SÊ Staten zijn sceptisch over beleidsplan ikers 'Het was heerlijk en nu is mijn batterij leeg' Kleintjes hebben veel aandacht voor milieu 1 Veel kwaliteit op vogelexpo Hulst iENHEID RAAGTEKENS BU SNELHEIDSCONTROLE YAN UUR IN SINT-JANSTEEN IRICHTING CITROËN IERTEM Concert wedstrijd in Hulst PlSTEM VAN ZEELAND 2 DINSDAG 3 NOVEMBER 1987 'VERBERGEN DAT HET COLLEGE ER ZELF NIET UITKOMT' D66: VJJF TON VOOR MILIEUPROJECTEN URKVLOERBEDEKKING ZONWERING JLST/ SINT-JAN STEEN - De uitspraak van rgemeester F. Jacobs dat het met de hardrij- rs in de Wilhelminastraat te Sint-Jansteen wel ie valt, is bij de bewoners in het verkeerde, ilgat geschoten. reemd NU NÜ 8?5 VOOR 10/® it Waar Voor Je Geld W. DE BLOCK WISSE B.V. Zeven Van diefstal verdachte aangehouden Avond over ruil verkaveling in Axel HULSTER GEMENGD KOOR HELE DAG IN TRAINING Kneepjes Welzijn Zeeuwse staten: uitreiking van Four Freedom Awards te duur A1 te zoenen ilieren L jubileum, receptie, bving, overwinning, |am, openbare dank, "ag best eens in de ha familieberichten. jur hoeft het niet te In een tientje). Prijs ,00. Eén grote regel net plaatsen van een t een formaat van lijf 14,05 toeslag, aanvraag. Bij niet |f 4,00 adm.kosten niet geretourneerd, fef uw tekst 2 dagen B van onze kantoren. Ituurt u eveneens 2 Jiaar Postbus 3229, llijke opgaven worden prd indien naam en l indien Uw betaling puden ons het recht gaaf van redenen te Isnieuws >m op donderdag. T22 onze verslaggever jDELBURG - Provin- staten van Zeeland steren minder verwach- ,en van een 'strategisch dsplan' voor Zeeland GS. Dat blijkt zonne- ar uit de algemene be- ouwingen op de begro- voor volgend jaar, een riftelijk voorproefje op begrotingsbehandeling komende vrijdag, twijfel heeft bij zowat alle ■ties de kop opgestoken, het dgst echter bij PPR-staten- C. van Waterschoot. Leuk, plan, denkt hij. „Maar ;t dit alles, inclusief het be- op externe deskundigheid, niet verbergen dat het col- er zelf niet uitkomt." Hij est dat de politiek het plan kennisgeving zal aanne- waarna iedereen zijn eigen bestaande inzichten en voorkeuren zal laten prevale ren. Als het er dan toch van moet komen, moet het ook snel gebeuren, vindt Van Water schoot, die het plan volgend voorjaar op tafel wil hebben zodat de staten in de huidige zittingsperiode er nog iets aan hebben. De PvdA tekent aan dat het beleidsplan meer moet zijn dan 'een opsomming van mogelijk heden', terwijl het CDA waar schuwt dat het niet mag uit draaien op een 'verwaarlozing van huidige plannen, die even zeer zijn gericht op de toe komst'. „Het gevaar wordt le vensgroot dat de politiek óp deze wijze gehoorzaam de paadjes loopt, die door allerlei deskundigen zijn geplaveid," vreest GPV/RPF. Hoe het beleidsplan er ook uit gaat zien, Zeeland moet de ruimte krijgen van het rijk, en daarover is niemand optimis tisch. De vierde nota ruimte lijke ordening werpt donkere schaduwen vooruit. Zeeland wordt een oase van rust, als de berichten daarover kloppen, en daar is de politiek helemaal niet aan toe. De WD wijst op de grote po tenties van het Westerschelde- bekken, die steeds beter tot hun recht komen. Hoge investerin gen en dito rendement bewij zen dat. „Doch willen we in de toekomst op deze weg voort gaan, dan kan dat alleen als die potenties landelijke erkenning krijgen in de vierde nota," schrijven de liberalen, een tikje klaaglijk. 