estem 'ROEP AAN JONGEREN: KLOP AAN BIJ BOUWVERENIGINGEN HUIFKAR" Expositie 'Kind en roep' in stand inderpostzegelactie 'en HAAS PETIT Je ogen uitkijken René fiwWilU 'illhuis Iselbank" j>53 AV Philippine ISE WEEK Actie tegen sluiten Mariadijk DUIVENSPORT Eerste paal bij St. Antonius ISTEM VAN ZEELAND 2 WOENSDAG 4 NOVEMBER 1987 jjT - De gemeentelijke rdwerkgroep in Hulst 'r achter komen wat de .ibehoeften zijn van jeren in de gemeente. |VAN DE BAAS toefent, kan dat? bedrijf Joosse, een enauto's en trucks. 3de dienstverlening j een prettige werk- e! m stellen: jp? arkt? dan uw kans en de heer J. Joosse. telse jeugd [assaal bij Ituurwacht PLAATSELIJK NIEUWS Hulst Nieuw-Namen Vogelwaarde Clinge Terhole Ossenisse Eindstanden kring O.-Zeeuwsch-Vlaanderen EXPO OP 7, 8 EN 9 NOVEMBER Middenstand Steen pakt uit Prijsvraag Seksclub nog niet gesloten Weer prins in Steen Van onze verslaggever KLOOSTERZANDE Voorzitter F. de Waal van het bejaardenhuis St. An tonius te Kloosterzande heeft gisteren de eerste paal geboord voor de nieuw te bouwen vleugel. Onder toeziend oog van heel wat inwoners die vanachter de ramen de zaak in de gaten hielden, beklom de voorzitter de boormachine en joeg de spiraal zeven meter de grond in. Op de vraag vanuit het publiek of hij de andere 92 palen ook niet meteen zou bo ren reageerde de voorzitter: „Daar kom ik morgen wel even voor terug". Serieuzer ging het er even later binnen aan toe, waar De Waal de geschiedenis van de renovatie en nieuwbouw nog eens de revue liet passeren. Een korte geschiedenis overi gens. „Meestal duurt de voor bereidingsfase beduidend langer dan de realisering", hield hij zijn gehoor voor. „Wij vormen hierop een gun stige uitzondering. Tenzij uiteraard de aannemer op hol slaat". Dat het met St. Antonius snel gegaanis blijkt uit de cij fers. Op 3 juli vorig jaar ging de aanvraag de deur uit. Nu al is het karwei volop aan de gang. Reden voor de voorzit ter om te concluderen dat alle betrokken instanties St. An tonius een warm hart toedra gen. Dat er uiteindelijk toch hard voor gewerkt is, mag blijken uit het aantal officiële vergaderingen en besprekin gen dat er tot nu toe over de renovatie gevoerd is. Volgens voorzitter De Waal zijn dat er precies 104 geweest. De Waal boort de eerste paal. FOTOWIM KOOYMAN OM Z'N BISTROMEMjj 94.- Z pers. all in e Kerkstraat 18 leuzen - Tel. 01150-12467 ulst peilt woonbehoefte ÏRME 1G Tel: 01170-23271 tige sleer genieten van| ^specialiteiten I aal voor I esteri en partijen teren die op zoek zijn naar ®derdak of denken binnen- op zichzelf te willen gaan en, worden opgeroepen zich lelden bij één van de twee jngbouwverenigingen die in •t actief zijn. „We krijgen hier in Hulst al jaren te horen dat er onder jongeren een be hoefte is aan allerlei woonvormen", zeggen jongerenwerker M. de Burger en wethouder P. Weemaes. „Telkens weer wordt erop gewezen dat die er te weinig zijn". Naar aanleiding daar van wil de Jeugdwerkgroep nu wel eens weten hoe groot de behoefte werkelijk is. „Momenteel is er hele maal niets hard te maken". De Hulster Woningbouwvereniging en de Regionale Woningbouwvereni ging hebben te kennen gegeven te willen meezoeken naar oplossingen, als er inderdaad onder jongeren huis vestingsproblemen zijn. Vandaar dat die jongeren nu wordt gevraagd om bij een van de bouwverenigingen aan te kloppen. Volgens