.ogistiek 'Ministerie wilde geen controle op bouwkosten' riiNAiNuttL BEKEKEN 1 Beleggers likken wonden ir stations m/v lLBRAITH OVER 'LAATSTE HOOFDSTUK' REGERING REAGAN 'n Concordia-hypotheek maakt uw maandlasten lager! concordia heeft meer voor u over ECONOMIE NIEUWSOVERZICHT Photofinishing uit verlies VNU breidt belang in de VS uit Philips handhaaft verwachtingen il - zenden aan: N.V. PZEM, ganisatie, antwoordnummer 205, fiergie-maatschappij rgie-maatschappij ;CHIEDENIS heeft er een handje van zich te ialen voor zover het financiële zaken betreft, ij ze van een soort gecompliceerde dommig- In de maanden en jaren voorafgaand aan de beurskrach van 1929 ging een groot aantal jen en instellingen alleen maar geld beleg- omdat de aandelen zo'n hoge vlucht namén waren allemaal van plan hun hielen te lich- H'oordat de markt in elkaar zou klappen. Die le situatie heeft zich de afgelopen maanden gedaan. Zeepbel Monetarisme üiaal |ereen rijk I profiteren van de wonde- |van de effectenbeurs. Voor Dogma's HEAO-SCRIPTIE VAN THOOLSE BEKROOND ACCENT ONDERHOUDSSERVICE B.V. ISCH HOOFD BEDRIJFSBUREAU m| DSSERVICE B-V' Pak de telefoon, met uw welnemen. En bel de Concord ia-adviseur bij u in de buurt of de hypotheekafdeling van Concordia: 030-330660. Tel dan uit hoeveel minder rente u hoeft te betalen. Hoe laag de afsluitkosten zijn en hoe hoog de belastingaftrek. Want zo'n Concordia-hypotheek op basis van levensverzekering is ook fiscaal heel aantrekke lijk. Dus bent u bij zéér lage Qëtto maandlasten met een Concordia-hypotheek veilig en voordelig onder dak, Vergelijk dat maar eens met wat anderen u te bieden hebben en u zult zien: bij Concordia... daar begrijpen ze precies wat u bedoelt! Door Louis van de Geijn „OCH MENEER, de wereld wil toch bedrogen worden?" De tachtigjarige heer die dit opmerkt, zit wat achteraf naar een tafereel te kijken op de Beleggersmarkt die giste ren en vandaag in de RAI in Amsterdam wordt gehouden. Een opgeschoten jongen in hemdsmouwen ontvouwt als een volleerd standwerker het voor zijn kraam verzamelde publiek in in de geheimen van de 'Elliot wave' en andere verworvenheden van de tech nische analyse van beurs koersen. Hij wijst op de com putergrafiek achter zich: „Ziet u die fraaie driehoek aan het einde van deze up trend?" „Eén ding moet ik hem na geven", zegt de verstokte be legger op de achtergrond. „Die man heeft een goeie bab bel." Hijzelf is er niet van on der de indruk. Hij was net van school toen precies 58 jaar geleden de grote beurs krach van Wall Street zich voordeed. „Mijn ouders wa ren heel actieve beleggers, maar aan mij ging die ge beurtenis toch grotendeels voorbij. Later heb ik de effec ten van mijn vader geërfd. Ja, ik geloof dat ik er dezer dagen behoorlijk ben doorgezeild. Ik heb niet verkocht. Dat was ook het advies van mijn com missionair. En nu hoop ik maar dat die jongens gelijk hebben dat het allemaal over zal gaan." Twee weken na de histori sche val van Wall Street, ge volgd door een heuse finan- ci"ele wereldcrisis, zijn beleg gers uit het hele land naar hun Dag van het Aandeel ge togen. Ze komen hun wonden likken en argumenten zoeken om hun hoop op herstel te voeden. Die bijeenkomst is de afge lopen jaren een toogdag ge worden van tevreden beleg gers. Vorig j aar werd voor het eerst ook een Beleggersmarkt aan dit evenement vastge knoopt. Daar kunnen beleg gers en andere belangstellen den een keus maken uit de tientallen advies- en bemid delingsbureaus die de laatste jaren als paddestoelen uit de grondzijn geschoten. Meestal hebben ze een snel beeldmerk met een grafiek die in de on eindige hoogte wijst. De piep jonge heertjes en dametjes van deze firma's in geluk en wijsheid wijzen de voorbij schuifelende belegger achter hun beeldscherm hoe ze het hadden moeten doen. Een groot deel van het pu bliek op deze Dag bestaat uit leden van de inmiddels bijna