frttfyof GEDEPUTEERDE: 'WE MOGEN GEEN WITTE PLEK BLIJVEN' 'Er wordt heel wat afgesnauwd' Celstraf en proeftijd voor verslaafde gokker 'Revalidatie moet ook in Terneuzen' Deetman looft Zeeuws model onderwij sstage tegels erneuzense utomobilist wee keer ii de fout RELATIE VERPLEEGKUNDIGEN-MEDICI SLECHT r daarom meteen: zaterdac ïr, van 10.00 tot 16.00 uur, Keser. i/erse koffie met gebak wo jd. De Dag van de Tijdell lis tenslotte óók een lag... VERSE WILDGERECHTEN ft ft akband lus 100 ceukenapp. Kom een: kijken IDDELBURG - Een regio nale omroep Zeeland komt neer in beeld. De recente Oprichting van een stich- ig, die dat nastreeft en het lit dat nog dit jaar een l/oorstel van GS aan provin cie staten is te verwach ten, maken dat duidelijk. Openhaardha ASCONA TRAVELLE ve VANAF f27.532,- Alternatief voor le Showband Axel lei ajn. Arrogant Fusie Werkgroep Bakkies Onder invloed VRIJDAG 30 OKTOBER 1987 GS ZEELAND SCHRIJVEN DEES: GEEN EXTRA GELD UITVOERING Inspanningen Nascholing Grafschenders aangehouden NG UW SPECIAUTEITENRESTAURANT HEEFT NU WEER VOLOP Oosterhoutseweg - Teteringen - 076-713381 Culinair niveau - vriendelijke prijzen DE STEM VAN ZEELAND T27 eeuwse omroep dichterbij "Ofp I >rme partij voor !r en industrie, >tgoedkoop. t Amerikaantje irgweg 49, Breda 76-136527. DR voor CV lede. 0x40x22 cm., lel. 01620-28228. Siepvr., fornuizen op. 076-220686. bij 't Bouwhuis, Ko» 14, Breda, tel. 076-8ll n onze verslaggever Gedeputeerde W. Don die het voorstel voorbereidt is zelf in ieder geval positief gestemd. „Zeeland mag in omroepland geen witte vlek blijven," beves tigt hij zijn standpunt. Hij kan verwachtingen ontlenen aan het beleidsprogramma van politiek Zeeland, dat nadrukkelijk ruimte laat voor een regionale omroep. Pas en kele jaren geleden verwierpen de Zeeuwse staten nog een voorstel om dat de (CDA)-meerderheid het niet eens was met het van de Zeeuwen verlangde tientje omroepbijdrage. Dat de omroep nu weer maar kans lijkt te maken, was ook voor de Ini tiatiefgroep Omroep Zeeland, die na het statenbesluit nog slechts sluimer de, aanleiding om de draad weer op te pakken. De concept-statuten van de nieuwe stichting zijn naar GS ver zonden. Het oprichten van de stich ting is overigens ook een formele kwestie. Volgens de nieuwe mediawet kan een regionale omroep niet meer onder NOS-vleugels opereren. Dus was ook voor deze provincie een aparte stichting nodig. Zodra de op richting daarvan is bekrachtigd, wordt de Initiatiefgroep ontbonden. Secretaris H. Koch van de Initia tiefgroep loopt nog niet over van opti misme. „Dit is een stap in een heel proces. Heel belangrijk is het stand punt van GS en dat kennen we nog niet." IJveraars voor een regionale omroep baseren hun twijfels ook nog op het beleidsprogramma. Dat zegt weliswaar dat GS moeten meewerken aan zo'n omroep 'als de regionale in formatievoorziening daarmee is ge diend', maar de toevoeging is ook dui delijk: 'er moet overeenstemming worden bereikt over de financiering'. En die vormde in de vorige statendis- cussie juist het struikelblok. De initiatiefgroep en dé stichting hebben overigens ook een nieuwe voorzitter. Burgemeester G. van den Heuvel van Borsele neemt de plaats in van de kortgeleden overleden voor zitter J. Deïst. KOPIEERMACHINE, gewoon papier, taf) del. Tel. 01620-60498. (vruchten) 35,- ps bellen voor 12.00 uur Tel: 01652-6272. Riante limousine. Ruimte overvloed voor vijf personi inclusief bagage. Uitvoeringen met vier of vijf deuren. Met geti glas rondom, 5-versnellin bak, schone 1.8 