Veronica gaat ons land gezond maken BRIEYEN NAAR YPRO'S 'ACHTERWERK' GEBUNDELD J5ërrië5te5Sn| in Panorama •test Schrijvers: Brinkman laat ons in de steek Vlaamse Boekenbeurs" op een vulkaan van problemen! Moordbedrijf gids 2 ederland 1 'FITRACE' OP 12 PLAATSEN ZO'N tweehonderd meisjes en jongens schrijven wekelijks naar Nelleke van der Drift, de samen stelster van de rubriek 'Achterwerk' in de VPRO-gids. Dezer dagen is er een selectie van brieven die door lezers van 13 jaar en ouder zijn geschreven, in boekvorm verschenen. Rooie kop Kapot Eenzaam Ouderwets Hongaarse 'glasnost' in Kenmerk STEEDS MINDER GELD BESCHIKBAAR VOOR LETTERKUNDIGEN Leengelden Geschenk 2.45 lEDERLAND 2 DUITSLAND 2 19.30 )uske en Wiske: II ambo ne „Er zijn mensen die lichamelijk kleiner zijn, maar het begrip kinderen is een uitvinding van pedagogen" Ton van Reen, auteur DE STEM T2 Van onze rtv-redactie DE fitste Nederlander. Die wordt gezocht door Veroni ca. Via 12 wedstrijden in het land en vier tv-uitzendin- gen onder de titel 'Veronica Fitrace' hoopt deze omroep hem of haar uit te selecte ren en tegelijkertijd wil men 'een manier van leven promoten die een grotere kans biedt op fitheid en ge zondheid'. Zondag was de eerste fitrace in Tilburg. Zondagssporters dromden samen in de Stads- sporthal om een plaatsje te be machtigen op de fiets-ergome- ter (om de juiste fietshouding te krijgen) of de loopbanden. Springen, wielrennen, stokken vangen, meppen op de kop van Jut, alles was mogelijk. Er werd voorlichting gegeven over voeding en over manieren om lelijke sportblessures te voorkomen. Er werden opnamen ge maakt van twee prominente gasten, staatssecretaris Dick Dees en (ex-)wielrenner Joop Zoetemelk, die de weg van Breda naar Tilburg fietsend aflegden, terwijl ze om beurten 'de forcing voerden'. Dees gleed tkacr onderuit en sleepte Joop mee in de buiteling, maar de gevolgen waren niet ernstig. Bovendien waren in de Tilburgse sporthal genoeg deskundigen die zich over de eventuele blessures konden buigen. Vrijdagavond is de eerste uitzending van 'Veronica Fi trace' (om 19.12 uur op Neder land 2). Presentatrice is Ilona Hofstra, die bij Veronica in het verleden shows en documen taires heeft gepresenteerd. Met de controversiële 'Hoezo-show' ging het echter mis en haar medische programma 'Heel meesters' verdween begin 1986 van de buis. De Veronica-lei- ding zag niet veel in een pro gramma over ziektes, operaties en enge wonden. Het moest al lemaal positiever en Ilona Hof stra kreeg de opdracht eens te denken in de richting van een programma over gezonde men sen en over manieren om nog gezonder te worden. Het resul taat is nu de 'Veronica Fitrace'. Losjes gekleed in t-shirts en joggingpakken gaat het Vero- nica-team met de 'Fitheidska ravaan' door Nederland. Na Tilburg komen o.a. Apeldoorn (zondag 8 november in het Congres- en Evenementencem- trum Erica), Dronten (13 de cember in de Meerpaal), Maas tricht (31 januari in Expositie- en Congrescentrum MECC) en Enschede (27 maart in de Twentehallen) aan de beurt. Fitheid kun je meten, fitheid kun je opvoeren en je kunt pro beren fitter te zijn dan de an deren en zo de titel 'fitste Ne derlander' te bemachtigen. Dat is de filosofie achter dit pro gramma. Wie slecht uit de test komt, krijgt te horen dat hij minder moet roken en drinken, soberder moet eten en meer moet bewegen. In elke sporthal Ilona Hofstra (links) en het redactieteam, van 'Veronica Fitrace' waar de Veronica-karavaan neerstrijkt, is een 'testlijn', ont worpen door het Nationaal In stituut voor de Sportgezond- heidszorg. Zo'n testlijn is een soort par cours dat mensen van boven de zestien af kunnen leggen. Com puters meten spierkracht, le nigheid, uithoudingsvermogen, bloeddruk, cholesterolgehalte, longfunctie, vetpercentage, re actiesnelheid en hartfrequen- tie. 