even. UITBLAZEN Resultaten bisschoppensynode mager Ruzie tussen Cuba en Sovjetunie MINISTER Noordbraba De moed van Record boek de stem achtergrond dinsdag 3 november 1987 -destem- destem binnenl rij van de bo s tout het bes WIM KOCK TACTISCHE FOUT AMERIKAANSE BISSCHOPPEN INZAKE VROUW Vriendelijk Vrouwen Haags Hoogstandje Tahiti Agenda Postbode nomu Mi'iiKt T5 ER IS een tijd geweest dat we het moesten stellen zonder de jaarlijkse uitgave van het Groot Guinness Record boek. Dit tijdperk van on wetendheid eindigde in 1954. Toen bedacht de op goudplevieren jagende Ierse bierbrouwer Sir Hugh Be aver dat in talloze kroegen ge sprekken vastliepen omdat nie mand uitsluitsel kon geven op plotseling brandende vragen als: welke vogel vliegt het snelst? Welk dier heeft de lang ste staart en waar worden de grootste potten bier getapt? Sir Hugh wendde zicht tot een duo verzamelaars van merkwaardige feiten in Londen met het verzoek hun verzame ling van grootste, dikste, klein ste, snelste, verste, dunste lang ste, kortste mensen, dieren en dingen te boek te stellen. In 1955 kwam het eerste record boek uit en sindsdien kent de wereld de recprdgekte. Paal- en putzitters, touwtjespringers, ballroomdansers, stapelaars van borden, glazen en bloem kolen geven met hun recordpo gingen van tijd tot tijd wat kleur aan het dagelijks leven. Het recordboek is nu op de bijbel na het meest verkochte boek uit de geschiedenis en dus zelf een record geworden. Dat woordje 'dus' üjkt voorbarig, maar is het niet. Op de bijbèl namelijk rusten geen auteurs rechten en daar zit 'm de kneep. Het recordboek is het meest verkochte boek waarop auteursrechten rusten. Het zijn de nuances die het record ma ken of breken. Zo weet ieder een dat het dominostenen-re cord dat dit jaar in Nederland werd gevestigd geen echt record was. Op de eerste plaats faalde het systeem tot twee keer toe en moest het domino-effect met de hand weer op gang worden ge bracht. Op de tweede plaats hadden Japanners nog meer dominostenen - en zonder ha peren - ten val gebracht. Méér, legt de Nederlands/Belgische editie van het recordboek uit, die Japanse recordpoging werd nooit aangemeld, ook niet na dat de redactie van het boek erom had gevraagd. In één opzicht, lijkt me, heeft Sir Hugh zich destijds verkeken. In de kroegen heeft men wel wat anders te doen en te bepraten dan zich het hoofd te breken over de vraag wie het langst aan een paraplu heeft ge hangen. Ik heb in m'n leven al heel wat kroegen bezocht en nog nooit heb ik een kastelein aangetroffen die een beduimeld recordboek onder de toonbank paraat had om meningsver schillen tussen zijn klanten te beslechten. Het Guinness-boek is voor de meeste kopers ook niet zo zeer een naslagwerk als wel een bladerboek. Je grasduint er wat in en negen van de tien keer valt je oog wel op iets merk waardigs, verbazingwekkends of amusants. Het record dakzit- ten voor heren, bijvoorbeeld, is deze zomer in ons eigen land op 76 uur en 30 minuten ge- bracht door Anton van Koaten en Aart van der Krol. Bij de dames staat het record op 45 uur. Het dateert al van 1983 en werd toen gevestigd door Jo- landa van den Berg en Melanie miminimimimi Piepers. Dat zijn toch aardige dingen om te weten en meteen weer te vergeten. Mijn oog valt op de kolom vroegste vluchten. Tot mijn verrassing blijkt dat de Belgen in die pioniersdagen van de luchtvaart ons steeds een stapje voor waren. Misschien kwam dat door de nabijheid van Frankrijk, waar immers het echte pionierswerk werd ver richt, al had de eerste vlucht met een gemotoriseerd vliegtuig plaats in de Verenigde Staten. De eerste Belg die leerde vlie gen was baron De Caters. Hij haalde zijn brevet in 1909, het zelfde jaar als waarin zijn land genoot, graaf De Lambert bij Etten-Leur