Euronoi motor, van binnen uit vers! bare buitenspiegel, afsluitbafjjbi handschoenenkastje, centra portiervergrendeling en mi achterlicht. Standaarduitn ting. Alles. Luxe en komfo tot en met dus. Maar, daarmee is koek nog niet op. De TVavelli is er ook met een 1.6 S-, 2.0 en 1.6 Diesel-motor. Al m onze correspondent ERNEUZEN - Gevaarlijk jgedrag van de automobi- st R.H. uit Terneuzen lidde woensdagmiddag tot vee zaar beschadigde tw uto's. Zelf belandde H. in et Elisabeth ziekenhuis te luiskil, waar hij ter obser- atie werd opgenomen. reed met zijn personenauto het schemerdonker over de tanaalpolderweg in de ge- neente Terneuzen. Nadat hij teds door een achter hem rij mde automobilist, via licht- ignalen er opmerkzaam was emaakt dat hij nog steeds zon- er verlichting reed, naderde lij het buurtschap Maurits- ort een tegenligger. De bestuurster van dit voer- g, mevrouw AV. uit Ter- euzen trachtte door het geven lichtsignalen H. opmerk- aam te maken van zijn ver- uim. H., kennelijk daarvan liet gediend, stuurde zijn voer- uig naar de linkerweghelft. de tegenligger tot op lechts enkele meters genaderd was, week hij plotseling weer aar rechts uit. De automobi- iste, toch geschrokken van het ijgedrag van H., week alsnog Ze raakte van de weg en twam via de rechterberm in de iloot. H. vervolgde zijn weg, maar iing ongeveer een kilometer verder met zijn voertuig uit de waarbij hij gewond hakte. In het Sluiskilse zie- inhuis werd hem een bloed proef afgenomen. lit dai niet met automaat Bovendiei is nog volop luxe extra lev< baar. Een schuifdak, b '«^verslaggever voorbeeld rijdt Hoe hij rij1 Zoals u datvi Opel mag wachten. Veilig- pittig. Forse rappe acceleratie kunt u van op aan u dens het dagelijks keer. En vooral op verre re zen. 't Is en blijft de Ascoi Traveller. Van Opel. ASCONA TRAVELLERS EURONORM, DAAR VAN GENERAL UffiL - Een groep ex-leden 'an de Showband Axel debt een nieuw muziek korps op als alternatief voor le Showband. E. van Over bite, een van de initiatief- roers, zegt dat de voorbe reidingen bijna afgerond Ei sunm zijn bezig de puntjes op de te zetten", zegt hij, „en dan !®nen we beginnen. We zijn eet van plan om af te wachten "at he bestuur gaat doen". Hij wil nog niet vertellen hoe 'et nieuwe muziekkorps er Tecies uit gaat zien. Wel dat de ™anciering 'geen probleem' is. HET ROMMELT binnen de Zeeuwsch-Vlaamse ziekenhuizen. De perso neelsbezetting loopt snel terug. Vorig jaar vertrok ken zo'n 150 werknemers. Het overige personeel blijft achter. Onzekerheid over een baan in de na bije toekomst is hun lot. Er wordt over gepraat, er wordt gekankerd in de ziekenhuisgangen. De di rectie van de ziekenhuis- groep 'Zeeuwsch-Vlaan deren' onderkent de pro blemen. In het jaarver slag over 1986 wordt er gesproken over 'een zorgwekkende toestand'. Het verpleegkundig- en ander personeel van de vier ziekenhuizen in de regio laat zich, uit angst om in 1989 in het nieuwe streekziekenhuis 'De Honte' niet aan de bak te komen, liever niet uit over de huidige werkom standigheden. Een uit zondering daargelaten. Jan van Rossum uit Ter neuzen, die het in het in foblad van de ziekenhuis- groep van oktober aan durft om in een aantal zwerende wonden te prikken. Door Conny van Gremberghe IN MEI van dit jaar vol tooide Jan van Rossum uit Terneuzen de verkorte ho gere beroepsopleiding voor verpleegkundige (VHBOVj in Nijmegen. Daarvoor had hij zijn di ploma voor A-verpleeg kundige al gehaald. De jonge Terneuzenaar vond dat hij na een lange studie rijp was om zijn opgedane