Lunetten is thuis voor Molukkers KOEWAC Zwarten Zuid-Afrika vestigen zich in blanke woongebieden Ajaxc WOONOORD IN YUGHT SYMBOOL VAN DERTIG JAAR FALEND BELEID DESTEM MMNDAG 2 NOVEMBER 1987 VUGHT (ANP) - Het laatste Molukse woon oord in Nederland gaat in de loop van volgend jaar definitief dicht. Concentratiekamp Symbool AUTO LEASEN Of Van der Wansern wint marathon Etten-Leur EENZIJDIGE Gok Imm1 -■ Minister Brinkman heeft de ongeveer 300 bewoners van het kamp Lunetten in Vught onomwonden duide lijk gemaakt dat hij van het kamp af wil: een deur waarder heeft hen onlangs per exploot gesommeerd in te stemmen met de verhui zing naar de nieuwbouw wijk Vijverhof, die speciaal voor de Molukkers in Vught wordt gebouwd. De Molukkers lijken echter niet erg onder de indruk van dit dreigement. Slechts een vijftiental gezinnen heeft te kennen gegeven dat ze bereid zijn te verhuizen. Van de 110 aangegeschrevenen huurders hebben er 50 negatief gerea geerd, zo liet een woordvoerder van het ministerie weten. Ze hebben een advocaat in de arm genomen tegen him gedwongen verhuizing. De overigen heb ben niets van zich laten horen. In totaal wonen er rond de 350 mensen in het voormalige con centratiekamp. Burgemeester mr. D. Reitsma (WD) van Vught zegt overigens niet op te kijken van de reacties. „Lunetten is voor de bewoners het symbool ge worden van dertig jaar falend overheidsbeleid. Ik denk dat de meeste mensen neen blijven zeggen tegen herhuisvesting tot het moment waarop de ver huiswagens voorrijden. Dan zal het merendeel ongetwijfeld meewerken aan de verhui zing". Zelfs een stralende zon op een willekeurige achternamid dag is niet meer in staat de troosteloze aanblik die het ver- kommerde Lunetten nu al ja renlang biedt ongedaan te ma ken. Alleen de kleuren van de RMS, de Vrije Zuidmolukse Republiek, geschilderd op de gevel van een van de vele gam mele barakken, fleuren er een beetje van op. Voor het overige ziet Lunet ten er uit als de meeste kozij nen in de lange, lage barakken: afgebladderd en kaal. Een toe vallige begrafenisstoet past wonderwel in dit ontredderde decor. De machtige en zware bulldozers op het direct naast Lunetten gelegen militaire ter rein lijken een stille dreiging uit te stralen. Ze zouden het hele woonoord in minder dan een halve dag plat kunnen wal sen. j&Tt i%m MIXMl De jeugd. vermaaKt zich ondanKs de slechte leefomstandigheden best in Lunetten. In het begin van de jaren vijf tig werden vele duizenden uit de Molukken afkomstige ex- KNIL militairen en hun ge zinsleden in verband met de voor hen gevaarlijke situatie in Indonesië naar Nederland overgebracht. Iedereen dacht dat het een tijdelijke operatie betrof. Ruim 3.000 mannen, vrou wen en kinderen werden on dergebracht in Vught in een voormalig concentratiekamp van de Duitse bezetter. Na ver loop van tijd vonden steeds meer Molukkers een eigen huisvesting. In Vught wonen er nu nog ruim 700 waarvan onge veer 350 in Lunetten. Vooral de laatste jaren ver dwenen veel bewoners van Lu netten naar een reguliere wo ning in Vught. Dat komt, legt gemeentevoorlichter H. Meeu- wissen uit, omdat Vught nooit veel aan sociale woningbouw heeft gedaan. Dat wordt nu in gehaald en daar profiteren on der anderen de Molukkers van. Momenteel wordt in Vught een compleet nieuwe wijk gebouwd die is bedoeld om er de laatste bewoners van Lunetten te huisvesten. Als ze