BEZUINIGINGSPLAN WD/CDA- OOSTBRUG GETORPEDEERD Zeeuwsch- Vlaanderen gaat aan de kabel 'Belastingen Oostburg niet te fors verhogen' Mahu schenkt beeld Jantje van Sluis Raad verdeeld over steun aan dorpshuis Canadezen herdenkei strijd om Aardenlmri Druk programma Uil Jonge Sassenaren gaan naar Belle PLAATSELIJK NIEUWS Aardenburgse ondernemei willen markt verplaatsen DE STEM VAN ZEELAND 4 ZATERDAG 31 OKTOBER 1987 T20 'AARDENBURG KOMT OOK IN AANMERKING VOOR AANSLUITING' OOSTBURG - De kortingen op het sociaal-cultu reel werk vormden in de nacht van donderdag op vrijdag aanleiding voor een uitgebreide discussie in de Oostburgse gemeenteraad. Een voorstel van WD en CDA om de kortingsbedragen te verha len op het jongerenwerk en het baanlozenproject werd op het laatste moment getorpedeerd. Opvangen CDA-FRACTIE MAANT TOT MATIGING De Plattelanders speelt Pietje Inhaal Hondenbelasting Detail 'EEN DURE VERBOUWING OMWILLE VAN DE SUBSIDIE' E STEM VAN Oostburg OPTIE OP VOORSTELLINGEN Busreizen Parallelweg Van onze verslaggever IJZENDIJKE - Vertegen woordigers van de gemeen ten Oostburg, Axel, Honte- nisse en Sas van Gent heb ben donderdagavond in IJ- zendijke de laatste formele procedures afgewikkeld voor de aanleg van een ka belnet in de vier gemeenten. De bijeenkomst werd belegd door de maatschappijen ONAK en Intercai, die zorg zullen dra- gen voor de uitvoering van het karwei. Volgens J. Kuilwijk van ONAK wordt er het komend jaar in de regio 300 kilometer kabel in de grond gestopt. In totaal worden 16.000 woningen op het kabelnet aangesloteaDe werkzaamheden moet medio maart 1989 klaar zijn. Momenteel is ONAK bezig met de aanleg van een kabelnet in Terneuzen, dat beheerd wordt door een plaatselijke on derneming. In de Scheldestad gaat het om zo'n 13.000 aanslui tingen. De bekabeling van Ter- neuzen is tegen februari van het volgend jaar achter de rug. Kuilwijk acht het niet uitge sloten dat in de nabije toe komst ook nog de gemeente Aardenburg op het net aange sloten wordt. „We hebben daar nog geen besprekingen ge voerd, maar mogelijk is er in teresse. We zijn tot de conclusie gekomen dat Aardenburg ze ker in aanmerking komt om aangesloten te worden. In to taal gaat het dan om zo'n 800 aansluitingen," aldus Kuilwijk. De ONAK-woordvoerder acht het verder niet uitgesloten dat in de loop van de jaren '90 ook de gemeente Hulst aange sloten wordt op een ander net. „Momenteel heeft de gemeente nog een contract lopen met Ca- sema, maar dat loopt tegen die tijd af en dan kunnen wij op onze beurt eens informeren," aldus Kuilwijk College redt jongerenwerk Van onze verslaggever Wethouder J. de Vries wist met veel verbaal geweld een raadsmeerderheid ervan te overtuigen dat het voorstel van de beide fracties zou leiden tot 'de nekslag voor het jeugdwerk'. A. Rosendaal: 'Laten we eerlijk zijn'. - FOTO DE STEM COR J. DE BOER CDA en WD kwamen tijdens de begrotingsraad nog met een voorstel om de kortingen in de sociaal-culturele sector op al ternatieve wijze op te vangen. De ruim 141.000 gulden aan op gelegde rijkskortingen wilden de fracties halen bij de stich tingen Madi, SJC en SWO en uit een verhoging van de tarie ven voor gymlokalen „In totaal," zo liet CDA-woord- Van onze verslaggever OOSTBURG - De gemeente Oostburg moet haar aan trekkelijkheid als woongebied hoog in het vaandel hou den. Een forse verhoging van de gemeentelijke belastin gen past niet binnen dat beeld. Om die reden maant de CD A-fractie het dagelijks bestuur van de gemeente tot matiging. Mevrouw L. de Cuelenaere- Faes (CDA) is van mening dat het college ook de stijgingen van tarieven die door andere instanties aan de burgers wor den opgelegd nauwlettend in het oog te houden. Zij waar schuwde tijdens de raadsver gadering voor een te grote be lastingdruk in de nabije toe komst. „Op dit moment kunnen wij instemmen met de voorgestelde bescheiden verhogingen van een aantal gemeentelijke be lastingen. Was ons betreft is de verhoging van de marktgelden met tien procent nog aan de lage