Oostburg wijst schadeclaim af EN W: 'GEEN ENKELE BEHOEFTE AAN MEER STANDPLAATSEN' Wandelen voor vrijheid in herdenkingsmars St.-Jansteen wint Valke-trofee Vijftien jaar Kofschip: 'Ik ken je van gedicht' POLITIERAPPORT Lamswaarde loopt uit voor De Luifel oordnr. 2D1 3 Amers'oort 33-63 5214 625.000 inlichtingen PLAATSELIJK NIEUWS flSTEM VAN ZEELAND 2 MAANDAG 2 NOVEMBER 1987 Gemakkelijk 'GRONDEIGENAAR HAD ZICH BETER MOETEN INFORMEREN' 3STBURG - De le Hoogendijk te Oostburg is ipnieuw in beeld als locatie voor een nieuw taonwagencentrum. nnK ^wemvgi! awaai-overlast leugdbrandweer Ierneuzen vierde DERTIEN EHBO-PLOEGEN OP JEUGDONTMOETING Vrijheid ftse Koerier. terneuzen - wat ais 'happe- uing' was aangekondigd, werd een lustige - maar daarom niet minder interessante - poëzie-avond. Ter- j"ijl je bij wijze van spreken de lachsalvo's in Oostburg kon horen, kvaar Rotterdams nachtburgemees ter Deelder 'performde', had de Kofschip Kring gekozen voor een sobere presentatie. Visueel viel er Inbraak in Braakman Inbraak in café Slip door slijk Hulst IJzendijke Kloosterzande Nieuw-Namen Herdenking Spelenmiddag in den Dullaert Dominicaanse vrouwen land uitgewezen T6 fener6Desgewenst S"*»verslaggever {!l^ZOr9fdi - OSTBURG - De gemeente 60.00,- in 4 uur. Eld, ostburg denkt een goede goed lopende lening inS te maken om de door eMSTi-, inwoner ingediende eis den. BI sne?0226Ma n 35.000 gulden schadever- Nationa Krediet Ben, «ding niet te hoeven beta- dellng. r0t negen uut avonds. betreft een meningsver- over wat lapjes grond aan Tragel te Schoondijke, die .-eigenaar G. Lieckens in 1975 advertifeft verkocht aan projectont- n ikkelaar Rodelko. Voor 33 WIJ varzaken ders, die adverteren brieven oiier nummer toezeggen „toto's retourner» en/of altlid zullen anlroorden" h toezegglngn ook d« werkelijk ntte komen. Ille. Een jaar eerder had de eige- ,ar in een brief aan de ge meente tussen neus en lippen gevraagd of hij zijn landbouw- schuur mocht verbouwen tot woonhuis. De gemeente stuurde een vaag briefje terug, dat eigenlijk niet echt ant woord gaf op de vraag. In 1976 verkocht Rodelko de grond voor 44.000 gulden door aan een nieuwe eigenaar, die van de gemeente prompt toe stemming kreeg om op de plaats van de schuur een huis te bouwen. Het duurde tot 1984 voor Lieckens boos in de pen klom, met het verwijt dat de gemeente hem destijds onjuiste informatie had gegeven, waar door hij schade heeft geleden. De correspondentie is inmid dels aangegroeid tot een lijvig dossier. Het laatste wapenfeit is een brief van Lieckens voor een minnelijke schikking. Als de gemeente met 35 mille over de brug komt, is de zaak wat hem betreft afgedaan. Ambtenaren op het gemeen tehuis hebben zich inmiddels gebogen over soortgelijke kwesties in het verleden. Het blijkt dat iemand die in onroe rend goed handelt vol vertrou wen mag afgaan op verklarin gen van de gemeente. Volgens die redenering zou Oostburg inderdaad fout zitten. Maar, zo betwijfelt men, dan is de scha declaim toch nog aan de hoge kant. Met rente erbij komt men in Oostburg maar aan hooguit 22.715 gulden. Maar Oostburg wil helemaal niets betalen. De gemeente staat op het standpunt dat er geen onweerlegbaar antwoord is gegeven aan Lieckens. Ster ker nog, dat zijn vraag feitelijk helemaal niet is beantwoord. En daarom, zo