opsteeg voor de eer ste vlucht boven Nederlandse grond. De eerste Nederlanders die in Nederland hun vliegbre vet haalden, waren Adriaan Mulder en Henri Bakker, die in 1911 hun opleiding aan de vliegschool op de Molenheide bij Gilze-Rijen voltooiden. De eerste Nederlandse vrouw met een vliegbrevet was Beatrtix de Rijk. Zij haalde haar brevet in 1911 in Frank rijk. De Belgische Hélène Du- trieu was haar een jaar eerder al voorgegaan. België yvas weer wel laat met de eerste kennis making met de vliegmachiene. Pas in 1910 steeg er een op van Belgische bodem, althans vol gens het recordboek. Maar de Winkler Prins geeft als jaar van de eerste Belgische 'vliegmee- ting' (met Jan Olieslagers!) 1909 op. Zo'n hoofdstukje 'Vroegste vluchten' doet wel de vraag rij zen of de feiten van het Guin- ness-recordboek allemaal wel kloppen. Waarom wel de eerste Belgische vlieger genoemd en niet de eerste Nederlandse, die ook in Frankrijk zijn brevet haalde. (De WP geeft hier Kui ler en Van Riemsdijk op, maar ik dacht dat het Henri Wijnma len was.) Waarom wel de eerste in Nederland zelf behaalde bre vetten genoemd en niet de eer ste in België gehaalde? Fout is in elk geval de registratie van de eerste KLM-machine die naar Indië vloog. Dat was niet de H-NADP, maar de H- NACC. Een kniesoor die op zulke onvolkomenheden let. Waar gewerkt wordt met zoveel fei ten en feitjes als het recordboek weet aan te dragen, kunnen fouten niet uitblijven. Het blijft vermakelijk om dingen te lezen als bijvoorbeeld het feit dat de eerste vrouw (van de twee) van de Rus Fjodor Vassiljev niet minder dan 69 'officieel geregi streerde' kinderen ter wereld heeft gebracht. Tweehonderd jaar geleden al. Uitgave van uitgeversmaatschappij De Stem b.v. Directie: drs. J.H.M. Brader. Hoofdredactie: H. Coumans-hoofdredacteur. A. Theunissen en H. Vermeulen - adjunct-hoofdredacteuren. Hoofdkantoor: Spinveld 55, Breda. Postadres: Postbus 3229, 4800 MB Breda. «076-236911 Telex 54176 Telefax 076-236405. Centrale redactie Breda: Nieuwsdienst 076-236452. Sportredactie 076-236236. Telefax redactie 076-236309. Rayonkantoren: Bergen op Zoom, Zuivelstraat 26, «01640-36850. Postadres: Postbus 65,4600 AB Bergen op Zoom. Breda, Nw. Ginnekenstr. 41236326 (alléén abonnementen). Postadres: Postbus 3229, 4800 MB Breda. Etten-Leur, Markt 28, 01608-21550. Postadres: Postbus 363,4870 AJ Etten-Leur. Goes, Klokstraat 101100-28030.- Postadres: Postbus 13,4460 AA Goes. Hulst, Steenstraat 14, 01140-13751 Postadres: Postbus 62,4560 AB Hulst. Oosterhout, Arendstraat 14, «01620-54957. Postadres: Postbus 4023,4900 CA Oosterhout. Roosendaal, Molenstraat 45, «01650-37150. Postadres: Postbus 35,4700 AA Roosendaal. Terneuzen, Nieuwstraat 9,01150-17920. Postadres: Postbus 145,4530 AC Terneuzen Vlissingen, Torenstraat 5,01184-19910. Postadres: Postbus 50514380 KB Vlissingen. Openingstijden: Breda en Oosterhout 8.30-17.00 uur; overige kantoren 8.30-12.30 en 13.30-17.00 uur Abonnementsprijzen, bij vooruitbetaling te voldoen: 24,20 per maand; 69,75 per kwartaal of 271,00 per jaar. Bij automatische betaling geldt een korting van 1,- per maand, 1,80 per kwartaal, 7,20 per jaar. Prijzen: inclusief 6% B.T.W. Voor post-toezending geldt een toeslag. Heeft u de krant niet ontvangen? Onze excuses. Bel voor nabezorging tijdens kantooruren uw rayonkantoor. Lezersservice: Informatie over Stern-reizen en promotie 076-236911 Fotoservice 076-236573. Advertenties (tijdens kantooruren 8.30-17.00 uur): Rubrieksadvertenties 't Kleintje 076-236882. Qrote advertenties uitsluitend 076-236881 Geboorte- en overlijdensadvertenties 076-236442. (Buiten kantooruren maandag t/m vrijdag van 19.00 tot 20.30 uur en zondag van 18.30 tot 21.30 uur 076-2363947236911 Bankrelaties: Postgiro 1114111 - ABN rek. 