TEPAS D VAN STATE DOET UITSPRAAK OVER BORDEEL IN HENGSTDIJK: Buurtvereniging Behouden Vaart van start 4Via revolutie naar de wasmiddelen' IN ifrv ietersbedrljf Pamelen Zon in de schoorsteen VVD: rijksbijdrage WOV mogelijk lager Bejaardenoorden groeien niet met behoefte mee D66: 'gewenste veren' afwegen tegen WOV waren overtuigd Onze verzekerings adviseur wees ons de weg. h Betaalbaar Aanvullend Pensioen... Daar hebben we Nahonaie- Nederianden voor. )EN HAAG - Het bordeel jan de Polderweg in lengstdijk mag niet langer ipen blijven. De gemeente lontenisse heeft alle recht im een einde te maken aan le groei van het aantal lekshuizen. .31. Wfe KAMERLID MAANT TOT REALISME Optreden Luxemburgse musici in Terneuzen DINSDAG 3 NOVEMBER 1987 W-Z-VLAANDEREN MOET INKRIMPEN PVDA WIL MINDER RESERVEREN Te hard Sinterklazen opgele ZEEUWSE VROUWENRAAD BUIGT ZICH OVER MILIEUPROBLEMATIEK Heren Revolutie Slaven Grote gereedschap- en Mach ine-into-markt tot en met St.-Nicoiaas beste gereedschappen en machinerieën voort I hobbyist, vakman en industrie. f Spmveld 31, Breda, 076-224944 DE STEM VAN ZEELAND T27 esde sekshuis moet weg an onze Haagse redactie Dat stelt staatsraad mr. L. Ba- rendsen-Cleveringa namens de afdeling Rechtspraak van de Raad van State in een beroeps procedure van de exploitant en de eigenaar van het bordeel te gen het besluit van B en W van Hontenisse om het sekshuis te sluiten. Vooral de bewoners van de Polder weg zullen de uitspraak met instem ming begroeten. Toen indertijd de ac tiviteiten in het bewuste pand begon nen, protesteerden zij hiertegen onder meer door het voeren van een handte keningenactie. De staatsraad overwoog dat het be trokken sekshuis hinder voor de om geving heeft opgeleverd en verder dat er op dit moment al vijf bordelen in Hontenisse zijn. De raad deelt de op vatting van de gemeente dat dót aan tal voor een landelijke gemeente met 7.600 inwoners al veel is. De gemeente had de exploitante la ten weten tegen de inrichting te zul len optreden, maar daar had deze zich niets van aangetrokken. Mede daarom had de gemeente ook de eige naar aangeschreven. Deze had de ex ploitante van het bedrijf van haar ac tiviteiten moeten afhouden. De Raad van State achtte dit laatste niet juist. De eigenaar kan volgens de raad niet worden aansprakelijk gesteld voor de activiteiten van de exploitante. Burgemeester en wethouders van Hontenisse beraden zich vandaag over wat er nu staat te gebeuren. Ver wacht wordt echter dat het destijds genomen besluit om de seksclub aan de Polderweg te sluiten nu daadwer kelijk zal worden uitgevoerd. Im mers, in de inmiddels door de ge meenteraad vastgestelde 'seksnota' is bepaald dat er in de gemeente niet meer dan vijf seksclubs gevestigd mogen zijn. Met het etablissement bij Hengstdijk wordt dit aantal over schreden. ff VÊCÊ APPARATEN UIT ONS TOTAALPROGRAMMA. vraag uw Vaillant vakinstalla Van onze correspondent TERNEUZEN - Ter ere van de officiële oprichting van de buurtvereniging Behouden Vaart werd za terdag in de wijk Oude Vaart een ballonnenwed strijd gehouden op het grasveld nabij LTS De Vaart. Wethouder J. van Rooijen gaf om 14.00 uur het startsein voor het oplaten van de dui zend ballonnen. „Het gemeentebestuur vindt het een goede zaak dat nu ook Oude Vaart een buurtvereniging heeft. Nu hebben alle wijken een buurtvereniging, hetgeen be tekent dat de bewoners be trokken zijn bij het totaalge beuren in een wijk." De wethouder ging in zijn toespraak ook in op het ont staan van de vereniging: „Ontstaan uit een initiatief groep 'verkeersveiligheiddie de eerste resultaten al boekte, wilden de buurtbewoners ook activiteiten houden voor de jeugd en ouderen. De vereni ging kan rekenen op steun van het servicebureau