Tweetiende seconde scheelt halve ton SPORT Afrikaanse marathonzege in New York VEEL PROMINENTE NEDERLANDSE PROFS LATEN VERSTEK GAAN Schapers kwalificeert zich voor 'Parijs' ISIE WISIE UEFA plaatst vier landen VRAGEN 1J» JMJJj RAKTERISTIEKEN fflil STEM SPORT 3 MAANDAG 2 NOVEMBER 1987 JtaR-HERACLES 5-1 (2-1). 20. De |26. Heupers 1-1, 44. Jansen 2-1, inald 3-1, 75. Jansen 4-1, 76. Van der i 5-1. Scheidsrechter: Bakker. Toe- iwers: 1500. Gele kaarten: MacDona/d tar), Heupers en Wanders (beiden Hera- II DPSCORERS IJFERSPEL 'ESTDUITSE LOTTO cLGISCHE LOTTO TILBURG - Een afscheid zonder traan. Dat nam Joop Zoetemelk gisteren vlak na het val len van de avond in het centrum van Tilburg van de wielrennerij op de weg. De Brouwer winnaar in Zürieh Dure herfst voor totalisator Ski Vereniging zonder voorzitter Tweede plaats Jan Timman Krommendijk niet naar PSY Pakistan behoudt squash-titel Graf Teltscher II), Linford (Fortuna Sittard). Will» enle), Van der Waart (PEC Zw ortuna Sittard), Krlizen (FC Den E (Sparta) 6. T14 JNA SITTARD - VW 1-1 (0-1). 40. Lai 3-1, 85. Evers 1-1. Scheidsrechter: V el. Toeschouwers: 8500. Gele kaard jFortuna Sittard) en Reynierse (VW). ;JNA SITTARD: Hesp; Maessen, Beval: rmans en Frljns; Llesdek, Boessen (GrJ Vordang en Janssen; Lens en Reyn» Roox; Ubregts, Van Berge Henegouws gen en Rutten; Valckx, Bjer, Reyni«( rhenne; Lammers (Berghuis) en Lui» I HAAG - WILLEM II 0-0. Scheldsreft prhoef. Toeschouwers: 3500. 1 HAAG: Stam; Van Alphen, Jol, Purii ,i Oosten; Otto en Bouwens; De Rooo levis), Romberg (Darren), Boere en xjenband, I II: Jansen; Kogeldans, Werdekk» u en Mallien; Feskens, Godee en Wolft jen, Farrington (Van der Hordt) en Mat IA - RODA JC 1-0 (0-0). 2. Lengkeek t ridsrechter: Uilenberg. Toeschouw»; Gele kaart: Wijnberg (Sparta), Hankie ITA: De Goeij; Olde Riekerink, Wijnbe hnt en Eger; Schmidt, Ridderhof en K Stee); Ellerman, Vuurens (Schuurhulifn igkeek. X: Nederburgh; Hanssen, Dilibe Smeets), Trost en Wildschut; Biatt ibach, Van Geel en Groenendijk; Sancht (Broeders) en Raymond Smeets. - AZ 1-1 (1-1). 4. Den Bakker 1-C, ïr lam 1-1. Scheidsrechter: Keizer. T« rwers: 1800. Gele kaart: Goulooze (AZ) Dirven; Van der Heide, Marree, Ma Bartelings; Stout, Slagboom en Was- Leydsman (Van der Weel). Van de m Den Bakker (Kulsdom). e Koning; Goulooze, Castelijn, Vonk ei pveer; Jalink, Jakub, Tol en Van (Nortan); Van Ham en Baltus. JDAM - FC DEN BOSCH 0-3 (0-3). 6. V» 0-1, 12. Krtizen 0-2, 21. Grim 'schop). Scheidsrechter: Schuurman ■^houwers: 2200. Geel: Plugboer (Votei- I Grim (Den Bosch). NDAM: Klouwer; Zwarthoed, Bond (Vtj- 1 Samuel, Bakker en Mulder; Plugboa Ier Poppe en Steur; Jonk en Duit (vii 4. 4 bOSCH: Van Grinsven; Van den Hoor nse, Van Eek en Aichorn; Van der Lin- (riizen (Gösgens), Brood en Kaiser; V i en Grim (Van Nielen). E - HAARLEM 1-2 (1-1). 4. Hui; Holverda 1-1, 59. Holverda tó dsrechter: Van Ettekoven. Toeschq 4500. Gele kaart: Van Tour (Haarlem) WENTE: Snelders; Van Rossum, Rutten, en Pouls (Lipponen); Roelolsen (Neijeh 1 Scharmin en Balm; WiItems, Keur 'ra. SLEM: Metgod; Linger, Atteveld, Baas Tour; Matthaei, Moniz, Holverda (Vi I en Nijholt, Van Roon (Luesken) en STANDEN Scheidsrechter: Egbertzen. Tl. 5500. Gele kaart: Kraak (Wagenii ÏAM-EINDHOVEN 1-3 (1-0). 26. Nijgh „- en 79. Vroomans 1-1 en 1-2, 84. Van Iieuwenlrof 1-3. Scheidsrechter: Ooistra houwers: 3900. Gele kaart: Van Alle- (Eindhoven). blEAD EAGLES-MW 0-0. Scheidsrechter: Riel. Toeschouwers: 2000. Gele kaarten: (Eagles) en Thai (MW). LSIOR - EMMEN 14) (0-0). 56. Meijer 1 pheidsrechter: Malena. Toeschouwers: Gele kaart: Meijer (Telstar) en Smand - NAC 4-3 (2-0). 21. Bosz 1-0, 39. Bl O. Brard 3-0, 75. Baardemans 3-1, 5 3-2, 81. Schapendonk 4-2, 89. Ga- 4-3. Scheidsrechter: Thomas. Toe- wers: 6500. IFSCHAP - NEC 4-2 (2-1). 17. Boei. Elberse 2-0, 40. Janssen 2-1, 57. 0- 1-1, 70. Lukassen 4-1, 81. Leatemia 1- :heidsrechter: Hobé. Toeschouwers: Gele e kaart: Arends (NEC). feSE - HEERENVEEN 3-1 (14)). 