Verbod op gesjoemel met persoonlijke gegevens Van Dijk slankt vooral informatie af 'HERV1 Anatoli Ignatjevitsj Pristavkin: vleesgeworden glasnost even. UITBLAZEN Wijs Eilieve waarom NIEUWE WET MOET PRIVACY IN REGISTERS GAAN BESCHERMEN Kabinet ge< geld opspoj sociale frau bij gemeen WIM KOCK -DESTEM- DESTEM DEN HAAG - Al arbeidstijd met z dat in 1990 een 50.000 mensen op. De 70-jarige revolutie ujoj oirLiivi nori i Lnunuuu Lh. i chumü o i ui\i UDtti i»ö/ f f ET Queen's Hotel te I-! Hastings heeft een nieuw verfje gekre gen op de naar zee gekeer de, Victoriaanse voorge vel. Aan de zijgevels is nog te zien hoe hard dat nodig was. Binnen heerst 'een rommelige sfeer. De lobby maakt een wat uitgewoonde in druk, al kun je nog goed zien dat het Queen's ooit een eerste klas hotel moet zijn geweest. De rommel heeft twee oorza ken, legt de manager uit. Men is bezig met een verbouwings- en renovatieprogramma om het inderdaad nogal afgezakte ho tel op drie-sten-en-niveau te brengen. Bovendien is tijdens de storm, een week tevoren, een schoorsteen door het dak naar binnengevallen, dwars door en kele slaapkamers heen. Daarbij is helaas een van de gasten om gekomen. Later zien we in een container, die tegen de zijgevel onder een stortkoker staat, een matras uit het puin steken. De koffie die er geschonken wordt is verrassend goed en verdient een plaats in de cate gorie: gaat wel. Niettemin komt het hotel al lang niet meer voor in de vakantieprogramma's van de 75 jaar geworden Big Ben Toursde afdeling vakantierei zen van de Stoomvaart Maat schappij Zeeland (Hoek-Har- wich). Ooit was dat wél het ge val. Het Queen's Hotel is het enige nog in bedrijf zijnde hotel uit het eerste 'IT-reispakket van de maatschappij. „Wanneer er iets is dat on zen tijd kenmerkt dan is het wel het verlangen naar, ja wij mogen gerust zeggen, de be hoefte aan nieuwe indrukken", zo begint de allereerste reisbro chure van de dan nog in Vlis- singen gevestigde maatschappij Zeeland. Het is 1912. „Het is of wij meer dan ooit noodig heb ben eens van uit het alledaag- sche en het bekende een korte tijd te worden overgebracht naar het vreemde", zo gaat de brochure verder. Moet de naar verandering snakkende reiziger dan maar meteen „naar Marocco, of Al giers of Egypte? De 'Zeeland' kan de zon in het water zien schijnen en schrijft: „Nu dit is misschien niet zoo kwaad voor wie over veel tijd en veel mid delen beschikken, maar eilieve, waarom zoover van huis?" Engeland is veel dichterbij dan men denkt, mede dank zij de snelheid - 22 mijl per uur! - die dé moderne, van Vlissingen naar Folkestone varende sche pen, de 'Prinses Juliana', de 'Oranje-Nassau' en de 'Mecklenburg' kunnen halen. „Wanneer men aan tal van onze landgenooten vraagt of zij Den Rijn en Zwitserland, De Harz en het Zwarte Woud heb ben bezocht, dan blijkt dat zulks hen alles reeds bekend en zelfs goed bekend is, maar zoodra niet spreekt men over Engeland of men wordt gewaar dat nog maar weinigen derwaarts een uitstapje deden." Daar wil de maatschappij verandering in brengen en daarom biedt ze 'Biljetten tegen verlaagd tarief (Week-End Tic kets)' aan van Vlissingen naar |j de voornaamste badplaatsen in llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllf^ Kent. Dat zijn Folkestone, Hastings, Margate en Ramsga- te. Het is overigens niet een voudig om aan die Week-End Tickets te komen. Engeland vaarders kunnen alleen boeken bij de maatschappij zelf in Vlis singen en op de spoorwegsta tions in Amsterdam, Den Haag, Rotterdam en Utrecht. De weekendreizen duren van vrijdagavond tot maandagmor gen; twee nachten aan boord van het schip, de zaterdagnacht in een van de '1ste klasse ho