wel zijn. Ik wens de vereniging een behouden vaart en vooral een lang leven." Hierna was het woord aan de jeugd, die na een driewerf hoera voor de vereniging de ballonnen de lucht in liet gaan, hetgeen een fleurig ge zicht bood. Voor de jeugd was er vanaf tien uur al een rom melmarkt in de feesttent. Geïnteressenden konden hier gratis gebruik van maken. Inmiddels telt de vereni ging zo'n 225 leden en is het bestuur, bestaande uit zeven leden, volledig. Behouden Vaart wil een buurtkrant uit geven om de bewoners van Oude Vaart op de hoogte te houden van de activiteiten. De eerstvolgende activiteit van de buurtvereniging is een Sinterklaasfeest voor alle kinderen van de buurtvereni ging. Ballonnen gaan de lucht in en de rommel blijft liggen. - FOTO DE STEM COR J. DE BOER (ADVERTENTIE) Van onze correspondente AXEL - De Zonnebloem Axel houdt ook dit jaar weer een Sinterklaasactie 'Zon in de schoorsteeh'. Deze actie is be doeld voor zieken en gehandi capten, die nog weinig kennis sen of familieleden hebben en daardoor dreigen te vereenza men. De Zonnebloem vindt dat het Sinterklaasfeest een ge meenschapsfeest is en vraagt daarom aan de bevolking om een pakje voor een zieke of ge handicapte te makea Een aar dige of nuttige attentie, geen duur cadeau. (ADVERTENTIE) Van onze Haagse redactie DEN HAAG - Minister Smit-Kroes (WD, Verkeer en Wa terstaat) is wellicht van plan voor de exploitatie van een Westerschelde Oever Verbinding (WOV) een rijksbijdrage te verlenen die lager is dan het bedrag dat ze nu jaarlijks kwijt is aan de veerdiensten over de Westerschelde. Dat zei het Zeeuwse WD-Ka merlid Te Veldhuis gisteren op een spreekbeurt in Middelburg. Vorige week heeft Smit- Kroes een brief gestuurd waarin gemeld werd dat Zee land rekening kon houden met een rijksbijdrage ter grootte van de rijksbijdrage aan de ve ren. Volgens Te Veldhuis is uit een rapport gebleken dat de exploitant van de veerdienst, PSD, 75 man personeel te veel in dienst heeft. Dat verhoogt de kosten van de veerdienst aan zienlijk. Het is logisch, aldus de WD'er, dat Smit-Kroes de loonkosten van die 75 overtol lige PSD-werknemers niet meetelt in het berekenen van de rijksbijdrage voor de WOV. „Dat betekent dat die rijksbij drage een stuk lager uitkomt dan de tot nog toe gevraagde en berekende ƒ34 miljoen", aldus Te Veldhuis. Hij raamt het 'verlies' op 'enkele miljoenen'. Van onze correspondent TERNEUZEN - In de Goede Herderkerk te Terneuzen is op donderdag 5 november een optreden te horen van een drietal musici uit de stad Luxemburg. Solisten zijn Hilda van Heekso praan) Anne Groben (viool) en Carlo Hommel (orgel en clavi- cembel). Als 'trio septfontaines' heb ben deze musici al tal van con certen in de Benelux, Duitsland en Polen verzorgd. Het pro gramma in Terneuzeni dat om 20 uur begint, vermeldt solo cantates van Buxtehude, Mon teverdi en Vivaldi, voor zang, viool en orgel, alsmede liederen voor sopraan en orgel van Monteverdi, Handel en Purcell. Carlo Hommel is momenteel organist van de kathedraal te Luxemburg. Het WD-Kamerlid waar schuwde gisteren dan ook voor teveel optimisme. „Eerlijke, open en correcte weergave van de stand van zaken voorkomt dat Zeeland zich ten onrechte of te vroeg blij maakt met de WOV", aldus Te Veldhuis. Hij wijst erop dat er nog moeilijke en langdurige procedures te gaan zijn, voordat de eerste spa voor de brug-tunnel in de grond kan. Volgens zijn in schatting duurt het nog min stens twee jaar voordat begon nen kan worden met de aanleg. En in die tussentijd stijgt wel licht de rente en wordt finan ciering moeilijker. Die stijgende rente ziet Te Veldhuis als een van de be langrijkste struikelblokken op weg naar de WOV. Daaruit voortvloeiende financiële te