dat willen tenminste. Ze mogen ook naar elders verhuizen, als ze Lunet ten maar verlaten. Die nieuwe wijk, genaamd Vijverhof, is met 135 huizen ontworpen door de Molukse ar chitect Matulessy. De straten krijgen Molukse vogelnamen, het plein wordt genoemd naar Salahutu, de heilige berg op Ambon. Er komt een eigen kerk en een eigen ontmoetings ruimte. „Het wordt als het ware een klein Moluks dorp", zegt burgemeester Reitsma. De aanvangshuur bedraagt 200 gulden per maand. Over een lange reeks van jaren wordt die huur opgetrokken tot 500 gulden. Veèl bewoners van Lunetten betalen voor het dak boven hun hoofd momenteel enkele tientjes per maand. Sommigen betalen niets. Een voorlichtingsavond over de nieuwe wijk is door de bewo ners van Lunetten onlangs min of meer geboycot. Op het ge meentelijke spreekuur druppe len echter steeds meer belang stellenden binnen, aldus de voorlichter. De herhuisvesting van de 300 bewoners van Lunetten is vol gens burgemeester Reitsma 'een hobbel, die nog moet wor den genomen'. Echte proble men verwacht hij daarbij niet. „De Molukkers zijn gewone in woners van Vught, mensen die hier al 35 jaar wonen We hoe ven dus niet bang te zijn dat het tot een confrontatie zal ko men tussen de Molukkers en de andere inwoners van Vught". Reitsma weet echter ook dat Lunetten het laatste woonoord in Nederland is. „Daardoor heeft Lunetten een symbool functie gekregen. Zo van kijk eens, hoe slecht de Nederlandse regering ons heeft behandeld, hoe Nederland ons heeft laten verkommeren". Dat is een mooie boodschap, die het in sommige kringen zeker goed zal doen, aldus de burgemees ter. Hij verwacht dat uiteindelijk slechts enkele mensen zullen weigeren het woonoord te ver laten „Als de mensen niet vrij willig verhuizen wordt de huurovereenkomst middels de deurwaarder opgezegd. Dan ligt er een rechterlijk bevel dat moet worden uitgevoerd. Wij moeten er in overleg met justi tie en politie voor zorgen dat er zodanig wordt opgetreden dat de pijn van zo kort mogelijke duur is". Elf jaar gelden leidde de ont ruiming van een Moluks woon oord in Vaassen tot hevige on geregeldheden tussen politie en bewoners. Reitsma houdt de vinger aan de pols om te voor komen dat zich vreemde ele menten in het woonoord vesti gen. „We letten goed op dat zich geen Molukkers van buitenaf in Lunetten vestigen. Ik weet dat dit moeilijk controleerbaar is maar zodra we het zouden merken treden we op. Er is als eens een lege barak gekraakt. Dat was kennelijk een uitpro- beersel. We hebben aan die ac tie onmiddellijk een einde ge maakt". Burgemeester Reitsma is blij met het eenduidig beleid van minister Brinkman en diens ambtenaren. Hij sluit niet uit dat het 'slappe en wankelmoe dige beleid' in de jaren daar voor heeft bijgedragen aan de in zijn ogen halstarrige opstel ling van veel Molukkers. „Er zijn grote fouten gemaakt, ik verdoezel dat niet. Dat kunnen we nooit meer goedmaken". Op het ministerie geeft ook 'projectleider herhuisvesting woonoord Lunetten' M. van Hurck toe dat het beleid niet altijd even gelukkig is geweest. Maar nu lijkt aan de door Reit- sema gesignaleerde weifelach tige houdiging definitief een einde gekomen: het kamp moet ontruimd worden, niet omdat het een laatste symbool van wanbeleid betreft, maar puur vanwege de bouwkundige staat van de barakken, aldus Van Hurck. „Al in 1959 heeft de regering zich