'Niet bij de pakken neerzitten', stelt D66 daar te genover. Er moet snel een Zeeuwse notitie op tafel komen om aan te geven 'hoe je kans rijke factoren wilt benutten en minder scorende punten op creatieve wijze aanpakt'. De profilering van Zeeland als grensgebied, de mogelijkheden van een WOV en Neeltje Jans, moeten daarin duidelijk naar voren komen. Andere gewesten en steden dienen gewoon hun eigen plannen in bij de Rijks Planologische Dienst. „Een provincie die alleen maar af wacht moet geen zeurde rige houding aannemen rich ting Rijk, maar de hand in eigen boezem steken en alsnog aan de slag gaan," aldus D66. De dreigende vergrijzing van de provincie, en een ver- trekoverschot stemmen alle fracties somber. Het CDA wijst nadrukkelijk op een nevenef fect: de ruimere woningmarkt. „Realisering van plannen in de ene gemeente, heeft vaak di recte invloed op de leegstand in andere gemeenten, hetgeen als een uitermate onjuiste en onge zonde ontwikkeling kan wor den beschouwd." De christen democraten bepleiten daarom 'regionaal overleg en met name een beter inzicht in de vraag naar woonruimte'. Woningver betering verdient volgens hen voorrang, vooral in de woning wetsector. CDA en WD hebben overi gens gemengde gevoelens over de eerste uitkomsten van een 'sterkte-zwakte-analyse' van Zeeland door het bureau Plant Location International (PLI). 'Ontwikkel Terneuzen, Vlissin- gen en Middelburg. De andere plaatsen/regio's zijn te zwak', luidde de conclusie. „Van alle middelen die beschikbaar zijn om de werkgelegenheid te be vorderen, moet een deel naar de minder sterke regio's," stelt het CDA daar tegenover. Van onze verslaggever MIDDELBURG - De kleinste fracties in de Zeeuwse staten hebben de grootste zorgen over het milieu. Ter linker- en ter rechterzijde wijden de kleintjes in hun algemene be schouwingen over de begroting '88 daaraan ruime para grafen. En ze blijken ook geld over te hebben voor milieu beleid. Uitspraak valt verkeerd TELIJK IICITEERD 50e Ivend onze scherpe of- van scholen, kantoren, specialist - telefoon 01140-14120 tmje en. |r komen uitzoeken in eren. Het verst gaat daarin D66 dat vijf ton wil uittrekken voor een fonds 'veelbelovende milieu projecten' ten behoeve van or ganisaties, gemeenten en be drijven. Dat geld moet er vol gens de Democraten komen door het provincie-personeel met vijf procent te verminde ren. Dat zou best kunnen nu daar toch een reorganisatie aan de gang is. De PPR vindt dat de provin cie maar aandeelhouder moet worden van Zeeuwind, een vereniging die het gebruik van windmolens wil stimuleren. „Een uiterst nuttige investe ring; dat hebben enkele ge meenten al begrepen," schrij ven de Radicalen, die het de hoogste tijd vinden voor een dergelijk gebaar. Want altijd als er bezuinigd moet worden, zijn welzijn en milieu de klos, .onze verslaggever zetten grote vraagtekens bij de resultaten van de 'lheidscontroles die de politie in de straat heeft gehou- die controles, zo liet burge- ïster Jacobs tijdens de ge- enteraad weten op vragen raadslid W. de Brouwer, is ileken dat maar erg weinig omobilisten te hard rijden, als in de Brouwerijstraat, n verderop, kon de politie ihts een enkeling op de bon ïgeren. De snelheid van de irtreders varieerde tussen de m 70 kilometer per uur. Als je nu op één enkeling na hele lijst met handtekenin- van de bewoners krijgt, is toch niet iets dat je zomaar n uit de lucht grijpt", aldus bewoners. „De bewoners die lag in dag uit wonen en dus Situatie kennen, zijn zich het probleem terdege he lst. Hoe is het dan mogelijk je na hooguit een uur snel- dscontrole, en dan nog op parkeerterrein voor ge- enschapscentrum De Wa de waar iedereen de politie- to ziet staan, zo vlug de con- sie kunt trekken dat