theoretische kennis om te zetten in praktische daden. Hij solliciteerde en kon op basis van een contract van een half jaar aan de slag in het Sint-Elisabeth-zieken- huis in Sluiskil. Helemaal vreemd was die in stelling voor hem niet omdat Jan er in 1984 al eens enige tijd gewerkt had. De kennis making met de medici van Jan van Rossum: 'Het is lammer dat de verpleegkundi gen alles gewoon accepteren'. - FOTO DÉ STEM COR J. DE BOER het ziekenhuis verliep teleur stellend. Zijn entree op de af deling werd door een genees heer luidruchtig aangekon digd. „Ah, eindelijk een aca demicus in huis, nu zal het al lemaal wel beter gaan," slaakte de arts uit. „Daar moest ik toch wel even van opkijken. Vooral omdat ik niet eens acade misch geschoold was. Ik dacht in eerste instanties dat het maar een incidenteel geval ging. Maar al ras bemerkte ik dat de verstandhouding tus sen de medici en het ver pleegkundig personeel voor verbetering vatbaar was," vertelt Jan. „De arrogantie waarmee de artsen de verpleegkundigen bejegenen is gewoon niet van deze tijd. Honderd jaar gele den mocht een dergelijke ver houding normaal zijn. Maar volgens mij kan dat tegen woordig niet meer," vervolgt hij. De verpleegkundige maakte het verschillende ma len mee dat personeelsleden door de artsen op de zalen en in de gangen de huid vol werd gescholden. „Mogelijk waren er voor die artsen goede rede nen om het personeel op te kortkomingen te wijzen, maar de manier waarop dit gebeurde sloeg alles. Ik heb het meegemaakt dat een ver pleegster een scheldtirade moest aanhoren van twintig minuten. Abnormaal zeg ik dan." Volgens de verpleger, die het Elisabeth-ziekenhuis eind november in navolging van velen die hem voorgingen de rug toekeert, worden de me dici in Zeeuwsch-Vlaanderen door directie, raad van toe zicht en personeel op een veel te hoog voetstuk geplaatst. „Kijk, ik heb best bewonde ring voor het vele goede werk dat die mensen verrichten, maar er moet niet vergeten worden dat ook de gewone verpleegkundigen heel wat verhapstukken. In de Ka naalzone worden verpleeg kundigen door de artsen af gesnauwd alsof het de ge woonste zaak is. En daar kan ik verschrikkelijk kwaad om worden," stelt hij. Jan van Rossum is van me ning dat een goed verstand houding tussen artsen en ver pleegkundigen de basis vormt voor een goede zorgverlening. „Er zou gewoon over eikaars functioneren gepraat moeten kunnen worden. Zelfs al is de verpleegkundige de ver lengde arm van de arts, dan nog is wederzijds respect eem primair wenselijke omgangs vorm. Dat heb ik ook gesteld in het infoblad en daar sta ik nog steeds volledig achter." Het personeel van het Elisa- bethziekenhuis reageert am per op de scheldkanonnades van de chirurg, internist of andere medicus. Dat heeft de Terneuzenaar het afgelopen jaar kunnen constateren. „Er wordt wel over gepraat tij dens de koffiepauzes, maar daar blijft het bij. Het perso neel is gelaten, mede omdat de fusieperikelen ook de no dige energie vergen. De men sen zijn onzeker over hun baantje in de toekomst en dat speelt zeker een rol," aldus de verpleegkundige. Eerder deze week gaf ook ziekenhuisdirecteur Van Oudenniel toe dat er onder het personeel nogal wat on rust en onzekerheid leefde. Hij wijt dit ook aan de fusie- problematiek. „Het liefst zou ik ook alle mensen gewoon een plaats binnen de nieuwe personeelsbezetting geven, dan waren we van alle pro blemen af. Van de onrust, van de onzekerheid. En dan kon iedereen normaal functione ren, maar zover is het helaas nog niet," benadrukte