gde Spaarbank ruttcnen Staten kritisch over steun YVY Den Doelder hekelt wethouder Weerman Willy VISSEN VERVUILDE SCHELPDIEREN UIT WESTERSCHELDE' Oostburg spant geding aan tegen de Staat ONTSNAPTE DE STEM 'TE DUUR APPARAAT WERKT NIET GOED' Disco Eeklo uitgebrand Bloemen voor gesneuvelde Polen in Axel 'VAN SCHAIK IS DE GROTE BOOSDOENER' )otheek heeft nog een de voordelen. Neem gunstige afkoop- |ze hypotheek tussen- ijgt u het totaal van de aardelen en de rente terug. Hiervoor wor- in rekening gebracht ijds te overlijden, dan eek volledig afgelost huis en koopt u een Spaarhypotheek pro erhuizen'. Bovendien otheek een gegaran- de, zodat u altijd pre- aan toe bent 1 voordeel de Spaar- uw specifieke geval gt onder andere af van d en uw inkomen, t u precies weten hoe voordeel de Spaar- eek u kan opleveren? de bon hiernaast in ur hem meteen aan lp. U krijgt dan binnen aar dagen een reken- i\d thuis dat speciaal is i op uw situatie. verenigde spaarbank v partner in transportM^jv eer Christina even defect MIDDELBURG - Verontwaardiging en veront rusting over de 'run op de kokkels' in de Ooster- schelde nemen hand over hand toe. Na milieu- en vissersorganisaties schaarden gisteren ook pro vinciale staten van Zeeland zich in het koor van protesten. HACK KRIJGT LEGPENNING MET BEELTENIS BEVRIJDER Wild-west Veel bezoekers show Deelder Onwelgevallig t ZATERDAG 31 OKTOBER 1987 'REGELING ONRECHTVAARDIG' JE HAD'T KUNNEN LEZEN IN.. i MN IK WL AflONNEMWT OF DE KflAYT VOOfl M'N EIGEN STUK VAN HEDEHLMD Dull De eerste 2 waken ontvang ik de krant gratis. Pas daarna betaal ik. j O Mum per automatische afecftrljving a.d.. 23SO Kwartaal per acceptgirokaart ad 69.75 Kwartaal per automatische etsctkljving ad f 67.95 (Voorkeur awWruiswi) aikt t M breda^^ personenwagens 076 653950 bedrijfswagens 076 - 877850 DE STEM VAN ZEELAND IK1DDELBURG - „Zaken I |je nog maar een maand ge iden met verve werden j iangekondigd, liggen nu al p hun gat" Zo verwoordde latenlid J. van Zwieten yVD) gisteren treffend de jgenzin van provinciale itaten om in de komende ja- en met miljoenen guldens iubsidie de provinciale ,W in Zeeland op de been houden. Iet geld komt er wel; daar kon iet provinciebestuur na alle Opraken en plannenmakerij van de laatste jaren, niet om heen Maar gedeputeerde J. Ventevogel moet de verhou ding tussen provincie en VW wel heel snel op een andere leest schoeien, luidde onom wonden de opdracht De provincie stort tot en met 1989 ieder jaar bijna negen ton in de VW-kas. Daarnaast is er een renteloze lening van an derhalve ton voor automatise ring van de administratie. Ten slotte, en dat zinde de staten het minst van al, staat de pro vincie in die jaren garant als de VW in de rode cijfers komt. Dat is het gevolg van de rechts positie die het WV-personeel heeft gekregen, compleet met de opbouw van pensioenrech ten. Aan die verplichting zit de subsidiegever vast Met de subsidie betaalt de VW het personeel dat een door het provinciebestuur omschre ven taak heeft. Maar daar komt te weinig van terecht, en er is bovendien nauwelijks controle mogelijk, zo namen de staten Ventevogel vrijwel eensgezind onder vuur. Vooral Van Zwieten had zich degelijk op de hoogte gesteld. Hij oor deelde niettemin dat de infor matievoorziening zeer gebrek kig is, en constateerde ook dat het toeristische bedrijfsleven het laat afweten in de nieuwe opzet van de VW. De gedeputeerde vond de kritiek 'voor een groot deel on terecht'. De provinciale VW functioneert volgens hem niet Onrust rond kokkelvissers (an onze verslaggever PERKPOLDER - Het veer Prinses Christina is giste ren vanwege een defect in Je electrische regeling van de voortstuwingsinstallatie uit de vaart genomen. De storing werd rond 16.00 uur ontdekt, op het moment dat de Christina naar Kruinin- gen wilde vertrekken. Omdat het veer nog in de fuik lag zijn de passagiers terug aan wal gegaan. Sleepboten van Willem Muller uit Terneuzen hebben de Christina vervol gens naar Kruiningen gesleept. De storing was om 17.15 uur op gelost en kon de veerboot de dienst hervatten. Twee