'Veronica Fitrace' wordt ge maakt in samenwerking met de Nederlandse Sport Federa tie, Het Nationaal Instituut voor de Sportgezondheidszorg, de PTT Bedrijfsgeneeskundige Dinets en de Hartstichting en het Ministerie van WVC dat de 12 races voor een deel betaalt. Last van dat enge gevoel Door Heieen Crul De titel is veelzeggend: 'Daar zit ik mee'. De brieven van jongeren - Nelleke van der Drift noemt ze liever mén sen- bevatten noodkreten en dringende verzoeken, zijn openhartig en oprecht en geven een ongecensureerde kijk op watje in de puberteit allemaal bezighoudt. Dat ze haar selectie bij dertien jaar laat beginnen, is niet toe vallig. Paul van Vliet zong al over meisjes van dertien: 'Niet zo gelukkig' en 'd'r net tussen in'. Ook uit de brieven blijkt dat dertien een echt ongeluks getal is. De zekerheden die je met twaalf jaar nog hebt - school, je ouders, je lichaam- staan vanaf je dertiende op losse schroeven. Alles wordt anders, onoverzichtelijk, onzeker en te gelijkertijd wordt er ook veel meer van je verwacht. Kitty van zestien laat weten: „Dertien was het afschuwelijk ste, rotste en moeilijkste jaar dat ik tot nu toe heb beleefd. Opeens was alles veel anders. Maar het grootste probleem lag bij mezelf. Al die gevoelens die ik kreeg. Ik raakte in de war, in de knoop, huilde om het minste of geringste of om niets. Kon nergens tegen „Waarom bestaat er geen speciale club voor klungels?" vraagt een ander meisje van dertien zich af. „Twee keer in de week, drie uur lang heb ik gym. Dat is echt een marteling voor me. Ik ben zo'n ongeloof lijke klungel. Alles moet zo prestatiegericht. Ik wil er niet onderuit komen, maar ik schaam me zo." De behoefte aan een klankbord als 'Achterwerk' is voor meis jes groter dan voor jongens. Tachtig procent van de brie venschrijvers is vrouwelijk. Een meisje schrijft veront waardigd over „Schrijf nou eens over jullie problemen, stomme lullen. Of hebben jullie dieniet?" Waarop Mare uit Deventer reageert met: „Ik denk dat meisjes in de puberteit veel ge voeliger zijn dan jongens. De jongens die wel gevoelig zijn durven in negen van de tien ge vallen niet hun problemen te beschrijven, bang om voor een zacht ei te worden uitge maakt." En wat zijn nu bij uitstek de problemen waar je tussen de dertien en achttien echt mee zit? Er zijn er een boel die eigen zijn aan de puberteit, iedere generatie worstelt er weer op nieuw mee. Dodelijke verlegenheid, de rooie kop, bijvoorbeeld. Onte vredenheid over jezelf omdat iedere vergelijking met ande ren in je nadeel uitvalt. Een meisje van 16: „Ik heb in mijn ogen een rotkarakter. Ik zou liever een opvallend spontaan kind zijn met een grote vrien denkring." Kitty van 14: „Van de onbe- nulligste dingen krijg ik een rode kop. In gezelschap zeg ik haast niets en als ik dan iets durf te zeggen, zitten ze je vol verbazing aan te staren. Kan ze praten?..." Een ander veertienjarig meisje: „Als een jongen iets te gen me zegt, krijg ik een kop Wat moet je met deze maatschappij? Wat houdt dit allemaal in? Ik heb er nooit in geloofd, ik weet het niet meer, er gebeurt teveel, het lijkt alsof de hel op me valt, ik gil, ik schreeuw, ik huil zodat m'n tranen het vuur kun nen doven, ik kan alleen nog huilen, ik wil alleen nog weg, want ik voel me hopeloos. M'n ouders gaan schei den (dus financiële problemen). Daardoor slechte cijfers op school. En de vriendin bij wie ik alles kwijt kon is verhuisd. Kapotdat ben ik. Een meisje van 14 (Naam en adres bekend) I Ik ben een jongen van 15 jaren ik zit met het probleem