redeneert de ge meente verder, had Lieckens zelf nadere informatie moeten vragen. „Door dit na te laten heeft hij een risico aan zijn kant gelegd". De ambtenaren voegen er wel aan toe dat het niet al te zeker is dat deze stel ling het ook in een eventuele procedure zal houden. Woens dag 4 november buigt de com missie openbare werken zich om negen uur over de proble matiek. oonwagens naar Oostburg fin onze verslaggever [let forse tegenzin opperen burgemeester en wethouders lat er nu maar verder aan deze locatie gewerkt moet (vorden, omdat Papendrecht in Breskens geen enkele s maakt. ontwikkeling van de ver- hte elf woonwagenstand- atsen in de gemeente staan I geruime tijd op een zeer laag litje. Als het aan B en W zou en, zou dat zo blijven. In Schrijven aan de commissie aologie stellen ze dat er bin- de gemeente Oostburg i enkele behoefte is aan uit breiding van het aantal stand- aatsen voor woonwagens. Ben W wijzen erop dat van- |iit het oostelijk deel niemand rijwillig naar het westen zal .Jen verhuizen. „De stand plaatsen zullen dus eventueel genomen worden door men- n, die elders door de andere onwagenbewoners uit de ge enschap zijn verstoten". [lit gesprekken met de toekom^ nge bewoners is volgens B en II gebleken dat ze alleen maar aar de locatie Papendrecht bij iskens willen verhuizen, iders blijven ze gewoon op it huidige centrum in Schoon- iijke. Maar juist Papendrecht bij de provincie niet door le beugel. De bewoners zouden die plek geconfronteerd (orden met teveel lawaai- (erlast Een gesprek tussen irgemeester Spijkerboer en leputeerde mevrouw Maris- er heeft aan het provincie- ndpunt niets kunnen wijzi- Destijds was naast Papen- icht ook de locatie le Hoo rdijk door de schifting geko- nen. Daaraan willen B én W iu verder gaan werken. Im mers, ze willen voorkomen dat straks de provincie zelf de touwtjes in handen neemt om dat de gemeente in gebreke blijft Aan de Hoogendijk kleeft ove rigens ook een niet onbelang rijk probleem. Daar is ter plaatse bodemverontreiniging aangetroffen. Voordat er sprake kan zijn van een woon wagencentrum moet eerst de vuile grond worden afgegra ven. Burgemeester en wethouders willen de gemeenteraad een uitspraak ontlokken over deze tweede locatie. Voordat het zover is, doet eerst de commis sie planologie (woensdag) zijn zegje. een één vakje benutten, ie advertentie wordt in een rtenlie met het belangrijkste en bondig. telefoonnummer in de rt met gemakkelijk en snel. 4N DE ZIJKANT HET BEDRAC betalei. Voor toezending var >r dient u 3,50 extra te betaling kunt u een groene blauwe jirokaert (dus géén ïjving) insturen, iling ontrangt u een foor wij echter f 4,— i rekening moeten brengen. sing aan Digblad 0e Stem, "I Breda. tentjes., o inleveren op onze Prijs incl. 6% BTW ta onze correspondent EERNEUZEN - De jeugd- itandweerkorpsen uit Zee- and hielden zaterdag in Soes onderlinge wedstrij- fen nabij het oude Berg- ichtziekenhuis. )e wedstrijden bestonden uit We onderdelen, te weten een teoretisch gedeelte, een hin- lernisbaan en een aflegsys- sm. In totaal deden er negen tegen mee, waaronder het wgdbrandweerkorps uit Ter- [euzen. Het korps kwam uit in la categorie aspiranten waar et de vierde plaats behaalde. Van onze correspondent ST.-JANSTEEN - Tradi tiegetrouw houdt de EHBO-afdeling St.