het blijkt mee te vallen met hardrijders?" bewoners zeggen uit eigen lamenting afgelopen vrijdag g te hebben geconstateerd zo'n snelheidscontrole irkt. „Automobilisten zagen teen de auto staan en ieder- begon af te remmen en met lichten te seinen naar elk- Het was zelfs zo gek dat er een gegeven moment twee to's elkaar voorbij staken, n kun je het flitsen wel ver en". Dat de radarcontrole's op de- fde dagen zijn gehouden als de Brouwerijstraat roept bij bewoners vraagtekens op. Melk of puur 125 gram 2.95 Barros Port, tawny, white of ruby. 9.75 Rioja Tinto of Blanco Casa de la Reina. Rode of witte Spaanse kwaliteitswijn. 5.95 2 d Ann (ADVERTENTIE) AUTOBEDRIJF Tivollweg-Hulst Tel. 01140-12058 AUTOBEDRIJF Mr. F.J. Haarmanweg 55 Terneuzen Tel. 01150-94300 ftap voor zuidwest Nederland 'Moren 'neuzen, Hulst en Goes. Iressen en telefoon- immers op pagina 2. enlngstljden: PO-12.30/13.30-17.00 uur. factie prneuzen: Rein van der felm (editie-chef), Romain |n Damme, Frank Deij, jtjnny van Gremberghe, pnald Verstraten, Cor de er (foto). Ton Koomen Port). Pes: Jan Jansen. Nst: Eugène Verstraeten, fep Trommelen. 'ertentfe-exploltatle pecteur Zeeland: Menu, privé tel. 01150- "839. Vreemd vinden ze het dat er tijdens de aanbieding van een petitie vorige week aan burge meester Jacobs met geen woord over is gerept. „Als het met de hardrijders zou meevallen, dan hadden we dat toch wel te ho ren gekregen?" De bewoners zeggen best te be grijpen dat er niet meteen een oplossing tevoorschijn kan worden getoverd. „Maar je moet ook niet zeggen dat na die controle van een uur het reuze blijkt mee te vallen". Ze zeggen te hopen dat hun petitie in se rieuze behandeling wordt ge nomen en dat het niet bij de snelheidscontrole van afgelo pen vrijdag blijft. Die radar controle bevestigde overigens eerdere metingen. In een uur tijd werden vrijdag 7 automo bilisten op de gevoelige plaat vastgelegd. Hun snelheid va rieerde van 62 tot 73 kilometer per uur. Bij de verkeersgroep van de rijkspolitie in Middelburg is men daarvan niet onder de in druk. „Dat aantal van zeven snelheidsovertreders is weinig voor zo'n drukke weg", aldus een woordvoerster van de ver keersgroep. HULST - De rijkspolitie te Hulst heeft gisteren de Terneu- zenaar A. O. aangehouden en ingesloten. De man had in de voorgaande nacht aan het Wilgenplantsoen een personenauto gestolen van mevrouw M. P. In het voertuig werden door de rijkspolitie te Hulst goederen aangetroffen die van diefstal afkomstig wa ren. AXEL - Vanavond (dins dag) wordt in De Halle te Axel een informatie-bijeen komst gehouden over de op til zijnde ruilverkavelingen in Axel en Zaamslag. De organisatie is in handen van De Steltkluut, in samenwer king met de Zeeuwse milieu Federatie (ZMF) en het konsu- lentschap Natuur, Milieu, en Faunabeheer. Volgend jaar wordt de ruil verkavelingscommissie voor het gebied Axelse Sassing geïn stalleerd. Daarna zullen voor nog enkele gebieden ruilverka velingsplannen worden ge maakt. Met name voor Reuzen- hoek en Zaamslag. Ruilverkavelingen zijn van grote invloed op de natuur en het landschap. Vandaar dat ze met veel belangstelling worden gevolgd door de natuurbe schermingsorganisaties. ZMF- medewerker Th. Kramer en NMF-districtshoofd T. Stringa zullen vanavond uitleg geven over de aard van de ruilverka veling en de consequenties voor natuur en landschap. De bij eenkomst staat open voor alle belangstellenden. Voetballers riemen voor elke belangrijke wed- strij d deel aan een trai ningskamp. Wat er pre cies gebeurt tijdens dit soort