gerealiseerd dat de Moluk kers hier waarschijnlijk niet zo tijdelijk zouden blijven als aanvankelijk was gedacht. Toen al is tot integratie beslo ten. Alle oorspronkelijke kam pen zijn weg, Lunetten is nu als laatste aan de beurt", aldus de projectleider. Over een jaar be staat het woonoord Lunetten volgens hem niet meer. De kampraad van Lunetten denkt daar anders over. „De mensen willen hier blijven wo nen. Er is een uitstekend alter natief plan dat voorziet in het opknappen van de barakken. Wij willen niet verhuizen naar Vught", zegt T. Latuhihin van de kampraad. De bewoners be schouwen Lunetten als een klein eigen dorpje, waar het gemakkelijker is om de eigen cultuur, de eigen gewoonten vast te houden dan in een nieuwbouwijk in Vught. „Wij Tweede Kamerleden vorig jaar op werkbezoek itj - FOTO MARTIN DE GOEDE willen niet gestoord worden van buitenaf. Als we hier blij ven worden we niet op onze vingers gekeken". Maar er is meer. De bewo ners beschouwen Lunetten als een levend monument. „Mis schien geldt dat niet voor de Nederlanders, maar wel voor ons. Lunetten zorgt ervoor dat niet vergeten wordt wat onze ouderen allemaal voor Neder land hebben gedaan. Lunetten laat ook zien dat de Neder landse overheid ons nu al ja renlang belazert". Lunetten is volgens hem een soort thuis voor de Molukkers. Niet alleen kamp Lunetten. voor de groep die er nu nog woont, maar ook voor heel veel andere Molukkers die inmid dels elders onderdak hebben gevonden. Geregeld vinden er dan ook bijeenkomsten plaats met een feestelijk of religieus karakter. De positie van de kampraad is niet voor iedereen even dui delijk. Minister Brinkman wil er niet meer mee praten omdat de kampraad afspraken niet zou zijn nagekomen en burge meester Reitsma zet vraagte kens bij het democratisch ge halte van de raad. „Onze kam praad is niet te vergelijken met een gekozen orgaan in de Ne derlandse samenleving, zoals bij voorbeeld een gemeente raad. Er zijn bij ons geen regle menten. Wat bij ons telt is een gegeven woord, daar houden wij ons aan. Je zou kunnen zeggen dat bij ons de kampraad wordt gekozen door een aantal wijze mannen. De bewoners beschouwen ons in ieder geval als hun vertegenwoordiging". De kampraad is volgens La tuhihin min of meer vergelijk baar met een buurtcomité of een actiegroep in de Neder landse samenleving. „Die wor den ook nooit echt gekozen met een verkiezing, maar de men sen hebben er wel vertrouwen in". Zolang Lunetten bestaat is er volgens dit model een kam praad geweest. Maar sinds enige tijd weigert Brinkman nog langer met de kampraad te onderhandelen over de verhui zing: het ministerie richt zich nu rechtstreeks tot de bewo ners. Volgens beleidsambte naar Van Ieperen komt dat omdat de Molukkers stelselma tig probeerden de verhuizing te vertragen. „Overlegbijeenkom sten werden op het laatste mo ment afgezegd of er kwam ge woon niemand", aldus Van Ieperen. Het ministerie staat nu op het standpunt dat over alles behalve de verhuizing te praten valt. En dan het liefst direct tussen het ministerie en de bewoners. In het verleden heeft de overheid altijd contact onder houden met de kampraad, zegt De troosteloze barakken in kamp Lunetten. FOTO MARTIN DE GOEDE GINNEKENWEG 21 BF HUREN VANAF - FOTO ARCHIEF j Latuhihin schamper, minister er nu niet meerl wil praten komt volgens omdat de overheid de kers geen enkele mogelijl wil