genvallers kunnen worden op gevangen door hogere tarieven te hanteren, een goedkoper constructie van de WOV of door de randvoorwaarden te verzachten waarom het rivier verkeer en de Antwerpse ha ven gevraagd hebben. Extra geld vragen aan rijk of provin cie acht Te Veldhuis 'niet rea listisch'. In zijn betoog hield de WD'er ook een pleidooi tegen een oostelijk gelegen WOV. Een oostelijke WOV heeft meer concurrentie te duchten van de nieuwe Liefkenshoektunnel bij Antwerpen en houdt in dat er meer noodzaak is om tussen Breskens en Vlissingen een volwaardig veer in dienst te houden. „Zo'n volle veerver- binding tikt te hard aan", aldus Te Veldhuis. (Zie ook elders op deze pagina) (ADVERTENTIE) 'n Brochure? Vraag uw verzekeringsadviseur □f bel: (010) 454 80 20 MIDDELBURG - De be jaardenoorden in Zee land kunnen niet mee groeien met de behoefte aan plaatsen. Op een ge schatte behoefte van zo'n 4900 plaatsen in 1995 zul len in dat jaar 'maar' 4200 plaatsen beschik baar zijn, evenveel als nu. De rijksbijdrage en de eigen bijdrage van de be woners samen schieten te kort om uitbreiding moge lijk te maken. In Zeeuwsch-Vlaanderen mo gen wel alle bestaande te huizen blijven bestaan. Dat blijkt uit het provin ciale concept-spreidings plan bejaardenoorden. Vol gens dat plan zal de capaci teit van de tehuizen dus op z'n best gelijk blijven. Er zijn zelfs gebieden waar men fors moet inleveren. West-Zeeuwsch-Vlaande ren is daarvan een duide lijk voorbeeld. Dat gebied telt nu 459 plaatsen, maar zou er in 1995 maar liefst 85 minder moeten hebben. De provincie kan het aantal plaatsen overigens niet zonder meer verminderen. Alleen nieuwbouw- of re novatieplannen bieden een gelegenheid om in te grij pen. Voor Oost-Zeeuwsch- Vlaanderen (Hulst/Honte- nisse) zitten heel wat extra plaatsen in het vat. Het ge bied heeft nu 257 plaatsen en er mogen er 43 bij. In de Kanaalzone, waar nu 629 plaatsen zijn, mogen er acht bij. Maar ook dan is de totale capaciteit niet voldoende om de behoefte te dekken. De nota tekent daar wel bij aan dat de behoefte veel minder kan zijn, als het zo genaamde flankerende ouderenbeleid van de ge meenten goed uit de verf komt. Dat beleid moet ouderen in staat stellen om zo lang mogelijk thuis en zelfstandig te blijven. Ook gelooft men dat de behoefte wel eens lager kan uitval len dan de kille cijfers nu aangevea Er is nu al een tendens te zien dat er min der aanvragers zijn en minder mensen die een po sitief advies krijgen van de opnamecommissies. Andere vormen van hulpverlening die nog op gang moeten ko men, zullen dat effect ver sterken, zo is de verwach ting. Alle bejaardenoorden in Zeeuwsch-Vlaanderen mo gen weliswaar blijven, maar in een aantal gevallen vindt de nota samenwer king wel op zijn plaats. Ru- schevliet in Schoondijke, de Lindenhof in Zuiddorpe (met De Vurssche in Axel) en 't Verlaet in Westdorpe zullen zo'n samenwer kingsverband moeten zoe ken omdat ze op zichzelf te klein zijn voor erkenning als bejaardenoord. Qua signatuur van de te huizen hoeft er volgens de nota niet veel te verande ren: de huidige verdeling in algemeen, protestants en rk komt overeen met wat de mensen willen. De nota gaat nu een korte inspraak- termij n in. Tot 1 december kan men reageren. De pro vincie heeft de verschil lende instellingen voor ge coördineerd ouderenwerk gevraagd om daartoe even tueel bijeenkomsten te be leggen. Van onze verslaggever MIDDELBURG - Niet de kosten van de huidige maar van de 'gewenste veren' moeten worden afgewogen tegen de prijs van een Westerschelde Oeververbinding (WOV). De statenfractie van D66 suggereert dat in de algemene be schouwingen op de provinciebegroting 1988. Er moet een meerjarenpro gramma veerverbindingen ko men, schrijven