zeshonderd beleggings-stu- dieclubs. Veel dames, die blijkbaar toch ook nog kans hebben gezien een deel van hun vermogen in goud en ju welen te beleggen. Deze studieclubs laten zich door een krach meer of min der niet uit het veld slaan. De Nederlandse Centrale Ver eniging van Beleggingsstu dieclubs heeft sinds het begin van de jongste beurzencrisis zelfs zeven nieuwe clubs in geschreven. Vroeger waren dat veelal damesclubs, zegt een me vrouw van de NCVB. Maar de laatste jaren zijn er steeds meer mannenclubs opgericht en ook studenten kiezen deze weg naar effectenbezit. Het gaat meestal niet om de knik kers maar om het spel, hoe wel het er op lijkt dat man nen de neiging hebben heel wat meer in te zetten dan vrouwen. De Beleggersmarkt wordt bevolkt door rijpe en groene aandeelhouders. Tot de eerste categorie hoort de Tilbuger H. Th. Rademaker (53). Met elke ondernemer van enige betekenis in Nederland heeft hij, als trouw en kritisch be zoeker van aandeelhouders vergaderingen, wel eens de degens gekruist. Hij heeft zijn steentje bijgedragen aan hét gedruis waarmee roemruchte ondernemingen als Ogem, RSV en Tilburgsche Hypo theekbank ten onder zijn ge gaan. Rademaker: „Er is in Ne derland een groepje van een driehonderd mannen en vrouwen die regelmatig naar de aandeelhoudersvergade ringen komen. Die het naadje van de kous willen weten. Maar ik heb de laatste jaren een heleboel mensen zien bin nenkomen die nog nooit goed een jaarverslag hebben gele zen. Beleggers die uit waren op koerswinst. Dividend? Daar gaven ze niks om. Daar moet je toch maar belasting overbetalen." Ronald Bos (20) is student en heeft het geld dat hij thuis in de zaak van zijn vader ver dient, in aandelen gestoken. Hij heeft de afgelopen twee weken ongeveer vijftienhon derd gulden verspeeld. „Maar ik vind het nog steeds leuk. Jammer dat ik verloren heb, ja. Maar het zal toch ook wel weer een keer beter gaan?" Wat zou Ronald gedaan heb ben met vijftienhonderd gul den in het handje? Naar de Canarische Eilanden mis schien, of een stereotoren? „Nee hoor, ik zou er toch weer aandelen voor hebben ge kocht." Een middelbare heer zet zijn twee tassen vol brochu res even neer. „De eerste vijf tig jaar zie ik het niet meer zitten. Het valt te hopen dat we geen Derde Wereldoorlog krijgen." De bemoedigende woorden van president Duisenberg van De Nederlandsche Bank („de bodem is in zicht") kan dit sombere heerschap niet opvrolijken. „Wat had u dan gedacht? Wat zou zo'n man anders moeten zeggen?" De oude rot Rademaker kent de betrekkelijkheid van de beurs. „De afgelopen jaren was het advies voor beleggers zo ongeveer: gooi er maar met pijltjes naar, alles is goed. En nu? Nu is alles slecht." STEENBERGEN - Photofinishing Holding International BV uit Steenbergen, moeder van onder meer het grote fotolabora torium Bac Color, is vorig jaar uit de rode cijfers gekomen. Het bedrijf maakte over 1986 een kleine winst van vijf ton tegen een verlies in '85 van 1,8 miljoen. Photofinishing richt steeds meer op het buitenland. In België, West-Duitsland en Frankrijk boekten werkmaatschappijen een omzetstijging van zes procent. „De fotomarkt in Nederland groeit niet", zo schrijft de directie in haar jaarverslag. Totaal maakte Photofinishing vorig jaar een omzet van 86 miljoen, waarvan 70 miljoen in Nederland en 16 miljoen in het buitenland. De omzet daalde ten opzichte van 1985 met zes miljoen als gevolg van de verkoop van Fotrans en Fifo Beeld en Geluid. Deze bedrijven pasten niet meer in de activiteiten van het concern. Daardoor nam het aantal werknemers met zestig af naar 828 mensen bij de zeven dochters. Naast de buiten landse vestigingen en Steenbergen heeft Photofinishing ook bedrijven in Ede en Rijswijk. HAARLEM (ANP) - Het uitgeversconcern VNU heeft zijn be lang in de Amerikaanse Physicians World Communications PWC uitgebreid van ruim 44 tot 100 