wethouder P. Weemaes is het de bedoeling dat dan binnen een week of zes meer inzicht zal ontstaan in de situatie. Feit is in ieder geval dat momenteel weinig jongeren bij de woningbouw verenigingen staan ingeschreven. „Velen denken dat die bouwvereni gingen er alleen maar zijn voor men sen die getrouwd zijn of op het punt staan dat te doen", zegt jongerenwer ker M. de Burger. „Dat beeld willen we wegnemen. Nu is het zo dat jonge ren veelal in huizen van particuliere verhuurders wonen". „Via een woningbouwvereniging denk ik dat de huisvesting voor jon geren een stuk goedkoper zal kun nen", meent wethouder Weemaes. „Als bijvoorbeeld drie of vier mensen gezamenlijk een huis huren, zullen ze stukken goedkoper uit zijn dan wan neer ze op kamers gaan. Want dan zit je zo aan 300 gulden in de maand. En dat is erg veel geld voor deze streek. Het gaat erom dat jongeren zich er van bewust worden dat de woning bouwvereniging ook voor hun huis vesting verzorgt. Maar die jongeren moeten wel zelf het initiatief nemen om voor hun woonbehoefte op te ko men". Inmiddels heeft de Jeugdwerk- groep folders laten verspreiden bij in stellingen die veel met jongeren wer ken en instellingen die veel jongeren op de loonlijst hebben. Uiteraard is de folder ook in de bibliotheek verkrijg baar. Jinze correspondente ,ST - Het comité'voor kinderpostzegels in Hulst t ook dit j aar kans gezien om de verkoopstand aan- kelijk te maken. Het vroeg aan de L.B.O. school 'de •vliet' in Hulst om het thema 'Kind en Beroep' uit te ken. De werkstukjes die door de leerlingen die een lepsopleiding volgen zijn gemaakt worden geexpo- partijtje tot 35 pers. taak een keuze uit 40 ver- uzen, Tel. 01150-95863 JRANT |IS-Tel. 01178-1616 pnt ans buffet Ithuis specialiteiten "art irs uit eigen homarium irlijk nber ecialiteiten WT (op aanvraag) treaties van de jeugd van |lf tot zeventien jaar geven duidelijk beeld hoe men xhniek bezig is. De werk- Jen zijn te zien in de hal f het postkantoor aan de [ierbroederstraat in Hulst kinderpostzegel en wens- tenactie gaat woensdag 11 nber van start. Die dag is jen eerste dag envelop met trie nieuwe zegels te koop. five de postzegels is er nog uime keus aan wenskaar- De collectie kaarten is ge- wd van opzet met zowel |eme als traditionele af dingen. jet de opbrengst van de ac torden kinderen met pro- pen geholpen. Het gaat om leren zowel in nederland b de armste landen. I Hulst bezet het comité de |oopstand van maandag tot l van 9.30 - 12.00 en van Itot 15.30 uur. Op zaterdag Ide vrijwilligers aanwezig |9.30 tot 12.00 uur. Speciaal de bewoners van de luwe Hoeve komt een dele- e elke dinsdag naar de hal het verzorgingshuis. Daar Imen terecht van 10.00 tot onze verslaggever EL - Het Jeugdnatuur- |chtcomité Axel telt sinds teren 46 nieuwe leden, lomstig van bijna alle lisscholen uit de ge- Jente Axel. Burgemeester j Hack installeerde de ge natuurbeschermers srmiddag tijdens een ienkomst in De Halle. schoolhoofden van alle [Dien in Axel op de Caspar [der Heijden school na pro- Jen hun leerlingen enthou- ft te maken voor de Jeugd- fiurwacht. Volgens E. van ne, schoolhoofd in Zuid- lukt dat aardig. Burge- Kter Hack overhandigde de [geren een speldje, een op- [chtboek en een oorkonde l> de Jeugdnatuurwacht.