28. Small H9. Koorman 1-1, 63. Talan 2-1, 71. Vw Jpron 3-1 (strafschop). Scheidsrechter |tleeft. Toeschouwers; 900. HELMOND SPORT 1-1 (1-1). 12. V»n lum 0-1,18. Van der Laan 1-1. Sche er: Houben. Toeschouwers: 1500. I Voets (RBC). IRDAG: NEC-SC Cambuur, NAC-Excelsior, Bn-Go Ahead Eagles, MW- Telstar, Eind- i-RBC, Helmond Sport-Vitesse, Heeren- l-SW. DAG. Wageningen-RKC, Heracles-Veeh- in der Wiel (RKC) 14, 2. Van der Ark buur) 10, 3. Janssen (NEC), Brard (RKt) «re (De Graafschap) 9,6. Talan (VitesSe) irbeek (MW) 8, 8. Small (Vitesse), Maas loven), De Jonge (Heerenveen), Haver- Cambuur) en Elberse (De Graafschap) 7, an der Kaay (RKC), Ten Caat (Veendanl), (NEC), Baardemans (NAC) en Vroomans hoven)6. lend getal: 778046 lende getallen: 9-20-37-39-46-48 Resèr- tal: 2. 3-2-6-8-7 ende getallen: 10-14-17-25-34-36. igetal: 32. Jokernummer: 7706518 NEW YORK (Reuter) - De Kenyaanse atleet Ibrahim Hussein heeft zondag de marathon van New York, een klasieker onder de ma rathons, gewonnen. De 29- jarige Hussein passeerde de eindstreep in Central Park na 2 uur 11 minuten en 01 secondea De Italiaan Giannni Di Ma donna eindigde als tweede, deïde werd de Amerikaan Pete pfitzinger. Het was de eerste keer dat een Afrikaanse atleet de marathon door de stadsde len van de Big Apple worn Het parkoersrecord staat sedert zes jaar op naam van de Ameri kaan Alberto Salazar2.08.13. Snelste vrouw was de Britse Priscilla Welch in 2J0.16. De Francaise Fancoise Bonnet werd tweede. Aan de wedstrij den werd door 22.000 atleten - rijp en groen, getraind en onge traind - deelgenomen. Hussein liep zondag zijn vijfde wedstrijd over 42 kilo meter en 195 meter. In 1985 schreef hij met een parkoersre cord van 2.12.06 de marathon van Honolulu op zijn naam. Vorig jaar verbeterde hij zich bij die wedstrijd tot 2.11.44. 'New York', dat zondag de achttiende editie van het massa-evenenement beleefde, was zijn derde overwinning. Het leverde de Kenyaan een premie van 50.000 gulden op. Evenals de 42-jarige Britse Priscilla Welch, die als eerste bij de dames hetzelfde bedrag rijker werd, ontving Hussein daarnaast ook een dure West- duitse automobiel. Drie jaar achtereen was de wedstrijd door Italiaanse marathonlo pers gewonnen De laatste twee jaar zegevierde Orlando Pizzo- lato, die de race als zesde vol tooide. Na ruim 22 kilometer had Hussein de leiding overgeno men van Pat Pedersen De Amerikaan, die als vierde zou finishen, had in de eerste helft het initiatief. Hussein onder vond nadien geen tegenstand van betekenis. Gezien de goede weersomstandigheden leek een tijd omstreeks de 2.08 niet on denkbaar. Hussein, ex-student aan de Universteit van Nieuw Mexico en van oorsprong 3000- meter steepleloper, verbeterde niettemin zijn beste tijd met drie-kwart minuut. In 1985 ein digde Hussein in New York als negende, vorig jaar werd hij vijfde, de winnaar van drie jaar geleden, Gianni Poli, had duidelijk zijn dag niet Voor de Italianen resteerde nu als troostprijs de tweede plaats van Gianni Di Madonna. „Ik wist dat de race volledig open zou zijn", verklaarde Hussein. „En ik wist ook dat ik een kans had, doordat de grote vedetten afwezig waren". Een aantal toplopers geeft de voor keur aan de Japanse mara thons, waar dit jaar aantrekke lijke vergoedingen te verdie nen zijn. De marathon van Chi cago ging vorige week niet door omdat de sponsorpot niet vol doende gevuld waren was. Hussein; „Ik heb bewust in de laatste kilometers voorzichtig gelopen. Om er zeker van te zijn dat ik zou winnen". De uitalag Is: heren: 1. Ibrahim Hussein (Ken) 2.11.01, 2. Gianni di Madonna (Ita) 2.11.53, 3. Pete Pfit zinger (VSt) 2.11.54,4. Pat Pedersen (VSt) 2 2.12.04, 5. Tommy Ekblom (Zwé) 2.12,31, 6. Orlando Pizzolato (Ita) 2.12.50, 7. Boguslaw Psjuaek (Pol) 2.13,38, 8. Mirfco Vindis (Joe) 2.13.30,9. Hugh Jones (GBr) 2.14.05, 10. Greg Meyer (VSt) 2.1431. dames: 1. Priscilla Welch (GBr) 2.30.17, 2. Francoise Bonnet (Fra) 2.31.22, 3. Jocelyn Villeton (Fra) 2.32.03,4. Ria van Landeghem (Bel) 2.32.38, 5. Karolina Szabo (Hon) 