PRINTKERNPLOEG VAN COACH EPPIE BLEEKER huur te Breda Phil Anderson is gezond SPORT 25- ANTWERPEI MEEUS i Zadelhoff Makelaars TER INJECTION VOLVO OVERTUIGING SPONSOR CEES VAN SCHILT: lESTEM VLEESWAREN THEO COERTJENS Eindhoven 040-123525 Gehoord Compromis Handschoen 3H0UT Stationsweg 6, Hulst, tel.: 01140 - IJS Opmerkelijk Verlies Ter Riet en Mesker Nigel Mansell gewond bij ongeluk Timman blijft alleen op kop Weer aanpassing reglement formule 1 Hearns wereldkampioen middengewicht Tom Nijssen uitgeschakeld Beenhakker: derde op Spaanse loonlijst Larsson beste Zweedse voetballer DE T26 V °r met valstrikken Prachtig authentiek deco herenhuis met ti te koop, hoge prijskL se, beste ligging, StfEERENVEEN - Het lijkt op een spinneweb met woonst of°beideant< !ee[ valstrikken; de sinds 1984 weer voor dit luxueus en ruim. ^schaatsseizoen opgerichte Nederlandse sprint- Tel. 09-32 3 2370J jemploeg. (niet op zaterdag) nauwelijks gestart of de problemen, al worden die liet als zodanig aangemerkt door de op nationaal niveau lebuterende coach Eppie Bleeker, liggen voor het opra- TEHUUR BRECHT - St.-LENAERT) nabij autostrade Antwerpen-Breda magazijnen - terreinen tot. opp. 33.400 n8 magazijnen: A: 3.030 nf B: 1.188 mr C: 610 m1 voorzien van loopbn D: 1.372 m> voorzien van loopbr E: 624 m! F: 324 m' G: 396 mr terreinen: 26.000 m! volledig beê Mogelijkheid tot wegen- weegbrug 60 ton tot 20 li| nauwkeurig. Te bevragen: tel. 09/32.3.325.17.54 (162874/1) Kantoorunits vanaf 204 m2 in het goed bereikbare idrijvenpark "Centrum Breda" (nabij Tramsingel) Oplevering december a.s. Bedrijfshuisvesting 076 - 25 5111 Makelaars taxateurs o.g. Specialisten in bedrijfshuisvesting Jan Smitzlaan 12 - 5611LE Zadelhoff vestigingen door geheel Nederland pen. De aanvankelijk bij de sprin ters ondergebrachte Christine /taftink en Ingrid Haringa duchtten al terug naar hun (ertrouwenstrainer Egbert van 10ever. En Geert Kuiper ge tuigt openlijk van zijn 'liefde' (oor Henk Gemser, de all- jound-coach, waarbij hij en tollega Jan Ykema de laatste aren uit pure armoede van de [oninklijke Nederlandse Schaatsenrijders Bond (KNSB) noodgedwongen moest aan klampen. Voor Aaftink en Haringa werd inmiddels een deel van liet beschikbare budget voor de sprintploeg weer overgeheveld naar dat voor de meiden van Van 't Oever. Kuiper zocht, sinds Bleeker met de training begon, zijn heil in het vlak van de persoonlijke begeleiding bij Gemser. Met andere woorden: de draden van het schaatsweb van de afgelopen schaatsjaren werden niet verbroken. „Ik zit niet met tegenzin in deze nieuwe ploeg", zegt Geert Kuiper, vorig seizoen zesde bij het WK sprint in het Canadese Sainte Foy. „Maar het lijkt net Jong Oranje. Er zijn te veel nieuwe gezichtea Je kunt er met aan voorbij dat Menno Boelsma, Bouke Jonkman, Maarten Noyens en Tjerk Terpstra nog aan het instituut van kernploeg moeten wennen. En ik ben bang dat dat ten koste gaat van mij en Ykema. De aanpak van Gemser van de laatste drie jaar kan ik niet zo maar eventjes naast me neer leggen. Ik kon met Gemser le zen en schrijven en omgekeerd was dat ook het geval. De be nadering van Bleeker is anders en soms moeilijk voor mij. Ik denk wel eens als we aan het trainen zijn: dat moet ik nu zo doen, maar ik deed het liever op een andere manier". Eppie Bleeker heeft uiteraard gehoord van de bezwaren die er bij Aaftink, Haringa en Kui per leven. „Die relaties van hen met Van 't Oever en Gemser lagen er al. Het drietal