bieden om mee te over hun eigen toekomst. „In 1984 is de proji Herhuisvesting Lunetten leven geroepen. Daarin vertegenwoordigers van ministeries en de gei Vught. Wij zijn er niet in vJ genwoordigd, we zijn er] nooit voor uitgenodigd Brinkman zegt dat wij brieven niet beantwooi afspraken niet nakomen hij gewoon een stok om del te slaan". De kampraad erkent dall uitnodiging van de ministej te komen praten is afgesla „Die uitnodiging kwam dag tevoren binnen. Enkel] den van de kampraad ziek, anderen waren verl derd. Op zo'n korte termijn] ren we niet in staat iets te len. Bovendien wilden wel niet, zoiets moet beter woi voorbereid", aldus W. Pai een ander lid van de kampt De leden van de kampt wijzen met enig sarcasi het streven van Brinkman! te komen tot een zorgzame| menleving. „In Lunetten ben we die altijd al gehad| ons is het ondenkbaar iemand doodgaat en pas weken later wordt gevoi omdat het gaat ruiken. De derlandse samenleving is individualistischer dan de ze. Wij proberen om de go dingen uit onze cultuur vi houden. In Lunetten lukt dat aardig". Latuhihin stelt dat de I meente Vught de Molukse! chitect van de Vijverhof all heeft gebruikt om er een 'f luks sausje' aan te geven. hebben die architect duidl gemaakt dat wij in Lunet willen blijven. Toen is hij| eigen houtje verder zonder ons". Latuhihin gelooft nog i echt dat het woonoord volgl jaar definitief dicht gaat. wachten af hoe het loopt. I het rijk de huurovereenkcf wil opzeggen moet de rei worden ingeschakeld. Die n dus een uitspraak doen. hebben inmiddels al onze v| horens uitgestoken welke n gelijkheden er zijn om ons jij disch te verzetten". Veel i wil hij er niet over kwijt. Er is nog een reden waarl de Molukkers er niets voor vl len om in de Vijverhof te gl wonen. Toen het bestemminr plan moest worden vastgestj werd door inwoners van Vu| actie gevoerd. De nieuwe zou onnodig inbreuk maken| de natuur, werd gezegd. Maar Latuhihin weet ook nog te herinneren dat| handtekeningen werden iip zameld door omwonenden de Molukkers weg te houd| omdat ze bang waren dat 1 huizen in waarde zouden dall In tegenstelling tot burgemej ter Reitsma zegt hij dan wel degelijk bang te zijn het tot een confrontatie ko] met andere inwoners Vught als de Molukkers i dwongen worden te verhu Volgens Reitsema is er ter geen sprake van een pi bleem. Wel verwijst hij naar| komende verhuizing als verzoek van WVC om asielz kers op te nemen ter sprai komt: Vught kan voorlo| geen vluchtelingen onder brengen, omdat eerst 'dl kwestie moet worden opgelof aldus de burgemeester. Door Chris van Nij natten EINDHOVEN-Guus Hi dink wil na dit seizoen, zijn contract afloopt, PSV blijven, maar wer volgend jaar ook bij aanw zigheid van een nieut technisch directeur de vc ledige verantwoordelij heid over het eerste elftal dragen. Bovendien verlangt de succi volle hoofdtrainer van PSV bij het vertrek van de nog a te stellen technisch directe hij automatisch de hoog: baas wordt binnen de techi sche staf van de Einhovenare JOHANNESBURG - „Ik zie niet in waarom ik mij zou moeten verontschuldigen voor iets wat de blanken altijd voor vanzelfsprekend aan nemen - het recht om met mijn familie zo mooi mogelijk te wonen als ik mij kan veroorloven", zegt Sandi, een 38-jarige, zwarte bankbedien de. Sinds april woont hij illegaal in zijn woning op de vijfde etage van een flatgebouw in het centrum van