kant. Op de markt wordt commercie bedreven en het is Van onze correspondent OOSTBURG - De Platte landers speelt vandaag om 20.00 uur een klucht in één bedrijf in het Ledeltehater in Oostburg met als titel: 'Pietje'. Daarnaast verzorgt jazzdans- groep Release, onder leiding van Ingrid Neve, een optreden. Ook Peter de Krijger en Sjaak Nortier leveren deze avond een muzikale bijdrage. Zij zingen onder andere een duet uit de Parelvissers. Zij worden bege leid door Erwin Neve. Al enkele weken is De Plat telanders aan het oefenen om er een geslaagde toneelvoor stelling van te maken. Regis seur Frans Haak is samen met Ko Heule, Jenny Rosendaal, Marianne Basting, Jaap Heule en Tonny Rijnberg klaar om er een gzellige avond van te ma ken. Verder werken aan dit stuk mee souffleuse Hanny Rijnberg, Koos Dieleman voor de reqyisieten, grimeur Willy Cornelis en J. den Dekker voor de meubelen. Na de pauze wordt het toneel vrij gemaakt voor-muziek en dans. Om en om zullen Release, dat onder andere de bekende nummers Arabian Fantasy, The Finer Wings, Bad and Just Once zal brengen, en Peter de Krijger en Sjaak Nortier een optreden verzorgen. Het be looft een gezellige avond met veel streektalenten en een flinke dosis humor te worden. Kaarten voor deze avond zijn te krijgen 's morgens tussen negen en twaalf uur in Den Hoekzak en zaterdagavond aan de zaal. De zaal gaat om 19.15 uur open. dan ook redelijk om de markt- geldverordening kostendek kend te maken," voerde zij aan. Minder gelukkig is de CDA- ster met de verhoging van de graf- en begraafrechten. De ta riefsinhaalmanoeuvre van 25 procent, die het college voor volgend jaar aankondigde, vond zij aan de forse kant Ook de PvdA-fractievoorzit- ter J. Wielakker meent dat het college de stijging van de lasten in de gaten moest houden. Waarnemend-burgemeester J. Thomaes vindt dat de ge meente Oostburg in vergelij king met andere gemeenten op het gebied van de belasting druk een voorbeeldfunctie had. „Oostburg is de goedkoopste gemeente in Zeeland en de pro vincie is de goedkoopste van alle Nederlandse provincies. Dus we komen er niet slecht vanaf. We kunnen echter als gemeente niet de lastenver zwaringen die andere instan ties onze burgers opleggen niet opvangen. Wè hebben onze eigen huishouding," aldus Tho maes. De raad ging vervolgens akkoord met een verhoging van de leges, de markttarieven en de reinigingsrechten. De verhoging van de honden belasting die het college voor ogen had werd niet door de vol tallige raad gesteund. De frac tie van Dorpsbelangen en Toe risme (D&T) vond het 'onzinnig om een tweede hond zwaarder te belasten dan een eerste hond'. „Een tweede auto kost toch ook niet meer aan belas tingen dan een eerste," stelde I. de Hullu. Waarnemend-burge meester Thomaes deelt die zienswijze niet. De vergelijking met tweede auto's gaat volgens hem niet op. Ook binnen PvdA- kring was er weerstand tegen het collegevoorstel. Het PvdA- raadslid W. Verplanke-de Vuijst is van mening dat met de verhoging een willekeurige groep belast wordt. „Een onre delijk voorstel, omdat er ook geen katten- of duivenbelas- ting geheven wordt," bena drukte zij. Haar fractiegenote J. van de Ree-Slabbekoorn deelt die mening. Niettemin ging de raad, met uitzondering van de twee PvdA-ers en de fractie van D&T, akkoord met de verho ging van de hondenbelasting. Een eerste hond gaat in 1988 ƒ45,- kosten (nu ƒ35,-), een tweede en volgende viervoeter ƒ100,-. voerder J. Quist weten, „kun nen we met ons voorstel 112.000 gulden aan bezuinigingen op vangen. Het restant van 29.750 gulden willen we halen bij het werklozenproject, dat in 1988 moet worden afgebouwd." Wethouder De Vries voelde niets voor het geopperde. „Dit voorstel doorkruist ons onder- handelingsbeleid op het gebied van de budgetfinanciering. Als U vasthoudt aan dit voorstel betekent dit het verlies van minstens twee arbeidsplaatsen binnen het sociaal-cultureel werk. In navolging van Quist pleitte ook de WD-er A. Rosendaal voor een versnelde afbouw van het