procent, zo heeft het con cern bekendgemaakt. VNU verwierf in 1983 een aanzienlijk minderheidsbelang in PWC. PWC geeft vijf medische tijdschrijften uit en houdt zich via dochters verder bezig met conferenties over nieuwe medi camenten en studies op het gebied van klinische research. EINDHOVEN (ANP) - De ernstige verstoring van het beurskli- maat dwingt Philips niet tot het herzien van de verwachting voor haar omzet in 1987. Zij denkt dan ook dat het volume van de omzet ongeveer even sterk zal toenemen als vorig jaar; de groei bedroeg toen 6 procent. Dat heeft het elektroniconcern vrijdag meegedeeld in de toelichting op de resultaten over het derde kwartaal. Philips denkt dus aan verdere verbetering van de nettowinst. Vorig jaar steeg de nettowinst van f 919 miljoen tot f 1015 mil joen. In het derde kwartaal is de nettowinst gestegen van 127 miljoen in 1986 tot 134 miljoen dit jaar en in de eerste negen maanden van 479 miljoen tot f 554 miljoen. Het bedrijfsresultaat daalde in het derde kwartaal van 624 miljoen tot 580 miljoen en steeg in de eerste drie kwartalen van het jaar van 2,03 miljard tot f 2,11 miljard. Philips had eind september 340.700 mensen in dienst tegen 349.600 een jaar eerder. Het aantal werknemers in Nederland verminderde van 71.300 tot 70.100. Op dinsdag 8 december neemt het bestuur van Philips een be- sissing over de uitkering van een interimdividend over 1987. j x xJiTi mi iiiviui/ uwiiuiiiil i-n i L.I iL/nu UI Ul\ I UULn ICO/ ■Maatschappij (PZEM) verzorgt \eeiand. Het bedrijf telt ruim 165.000 afnemers. hiecentrale en een (onlangs pntrale. 'erzorgen de verwerving van eie bedrijf en het beheer en een aantal magazijnen - ver- islagen. Voor de sturing en de It gezocht naar een ervaren gerekend worden het ontwikke- eid, de optimalisatie van het dbeheer en het adviseren van teden. In de organisatie wordt age verwacht in de ontwikkeling een meer marktgerichte en ageleiding te verzorgen van de Ijikoopinformatiesysteem. orteert aan de bedrijfsdirecteur lutie, waarin de desbetreffende plaatst. laagt om een opleiding op HTS- een manager met als achter- rotechniek of een soortgelijke i inkoop en/of logistiek zijn nood- Daarnaast worden hoge eisen ommerciöle én communicatieve tie kan worden verkregen bij de lirecteur Transport en Distributie, akt deel uit van de selectie- ergie-Maatschappij (PZEM) ver- \te provincie Zeeland. Het bedrijf dient zo'n 165.000 afnemers. ntrale en een kolengestookte Stations op ons hoofdkantoor in onder meer zal worden betrokken <r nieuwe hoogspanningsstations stations; in van deze projecten; chaf van stationsapparatuur; behoeve van hoogspannings- itudeerrichting energietechniek, hnieken en automatisering is i de storingswachtdienst voor het zal deel uitmaken van de selectie gel - zenden aan: sbeheer en Organisatie, Middelburg. eurskrach was te voorzien |.K. Galbraith Niemand geloofde daar sterker in dan die jonge mensen zelf. Net als in oktober 1929, ontdek ten we in oktober 1987 hoe de mensen gegrepen waren door de mythologie van de markt. We kunnen alleen maar gissen wat er nu verder gaat gebeuren en volgens mij is de zeepbel, vooral waar het de wat zwak kere bedrijven aangaat, al uit eengespat. Ondanks het be perkte herstel na de krach van maandag zal er geen triomfan telijke terugtocht zijn van de kleinere bedrijven die zozeer de oogappeltjes van de kapita listische speculanten waren. Zodra dit probleem zichzelf heeft opgelost, zal het gevaar van een nieuwe krach voorlo pig van de baan zijn. Het fi nanciële geheugen reikt tot on geveer tien jaar. Dat is zo'n beetje de tijd die verstrijkt tus sen de ene episode van hoog staande domheid en de volgen de. Dat betekent dat we ons de komende tien jaar .niet druk hoeven te maken. Voor de ramp op Wall Street kan hoofdzakelijk de regering Reagan verantwoordelijk ge steld worden en twee grote vernieuwingen zijn