dienstweigeren. Over twee jaar moet ik gekeurd wor den. Ik ga niet.Want ik wil niet in een moordbedrijf werken. Ik zou graag de mening zien van jongens van mijn leeftijd. Jongens die niet gaan en waarom niet en van jongens die wel gaan en waarom. Martin Volaart (15 jaar) Twee van de brieven die binnenkwamen bij Nelleke van der Drift van de VPRO-gids als een tomaat. En ik voel me helemaal gloeien. Ik durf die jongen ook niet aan te kijken, want ik ben bang dat hij m'n rooie kop ziet. Eenzaamheid. De kloof tussen jou en de rest van de wereld. Ouders die je niet begrijpen. De vriendin die je laat stikken. En jongens, o die jongens. „Ik heb er nooit over durven te begin nen maar nu wel. Ik heb geen vrienden en vriendinnen en wordt steeds weggeduwd als het ware door de anderen. Ik heb toch telkens de neiging om met iemand te vrijen. Ik wil ééns het gevoel hebben dat er toch iemand is die echt van me houdt. Laat me toch een keer het gevoel hebben dat iemand van me houdt en me lief heeft en niet iedereen me haat!...", schrijft een meisje dat liever anoniem wil blijven. „Als ik 's middags van school naar huis ga, kijkt er niemand naar me, er fiets niemand met me mee. Ik herken me heel erg in jouw brief, daarom wil ik je bedanken dat je geschreven hebt" laat een jongen van 16 haar weten. Verliefdheid gaat nog steeds gepaard met 'dat enge gevoel' en 'die zenuwachtigheid'. Een meisje schrijft: „Ik ben veer tien en helemaal verliefd op een lerares bij ons op school. Ik weet zeker dat ik niet lesbisch ben want ik word heel vaak verliefd op een j ongen." Paul van Toor (16) laat we ten: „Li.eve mevrouw Bax, Waarom bent u van mij weg gegaan, en hebt u mij in de kou laten staan? Een heel jaar lang gaf u mij tekenles. Maar nu...u moet eens weten hoe verliefd ik op uw ben." Eigentijdsere problemen zijn abortus en vraatzucht maar ook ouders die te luidruchtig vrijen. Een meisje van dertien vindt: „Ik ga dan onder mijn kussen liggen. Zij hebben recht op hun privacy, maar ik heb toch graag dat ik dat niet meer hoor." Vooral na scheidingen storen jongeren zich aan hun vaders die een en ander nogal enthou siast aanpakken met hun nieuwe vriendin. Ze krijgen adviezen van anderen in de trant van: „Stop je vingers in je oren", „Zet je walkman op en wacht tot het over is". Toch vinden ze het allemaal verve lend en raar. Behalve dat ene meisje dat ongerust schrijft: „Mijn vader en moeder doen helemaal niks. Ik hoor nooit iets 'verdachts' in hun slaapkamer. Ze zoenen elkaar ook nooit. Ik heb geen last van vrijende ouders maar juist andersom." Adoptiekinderen die hun moe der of vader willen ontmoeten, jongens die dienst willen wei geren, bekentenissen over mas turbatie, homo- of lesbisch zijn of te grote schaamlippen.de brieven over dit soort proble men eindigen vaak met een op roep in de trant van: 'wie helpt mij?' of: 'Is er iemand anders die daar ook last van heeft?' Dat is dan de start voor een hele discussie over voors en te- gens of brieven vol bijval en steun. De openhartigheid daar van bezorgt soms volwassenen een rooie kop. Zo laat de heer R.P. de Rooij uit Bussum weten dat hij zijn kinderen van 13,14 en 16 jaar niet langer meer bloot wil stellen aan dergelijke literatuur, omdat deze blijk geeft van slechte smaak en lage normen. Met name 'de polemiek over geslachtsorganen' vindt hij een 'walgelijke uitstraling van por nograf siche driften'. Het taalgebruik van de heer De Rooij doet een twintigjarige schrijven: „Beste meneer De Rooij, heeft u misschien een woordenboek voor me?" Olga van 14 vindt: „Wat bent u een ouderwets kereltje zeg" en me juffrouw A.B. Schuurling (15) geeft hem een koekje van eigen deeg. „Als ik uw brief