Van Oudenniel. Ook in het jaarverslag over 1986 van de ziekenhuisgroep werd gewag gemaakt van problemen op het personele vlak. Om in de toekomst de zorg in de vier-in 1989 twee-zie kenhuizen in de regio op een lijn te krijgen, besloot de zie kenhuisgroep eind september tot de oprichting van een spe ciale werkgroep Kwaliteit. Het vergadergroepje, samen gesteld uit vertegenwoordi gers van de huisartsen, de kruisvereniging, de patiën tenverenigingen, de gemeen tebesturen, de medische staf van de ziekenhuizen, de ver pleeghuizen en van de instel lingen voor maatschappelijke dienstverlening, kreeg als taak de de kwaliteit van de zorg in de Zeeuws-Vlaamse ziekenhuizen te beoordelen en verslag uit te brengen aan di rectie en raad van toezicht. Het verbaast de teleurge stelde verpleger dat het per soneel niet in die belangrijke nieuwe werkgroep vertegen woordigd is. „Dat is nu weer eens een typisch voorbeeld van hoe in de ziekenhuizen de positie van het personeel wordt ingeschat. Het patriar chale karakter overheerst nog steeds alles en ik vind het dan ook jammer dat het per soneel niet mondig is en niet regelmatig bij bestuur en di rectie aan de bel trekt. Op het moment is het zo dat tal van vernieuwingen worden uitge steld, dit met het oog op het nieuwe ziekenhuis. Dat is zondermeer spijtig. Jammer is het ook dat de verpleeg kundigen alles gewoon accep teren. onze correspondente on! '®DELBURG-Chronisch «dgebrek, als gevolg van flh gokverslaving en soft- '^gsgebruik bracht de "intigjarige Hulstenaar •K. in de loop van dit jaar f net kriminele pad. Don- ^vag stond hij voor de po- nerechter Middelburg, aar hem een drietal feiten i een serie die niet op de agvaarding stond ver bid) werden verweten. was K op 18 april binnenge- ®gen in de woning van zijn erbnren die hij even tevoren n f en wegrijden. De buit ge- „crn ni,u sieraden werden on- STAAT DE WERELL Middellijk omgezet in speel- 5RAL MOTORS ACH ld. Op 4 maart pleegde de nulstenaar opnieuw een in braak in een woning in zijn woonplaats, en ook nu waren het weer vooral sieraden en een kleine hoeveelheid geld die de buit vormde. Maar het zwaarst werd er getild aan de poging tot tasjes roof op 27 januari, eveneens in Hulst. Op een mistige dag ging K met zijn fiets naast een wiel- rijdster rijden, die op dat mo ment haar tas aan haar stuur meevoerde. K rukte aan de tas, waardoor de vrouw kwam te vallen en gewond raakte. K ging er zonder tas in de mist vandoor, maar kon later toch worden aangehouden. Intussen ondergaat K (tij dens zijn detentie van een vo rige veroordeling voor soortge lijke feiten) een behandeling voor zijn gok- en drugsversla ving en, zo luidt de prognose van de hulpverleners, deze zal nog drie maanden in beslag ne men. Politierechter Mr. Nomes bepaalde daarop de gevange nisstraf tot vijf maanden, waarvan twee maanden voor waardelijk met een proeftijd van twee jaar. De concurrentiestrijd binnen het Vlissingse leger van hou ders van '27 MC-bakkies' bracht de 29-jarige A. van L. tot razernij. Meermalen koelde hij die maand zijn woede op eigendommen van concurren ten die, zo verklaarde hij later, hem voortdurend zouden belet ten met zijn zender 'er tussen te komen'. Zo sneuvelden respectieve lijk een voordeur, een aantal ruiten, een keukenkast met in houd, en het lakwerk van een tweetal auto's. Op 10 januari ging hij op een parkeerterrein bovendien in de slag met een andere concurrent, die hem met een sabel bedreigde. Hij deed dit na eerst de voorruit van de auto, waarin de man zat stuk te