DE STEM CYPRIOTEN DIENEN OFFICIEEL PROTEST IN 279 Lot Oranje is in handen UEFA Champagne blijft onder de kurk AC Milan wil Rijkaard toch Sovjetunie naar eindronde na zege (IKING SCHAATSEN I TZÏÏ5" ml. voor 250 gram iVoor de deur van de Cyprische kleedkamer I siste KNVB-perschef Wim Jesse van woede. Consul Doodsbang RIJS EN PRESTATIE. Rotterdam - Er werd DONDERDAG 29 OKTOBER 1987 BERLUSCONI VRAAGT BEDENKTIJD Dank zij Gullit Marseille ROEMENIË BEHOUDT KANS OP PLAATSING Johnny Bosman evenaart record Vente en cola, INTERSPORT VEEMARKTSTRAAT 12, tel. 076-227000 's maandags geopend v a. 13.00 uur Donderdag koopavond len, itte bonen [Spelers waren doodsbang' Een emotionele André van der Louw doet een be roep op het publiek. - foto de stem/johan van gurp «VERVOLG VOORPAGINA „Hier gebeurt net iets zeer merkwaardigs. De tolk van de Griekse voetbalbond stond net in de kleedka mer met onze tegenstanders te praten. Dat is een de tail om goed te onthouden. Dat kan helemaal niet, wat doet die hier? Hij heeft belang bij eventueel nadeel voor ons. We hebben die man buiten laten gooien". I Bondscoach Rinus Michels stond voor de trap naar de I spelerstunnel met een don derwolk boven zijn hoofd. „Ik reageer nu niet. Ik heb I hele andere dingen aan mijn I hoofd. Mijn spelers zijn nu met een verlengde warming- I up bezig. Wat voor effect heeft dat op hen?" Na een kort overleg met de Belgische UEFA-waarnemer Fred Delcourt wiste Van der Louw voor even het zweet, of zijn tranen, van het gelaat. „Ik heb nu het idee dat er een kleine kans is dat de wed strijd gewoon doorgaat. Wat een drama. Ik hoef mijn emoties toch niet te verber gen. Daar schaam ik me nu niet voor". De inderhaast ook van de eretribune afgedaalde Cy priotische consul in Neder land sprak gelijktijdig met het relaas van Van der Louw de onthutste spelers van zijn land toe. Die jongens wilden aanvankelijk onder geen be ding verder spelen. „Onze doelman zijn we kwijt, die ligt bij de dokter. Die willen we eerst terug", klonk het. De consul bracht zijn landgeno ten tot bedaren, maar kreeg hen niet aan het spelen. Inmiddels trokken verte genwoordigers van de KNVB, de Cypriotische voet balbond, scheidsrechter Phi- lippi en UEFA-waarnemer Delcourt zich terug in een kamer van het Feyenoord- stadion. Daar zou op papier precies vastgesteld worden wat er was gebeurd. Buiten wachtten zenuwachtige offi cials onder hete tv-lampen op de uitslag. Om precies kwart voor ne gen, het moment waarop het eigenlijk rust zou zijn, stap ten ook de Nederlands elftal spelers hun kleedkamer bin- Doelman Charitou ligt ter aarde, terwijl de wanhoop van zijn ploeggenoten afstraalt. nen. Daar vonden ze Ruud Gullit met rode ogen midden in de ruimte, zittend op de massagetafel. Plukkend aan zijn hand wist hij nauwelijks iets uit te brengen. Even te voren was hij heel eerlijk: „Als die Cyprioten niet ver der willen spelen, dan geef ik ze groot gelijk. Ik ben ook ge schrokken". „Ik stond er vlak bij", sta melde Bosman, de maker van het eerste doelpunt. „Ik ge loof dat de hele wereld heen en weer ging". KNVB-secretaris Jan Huijbregts bezon zich afge zonderd in een hoekje van de spelerstunnel op de gevolgen van de onbezonnen daad van de bommenwerper. "Ik ge loof dat, of we spelen of niet, de UEFA gaat bepalen wat er als eventuele straf gaat vol gen". De voorzitter van de KNVB, Jo van Marle, be aamde die zienswijze van zijn secretaris. „Ja, en een veroordeling zou vlug kun nen volgen. Op 24 en 25 no vember vergadert de