s p C F E K Regeling 'klein grensverkeer' veelal onbekend Eigen huis kiezen en kopen DE STEM Kan ik de kosten van een receptie of feestje van de fiscus aftrekken als ik met pensioen ga of mijn zo- veeljarig dienstjubileum vier? Die vraag zal me nige jubilaris lange tijd bezig houden. Dat pro bleem duikt ook op bij mensen die een lintje van de koningin of de paus of een andere onderschei ding gekregen hebben. VRIJDAG 30 OKTOBER 1987 E I i Door Peter Munnix Over de op handen zijnde verruiming van de ren tevrijstelling doen de gekste verhalen de ronde. Met name sinds bekend is geworden dat de banken de fiscus over 1987 en vol gende jaren informatie moeten ver strekken over de rente die zij hun klanten betalen. Het is bekend dat veel mensen de rente over hun appeltje voor de dorst, variërend van spaartegoeden tot obligaties en pandbrieven, niet aan de fiscus opgeven. Een onder zoek heeft uitgewezen dat maar liefst 60 procent van de spaarders het niet al te nauw neemt met de fiscale ver plichtingen. Vandaar dat de minister van Financiën de banken nu ver plicht heeft de belastingdienst volle dig inzage van èlle rentes te geven. Toen deze maatregel medio dit jaar afgekondigd werd, hebben de nodige spaarders het zekere voor het onzekere genomen. Ze stapten naar de bank en haalden hun spaar centjes weg. De een bracht het geld naar een bank in het buitenland en de ander stopte de centjes in de be kende oude sok. Hoe het ook zij: veel spaarrekeningen zijn geplukt en de banken hebben met lede ogen het nakijken. Het bankwezen heeft al be cijferd dat op die manier zo'n dikke twee miljard gulden aan spaargeld is verdwenen. De minister van Finan ciën wil nog geen bedragen noemen omdat hem nog geen cijfers bekend zijn. Toch wil ook de bewindsman de centjes liever in eigen land houden. Vandaar dat het ministerie met een uitgebreide voorlichtingscampagne gestart is, compleet met folder, met als doel de mensen duidelijk te ma ken dat ze niet bang hoeven te zijn voor de fiscus. Allereerst omdat de rentevrijstelling met ingang van 1 ja nuari 1988 (het wetsvoorstel ligt al op tafel) verruimd wordt en verder omdat de fiscus een soepel navorde- ringsbeleid zal hanteren. Daarover straks meer. Als de nieuwe wet wordt aangenomen, kunnen ook de men sen met een hypotheek op hun eigen huis van de rentevrijstelling profite ren. De hypotheekrente hoeft dan niet meer in mindering te worden ge bracht op de genoten spaarrente. Voor alle duidelijkheid: dat zal pas over het belastingjaar 1988 gelden en niet over het jaar 1987 zoals velen abusievelijk menen. Hoe zit het nu met die verho ging? Wel, bij ongehuwden is 700 en bij gehuwde 1.400 rente vrij per jaar. Die bedragen worden volgend jaar resp. 1.000 en 2.000. Voor de rente van kinderen geldt nu nog geen vrijstelling, maar die wordt 500 per kind. Het gaat om rente van spaartegoeden van kinderen, die aan de ouder worden toegere kend en bij diens inkomen moe ten worden geteld. Het gaat hier bij om minderjarige kinderen, die niet zelfstandig in de belasting heffing worden betrokken. Stel dat een kind 1.600 rente heeft en de ouders 800. Het kind heeft 500 vrij en de ouder mag het restant van 1.100 naar de eigen vrijstelling overhevelen. De ouders mogen immers 2.000 hebben, maar genieten slechts 800. Met het bedrag van het kind blijven de ouders nog onder de nieuwe grens van 2.000. Als de ouders 2.800 hebben en hun twee kinderen elk 50 rente mag niets overgeheveld worden. Ze hebben 2.000 vrij (de 100 van de kinderen zijn uiteraard onbelast) en over het restant van 800 moeten ze belasting beta len. Bij financiën zeggen ze nu zonder meer dat een echtpaar met drie kinderen dan een kapi taal van 70.000 kan hebben zonder dat het een cent belasting betaalt. Men zegt er wijselijk niet bij dat de ouders dan wel heel goed moeten rekenen hoe ze er belasting-technisch het beste kunnen uitspringen. GEEN GENERAAL PARDON En nu het soepele navorderingsbe- leid. Als u uit eigen beweging de ver zwegen rente aangeeft en vraagt die rente ook over vorige jaren na te vor deren (de fiscus kan tot vijf jaar te ruggaan), dan krijgt u geen boete. Aldus minister Ruding in een royale bui. Komt de fiscus er aan de hand van de rentegegevens over 1987 achter dat u rente-inkomsten hebt verzwegen, dan wordt de boete 10 inplaats van de gebruikelijke 50 Die matiging in boetes geldt tot 1 ja nuari 1990. Zo soepel als de maatre gel van Ruding klinkt, is hij echter niet. Een generaal pardon voor alle mensen die rente niet hebben aan gegeven, zit er niet in. Zo soepel als in andere landen, waar meteen een streep gezet is onder het belasting verleden, zijn ze niet in Den Haag. Het is in wezen een halfslachtige ma Hypotheek-bezitter profiteert van rentevrijstelling nier - vlees noch vis zeggen fiscalis ten - om van het renteprobleem af te komen. De eenvoudige burger denkt dat hem niets kan gebeuren. Zo is het echter duidelijk niet! Rente is vol gens de wet een belastbare bate en iemand die over een aantal jaren moet bijbetalen wordt wettelijk niet gepakt, maar zijn eigen nalatigheid kap in sommige gevallen best in de papieren gaan lopen! Een simpel voorbeeld: een ge huwde man - in het bezit van een eigen huis met hypotheek - geeft over 1987 1.900 rente aan. In voor gaande jaren gaf hij vrijwel niets aan. Gezien de sussende woorden van minister Ruding en de zijnen besluit de man nu schoon schip te maken. Deze man zal van een koude kermis thuiskomen. Allereerst geniet hij over 1987 geen rentevrijstelling, om dat hij meer dan 1.900 aan hypo theekrente betaalt. Die 1.900 kos ten hem, er vanuit gaande dat hij on der de grens van het premie-inko men voor de AOW/AWW enz. zit, pakweg zo'n 1.100. De belasting dienst zal natuurlijk redeneren: hé, over 1987 rente? Dan zal hij over eerdere jaren ook wel rente hebben genoten. Navraag bij de bank leert de fiscus dat die rente resp. J 1.700, 1.500, f 1.300 en f 1.100 is ge weest. Uitgaande van een tarief van 32% plus daarbij de volle mep (werk nemers- én werkgeversaandeel) van de premies AOW/AWW kost dat zo'n dikke 3.300. De 10% boete niet meegerekend. Deze burger is der halve van zijn 5.600 meer als de helft kwijt. Een en ander is wettelijk volkomen in orde en uiteraard aan hem zelf te wijten. Maar dat vertelt hem niemand! Het mag dan ook geen wonder he ten dat veel mensen er geen moeite mee hebben om het risico gesnapt te worden op de koop toe te nemen. Hoe groot de kans is om tegen de lamp te lopen, weet niemand. De fis cus kan met ingang van het belas tingjaar 1987 de rentegegevens van alle klanten bij de banken opvragen. Dat staat vast, maar de banken en de fiscus weten nog niet exact hoe dat in zijn werk gaat. In principe zal de fiscus van elke Nederlander de rente-cijfers over 1987 aan de weet komen en in principe kan de fiscus ook over voorgaande jaren de rente gegevens opvragen. Maar niemand kan zich voorstellen dat de hele fis cale machine in het werk gezet wordt om het hebben en houden