slaan, waarna hij met zijn wapen naar de bestuurder prikte. De dikke jas die de man droeg behoedde hem voor steekwonden. Bovendien had Van L. zich in december van het vorig jaar ook nog schuldig gemaakt aan heiing van een tv, maar het was vooral de steek partij die invloed had op de zwaarte van de straf donder dag voor de politierechter te Middelburg, waar de Vlissin- ger overigens verstek liet gaan. Hij werd tenslotte veroordeeld tot een gevangenisstraf van vier maanden, waarvan een maand voorwaardelijk. Op 25 april reed de 64-jarige M. van de V. uit Breskens bij Groede met zijn auto in een sloot, de politie constateerde dat de man onder invloed ver keerde en een bloedproef toonde een alcoholpromillage aan van 2,04. Door de politie rechter werd Van de V. don derdag veroordeeld tot twee weken voorwaardelijk, een Van onze verslaggever MIDDELBURG - De revalidatie-voorzie- ningen in Zeeland moeten goed worden gespreid. Zeeuwsch- Vlaanderen mag niet aangewezen zijn op de nieuwe revalidatie- eenheid bij het Ooster- scheldeziekenhuis in Goes. Er is ook in Ter neuzen, bij het nieuwe streekziekenhuis De Honte, een dependance nodig voor de dagbe handeling van zowel volwassenen als kin deren. Dat bepleiten GS van Zeeland nadrukkelijk in een brief aan staatsse cretaris Dees van volks gezondheid. Er zijn dui delijke grenzen aan de reikwijdte van niet-kli- nische revalidatievoor- zieningen, schrijven GS. „En dat noopt tot een specifieke oplossing voor met name de subregio Zeeuwsch-Vlaanderen." De brief is bedoeld om knopen door te hakken, na de felle discussie over de revalidatie-voorzie- ningen in Zeeland, waar bij vooral de opheffing van het Zeehospitium Zonneveld in Oostkapelle werd bestreden. Volgens GS is dat on vermijdelijk en moet de revalidatie worden ge concentreerd in het nieuwe Goese ziekenhuis. Onderdelen van Zonne veld verhuizen daarheen, waaronder ook de My- tyl/Tyltylschool. Daarbij hoort ook een gezinsver vangend tehuis voor kin deren. Gedeputeerde W. Don heeft over deze gang van zaken al vergaande af spraken gemaakt met het ministerie. Daarvan wordt nu een bekrachti ging gevraagd. GS kon digen in de brief aan Dees overigens nog een aparte beleidsnota reva lidatie aan. Die zou in september 1988 kunnen worden besproken door provinciale staten. boete van 1500 gulden en negen maanden niet rijden. De 31-jarige J.C. uit Hei kant veroorzaakte op 3 maart met een alcoholpromillage van 1,93 een aanrijding in Hulst. Ook hij werd veroordeeld tot twee weken voorwaardelijk, een boete van 1500 gulden met daarnaast een rijontzegging van negen maanden, waarvan drie maanden voorwaardelijk. De 40-jarige A. de V. uit Val- kenisse liep op 30 november bij Koudekerke 'tegen de lamp' toen hij op alcoholgebruik werd gecontroleerd. De V. scoorde een alcoholpromillage van 2,77 en werd daar donder dag voor bestraft met 2 weken voorwaardelijk, een boete van 1500 gulden en een jaar niet rij den. TERNEUZEN - Het model dat het Contactcentrum Onderwijs-Arbeid Zeeland (COA) de afgelopen vier jaar voor de Europese Ge meenschap ontwikkelde voor stages van onderwijs krachten in het bedrijfsle ven kreeg gisteren alle lof van minister van onderwijs en wetenschappen W. Deet man. Deetman zei 'alle reden tot te vredenheid' te hebben tijdens een symposium ter afsluiting van het onderwijsproject van de EG in communicatiecen trum De Boerderij van Dow Chemical in Terneuzen. Wel moeten de stages be taald worden uit het bestaande budget van de minister voor het onderwijs of door het be