520538447. NCB rek. 230301584 - Rabo rek. 101053738. Door Jan Bouwmans RIJK in zijn voorberei ding. Rijk in de interven ties van de bisschoppen, maar mager in zijn con clusies en aanbevelingen aan de paus. Dit is de balans van kardi naal Godfried Danneels, de primaat van België, van de gisteren in Rome geëindigde bisschoppensynode over de roeping en wending van le ken in kerk en wereld. Toen hem werd toegevoegd dat hij in feite met lege naar huis moest, ontkende Danneels dat geenszins. „Ge kunt niet al tijd met een overwinning thuiskomen", zei hij lacho- niek. Een maand lang hebben meer dan tweehonderd bis schoppen, kardinalen en twintig leken zich gebogen over taak en plaats van leken in kerk en wereld. De wereld lijkt het in de aanbevelingen ruimschoots van de kerk te hebben gewonnen. Van de in totaal 54 aanbevelingen gaan er slechts 10 over de plaats en taak van de leek in de kerk en maar liefst 34 over de zending en de opdracht van de leek in de wereld. Deze 34 aanbeve lingen willen in de kern een nieuwe impuls geven aan de naleving aan de sociale leer van de kerk. In die schamele 10 aanbe velingen is de vrouw van het toneel verdwenen. Daarente gen paraderen de 'Movimen- to' (nieuwe bewegingen) er in volle glorie in. De gelijkwaar digheid van allen in de kerk staat er nog in het voorbij gaan in, maar de relatie cle- rus-leek is niet echt meer aan bod gekomen. Dat mannen en vrouwen in de kerk in alles waarvoor geen wijding vereist is, gelijk moeten worden behandeld, staat er als principe in voor wie het welwillend lezen wil. Maar tot de concrete aanbe veling dat de lekenambten van acolyt en lector dan ook voor vrouwen moeten open staan, is het niet gekomen. De synode is daar namelijk ver deeld over gebleken. Men laat de beslissing nu aan de paus over. Meer zelfs, aan paus Jo hannes Paulus II is de vrij heid gelaten om deze door paus Paulus IV ingestelde le kenambten voor de liturgie - hoe weinig ze in de praktijk ook voorstellen - af te schaf fen. Maar zoiets als de bevor dering van bedevaarten, pro cessies en andere volksdevo ties lijkt moeiteloos een plaats te hebben gekregen in het rijtje van die aanbevelin gen. Het uiteindelijke resultaat van de synode, neergelegd in de aanbevelingen voor de paus, kan niet los worden ge zien van het vérloop ervan. Dat verloop is niet soepel ge weest. Dat blijkt al uit de mislukte poging om na veer tien dagen alles absoluut ge heim te houden. Maar zelfs in de laatste ronde, toen de aan bevelingen al twee keer wa ren herzien, werden er op de voorstellen nog meer 900 wij zigingsvoorstellen ingediend. Dit kan geen toeval zijn. Of wel er is technisch slecht werk geleverd - dat het een honds karwei is, is waar, maar toch - ofwel de wensen Kardinaal Danneels koppeling FOTOARCHIEF DE STEM van de synodevaders werden tot op het laatste onvoldoende gehonoreerd en dat is een kwestie van regie. In het werkdocument van de synode staat duidelijk de opzet om de aandacht zo veel mogelijk af te houden van binnenkerkelijke kwesties en zo sterk mogelijk te richten op de link in de wereld. Daar mee de verdeling 'kerk voor clerus, wereld voor leken' be schermend. De synodebis schoppen hebben zich daar van de eerste veertien dagen niets aangetrokken in hun in terventies. Achteraf moet worden vastgesteld dat rela tor Thiandoum stelselmatig getracht heeft de synode te rug te brengen tot de aanpak van het werkdocument. Er is onvrede geuit over zijn optre den. Maar in hoeverre is de hele gang van zaken niet ste vig geregisseerd door het sy nodesecretariaat onder lei ding van mgr. Jan Schotte? Want op binnenkerkelijk gebied is de boventoon ge voerd door de niet onomstre den Movimento, waar de paus voorstander van is. Op de sy node zijn er heftige interven ties over