tels'. Hoe welgesteld iemand was die in 1912 vijfentwintig gulden kon missen voor een verzetje, een frisse neus of wat 'nieuwe indrukken' blijkt wel uit de ta rieven die de 'Zeeland' han teert. Voor de treinreizen, de retourvaart en de overnachting in het Queen's Hotel samen be taalde men 25 gulden, alles eer ste klas. Ook alle maaltijden in het hotel, twee maal ontbijt, twee maal lunch en een of twee keer diner zijn inbegrepen. Wie genoegen nam met derde klas trein en tweede klas boot hoefde voor hetzelfde week endje maar 20 gulden te beta len. Peperduur was het Queen's Highcliffe Hotel in Margate, het enige hotel waarvan in de bro chure ook een interieurfoto is opgenomen. De 3de klas-gast was daar nog een gulden meer kwijt dan de 1ste klasser in het Queen's te Hastings en de 1ste klasser betaalde 28 piek voor zijn weekendje. Het goedkoop ste weekendtarief was 18,25 gulden. In 1914 was het uit met de pret. Tijdens de eerste wereld oorlog ondernam de maat schappij geen plezierreis-activi teiten (touroperating). Van 1940 tot 1952 lag zelfs de hele dienst op Engeland stil. Vlissin gen verloor zijn status als thuis haven van de Maatschappij Zeeland, die in 1952 de dien sten op Engeland hervatte van uit Hoek van Holland. Het zwaartepunt van de Big Ben-reizen ligt al lang niet meer in Kent, maar in de Britse hoofdstad Londen. Toch komt Kent juist nu weer in the pictu re, dankzij Zeelands Britse partner Sealink. Automobilis ten kunnen met ingang van het nieuwe reisseizoen voor het zelfde geld één van beide over steken, of beide, maken via de Sealink-dienst Calais-Dover. Het Pond is geen 12 gulden meer waard net als in 1912, maar dat zal de reiziger van 1988 weinig baten. En het Queen's Hotel in Hastings mag niet meer zijn wat het geweest is, zelfs niet goed genoeg meer voor het Big Ben-programma; voor een tientje per nacht kun je er echt niet meer terecht. Uitgave van uitgeversmaatschappij De Stem b.v. Directie: drs. J.H.M. Brader. Hoofdredactie: H. Coumans - hoofdredacteur. A. Theunissen en H. Vermeulen - adjunct-hoofdredacteuren. Hoofdkantoor: Spinveld 55, Breda. Postadres: Postbus 3229, 4800 MB Breda. 076-236911 Telex 54176 Telefax 076-236405. Centrale redactie Breda: Nieuwsdienst 076-236452. Sportredactie 076-236236. Telefax redactie 076-236309. Rayonkantoren: Bergen op Zoom, Zuivelstraat 26, 01640-36850. Postadres: Postbus 65,4600 AB' Bergen op Zoom. Breda, Nw. Ginnekenstr. 41236326 (alléén abonnementen). Postadres: Postbus 3229, 4800 MB Breda. Etten-Leur, Markt 28, 01608-21550. Postadres: Postbus 363, 4870 AJ Etten-Leur. Goes, Klokstraat 101100-28030. Postadres: Postbus 13, 4460 AA Goes. Hulst, Steenstraat 14, 01140-13751 Postadres: Postbus 62,4560 AB Hulst. Oosterhout, Arendstraat 14, 01620-54957. Postadres: Postbus 4023, 4900 CA Oosterhout. Roosendaal, Molenstraat 45, 01650-37150. Postadres: Postbus 35,4700 AA Roosendaal. Terneuzen, Nieuwstraat 9, 01150-17920. Postadres: Postbus 145,4530 AC Terneuzen Vlissingen, Torenstraat 5, 01184-19910. Postadres: Postbus 50514380 KB Vlissingen. Openingstijden: Breda en Oosterhout 8.30-17.00 uur; overige kantoren 8.30-12.30 en 13.30-17.00 uur Abonnementsprijzen, bij vooruitbetaling te voldoen: 24,20 per maand; 69,75 per kwartaal of 271,00 per jaar. Bij automatische betaling geldt een korting van 1,- per maand, 1,80 per kwartaal, 7,20 per jaar. Prijzen: inclusief 6% B.T.W. Voor post-toezending geldt een toeslag. Heeft u de krant niet ontvangen? Onze excuses. Bel voor nabezorging tijdens kantooruren uw rayonkantoor. Lezersservice: Informatie over Stern-reizen en promotie 076-236911 Fotoservice 076-236573. Advertenties (tijdens kantooruren 8.30-17.00 