heeft niet bot weg gezegd: Bleeker moeten we niet als coach. Dus ze heb ben kennelijk geen moeite met mjj als persoon. En dan kan ik hun houding accepteren. Het is wel zo dat Aaftink en Haringa in de loop van het seizoen toch automatisch bij mij terecht moeten. En Kuiper hoeft van mij zijn relatie van sporter- coach met Gemser niet direct geweld aan te doen. We hebben een modus gevonden van sa menwerking waar we ons alle bei voorlopig in kunnen vin den. Kuiper traint op het ijs volgens mijn schema's. Wat hij naast het ijs doet, moet hij eigenlijk een beetje zelf weten. Ik zou niet willen dat, als we een gezamenlijke wedstrijd hebben, Gemser zich zou moe ten omdraaien als Kuiper er aan komt Dat zou, gezien het recente verleden, puur bela chelijk zijn". De sprintcoach koos dus voor het compromis. Als nieuwko mer wil hij kennelijk niet di rect alles op haren en snaren zetten. Toch dringt de vergelijking met de start van het vorig sei zoen zich op. Toen immers spraken de Nederlandse schaatsdames zich volmondig uit voor Tjaart Kloosterboer, terwijl Dinus Vos het heft bin nen ie ploeg in handen kreeg. Het gevolg was dat Vos na af loop van het Europees kam pioenschap in Groningen met de staart tussen z'n benen het veld moest ruimea Egbert van 't Oever nam het roer over om de dames weer in het gareel te krijgen. Eppie Bleeker gelooft niet dat het met hem dezelfde kant op zal gaan als met Vos. „Geert Kuiper beseft natuurlijk ook dat ik met zes man te maken heb. Ik kan hem geen voor keurspositie in de ploeg geven, omdat hij tot nu toe onze enige Olympische kandidaat is. Uiteraard houd ik rekening met de signalen, die hij uitzond. Ik kan me voorstellen dat hij voor z'n eigen belang opkomt. Dat siert hem als individuele topsporters alleen maar. Maar zou ik aan hem toegeven, krijg je de situatie dat bij wijze van spreken elke schaatser in Ne derland een aparte trainer moet hebben. En dat kan na tuurlijk niet". Het pleit voor Eppie Bleeker dat Wj na een week bedenktijd Met de eerste BSO-sprintwedstrijden in Den Haag begint vanavond het schaatsseizoen '87/'88 voor de lange baan. Een belangrijk schaatsjaar met de Olympische Winterspelen in het Canadese Calgary als onbetwist hoogtepunt. Na de diepe val van Nederland als schaatsnatie in Sarajevo '84, moet na de successen van Hein Vergeer op EK en WK tijdens de tussen- Olympische jaren, in Calgary definitief eerherstel volgen via het veroveren van eremetaal. Wat betreft de Nederlandse afvaardiging naar Calgary beschikt all-round-coach Henk Gemser reeds over drie ijzers (Vergeer, Visser en Kemkers) in de Olympische vlam; dames-trainer Egbert van 't Oever kan rekenen op de uitverkiezing van Van Gennip, Stam en Moolhuizen. Een zestal, op Moolhuizen en Vergeer in iets mindere mate na, dat op de korte afstanden nauwelijks medaille-kansen kan worden toegedicht. Die kandidaten moeten komen uit de voor het dit seizoen opnieuw in het leven geroepen sprintkernploeg. Alleen Geert Kuiper werd afgelopen zomer door de keuzeheren van het Nederlands Olympisch Comité gebombardeerd tot 'potentieel Olympisch kandidaat'. Het aantonen van vormbehoud geldt als voorwaarde voor een Olympisch startbewijs. Kuiper gelooft echter niet dat hem daartoe in de aparte sprintploeg optimaal de gelegenheid wordt geboden. Coach Eppie Bleeker, zelf in zijn tijd een van Neerlands toppers op de schaatssprint, is het daar niet mee eens. Hij juicht de hernieuwde start van de formatie van specialisten