tucht- commissie van de UEFA in Zürich. En op 28 november is er eveneens een vergadering, van het executief comité, waarin een besluit genomen kan worden". Toen de deuren opengingen en het conclaaf van alle be trokkenen beëindigd was, bleek de wedstrijd voortge- speeld te gaan worden. Maar - foto de stem/johan van gurp wel onder uitdrukkelijk pro test van de Cyprioten. Zij zeiden te spelen onder dwang en beloofden eenmaal weer thuis officieel protest aan te tekenen tegen het gebeurde. Een officiële woordvoerder van de bond: „Wij zijn door de scheidsrechter en de UEFA-waarnemer gedwon gen te spelen. Daarom gaan we het veld op. Onze spelers wilden niet, want die zijn doodsbang. We voelen ons hier in Rotterdam niet vei lig". tor Ted van Leeuwen 'OTTERDAM-Het lot van Nederlands voetbalelf- i ligt na het bomincident handen van de tuchtcom- rissie van de Europese '«tbalbond, de UEFA, die "aarschijnlijk niet zal omen keiharde maatre ten te nemen. [schoon bom-incidenten aan e orde van de Nederlandse totbaldag zijn (Den Haag, sterdam, Rotterdam), dom- aoe het incident van gisteren e Kuip in schaamte en deed de 'Werlandse voetballeiders met nt weggetrokken gezichten er na afloop huiswaarts trek- (n. De KNVB, als organisator de wedstrijd, is volgens de 'Slementen verantwoordelijk P» de gedragingen van het n intl S En zeUs 31 zou de to"1' partikuliere rijders is er eensectie-secretaris jan ringsmogelijkheid. f egtS heel voorzichtiE als meren u graag over de aantre n. De Croma staat startklaar t'rit. mogelijkheid aandroeg, door een sympathisant van de al bijna uitgeschakelde concur rent Griekenland gegooid zijn, dan nog blijft de KNVB ver antwoordelijk. In de tuchtcommissie van de UEFA heeft geen Nederlander - maar ook geen Griek - zitting. Het college staat onder leiding van de Italiaanse jurist DrAl berto Baisé. Misschien dat er wat burenhulp te verwachten is van de Belgische vice-voor- zitter mr. Louis Wouters. Ver der bestaat de commissie uit een Spanjaard, een Duitser, een Tsjech, een Oostenrijker, een Zwitser, een IJslander en een Engelsman. Zij hebben een aantal moge lijkheden bij de hand. Zo kun nen zij bijvoorbeeld het te ver wachten Oranje-legioen bij de EK-eindronde van 10 tot 25 juni aan banden leggen of zelfs ver bieden, al was het alleen maar om confrontaties met 'hooli gans' uit Engeland en West- Duitsland tegen te gaaa Zwaar zal ook wegen dat organisatie comité-voorzitter Herman Neuberger op de tribune zat en dat de tv-beelden heel Europa over zullen gaan, of al zijn ge gaan. De strafmaatregelen kunnen echter niet alleen de spelers, maar ook het zo succesvolle elftal van Rinus Michels tref fen. Het is goed mogelijk dat de UEFA de geteisterde interland voor Nederland verloren ver klaart. In dat geval zal het - ongetwijfeld aangeslagen - Ne derlands elftal op 16 december in Athene alsnog met de billen bloot moeten. De laatste groepswedstrijd, normaal ge sproken een oefenpartij Ij e, zal Nederland in dat geval een ge lijk spel moeten opleveren om de al zo zeker gewaande EK- eindronde alsnog te halen. En dat terwijl de wedstrijd zo perfect begonnen was. Al na 28 seconden lag de bal achter doelman Charitou, toen Bos man een mislukte voorzet van Van Aerle inschoot. De door Johnny Bosman zorgt voor een wondermooi begin door al na 26 seconden het openings doelpunt te maken. Hij zou daarna nog vier keer scoren. foto de stem/johan van gurp Cruijff nogal aangepakte Bos man zou uitgroeien tot de grote man van de bedorven wed strijd. Bosman scoorde, meestal op aangeven van Gullit vijf van de acht doelpunten. Gullit zelf maakte - na de hervatting na het bomincident - de tweede goal, terwijl de Ajacieden Spel- bos en Van 't Schip ook nog een duit in het zakje deden. Het publiek kon er nauwe lijks uitgelaten op reageren, al leen de speaker was niet kapot te krijgen: „Op één incident na was u een fantastisch publiek, en denk eraan: we gaan naar Duitsland". Dat laatste zal de UEFA wel uitmaken. NEDERLAND - CYPRUS 8-0 (4-0). 