uur la ter waren alle wachtenden overgezet. Van onze verslaggever EEKLO (B) - Een uitslaande brand veranderde gisteren de bij Zeeuwsvlaamse jon geren erg populaire disco The Circel in het Belgische Eeklo in een rokende puin hoop. Alleen de voorgevel van het uitgaanscentrum in de Eeklose Stationsstraat bleef overeind. De schade bedraagt zeker een half miljoen gulden De vrij willige brandweer van de Westvlaamse stad werd bij de bluswerkzaamheden gehinderd door een slechte waterbevoor rading. Vrijdagavond waren de spuitgasten de brand meester. Het nablussen nam nog ge ruime tijd in beslag. De brand in de discotheek, waar volgens de woordvoerder van het brandweerkorps nogal wat hrandgevoelige materialen in verwerkt waren, is vermoede lijk ontstaan door kortsluiting. Bij het uitbreken van de brand waren er enkele tiental len jongeren binnen. Door snel handelen werd niemand ge wond. Van onze verslaggever Evenals de stuurgroep Oosterschelde zal het provincie bestuur zich tot het rijk wenden om de gang van zaken op de Oosterschelde aan de kaak te stellen. 7 '■wÊKm De hele Nederlandse kokkel- vloot heeft zich op dat gebied gestort nu de kokkels uit de Waddenzee praktisch verdwe nen zijn na enkele strenge win ters. Statenlid G. de Kok (PvdA) zei gisteren dat de vis sers zelfs al vervuilde kokkels uit de Westerschelde opvissen, om die zonder blikken of blozen als een gezond Zeeuws produkt aan de man te brengen. Gedeputeerde R. Barbé kon dat niet bevestigen, maar somde wel een rijtje negatieve effec ten van deze visvangst op: 'Overbevissing, schade aan het milieu en wild west-overtre dingen'. Volgens hem worden ook kokkels opgevist te dicht bij de dijk en te dicht bij mos selpercelen. „Niet in overeen stemming met het rijksbeleid. We moeten dit toetsen aan de afspraken die over de Ooster schelde zijn gemaakt" Die af- Van onze correspondent OOSTBURG - Ongeveer 180 bezoekers waren gister avond afgekomen op het op treden van Jules Deelder in het Ledeltheater in Oost burg. Dit is ongeveer hetzelfde aan tal dat vorig jaar tijdens zijn optreden in Den Hoekzak kwam kijken en luisteren naar de nachtburgemeester van Rotterdammer. Deelder, een superfan van voetbalvereniging Sparta, bracht zijn programma 'Ja, Deelder', waarin vooral veel kritiek wordt geuit op Amster dam, de dichtkunst en de paus. Vandaag gaan de laatste on derdelen van het openingspro gramma op de affiche. Om 14.30 uur een theatervoorstelling voor kinderen en vanavond om 20.00 uur een combinatiepro gramma. spraken houden in dat de na tuurfunctie in het gebied voor rang krijgt, de belangrijkste reden dat een dure pijlerdam is gebouwd. De Zeeuwse staten kaartten de kokkelkwestie aan bij de be spreking van de visserij nota van GS, die over het algemeen in goede aarde viel. Algemeen was de vaststelling dat visse rijbeleid Europees en nationaal wordt gemaakt, wat weinig in vloed voor de provincie over laat De infra-structuur verbe teren.-havens, vismijnen- kan echter wel en daarop wil het provinciebestuur zich dan ook concentreren. SGP-statenlid M. Markusse, tevens burgemeester van Ar- nemuiden, kreeg de staten niet zover dat ze zich uitspraken te gen vangstbeperkingen, bij vangstregelingen en andere de vissers onwelgevallige voor- schriften. „We moeten oppas sen voor koude sanering in de visserij," gaf CD A-er J. Ra- mondt toe, maar hij stelde ook vast dat de vangstbeperking in het parlement 'breed wordt ge dragen'. Daar kan Zeeland weinig aan veranderen. Aandacht werd wel ge vraagd voor de plannen om op Neeltje Jans een World Fish Centre van de grond te krijgen. Die plannen sluimeren op het ogenblik omdat het bedrijfsle ven geen kans ziet de krachten te bundelea Volgens Barbé is de midden-Zeeuwse Kamer van Koophandel druk bezig om weer stoom op de ketel te krij- gea Als dat lukt wil de provin cie vooral het onderzoeksge deelte van de plannen finan cieel steunen Daarvoor is vijf tig mille beschikbaar. Barbé toonde zich gisteren allesbehalve ingenomen met het plan van de Breskense vis mijn om ook buitenlandse vis te gaan