uur): Rubrieksadvertenties 't Kleintje 076-236882. Grote advertenties uitsluitend 076-236881 Geboorte- en overlijdensadvertenties 076-236442. (Buiten kantooruren maandag t/m vrijdag van 19.00 tot 20.30 uur en zondag van 18.30 tot 21.30 uur 076-236394/236911 Rjink rftlgtioc Postgiro 1114111 ABN rek. 520538447. NCB rek. 230301584 - Rabo rek. 101053738. Door Jan van de Ven ADRESSENBESTANDEN mogen, op een uitzonde ring na, niet worden ver handeld. De uitgever van Penthouse mag niet uit het bestand van een boeken club mensen laten lichten, die belangstelling voor zijn uitgave kunnen hebben. De privacy van betrokke nen zou met de uitwisse ling worden aangetast. Privacy komt ook in het ge drang als justitie voor het in nen van boeten bij de centrale kentekenregistratie nummers van bank- of girorekeningen opvraagt. Dat zou oneigenlijk gebruik van gegevens zijn, omdat zij alleen mogen die nen voor de afwikkeling van kentekenadministratie. Deze en andere voorbeelden zullen de komende maanden nog vaak worden aangehaald in discussies over de nieuwe privacy-wet: de wet per soonsregistraties, die op 1 ja nuari 1988 in werking moet treden. Instanties, die dage lijks met persoonsregistraties werken (bedrijven, banken, overheden) breken zich het hoofd en helpen elkaar bij het vinden van oplossingen voor moeilijkheden om straks als het ontwerp kracht van wet heeft gekregen te voldoen aan de voorwaarden. Tijdens een studiedag van de organisatie Euroforum in Arnhem bleek één probleem al snel: hoe komen betrokke nen er achter, dat met hun ge gevens onterecht naar derden is gegaan? Als Penthouse mij een aantrekkelijk aanbod doet, moet ik dan meteen de boekenclub verdenken als doorgeefluik van mijn voor keur voor pikante werkjes? En zal Penthouse mij de ont huller van dit geheim be kendmaken om tegen hem een civiele procedure wegens schending van privacy te kunnen beginnen? Het laten uitlekken van registraties lijkt een bezigheid, waartegen weinig te ondernemen is.. Misbruik van persoonlijke gegevens kan ook in bedrijven voorkomen. Bedrijven van enige omvang hebben allerlei personeelsgegevens opgesla gen: sociale, medische, educa tieve, psychologische, be drijfsfunctionele. Volgens A. van Lent (Philips) - op de stu diedag - zijn al die gegevens nu nog verspreid opgeslagen, maar de dag nadert waarop zij in een computer worden samengevoegd. Naast de vraag wie toegang tot deze 'burgerlijke stand' van elk personeelslid heeft, ligt het probleem van het gebruik. Mag een bedrijf, dat deel uitmaakt van een concern, ge gevens doorspelen naar de moederorganisatie of naar zusterbedrijven? Volgens prof. D. Verkade (economisch jurist) zou dat misbruik van informatie zijn. Gegevens van personeel mogen niet buiten het bedrijfspand komen. Der den hebben er niets mee te maken, tenzij de persoon waarom het gaat zijn goed keuring aan verspreiding heeft gegeven. Het individu zou zich heel onbehaaglijk kunnen voelen bij zoveel doorkijkjes op zijn persoon. De nieuwe wet geeft hem echter het recht van in zage. Zodra de werkgever het nodig acht iets in het persoon lijk archief op te nemen, moet hij daarvan kennis geven. En de werknemer heeft het recht van verbetering, aanvulling of verwijdering. De bevoegdheid om in regi stratie in te grijpen ligt in de wet: verbetering, aanvulling of verwijdering is mogelijk, indien de gegevens feitelijk onjuist, voor het doel van de registratie onvolledig of niet ter zake dienend zijn, dan wel in strijd met een wettelijk voorschrift in de registratie voorkomen. Zijn de beheerder van het personeelsarchief en de inkij kende werknemer het blij vend niet met elkaar eens dan kan beslissende hulp van een derde worden