op de 500 en 1000 meter van harte toe en verwacht dat naast Kuiper nog twee leden van zijn équipe Calgary zullen 'halen'. „Het had eigenlijk vier jaar geleden al moeten gebeuren", zo luidt zijn overtuiging. Tóch lijkt Eppie Bleeker, 38 jaar en leraar Nederlands, Duits en aardrijkskunde aan de MAVO in het Friese Balk het getij al stevig tegen te hebben. De stand van zaken. Schaatssprinter Geert Kuiper: bang dat Olympische kwa lificatie in het gedrang komt". - fotoanp Sprintcoach Eppie Bleeker: „Je weet nooit hoe een koe een haas vangt". - fotoanp de handschoen opnam terwijl zijn sprintploeg door anderen reeds voor het grootste gedeelte gevormd was. Kuiper, Ykema, Jonkman en Boelsma kregen vanaf het be gin van de droogtraining in mei de toezegging dat er een aparte sprintformatie zou ko men, maar dat het nog even tijd zou vergen om de benoe ming van een trainer. Eenmaal aangesteld haalde Bleeker zelf Terpstra en Noyens er bij. „Je weet nooit hoe een koe een haas vangt", klinkt het verrassend als het gaat over het waarom van die keus. „Het lijkt misschien gek, maar ik ga uit van mijn eigen ervaringen als sprinter. Ik weet nog dat ik tijdens een Nederlands kam pioenschap niet best reed, maar dat ik tijdens het WK van dat seizoen derde werd. Door de fa ciliteiten, die de kernploeg mij toen bood, kreeg ik zo veel ver trouwen, dat ik steeds harder ging. Dat hoop ik met die jon gens ook te bereiken. Dat zij kracht putten uit het feit dat zij een beschermde positie hebben gekregen". Wat de BSO-wedstrijden van vanavond in Den Haag en vol gende week zaterdag in Gro ningen betreft, hoopt Eppie Bleeker enige duidelijkheid te krijgen dat hij op de goede weg zit. „Jonkman heeft bijvoorbeeld 38.8 op de 500 meter tijdens de training neergezet, maar in Den Haag moet blijken of hij dat ook in een wedstrijd kan waarmaken. Willen we naast Kuiper nog meer mensen naar Calgary sluizen dan zullen er in de komende tijd toptijden moeten worden neergezet. Ik besef dat. Ik hoop de jongens ook. Al zie ik deze ploeg vooral een aanzet voor de Winterspe len van 1990 in het Franse Al- bertville. Van de KNSB heb ik de toezegging dat we ook na dit Olympisch seizoen doorgaan met deze formatie. En dan is het niet aan mij om direct met de vuist op tafel te gaan bon ken. Eerst de zaken op de rails zetten en dan pas eisen gaan stellea Het belang van het sprinten op de schaats in Ne derland in het algemeen gaat voorlopig voor. En dat houdt tevens in dat ik de banden met de jaren hiervoor niet als een bruut kan gaan splijten. Ge duld is een schone zaak". e schaffen, gaat u merken en typen enselijk. Maar wanneer u met de ïaakt, is vergelijken eigenlijk over- -liter, laat staan één die standaard ;etint glas rondom, een 5-versnel- /an binnenuit verstelbare buiten- n niet in de laatste plaats een soe- :hikt voor alle benzinesoorten. 'anaf loodvrij normaal (RON 9l)- llen: kom naar ons toe voor een anwcg 49. Temcu/.en, tel.: Oil50 - 974 55 19, Oostburg. tcl.:0II70 - 2996 Door Rob van Deursen OUD-GASTEL - Cees van Schilt, co-sponsor van de profformatie Transve- mij/Van Schilt weet voor honderd procent zeker dat zijn team met het aan trekken van de Australi sche kopman Phil Ander son geen kat in de zak 'kocht'. Hoewel vooral in Belgische kranten op de sportpagina's de laatste tijd wordt gesug gereerd dat Anderson koos voor de betrekkelijk kleine Nederlandse equipe, omdat hij in Italië niet door de me dische controle van Carrera kwam, maakt