de democraten, want, 'de veerverbindingen, zo als die nu zijn, zijn onvol doende om een adequate ont sluiting van 100.000 Zeeuws- Vlamingen binnen de eisen van de huidige tijd te garanderen'. De verantwoording daarvoor hoort maar voor een deel op het bord van de provincie, vindt D66. De fractie stelt dan ook voor te onderzoeken of Zeelandbrug, veren en WOV niet in een ex ploitatiemaatschappij kunnen worden ondergebracht. Daar voor heeft men drie modellen op het oog: volledig geprivati seerd, als nutsvoorziening met deelname door gemeenten en provincie, en in een mengvorm van private financiering en een nutsvoorziening. Ondanks een enkel kritisch geluid zijn de staten over het algemeen pro WOV. De WD plaatst wel een paar kantteke ningen. De fractie beschuldigt gedeputeerde R. Barbé van een one-man-show in de voorbe reiding van het project tot nu toe. Vooral het feit dat hij heeft gezegd maar één tracé haal baar te achten (oostelijk van Terneuzen) wordt hem kwalijk genomen. Verder hebben de li beralen twijfels over de finan ciering van het project, in het bijzonder de daarin verlangde jaarlijkse bijdrage van de pro vincie van vier miljoen gulden. Van groot belang achten ze de vraag 'of we met de huidige stand van de reserve WOV, plus de daarvoor aangewezen financieringsmiddelen straks in staat zullen zijn die bijdrage op te hoesten'. Voor de PvdA daarentegen gaat de vorming van reserves voor de oeververbinding een beetje te hard. Eind volgend jaar is er bijna zestien miljoen gulden in kas, en dat zou in 1995 al oplopen tot 53 miljoen gul den. Het rijk zou dus wel eens kunnen besluiten tot een lagere bijdrage, vreest de fractie. „En wat te denken van een derge lijke reserve, voor een deel op gebouwd uit pijnlijke bezuini gingen, wanneer het WOV- plan naar de verre toekomst wordt verschoven?" De PvdA stelt daarom voor jaarlijks niet 3,3 miljoen, maar 'slechts' 1,25 miljoen gulden opzij te leggen voor het project. Dan houdt de provincie nog een appeltje voor de dorst over. aat 10 - 4587 AJ Kloosterzan veg 44C Tel. 01148-1745 i.a.: 50 sets met 2 Ned. Marl 19,95, 48 sets met 2 liliput prijs 39,90. 80 stuks shell prijs 12,50 p.st. Een wissels ek. met 30% korting iingen, maarop op. or, Veerseweg 12, MiddelW 'Milieuzorg, ons een zorg'. Onder dat motto hield de Zeeuwse Vrouwenraad maandag een studiedag. Dat gebeurde in de aula van de Zeeuwse Bilblio- theek in Middelburg. De Zeeuwse Vrouwenraad had een aantal deskundi gen op het milieuterrein naar Middelburg ge haald. Die vonden een groot gehoor tegenover zich. Vrijwel alle stoelen in de aula van de biblio theek waren bezet. 160 Vrouwen hadden zich °Pgegeven voor de stu diedag. Zij kregen in vier en een half uur een stort vloed van woorden over zich heen. Van een 'revo lutie om de wereld te redden' tot een lijstje van wasmiddelen die te fos faatrijk zijn. Door Romain van Damme MIDDELBURG - Alsof het af gesproken was. Op de dag dat de wasmiddelenindustrie be reid lijkt de helft van de was- poeders zonder fosfaten op de markt te brengen, hield de Zeeuwse Vrouwenraad een studiedag over het milieu, meer nog over de manier waarop de mens met het milieu omgaat. Dat een van de sprekers, J. Jongepier, voorzitter van de Zeeuwse Milieu Federatie, de aandacht ving met een lijstje wasmiddelen die fosfaten be vatten, lag voor de hand. Daar mee wil echter niet gezegd zijn dat de vrouwen geen belang stelling toonden voor de rest van het gebodene. Integendeel. Achttien vrouwenorganisa ties vormen de basis voor de Zeeuwse Vrouwenraad. Die or ganisaties tellen ongeveer 15.000 leden. De provinciale Vrouwenraad wil dat de vrouw in alle geledingen van de sa menleving meetelt en stimu leert dat ook. Een keer per jaar houdt de raad