- Bo- Idien kregen de kinderen abonnement op het blad De gdnatuurwachter. -° VOOR ZUIDWEST NEDERLAND 'BOfJE ULISSinüEfl §39 [toren Jneuzen, Hulst en Goes, fessen en telefoon- pers op pagina 2. Migstijden: '-12.30/13.30-17.00 uur. factie neuzen: Rein van der hn (editie-chef), Romain IDamme, Frank Deij, fny van Gremberghe, f aid Verstraten, C or de F (foto), Ton Koomen Pd). Jas: Jan Jansen. Ist; Eugène Verstraeten, fP Trommelen. ertentie-exploltatie lecteur Zeeland: 'enu, privé tel. 01150- Van onze verslaggever WALSOORDEN - De bewo ners van Walsoorden heb ben een laatste poging ge daan om de afsluiting van de Mariadijk voor het open baar verkeer te voorkomen. Op het gemeentehuis en bij de raadsleden is een petitie in de bus gerold, voorzien van vijftig handtekeningen. Vanavond beslist de ge meenteraad over het voorstel van B en W om een gedeelte van de Mariadijk af te sluiten. De overweging daarbij is dat er vaak verkeersonveilige situa ties ontstaan door het lossen en laden bij het betonwarenbe- drijf Bleijko. Daarbij wordt nogal eens wat zand en grind op de weg gemorst. De bewo ners vinden dat zij nu de dupe worden van de bedrijfsactivi teiten. Als Bleijko zich houdt aan de regels en de rommel op ruimt, zo menen ze, zijn de pro blemen opgelost. BIJ VEEL MENSEN hoef je er niet mee aan te ko men, met een museum. Stel je een bezoek voor, dan wordt dat afgewezen met een heftigheid als gold het een verdacht huis. Meestal wordt er dan verontschuldigend aan toegevoegd: „Wat moet ik daar gaan doen?" Dat is simpel natuurlijk: kijken, je ogen uit. „Ikke? Naar dien ouwen troep of dien dooien schilder? Daar begin ik niet aan!" Spijtig natuurlijk, maar dat is al zo vaak gezegd, die open deur trappen we maar niet meer in. Ook veel gehoord is: „Ik zou best willen, maar het is allemaal zo ver." Ook dat is kul van de eerste orde na tuurlijk. Iedereen mag dan vinden dat we hier in Zeeuwsch-Vlaanderen net een stukje voorbij het eind van de wereld zitten, als je de goede kant op durft te kijken, zitten we natuurlijk op een bevoorrechte plaats: Brugge, Gent, Antwerpen en Brussel, om maar eens een paar van de grote te noemen. Hoe ver is nu Gent? Je bent even vlug in Brussel als in Middelburg, hetgeen van ons zo mag blijven, ook al neemt Middelburg een grote plaats in ons hart in. Ongelo gen waar, we zitten hier wer kelijk overal bovenop, maar zoals gezegd: je moet ook eens de goede kant op durven te kijken. Deze hele inleiding dient eigenlijk alleen maar om vandaag even stil te staan bij het Gentse Schoolmuseum. Het gaat niet over scholen, hef is voor scholen, het is het enige natuurwetenschappe lijke museum in het Vlaamse land. Natuurwetenschappe lijk dus planten, dieren, vul kanisme, kristallen, minera len, reuze zeeschorpioenen, inktvissen, dinosauriërs en mammoeten. Ontdekkingen aan het eigen lichaam, vogels van dichtbij, de toverwereld van de insecten en de zeld zaamste en kostbaarste schelp ter wereld: de Conus Gloriamaris. In eerste opzet is het bedoeld voor schoolklassen, maar voor onszelf en onze eigen kinde ren is het alleszins de moeite waard. Naast de vaste expositie loopt er momenteel een ten toonstelling over ontstaan, schoonheid en rijkdom van de polders, over onze streek dus eigenlijk, want polders is onze specialiteit. Daarnaast staan we er op historische grond: het museum is geves tigd in de gedeeltelijk geres taureerde Sint-Pietersabdij, het was de woonstede van Benedictijner monniken die al vroeg in de jaartelling be dijkingswerkzaamheden uit voerden hier, de polder ge maakt hebben dus, met name in West-Zeeuwsch-Vlaande ren. Het museum ligt aan het St.