Johannesburg. In de ruime, lichte zitkamer met de kale houten vloer staan twee stoelen en een bankje, bekleed met een heldere chintz-achtige stof. Op een laag wit ta feltje staat een vaas met kleurige bloemen. Een splinternieuwe televisie staat in een hoek. De flat bestaat verder nog uit een keuken, een eetkamer, die nog ingericht moet worden, een badkamer en een slaapkamer. Dit is een enorme verbetering met de voormalige behuizing van het gezin; een bakstenen gebouwtje, onderverdeeld in vier 'kamers' -met gebruikmaking van het openbare toilet buiten- dat Sandi en Patri cia en nog zes andere familieleden, allen Xhosa- sprekende zwarten, deelden in de zwarte woonwijk Mlungsi, even buiten Queenstown in de zuidelijke Kaap-provincie. Sandi en Patricia genieten vooral van de winkels en andere voorzieningen in Johannesburg, waar de zwarte woonwijken niet aan kunnen tippen. Eind vorig jaar werden de bioscopen opengesteld voor alle rassen en hotels en restaurants mogen nu ook kleurlingen toelaten -wat de meeste ook inderdaad doen. Sandi werkte in Queenstown bij de Standard Bank, die voor een deel nog steeds in Britse handen is. Toen hem een betere baan bij één van de filialen in Johannesburg werd aangeboden, als onderdeel van een programma om zwarten op te leiden voor bestuursfuncties, aarzelde hij geen moment. Sandi behaalde een universitaire graad in de handelswe tenschappen en momenteel ontvangt hij een maandsalaris van duizend rand (omgerekend onge veer even zoveel gulden), hetgeen hij zelf 'naar zwarte maatstaven' niet slecht vindt. Maar hij rea geert uiterst sceptisch op de bewering van zijn werkgever, dat de bank iedereen 'gelijke kansen' biedt. Sandi gelooft dat filiaalhouder in een zwarte woonwijk de hoogste positie is die hij ooit zal kun nen bereiken. Het flatgebouw waar Sandi en zijn gezinnetje nu wonen, in de wijk Joubert Park, werd gedurende de afgelopen twee jaar geleidelijk overgenomen door zwarte huurders. Ondanks het feit dat Johannes burg, net als andere steden, volgens de Wet op de Woongebieden uitsluitend door blanken bewoond mag worden. Voordat de zwarten bezit namen van het flatgebouw stond het leeg. Veel blanken verlie ten het centrum van Johannesburg, omdat ze zich er niet veilig meer voelden of vanwege de luchtver ontreiniging en trokken naar wat 'heilzamere' bui tenwijken. In veel gevallen zijn kleurlingen de enige bereidwillige huurders voor de leegstaande huizen. In de nabijgelegen woonwijken die bestemd zijn voor zwarten, kleurlingen en Indiërs, heerst daar entegen een schreeuwend tekort aan woonruimte. Dat is in overeenstemming met het beleid van de regering om niet-blanken zo veel mogelijk ervan te weerhouden in grote aantallen van het platteland naar de steden te trekken. Toen Sandi zijn huidige flat betrok, werd hem 450 rand huur berekend. Later ondekte hij dat hij eigenlijk niet meer dan 115 rand huur per maand hoefde te betalen, volgens de regels van de Huur- commissie, een overheidsinstelling. Tot voor kort durfden illegale gekleurde huur ders niet te protesteren tegen dergelijke misdadige praktijken. Maar sinds augustus weigeren Sandi en tientallen andere zwarte huurders in de wijk meer te betalen dan de door de huurcommisie vastge stelde huurprijs. Een vereniging die zich 'Actie Te gen Uitzetting' noemt, leidt de campagne voor rechtvaardige huishuren en coördineert een aantal