lees krijg ik het idee dat u de geslachtsge meenschap een puur noodzake lijke daad vindt. Wat zult u schrikken als uw kinderen het helemaal niet met u eens zijn. Om u niet te shockeren heb ik gebruik gemaakt van uw ter men. Met beleefde groeten." Bart Huizinga (18) schrijft: „Lieve meneer De Rooij als we groot zijn en uit die moeilijke puisljesjaren zijn, ja dan zijn we rein. Er is nog hoop De moeilijke (puistjes)jaren staan centraal in 'Daar zit ik mee'. De brieven laten zien dat de puberteit helemaal niet de leukste tijd van je leven is, ook al wordt die schijn - in de re clame, in de jongerentijdschrif ten en zelfs door de briefschrij vers - naar buiten toe hevig op gehouden. Het boekje zal jongeren tot steun kunnen zijn omdat het tot de ontdekking bijdraagt dat ze de enigen niet zijn die met zo'n probleem zitten. Maar eigenlijk zou het een prima ca deau zijn voor ouders en lera ren, voor al die volwassenen die deze leeftijdsgroep niet echt serieus nemen omdat ze hun eigen (puber)tijd zijn vergeten. 'Daar zit ik mee', samengesteld door Nelleke van der Drift, uit gegeven door Sijthoff, prijs ƒ13,95. HILVERSUM (ANP) - In de televisie-actualiteitenru briek Kenmerk (IKON- KRO/RKK) is vanavond op Nederland 2 om 19.37 uur een eigen reportage over de 'glasnost' in Hongarije, on der de titel 'In mijn kop zit een kale censor'. In gesprekken met de schrijver György Konrad, underground- muziekgroepen als Europa Kiado en Trottels, de sociologe Otilla Solt, de ondergrondse uitgever Gabor Demsky en de ontslagen predikant Gabor Wanyani wordt nagegaan waar de grenzen van openheid liggen. (ADVERTENTIE) AMSTERDAM (ANP) - De Vereniging van Letter kundigen (VvL), vakbond voor schrijvers, is boos op minister Brinkman (cul tuur), omdat deze in zijn kunstenplan de schrijvers in de kou laat staan. In het plan worden volgens de VvL wel grote sommen geld gereserveerd voor het bedrijfsleven en instellin gen die de minister al uit andere hoofde subsidie verstrekt. Maar voor auteurs en vertalers bevat het plan geen enkele maatregel. De VvL maakt in een brief Hangende het IVA-onderzoek heeft de minister nu al jaren aan de minister bezwaar te gen de afwachtende houding die hij aanneemt voor wat be treft het Fonds voor de Lette ren, totdat het rapport van het Instituut voor Arbeids vraagstukken (IVA) over het fonds beschikbaar is. Sinds 1965 heeft de overheid be langrijke taken voortkomend uit haar beleid ten aanzien van schrijvers en vertalers aan het fonds gedelegeerd. De besteding van de gelden die de overheid daarvoor jaar lijks ter beschikking stelt be hoort tot de verantwoorde lijkheid van het fonds. geen verandering in zijn be leid op het punt van het fonds willen ondernemen, aldus de VvL in haar brief. Het VvL- bestuur heeft becijferd dat deze langdurige pas op de plaats tot structurele tekorten van vele tonnen heeft geleid. Ter compensatie van de opge lopen tekorten is een bedrag van 4 ton nodig, aldus de VvL. De verdeling van het leengeld in 1987 dreigt de schrijvers ten opzichte van de uitgevers fors te benadelen. Verleden jaar ontvingen auteurs en uitgevers ieder de helft van het totale bedrag dat voor leengeld beschikbaar was. De bedoeling was echter dat het geld in een verhouding van 70/30 tussen auteurs en uitge vers zou worden verdeeld. Ondanks toezeggingen aan de Tweede Kamer, is daar vol gens de Uvl niets van terecht gekomen. Wanneer de verdeling ook dit jaar weer sterk afwijkt van de 70:30 verhouding, moet er in 1988 een fonds worden gevormd van het bedrag dat in principe voor leenvergoe- dingen beschikbaar is. Uit dit fonds dient de groep auteurs het in eerdere jaren gederfde geld alsnog te ontvangen, be toogt