van ieder een minitieus door te lichten. Het zal wel zo zijn, dat mensen die er - ge zien hun inkomen of leefwijze - van verdacht worden rente-inkomsten te verdonkeremanen het eerst de klos zijn. Zekerheid daaromtrent kan nie mand verschaffen. Het risico ligt uit sluitend en alleen bij de belastingbe taler zélf. U bent dus gewaarschuwd. Wie de folder van de belastingdienst wil hebben, kan die gratis afhalen bij elk belastingkantoor. Belgische grensplaatsen zijn zeer In trek bil het winkelend publiek. De belangstelling voor het kopen van een eigen huis zit weer in de lift, evenals trouwens de hypo theekrente. De Consumentenbond heeft nu een nieuwe consumentenwijzer, 'Eigen huis kiezen en kopen', uit gebracht waarin alle informatie voor de koop van een eigen huis is bijeengebracht. De koper van een eigen huis doet een grote investering en loopt grote financiële risico's. Het is daarom van belang goed geïnformeerd te zijn over aan koop en financiering van een nieuwbouw- of bestaande wo ning. Het boek levert de huizenkoper alle kennis die nodig is om tot een juiste keuze van huis en hy potheek te komen. Uitgelegd wordt hoe maandlasten kunnen worden berekend en hoe het zit met de gemeentegarantie, pre mieregelingen en eenmalig bijko mende kosten. Er staan ook re kenvoorbeelden in de consu mentenwijzer over de fiscale ge volgen van de aankoop van een eigen huis. Ook wordt-uitgebreid ingegaan op de financiering, de hoogte van de werkelijke rente, vaste en variabele rente, tussentijdse af lossingen, boetebepalingen, overbruggingskredieten en het meenemen van de hypotheek. Het zijn stuk voor stuk ingewik kelde zaken, waar veel geld mee gemoeid is. De uitgebreide controlelijsten in het boek kunnen als checklist dienen, zodat de koper van een huis geen enkel belangrijk as pect over het hoofd hoeft te zien. De consumentenwijzer infor meert verder over wonvergunnin gen, erfpacht, verzekeringen en de rol van de makelaar. 'Eigen huls kiezen en kopen' De consumentenbond, Den Haag Prljs:f 12,50 voor leden van de Consumentenbond, f 20,00 voor niet leden door overmaking van het bedrag op giro 27874 van de Consumentenbond, Den Haag. Door Peter Munnix Nederlanders die in een straal van 15 kilometer wonen van de plaats waar ze de Nederlandse grens pas seren, mogen minder spullen uit het aangrenzende buitenland meene men dan mensen die verder van de grens wonen. Er is dan sprake van klein grensverkeer. Het is zelfs zo dat gemeenten die gedeeltelijk binnen het grensgebied vallen helemaal tot dit gebied gerekend worden. In Brabant en Zeeland zijn nogal wat plaatsen te vinden die onder deze re geling vallen. De beperking van het invoeren van allerlei spullen zoals drank of rookwaren voor grensbewo ners is speciaal in het leven geroe pen om misbruik tegen te gaan. Iemand die langs de grens woont kan immers met gemak meerdere malen per dag de grens over wippen om goederen in te slaan die in het buitenland goedkoper zijn. Op spullen die in het buitenland gekocht zijn, verdient de Neder landse staat immers geen cent. De overheid ziet de (belasting)centjes liever in de eigen schatkist verdwij nen dan in die van de zuiderburen. Bovendien kunnen grensbewoners met groot gemak een handeltje op zetten om goedkope buitenlandse artikelen met een kleine winst hier te verpatsen. De regeling klein grens verkeer poogt elke uitwas op dit ge bied een halt toe te roepen. Grensbewoners zijn dus duidelijk beperkt in hun doen en laten. Ter il