Van Schilt zich geen zorgea In België gaat het volgende verhaal: Anderson werd in Italië gekeurd door twee art sen van de ploeg van (nog) Stephen Roche en Roberto Visentini. Het resultaat zou zijn geweest dat de medici in het bloed van de Australiër sporen vonden van het virus, dat de ziekte van Bechterev (waar Anderson in het begin van het afgelopen seizoen door werd geveld) veroor zaakt. Daarop zouden de twee Italiaanse artsen ploeg leider Boïfava van Carrera hebben geadviseerd Ander son niet te contracteren, om dat de kans op een herhaling van de aantasting door de ziekte groot zou zijn. Cees van Schilt uit Oud- Gastel ontkent ten stelligste die lezing. Hij wacht op de medische rapportage, die hem zal worden toegestuurd, van de twee Italiaanse artsen om die dan zo snel mogelijk openbaar te maken „Ander son is gezond. Dat zijn onder handelingen met Carrera af ketsten, was louter een kwes tie van geld. Ik heb direct na dat hij gekeurd was met An derson kunnen spreken We zaten puur toevallig samen in het vliegtuig van Milaan naar Brussel. Anderson had toen nog geen uitslag van het medisch onderzoek, maar vertelde me wel dat de kans groot was dat hij voor onze ploeg zou kiezen. Natuurlijk heb ik toen de gesprekken, die al een paar weken aan de gang waren, direct aange haald. En op die manier kwam Anderson bij ons". Van Schilt ging daarbij naar zijn zeggen niet over één nacht ijs. „In Parijs bij de voorstel ling van de Ronde van Frankrijk heb ik bijna een uur met Boïfava kunnen sprekea Die vertelde mij dat inmiddels bekend was dat er medisch niets in de weg lag om Anderson aan te trekken, maar dat diens financiële eisen te hoog waren voor de Italiaanse stal. Zeker, omdat Carrera met Visentini en Bontempi al twee kopman nen heeft en omdat ook Urs Zimmermann nog bij die ploeg zit. Anderson zou in dienst van die mannen de Giro en de Tour moeten doen en daar voelde hij toch ook weinig voor. Boïfava ver telde mij dat hij eigenlijk niet zo zat te wachten op An derson gezien de prijs, die hij vroeg. Eveneens omdat hij een herhaling van de botsing Roche-Visentini binnen zijn équipe vreesde met het aan trekken van Anderson. An derson had tevens een huis gevraagd in Italië. Dat alles bij elkaar werd die mensen te veel. Wij van onze kant zaten te springen om een kopman van naam. Die zijn niet dik gezaaid, dus de keus was voor ons eenvoudig". De transfer van Phil Ander son van Panasonic naar die van Transvemij mag op z'n zachtst gezegd opmerkelijk worden genoemd. Vooral omdat de 'vierde' Nederlandse profploeg de af gelopen twee jaren niet be paald aan de weg timmerde. Het optreden in de Ronde van Italië van enkele maan den terug mocht ook niet tot de categorie van de smaak makende successen worden gerekend. Toch ziet Cees van Schilt de logica van de komst van Anderson in. „We heb ben voor een langzame op bouw gekozen. Met Anderson moeten na de Giro van dit jaar, volgend seizoen de deu ren van de Tour de France voor ons opengaan", aldus Van Schilt, die schat dat hij al zo'n veertien, vijftien jaar actief is binnen de wieler sport. Voor alle zekerheid werd in het inmiddels door beide partijen getekende contract van Anderson een clausule opgenomen dat - mocht de Australiër weer last krijgen van de ziekte van Bechterev - de verbintenis eenzijdig verbroken kan worden. „Dat lijkt me normaal. Anderson kost ons veel geld. Hoeveel, dat zeg ik niet. Dat is een zaak tussen hem en ons". Wel wil Cees van Schilt