hieraan medeschuldig. Allereerst koes terde men het merkwaardige idee dat forse belastingverla gingen een stijging van de lo nen tot gevolg zouden hebben. Dit leidde tot een ongeëve naard tekort van de openbare begroting en speelde een flink deel van het speculatieve geld in de handen van de mensen die dat geld zelf in de markt gestopt hadden. De tweede bij drage van de regering Reagan aan de krach was het experi ment met monetarisme -geba seerd op de ideeën van mijn goede vriend professor Milton Friedman. De toevlucht tot het moneta risme begin jaren tachtig had hoge rentepercentages tot ge volg, alsmede een zeer hoge dollar op de valutamarkt en gesubsidieerde importen van uit Japan, Korea en andere landen. Het uiteindelijke resul taat hiervan was het doorlo pend hoge handelstekort. Dat leurtenis geeft geen uit loken beeld van hoe de ikaanse of de wereld-eco- Lich zou kunnen ontwik- iDe belangrijkste factor tverband was hebzucht, ■plotseling oversloeg in - en dat was het einde Ie speculatieve euforie. De van de mensen en in- igen had de aandelen- ken hoog opgedreven en de jeling was er op het hoogte- Jsnel uit te stappen; maar igst sloeg toe zodra de it begon in te zakken. fc jaren twintig waren er «en die meenden zo ge il te zijn dat zij alle finan- Ikwesties volledig beheer- En er waren nieuwe fi- i middelen die als bui- wone wondermiddelen iel rijk te worden te boek Pen: de grote beleggings- i en de grote houdster- Jlschappij-piramides in ^lijnen en openbare voor- igen. wrzitter van de Democra- nationale commissie geschiedenis toen hij lartikel schreef waarin hij Baarde dat iedereen rijk poeten zijn. Hij stelde voor Jspeciaal beleggingsfonds te J. K. Galbraith (links) donderdag tijdens de hoorzitting van de bankcommissie. een relatief kleine deelnemer nië, die van deze structuur af aan het internationale han- wilden in hun streven naar een [ren waarin de burgers hun issen konden investeren die manier zouden kun- en die nu terugkijkt op mode is het wel duidelijk e waanzin ten top was. afgelopen paar jaar heb- we kunnen zien hoe dat- 1de fenomeen zich herhaal- Mensen gingen en masse fggen vanwege de stijgende pelenkoersen en vóórdat weer zouden inzakken ien ze alles weer verkocht ien. Zo hebben we de rage ide overnames en de aanko- fgehad. dan was er nog die jonge leratie van beursspeculan- |van wie de meesten bij de effectenmakelaars zaten die veel gevoelige geesten overtuigden dat zij de we talenten waren waar II Street om zat te springen. had een heel bijzonder effect vorige week, omdat de dollars die de Japanners en anderen verdienden, of in ieder geval een flink deel daarvan, waren geïnvesteerd in Amerikaanse fondsen en dientengevolge aan een dubbele onzekerheid bloot stonden; allereerst wat de beurs zou gaan doen en ten tweede hoe de dollar zich zou gaan gedragen. De derde verantwoordelijk heid van de regering, afgezien van de overtuiging dat God een Republikein is en dat er daar door niets te vrezen is, diende zich aan na het commentaar van James Baker, de minister van Financiën, dat de dollar misschien nog wel verder zou mogen zakken. Zoals te ver wachten was, werden de Ja panners en de andere beleggers nog onzekerder en hierop volgde een toenemende liqui datie van aandelenportefeuil- les. En de grote vraag is dan: wat zullen de verdere effecten nog zijn? Ik zou een negatieve in vloed op de huizenmarkt ver wachten, een negatieve invloed op de koopkracht voor luxe consumptiegoederen, een enigszins negatief effect op de investeringen en een nevenef fect op de werkgelegenheid. Als we hier in de Verenigde Staten een recessie krijgen, dan zal het wereldwijde effect di recter en groter zijn dan in de jaren dertig. Amerika was toen delsspel, terwijl het nu een veel grotere component is. Zelf denk ik echter niet dat we net zoiets vernietigends te zien krijgen als toen na 1929. In alle