de VvL. Door Henk Egbers de Derrick-aflevering ichtelijk telefoontje' wordt le vroege ochtend een lijk J de oevers van de Isar ge- ANTWERPEN - „Nederland doet ons dit nog niet nafden-Het slachtoffer is do- zei de Belgische minister van cultuur Dewael bij dj*An*»'Serres- n«- opemng van de 51e Boekenbeurs m Antwerpen. Maal*0* J - hij kreeg van de organiserende Vereniging ter Bevor' dering van het Vlaamse Boekwezen de wind van vol ren, omdat hij tot nog toe - in tegenstelling tot Neder land - weigert een prijsbinding voor boeken in te voej ren. Voor het publiek is er tot 11 november praktisch alles te zien en te koop wat de Ne derlandstalige boekenmarkt te bieden heeft. Nederland kent inderdaad niet zo'n grootse beurs, omdat de in frastructuur ten aanzien van de boekverspreiding in ons land veel beter is. Maar aangezien de Nederlandse boekhandel niet alles meer in voorraad kan hebben is het ook voor een Nederlan der een unieke kans kennis te nemen van onnoembaar veel titels. Daarbij komt dat je ook geconfronteerd wordt met nogal wat Vlaamse uit gevers die het niet lukt in Nederland te opereren. En dat is heus allemaal geen tinnef. Omgekeerd tref je wel alle Nederlandse uitge vers in Antwerpen, al zijn hun fondsen slecht geactua- liseerd In België wordt 70 tot 80 procent van de boeken ge ïmporteerd. Het land is ge baat met een prijsbinding, die in alle EG-lidstaten van kracht is, behalve in Grie kenland en België. Voorzit ter Mertens van de VB VB, die een pleidooi hield voor de afschaffing van btw op het gedrukte woord, hekelde minister Dewael, die als li beraal de vrije boekenmarkt blijft propageren. Maar in zijn openingswoord beloofde de minister om deze maand nog een commissie in te stel len die hem zal adviseren. Om de infrastructuur - de boekverspreiding - in Vlaanderen wordt momen teel slag geleverd. Er is een stroming, die in navolging van het Centraal Boekhuis in Culemborg ook een Vlaams Boekhuis als distri butiesysteem wil oprichten Aan de andere kant staat de heer Malherbe, die vanuit Weert (M P) langzamer hand een soort alleen-heer- schappij aan het opbouwen is door nogal wat fondsen 'op te kopen' (zoals Elsevier, Manteau, Standaard etc.) en zijn eigen centralisatiepunt creëert. Maar er zijn ook leuke din gen te melden. Vlaanderen heeft voor het eerst zij n boe kenweekgeschenk. Hugo Claus schreef, mirabele dic- tu, een boekje met een Franse titel 'Chateau Mi graine'. Het vertelt de bele venissen van Nederlandse toeristen op ééndagsbezoek in Gent. de reis eindigt in een merkwaardig restau rant, waar niet alleen de wijn kopzorgen oplevert. Er zijn 10.000 van deze boekjes gedrukt en je krijgt het ca deau bij de aankoop van 500 frank aan boeken. Een be perkt aantal is op de Boe kenbeurs verkrijgbaar voor 195 frank. Verder zijn er de prijzen, die zonder veel omhaal wer den uitgereikt. De aanwe zige gasten (honderden) vonden de juryverslagen op hun stoel en werden ver zicht die zelf maar te lezen. Derrick Van harte beterschap neergestoken. Totaal rstuur vertelt de echtge- van Gerres, dat haar i de avond te voren voor spoedgeval naar het zie- ihuis moest. Na zijn te keer trok hij zich in zijn Om dicht bij huis te blijverCer terug, voerde nog een Diane Broeckhoven uit Hïlfoongesprek en verliet varenbeek kreeg een 'Bofljeuw het huis met de kenleeuw' in de groep fifcrden: "Het duurt niet tion van 8-12 jaar voor haat. jeugdboek 'Een dood vö| geitje'. In 1981 maakten vf voor De Stem een interview met haar in verband mt haar jeugdboek 'Als een lo pend vuurtje', waarin ze al n on Ma Anand Diane voor kin deren probeert duidelijk ti maken wat de befaamd 4® tweede aflevering van Bhagwan Shree Rajneesl medische