retraite is niet hele maal duidelijk. Er wordt getraind en de coach neemt met zijn discipelen zo het een en ander door. Technische foefjes, de manier van opstellen en het opvijzelen van het vertrouwen. Naar de bui tenwereld hult de coach zich in een stilzwijgen. Alleen het algemeen be kende wordt prijsgege ven. Koorleden die een derge- lijk trainingsprogramma doornemen een week voor een jubileumconcert zijn heel wat loslippiger. Ze zijn verplicht om uren lang hun mondje te roe ren. Het Hulster Ge mengd Koor nam de uit daging, die dirigent Jo Ivens hun aanbood, aan. De leden werkten een hele zaterdag lang aan het programma van het jubileumconcert dat ze zaterdag 7 november in de basiliek van Hulst uit voeren. Door Jeanette Vergouwen HULST - Dagen van te voren regelden de vrou wen hun huishoudentje. Manlief moest dan maar voor de kindertjes en de maaltijden zorgen. De was lag gestreken in de kast en de huiselijke kar weitjes waren afgewerkt. Moeder de vrouw ging er een dagje uit. In conclaaf met koorleden. Een dag doorspoeld worden met muziek. Uren zingen en veel, heel veel er van op steken. Iets voor tien uur druppel den de eersten binnen. Zij werden door een stralende organisatie opgevangen en kregen een kop koffie en een stencil in de handen geduwd. Na een half uur gebabbel verzocht Jo Ivens om nu vooral de mondjes dicht te doen, niet meer te kletsen en dit spreekorgaan alleen nog te gebruiken om te zingen. Met een reeks stemoefenin gen werden de stembanden opgespannen. De aanwezigen hadden onmiddellijk door dat er vandaag niet veel ge grapjast zou worden. Dat bleek uit de behandeling van de twee motetten van Mo zart, Alma Dei Creatoris en Jubilate Deo, die terdege werden doorgenomen. „Alma was nog wat moeilijk, maar bij het jubilate kwam ik los", verklaarde een sopraan tij dens de lunchpauze. De an deren beaamden dit en beten eens goed in de meegebrachte broodjes. „Vitamientjes op doen voor de komende uren want die zullen we nodig hebben. Het is geweldig en motiverend maar je voelt het in al je spieren", doceert een tenor die daarna vlot een pilsje in het keelgat giet om 'de zaak nog wat losser te maken'. Om 13.30 uur nemen de bijna honderd zangers weer hun plaats in. In de grote zaal staan de stoelen in een carré opgesteld rond de vleugelpia no. Al gauw blijkt dat de mo tetten en het Te Deum van Haydn heel wat minder in spanning vergden. Het Re quiem van Mozart is een on gelooflijk mooie maar hels moeilijke compositie. Ivens vraagt een 200 procent con centratie en waait alle grap jes weg met de opmerking: „Bewaar de mopjes maar voor onze feestavond op 28 november". De tenoren en bassen worden teruggefloten als ze gaan kletsen terwijl de dames een passage doornemen. „Heren ik weet dat jullie nu onder de indruk zijn, maar jullie moe ten jullie mond houden". Ivens ziet en voelt de belang rijkheid van deze koordag, een soort mentale training voor mensen die graag zin gen maar die bovendien doordrongen moeten worden van de muziek. „Ik heb alle gemene kneepjes, moeilijke intonaties en lastige trekjes en passages nu doorgenomen. Ik hoop dat U zo intelligent bent dat U het allemaal in U hebt opgenomen", houdt hij zijn gehoor voor. In de laatste vier en een halve minuut voor de pauze laat hij nog en kele loopjes eruit schudden. „Nog een keer, roept hij in het kleine microfoontje dat aan zijn borstzak hangt en dat van tijd tot tijd een on deraards geruis laat horen. Bij de laatste maat rent een tenor onmiddellijk naar de deur. „Die heeft dorst", wordt er geroepen. De tenor