-Pietersplein, is alle dagen van 09.00 tot 12.15 en van 13.30 tot 17.15 uur geopend, uitge zonderd de vrijdagmiddag en de wettige feestdagen. Toe gang gratis. Er is ook een hortus botanicus, een verza meling levende planten dus. De hortus is dicht op zater dag en zondag. Wie er op korte termijn heen wil, wordt het gemak kelijk gemaakt. Natuurbe schermingsvereniging De Steltkluut gaat er zaterdag 7 november heen voor een ge leid bezoek. Er wordt met eigen auto' gereden. Meerij ders dragen een weinig bij in de kosten. Men vertrekt om 12.45 uur op de parkeerplaats ten zuiden van het Terneu- zense stadhuis. Om 13.00 uur is men op de parkeerplaats aan De Halle te Axel en om 13.15 uur vertrekt men naar Gent. Geen eigen vervoer? Waag het erop, er is allicht een plekje vrij. Inlichtingen bij Bouke Grootjans, Schu- berthof 15 te Terneuzen. Dan nog even aandacht voor een ander museum: het Willem van Saeftinghemu- seum in de Brugse deelge meente Lissewege. Het mu seum is ondergebraht in het achttiende eeuws Wagenhof, een oude wagenmakerij. Aan de hand van documenten wordt de geschiedenis ge bracht vann de Lisseweegse lekebroeder van de Abdij Ter Doest, die in 1302 een belang rijke rol speelde in de 'Brugse Metten' en de Gul densporenslag. Willem schijnt daar met zijn zwaard weinig monnikachtig omge- Een 'smelleken' komt waarschijnlijk in onze streken talrijker voor dan we geneigd zijn te denken. - FOTO ARCHIEF DE STEM gaan te zijn en menige Franse tegenstander tot de eeuwigheid bevorderd te hebben. Ook de 800-jarige geschiedenis van de abdij wordt belicht. De monnikken van die abdij hebben ook be dijkt bij ons, met name in de Heerlijkheid Saeftinghe en nabij Graauw. We schreven het al vaker in deze rubriek: de trektijd kan elk moment voor een verras sing zorgen. Mevrouw De Vliegher van Het Waterhuis bij Bontekoe zag 28 oktober circa vijftig kraanvogels in zuidelijke richting overtrek ken. De eerste indruk is: gan zen. Kranen evenwel vliegen met gestrekte hals en poten, tonen daardoor veel 'langer' dan ganzen en ze roepen ook anders. Verraden ganzen zich door hun gak-gak-gak- geluid, kranen laten een kroe-kroe-kroe horen. T. van Gucht van de No- tendijk te Terhole bezorgde ons een levend maar ge kwetst smelleken, vermoede lijk een raamslachtoffer. Het ziet er naar uit dat het dier goed zal herstellen. Het smel leken is een roof vogeltje van de valkenfamilie. Het is klein, zo groot als een Turkse tortel, leiblauw en met sterke gestreepte onderzijde. Het jaagt laag boven de grond en rust op een kluit, een steen of dergelijke. Door die jachtme- thode en mede door de kleur valt hij bij ons in het polder land nauwelijks op. Hij broedt in Noord-Europa, Ier land en westelijk Engeland. Bij ons trekt hij, waarschijn lijk talrijker dan we vermoe den, door tot in november. Overwintert in Nederland gering in aantal, maar ons milde Zeeuwse klimaat zorgt er bijna winter na winter voor dat er hier enkele blij ven hangen. Om hem te leren kennen: acht geven op laag over de geploegde akker wegschietende, donkere fi guur en dan verhevenheden af gaan speuren. Geduld is vereist, maar is een vogelaar aangeboren als het goed is. DARTSWEDSTRIJD Dartsclub