wereldeconomieën, inclusief de Verenigde Staten, heeft de staat nu een eigen ver antwoordelijkheid de werkge legenheid op peil te houden en het niveau van produktie en economische groei hoog te hou den. Bovendien hebben de mo derne welvaartsstaten een flink aantal beveiligingen in hun systeem ingebouwd. Er zijn wel mensen geweest, in nauwe relatie tot zowel de regering van de Verenigde Sta ten als die van Groot-Brittan- vrije-markt economie. Ik ge loof dat we blij mogen zijn dat zij geen succes hadden. Nu moeten we proberen af te komen van de dogma's van de regering Reagan en met name het idee dat praten de plaats zal gaan innemen van daden en dat God altijd elke conserva tieve regering zal beschermen. Ik ben van mening dat we nu wel het laatste hoofdstuk van het boek over de economische politiek van Reagan hebben geschreven. Dit zal waar schijnlijk een nadelig effect hebben op de Republikeinse kansen en de vooruitzichten - FOTO ARCHIEF DE STEM van de Democraten aanzienlijk verbeteren. Na de krach van 1929 kwam er pas weer in 1953 een Republikeinse president en ik verwacht dat de regering Reagan en het beleid van Rea gan, of het gebrek daaraan, de komende maanden aansprake lijk gesteld wordt voor wat er gebeurd is. Robert Dole, één van de mededingers voor het presidentschap, is al op een overduidelijke manier bezig zich te distantiëren van Rea gan. De combinatie van de Iran- contra kwestie, de rampspoed in de Golf -en nu dit: dat is het laatste hoofdstuk van het boek over Reagan. (Copyright The Sunday Times /De Stem) (ADVERTENTIE) neemt het totale schoonmaak- en ne op de plaats waar mensen werken een nde vraag naar op dit gebied professioneel j panisatie, onderdeel uitmakend van een Derhalve zoeken wij ter versterking van beleidsplannen en werkprogramma's gementteam vaststellen van richtlijnen t- L iliteitscontrole, opleidings- en trainings? i opafdeling opstellen en toetsen van ïg van de rayon-, en object-administratia rs/sters en objectbeheerders/sters. naris wordt verwacht, dat hij/zij in "JJjLd I in tussen de directie en het leidingg®^. tend gevoel moeten hebben voor plan I tudingen. tappen vaardigheden n organisatorisch gebied O. niveau ar. e kan rekenen op een boeiende functi® ollicitatiebrief met curriculum vitae z«n<fefl - 87 3»JÖÉ«. Aan CONCORDIA HYPOTHEKEN, Antwoord nummer 2102, 3500 VE Utrecht, tel. 030-330660. Ik wil graag de brochure ontvangen over hypotheken van Concordia, Naam: Straat: Postcode/Plaats: Verzekeringe a I 8 0 jaar! Door Willem Reijn BREDA - Met verwonde ring volgt de Thoolse Lianne Suurland (21) de parlementaire enquête over de fraude met bouwsubsi- dies. „Ze wisten dat er geen controle was op de bouw kosten en op de kwaliteit van de opgeleverde wonin gen. Ik heb het zelf in stuk ken van het ministerie gele zen: er wordt geen toetsing uitgevoerd, de bouwstroom is belangrijker. Dat wisten de beleggers ook. Dat lokt toch fraude uit!" Lianne Suurland studeerde in mei af aan de HEAO in Breda op een scriptie met de lange naam 'Analyse van de gevolgen van de invoering van het dyna misch kostprijssysteem'. Het gedegen werk is minder saai en langdradig dan de titel doet vermoeden en de subsidies op de gesubsidieerde woning bouw staan volop in de belang stelling. Vorige week ontving ze de tweede prijs van de Orga nisatie Spaarbankprijzen, die jaarlijks de drie beste afstu deerscripties van HEAO-stu- denten in Nederland beloont. De jury prees Lianne Suurland, die inmiddels werkt bij Acma, een onderdeel van het accoun tantsbureau Moret Limperg, met de vaststelling: „Zij for muleert helder en haar conclu sies hebben een hoge actuali teitswaarde". De scriptie behandelt de ge volgen van de verandering in de berekening van de stich- tingskosten van woningbouw. Minister Gruijters voerde in 1975 een nieuwe berekening door om de kosten van de sub sidies op woningbouw binnen de perken te