ingeroepen: bij de burgerlijke rechter is een speciale procedure mogelijk gemaakt, ofwel men roept de tussenkomst in van de Regi stratiekamer, een voor deze wet functionerend college. Conflicten zullen eerder voortkomen uit meningsver schillen over de juistheid van het archief dan over het be staan van registratie. Als een organisatie goede motieven (een doel, dat niet in strijd is met de wet, de openbare orde of de goede zeden) en een re delijk belang bij registratie heeft dan staat niets archive ring in de weg. Maar omdat het in feite om gevoelige za ken kan gaan vindt de wetge ver dat de geregistreerde nog niet voldoende met zorg is omgeven. Na invoering van de wet komt er dus een aanvulling. De Memorie van Toelichting erop kondigt aan: alles over iemands godsdienst of levens overtuiging, ras, politieke ge zindheid mag geen aanleiding tot misverstanden worden. Bepaalde categorieën gevoe lige gegevens krijgen een neerslag in een algemene maatregel van bestuur en la ter in de wet zelf. Persoonsre gistratie dient discriminatie uit te sluiten. Een sector, waarin gevoe ligheden zeker aan de orde komen, is de medische. Op slag, overdracht en inzage van medische gegevens krij gen in de wet bijzondere aan dacht. Bij het vastleggen van feitelijkheden zal de dokter, zeker als hij gebruik moet maken van computer en cen traal geheugen, er rekening mee moeten houden, dat an deren zijn opmerkingen ook kunnen lezen. Niemand heeft iets te ma ken met wetenschap, die voortkomt uit de vertrou wensrelatie arts-patiënt. Bij het centraal bewaren zal dus op de eerste plaats een veilig heid moeten worden inge bouwd of afgesproken om derden buiten die vertrou- wenrelatie te houden. De wetgever meent nu af doende opdracht aan betrok kenen te hebben geformu leerd. Ziekenhuizen en daar mee vergelijkbare instellin gen krijgen in de wet per soonregistratie de opdracht een reglement te ontwerpen, goed te keuren en in de prak tische werking te toetsen door een commissie van toezicht, dat een verantwoord gebruik van de registratie garandeert. Voor de medische wereld zijn de problemen daarmee overigens niet van de baan. Wat nu als een patiënt inzage van zijn dossier wenst? Hij heeft volgens de wet recht op inzage, maar is het verstandig hem in alle omstandigheden dat recht te gunnen? Wat nu nog in het belang van de pa tiënt wordt achtergehoudt zal straks volgens de regels tafel moeten komen. Zij ken geen uitzondering vo situaties waarin directe 1 nisneming lichamelijke geestelijke gezondheid van. betrokkene kunnen schaden Een gewetensvolle dokt zou door al te nieuwsgieri patiënten op het idee gebrac kunnen worden twee opsla systemen te ontwikkelen: kaartsysteem met gevoeli informatie en een compute schijf met onschadelijke u gevens. Die vlieger gaat nS, op. Alle systemen zjjn opei. baar. Toch is er een uitzonde ring: de zakagenda, daarin staat heeft het stempx 'strikt persoonlijk' gekregen, Recht van verandering vernietiging geeft de nieuw wet de patiënt nog niet. Dl materie komt ter sprake weer een andere wet, die nc in voorbereiding is. nog lang in voorbereiding jj want de wetgever probeer een vergelijk te treffen tusse de belangen van een medisch leek en de medische vakman Als de wet persoonsregi straties op 1 januari 1988 in gaat, zullen velen hun sjs teem - onder andere doorhq ontbreken van aanvullend bepalingen - nog niet hebbe aangepast. Dat mag echte geen aanleiding zijn inzaget weigeren. Door Max de Bok SOMMIGE ministers krij gen er hoe langer hoe meer een handje van. Van het strak en stijf ontkennen van wat anderen met het blote oog zien gebeuren. Deetman bijvoorbeeld, die tegen iedereen in volhoudt dat er met