geweest door voor- en tegenstanders. Want deze bewegingen zijn bron van spanningen in de plaatselijke kerken. Maar ze hebben op deze synode officiële erken ning verkregen. Dat was een van de grote doelen van deze synode. Zuidamerikaanse prelaten vinden ze maar verdacht om dat ze zich weinig of niets ge legen laten liggen aan de ar men. Zuideuropese prelaten vinden dat ze de parochies meer kwaad dan goed doen door te trachten door de paro chieleden leeg te zuigen. De tegenstanders hebben weliswaar gedaan gekregen dat een nieuwe beweing niet zonder toestemming van de plaatselijke bisschop in zijn bisdom mag opereren. Maar dit controlemiddel wordt de plaatselijke bisschop meteen uit handen geslagen, wanneer zo'n beweging in het hele land wil werken. Dan beslist na melijk de bisschoppenconfe rentie. En die staat ook weer buitenspel, wanneer zo'n be weging in meer landen tege lijk zijn vleugels wil uitslaan. Dan is alleen de paus tot oor delen en beslissen bevoegd. Welnu, dit is precies wat de Movimento willen - en de paus zelf hoogstwaarschijn lijk ook -: direct onder de Heilige Stoel vallen, zoals Opus Dei met de status van persoonlijke prelatuur gelukt is. Het past geheel in de voortgaande versterking van het centralistische bestuur van de rooms-katholieke kerk dat onder dit pontificaat niet zonder succes wordt na gestreefd. De vrouw in het ambt. De Noordamerikaanse en Cana dese bisschoppen hadden zich er heel sterk voor gemaakt. Kardinaal Danneels meent echter dat zij daarmee een tactische fout hebben ge maakt. Hun opstelling heeft zijns inziens contraproductief gewerkt. Ook zijn eigen ver zoek om een historisch onder zoek in te stellen of de kerk ooit gewijde diaconessen ge had heeft, is als aanbeveling weggevallen. Gebleken is vol gens Danneels dat in veel de len van de wereldkerk het probleem van de gelijkwaar digheid van man en vrouw vooral maatschappelijk wordt opgevat. Omdat de niet-westerse kerken op ze ker moment het gevoel kre gen op deze synode te weinig gehoor te vinden hun proble men - zo vertelde een advi seur van de Aziatische bis schoppen mij -, waren ze ook niet meer bereid de westerse kerk in hun vrouwenpro bleem te steunen. In het licht van hun problemen is een zaak als wel of geen meisjes als misdienaar te belachelijk om over te pratea Het positieve aan deze sy node is dat er niets echt van tafel is gevallen. Want zowel de interventies als 'de boo- schap aan het volk van God' vormen officiële synodestuk ken die ook op het pauselijke bureau gedeponeerd worden De vragen die daarin zijn op genomen, kunnen niet meer worden teruggedraaid en zul len ooit beantwoord moeten worden. Maar dat kan nog lang duren, dat wel. Rest de vraag of de bis schoppensynode als instelling van collegiaal bestuur er sterker op is geworden. Dat mag sterk betwijfeld worden. De synode functioneert uit stekend als forum van ont moeting en uitwisseling van ervaringen van bisschoppen uit de hele wereld. Dit heeft de Haarleemse hulpbisschop Lescrauwaet heel sterk erva ren. Maar zo was de synode door de concilievaders des tijds niet bedoeld, zeker niet op de eerste plaats. Kardinaal Danneels zegt dat de werk wijze onder de loupe genomen moet worden: „Van de synode zijn, zeg maar, de carrosserie en de motor goed. Maar de koppeling deugt niet." Hij is voor de komende periode ge kozen in de synoderaad, zeg maar het bestuursorgaan van de bisschoppensynode. Mis schien komt zijn voorstel om ook te gaan denken aan een overlegorgaan van bisschop pen, priesters, religieuzen en leken samen nog eens op de agenda. Want dat idee is door niemand op deze synode op gepikt. ONDER Kremlin-deskundigen in de Verenigde Staten is grote verbazing ontstaan over wijze waarop een meningsverschil tus sen de Sovjetunie en Cuba