lustratie twee sprekende voorbeel den: elke Nederlander mag vanuit een EG-land 890 per persoon be lastingvrij invoeren, los van andere dingen zoals drank en rookwaren. Vanuit een EG-land mag iedereen vanaf 17 jaar ook 300 sigaretten meenemen. En nu de grensbewoner. Die mag voor 125 belastingvrij aan goederen meebrengen. Voor sigaret ten is 100 stuks (vier pakjes) de li miet, zowel uit België als uit Duits land. De beperking tekent zich dui delijk af. In plaats van die 100 siga retten mag de grensbewoner ook 50 cigarillo's of 25 sigaren of 125 gram rooktabak meenemen. Ook de alco holische dranken (eveneens voor mensen vanaf 17 jaar) zijn beperkt: een halve liter drank van meer dan 22 procent, een liter drank (inclusief mousserende wijn) tot 22 procent en een liter wijn plus acht liter Luxem burgse wijn. VOLKSSTAMMEN Die regel geldt natuurlijk alleen als de grensbewoner zijn inkopen in het grensgebied van het andere land doet. Wie vanuit Strijbeek, Ossen- drecht of Nieuw-Namen op vakantie gaat naar Oostende valt niet onder de bepalingen van het klein grens verkeer. Elke Nederlander wordt geacht de wet te kennen, maar de meeste mensen hebben nog nooit van de regeling klein grensverkeer gehoord. Het gevolg is natuurlijk dat hele volksstammen veel te veel mee brengen als ze net over de grens boodschappen hebben gedaan. Als de mensen te goeder trouw zijn zal de douane normaal gesproken niet moeilijk doen en de mensen alleen attent maken op de regeling. Uiter aard met het verzoek om zich in het vervolg aan de regeling te houden. WAPENS Hoewel de douane zich doorgaans soepel opstelt, kan het wel eens voorkomen dat iemand een boete krijgt. Een woordvoerder van de douane verzekert dat ze daar echt niet op uit is. De controle daarop is overigens heel lastig, zodat het gros van de grensbewoners van de douane niets te duchten heeft. Bij de Belgisch-Nederlandse grens zijn im mers geen doorlaatposten meer waar douanecontrole uitgeoefend wordt. Automobilisten kunnen door rijden tenzij de douane een stopte ken geeft. Mensen die meer meebrengen dan de vrijgestelde hoeveelheid wor den geacht zich te melden bij het douanekantoor. De enige mogelijk heid tot controle die de douane heeft is het van tijd tot tijd nemen van steekproeven. Dat gebeurt ook. Ech ter minder om naar de meege brachte boodschappen van de bur ger te kijken, maar meer om te con troleren of mensen wapens in hun auto hebben. Het is een bekend ge geven dat vanuit België nogal wat wapens illegaal ons land binnenko men. En die smokkel wil de douane tegengaan. VOLLE TANK Als de douane u vraagt of u iets aan te geven hebt, dan zegt u ja als u bo ven de vrijstellingsgrens uitkomt. Zit u onder de grens dan mag u die vraag met nee beantwoorden. Vol gens de wet is iedereen verplicht van alles aangifte te doen, maar tegen woordig vindt ook de douane dat je moet handelen naar de geest van de wet. De wettelijke vrijstelling hoort daar bij en daar zal geen douanier overvallen. Grensarbeiders vallen ook onder de regeling klein grensverkeer. Ook als ze werken op een plaats die stuk ken verder dan 15 kilometer van de grens ligt. Een hint voor de mensen die in het grensgebied tanken: ze mogen zonder invoerrechten te be talen met een volle tank en een jerry can van 10 liter weer het land in. Is receptie aftrekbaar? Door Peter Munnix Er vinden op dat gebied de nodige recepties en bijeen komsten plaats. Vaak een waar genoegen voor echte receptie- gangers. Sowieso denkt menigeen