werklozenproject „Laten we eerlijk zijn, dat project is in feite al ter ziele. Het liep niet zoals we allen verwacht had den. In feite is het als een nachtkaars uitgegaan en het lijkt me goed om het project zo snel mogelijk af te bouwen," stelde hij. Het WD-raadslid vond het onbegrijpelijk dat het budget van het baanlozenproject in de loop der jaren samengevoegd was met dat van de streek- jeugdcentrale. Hij ging er van uit dat het SJC al geruime tijd middelen van het werklozen project gebruikte. De Vries bestreed dit Hij deed vervolgens een klemmend beroep op de fracties om het voorstel in te trekken. „Ge beurt dit niet, dan voorspel ik U dat we binnen de kortste ke ren een paar beroepsprocedu res aan onze broek hangen hebbea Verder wil ik het niet op mijn geweten hebben dat wij als raad het jeugdwerk in de regio om zeep heeft gehol pen. Nee, daar dank ik voor," aldus de wethouder. Op ver zoek van de WD-fractie werd de vergadering geschorst. Rosendaal was niet onder in druk van de woorden van De Vries en twijfelde eraan of hij wel voor de rest van het college sprak. Uit de stemming die volgde bleek dat dit wel het ge val was. Het voorstel van WD en CDA werd verworpen met zes stemmen voor en tien tegen. Ook de fractie van Dorpsbelan gen en Toerisme, die aanvan kelijk een eigen voorstel op voerde, dat in detail afweek van het collegevoorstel, ging mee met het dagelijks bestuur, nadat wethouder De Vries had toegezegd om medio april '88 dekking te hebben gevonden voor de tien mille voor het nieuwe sociaal-culturele be leid. R. Mahu met het beeld van Jantje. FOTO DE STEM COR J. DE BOER Van onze verslaggever SLUIS - De Sluise amateur-kunstenaar René Mahu heeft de afgelopen maanden de nodige beitels versleten op de beeltenis van de legendarische Jantje van Sluis. Donderdag droeg Mahu het werkstuk over aan burgemeester M. Everaers. Dit gebeurde in het stadhuis van Sluis. Het is de bedoeling dat het eikenhout beeld, van circa zestig centimeter, op 14 november wordt overgedragen aan het bezigheidstehuis Ter Muiden in het Belgische Oedelem. Het Belgische tehuis voor geestelijk gehan dicapten was tot september vorig jaar te vin den binnen de Sluise gemeentegrenzen De Belgische overheid besloot echter om tehuizen in het buitenland niet meer te financieren. Noodgewongen moest het bezigheidstehuis op zoek naar een geschikt onderkomen in België. Dat werd gevonden in Oedelem. Het beeld van Jantje van Sluis, een ge schenk van stad en inwoners, symboliseert de goede verstandhouding van de afgelopen vijf tig jaar tussen gemeente en tehuis. Het werk stuk krijgt een plaatsje in de hal van het nieuwe onderkomen van de instelling. Burgemeester Everaers en wethouder J. du Fossé toonden zich erg ingenomen met het werkstuk van beeldhouwer-houtsnijder Ma hu. De Sluissenaar is uitgegaan van het beeld van de middeleeuwse klokkenist, dat hoog in de toren van het belfort staat, en ontworpen werd door Jacoppe van Huusse. Van onze correspondent AARDENBURG - Met zeven stem men voor en vier tegen, waaronder H. van Rie (D 66), E. Rammelaere (eigen lijst) en de voltallige CD A-fractie is de Aardenburgse gemeenteraad gis teravond akkoord gegaan met een krediet van 270.000 gulden voor reno vatie en uitbreiding van het dorps huis te St. Kruis. Zowel Van Rie als de CDA-fractie waren niet te spre ken over de voorbereiding van het voorstel. „Een dure verbouwing om wille van subsidies", aldus de demo craat. Van Rie stemde tegen het voorstel. „Deze verbouwing is extra duur gemaakt om wille van de subsidies. Dan ben je ver keerd bezig", aldus Van Rie. „Het college had aanvankelijk ook moeite met het voorstel, dat blijkt uit de stukken. Boven dien is het niet bekend of de subsidies van Jantje Beton en het Julianafonds zullen worden toegekend. Zoniet, dan kunnen we er niet meer onderuit deze bedragen ook voor onze rekening te nemen". Ook R. van de Wijnckel (CDA) stelde zich kritisch op tegenover het voorstel. „Wij pleiten al jaren voor een prioritei tenlijst. Het college