in een Russisch tijdschrift in de open baarheid is gebracht. De polemiek heeft vooral betrekking op het economisch beleid van het be wind van Fidel Castro. Amerikaanse Kremlin-kijkers vermoedden al lan ger dat Moskou niet erg is ingeno men met het economisch beleid van Havana, en dit wordt bevestigd in een artikel dat is verschenen in het augustus-nummer van het blad Nieuwe Tijden, dat door de deskun digen, die onbekend wensten te blij ven, als gezaghebbend wordt be schouwd. In het blad staat eén artikel van de hand van Vladislav Tsjirkov, een stafmedewerker van het blad, waarin ongezouten kritiek wordt ge leverd op de situatie op Cuba. „De arbeidsproduktiviteit op Cuba is zeer laag, en dit leidt ertoe dat produktie- capaciteit onbenut blijft", schrijft Tsjirkov, „Eenderde van alle onder nemingen werkt met verlies". Voorts heeft hij scherpe kritiek op de hoge defensieuitgaven, het niet-terugbe- talen van buitenlandse schulden, de voortdurende rantsoenering van voedsel, gebrekkige huisvesting, en andere economische zwakheden van Cuba. Het antwoord van Cuba op de aan tijgingen wekte in de Verenigde Sta ten minstens evenveel verbazing. In een recent nummer, van Nieuwe Tij den verscheen een artikel van de hand van de Cubaanse vice-presi dent, Carlos Rafael Rodrigüëz. Off-' der verwijzing naar de openlijke campagne die op Cuba wordt ge voerd om de economische prestaties te verbeteren, schrijft Rodriguez: „Het is nooit bij ons opgekomen dat die zou kunnen worden gebruikt op de pagina's van Nieuwe Tijden, als onderdeel van een analyse waarvan de oppervlakkige en negatieve te neur de objectiviteit schaadt". Rodriguez beschuldigt Tsjirkov van gebrek aan evenwichtigheid en logica, en voegt daaraan toe dat Tsjirkov niet het recht heeft de pro- duktiviteitsniveau's van Cuba te kri tiseren, gezien de problemen die de Sovjets zelf op dit gebied ondervin den. „In het meest ontwikkelde socia listische land (de Sovjetunie) is de arbeidsproduktiviteit lager dan in landen als Zweden, de Verenigde Staten, Westduitsland of Japan", schrijft Rodriguez. In reactie op het verwijt over de hoge defensie-uitga- ven schrijft hij dat de Sovjetunie en andere landen die Cuba militaire steun verlenen blijkbaar menen dat Cuba kwetsbaar is voor een aanval, omdat ze anders wel minder hulp zouden geven. Volgens één van de Amerikaanse deskundigen is het antwoord van de Cubaanse vice-president zó scherp van toon, dat het niet zonder goed keuring van Fidel Castro kan zijn geschreven, en mogelijk zelfs door de Cubaanse leider zelf is opgesteld. Er heerst tussen de Sovjetunie en Cuba een stevige band, die dateert van de Russiche invasie in Tsjecho- slowakije in 1968, waarvoor Havana destijds krachtige steun uitsprak. Cuba krijgt naar schatting jaarlijks voor meer dan vier miljard dollar aan steun uit de Sovjetunie; daar 'staat tegenover "dat Cüba toestaat dat er op het eiland meer dan 2.000 Russische technici aanwezig zijn, die een groot afluistercentrum beman nen. Cuba heeft bovendien zijn solda ten ter beschikking gesteld van de Russische buitenlandse politiek; in Angolo opereren naar schatting 35.000 Cubaanse militairen, en Mos kou en Havana gelden als de belang rijkste steunpilaren van de Sandinis- tische regering in Nicaragua. De laatste jaren zijn er echter enige rimpelingen gekomen in de be trekkingen. In 1984 boycotte Fidel Castro openlijk een economische top conferentie van Oostblok-landen, en in maart 1985 bleef hij weg van de begrafenisplechtigheid voor de over leden Russische leider Konstantin Tsjernenko. Castro heeft ook laten weten dat hij het niet eens is met het glasnost beleid van de Russiche leider Michail Gorbatsjov. De meeste Amerikaanse deskundigen zijn echter van mening dat het niet waarschijnlijk is dat