kwijt, dat de Transvemij/ Van Schilt-ploeg volgend jaar een budget vergt van tussen de twee-en-eenhalf en drie miljoen gulden. Zoals bekend zal Cees Priem half in het seizoen voor de start van de Tour de France van de fiets overstappen in de ploegleiderswagen. De Zeeuw werd onlangs nog be naderd om dat al per 1 ja nuari te doen, maar Priem besloot na een week bedenk tijd nog zeker een paar maanden te blijven fietsen en daarbij vanuit het zadel de equipe te leiden. Wie dan wel Co-sponsor Cees van Schilt met een foto van Phil Anderson, die volgend seizoen voor de Transvemij - ploeg gaat rijden als kopman. „Anderson is gezond", zo luidt de stellige mening van Van Schilt uit Oud- Gastel. in het begin de leiding van achter het peloton zal heb ben, is nog niet bekend. „We hebben nog drie maanden de tijd om te zoeken. Dus grote haast is nog niet geboden", aldus Cees van Schilt. De ploeg van Transvemij/Van Schilt bestaat voor volgend sei- foto de stem/ben steffen zoen uit de volgende renners: Phil Anderson (Aus), Ludo de Keulenaer (Belg), Noël Segers (Belg), Cees Priem, Patrick Bol, Dick Dekker, Eddy Schurer, Martin Schalkers, Bert Ooster bosch, Peter Pieters, Jos Lam- mertink. Rob Kleinsma, Jean Habets. Onderhandelingen zijn nog gaande met de Belgen Johan Capiot en Yvens van Steenwin kel. NIEUWSOVERZICHT INDIANAPOLIS (Rtr) - Hellas ter Riet en Marcella Mesker zijn er niet in geslaagd de kwartfinales van het tennistoernooi in de Amerikaanse stad Indianapolis te bereiken. Ter Riet ver loor donderdag in twee sets van de Amerikaanse Anne Smith: 3-6, 4-6. Mesker won de eerste set van de onbekende Ameri kaanse Halle Cioffi, maar ging daarna alsnog tenonder. Uitslagen derde ronde: Anne Smith (VSt) - Hellas ter Riet (Ned) 6-3,6- 4, Halle Cioffi (VSt) - Marcella Mesker (Ned) 2-6,7-6,6-3, Elly Hakami (VSt) - Kate Gompert (VSt) 6-3, 6-4, Hu Na (VSt) - Natalja Zvereva (Sov) 6-3,6-3, Leila Meshki (Sov) - Helen Kelesi (Can) 6-3,6-1. SUZUKA (AFP/Rtr) - De Britse formule 1-coureur Nigel Man sell is vrijdag bij de trainingen voor de Grote Prijs van Japan op het circuit Suzuka gewond geraakt bij een ongeluk. Na een eerste onderzoek in het ziekenhuis in Nagoya werden bij de nummer twee in de strijd om de wereldtitel lichte verwondin gen aan zijn rechterbeen en aan zijn wervelkolom vastgesteld. Bij een snelheid van 150 km/uur sneed de Brit een bocht te kort aan. Hij kwam met zijn rechterwiel op de stenen afzetting. De wagen kwam daarna in een slip en ramde de vangrail aan de andere zijde van de baan. De Williams werd daardoor min of meer gelanceerd, spinde een paar uur in de lucht en dreigde over de kop te slaan. Nadat de wagen eindelijk tot stilstand was gekomen, slaagde Mansell er in eerste instantie niet in uit de auto te komea Pas na enige momenten stapte hij verdwaasd de auto uit en werd daarna per helicopter naar het ziekenhuis gebracht. BELGRADO (AFP) - Jan Timman heeft in de tiende en voor laatste ronde van het internationale schaaktoernooi in de Joe goslavische hoofdstad Belgrado zijn eerste plaats behouden. De Amsterdammer versloeg met wit de IJslander Johann Hjar- tarsson. Hij kwam daardoor op zeven punten uit tien ontmoe tingen. De Joegoslaaf Ljubojevic bleef op een half punt achter stand, met een afgebroken partij, op de tweede plaats door een overwinning op zijn landgenoot Ivanovic. In de laatste ronde speelt Timman met zwart tegen de Joego slaaf Popovic. Ljubojevic ontmoet Hjartarsson. Uitslagen tiende