verwerken. „Een slechte zaak," vond de gedepu teerde. „De solidariteit zou in Zeeland moeten prevaleren Als men naar het buitenland lonkt, doe hgt dan samen, zou ik zeggen" Consul-generaal Z. Tomkowski (l) en burgemeester A. Hack bij de graven van de Poolse militairen. - foto de stem /cofu de boer Van onze verslaggever AXEL - Het Axelse raadslid L den Doelder (WD) heeft 6611 tekst geschreven waarin zij het gedrag van wethouder J. van Schaik aekelt inzake de zaak van <je declaraties van wethou- •ferP.Apers. to de satirische tekst, die zij ge schreven heeft onder de titel poppenkast Opgekrast', wordt »an Schaik afgeschilderd als ae grote boosdoener die een op- «Ksing van de kwestie heeft verhinderd en Apers* hoofd wil oen rollen Zij heeft de tekst gisterochtend geschreven, als directe reactie P de besloten vergadering die voorafging aan de raadsverga dering van afgelopen donder dag. „Een man heeft de touwtjes in handen", schrijft zij, Van Schaik als de poppen speler aanwijzend. „Toen er na uren bakkeleien een oplossing uit de bus dreigde te komen werd het hoog tijd de touwtjes strak te trekken en een moge lijke oplossing, door de meer derheid gedragen, werd door een man van tafel geveegd". Over Apers schrijft ze: „De poppenspeler was die ene pop al lang beu en kost wat kost zal die van het toneel verdwijnen". Ze beschrijft verder hoe burge meester Hack 's middags liet weten dat er wel een oplossing uit de bus zou komen, maar dat zo gauw Van Schaik ten tonele verscheen, niets meer hielp. „De rubber touwtjes van Kes- beke springen heen en weer, de elastiek van De Mul hangt er wat slapjes bij". Volgens Den Doelder lijkt het na de raads vergadering dat Kesbeke met zijn voorstel voor een nieuwe onderzoekscommissie Apers aanvalt, maar is Van Schaik de grote boosdoener achter de schermen. Over Van Schaik's partijge noot Jongepier schrijft zij:. „Jongepier zou net zo goed een buikspreekpop kunnen zijn, hij beweegt zijn mond, Van Schaik zorgt voor de tekst". Zo zorgt Van Schaik ervoor dat hijzelf buiten beeld blijft, is de moraal van Den Doelders "poppenspel'. Zij heeft een afschrift van de tekst gestuurd naar Joop van de Putten, de man achter het echt bestaande Axelse poppen theater 'Poppenkast Opgepast'. Volgens Den Doelder gaat het allang niet meer om de de claraties van Apers. De werke lijke reden van Van Schaik's optreden zou wrevel over de representatieve taken van Apers zij a Hoewel Apers heeft gezegd dat hij afspraken wil maken over wie er van het col lege bijvoorbeeld op recepties de gemeente mag vertegen woordigen, is er bij Van Schaik veel ongenoegen over het ge drag van Apers, zegt Den Doel der. Zij denkt dat de PvdA en het CDA Apers per sévan het politiek toneel in Axel willen laten verdwijnea L. den Doelder: 'Poppen kast Opgekrast'. FOTO oe STEM/COBJOEBOEH zo slecht en het bedrijfsleven haakt wel aan. Hij was het er wel mee eens dat de verhou ding tussen .provincie en VW moet veranderen, maar vroeg uitstel om 'rechtspositionele ontwikkelingen' te kunnen af wachten. „Midden volgend jaar kunnen we met een notitie ko men," beloofde hij. Die tijd gunnen de staten hem niet. Er moet snel veran dering komen in de toestand. Zoveel aandrang kon Ventevo gel niet weerstaan. „Akkoord, we komen er snel op terug," zette hij grieperig een punt achter de discussie. ER STAAT ons opnieuw een afwisselend weekeinde te wach ten. Vandaag rustig, maar somber najaarsweer. Morgen meer kans op zon. Daarbij vooral rekening houden met hardnekkige mist, vrijwel geen wind en temperaturen van tien tot twaalf graden. Dat alles wordt vandaag veroorzaakt door en depressie boven de Golf van Biscaje. Aangezien via Noordwest-Rusland een hogedruk-uitbou- wing plaatsvindt, kan dit nieuwe systeem zondag al voor wat meer zon zorgen. De buien van depressies blijven daardoor ten zuiden en westen van ons. Dat was gisteren al duidelijk zicht baar op de weerkaarten, een grote buienlij n boven de Atlanti sche Oceaan buigt af naar Zuid-Europa en kan ons door de luchtdrukstijging morgen niet bereiken. Dat alles krijgt