er in de Russisch-Cubaanse vriend schap spoedig grote scheuren zullen optreden, ook al zijn de meningsver schillen nu in de openbaarheid geko men. (AP) FRITS Bolkestein, voormalig staatssecretaris Buitenlandse Handel en nu prominent WD-kamerlid, staat niet be kend als een erg vriendelijke man. Dat gebrek aan vriende lijkheid etaleerde de grijsge- kuifde liberaal verleden week weer eens op pijnlijke wijze tijdens een bezoek van een delegatie van het parlement van de Sovjet-Unie. Die delegatie bezocht onder meer de buitenlandspecialis ten en de fractievoorzitters van de drie grote partijen in de Tweede Kamer. Overal heerste ingehouden vriende lijkheid en in ieder geval hof felijkheid. Dat weerhield geen van de gespreksgenoten ervan de Sovjets te wijzen op onverkwikkelijkheden in hun bestel, zoals het bestaan van politieke gevangenen. En dat ondanks 'glasnost' en 'pere strojka'. WD'er Bolkestein evenwel verruilde de hoffelijke kritiek voor puur cynisme. In zijn korte toespraakje begon hij de Sovjet-delegatie geluk te wensen met de toekenning van de Nobelprijs voor litera tuur aan de dichter Joseph Brodsky. Die woont sedert de beginjaren zeventig overi gens al in Amerika en pas nu - na de toekenning van de Nobelprijs - zal zijn werk in de Sovjet-Unie worden uitge bracht. Bolkestein noemde Brodskys laureaat .in één adem met die van Pasternak (moest Nobelprijs in 1958 wei geren) en Solzjenitsyn (durfde in 1970 de prijs niet in ontvangst te nemen). Was er hier nog sprake van een pesterijtje, echt Neder lands-betweterig werd Bol kestein toen hij de Sovjets op riep de burgers vrijheid naar westers model in het vooruit zicht te stellen. „Als U dat niet doet, zult U uw achter stand in technologie nooit in halen. De kindersterfte neemt intussen in uw land toe. Dat komt door de afnemende wel vaart". De Sovjet-delegatie is keu rig blijven zitten, hoewel het gesprek niet erg lang duurde. Misschien getuigde het 'pro- eindredactie: Pieter Eggen test' van Bolkesteins fractie genoot Keja van iets meer smaak. Keja weigerde dins dag in de Kamer te applau disseren voor de Russische delegatie, toen Kamervoorzit ter Dolman de toekijkende Sovjets aan de kamer voor stelde. Keja wilde zodoende protesteren tegen het feit dat de Sovjet-Unie wel een parle ment heeft, maar geen bijbe horende democratie. MINISTER Van Dijk (Bin nenlandse Zaken) denkt tweeslachtig over vrouwen. Nog maar kort geleden prees hij voor de KRO-televisie de vrouw in haar rol als moeder en echtgenote de hemel in en riep het soepel draaiend hou den van huishouden en gezin uit als de belangrijkste op dracht voor een vrouw. De CDA-minister heeft bij zijn lofzang op de huishoude lijke madonna's kennelijk uitsluitend vrouwen uit christelijke kringen voor ogen. Voor D66-vrouwen legt de minister een volstrekt an dere maatstaf aan, bleek vo rige week tijdens een Kamer debat. Die hoeven niet thuis met de pot thee de voor het dagelijks brood zwoegende echtgenoot en het opgroeiend kroost op te wachten. Integendeel, D66 vrouwen zijn door Van Dijk voorbe stemd de achterstand van de partij in burgemeesters posten weg te werken. „Zorg voor een D66-kandidaat ter plaatse, zorg dat het een vrouw is en zorg dat de leden van de vertrouwenscommis sie aan haar voeten liggen. Ik garandeer u dat zo'n kandi daat grote kansen maakt", adviseerde de minister het D66-kamerlid Kohnstamm. „Het begrip zorgzame samen leving is bepaald geen spran kelende gedachte. Het stelt niet veel voor". Joris Voorhoeve, WD-frac- tievoorzitter. MISSCHIEN voelde de frac- tietop van de PvdA verleden week al wel nattigheid. Woensdag, één dag voor de uitspraak van de Amster damse rechtbankpresident Asscher in het kort geding van journaliste Van Grinsven tegen het PvdA-kamerlid Knol (over