2.34.58,6. Agnes Sipka (Hon) 2.35,26, 7. Laurie Crisp (Vst) 2.36,01, 8. Mo- nika Schilfer (WD1) 2.37.40, 8. Ro- byn Hoot (VSt) 2.37.57, 10. Nellie Aertsd (Bel) 2J8.18. Joop: afscheid zonder traan Door Rob van Deursen In zijn laatste criterium eindigde de Franse Neder lander, die op 3 december 41 jaar wordt, als vierde, achter winnaar en ploeggenoot Jean-Paul van Pop- pel, Peter Pieters en Steven Rooks. Het deerde Joop Zoetemelk om rijn 'prijs' van 5000 gul- niet die gezien zijn staat van dienst bescheiden klassering. Als vierde in de uitslag ont liep hij de volkshuldiging na afloop en dat kwam hem wel zo goed uit Pas in het stadhuis bij een feest voor genodigden na af loop uitte Zoetemelk zich een beetje. „Natuurlijk is het jammer dat ik mijn laatste wegwedstrijd in Nederland niet gewonnen heb, maar met Van Poppel voor eigen publiek, hij woonde hier toch vroeger, heb ik vrede. Drie rondjes voor het einde pro beerde ik nog om alleen weg te komen, maar vanaf het moment dat Rooks, Pieters en Van Poppel er bij kwa men, wist ik dat ik niet zou winnen. Vooral Rooks was gebrand op de zege. Vandaar dat ik de kaart Van Poppel speelde. Ik trok voor hem de sprint aan". Slechts 44 profs (iets meer dan de helft van het aantal licentiehouders in Neder land) waren gisteren door de organisatie van de koers in Tilburg gecontracteerd om het feest van Zoetemelk luis ter bij te zetten. Veel cou reurs van naam ontbraken, omdat zij niet ingingen op het bod van de organisatoren om voor de helft van het ge bruikelijke startgeld de reis naar Tilburg te ondernemen. Met een budget van 80.000 gulden totaal was daarna de keuze beperkt, omdat de helft van het beschikbare geld in het deelnemersveld kon worden gestokea Voeg daarbij het feit dat het prij zenschema van 5500 gulden plus de premies waarschijn lijk in de kas van de Vereni ging Van Beroepswielren ners verdwijnt en de desinte resse van enkele vedetten lijkt verklaard. Erik Breu- kink bijvoorbeeld weigerde den te laten zakken. „Ik dacht dat ik in de loop der jaren veel voor anderen heb gedaan, maar bij sommi gen telt dat kennelijk niet", zo luidde het summiere com mentaar van Zoetemelk op het afgeschuimde deelne mersveld in Tilburg. Zoetemelk had gewoon geen zin om te kankeren. Til burg vormde immers het tus senstation in een reeks van huldigingen. Er volgen nog vele. Eerst volgende week in Gieten bij een cyclo-cross. Dan op 15 november in rijn woonplaats Germigny l'Eve- que, waar schoonvader een cross organiseerde. Verder op 6 december in het Franse Montrieul. Van 10 t/m 16 de cember tijdens de Zesdaagse van Maastricht en dan als klap op de vuurpijl een re ceptie op 17 december. Bij een afscheid, zoals dat van gisteren, horen herinne ringen. Die werden dan ook veelvuldig opgehaald. Zoals door Herman Krott, vier jaar ploegleider van Zoetemelk bij de amateurs. „Ik zal nooit vergeten dat Joop op een keer tijdens Olympia's Toer in de kopgroep reed en ik hem vroeg op Fedor den Her tog te wachten, die toen aan de leiding stond. Ik vertelde Joop dat Fedor ongeveer tien minuten achter lag. „Nou, dan rijd ik hem maar een stukje tegemoet", zei Zoete melk. En hij keerde zijn fiets en reed doodleuk tegen de koers in terug", aldus Krott En Krotts echtgenote: „Mij is altijd het verhaal van de kerstbomen bijgebleven. Toen Zoetemelk nog heel jong was, verkocht hij eens kerstbomen in zijn geboorte dorp Rijp wetering. Zijn zus Lia had hem gevraagd er een te bewaren voor bij hun thuis, maar 's avonds bleek Joop Zoetemelk tijdens de eerste officiële afscheidskoers, gisteren in Tilburg. - FOTODESTEM/JOHANVANGURP dat Joop dat vergeten was en alles had verkocht. Zijn zus Lia barstte in tranen uit. Zoetemelk pakte daarop de fiets, reed wel 30 kilometer ver om een boom te kunnen kopen. Alleen toen hij thuis kwam, zat er geen naald meer aan". Cees Priem, volgens zijn schatting zekér veertien jaar als prof aan de zijde van Zoe temelk vroeg zich in Tilburg af hoe 'Jopie' zijn leven zon der de racefiets gaat indelen. „Het zou