een studiedag. „In april zijn we met deze stu diedag begonnen. Toen bleek dat de vrouwen een studiedag over het milieu wilden hebben. Binnen de achttien organisa ties hielden we lezingen over het thema. En nu deze studie dag", legt voorzitter A. West- hoff uit. Opmerkelijk, de vier deskundi gen die naar Middelburg geko men zijn om wat te vertellen over het milieu, zijn van de mannelijke kunne. „We hebben wel gezocht naar een vrouw die als deskundige het spreekge stoelte kon beklimmen", zegt mevrouw E. Heij daarover. „Dat is niet gelukt. We hebben voor de volgende structuur ge kozen. Iemand van milieu te genover iemand uit het be drijfsleven. We wilden in de eerste plaats kwaliteit brengen. Helaas konden we geen vrouw vinden die vanuit milieuzaken een goed verhaal kon brengen. Daarom zijn we bij de heren terecht gekomen". Maar er was compensatie. Voorzitter van deze studiedag was mevrouw G. de Vries- Hommes, Zeeuws Gedepu teerde voor milieuzaken. Zij zat in de ochtenduren tussen H. Spaas, milieuspecialist bij Dow Chemical in Terneuzen en W. Hoogendijk, medewerker van de Stichting Milieu Educatie in Utrecht. Spaas kreeg een half uur om uit te leggen dat de be drijven er van alles aan doen het milieu zo weinig mogelijk te belasten. „Daar zit een hele organisatie achter. Telkens weer proberen de bedrijven met nieuwe vindingen de pro blematiek terug te dringen". Spaas bleef aan de oppervlakte. Heel wat diepgravender was zijn 'tegenstrever' Hoogendijk. „Alleen een revolutie kan ons redden", vertelde hij. Dat bracht de vrouwen rechtop in de stoelen. „We moeten de ge vestigde waarden omdraaien. We zijn zo gewend aan het pro- duktiegeweld. We moeten af van de jungle-economie. Alles zit muurvast. Vanwege de we reldhandel, het geldsysteem, de arbeidsdeling, de werkgelegen heid. We moeten van deze pro- duktiemaatechappij af". Hoogendijk riep met zijn prikkelend betoog uiteraard vragen op. Zoals, wie begint er? Wie schaft zijn auto af, wetend dat het openbaar vervoer in Zeeuwsch-Vlaanderen niet al te best is? Pasklare oplossingen had de milieudeskundige niet voorhanden. „We moeten een afkickprogramma samenstel len". Ook Spaas kreeg een aan tal vragen op zich afgevuurd. Onder meer over de vermeende aanwezigheid van (gif)vaten in de Zeeuws-Vlaamse bodem. Spaas liet zich echter niet ver leiden tot boute uitspraken. „We zijn niet verantwoordelijk, maar ontrekken ons niet aan de verantwoordelijkheid". In de middaguren kwam het vuurwerk vooral van H. van Heel, directeur van Hoechst. Een in Vlissingen gevestigde fabriek die onder andere fosfa ten produceert. Van Heel zei veel, maar vertelde heel weinig over de fosfaten. Dat liet hij over aan Jongepier, voorzitter van de Zeeuwse Milieu Federa tie. Jongepier scoorde hoog toen hij een lijstje van wasmid delen onder de diaprojector legde. De top 25 van wasmidde len die fosfaten bevatten. Daarop was af te lezen dat Aldi Bont het heel bont maakte en derhalve op de laatste plaats terecht kwam. Van Heel kon het daarna toch niet laten. „Een goede vervan ging voor fosfaat is er niet. Niet iets van dezelfde kwaliteit en tegen dezelfde prijs". Nadat Hoogendijk gezegd had dat 'we slaven van de produktie zijn', Van Heel iedereen uitnodigde om zijn bedrijf eens te bezoe ken mocht voorzitter G. de Vries de dag samenvatten in een paar zinnen, „Het gaat om keuzes maken. We moeten de zaken aanpak ken aan de bron. De vergun ningen naleven, we moeten dat samen doen. Het is een kwestie van mentaliteit. We weten dat het zo echt niet langer kan. So ciale controle kan helpen, al is daar moed voor nodig". Gezien het aantal plastic tasjes in de aula kon daar gisteren in feite al mee begonnen worden. (ADVERTENTIE)

de Stem | 1987 | | pagina 11