drijfsleven, voor een prijs die kostendekkend is. Het plan van de COA maakt het mogelijk alle docenten uit het voortgezet onderwijs drie dagen per jaar kennis te laten maken met bedrijven die in de praktijk uitvoeren wat de do centen aan hun leerlingen trachten te leren. Het Zeeuwse model krijgt inmiddels al op veel plaatsen in Nederland na volging en waardering uit an deren lidstaten van de EG. Het model past volgens Deet man prima bij de noodzaak be drijven en onderwijs beter op elkaar af te stemmen; docenten kunnen in de praktijk leren welke ontwikkelingen er bij de bedrijven zijn en welke tekort komingen het onderwijs heeft. „Van beide kanten moeten in spanningen geleverd worden", zei Deetman. „Binnen het on derwijs is de laatste jaren veel op gang gekomen. Een van de elementen waar wel veel over geschreven is, maar weinig in de praktijk aan gedaan is het fenomeen van de docentensta ges in het bedrijfsleven". De regering wil de komende jaren met name het Middel baar Beroeps Onderwijs (MBO) verbeteren. Het MBO moet daarin zelf actief optreden en de docenten moeten bereid zijn mee te werken, stelt Deetman. Hij ziet weinig in een centraal geregelde aanpak van de sta ges. Bedrijven en scholen zijn regionaal actief, en een regio nale aanpak levert de beste ga rantie dat bedrijven en scholen op eikaars initiatieven inspe len. De scholen hebben in Deet- mans visie een grote verant woordelijkheid, want in de praktijk blijkt dat de docenten niet deelnemen aan stagepro jecten als de directies bij de pakken neer blijven zitten. Deetman wil in navolging van de COA de stages eveneens koppelen aan nascholing van de docenten. De drie dagen dat leraren per jaar in een bedrijf kunnen rondlopen zijn natuur lijk niet genoeg om meteen ook hun kennis bij te spijkeren. W. Deetman: 'Alle reder tot tevredenheid'. „Wellicht meer dan tot nu toe zouden nascholingsinstellingen positief kunnen reageren op de behoeften van scholen op dit terrein", sprak de minister. Wel moeten de scholen en de bedrijven de stages zelf maar regelen, vindt Deetman. En bo vendien met het geld dat de re gering op dit moment voor on derwijs beschikbaarstelt; er komen geen extra potjes voor de stages, want de overheids- ruif is leeg. Geen regels van Deetman dus, behalve bij sta ges van docenten in opleiding. Als voorbeeld gaf hij hiervoor de technische opleidingen aan de Nieuwe Leraren Opleiding in Eindhoven, waar zulke sta ges al jarenlang vast onderdeel zijn van de opleiding. Van onze correspondent WESTDORPE - De groep Midden Zeeuwsch Vlaande ren van de rijkspolitie heeft met de aanhouding van een kwartet jeugdige knapen uit Westdorpe, Sas van Gent en IJzendijke klaar heid gebracht in de op vo rige week zaterdag ge pleegde grafschennis op de rk begraafplaats aan de Graafjansdijk te Westdor- pe. Die dag werden 27 grafzerken en gedenkkruizen vernield dan wel ernstig beschadigd. De vier jongens, in de leeftijd tussen vijftien en zeventien jaar heb ben inmiddels bekend. Tijdens de verhoren kwam aan het licht dat drie van hen zich ook schuldig hadden ge maakt aan vernielingen op het kerkhof te Sas van Gent op 30 augustus van dit jaar. De toe gebrachte schade loop in de duizenden guldens. Verder bekenden de knapen ook nog enkele diefstallen en vernielingen in Sas van Gent en omgeving. In verband met deze laatst genoemde bekente nissen konden nog enkele an dere jongens in dezelfde leef tijd worden gehoord die even eens hebben bekend zich aan deze feiten hebben schuldig ge maakt.

de Stem | 1987 | | pagina 9