de studiefinan ciering niets aan de hand is. En nu Van Dijk weer, die blijft beweren dat het met de afslanking van het ambtena renapparaat goed gaat, maar die bewering absoluut niet met feiten kan staven. Het lijkt iets te maken te hebben met de stijl van rege ren: Kamer zeur nou toch niet, laat ons ongestoord ons werk doen, het komt heus wel goed. Kleiner maar beter. Beter werken met minder ambtena ren. Dat is het hoofddoel van de grote afslankingsoperatie van de rijksoverheid. In totaal moeten er 16.000 banen ver dwijnen bij de ministeries in Den haag en in andere delen van het land. Op een totaal van 170.000 rijksambtenaren bijna tien procent dus. Tege lijk met de afslanking moeten er door privatisering nog eens 10.000 banen weg. Deze operaties moeten mi nister Ruding aan het eind van de rit in 1990 netto 1,2 mil jard gulden opleveren. Dat komt het terugdringen van het financieringstekort van de overheid dan weer ten goede en dat lijkt intussen het enige doel. Om de afslanking in goede banen te leiden werd minister Van Dijk (Binnenlandse Za ken) coördinator. Volgens Van Dijk betekent dat dat hij het contact met de Tweede Kamer onderhoudt, maar zeker niét dat hij de gang van zaken op de dertien ministeries in de gaten houdt. Iedere minister draagt zelf verantwoordelijkheid voor de afslanking van het eigen de partement. Van Dijk moet al leen aan het eind van de rit kunnen aantonen dat er 16.000 banen zijn verdwenen. En eigenlijk dat niet eens, want het kabinet is al tevreden als het bezuinigingsbedrag wordt gehaald. Die afspraak, waar Van Dijk angstvallig aan vast houdt, is hem deze week in de Kamer behoorlijk opgebro ken. Links en rechts, en dat mag in deze kabinetsperiode een unicum heten, hekelden de bewindsman. Van Dijk doet gewoon niet genoeg. Als straf heeft de Kamer geweigerd van Dijk groen licht te geven voor de plan nen. Ook de Kamer vreest dat van de doelstellingen van de afslanking er straks maar één wordt verwezenlijkt: de be- Minister Van Dijk - FOTO ANP zuiniging. Op een kwalitatief betere overheid rekent op dit moment al niemand meer. Niet alleen de poetsploegen en postverzorgers de laan uit, maar ook in de hogere eche lons moeten koppen, of liever banen, sneuvelen. Dat is voor de betrokken ministers ook interessant. Een koffiejuf frouw levert een besparing van veertigduizend, een di recteur-generaal scheelt 160 duizend gulden. De eigen taakstelling voor iedere minister zorgt voor grote problemen. Een man als Ruding zegt nu al keihard dat hij niet bereid is ruim 300 ambtenaren aan de kant te zetten. De bezuiniging haalt hij toch wel: hij bezuinigt er gens anders op zijn begroting. De Kamer hekelde de war boel deze week in ongekend felle woorden. Zelfs een door gaans trouw steunpilaar van Van Dijk, partij genoot- CDA'er Paulis, liet zijn onge noegen blijken. „Mijn fractie twijfelt eraan of het schip wel goed op koers ligt." Kohn- stamm (D66) deed het weer anders. „De stand van zaken is meer dan treurig." Hij gaf een aardige karak teristiek: „De minister had ons beloofd niet alleen het nietje door de plannen van zijn collega's te slaan, maar die eerst grondig te zullen be studeren. Ik constateer nu dat zelfs het nietje ontbreekt." Alders (PvdA): „De plan nen die de ministeries hebben ingediend blinken uit door warrigheid." Maar Van Dijk gaf geen krimp. Plannen beoordelen van de collega's? Wat een idee. Stug als steeds: „De mi nister van Binnenlandse Za ken denkt er niet aan hierover gezaghebbende uitspraken te doen." En dat gemor over een taakstelling die misschien niet wordt gehaald in 1990? Volstrekt ten onrechte. „Wij zijn pas enkele maanden aan de gang. Dan kunt u geen ge