steekt het op de te zoute soep maar is even later te vinden achter de brede schuimkraag van een dubbel groot glas bier. Enkele leden die de dertig jaar dat het koor bestaat steeds van de partij waren discussiëren over de afgelo pen uren. Allen zijn het roe rend eens met de stelling dat deze dag van groot belang was. „Het is een psychologi sche test. Alles is bijge schaafd en de moeilijkste puntjes en fouten zijn eruit gehaald", verklaart een van hen. Ondanks het enorme en thousiasme, slaat de ver- moeiheid toe. „Tot nu toe mochten we blijven zitten maar als we zo dadelijk alles achter elkaar doornemen moeten we blijven staan", zegt een alt terwijl ze over haar pijnlijke spieren wrijft. Klokslag 15.00 uur neemt Jos Verpoorten plaats achter de Inzet, moeite en geduld. Het koor oefent intensief. FOTO DB stem cor j. de boer vleugel en slaat het beginac- coord van Alma Dei Creato ris aan. Jo Ivens rommelt wat met het microfoontje en eist daarna de volle aan dacht. „Het komt er nu op aan. Als het hier klinkt in deze zaal met een belabberde akoestiek dan kunt U er ze ker van zijn dat het concert in de basiliek goed wordt. Daar komt de glans er wel op. Hier hoor je alles en de akoestiek is ongenadig". De koorleden tonen een ge weldige inzet. De mannen met de partituur in de rech terhand en hun linker knuist in de broekzak stralen ver trouwen uit. De dames staan op de punten van hun schoe nen. Drie kwartier later is de snee er toch af. Hier en daar zakt er een doodmoe op zijn stoel. Het hele programma wordt afgewerkt maar het gaat niet echt lekker meer. „Het was heerlijk, maar mijn batterij is nu leeg", verzucht een duidelijk vermoeid koor lid na afloop. Ze gaan echter allen naar huis met een vol daan en tevreden gevoel. Ivens vindt de dag meer dan geslaagd. „Ze kunnen er nu gerust op zijn dat de uitvoe ring goed is. Ze weten dat ze het nu kennen en kunnen", verklaart hij. Voor mij wordt het een mooi concert." Donderdag wordt er in de basiliek gerepeteerd met het West Vlaams Orkest. Vrijdag maken de solisten hun en tree. Zaterdag is voor velen de grote dag. Om 20.15 uur begint dan de uitvoering die een kroon moet zetten op de viering van het 30 jarige be staan van het Hulster Ge mengd Koor. Van onze correspondent HULST - Met de viering van het veertigjarig be staan van vogelvereniging Vogel vreugd werd een kwalitatief goede tentoon stelling gehouden in café De Ster. De vele belangstellenden kon den de ruim 300 vogels bekij ken van verschillend pluimage. Voor de kinderen was er een teken- en kleurwedstrijd, waarvoor enkele prijzen ter beschikking waren gesteld. Zondagavond werden de prij zen uitgereikt door voorzitter Piet van de Brande, die buiten gewoon blij was met de vele en goede inzendingen van de 53 le den tellende vereniging. De vo gels waren tevoren gekeurd door vier keurmeesters van de Nederlandse Bond van Vogel liefhebbers. Dit waren D. Kraak uit Middelburg en R. Bouman uit Roosendaal bij de kanaries en H. de Heer uit Mid delburg en G. van de Watering uit Roosendaal bij de tropische Voor de kampioenen in de verschillende klassen waren bekers beschikbaar. Kampioenen: E. Fassaert met ka narie pigment zonder rood; J. de Booy met kanarie pigment met rood; W. Compiet met kanarie vet stof met rood en kanarie vetstof zonder rood (wisselbeker en bondskruis), Th. de Cock met pos tuurkanarie; P. Saman met bas taard; E. Delforge met Japanse meeuw (bondsmedaille); P. de Smit met spitsstaartamadine (bondme- daille); J. de Booy met rijstvogel (bondsmedaille); J. van de Walle met grote