1. Bosman 1-0, 20. Gullit 2-0, 38. Bosman 3-0,40. Spelbos 4-0,46. Van 't Schip 5-0,53., 6Ï„ 66. Bosman 6-0, 7-0 en 8-0. Scheidsrechter: Philippi (Lux). Toeschouwers: 55.000. NEDERLAND: Van Breukelen (PSV); Van Tiggelen (Anderlecht), Spelbos (Ajax), Koeman (PSV) en Silooy (RC Paris); Van Aerle (PSV) en Mühren (Ajax); Vanenburg (PSV), Bosman (Ajax), Gullit (AC Milan, vervangen door Gillhaus PSV)) en Van 't Schip (Ajax). CYPRUS: Charitou (3. Kleftis); Miamiliotis (Pantzialis), Misos, So- kradous en Pittas; Christofi, Christoforou, Sawa en Yiangou- dakis; Sawides en Mavroudis. Stand groep 5 Nederland Griekenland Hongarije Polen Cyprus 7 5 2 0 12 16- 1 7 4 1 2 9 12-10 7 3 0 4 6 12-11 7 2 2 3 6 8-11 Cyprus 6 0 15 1 3-18 Programma: 11/11 Cyprus - Polen, 2/12 Hongarije - Cyprus, 16/12 Griekenland - Nederland. Door Chris van Nijnatten Neer gejankt dan gela- TEL. 01672-40 35 ETTEN^ T0M0BIELBEDRIJVEN 5EDRIJF LIGTV0ET B.V., KEIWtu 3. FREIJTERSLAAN130, JINSTRAAT 22A, chen in de kleedkamer "an Oranje. Daar bleef de champagne dan ook onder he kurk. „Nu een feest vieren zpu misplaatst zijn", verklaarde KNVB'er Andre van der Louw. Over het uitblijven van ook ™aar enig feestgedruis had Van der Louw overleg ge voerd met Oranje's aanvoer- der Ruud Gullit, die even voor het laatste fluitsignaal was gewisseld vanwege een lichte kuitblessure. Gullit, die in Italië toch enig rumoer gewend is, was het meest aangeslagen van alle spelers. „Ik hoop dat de UEFA rekening ermee houdt, dat we zolang niet meer aan een groot toernooi hebben deelgenomen. Laat ze ons maar een geldboete geven, ter hoogte van de recette van vanavond. Ik ben helemaal niet meer In de wedstrijd ge weest. Ik geloof dat dat voor de meeste jongens gold, als ik hun gezichten moet geloven. We zijn genomen door ons eigen publiek. Dat is me zo tegengevallen. En dan gaan ze bij 8-0 ook nog langzaam klappen om ons aan te spo ren. Ik heb daar geep woor den voor". Rinus Michels reageerde" geheel in eigen stijl. „Eerlijk gezegd voel ik niets. Ik ben niet blij en ik heb geen ve- driet. Ik geloof dat je in Ne derland onderhand onver schillig wordt voor dit soort zaken. Het komt over je heen, de juiste medicijnen tegen zulke uitwassen zijn kenne lijk niet voorhanden in dit land. Steeds wordt er gezegd dat we de zaken harder gaan aanpakken. Ik merk daar niets van. Ik ben bang dat er op deze manier van het voet bal helemaal niets over blijft". Gerald Vanenburg toonde zich al even teleurgesteld als zijn aanvoerder. „Hier ben ik goed ziek van. Het is onge looflijk. Waarom toch? We staan net met 1-0 voor, bela chelijk gewoon. Ik hoop dat we toch naar Duitsland mo- Hans van Breukelen wachtte het langst met het nemen van een douche. De meestal welbespraakte doel man had weinig woorden voor een reactie op de enorme dreun voor het Ne derlandse voetbal „Dit droom je in je stoutste dro men toch niet. Als dit geintje in godsnaam maar geen ge volgen heeft. Een malloot die ons uit Duitsland houdt, dat kan toch niet? Het was