Suriname), besloot de fractie Pronk eerste woordvoerder over Suriname te maken. Om even het geheugen op te frissen: Knol had ander halve week geleden voor de KRO-radio gezegd dat hij twijfelde aan de objectiviteit van onder meer mevrouw Van Grinsven. Uit Suriname kreeg hij geruchten door dat Van Grinsven met enkele mi litaire hotemetoten in Suri name „in de koffer was gedo ken". Te Veldhuis niet graag in krant. de Knol .veelsteun. De PvdA-f ractie zat met de uitspraken van Knol danig omhoog en dwong hem zijn woordvoerderschap op te ge ven. Knol, die steeds onom wonden de zijde heeft geko zen van de tegenstanders van Bouterse c.s., ontmoette in de fractie hoe langer hoe meer tegenstand. De buitenland specialisten willen Bouterse minder hard aanpakken, nu er verkiezingen op komst zijn in Suriname. Het rondbor stige geluid van Knol kan daarbij gemist worden. Van Grinsven stapte intus sen naar de rechter en eiste rectificatie. De zaak zou an ders uitgaan, dan het leek, want voor de rechter bleek Van Grinven vooraf op de hoogte te zijn geweest van de uitspraken van Knol. Die wa ren haar door de KRO-redac- tie voorgelegd. Maar zij had op uitzending gestaan, om de idiotie van Knols beweringen aan te tonen. De rechter oordeelde even wel dat Knol niets hoeft te rectificeren. De uitspraken waren helemaal niet zo grie vend en bovendien had de verslaggeefster uitzending van de gewraakte passages kunnen tegenhouden. Knol voelt zich door de uit spraak gesterkt, maar denkt niet dat 'zijn' gelijk de fractie er toe zal bewegen hem snel zijn woordvoerderschap te rug te geven. „Ik ambieer dat woordvoerderschap nog steeds, maar ik heb het opge geven om eventuele schade voor de partij en de fractie weg te nemen", aldus Knol. Hij zal in de fractie zelf geen actie ondernemen om het woordvoerderschap terug te krijgen, maar hoopt over en kele maanden als de zaak in rustiger vaarwater is geko men Suriname weer aan zijn porttefeuille toe te kunnen voegen. De kans daarop lijkt overi gens heel klein. Fractiegeno ten van Knol geven toe dat de uitspraken de druppel waren die de emmer deden overlo pen. Een PvdA'er zegt mees muilend: „Hij kan misschien het woordvoerderschap Ta hiti krijgen". Knol weet zich overigens gesteund door vele Surina- mers en andere sympathisan ten. „Ik heb vele tientallen brieven en telefoontjes gekre gen. Allemaal positief". Knol hoeft zich - nu Suriname is weggevallen - niet te verve len. „Ik heb het druk genoeg. Ik ben nog steeds woordvoer der Indonesië". DE Tweede Kamer zet deze week de serie begrotingsbe handelingen voort met die van Justitie. Een belangrijke poot van de justitiebegroting - het politiebudget - is even wel gisteren al besproken, zo dat deze week veel tijd voor minister Korthals Altes en zijn staatssecretaris Korte zal overblijven om zaken als (voetbal)vandalisme, de aan pak van de kleine criminali teit en de rechtshandhaving in fraaie bewoordingen voor het voetlicht te brengen. Ander hoogtepunt deze week wordt een debat tussen oppositieleider Kok en pre mier Lubbers over de strub belingen met de plannen van de commissie-Dekker voor de herstructurering van de ge zondheidszorg. Het kabinet poogt al wekenlang - en tot nu toe vruchteloos - die om vorming van de gezondheids zorg vorm te geven. De emo ties tussen CDA en WD zijn door deze zaak inmiddels hoog opgelopen. En PvdA-lei- der Kok moet nu zien om po litieke munt te slaan uit deze situatie. WAS dat even schrikken voor de bewoners van Sluiskil. 