best kunnen dat hij het moeilijk krijgt. Met hem verdwijnt de mascotte van de internationale wielrennerij. Een vent, die alleen maar voor het wielrennen leefde. Als ik over een tijdje aan hem terugdenk, dan zie ik een kerel in z'n bed liggen of op de fiets zitten. Anders deed Zoetemelk niet". Bij Gerrie Knetemann gingen gisteren voor aan vang van de koers de gedach ten terug naar de Champs Elysées in Parijs, toen Zoete melk in 1980 de Tour de France op zijn naam schreef.. „Ja, dat is typisch Joop voor mij. In die laatste week moest ik bij hem in de buurt blijven, omdat onze fietsen bijna van de gelijke maat waren. Als er iets met hem zou gebeuren, kon hij op mijn fiets verder. Op de Champs Elysées reed ik dus ook naast hem, toen we de finish na derden. Ik dacht: zo, Zoete melk wint de Tour. Ik keek naar rechts, maar op het ge zicht van Joop was geen en kele emotie te zien. Zo koel als een kikker reed hij naar de streep toe. Toen heb ik zijn arm maar omhooggestokea Toevallig is daar een foto van gemaakt, anders zou waar schijnlijk niemand het ge merkt hebben". En Frits Pirard, die gisteren eveneens afscheid als prof wielrenner nam: „Een kouwe is het inderdaad. Ik weet nog dat we, toen we samen bij een Franse ploeg zaten, op een bepaald moment een paar weken achter elkaar op een kamer sliepea Ineens stonden er zeker tien journa listen op de deur te stompen. Ik vroeg aan Joop of hij wist wat er aan de hand was. „Geen idee", zei hij, maar la ter bleek dat hij op het ge bruik van doping was be trapt Hij wist dat al weken, maar niet vertellen hè". Maarten Ducrot was de laatste jaren het 'slapie' van Zoetemelk tijdens de grote rittenkoersen. „Voordat ik Joop leerde kennen, hoorde ik altijd dat het zo'n saaie Piet was. Maar dat is beslist niet het geval. Niet veel kan hem uit zijn evenwicht bren gen, maar lullen dat ie kam Soms vielen m'n oren van m'n kop". Joop Zoetemelk liet het gis teren allemaal gelaten over zich heen gaan. Uiterlijk emotieloos liet hij met zich zeulen. Een zwaai met zijn arm naar de TV-camera's kon er nauwelijks af. Een af scheid zonder traan. En dat alleen past bij Zoetemelk. UITSLAGEN Prob: 1. Jean-Paul van Poppel (Bilthoven) 70 km in 1.46.30, 2. Peter Pieters (Zwanenburg), 3. Steven Rooks (Castricum), 4. Joop Zoetemelk (Germigny l'E- veque), 5. Henri Dorgelo (Nijver- dal), 6. Hans Daams (Valkens- waard), 7. Marco van der Hulst (Haarlem), 8. Adrie Kools (Baar- le-Nassau), 9. Jean Habets (Sint Geertruid), 10. Nico Verhoeven (Berkel Enschot), 11. Fons van Katwijk (Oploo), 12. Gerrie Kne temann (Huijbergen), 13. Theo Muis (Giessenburg), 14. Mare van Orsouw (Ooyen), 15. Michel Comelisse (Amsterdam), 16. Leon Boelhouwers (Geleen), 17. Michel Schalkers (Noordwij ker- hout), 18. Wim Meyer (Musselka- naal), 19. Eddy Schurer (Gel drop), 20. Theo Smit (Halfweg), 21. Anjo van Loon (Sint Wille- brord), 22. Jacq Hanegraaf (Schijf), 23. Jac van der Poel (Hoogerheide), 24. Theo Appel doorn (Zegge), 25. Rene Beuker (Hilversum), 26. Henk Boeve (Ol- denzaal), 27. Rob Kleinsman (Haarlem), 28. Rene Pijnen (Hoo gerheide), 29. Maarten Ducrot (Middelburg), 30. Cees Priem (Wemeldinge). Amateurs: 1. Bert Kuyten (Was pik) 80 km in 1.52.50,2. M Maton (Oisterwijk), 3. J van de Brink (Driemond), 4. Twan den Braber (Fijnaart), 5. E Farenhout (Spij- kenisse), 6. Jos Elen (Dongen), 7. B Zoontjens (Tilburg), 8. H Klip (Tiel), 9. F Berrens (Nieuwegein), 10. A Ottevanger (Vught). Liefhebbers: 1. C van de Made (Moerdijk) 50 km in 1.10.23, 2. L Poortvliet (Dirksland), 3. E Mee tor (Tiel), 4. R van Hoek (Den Bosch), 6. P de Haas (Tiel), 16. D de Ridder (Terheijden). ZURICH (ANP) - De Belg Pol de Brouwer heeft zon dag de eerste veldrit voor het superprestige-klasse ment gewonnen. De Brou wer demarreerde een ronde voor het einde van de cross in Zürieh uit een kopgroep, waarvan de Nederlanders Frank van Bakel en Martin Hendriks als tweede en derde ein digden. UMMaf: 1. Pol dc Brouwer (Bel) 1 uur 01 minuten 30 seconden, 2. Frank van Bakel (Ned) op 11 seconden, X Martin Hendriks (Ned), 4 Roland Liboton (Bel), 5. Danny de Bie (Bel) op 023,6. Huub Kools (Ned) op 0.45, 7. Rofer Honegger (Zwi) op 0.56, Henk Baars (Ned) op 1.22, 0. Beat Bmi (Zwi) op IJ), 10 Klaus-Peter Thaler (WD1) op 1.44,11. Hennie Stamsnijder (Ned) op 100,14 Reinier Groenendaal (Ned) op 125,15. Adrie van der Pod (Ned) op Ukatag veldrit Nieuwkoop: 1. Wim Lambrechts (Bel) 1 uur, 6 minuten en 31 seconden, 1 Eric Verveert (Bel) op 013,3. Johan GhyUebert (Bel) op 0.40, 4 Peter Vandenabeel (Bel) op 1.50, 5. Ties Verhagen (Eerde) op 128,0 Kees van de Wereld (Nieuwkoop) op 2J0.7. Johan Kuyvenhoven (Leiden) op 130, O Louis Leemans (Bel) op 140,0 Jo han van de Velde (Rijsbergen) op X55, 10 Kees Schlengerland (Berg Am bacht) od415. Uitslag veldrit Tilburg: 1. Jo Martens (Dourne) 56 minuten en 17 seconden, 1 Edward Kuiper (Tilburg) op 030, 3. Erwin StoCmeel (Tilburg), 4 Pierre Frijters (St Willebrord) op L07,5. Be né van Corven (Dienen) 1.10 Uitslag Vstdrit Dra ebt au: 1. Riny Pleij (Wierden) 1 uur en een ronds 1.07.12,2. Gerrit-Jan Bijnen (Gemon de) op 30 seconden, 3. Hans Nieuwen- huis (Steenderen) op 35 seconden, 5. Jacob Ouwerkerk (Hoogeveen) op 45 seconden, 5. Gerben van Heem (Nij verdal) op 40 seconden. AMSTERDAM (ANP) - De boven- modale auto glom hem al zo fraai tegemoet Anderhalve minuut later, toen Europees kampioen Pierre Du- rand en Jappeloup voorbij waren gekomen, was voor Wout Jan van der Schans de glans er al weer af. Durand mocht in de hoofdprijs met een winkelwaarde van ruim 70.000 gulden stappen. Van der Schans moest zich te vreden stellen met een cheque van 22.000 gulden. Het verschil werd in de tweede barrage uitgemaakt door precies 0,2 se conde. Van de twee andere deelnemers, die voor de derde keer de ring in mochten, waagde alleen Malcolm Pyrah een opti mistische, maar vergeefse poging. Nick Skelton zag na een paar hindernissen het zinloze ervan in en gaf op. Bij Van der Schans, na afloop opge beurd en beklopt door meelevende colle ga's, maakte de verbeten trek overigens snel plaats voor een tevreden glimlach. Het optreden van de Nederlandse kam pioen bij Jumping Amsterdam, waar hij beloond werd met een goud-platina speld voor de beste ruiter, gaf ook geen enkele reden tot sikkeneurigheid. Van der Schans en Olympic Treffer vormden onbetwist de beste combinatie van het jubilerende (30 jaar) evenement in Amsterdam. De ruiter relativeerde ook onmiddellijk de nederlaag tegen Durand/Jappeloup tot iets, dat een springruiter in zijn loopbaan moet heb ben meegemaakt En die van Van der Schans beslaat pas twee jaar. „Ik heb wel eens zo'n bedrag ver speeld door een fout op de laatste hin dernis. Een verschil van tweetiende se conde is me nog niet overkomen. Na die goede rit in de tweede barrage kwam iedereen me al feliciteren. Iedereen was ervan overtuigd, dat die tijd niet meer verbeterd kon worden. Behalve ikzelf". Van de zestien combinaties, die zon der splinters waren doorgedrongen tot de eerste barrage, was bijna de helft Nederlands. Sloothaak en Hulzebos - buitenlanders van Nederlandse origine - meegerekend scoorde het nationale aandeel op de superieure leembodem van Jumping, die al jaren dienst doet en telkens overwintert op een hoofdstede lijk voetbalcomplex, zelfs boven de vijf tig procent Voor de buitenlanders was dat reden de naam van de Engelse parcoursbou- wer Alan Ball om te dopen in Arie Bal. Behalve Van der Schans, die met Olym pic Treffer in de RAI zelfs geen fouten maakte op het inspringterrein, keerden ook Rob Ehrens, Wiljan Laarakkers, Marcel Dufour, Bert Romp, Willy van der Ham en Emile Hendrix al dan niet met enig geluk terug voor de tweede omloop. Daarin bleken de mazen van het net - de voorlaatste hindernis, een steilsprong in dezelfde kleur als de eraan vooraf gaande dubbelsprong, was vaak de scherprechter - klein. Alleen de echte 'groten' glipten erdoor. De minderen moesten het doen met waardering, een bescheidener beloning en een aantal wereldbekerpuntea Waardoor Ehrens (na Helsinki en Amsterdam al 22 pun ten) wel op de tweede plaats in de alge mene rangschikking terecht zou komen. De leiderspositie was op dat moment al gereserveerd voor Van der Schans, die zijn totaal op 32 bracht en daarmee al bijna zeker de tickets voor de finale in april in Gothenburg heeft laten klaar leggen. „Vorig jaar had ik aan 29 punten genoeg", zei de stalhouder uit Lunteren, die twee jaar geleden de military vaar wel zei en haast met instant succes op Treffer van eigenaar Grillo klom. „Je kunt nog zo'n goed ruiter zijn, als je op een matig paard zit, wordt het nooit wat. Daarom zie je ook steeds dezelfde combinaties vooraan. Met Treffer klikte het direct. Gerd Meier kon er niet mee overweg. Toen kreeg ik het dier aange boden. Op dat moment pakte ik alles aan. Thuis hadden we vroeger geen dikke portemonnaie en waren dus aan gewezen op probleempaarden. Mis schien is dat een voordeel geweest Ik heb met Treffer getraind als gold het een militarypaard. Hij moet veel aan dacht krijgen en kilometers maken. En het gaat nog steeds beter". Uitslag nationaal jachtspringconcours, tabel C, 1,40 meter: 1. Eric van der Vleuten (Gutte- coven) Goldfee 59,95 seconden, 2. Ans Rouwe- ler (De Wijk) Grey Arrow BB 63,32, 3. Sven Harmsen (Schoort) Landolette 63,73, 4. Ad van de Wetering (Heesch) Al Capone 61,98,5. Willy van der Ham (Lanaken) Rebel Z 67,08, 6. Henk Punt (Leusden) Okay Jumper 67,16, 7. Jan van Tuyl (Gameren) Saluut 67,47, 8. Henk van de Pol (Eindhoven) Zack 69,00. Uitslag internationaal knock-out springcon cours: 1. Wout Jan van der Schans (Ned) Va- leur D, 2. Rob Ehrens (Ned) Topaz, 3. Eddie Macken (Ier) Jumping Journalist en Pierre Durand (Fra) Sunfly, 5. Dirk Haiemeister (WD1) Castor, Ludger Beerbaum (WD1) Frei- herr, Robert Smith (GBr) City Tycoon en John Whitaker (GBr) San Salvador. Uitslag internationaal springconcours, tabel A, 1,50 meter, na barrage: 1. Eric van der Vleuten (Ned) Wien 0-30,3,2. Wiljan Laarak kers (Ned) Olympic Up to Date 0-31,2, 3. Al bert Voorn (Ned) Wembley 0-32,3, 4. Wout Jan van der Schans (Ned) Olympic Treffer 0- 32,5, 5. Malcolm Pyrah (GBr) Diamond See ker 0-33,0, 6. Markus Fuchs (Zwi) Puschkin HI 3-42,8,7. Michael Whitaker (GBr) Spot On 4-36,3, 8. Henk Hulzebos (Oos) Meteoor B 8- 35,3- Olympic DEN HAAG (ANP) - Voor de tweede keer binnen één maand is één bezoeker van de paardenkoersen er in ge slaagd honderd duizend gulden in het W-5 Spel te win nen. Niet door te wedden, maar 'door te weten', zoals de vijftiger, die zijn identiteit liever niet prijsgeeft, meedeelde. De winnaar speelde overigens niet slechts één kans van vijftig cent, hij in vesteerde bijna driehonderd gulden. De W-5 speler houdt van de paarden die op de Nederlandse banen verschijnen alle gegevens nauwgezet bij. Een heidens karwei, dat toch goed betaald blijkt te worden. Als enige win naar had de man op basis van de inleg slechts recht op niet veel meer dan vijftigduizend gulden. Ladbroke, de Engelse exploi tant van de totalisator, betaalt om propagandaredenen, sinds november van het vorige jaar tijdelijk een ton uit als er slechts één winnaar blijkt te zijn. Dat gebeurde sindsdien vijf keer, waarvan driemaal in de afgelopen maand. Een dure herfst dus voor de totalisator. Woordvoerder Fred Erdtsiech van Ladbroke acht het echter onwaarschijnlijk dat op korte termijn een punt achter de actie zal worden gezet NIEUWSOVERZICHT DEN HAAG (ANP) - De Nederlandse Ski Vereniging zit plotse ling zonder voorzitter. Tijdens de algemene ledenvergadering, die zaterdag in Den Haag werd gehouden, stelde de heer Gme- lich-Meyling, die aan de beurt was om periodiek af te treden, zich na een escalerende discussie met de bestuursleden van de kringen Den Haag en Rijnmond niet meer herkiesbaar. Bij de discussie over de gang van zaken rond de Stichting Ski- Internaat in Papendal werd de integriteit van de voorzitter, in het dagelijks leven burgemeester van Den Helder, in twijfel getrokken. Daarop besloot de heer Gmelich-Meyling de verga dering