-Jan- steen ieder najaar een jeugdontmoeting, waarbij gestreden wordt om de mevrouw Valke-trofee. Vorig jaar ging deze wis selbeker naar Terhole, dat ook nu weer aanwezig was. Zaterdagmiddag deden zo'n dertien jeugd-EHBO-ploe- gen mee en lieten daarbij zien wat zij aan kennis in huis hadden. In de jongste reeks deden twee groepen uit Graauw, vier uit Vogel waarde en een uit St.-Jan- steen mee. In de tweede reeks deden één ploeg uit Graauw, twee uit St.-Jansteen en één uit Terhole mee Onder leiding van een commandant moest ieder team, bestaande uit drie per sonen, eerste hulp bieden bij een ernstig ongeluk. De jong ste EHBO'ers moesten hulp bieden aan een bewusteloze en aan een slachtoffer met snijwondea De iets oudere jeugd moest ook een be wusteloze en een slachtoffer met brand- en snijwonden helpen. Jeugdige EHBO'ers uit St.-Jansteen verzorgen 'gewonden' - foto de stem/ cohj.de boer De jury bestond uit drie kaderinstructeurs, de heren Weemaes en Bertram en me vrouw Duerinck. Zij hadden de moeilijke taak de presta ties te beoordelen. Uitslag: 1. St.-Jansteen 2B met 132 pun ten, 2. Vogelwaarde 3A 131; 3. Sint-Jansteen 2A 131 punten. Commandantenpriizen: 1. St.-Jansteen 3A met 50 pun ten, 2. St.-Jansteen 2B 49, 3. Vogelwaarde 3A met 46 pun ten. De wisselbeker ging naar St.-Jansteen. De alge hele leiding van de middag was in handen van L. van Campenhout, voorzitter van de EHBO-afdeling St.-Jan steen. Van onze correspondent HOOFDPLAAT/ KNOKKE - Naar schatting 2500 wandelaars, waarvan 2086 officiéél ingeschreven, hebben gisteren de veer tiende Canadese bevrij dingsmars tussen Hoofd plaat en Knokke gelopen, 150 meer dan vorig jaar. Gistermorgen begonnen de wandelaars onder slechte weersomstandigheden aan de 33 kilometer lange tocht, waar aan werd deelgenomen door veteranen, sportverenigingen, jonge en oude wandelaars, maar ook Belgische, Ameri kaanse en Canadese militairen en een NATO-detachement. De organisatie, in handen van de Heemkring Cnoc is Ier, Heem kundige kring West- Zeeuwsch-Vlaanderen en de WNZB uit Knokke, was op nieuw perfect. Hoofdplaat puilde gister morgen uit van de wandelaars. In lange slierten, in de tussen tijd gezellig babbelend, bewoog het gezelschap zich door de pol ders. Hiervoor had de heer A. Goossens, voorzitter van de Heemkundige Kring West- Zeeuwsch-Vlaanderen, zowel de wandelaars alsde Canadese militairen en oud-strijders welkom geheten. Met muziek van de Canadese Pipes and Drums Band. J- f 5.88 f 7.84 f 9.80 f 11.77 f 13.73 '15.69 lefoon: THt fet Vlaams-Nederlandse letter kundig tijdschrift 't Kofschip be staat vijftien jaar. Het blad is aarlijks betrokken bij de Poëzie les van de stad Blankenberge. daarnaast geeft de Kofschip fring dichters de gelegenheid igen bundels te publiceren in de ietij denreeks. Ter gelegenheid 'an het derde lustrum van het ilad werd vrijdag 30 oktober een Poëziehappening' gehouden in ?orgy en Bess in Terneuzen U°or Ronald Verstraten weinig te beleven. De Poëzie stond voorop. De Vlaamse Ingrid Schreijen beet de spits af. Haar gedichten, misschien iets té nadrukkelijk voorgelezen, bevatten veel zon en zoet, maar werden sterker naar het einde toe. Kritischer van aard is het werk van Peter Ampe uit Oosten de. Een nog vrij jonge dichter die zijn horizon nogal eens verlegt. Zijn 'Fa lende Kracht' - over