The Bull's hield een open dartswedstrijd in het clublokaal bar De Smidse. Er kwamen twintig deelne mers opdraven. Bij de heren gooide Tony Hall de pijltjes het meest nauwkeurig. Tweede werd Chris Ouds hoorn, derde Willy Lievens. Linda Hall bleek bij de dames de meest vaste hand te heb ben. Tweede werd Christian Oudshoorn, derde Joyce Boussen. Zaterdag houdt de dartsclub een vleesprijskaar- ting. Eveneens in bar De Smidse. Aanvang 14.30 uur. KAARTING - In zaal De Smickel werd een kaarting gehouden waaraan 46 perso nen deelnamen. Uitslag: 1. mevrouw Wolfert, Axel; 2. mevrouw De Burger-van der Ha, Clinge; 3. A. Nijs, Hulst. KAARTING - In zaal R. Thil- leman werd een kaarting ge houden. Uitslag: 1. J. Ver- meirssen-G. van Roeyen, 2. F. Blommaert-R. Thilleman, 3. R. Verbist-G. Claessens. KAARTING - In zaal R. Thil leman werd een kaarting ge houden. Uitslag: 1. L. Devy-B. Abbeel, 2. A. de Maeyer-M. Petinda, 3. G. Thomas-W. Thieleman. Kloosterzande HENGELEN - De zeehengel- vereniging De Vogel houdt zaterdag 7 november de laat ste clubwedstrijd van het sei zoen. Van 14.00 tot 17.00 uur wordt gevist in de Wester- schelde bij het oude gemaal aan Zeedorp. Inschrijven voor dit evenement in café De Kastanje. KAARTING - In gemeen schapscentrum De Warande wordt woensdag 4 november de maandelijkse kaartmiddag gehouden voor het clubkam pioenschap, aanvang 13.30 uur. OLYMPUS - Turnvereniging Olympus houdt zaterdag 7 november stimuleringswed strijden in het dorpscentrum. Jeugdleden tot en met tien jaar laten aan een deskundige jury en het publiek zien wat ze kunnen. De wedstrijden zijn vrij toegankelijk en du ren van 09.00 tot 12.00 uur. JOKEREN - De Katholieke Bond voor Ouderen houdt vrijdag 6 november in ge meenschapshuis Malpertuus een jokerwedsitjd. Deze wed strijd telt mee voor het kam pioenschap voor ouderen vanf vijftig jaar en begint om 13.30 uur. SPELEN - De Algmene Ne derlands Bond voor Ouderen houdt donderdag 5 november in gemeenschapshuis Malper tuus een spelenmiddag. De spelen zijn onder ondere sjoe len, pieken, ringgooien, duif- schieten en ballen gooien. De middag begnt om half twee. JEUGDHENGELEN - De jeugdcommssie van vissers- vereniging De Clingse Hen gelaars heeft over het voor bije seizoen de kampioenen bij de jeugd vastgesteld. Dit gebeurde naar het aantal centimeters gevangen vis over een aantal wedstrijden. Kampioenen 6-12 jaar: 1. K. de Vlieger 182 cm, 2. M. de Keyzer 91, 3. T. Hoefijzer 129. 12-16 jaar: 1. G. de Geest 392, 2. A. Masschelein 172, 3. M. Hoefijzer 263 cm. KAARTING - In zaal De Kroon werd een kaarting ge houden waaraan 48 personen deelnamen. Uitslag: 1. A. Ver- helst, 2. A. de Nijs, 3. me vrouw Blommaert, allen Hulst. GAAIBOLLEN - In gemeen schapshuis Hof ter Nesse werd een gaaibolling gehou den waaraan zeventien per sonen deelnamen. Uitslag: hoge vogel: L. Remijn; linker zij vogel: H. Baert, beiden Kloosterzande; grootste aan tal (8): A. Rottier, Ossenisse. HULST - De eindstanden van de kampioenschappen kring Oost-Zeeuwsch-Vlaanderen luiden als volgt: Oude duiven op vaste voetring: i. J. Verhei]'den, 2. Ed Verschuren, beiden St.-Jansteen; 3. T. Tael- man en zoon, Hulst; 4. Adrie Thijs, Heikant; 5. Th. Casteels, Hulst. Idem jaarlingduiven: 1. W. van der Bilt, Koewacht; 2. T. Taelman en zoon, 3. Ed Willaert, 4. J. Dhanis, allen Hulst; 5. J. Rottier, St.