te schorsen en zijn medebestuursleden op de hoogte te brengen van zijn besluit de voorzittershamer neer te leggen. BELGRADO (ANP)-Jan Timman heeft zich in de laatste ronde van het schaaktoernooi van Belgrado de eindoverwinning la ten ontglippen. De Nederlander speelde zaterdag in de elfde partij remise te gen de Joegoslaaf Petar Popovic. Timmans concurrent, Popo- vics landgenoot Lo'ubomir Ljubojevic, won van de IJslander Johan Hjartarsson. In de eindstand heeft Ljubojevic acht pun ten, een halve meer dan Timman, die tweede is geworden voor de Rus Beljavski (zeven punten). Uitdagen afgebroken partijen: Aleksander Beljavski (Sov)-Predrag Nikolic (Joe) 1-0, Viktor Kortsjnoi (Zwi)-Petar Popovic (Joe) 14-14, Ni- gel Short (GBr)-L)ubomir Ljubojevic (Joe) 14-14, Valeri Salov (Sov)- Svetozar Gligoric (Joe) 0-1, Slavoljub Marjanovic (Joe)-Beljavski 0-1, Kortsjnoi-Bozidar Ivanovic (Joe) 14 -14 Uitdagen elfde ronde: Valeri Salov (Sov)-Aleksander Beljavski (Sov) 14-14, Nigel Short (GBr)- Slavoljub Matjanovic (Joe) 0-1, Bozidar Iva novic (Joe)-Svetozar Gligoric (Joe) 14-14, Johan Hjartarsson (IJsl)- Ljubomir Ljubojevic (Joe) 0-1, Petar Popovic (Joe)-Jan Timman (Ned) 14 -14Predrag Nikolic (Joe)- Viktor Kortsjnoi (Zwi) 1-0. Eindstand: 1. Ljubojevic 8 punten, 2. Timman 714, 3. Beljavski 7, 4. Kortsjnoi, Popovic en Nikolic 6,7. Short, Ivanovic en Hjartarsson 5,10. Salov en Gligoric 41412. Marjanovic 114 EINDHOVEN (ANP) - Wageningen-speler Ton Krommendijk gaat niet naar PSV. De medische staf van de Eindhovense ere divisieclub heeft hem vrijdag weliswaar niet afgekeurd, maar lichamelijk toch niet goed genoeg bevonden om hem een con tract aan te bieden. De veelbelovende eerste-divisiespeler, die last heeft van een knie-blessure, revalideerde de afgelopen twee maanden bij PSV, waar hij de training volgde. Afgespro ken was, dat hij bij volledig herstel een contract zou krijgen. De medische commissie van PSV achtte dat niet het geval. Krommendijk gaat nu terug naar FC Wageningen. LONDEN (AFP) - De Pakistaanse squashploeg heeft zaterdag de wereldtitel voor landenteams geprolongeerd. In de finale in Londen versloegen de Pakistani Nieuw-Zeeland met 3-0. Uitslagen: finale: Pakistan - Nieuw-Zeeland 3-0, Jahangir Khan- Stuart Davenport 9-5,9-1,9-0, Jansher Khan-Ross Norman 2-9,9-0,8- 10,9-0,9-6, Umar Hayat Khan-Steve Cunningham 9-5,9-2,9-6; om de derde plaats: Engeland - Australië 2-1; om de negende plaats: Schot land - Nederland 3-0. MÜNCHEN (ANP) - De Europese Voetbal Unie heeft be sloten de indeling voor de strijd om het Europees kam pioenschap 1988 sterk te sturen. Uitslag pulssancespringen (muur op 249 me ter): na tweede barrage: 1. Ludger Beerbaum (WDi) Condor, Nick Skelton (GBr) Le Mexico en Franke Sloothaak (WDI) Fleur allen 0 s trefpunten, 4. Royne Zetterman (Zwe) Hun ters Moon en Frederic Cottier (Fra) King Taha beiden 4 strafpunten, 6. Michael Whi taker (GBr) Warrenpolnt opgegeven; na eer ste barrage: 7. Wout Jan van der Schans (Ned) Componist S en Marcel Dufour (Ned) Top Secret beiden 4, 9. Robert Smith (GBr) Merriemandus gediskwalificeerd. Internationaal springconcours, tabel A, 1,40 meter, op tijd: 1. Franke Sloothaak (WDI) Fleur 0-39,33, 2. John Whitaker (GBr) San Salvador 0-39,54, 3. Bert Romp (Ned) River Rock 0-39,79,4. Dirk Hafemeister (WDI) The Freak 0-40,83,5. Thomas Fuchs (Zwi) Diners 0-40,89,6. Evelyne Blaton (Bel) Wiifried 0- 41,05, 7. Robert Smith (GBr) Merriemandus 0-41,97,8. Willy van der Ham (Ned) Pythago ras Z 0-42,05,9. Dion van Groesen (Ned) Expo Graphic 0-42,48, 10. Stanny van Paesschen (Bel) Unique 0-42,58. Uitalag Grote Prijs van Amsterdam, inter nationaal springconcours, tabel A, 1,60 me ter: na twee barrages: X. Pierre Durand (Fra) Jappeloup 0-29,75, 2. Wout Jan van der Schans (Ned) Olympic Treffer 0-29,95, 3. Malcolm Pyrah (GBr) Anglezarke 0-30,82, 4. Nick Skelton (GBr) J. Nick opgegeven; na eerste barrage: 5. ex aequo Willy van der Ham (Ned) Night Fever Z, Michael Whitaker (GBr) Warrenpoint, Rob Ehrens (Ned) Sunrise, N Behalve het organiserende land West-Duitsland zullen nog drie ploegen voor de loting een vaste plaats toebedeeld krijgen. Die posities zijn voor behouden aan de drie landen, die over de plaatsingstoer- nooien voor het wereldkam pioenschap 1986 en het EK 1988 het beste gemiddelde behaald hebben. Oorspronkelijk was Euro pees kampioen Frankrijk voor zien als groepsaanvoerder van het tweede viertal, de West duitsers zijn als eerste ge plaatst in groep 1. Doordat Frankrijk de eindronde niet haalde werd voor de andere oplossing gekozen. In het klas sement over de twee plaat- singstoernooien bezet Engeland op dit moment de eerste positie voor Italië, Nederland en Span je. Haalt Engeland het eind- toernooi in West-Duitsland en wijzigt de ranglijst zich niet in grijpend, dan worden de Engel sen dus aanvoerder van de tweede groep, die zijn drie wedstrijden achtereenvolgens speelt in Stuttgart, Düsseldorf en Frankfort. De nummer twee van de ranglijst komt bij West-Duits- land in de groep en nummer drie bij de Engelsen. Waarbij de als sterkst ingeschatte lan den elkaar pas in de laatste groepswedstrijd ontmoeten. De vier overblijvende landen zul len via het lot over de twee groepen verdeeld worden. De indeling voor de eindronde van het toernooi om het Europese kampioenschap vindt op 12 ja nuari plaats in het Düsseldor- fer congrescentrum. PARIJS (AFP) - Michiel Schapers heeft zich zondag ge kwalificeerd voor het met 820.000 dollar gedoteerde ten nistoernooi in Parijs dat maandag begint. Marcel Dufour (Ned) Olympic Simply Magic, Evelyne Blaton (Bel) "Tifia - 14 s trefpunten, I (Ned) Renville 'L 13. Frederic Cottier (Fra) Aspro Jo, Wiljan Laarakkers (Ned) Olympic Up to Date en Franke Sloothaak (WDI) Al- wln's Ass alien 4 strafpunten, 12. Bert Romp Flambeau C en Patrice Delaveau (Fra) bei den 8, 15. Emile Hendrix (Ned) Decision en Henk Huizeboa (Oos) Meteoor B beiden 12. De stand In het wereldbekerklassement na twee wedstrijden (Helsinki en Amsterdam) is: 1. Wout Jan van der Schans (Ned) 32, 2. Rob Ehrens (Ned) 22, 3 Liz Edgar (GBr) en Pierre Durand (Fra) beiden 20,5. Lena Nils- son (Zwe) 17, 6. Malcolm Pyrah (GBr) 15, 7. Nick Skelton (GBr) 13,8. Jean-Pierre Panetti (Zwi) 12, 9. Eric Wauters (Bel) 11, 10. David Broome (GBr) 10, 11. Eric van der Vleuten (Ned), Willy van der Ham (Ned), Michael Whitaker (GBr), Evelyne Blaton (Bel), Mar cel Dufour (Ned), Wiljan Laarakkers (Ned) en Franke Sloothaak (WDI) allen 9. De Nederlander versloeg in de derde ronde van de kwalifica ties de Fransman Paul-An- toine Torre eenvoudig in twee sets; 6-1,6-3. De andere drie spelers uit de voorronden die het hoofd schema haalden zijn de Israë liër Gilad Bloom, de Sovjet Aleksander Volkov en de Ira niër Mansour Bahrami. De Westduitse Steffi Graf heeft zondag overeenkomstig de verwachtingen het interna tionale tennistoernooi in Zü rieh gewonnen. De als eerste getipte Graf zegevierde in de finale over Hana Mandlikova uit Tsj echoslowakij e6-2,6-2. Uitslagen halve finales: Steffi Graf (WDl)-Manuela Maleeva (Bul) 6-4, 6-7 (6-8), 6-1, Hana Mandlikova (Tsj)-Nathlaie Tau- ziat (Fra) 6-1,3-6,6-3 finale: Steffi Graf (Wdl)-Hana Mandlikova (Tsj) 6-2,6-2. Eliot Teltscher heeft zondag het Grand-Prix tennistoernooi van Hongkong gewonnen. In de finale versloeg de als derde ge plaatste Amerikaan in vijf sets de Australiër John Fitzgerald; 6-7,3-6,6-1,6-2,7-5. Uitslagen: halve finales: John Fitzgerald (Aus) - Jeremy Bates (GBr) 6-3,6-4, Eliot Teltscher (VSt) - Darren Cahill (Aus) 7-5,6-0. finale: Eliot Teltscher (VSt)-John Fitzgerald (Aus) 6-7,3-6,6-1,6-2,7- 5. Dameu toernooi van Indianapolis Uitslagen kwartfinales: Halle Cioffi (VSt)-Barbara Potter (VSt) 5-7, 5-2 Potter geeft op wegens ziekte, Lejla Meski (Sov)-Terry Phelps (VSt) 6-2, 6-4, Anne Smith (VSt)-EUy Hakami (VSt) 6-4, 6-0, Hu Na (Chi)- Gretchen Magers (VSt) 6-1, 6-2; halve finales: Halle Cioffi (VSt)-Lejla Meski (Sov) 5-7, 6-0, 6-4, Anne Smith (VSt)-Hu Na (Chi) 0-6,6-2,6-4;

de Stem | 1987 | | pagina 11