ontwikkelingshulp als druppel op de gloeiende plaat- spreekt voor zichzelf: „De Sahelgor- del/is nog een gaatje/-harder-/toege- snoerd/rond de middels/van het volk...". Ampe's 'Diptiek'- een tweeluik over de vrouw - bestaat uit een positief en een negatief beeld. Eikaars tegenpolen, maar ook aanvullend in spiegelbeeldige zin. Een zm als 'zonder wangen te zien kleuren/onder die constante blush' (uit het positieve luik) klinkt dan ook min der gunstig dan het in werkelijkheid is. Maar Ampe vindt dan ook dat je poëzie eigenlijk moet lezen. René Coomans heet een 'onweer staanbare passie' voor het gewone woord te hebben. Dat leidt tot veelvul dige alliteraties ('sonoor koor'). Maar hoe gewoon is 'apocalyps'-'verzengende eclips'? Dan laat Coomans' poëzie zich toch eerder barok noemen. Aanvanke lijk zitje stijf op je stoel van het 'ijselijk gehuil' en 'kreunende muren'. Op den duur gaat dat poëtische geweld wel vervelen. Agnes Hagnus uit Geel publiceerde in 1983 de bundel 'Leven'. De schoonheid en integriteit van haar poëzie zijn een weldaad voor het oor, zoals in 'Droom': „De nacht ligt wakker/droomt zijn ver borgen leven/in een snelheid die het licht bereikt...". Verstild idealisme spreekt uit 'De Nieuwe Dageraad': „Voortaan zullen we rustig/de dage raad aanbevelen/wanneer de zon haar schittering/over de aarde spreidt Dichter/journalist Jan Visser uit Soest vond het halverwege de avond tijd voor wat 'luchtiger poëzie'. Hij be gon voortvarend met zijn 'Rigoletto voor Vera': .woont in een uitgesche- ten kot/drinkt haar vingers krom/ ./slaakt haar hulpeloze kreet/Ik ben een zot/een narrige zot.In weerwil van zijn krachtige presentatie kon Vis ser zijn belofte echter niet waarmaken. Het publiek was niet gekomen om te la chen. Een toevallige verspreking van Kofschip-secretaris Ugo Verbeke - van Vissers bundel 'Ik ken je van gezicht' maakte hij: 'Ik ken je van gedicht' - le verde de gemeenschappelijke noemer op, waaronder de Kring-auteurs kon den worden samengebracht. Zeeuwsch-Vlaanderen werd verte genwoordigd door Laurinne Vandepitte uit Eede. Haar werk, deels gepubliceerd in de bundel 'Teder Verlangen' is in dringend. Ze voelt zich sterk bij haar onderwerpen betrokken en dat uit zich ook in haar voordracht. Fel wordt zij dan in 'Klaaglied om Aïcha' (over de onderdrukking van vrouwen in Arabi sche landen): „Al wou ik mijn gedichten vleugels geven/nog bleven zij veran kerd aan deze tralies". 'Requiem' schetst de stukgelopen relatie tussen twee mensen. Ze worden voorgesteld als muziekinstrumenten. Als het ver schil in toonhoogte te groot wordt, luidt de conclusie: .nu is jouw snaar ge knapt/en speel ik het requiem". In het tweede deel van de avond wa ren er onder meer bijdragen van Ellen de Jong en Edith Oeyen. Bij De Jong stond vooral de presentatie op de voor grond. Oeyen bracht voornamelijk poë zie voor en over kinderen. Alles bij elk aar een aangename avond, zeker voor herhaling vatbaar. TERNEUZEN - De Belg P. van G. uit Brugge deed zater dag bij de gemeentepolitie van Terneuzen aangifte van inbraak in zijn bungalow in De Braakman. De daders hebben zich toegang ver schaft door het vernielen van de achterdeur. Vermist wor den een kleurentelevisie en een stereo installatie. TERNEUZEN - Bij een in braak in café Driewegen in de gelijknamige buurtschap