parkiet; B. Esseling met goudgele kanarie; P. Saman met woestijnvink (bondsmedaille); J. van de Walle met kwartel (bonds medaille); P. van Gimst met gras parkiet; P. Saman met Derby-vo gel-sijs; B. Esseling met Stam ka naries goudgeel; P. Samam met pouleprijs. Het klassement van verdienste voor de vijf hoogst ge noteerde vogels zag er als volgt ui: W. Compiet 320 punten; Th. de Cock, E. Delforge en P. Saman met 300 punten. terwijl voor economische of toeristische projecten 'de vin dingrijkheid als het om ver werven van fondsen gaat, grenzeloos is'. GPV/RPF vindt het jammer dat de gaswinning uit stort plaatsen economisch onhaal baar bleek te zijn. „De reductie van de belt mag best geld kos ten, zodat deze gaswinning mo gelijk toch ter hand kan wor den genomen. Dan niet vanuit economisch oogpunt, maar vanuit motieven van milieube heer," zo schrijft de fractie. PPR ter linkerzijde en SGP en GPV/RPF aan de andere kant vinden elkaar in zekere zin ook op het gebied van toe risme. Alle drie vinden ze dat Zeeland daarmee niet verder moet worden belast, zij het om andere redenen. De Radicalen zien er een bedreiging in van natuur en landschap, de SGP vreest vooral voor de zondags rust, als de toeristen massaal over de Zeeuwse wegen dave ren. De meeste fracties tonen twij fels over de bezuinigingen op welzijn (7,5 ton) die GS voor volgend jaar willen doorvoe ren. Vooral links vreest een aantasting van het woon- en leefklimaat als de voorzienin gen er op achteruit gaan Dat dat ook een belangrijke vesti gingsfactor is voor bedrijven, die overwegen naar Zeeland te komen, werd benadrukt door de PvdA. Om die reden, em omdat Zeeland er financiëel goed voorstaat, vraagt de PvdA om een 'herbezinning op de bezui nigingen in, willen de socialis ten ze opschorten tot half 1988. Het gaat daarbij om een bedrag van 140.000 gulden. De fractie gaat -met D66- fel tekeer tegen de opheffing van de emancipa tiecommissie. Er wordt een mo tie in het vooruitzicht gesteld om dat te verijdelen. Van onze verslaggever MIDDELBURG - Een ex traatje van vijftig mille om de tweejaarlijkse uitreiking van de Four Freedom Awards in Zeeland nog meer luister bij te zetten, valt slecht in de Zeeuwse staten. In hun algemene beschouwin gen hebben de meeste fracties kritiek op de verhoging van de post. C. van Waterschoot (PPR) heeft alle respect voor 'de diepe betekenis' van de vier vrijhe den. Maar dat de uitreiking 'een nationale en bovennatio nale uitstraling' zou hebben ge kregen, ontgaat hem ten enen male. „Want als enkelen in de Zeeuwse bevolking er in de af gelopen maand iets van hebben bemerkt, dan zijn het er wel heel erg weinig geweest. En in de rest van Nederland of daar buiten heeft niemand of bijna niemand er ooit van gehoord," aldus Van Waterschoot, die er, met anderen dan ook niets voor voelt om voor deze 'high-socie- ty-zaak' 50.000 gulden extra uit te trekken. Van onze correspondent HULST - In gemeenschaps centrum Den Dullaert te Hulst wordt zondag 15 no vember een concertwed- strid gehouden door de Westbrabantse-Zeeuwsche Muziekbond. De organisatie is in handen van fanfare Weldoen door Ver maak uit Clinge. De wedstrij den beginnen om 13.30 uur. Het programma ziet er als volgt uit: 13.30 uur Eikels Wor den Bomen uit Westdorpe; 14.00 uur De Scheldezonen uit Nieuw-Namen; 14.30 uur St.- Jan uit St.-Jansteen; 15.00 uur Concordia uit Bergen op Zoom; 15.45 uur Excelsior uit Terhole; 16.30 uur koninklijke harmonie St.-Cecilia uit Kloosterzande en om 17.15 uur prijsuitreiking.

de Stem | 1987 | | pagina 13