feest, maar het was ook weer zo af gelopen. Ik heb er de hele wedstrijd aan gedacht". Door Jean Nelissen AMSTERDAM - Frank Rijkaard zal de komende da gen zo goed als zeker toch een contract tekenen voor AC Milaan. Met dit nieuws is zijn zaakwaarnemer Apolonius Konijnenburg uit Italië teruggekeerd. Konijnenburg had dinsdag avond laat een bespreking met Silvio Berlusconi in het kantoor van Fininvest in Milaan. Beide partijen kwa men nagenoeg tot overeen stemming. De voorzitter van AC Milan vroeg nog slechts om enkele dagen be denktijd. Volgens Konijnenburg is de transfer geregeld. „Het is voor 98 Vè procent rond", zei hij gisteravond. Frank Rijkaard zal, zoals ook Ruud Gullit en Marco van Basten, bij AC Milan een contract tekenen voor drie jaar, met een optie voor een vierde jaar. In het geval Rijkaard betekent dit twee jaar Milaan en een half jaar op uitleenbasis bij Sporting Lissabon. Want Ajax is er mee akkoord gegaan dat Rijkaard uiteindelijk zelf mag bepalen naar welke club hij vertrekt. En Rijk aard blijft een zekere voor keur houden voor Lissabon. „Je gelooft niet hoe vriende lijk de mensen daar voor me waren", vertelde hij gister avond. „Ze hebben me cor rect en met respect behan deld. Ik vind Sporting nog steeds een prima uitgangs basis om me voor te berei den op de overgang naar Milaan". Dat AC Milan plotseling de zaak Rijkaard weer in een stroomversnelling heeft ge bracht, dankt de Ajacied aan het uitstekende spel van zijn jeugdvriend Ruud Gul lit, die zondag de grote uit blinker was bij Napoli in het met 1-0 gewonnen duel met Verona. Gullit kreeg maandag in de Italiaanse pers het hoog ste cijfer van alle voetbal lers in de Italiaanse topdivi- sie. Dit heeft Berlusconi het vertrouwen gegeven dat hij een goede zaak doet als hij de transfer Rijkaard nu op korte termijn tot een goed einde brengt. Rijkaard is Berlusconi gepresenteerd als de voetballer die tech nisch en atletisch van prak tisch hetzelfde niveau als Gullit is. Terwijl Silvio Berlusconi enkele dagen bedenktijd heeft gevraagd, is plotseling ook een andere kandidaat voor Rijkaard op de markt verschenen, Olympique Marseille, waarvan de schatrijke en veelbesproken Bernard Tapie voorzitter is. Gisteravond zat Michel Hidalgo, oud-coach van het Franse nationale elftal en sinds het vorig jaar door Tapie als technisch direc teur van Olympique Mar seille aangetrokken, in de Rotterdamse Kuip op de tri bune. Hij was speciaal naar de interland tussen Neder land en Cyprus gekomen om over de eventuele transfer van Frank Rijkaard contact te leggen met Ajax-voorzit- ter Ton Harmsen. Olympi que Marseille is geenszins geschrokken van de vra,e. prijs van acht miljoen gul den voor Rijkaard. Frank zelf wil echter liever via Mi laan naar Lissabon gaan. „Ik ben een beetje bang dat Olympique Marseille de overgang naar Milaan zal vertragen. Ik hoop het niet", zei hij gisteravond. „Ik wil zo snel mogelijk rust en ze kerheid. Daar ben ik echt aan toe". SIMFEROPOL (SID) - Het nationale elftal van de Sov jetunie heeft zich gisteren als eerste team via de voor ronden gekwalificeerd voor de eindronde van het Euro pees kampioenschap voetbal, waarvoor West-Duitsland als gastland automatisch is geplaatst. Een sobere over winning in de laatste groepswedstrijd, 2-0 tegen IJsland, leidde voor de ploeg van coach Lobanovski de deelne ming aan het voetbalfeest in de Bondsrepubliek in. De beste voetballers van de Sovjetunie namen voor 25.000 toeschouwers in het milde Sim feropol aan de Krim routine