hobbelt van de ene ad hoc-beslissing naar de andere", aldus Van de Wijnckel. „Het lijkt er op of niet meer de raad of het college, maar een ambte naar boordevol met subsidieplannen het beleid bepaalt. Het college heeft geen en kele visie op de financiële consequenties van de diverse plannen die er liggea Aan dit voorstel ontbreekt elke degelijkheid. Voor St. Kruis is het een sprong in het duister, zij weten niet waar ze aan toe zijn". Wethouder A. Keijmel-Cambier wees op de eventuele gevolgen van het niet aannemen van dit voorstel. „U stond allen achter het dorpsplan, waar al een deel Gernaert, 3. echtpaar grand. BRIDGE - De Oostburgse Bridgeclub hield een kaarting voor de competitie. Er waren Breskens twintig paren. Uitslag A- groep: 1. echtpaar Baren- dregt, 2. dames Buysrogge- Spierenburg, 3. mevrouw Christiaansen-de heer Wage naars. B-groep: 1. dames Job- Poissonnier, 2. dames Lako- ARJOANBOLLING - De joanbolvereniging houdt daag een kip- en visboj voor iedereen op de bol] aan de Europastraat, a vang 13.30 uur AARDENBURG - Aardenburgse ondernemers, die 1 geleden met groot wantrouwen de dinsdagmarkt za terugkeren in Aardenburg, wensen nu dat deze mar dag dichterbij hun bedrijven wordt gehouden. Dai door WARVO-voorzitter H. Leliaert meegedeeld tijd een commissievergadering Midden- en Kleinbedrijf Toerisme. De wekelijkse marktdag wordt sinds ongeveer tien jaar gehou op het Kaaiplein. De ondernmers stellen nu voor om deze marl verplaatsen naar de Weststraat. Men onderkent wel de praktij bezwaren als gevolg van het door de Weststraat rijdende verk Burgemeester E. Jongmans, voorziter van de commissie, 1 zich enigszins verrast door de vraag vanuit de plaatselijke c nemersvereniging. Hij deelde de commissie mee dat intern al wordt nagegaan os markt kan worden uitgebreid en of daarbij dan ook gebruik! maakt zal worden van te verhuren kramen. Tot op heden bescl ken de marktkooplieden over eigen verkoopwagens. De 1 Jongmans zei tenslotte dat het verplaatsen van de markt een i is voor de gemeenteraad. AARDENBURG - In Aardenburg wordt dinsdag 31 vember weer het einde van de Tweede Wereldoorlog hl dacht. Het plaatselijke comité, dat de herdenkingsplej tigheden organiseert, heeft voor die dag een uitgebiij programma samengesteld. Ook dit jaar zullen de plechtig heden in de plaatsen Aarden burg en Eede bijgewoond wor den door een groot aantal Ca nadese gasten. Het college van B en W van Aardenburg verwelkomt de gasten 's ochtends om 9.00 uur in het dorpshuis 'Het Hof van Eede' in Eede. Verwacht wor den het 4de Combat Engineer Regiment, De Canadese Pipes and Drumsband, de veteraan John McHugh en afvaardigin gen van verschillende vereni gingen. Om kwart voor tien vertrekt het voltallige gezelschap naar het monument aan de Rijks weg in Eede. Om 10.00 uur houdt burgemeester E. Jong mans van Aardenburg op die plaats een korte toesprai Vervolgens worden er krans gelegd door de verschillen delegaties en de leerlingen v de plaatselijke basisschool de korte herdenkingsplechli heid vertrekken de Canade gasten naar het bejaardenk, Coensdike in Aardenbi Vandaar af trekt het regim onder* bevel van kapitein F luys, begeleid door de pipes a drumband door de straten het stadje naar het gemeeil huis. Daar worden de gasten vangen door het gemeentel stuur. Na de receptie wordt oud-militairen een maalf aangeboden, waarna er nogi bezoek aan Retranchement het programma staat. OOSTBURG - De Stichting Uit in West-Zeeu Vlaanderen heeft voor het komende jaar een druk gramma opgesteld. Vooor het eerst in haar bestaan is stichting erin geslaagd voor het hele theaterseizoen n» uitstapjes naar zalen in Belgïe af te spreken. „En dat is moeilijk, want we Gent, 31 januari naar het weten bijvoorbeeld nooit van- tevoren hoeveel belangstelling er uiteindelijk voor een evene ment is. En zalen willen meestal een half jaar vantevo- ren weten of je komt. We heb ben dan ook een aantal voor stellingen in optie moeten ne men. Het hangt van de belang stelling van het publiek af