detailleerd overzicht ver wachten." Politieagent gaan spelen over zijn collega's? „Ik ga geen adviezen van bovenaf geven", sprak Van Dijk. Toch is het dat wat de Ka mer van hem verwacht. De minister kreeg zelfs een ka merbreed gesteunde motie aan de broek waarin hem meer bevoegdheden worden opgedrongen. Jawel, opgedrongen. Hij was er doodongelukkig mee, dat wel, maar zal met dit steuntje in de rug, zoals Pau lis het noemde, toch aan de slag moeten. Al met al zit de bewinds man -die zelf, het zal duide lijk zijn, zeer hecht aan het woordje coördinerend- nu in de problemen. De Kamer wil nog voor de Kerst betere en gedetailleerder plannen zien van elk ministerie. Geen sa menvattingen waarin naar de eindconclusie is toegerekend. Met die opdracht zal Van Dijk aan de slag moeten, in en bui ten het kabinet. Vooral dat eerste zal hem zwaar vallen. Niet één minis ter zit te springen op een na der onderzoek naar de gang van zaken op zijn departe ment. Daarnaast is het een publiek geheim dat de ambte naren die de afslanking moe ten voorbereiden alles doen om het werk te traineren. En Van Dijk? Hij stond er bij en keek ernaar en houdt ZAANDAM (A Ahold in Zaandai deze week beslol weer op televisie te maken voor de Heijn winkels. Ei wel extra gelet op zetting van deze c cials. Een woorc van Ahold deelde dag desgevraagd r besluit heeft niets ken met mogelij wikkelingen in de vol dat alles uiteindelijk o zijn poofjes terecht zal koma „Misschien dat het tempo nie overal even hoog ligt, schien zal er hier en daar wa extra werk moeten worde verzet, maar ik reken erop da we het redden." „De minister heeft mij erg overtuigd", zegt Kota stamm. Hij brengt het di lemma van de Kamer tre: fend in beeld. „Een keus ui twee kwaden. Of de ministf houdt ons gewoon voor óf hij beschikt over meerii formatie dan hij nu geeft." Die houding is tekenen voor de hele Kamer. Ieders vindt dat een afslanking va het overheidsapparaat kwaad kan. Dat het gi dat er een frisse wind waai door de bedompte Haagse bi reien. Daarom wil niemand d operatie op dit moment stop zetten. Want dan zou alles het oude blijven en lacht leen de vierde macht in zijl vuistje. Maar of het kabine op dit moment op de weg is, wordt door dezelfl mensen betwijfeld, wreekt zich dat de Kamer nif in staat is haar controleren® functie waar te maken. Van wege het totale gebrek passende informatie moet genoegen nemen met wat Vai Dijk te berde brengt. En dat is, zoveel is wel dui delijk, wat zijn ambtenaren hem influisteren. Di ambtenaren die de zaak moe- ten uitvoeren. De Van onze Haagse redacti Als alleen de jonge moet de arbeidstijd de werkloosheid 50.C Die conclusies worden ken in het onderzoek deling van arbeid en so kerheid' dat door stat taris De Graaf (Sociale aan het parlement is a den. In het onderzoek ken wat de theoretisch gen zijn voor de werk van verdergaande h< ling van arbeid. Naast verkorting van c tijd geeft het onderz andere manieren aar werkloosheid met 50.0 te brengen. Omzett 200.000 volledige bf 400.000 deeltijdbanen eveneens een daling rr op. Verlaging van de VUT-leeftijd met neg ook. Uit het onderzoek v leiden dat werklozen degelijk laten leiden Door Leo van Vlijmen UITERLIJK SCHIJNT hij alle vooroordelen te beves tigen: een korte gedrongen gestalte, een boers vier kant gezicht met hoge juk beenderen, een handdruk die jarenlange zware ar beid op het veld doet ver moeden. Zijn vriendelijk lachende ogen dringen echter alle cliche's op de achtergrond. Anatoli Ignatjevitsj Pristav kin (61), sinds kort weer pu blicerend schrijver, blijkt de vleesgeworden glasnost. Hij lijkt blij met elke vraag. Het gesprek vindt plaats in het Moskouse tehuis van de