matig afscheid van de kwalifi catieronde in groep 3. IJsland werd overspeeld, maar niet voor schut gezet. De vaak zo productieve Sovjets namen ge noegen met twee treffers. Bela- nov, Europees voetballer van het jaar 1986, scoorde na een kwartier. Vijf minuten na de rust maakte topscorer Protas- sov 2-0. Op IJsland was de Sov jetunie slechts een gelijk spel (1-1) gegund. De Russen legden de basis voor de groepsoverwinning via een zege op Frankrijk in Parijs. De regerende Europese kam pioen werd daardoor al vroeg praktisch uitgeschakeld voor deelneming aan de eindronde. De Russen verloren in groep 3 geen duel. Het won er vijf en speelde drie keer gelijk: tegen IJsland, Oost-Duitsland en Frankrijk. De overwinning van de na tionale ploeg van de DDR op Noorwegen (3-1) in Magdeburg had voor de Oostduitsers geen waarde. Slechts bij een neder laag van de Sovjetunie hadden ze nog uitzicht gehad op de eer ste plaats. De 10.000 toeschou wers zagen Kirsten (2) en Thom voor Oost-Duitsland scoren. De Noorse treffer werd gemaakt door Fjerestad. Door de over winning werden de Oostduit sers wel zeker van de tweede plaats in groep 3 achter hun Oosteuropese bondgenoot. SOVJETUNIE - IJSLAND 2-0 <1- 0). 15. Belanov 1-0,50. Protasov 2-0. Scheidsrechter: Listkovic (Pol). Toeschouwers: 25.000. OOST-DUITSLAND - NOORWE GEN 3-1 (2-1). 14. Kirsten 1-0, 32. Fjaerestad 1-1, 34. Thom 2-1, 53. Kirsten 3-1, Toeschouwers: 10.000. Stand groep 3 Sovjetunie 8 5 3 0 13 14- 3 Oost-Duitsland 7 3 3 1 9 12- 4 Frankrijk 7 1 4 2 6 4-6 IJsland 8 2 2 4 6 4-14 Noorwegen 8 1 2 5 4 5-12 Laatste wedstrijd: 18 november: Frankrijk - Oost-Duitsland. Met een minimale zege op Albanië (1-0) heeft Roemenië gisteren uitzicht gehouden op kwalificatie voor de eindronde van de Europese titelstrijd voetbal van 1988 in West- Duitsland. De 18.000 toeschouwers in het stadion van Flamurtari Vlori in Tirana zagen Michael Klein in de 62ste minuut scoren. Te gen de stug verdedigende Al- banen slaagde Roemenië er niet in zijn doelsaldo verder te verbeteren. Roemenië kwam door de overwinning in groep 1 op de zelfde hoogte als Spanje. Beide landenploegen hebben acht punten en moeten nog een keer spelen. Spanje ontmoet op 18 november Albanië. Roemenië speelt tegelijkertijd de uitwed strijd tegen het al uitgescha kelde Oostenrijk. Het doelsaldo van Roemenië is aanmerkelijk gunstiger: 13-3 tegen 9-6 voor Spanje. ALBANIË - ROEMENIE 0-1 (0-0). 62. Klein 0-1. Scheidsrechter: Van Swieten (Ned). Toeschouwers: 15.000. Stand groep 1 Roemenië 5 4 0 1 8 13- 3 Sparoe 5 4 0 1 8 0-6 Oostenrijk 5 2 0 3 4 6-0 Albanië 5 0 0 5 0 2-12 ROTTERDAM - John Bosman evenaarde woensdag met zijn vijf treffers tegen Cyprus het doelpuntenrecord van Leen Vente. Die maakte er in 1934 in Nederland-België (9-3) als eer ste international vijf in één wedstrijd. UITSLAGEN VOETBAL Uitslagen leugue-beker: derde ron de: Aston Villa - Tottenham 2-1, Leeds - Oldham 2-2, Liverpool - Everton 0-1, Manchester United - Crystal Palace 2-1, Oxford - Lei- cester 0-0, Peterborough - Reading 0-0, Swindon - Watford 1-1, Wim bledon - Newcastle 2-1. VOETBAL Uitslagen: Celtic - Falkirk 3-2, Dunfermline - Rangers 0-4, Dun dee - Morton 1-0, Hibernian - Dun dee United 0-1, Saint-Mirren - Aberdeen 1-3, Motherwell - Hearts 0-3* Stand: Hearts 15-24, Celtic 15-21, Aberdeen 14-20, Rangers 14-17, Dundee United 15-17, Dundee 14- 16, St Mirren 15-15, Hibernian 15- 15, Motherwell 15-10, Dunfermline 15-8, Morton 15-7, Falkirk 14-6.

de Stem | 1987 | | pagina 7