maan dag en de komende dagen nog meer haar beslag. Er komt meer zon, maar het wordt frisser met maxima van acht tot tien gra den en de kans op vorst aan de grond in de nacht neemt toe. Als het nu januari zou zijn, konden de schaatsen uit het vet ge haald worden. Maar het is pas eind oktober. Vanaf maandag daalt het nul-niveau naar 1500 meter hoogte en dat betekent tijdens de nachtelijke uitstraling, vorst aan de grond. Een ander bewijs van de groeiende luchtdruk vanuit het oosten is dat de wind naar die richting draait en daar voorlopig blijft De luchtdruk stijgt langzaam en bereikt morgen al een maximum van 1025 Hectopascal. Het Russische hogedrukge- bied heeft een druk van 1050 Hectopascal. De warme lucht van uit het zuiden wordt hierdoor geblokkeerd. Gisteren troffen sommige autobezitters weer het fijne Saha- ra-stof op hun auto aan. Stof dat door de heersende zuidelijke luchtstromingen op tien kilometer hoogte naar onze streken wordt gevoerd. Hoewel we pas vanavond de maand oktober cijfermatg kun nen afsluiten, mogen we nu al spreken van een normale okto bermaand. Uit de eerste gegevens valt af te leiden dat het noord-westen teveel regen heeft gehad, de rest is vrij normaal in neerslagcijfers. Tot nu toe scheen de zon 102,5 uur en als we dat vergelijken met juni van dit jaar toen een dieptepunt werd bereikt van 93 uur dan lijkt oktober een heel redelijke maand te zijn. Zelfs wat de gemiddelde temperatuur betreft kan okto ber als een warme maand beschouwd worden. Vergelijkend kwamen we tot de ontdekking dat 5 januari-maanden meer zon gaven dan juni 1987. De weerspreuken: 'Oostenwind met volle maan, kondigt een lange strenge wintrer aan.' 'Is met Allerheiligen vochtig het weer, dan volgen sneeuwbuien keer op keer.' Van onze verslaggever OOSTBURG - Na lang aar zelen heeft het gemeentebe stuur van Oostburg toch be slist om de Staat voor de rechter te dagen. Waarne mend-burgemeester J. Tho- maes liet dit de raad don derdagavond laat weten. Zoals bekend beschuldigt Oost burg de minister van Land bouw en Visserij G. Braks van willekeur op het gebied van de zeedagenregeling. Ook vier Breskense vissers overwegen nog steeds om een kort geding aan te spannen. Wanneer de zaak voor de rechter komt kon Thomaes niet zeggen. „Ik neem aan zeer bin nenkort, maar over het tijdstip hebben we van onze advocaten nog geen uitsluitsel gekregen," stelde hij. De gemeente Oostburg is van mening dat de minister voorbij gaat aan het gelijksheidsbegin- sel. „De vissers van de ge meente Goedereede (Stellen dam) hebben wel een onthef fing op het vaartijdenbesluit gekregen. Wij zijn van mening dat een dergelijke ontheffing ook voor de Breskense vissers opgaat," aldus Thomaes. De advocaten van de ge meente overleggen nog met de vissers in kwestie over wat zij gaan doen nu de minister schriftelijk heeft laten weten niets te voelen voor een onthef fingsregeling voor Breskens. (ADVERTENTIES) Alles voor de vereniging Handelshuis St.-Antonius 70 stuks.. Grensweg 18. Baarla-Nassau i bel w» Tel. 04257-9264 ol 9364 ^,/mTVV»' AXEL - De Poolse consul- generaal Z. Tomkowski en de militair-attaché K Matjezyk legden gistermid dag bloemen bij het Poolse monument in de Axelse Zeestraat en bij de graven van Poolse soldaten in de Burchtstraat. Oorspronkelijk zou ambassa deur J. Wojtecki naar Axel zijn afgereisd, maar deze was door ziekte verhinderd. Voordat de Poolse afvaardiging de bloe men legde, werd ze door burge meester A Hack en de wethou ders P. Apers en H. de Mul op het stadhuis ontvangen. Daar kreeg Hack uit handen van de militair-attaché een legpenning met daarop de beel tenis van de bevrijder van Axel, generaal Maczek, die als commandant van de Eerste Poolse pantserdivisie verant woordelijk was voor de bevrij ding van de stad. Het was voor de consul-generaal de eerste keer dat hij Axel bezocht. LEEUW GEZOCHT? DE KRANT VOOR JE EIGEN STUK WAN NEDERLAND Plaats: Bank- ol gironummer: J Stur dan bon in MO open envelop (tonder paoegel) nar OegUad De Sim Antwoord» 112.4800 VB Breda j

de Stem | 1987 | | pagina 19