serie 'Van harte voor de mensheid betekent erschap' behandelt dr. In de categorie '12-plu.t ter Meenhorst vanavond ging de prijs naar Johai gevolgen van de vergrij- Ballegeer voor het boel S- De mensen lijken steeds 'Geen meiden aan boord'. D Ier te worden. Dit ouder debuutprijs was voor Eri) rden brengt een aantal ty- Spinoy en zijn dichtbunde dm ouderdomsziekten 'De jagers in de sneeuw, ei zich mee, die vroeger de Platin Moretusprijs vom iwelijks voortkwamen, het best verzorgde boek gin te ziekten eisen een groot naar 'Rembrandt' van he 4 van de beschikbare ge- Marcatorfonds (goud) idheidszorg op. In 'Zorgen 'Brugge her-zien' van uitg ,r morgen' vraagt Marc van Wiele (zilver) ei enhorst zich af: Hoe ver Felix Timmermans 'Adagio et de medische wereld van uitg. De Gulden Enge m bij het verlengen van (brons). en? De beurs die je een dag s kost, als je alles een beetje n on wilt zien, is zoals steeds, om- geven door lezingen, inter views met schrijvers, panels agrarische serie 'Van etc. in twee zalen. Om enkele en bodem' besluit met een oriëntatiepunten te noemen piegeling omtrent de toe woensdag 4 november asl van ons boerenbedrijf, brengt van 14.00-18.00 uur de nujt diverse invalshoeken themadag 'Jeugd- en kin- iten deskundigen en be- derboeken'. Op 5 november kkenen over welke weg de is er van 14.00-15.00 uur 'arische sector moet in- 'Poëzie op het podium' en an. De landbouwover van 15.00-16.00 uur worden lotten dienen te verdwij- de auteurs Gil Boudrez, Janp1' maar daartegenover Borghmans, Leo Bridts, Kris Geerts en dr. Loek Gee- raedts geïnterviewd. Op 1 november onder meer: Kurt van Eeghem interviewt Paul Koeck (15.15 uur) en Louis De Lentdecker vertelt uit zijn bestseller 'Beroemde processen' (16.30 uur). Zondag 8 november brengt van 11.00-13.00 uur de Taalstrijd (BRT 1); debat over het boek 'Sterft Europa uit?' met prof. Fans van Me- chelen en de vier grote poli tieke partijen (14.00 uur);l een Lemniscaatclubhappe- ning met onder meer Thea Beekman (jeugdboeken); Will Ferdy vertelt over zijn leven (16.30 uur) en om 15.15 uur wordt de winnaar van de Prix Concourt 1986, Mi chel Host, geïnterviewd. An nie M.G. Schmidt wordt geïnterviewd op 11 novem ber om 14.00 uur en om 16.30 uur doet journalist Gaston Durnez hetzelfde met Roger Simons (correspondent in Londen, o.a. voor De Stem), met zijn boek 'The Voice'. Minister Dewael zei bj de opening dat de vaste boe kenprijs de problemen rond het boek niet oplost. Hij zei akkoord te zijn met minister Brinkman dat het boek zelf zijn bestaan moet bewijzen. De 116 stands op de Ant werpse Boekenbeurs doen hun best. Om de 12.000 vier kante meter boeken te kun nen bezoeken, alle dagen van 10.00-16.00 uur, betaal je 60 frank, afgezien van de ge- bruikelijke kortingea Van eigen bodem lat, dat het landbouwkun- onderzoek nog steeds op i»ductieverhoging is ge- ht Bovendien maakt het idbouwbedrijf een ver- ild automatiseringsproces or. Zo brengt deze afleve- ig de première van de all- reerste in gebruik zijnde Jkrobot. Die Reportage 'Die Reportage' wordt een m uitgezonden over een |na vergeten stukje ge- hiedenis. 'Damit kein Gras über wachst - auch ein simatfilm' is een videofilm, de thans achttienjarige liner Ritzel twee jaar gele- in maakte. De filmstudent construeerde de gebeurte- ssen rond de bouw van een gantische onderaardse fa- riekshal, die in 1944 door ge- ingenen van het concentra- ekamp Dachau werd ge- luwd. 0f oe U6M oom iiTHiofesson aooosos uipji\ JE LE7EH C£2l£lV WTDE NANNE/f-J M°t>E PRBC/E5 OP D/E VA/V AOR/6 JAAP 7, J/JHT. 1 Een van de cartoons waarmee de Vereniging ter Bevordering van het Vlaamse boekwezen reclame maakt.

de Stem | 1987 | | pagina 16