ronde: Beljavski (Sov) - Nikolic (Joe) afg., Kortsjnoi (Zwi) - Popovic (Joe) afg., Timman (Ned) - Hjartarsson (Ijs) 1-0, Lju bojevic (Joe) - Ivanovic (Joe) 1-0, Gligoric (Joe) - Short (GBr) 0-1, Mar- janovic (Joe) - Salov (Sov) 0-1. Stand: 1. Timman 7,2. ljubojevic 614 1 afgebroken, 3. Kortsjnoi 5 2, 4. Nikolic en Popovic 5 1, 6. Hjartarsson 5, 7. Beljavski 414 2, 8. Short 414 1,9. Salov en Ivanovic 4 1,11. Gligoric 3 1,12. Marjano- vic 1/2 1. SUZUKA (Rtr/SID) - De strijd van Jean-Marie Balestre om zijn sport, het formule 1-racen, veiliger te maken, duurt nog steeds voort. Bij de trainingen voor de Grote Prijs van Japan op het circuit in Suzuka maakte de president van de FISA bekend dat hij op korte termijn, misschien volgende maand al, de reglementen wil aanpassen. Balestre wil dat wagens die op een oneffen weg met de carrosserie het wegdek beroeren, direct uit de strijd worden gehaald. Ook wil Balestre het gebruik van de speciale brandstof voor formule-1 wagens gaan verbieden. „Het is onze bedoeling deze autos zoveel mogelijk te doen lijken op de normale serie-wa gens. Daartoe behoort ook de maatregel dat gewone benzine dient te worden gebruikt". LAS VEGAS (Rtr) - De Amerikaanse bokser Thomas Hearns (op de foto neerkijkend op zijn verslagen tegenstander) heeft in Las Vegas de vacante wereldtitel in het middengewicht van de World Boxing Council veroverd. Hij versloeg medegegadigde Juan Domingo uit Argentinië door knock-out in de tweede ronde. Al in de eerste drie minuten was de Zuidamerikaan twee keer neergegaan. Eerder op de avond werd Hearns' landgenoot Charles Wil liams wereldkampioen het licht-zwaargewicht (IBF) door ti telverdediger Andrew Czyz te verslaan. HONGKONG (Rtr) - Tom Nijssen heeft zich gisteren tijdens het Grand Prix-tennistoernooi van Hongkong niet voor de halve finales kunnen plaatsen. De Limburger verloor in de kwartfinales met tweemaal 4-6 van de Engelsman Jeremy Ba tes, die eerder deze maand in Tel Aviv een nederlaag leed tegen Huub van Boeckel. Uitslagen kwartfinales: Jeremy Bates (GBr) - Tom Nijssen (Ned) 6-4, 6-4, John Fitzgerald (Aus) - Christian Saceanu (WD1) 6-1,4-6,6-2, Eliot Teltscher (VSt) - Rick Leach (VSt) 4-6,6-2, 6-3, Darren Cahill (Aus) - John Ross (VSt) 6-4,4-6,6-4. MADRID (ANP) - Leo Beenhakker is op twee na de best be taalde trainer in de hoogste afdeling van het Spaanse voetbal. Dat blijkt uit een publicatie van het Madrileense sportdagblad Marca van gisteren. Volgens het blad ontvangt Beenhakker een jaarsalaris van 30 miljoen pesetaé (ongeveeer 540.000 gul den). De vroegere coach van het Nederlands elfal moet het met min der doen dan Howard Kendall en Luis Aragones, Kendall, die voor aanvang van dit seizoen Everton verruilde voor Athletic de Bilbao, strijkt 42 miljoen op. Aragones, opvolger van de ont slagen Terry Venables, toucheert bij Barcelona 32 miljoen. Barcelona spendeerde dit seizoen overigens al 105 miljoen pe seta's aan oefenmeesters, aangezien Venables, die inmiddels werk heeft gevonden bij Tottenham Hotspur, niet zonder zak centje naar Engeland kon worden teruggestuurd: 70 miljoen. Menotti ontvangt bij Atletico Madrid twaalf miljoen peseta's. Door een apart premiestelstel kan zijn honorarium echter op lopen tot veertig miljoen. STOCKHOLM (AFP) - Peter Larsson, de verdediger van IFK Gothenburg, is vrijdag uitgeroepen tot de Zweedse voetballer van het jaar 1987. Hij zal worden onderscheiden met de 'Gou den Bal'.

de Stem | 1987 | | pagina 11