'Maak van ziekenhuis bajes', konden ze vorige week lezen bij het openslaan van deze krant. De korte inhoud: het Zeeuwse WD-Kamerlid Jan te Veldhuis had zijn partijge noot en minister van Justitie Frits Korthals Altes een brief gestuurd waarin de eerste de laatste attendeerde op de sug gestie om van het binnenkort vrijkomende Elisabethzie- kenhuis in Sluiskil een ge vangenis te maken. De commotie was daarop niet van de lucht: heel Sluis kil viel over Te Veldhuis heen. Het WD-kamerlid be richtte de betrokkenen ver volgens dat hem geen blaam trof: het plan was niet van hem, maar van een partijge noot uit Terneuzen afkom stig. Die had hem in de pauze van een spreekbeurt van Ed Nijpels in Oostburg even aangeschoten met de vraag hoe hij het plan onder de aan dacht van de minister moest brengen. Behulpzaam als hij is, liet Te Veldhuis vervolgens weten dat hij daarvoor wel zou zorgen. Hij won advies in van de liberale gevangenis specialist Hans Dijkstal, die zich tamelijk negatief over het voornemen uitliet, en stuurde het plan vervolgens door naar minister Korthals Altes. Daarom viel het hem wat rauw op het dak dat vervol gens de indruk werd gewekt dat hij ook de geestelijk vader van het plan is. „In feite ben ik niet meer geweest dan een (terughoudend) soort postbo de", kwalificeert Te Veldhuis zijn rol. En van de suggestie uit het Zeeuwsvlaamse dat het 'hem vooral te doen is ge weest om de publiciteit', wil het liberale kamerlid hele maal niets weten. Maar één ding moet in deze affaire gezegd: voor een Ka merlid dat niet in de publici teit wenst te komen, scoort Te Veldhuis niet onaardig. üMMELOORD (ANP) - De Nederlandse Vissersbond, ,én van de visserijorganisa- jes, heeft minister Braks ,an Visserij maandag aan- :prakelijk gesteld voor de jchade die vissers oplopen joor het sluiten van de [chol visserij. je bond verwijt de bewinds- nan in een brief in het verte len nalatig te zijn geweest in iet voorkomen dat welwillende fissers onder kwaadwillende ■ollega's lijden. óndanks tal van toezeggingen n de afgelopen jaren heeft de >ewindsman niets gedaan a? Bew WIE IN DE SPIEGEL van het vei dogenloos met vroeger gemaak naar dat historische spiegelbee kennen dat er grove blunders z de Sovjetunie een weinig beoefe van na de Russische Revolutie z vervalsen van de Russische ges Michail Gorbatsjov heeft giste gebroken. De Russische partij! van de zeventigste verjaardag keiharde bewoordingen uit ovei openlijk uit dat vele duizenden geworden van de door Stalin acht hij het nodig dat de geschi sche partij zal worden herschre» Er is moed voor nodig om zu[ waar tot voor kort een taboe Toch heeft de toespraak van G gemaakt. Sovjet-historici wijzer zeer omstreden beslissingen v; collectivisering van de landbou- Iers heeft geëist en die de Russ van het faillissement bracht - w beslissing genoemd. Uiteraard wordt het optrede dat van de voormalige partijlek partijleider uit de jaren vijftig w; Stalin. Hij veroordeelde de maar met één groot verschil: C nooit in het openbaar gevoerc hield ook hij de vuile was binne Wellicht is het lichte gevoel Gorbatsjov ingegeven door d van de laatste tijd. Door zijn streven naar openheid en doo boek 'Perestrojka',Teek het er was naar een democratie naar Wie zo redeneert, geeft blijk Allereerst moeten de probleme moet, niet worden onderschat, terne machtsstrijd nog steeds tieve oude mannen in de parti hervormingen van Gorbatsjov. Maar ook de gewone burge Gorbatsjov doet. De hervorn duizenden brieven per dag. Vs betuigen, maar ook van mens het heen moet met al die ver Gorbatsjov zou zijn dat hij in i 'oor probeert te dr gigantisch groot Gorbatsjov zou zijn dat hij in e er door probeert te drukken. Ei een gigantisch groot en compl? sen. Daarnaast moet niet worder één keer het communisme h( dat hij er niet naar streeft om te bekeren, maar dat is dan c gangers. Gorbatsjov - hij ben; duidelijk - wil wel hervormei ideologie. Dat is zijn goede re der zich blijft inspannen voor het ontwapeningsvraagstuk voordeel van de twijfel.

de Stem | 1987 | | pagina 2