Schrijversbond. „Ik heb hier geen enkele band mee", zegt hij luid. „Er is niets tussen de schrijversbond en mij, ook al ben ik er natuurlijk lid van. Maar dit gebouw ligt centraal, je kunt er gemakkelijk een afspraak maken." Wat betekent glasnost voor u persoonlijk? „Dat ik eindelijk de moge lijkheid heb om alles te zeg gen wat ik in het verleden niet heb kunnen zeggen." Kunt u daarvan een voor beeld geven? „Dat u hier met mij zit te praten is een van de spre kendste voorbeelden van glasnost. Twee of drie jaar ge leden zou dat praktisch onmo gelijk geweest zijn. Ze zouden het me niet hebben toege staan, zoals ze ook niet toe stonden dat wat ik schreef ge drukt en verspreid werd. Ik heb al die tijd toch geschre ven, maar de velletjes bleven in mijn bureaula liggen. Er was geen tijdschrift te vinden dat ze wilde of durfde afdruk ken. De lezers waren er nog niet rijp voor." Wat waren dat dan voor thema's? „Bijvoorbeeld wat ik in mijn voorlaatste roman heb beschreven: het lot van etni sche groepen die tijdens de Grote Vaderlandse' Oorlog door Stalin werden gedepor teerd. Ik ben daar zelf getuige van geweest." Dus thema's uit de jongste Sovjetrussische geschiedenis? „Ik ben geen schrijver van historische romans. Maar het thema dat ik noemde betreft ook niet de geschiedenis, maar is iets dat alle mensen van mijn generatie direct raakt." Alleen de realiteit van het Stalinisme of ook het leven gedurende de Brezjnev-perio de? „We zijn nog maar pas be zig met het ruwe materiaal uit het Stalintijdperk en er is nog lang niet alles verteld. De Brezjnev-periode is in feite een produkt van het stalinis me. Ik geloof dat het Stalin tijdperk mijn persoonlijke ge schiedenis is. Er komen na tuurlijk ook wel boeken over de Brezjnev-periode, maar degenen die daarover schrij ven zijn van een andere gene ratie. Over zulke thema's kun je alleen maar schrijven als ze binnen in je gerijpt zijn. Mijn schrijverscarrière is gedu rende de betrekkelijk korte Chroesjtsjov-periode begon nen." U noemt Chroesjtsjov. On der zijn bewind was er dus eigenlijk ook sprake van glas nost en perestroika. „Inderdaad. En alle schrij vers die nu populair zijn, zo als Granin, Doedintsev ('Niet van brood alleen'), Ajtmatov, Rybakov en ook ikzelf, zijn allemaal in die tijd, na de pe riode van de persoonsver heerlijking, begonnen. We hebben de mogelijkheden die we toen kregen met beide handen aangegrepen, maar diezelfde generatie werd ver volgens onder Brezjnev met een langdurige stagnatie ge confronteerd." Een schrij ver die ook tot die generatie behoort noemt u niet: Solzjenitsyn. Zou diens 'Goelag-archipel' nu ook in de Sovjetunie gepubliceerd kun nen worden? „Dat weet ik niet. Ik heb er slechts een enkel fragment van gelezen omdat het hier niet verkrijgbaar is. Ik ken natuurlijk zijn 'Een dag van Ivan Denisovitsj' dat hier wel gepubliceerd is. En ik heb deelgenomen aan de discussie binnen de Schrijversbond over 'Kankerpaviljoen'. De publikatie was praktisch rond en toen is er toch nog iets mis gegaan. Ik denk dat het nu zonder meer gepubliceerd kan worden. En wat hij daarna in het buitenland heeft geschre- Anatoli Pristavkin voor het gebouw van de Sovjet- Schrijversbond. - FOTO LEO VAN VLIJMEN ven.wanneer het een anti sovjet-karakter heeft zou dat nog wel een obstakel kunnen zijn." De Sovjetrussische lezers zijn er rijp voor? „Laat ik het anders zeggen: dit is het niveau waarop glas nost zich afspeelt. Je kunt aan glasnost eigenlijk geen gren zen stellen. Maar het is een andere vraag of iedereen dat ook kan accepteren. Een voor beeld. Ik krijg naar aanlei ding van mijn roman over de deportatie van etnische min derheden een boel reacties van