reagan- gaE energiek en met vaste vat uitgevoerd. En hij heeft 1 ich met kracht verzet tegen die ïdere poging de defensiebe- sor roting te verlagen. Kortom, als lap Weinberger was de man Hi; ie, in de meest letterlijke zin eer an het woord, een vuist voor vo< teagan maakte. der Ha lal van Amerikaanse congres- P6 eden zien Caspar Weinberger p lan ook graag het veld ruimen, lij vinden dat met de defensie- Hi; ninister - die bijna net zo lang ter >p zijn post bleef als de legen- pe< larische Robert McNamara - ka n feite niet te praten viel. nel Weinberger verlaat zijn post als De meeste Britse tv- lenen zich tot alles, op waarde dat het goed wordt i taald. De enige reclame mee Britse advertentiebui moeite hebben is deze voor sel-deodoranten. Dat' zijn nelijk producten die naar de ning van beroemdheden passen bij hun imago. „Reclame voor creditcards' andere trendy producten lokt praktisch geen enkele ster weigerige houding uit", Alan Cluer van Alan Cluer sociates, „maar o jee als ik iemand nodig heb voor spotje over een okseldeodorai En dan hou ik nog mijn moi over producten ter bestrijd» van de kwalijke geur van zwi voeten. Je vindt in dit land gt enkele tv-ster die zal bekei dat celebrities ook daarvan kunnen hebben. Met een derj üjk preparaat willen zij zich identificeren". Door Rien van Nunen De voornstand, zo blijkt uit vangstberichten van talloze sportvissers, houden niet over. Vooral de Biesbos, het Haringvliet en het Hol- landsch Diep vertonen een opvallend gebrek aan voorn. Een aantal jaren geleden was dat zeker niet het geval. Vele sportvissers kwamen juist voor die beroemde voorn van het Hollandsch Diep of het Haringvliet naar de stekken bij Moerdijk en die van Nu- mansdorp of Willemstad. Het beste bewijs voor het opvallend gebrek aan voorn vormt het wegblijven van de Vlaamse visvrienden. Voorn- vissen met kemp(hennep) vormt voor de ware Belgi sche visser het summum van de sportvisserij. En dat is in zekere zin nog waar ook, want een voorn is een prach tige vis om te vangen. Tot op de dag van vandaag vangt men er tóch vis, maar dat is, niet denigrerend bedoeld, de eeuwige brasem. Zou er dan toch waarheid zitten in het verhaal dat de brasem de voorn wegdrukt? Ook het RIVO constateert via jaarlijks proefvisserijen een sterke teruggang van het aantal voorns. Zowel in de Biesbos als de aanverwante wateren bewesten daarvan. Ook hier groeit de brasem ver boven de voornstand uit. Maar zou dat echt zo vreemd zijn? Niet wanneer men be denkt dat de genoemde wate ren tot de brasemzone beho ren. Wel wanneer men vast stelt dat voorns over een der gelijk groot gebied beschik ken dat er plaats genoeg zou moeten zijn. Wanneer we pessimistisch zijn, is gemakkelijk te con stateren dat de vervuiling dan toch eindelijk zijn tol heft. Of liever de groene kleur van het water duidt aan dat het met de helder heid van genoemde wateren niet bepaald snor zit. Voeg daarbij berichten als zou de gifgolf in het bodemslib af komstig van de Uniser-pe- riode eindelijk hebben toege slagen en men is weer een stuk verder. Ook het beroep klaagt allanger. Over gebrek aan mooie baars, snoekbaars, veel maar klein, het teveel aan brasem en niet in het minst over PCB-paling. Al heerst over dat laatste vaak een diepe stilte. Vervelend is het allemaal wel, want zoals gezegd is de voorn een zeer gewilde sport vis. Niet alleen geeft de voorn het gevoel met een soort mini-torpedo te doen te heb ben (men vist namelijk erg dun bij het voornvissen) maar de vis is nog heel mooi ook. We hebben nu eenmaal niet zoveel vissoorten die tot de zalmachtigen behoren, de voorn maakt(e) veel goed. Toch zit er bij voorn wel de gelijk goed de groei in. Die voorns, welke men aantreft op groot water, zijn bijzonder groot van stuk. Veel exem plaren vertonen echter de kenmerkende dikke