zijn enkele langspeelplaten en cassetterecorders gestolen. Vorige week al was een ruit in de voordeur vernield. Bij de inbraak verdween het wis selgeld uit de kassa. Door de eigenaar K. werd bij de ge meentepolitie van Terneuzen ZAAMSLAG - Als gevolg van op het wegdek liggend slijk slipte vrijdagavond de auto mobilist F. de N. uit Zaamslag met zijn voertuig rijdend over de Kwakkeldijk. Hij raakte van de weg, ramde een post bus en zijn personenauto werd daarbij flink bescha digd. Door de brandweer van Zaamslag moest het wegdek worden schoongespoten. Te gen de veroorzaker van het slijk, de landbouwer Van de R. uit Zaamslag, is proces verbaal opgemaakt. BRIDGE - Bridgeclub Hulst speelde de negende wedstrijd voor de competitie. Uitslag A- groep: 1. heren Snuverink- Bruggrave, 2. mevrouw Pou- wels-de heer Aarts, 3. me vrouw Van Kaltmhout-de heer Van Aart. B-groep: 1. dames Voet-Van Hootegem en heren Reunis-Voermans, 3. dames Van Dorsselaar-Al- laerts. C-groep: 1. dames Wendels-De Booy, 2. me vrouw Snoodijk-de heer De Leeuw, 3. mevrouw Visser-de heer Borm. D-groep: 1. dames Claus-van Leeuwen, 2. me vrouw Cosijn-de heer Holla, 3. mevrouw Adriaansen-de heer Boddaert. WAFELACTIE - De wafelac tie die peuterspeelzaal Dik kerdje Dap hield, is een succes geworden. De opbrengst be draagt duizend gulden. Van dit geld wordt nieuw speel goed gekocht. KAARTING - In zaal De Rei zende Man werd een kaarting gehouden waaraan 67 perso nen deelnamen. Uitslag bie den: 1. mevrouw De Waal- Baart, Kloosterzande; 2. A. van de Ende, Hulst; 3. O. Du- rinkx, Walsoorden; 4. me vrouw De Waal-Buysse, Axel; 5. O. Boone, Hulst. Jo keren: 1. mevrouw Pauwels, Kloosterzande; 2. T. van Dort, 3. mevrouw Schenkels, beiden Ossenisse. JEUGDFONDS - De jeugd groep Eureka collecteert dit jaar voor de nationale jeugd- collecte Jantje Beton in de week van 2 tot 8 november. De opbrengst wordt gebruikt voor de financiering van tien tallen projecten voor het jeugdwerk in ons land. Het gaat hierbij om speelplaatsen, kinderboerderijen, clubhui zen, speelotheken en peuter speelzalen. Doedelzakken in het ochtendgloren tijdens de veertiende Canadese bevrijdingsmars foto de stem/cohj.de boer Terwijl de wandelaars aan de veertiende bevrijdingsmars begonnen, togen genodigden en oudstrijders naar het landings monument te Biervliet. Daar werden de gevallenen herdacht en een krans gelegd door de Terneuzense burgemeester C. Ockeloen en de heer A. D'hondt, voorzitter van Cnoc is Ier. „We moeten voor onze vrij heid blijven vechten en deze inhoud geven. Het is hartver heffend, dat zoveel mensen, waaronder vele jonge mensen, zich bewust zijn van de vrij heid", aldus de heer Ockeloen. Nadat The Last Post was ge blazen en een moment stilte in acht genomen was. Daarna vertrok het gezelschap naar het Dorpshuis in Hoofdplaat, waar hen een ontvangst wachtte door de plaatselijke dorpsraad. Rond het middaguur.arriveer den de wandelaars in Oost burg, terwijl de genodigden en oudstrijders op het gemeente huis werden ontvangen door loco-burgemeester J. Thomaes en wethouder J. de Vries. Na dat dit gezelschap een korte herdenkingsplechtigheid had gehouden nabij de Hackman- brug in Retranchement, kwa men de wandelaars, genodig den en oudstrijders gister avond samen in Knokke. Bij het monument der gevallenen werd tenslotte