-Jansteen. Eerste en tweede getekende: 1. J. Verheij- den, St.-Jansteen; 2. T. Taelman en zoon, Hulst; 3. Ed van Goe- them, St.-Jansteen. Idem jaar lingduiven: 1. W. van der Bilt, Koewacht; 2. T. Taelman en zoon, Hulst; 3. J. Verheijden, St.-Jan- steen. Oude duiven midfond- vluchten: 1. P. D'Hondt, 2. Ed Willaert, beiden Hulst; 3. Th. de Block, Heikant. Jonge duiven halve fond: 1. P. van de Bergen, Absdale; 2. I. Merckx, Clinge; 3. T. Taelman en zoon, Hulst. Jeugdkampioen: D. van de Borgt, Kloosterzande. Winnaar snel heidstrofee; W. van der Bilt, Koewacht. De huldiging van de kampioenen wordt gehouden tij dens de internationale kampioe- nendag van de CC Hulst zondag 6 december. Van onze correspondente SINT-JANSTEEN - De ver zamelde middenstanders in het dorp Sint-Jansteen pak ken komend weekeinde voor de negende keer uit met de Expo Steen. Onder het motto 'Prijs je Steenrijk' presenteren zo'n twaalf bedrijven zich vrij dag tot en met zondag in het gemeenschapscentrum De Warande. Jan Weemaes, Louis Broec- kaert en Prosper Verschueren van de Steense Middenstands vereniging St. Paulus hebben dit jaar de organisatie van het ëvenement op zich genomen en verwachten dat ook deze ne gende Expo een fraai staaltje wordt van klantenbinding. De standhouders verzorgen tijdens de Expo demonstraties van hun nieuwste produkten en uiter aard komen ze op de proppen met verschillende beursaan- biedingen. Daarnaast is "er een speciale prijsvraag met zo'n vierdui zend gulden aan prijzen. Iedere Van onze verslaggever KLOOSTERZANDE - De seksclub aan de Polderweg nabij Hengstdijk wordt voorlopig nog niet gesloten. Burgemeester en wethouders van Hontenisse hebben giste ren nog niet besloten wat er precies te gebeuren staat. Ze willen over de kwestie eerst nader overleg voeren met de advocaat. De Raad van State besloot deze week dat B en W in 1985 de seksclub terecht verboden heb ben. Een beroep dat door de uitbaatster tegen de sluiting werd ingesteld is door de Raad van State verworpen. avond worden er vier prijswin naars bekend gemaakt. Een beetje prijsbewuste bezoeker maakt een goede kans. Immers, het gaat er om om in iedere stand de waarde van een niet geprijsd artikel te schatten. Dan de gevonden bedragen op tellen en met het totaalbedrag dingt men mee naar de prijzen. Daaronder stereo-apparatuur, een fiets, een radio-cassettere corder, maar ook bijvoorbeeld een zelfgebreide trui. Vorig jaar bracht de Steense beurs bijna 6.000 belangstellen den op de been. De organisato ren verwachten dat ook dit jaar het bezoekersaantal nog zal toenemen. De openingstij den van de Expo zijn vrijdag van 18 tot 22 uur, zaterdag van 14 tot 22 uur en zondag van 14 tot 19 uur. SINT-JANSTEEN Het dorp Sint-Jansteen krijgt dit jaar een nieuwe carnavalsprins. Een oproep van de stichting Steens Carna val aan de bevolking heeft erin geresulteerd, dat zich drie kandida ten hebben aangemeld. Daarmee komt een eind aan het voor de carnaval- Iers nogal sombere jaar, waarin ze het moesten doen zonder leutvorst. Meteen is nu al zeker dat er ook een volledige raad van elf kan worden sa mengesteld. De nieuwe prins en raad van elf worden ko mende zaterdag 7 novem ber gepresenteerd tijdens een amusementsavond in café 't Centrum. Die be gint om 20.30 uur. Muzi kale medewerking wordt verleend door E. Ottjens en de Rattenband.

de Stem | 1987 | | pagina 15