buik van een vis vol parasieten. Niet zelden vertonen ze verwondingen die te maken hebben met het zure milieu. Verzuurde wateren ontdoen de voorns met name van hun slijmlaag. De vis raakt 'lek'. De werkelijke oorzaak van de verminderende voorn vangsten zou ook weieens kunnen liggen in een natuur lijke gang van zaken. Bekend is dat het ene broedjaar het andere niet is. Wellicht heb ben de van jaar tot jaar slechte voorjaren en weinig brilliante zomers er mee van doen. Wat er waar is van de ge ruchten als zou de opgang van de snoekbaars de stand van de voorn teveel aantas ten is niet te zeggen. Het te gendeel wordt vaak genoeg bewezen als men in de winter of het vroege voorjaar de ha ventjes van de diverse wate ren bevist. Men kan er dan soms vele tientallen voorns buitmaken, voorns die men de rest van het jaar niet meer tegenkomt. Op voorn vist men het liefst in het voor- en najaar. Dan zijn de voorns beter on der hengelbereik. Voorns houden namelijk wel van diep zuurstofrijk en stromen water. Dat is ook de reden waarom met de Matchhengel en de Winkle Pieker zoveel goede resultaten te boeken zijn, met name in het voor jaar niet te verbeteren. Jam mer dat de voorn het de rest van het jaar zo laat afwe ten. (ADVERTENTIE) Van onze correspondent ste"|viONTEREY - Als de Ame rikaanse senaat volgend aar oktober het verdrag rJaver de verwijdering van alle middellange afstands- kt 'aketten uit Europa nog liet heeft goedgekeurd, noeten op de vliegbasis Woensdrecht alsnog kruis raketten worden geplaatst. Dat 1 heeft de Amerikaanse de fensieminister Weinberger gis teren in Monterey gezegd aan vooravond van de twee- iaagse vergadering van de Nu- :lear Planning Group, die daar vanmorgen is begonnen. De Nederlandse defensiemi nister Van Eekelen achtte gis teravond laat een reactie 'niet opportuun': „We moeten ons terughoudend opstellen, en ze- :er alles nalaten wat de onder- ïandelingspositie van de Ame- ril br W vr nc m de ki v< VE de R G te CE zi A w la n ei k beursoverzicht AMSTERDAM (ANP) - Het ging dins dag weer helemaal mis op de Amster damse effectenbeurs. Met name Akzo kreeg het zwaar te verduren. Het che- miefonds kwam met slechte kwartaal cijfers en hoewel al eerder gezegd was, dat dit jaar slechter zou worden dan 1, beviel het de beurs niets. Het ging direct na de publikatie al fout en na een korte opleving ging het omlaag naar ƒ99, wat een verlies betekende van 18. Het Damrak gaf in de loop van de dag een beeld van algemene malaise te zien. De hoofdfondsen gingen direct flink terug en na de korte opleving vie len nagenoeg alle koersen weer terug. Wall Street was wel hoger geëindigd, maar de dalende dollar deed de beurs bepaald geen goed. Hoogovens sloot 2,10 lager op 31,50, Unilever 3,30 op 104,50 en Kon. Olie 1,80 op 208,50. In de financiële sector waren het vooral de verzekeraars, die forse ver liezen te verwerken kregen. Hier moest Nat Nederlanden uiteindelijk ƒ8,30 omlaag naar ƒ47,90 en Amev 3,90 naar 39,10. Bij de uitgevers ver loor Elsevier 3,50 op 39 en VNU 5 op ƒ57,50. Wolters Kluwer gaf een nogal wisselend beeld te zien en sloot zelfs 2 beter op 106. Van Ommeren kon zich handhaven op 23. In andere sectoren was het in de loop van dag eveneens vaak goed raak. Het ging in de loop van de dag met gul dens tegelijk omlaag. Zo verloor Bols ƒ6,50 op ƒ102,50 en Heineken zelfs ƒ11,50 op ƒ126. Nijverdal-ten Cate Werd 5 minder waard op 72, KNP 6 °P 110 en Fokker 2,20 op 24,10. Ocê-van der Grinten bleek moeilijk leningen gezondheidszorg WORLDWIDE EXPRESS 4 7 Vt antonius antonius congr.o.l.v. 5^ gasthuis y* gasthuis gasthuis y* gasthuis 8ft protz.hs 8protz.hs 7V< protz.hs aeneas (oostb.) (oostb.) lourdes (tilburg) (tilburg) (tilburg) (tilburg) klokkenberg liduina ('s-h'bosch) ('s-h'bosch) ('s-h'bosch)

de Stem | 1987 | | pagina 4