houden en beter in de tijd te spreiden, doelmatiger te subsidiëren en een einde te maken aan de grootscheepse speculaties met woningen. Dat er ongeveer alles schortte aan de regeling èn aan de uitvoe ring ervan, blijkt dagelijks in de Eerste Kamer waar de par lementaire enquête-commissie De Vries van ambtenaren, poli tici en beleggers met horten en stoten steeds meer te horen krijgt over het sjoemelen met gemeenschapsgelden. De actualiteitswaarde van de sciptie is min of meer toeval. „Ik liep stage bij het VB ac- Lianne Suurland - FOTODESTEM/DICKDEBOER countantskantoor van de Ver eniging van Nederlandse Ge meenten en daarbij had ik te maken met de controle op wo ningbouwcorporaties. Ik was al met mijn scriptie bezig toen de bouwfraude-affaire begon". Van de doelstellingen die het Rijk bij de nieuwe subsidiere gelingen had, is maar weinig terecht gekomen, concludeert Lianne Suurland. Zij vergeleek het systeem van dynamische kostprijsberekening met dat van de traditionele kostprijs berekening. Populair vertaald wordt in het eerste geval de te lage huur gecompenseerd door overheidssubsidies, die net zo lang doorgaan als de huur te laag blijft, terwijl bij het oude systeem altijd een subsidie werd gegeven die per jaar min der werd. Natuurlijk was het vanaf 1975 de bedoeling dat door een stijging van de huur, de tekor ten kleiner zouden worden en dat later het geld weer zou worden teruggegeven aan het Rijk. Maar, zo constateert Lianne Suurland, in praktijk duurde dat erg lang, omdat de huurverhogingen de inflatie - om politieke redenen - niet eens bijhielden. Zij loopt de doelstellingen nog eens af: De doelmatigheid van de subsidie is inderdaad verbe terd. De betere spreiding van de subsidies in de tijd is welis waar bereikt, maar om boek houdkundige redenen wordt er later minder rente en aflossing over de woningen betaald. Per saldo helpt het systeem daar door niet. Het Rijk heeft op sommige terreinen wel wat gewonnen, maar anderzijds meer geld uit gegeven aan woningen van wo ningbouwverenigingen. Het tegengaan van specula tiewinsten door beleggers is ge lukt. Maar de consequentie is geweest dat beleggers vrijwel een bouwstop afkondigden. De subsidie moest worden ver hoogd van 6 naar 6,5 procent (dus bijna tien procent subsidie méér) en is het financiële voor deel van het nieuwe systeem voor een fors deel verloren ge gaan. Lianne Suurland wijst op de grote problemen die de inge wikkelde kostenberekening de woningbouwverenigingen heeft opgeleverd. Door het schrijven op de lat (tekorten werd gewoon op de waarde van de huizen bijgeschreven) klop ten de balansen feitelijk niet meer. Het resultaat van de regeling van 1975 zal zijn, zo vreest Lianne Suurland, dat het Rijk in de toekomst nog gepeperde rekeningen op het bord krijgt. De subsidies op de oude wonin gen zullen alleen maar toe- in plaats van afnemen. Andere uitgaven die de minister van Volkshuisvesting, Ruimtelijke Ordening en Milieu noodzake lijk acht, kunnen onmogelijk worden, omdat al het geld aan woningbouwsubsidies opgaat. Het systeem van 1975 moet dus op de helling, zo vindt de onderzoekster. Alhoewel op het eerste gezicht lijkt dat aan de doelstellingen is voldaan, blij ken neveneffecten zo schade lijk, dat het nut van de alterna tieve kostenberekening zeer dubieus is. Volgens Lianne Suurland wegen de voordelen niet tegen de nadelen op. Het eenvoudige oude systeem, waarin beleggers bij duurdere woningen minder subsidie kre gen, kan beter terugkeren. Wel moeten speciale regelingen te gen speculatiewinsten van de beleggers worden ingevoerd en voor het terugbetalen van on bedoelde winsten. „De overheid heeft steeds twee, drie of vier jaar vooruit gekeken", zegt Lianne Suur land. Kortzichtig, zo beaamt ze: „Dat is een grote fout als je re gelingen ontwerpt die de subsi dies voor de komende vijftig vastleggen".

de Stem | 1987 | | pagina 7