lezers. Die mensen ver werpen mijn boek omdat er waarheden in staan die ze niet willen lezen. Het is geen kwestie van een of twee jaar. We hebben tijd nodig." Maar krijgt u die tijd ook? De eerste liberalisatie-golf onder Chroesjtsjov heeft niet lang geduurd. Zou er aan deze periode van glasnost en pere stroika ook niet een einde kunnen komen? „Inderdaad, dat kan. Tot op heden is het nog geen onom keerbaar proces. Maar zoals een van mijn collega's zegt: hoe meer we over de waar heid praten hoe meer dit pro ces onomkeerbaar zal zijn. Waarom zeg ik dan toch: het kan weer teruggedraaid wor den? Omdat de krachten die zich tegen glasnost verzetten nog zeer sterk zijn. En we moeten niet vergeten dat er ook onder het gewone volk grote weerstanden bestaan. De brieven waarover ik u verteld heb bewijzen het." Heeft u voor die houding van het gewone volk een ver klaring? „In het augustusnummer van Ogonjok heb ik een arti kel geschreven over pere stroika en het volk. Ik heb daarin geprobeerd de ps# logie van de gewone man'/ beschrijven. Wie nergensvoj verantwoordelijk is bevind zich in een uiterst comfort bele positie. Je hoeft al'"' maar te doen wat je gs wordt. Wij leven hier in maatschappij waarin mand voor iets verantwf delijkheid draagt. Dat is vong jaar heel duidelijk bij de ramp van toen de catastrofe afmetingen kreeg. Er vil ook een heleboel kif' rampen plaats. Door al gebeurtenissen raken den®' sen steeds meer gewend'1 het idee dat zij geen vera woordelijkheid behoeven dragen. En het wezen van F restroika is mensen te die wel verantwoorde.-,- kunnen en willen dragen zijn er maar weinigen®® aandurven. De massa W helaas nog afwachten wa resultaat is en hoe het lopen." Een collectief wanWjjJ ten opzichte van hervorm» gen? „Zo zou je het kunnen iF men. Tijdens de Stahn- Brezj nev-periodes n®, zich processen van anti;*® tie afgespeeld. Om het in raire termen te zegg°" hoog opgeschoten kon-- werden weggemaaid bleven alleen kleine over. Er was geen i»»—j voor persoonlijkheden. u dat bijvoorbeeld in de van de Schrijversbond, allemaal middelmaat, wordt tijd dat we het "-i weer alle kans geven om hoogte te schieten." Dit is de laatste af}®' van de serie. De vorig® j schenen op 24, 27, 28 oktober. Van onze Haagse redacti DEN HAAG - Gei kunnen voortaan eei ciële bijdrage van krijgen voor de kos controle op en op van fraude met gei lijke uitkeringen bijstand. Het kabinet heeft daa teren op voorstel van cretaris De Graaf (So< ken) besloten. Voor de is jaarlijks ƒ55 miljc' serveerd; de jaarlij brengst wordt op 11 geraamd. Gemeenten blijver woordelijk voor het e van sociale recherche! zondere opsporingsan die zich met de cont bezighouden. In de nieuwe regel het kabinet op een aa ten tegemoet aan van het College Algei standswet en de Raa Gemeentefinanciën. BURGEMEESTER F. F der getoond. Met zijn die in het weekeinde (en dat beperkt zich i heeft hij laten zien dat geweld en de vernielin tot het uiterste gegaai 9unning nog steeds uur openblijven. Intrekking van die ver voor een of een aanti verstrekkende maatre zaak nog verder uit de kenen, en dat zijn zo kans om de noodzake een meer dan volwas oleem. Opvallend is de sug van de horeca-geleg van (goed) gedrag' zorgt een aantal porti, kant is hun positie oo nun eentje gesteld tec met al een flinke slok" zo snel mogelijk een veroveren. Het gewet sommige portiers aan yan de buurman schc tensporig (geweest), f 9oed als de politie in op stelten proberen t< ue nadruk gelegd op Nederland is die gewt mg mogelijk. De instri geven over wat wel vverken. Door alle toestand' grond te verhuizen d yyaar het allemaal om ae bedoeling is dat nen uitgaan. tx

de Stem | 1987 | | pagina 2