een herden kingsplechtigheid gehouden en een krans gelegd. Vanmorgen om 09.30 uur wordt in Knokke een rouw dienst gehouden, waarna de Canadese militairen en oud strijders zullen deelnemen aan de dodenherdenking in het Bel gische Adegem. „Door de regen hadden we iets meer uitvallers dan vorig jaar, maar we zijn tevreden, het is weer allemaal uitstekend verlopen", aldus de marscommissaris Jozef van Bellegem gisteravond. Van onze correspondente HULST - De buurtvereni ging den Dullaert houdt za terdag 7 november een spe lenmiddag voor de jeugd van zes tot dertien jaar. De basisschoolleerlingen kun- nen om 14.00 terecht in het ge meenschapscentrum voor een groot aantel spelen. Na afloop van de spelenmid dag krijgen alle deelnemers een kleine verrassing mee naar huis. Van onze verslaggever LAMSWAARDE - Lams waarde heeft afgelopen weekeinde groots uitgepakt met de viering van het vijf tienjarig bestaan van dorpscentrum De Luifel. Films over het dorp, een EHBO-demonstratie, een zeskamp, een quizavond en een koffieconcert brachten heel de dorpsbevolking drie dagen lang op de been. Een tevreden en vermoeid be stuur van De Luifel kon dan ook terugzien op zeer ge slaagde dagen. „Waar blijft de tijd", ver zuchtte een van de bezoeksters van de fototentoonstelling over Lamswaarde, die in het dorps centrum was ingericht als on derdeel van alle activiteiten rondom het vijftienjarig be staan. De foto's waren door de dorpsbewoners afgestaan en uitvergroot en gaven een bij zonder leuk overzicht van het oude dorp. Sommige foto's wa ren bijna tachtig jaar oud. Verder stond heel De Luifel bol van de activiteiten. De muur van de grote zaal was be dekt met tekeningen van de schooljeugd, die het dorpscen trum in beeld hadden gebracht. De tekeningen waren onder verdeeld in vier groepen met de volgende prijswinnaars: groep 1 en 2: Sophie Simenel, groep 3 en 4: Jessica Smits, groep 5 en 6: Judith van Dorselaar, groep 7 en 8: Dennis van Driesschen. De zeskamp op zaterdagmid dag zorgde voor hilariteit. Aangemoedigd door de om standers werden de spelletjes moedig door de zes deelne- Hilariteit bij de zeskamp - foto de stem/corj.de boer mende groepen doorgewor steld. Dit gaf het volgende re sultaat: 1. Groep Carnaval (35 pnt), 2. Pin-up Club (26 pnt), 3. De Pleisters (25 pnt). De avond werd besloten met een een geestige quiz onder lei ding van A. van der Meer, F. van Driesschen en L. van de Acker. Achttien groepen deden mee, in totaal goed voor bijna 130 deelnemers. Ook hier wa ren weer heel wat prijzen te winnen: 1. groep GZN, 2. East- Birds, 3. (gedeelde prijs) Ge mengd 1 en de tennisploeg. Voor een stemmig einde van de feestdagen zorgden de fan fare Vrijheid Eendracht uit Lamswaarde en de koninklijke harmonie St. Cecilia uit Hulst. Samen gaven zij op zondag morgen een koffieconcert. TERNEUZEN - Bij een door de gemeentepolitie van Terneuzen vrijdagnacht uitgevoerde con trole betreffende de Drank- en Horecawet in een pand aan de Dijkstraat te Terneuzen wer den twee illegaal in Nederland verblijvende Dominicaanse vrouwen aangetroffen. Ze wor den vandaag het land uitgewe zen. Omdat ook bleek dat er geen vergunning was voor het ser veren van alcohol werd de aan wezige drank in beslag geno men. Tegen de eigenaar is pro ces-verbaal opgemaakt.

de Stem | 1987 | | pagina 7