of die doorgaan. Wijzigingen in het programma zijn dan ook niet uitgesloten", aldus Marion Buijsse, die samen met Rik Henry vanuit Den Hoekzak de plaatsen voor de voorstellingen reserveert. De geplande busreizen van de Stichting Uit zijn: 12 november naar de musical Me and my Girl in de Opera in Gent, 1 de cember naar het ballet Het Zwanenmeer in Antwerpen, 3 december naar de opera Die Lustige Witwe in de Opera in harmonisch Orkest in Br 6 februari naar het Kinderen ontdekken muziei| Antwerpen, 13 februari Rob de Nijs in Antwerpen. februari naar het Natie Orkest van Belgïe in Br 21 februari naar Madame! terfly in Gent, 4 maart Nana Mouskouri in Ant pen, 18 maart naar Jesus Superstar in Gent, 25 naar Henk Elsink in Ant pen, 27 maart naar het harmonisch Orkest var BRT in Brussel, 23 april de Zoo en Kinderen ont<'1 muziek in Antwerpen, naar Evita in Gent en te 8 juni naar The Royal Pb monic Orchestra in Voor inlichtingen en bo gen kan men terecht in Hoekzak bij Marion Buijs Rik Henry, maandag totent vrijdag van 9.30 tot 11.30uurj zaterdag van 10.00 tot 12®l" ook telefonisch. van is uitgevoerd. Waarom geen gebruik maken van de bestaande mogelijkheden", aldus Keijmel. „In de toekomst kun je het dan wel vergeten. De toekenning van de subsidie maakt een goede kans". Burge meester E. Jongmans steunde zijn wet houder. „Indien we die subsidies kwijt ra ken, dan is het de schuld van het college en niet van de raad", besloot Van Rie. Bij stemming bleek het voorstel alsnog aan genomen. Verder ging de raad met geringe meer derheid akkoord met de nieuwe legesver ordening, al betreurden zowel de fractie Gemeentebelangen als het CDA de dras tische verhogingen. Ook een voorstel van Van Rie om bij de eerstkomende raads vergadering een concept-verordening te overleggen en voordrachten te doen met betrekking tot de bezetting van de in te stellen commissie voor de opwaardering van het Burgemeester Van Dongen- sportpark werd zonder problemen aange- nomea r Van onze correspondent SAS VAN GENT - Een zestal jonge Sassenaren I brengen dit weekeinde een bezoek aan hun leeftijd genoten in het Noord-Franse Bailleur (Belle), j* jongeren worden daar tot zondag ondergebracht W een aantal Franse gastgezinnen. De bedoeling van dit uitwisselingscontact is de kennis te laten maken met de leef- en werkgewoontenj kuituur van hun Franse vrienden. Deze waren i zomer te gast in Sas van Gent. De verbroederingscommissie van Sas van Gent-c sa tor van de uitwisseling-hoopt met de contacten op de scholen opgedane taalervaring in de praktijk' worden gebracht. De Nederlandse kinderen volgen Fra op school, terwijl hun Franse leeftijdsgenoten deelne® aan een cursus Nederlands. Naast het opdoen van taalervaringen, rekent de v® broederingscommissie ook op een 'sneeuwbaleffect hoopt dat meer jongeren in de toekomst willen deelneiWjJ aan de uitwisselingscontacten. De commissie heeft hier het kader van de Europese gedachte en éénwording^ belang bij. De zes jonge Sassenaren zijn reeds giste11® dag naar Belle vertrokken. Zondagavond keren ze wee' rug in Sas van Gent. HET HULSTER raads Vercauteren kijkt al reikhalzend uit naar over de aanleg van he brekend stukje paral langs de rondweg om Rijkswaterstaat zou v jaar beginnen, maar sii lang vervlogen mede werd niets meer veri Toen Vercauteren deze de kwestie ter sprake kwqm er een felle reacl raadslid P. Stevens. Die stuk minder te sprekei de plannen. Hij heeft melijk een hectare grond liggen en Rijks staat heeft daar niet me twee gulden per mete: over. Te weinig, vind vens, die aankondigde c zich met hand en tand de aanleg zal verzetten, Vercauteren lag de zaal een duidelijk: „Ha, nu we eindelijk wie dat houdt". AFLEVERING 19 WAAR KUN Beiiignt Waar kunnef be ter zijn, da Waar kunnen wij n be ter zijn, d iijiï vergaard in Bei zoe.te vreugd' Laai KO< vroolijk zijn. vroo.lijk zijn,Ku: Waar Jcunnen Dan zoo'in fee, Het vlaamsche Terwijl genot Laat on; ir kunnen f beter op d jammer da t stilstaat, o Laat ons

de Stem | 1987 | | pagina 24