huurderscommissies. De actiegroep bestaat voorna melijk uit Indiërs; zij waren de eersten die naar de blanke woongebieden trokkea Liberale blanke ad vocaten dienen de vereniging met nuttige adviezea Of de illegale huurders zich kunnen beroepen op de bescherming door de huurcommisie is voorals nog een onuitgemaakte zaak. De eerste gevallen moeten nog voor de rechtbank verschijnen. Intus sen weigeren diverse huisbazen belangrijke repara tie- en onderhoudswerkzaamheden uit te voeren tot de huurders de volledig verschuldigde huishuren hebben voldaaa Van onze sportredactie ETTEN-LEUR - Joh van der Wansem heei zaterdag de maratho van Etten-Leur ge wonnen. De atleet va Phoenix uit Utrech had voor de ruim 42 ki lometer 2 uur, 23 minu ten en 53 seconden no dig. UITSLAGEN MARATHON Heren: 1. John van der War sem (Phoenix Utrech 2.23.53, 2. Wim Veerma (PAC Rotterdam) 2.27.34, Ad van Hest (TRR Tilbun 2.28.36,4. Piet de Munck (nic Zoetermeer) 2.29.20, 5. Wi van Heeswijk (DAC Drune 2.29.31, 6. Bruno Jopp< (GVAV Groningen) 2.29.59. Dames: 1. Jolanda Hon minga (GAC Hilversun 2.47.56, 2. Grietje Hooisn (DOS Kampen) 2.52.27, Mies Kuiper (Sprint Bred 2.59.06. HALVE MARATHON Heren: 1. Jos Sasse (AVA Aalten) 1.05.34, 2. Richa Vollenbroek (MPM Almek 3. René Hassink (Heil: Utrecht) 1.06.25, 4. Jos K niuszek (Sprint Bred 1.07.27, 5. Kees Kraayenve (Sliedrecht Sport) 1.07.59, Gerard Mentink (AtW< 1.08.00, 7. Marc van Ro< (AAC Amsterdam) 1.08.1 Dames: 1. Gerrie Timm< mans (Marvel Boxtel) 1.16. 2. Barbara Kamp (PAC Rc terdam) 1.19.10, 3. Ilse Ried, man (Hera Heerhugowaai 1.19.10. Verwacht wordt dat de regering waarschijn zal besluiten wijken zoals Joubert Park en Hillbrc in Johannesburg, waar zich inmiddels duizendi] kleurlingen hebben gevestigd, en gelijksoortige ken in Kaapstad, tot 'open' gebied te verklaren. T sident Botha houdt echter vol dat de Wet op WooiJ gebieden nog steeds onveranderd van kracht blijven. Met het gevaar dat de blanken de wet in eigl hand nemen en burgerlegers oprichten om 'bedreii de' woongebieden te beschermen wordt nu seriel rekening gehouden, nadat begin deze maand rellfj uitbraken in parken in het oostelijke stadsdeel i Johannesburg, waarbij twee blanke mannen dcx gestoken werden door zwarte jongerenbendes. Kol daarna marcheerden leden van de Blanke Vrij heidsbeweging, een extreem rechtse organisatij onder het schreeuwen van racistische kreten, doe Mayfair, een arme woonwijk waar blanken en I diërs al jaren vredig maar illegaal tezamen wone| Het kwam tot een treffen met de politie en i' mensen werden gearresteerd. (The Times, Londen) Door Ted van Leeuwen AMSTERDAM - Aj de beste van de rei bekerwinnaar versie de eigen Meer Feye (3-1). Ér is nog altijd een van verschil tussen A Feyenoord. Na de th derlagen van de laatst jaar (1-2 en 1-3, opgelo het Olympisch S schetste het jonge Aj zeischap de verhoudi de gevallen Rotterdam club gisteren eindelij in de juiste proporti. schoon de zege hoge kunnen uitvallen. Waar Israel klaagde, Cruijff van tevredenhe had de gok genomei met een junioren-voo (de twee 17-jarigen I Bergkamp op de vleu; Meyer die pas aan zijr seizoen profvoetbal to de piste te verschijne schoon Bryan Roy de e Ben Wijnstekers rege kleineerde en twee 1 inleidde, Bergkamp t sterk speelde en het doelpunt voorbereidd de kracht van de Aja: hoede ditmaal niet do gevend.

de Stem | 1987 | | pagina 8