tien keer na eer hij besluit op eigen kosten zo'n feestje te bouwen. Als de baas het gelag betaalt, is er fiscaal natuurlijk niets aan de hand. Maar dat is een heel ander hoofdstuk. Deze receptiekosten zijn in principe aftrekbaar. De kosten moeten wel binnen de grenzen der redelijkheid liggen, zoals de fiscus het fijntjes pleegt uit te drukken. Het heeft ook te maken met iemands positie bin nen een bedrijf. Dat zal natuurlijk voor eenieder verschillend zijn. Voor een vertegenwoordiger, die elke dag op pad is en zodoende veel contac ten met zakenrelaties heeft, is een receptie bij zijn afscheid of jubileum vanzelfsprekend. Voor de man of vrouw die 25 jaar in het magazijn ge werkt heeft en nooit met de buiten wacht in aanraking komt, is dat wat anders. EXTRAATJE Sommige mensen krijgen bij hun ju bileum of afscheid een belastingvrije gratificatie. Daarover straks meer. Wie denkt dat de kosten van een re ceptie niet aftrekbaar zijn bij het ont vangen van een belastingvrije enve loppe met inhoud van de baas, heeft het mis. Die gratificatie is gewoon een extraatje wat geheel los staat van het feest. Veelal worden (zaken)relaties, colle ga's en medewerkers voor zo'n ge beurtenis uitgenodigd. Voor die kos ten - uiteraard met officiële rekenin gen en alles waf daarbij hoort - kunt u bij de fiscus terecht. Ze zijn onder het punt beroepskosten aftrekbaar. Wie alleen met buren, familie, vrien den en kennissen wil feesten, slaat de fiscale plank mis. Die kosten ko men voor eigen rekening en mogen onder geen voorwaarde afgetrokken worden. Wie een receptie voor collega's en relaties combineert met een ont vangst voor familie en vrienden mag slechts een evenredig deel van de kosten aftrekken. Het gebeurt ook meer dan eens dat een jubilaris een receptie in de bedrijfskantine krijgt aangeboden door de directie van de zaak. Wie daarna nog eens een feestje wil bouwen, ook al nodigt hij alleen collega's en relaties uit, heeft pech. Daar trapt de fiscus niet in, want de betreffende ambtenaren zul len er niet voor schromen hun licht bij uw baas op te steken. De fiscus wil gewoon voorkomen dat mensen dubbel profiteren. Alleen als de kos ten echt uit uw beurs betaald wor den, dus zonder dat de firma ook maar een penning betaalt, heeft u fiscaal recht van spreken. Ook de kosten van een huwelijksre ceptie zijn normaal gesproken niet aftrekbaar. Al menen veel mensen dat dit wel het geval is. Volgens de fiscale rechtspraak is van zo'n re ceptie het kostendeel aftrekbaar voor de genodigden buiten de fami lie-, vrienden- of kennissenkring. Het gaat dat om collegae, zakenrelaties en voor een leraar de geinviteerde leerlingen om maar een voorbeeld te noemen. Ook bij een huwelijksjubi leum, waarvoor mensen noodge dwongen (zaken)relaties uitnodigen, kan ook een evenredig deel van die receptie afgetrokken worden. Trac- taties aan uw collega's bij uw ver jaardag zijn echter altijd aftrekbaar evenals tractaties bij de geboorte van kinderen. GRATIFICATIES Mensen die een bepaalde tijd bij een zaak werken, krijgen vaak een gratifi catie. Bij een 25- of 40-jarig jubileum is dat een normale zaak. Al kan geen enkele baas verplicht worden met een gratificatie over de brug te ko men. Er zijn bedrijven die mensen bij een diensttijd van 10,20,30,40 of 50 jaar iets geven. Geheel belastingvrij is dan een uitkering in de vorm van resp. een vierde, een, anderhalf of twee keer (bij 40 en 50 jaar) het bru toloon over een maand.

de Stem | 1987 | | pagina 17