Wel en wee op de effectenbeurs WAARSCHUWING FINANCIËN 1NSAH KANDIDAAT DIRECTEUR-GENERAAL YN-LANDBOUWORGANISATIE VER AANDELEN, OBLIGATIES, HOEKMAN, OPTIES, INDEX, KRACH Emissie BP-aandelen wordt niet geschorst PHILIPS [flSTEM FINANCIËN/ECONOMIE WOENSDAG 28 OKTOBER 1987 ti Swift vanaf f 14.9*5,-, eda, 076-223622 [227 157-2710 ub-dealer) JoME - Naar buiten toe een mees- tlijk diplomaat, maar tegenover In ondergeschikten een dictato- lle bullebak. loedselhulp Frisse wind Slagvaardigheid Nederland voor binnei Snelle orders Stop loss Parallelmarkt Dow Jones NIEUWSOVERZICHT Winst Continental Fruit hoger Sprangers: halvering winst Eerste afzet Struyk-stadstoilet Geveke belang in Engelse onderneming AAN ALLE GEBRUIKERS VAN DE PHILIPS HAIRBRUSH TYPE HP 4406. Philips Nederland Antwoordnummer 12516 5680 WD Son T19 achtsstrijd binnen de FAO Suzuki Swift GTi vanaf f 2<.295,.j I dat de Swift zowel van binnen ilsvaij |e je maar kan wensen, dan ctnkt i Buzuki heel wat kostbaarder isjan i I uw dealer kunt horen. 1365,- afleveringskosten. SUZUK telefoon 0 mtr. 45,- ELEK. raamventilator J goede staat, ;1 01620-29441. (Gerard Kessels narrogante baas, die nooit vergeet zijn Mgeweer mee te nemen als hij in jtika moet zijn. Een man die ook bij de trijding van de honger in de wereld er id op uit is zijn eigen politieke invloed vergroten. Een handig burocraat en vaam manager, die niets ontgaat en falie touwtjes strak in handen heeft. laar enkele van de meer of minder vriende- typeringen die gebruikt worden voor iiard Saouma, directeur-generaal van de .Jsel- en Landbouworganisatie (FAO) van [Verenigde Naties. De zestigjarige Libanees Ij alle records bij de FAO breken. Saouma Kit de in Rome gevestigde organisatie al fall jaar en hij streeft naar een derde termijn ja zes jaar. Maar die vlieger gaat niet op, als het aan «se Mensah ligt. Mensah uit Benin, de kandi- it van de Afrikaanse landen, zal Saouma's igrykste tegenkandidaat zijn. Mensah: „ik gekozen word zal er bij FAO zeker wat an veranderen. FAO heeft een zeer capabele Maar die mensen hebben nu niets te zeg- Saouma centraliseert veel te veel. Ik zal de toeer eigen verantwoordelijkheid gevea" De 53-jarige Afrikaan is momenteel vice-pre- itvan het eveneens in Rome gevestigde In- iationale Fonds voor Agrarische Ontwikke- (IFAD), dat als een soort boerenleenbank ichalige landbouwprojecten van de grond lpt. Temidden van veel VN-organisaties die miljoenen niet altijd even doelmatig beste- geldt IF AD als een efficiënt werkende in- itie. De Afrikaan begroet in zijn werkkamer Nederlandse journalist met een vriendelijk: lemorgen, hoe maakt U het?" Veel meer irlands heeft de landbouw-ingenieur Men sah echter niet overgehouden aan de korte tijd dat hij begin jaren zestig in Nederland studeer de. Op 9 november hoopt Mensah van een zeer kleine VN-organisatie naar een zeer grote te verhuizen. De FAO heeft een tweejaarlijks bud get van ruim 480 miljoen dollar. Verder wordt via de FAO jaarlijks meer dan een miljard dol lar aan voedselhulp verdeeld. Hulp die beschik baar wordt gesteld door een groep rijke donor landen, waaronder Nederland. Alleen de We reldbank heeft meer te besteden. Bij de FAO werken ongeveer 6.500 mensen. Ooit was er zes jaar lang een Nederlander de baas: Addeke Boerma. Deze mammoet-organisatie is in Rome gehuisvest in een groot gebouw dat de dictator Mussolini indertijd liet bouwen voor het be stuur van zijn kolonie Abessinië. Mensah steekt zijn kritiek op Saouma niet onder stoelen of banken. Voor zover mogelijk wil Mensah de IFAD-filosofie van de kleinscha ligheid overplanten op de gigant FAO. „Wij moeten nóg meer uitgaan van de traditionele landbouwsystemen zoals de boeren die kennen. Die moeten we proberen te verbeteren. Het op dringen van nieuwe technieken die toch niet ge accepteerd worden heeft geen enkele zin." On der Mensah zal er meer macht gedelegeerd wor den. Niet alleen naar de FAÓ-staf, maar ook naar de regio's. „Elke regio moet zijn eigen prio riteiten stellen en zelf met projecten komen." Mensah is er ook van overtuigd dat hij meer geld los kan krijgen van de rijke Westerse lan den. „Er is een overweldigende bereidheid in de wereld om de honger te bestrijden", zegt hij. „Als we met goede programma's komen, krijgen we ook het geld." Sterker nog dan tot nu toe wil Mensah de schijnwerper op Afrika richten. Het voornaamste geschut dat Mensah echter tegen Saouma in stelling brengt is diens 'dicta toriale optreden' dat verantwoordelijk is voor het 'mismanagement' bij de FAO. Bovendien is 'twaalf jaar aan het hoofd van zo'n grote orga nisatie meer dan genoeg'. Dat zijn veel landen met Mensah eens. Als de Libanees Saouma wordt herkozen heeft hij er straks achttien jaar opzitten en dat wordt alge meen als te lang beschouwd. Het wordt tijd dat er bij een aantal VN-organisaties weer eens een Uitdager Moise Mensah: „Er is een over weldigende bereidheid in de wereld om. de honger te bestrijden". frisse wind gaat waaien. Frangois Blanchard leidt de Internationale Arbeidsorganisatie (ILO) in Genève al sinds 1973. Halfdan Mahler maakt al veertien jaar de dienst uit bij Wereld Gezondheidsorganisatie (WHO). Saouma is het eerste doelwit. Vooral Canada maakt zich sterk voor het vertrek van Saouma. De actie van Ca nada tegen de Libanees wordt door het FAO- hoofdkwartier bestempeld als een 'disinforma tie-campagne'. Toch zijn veel kenners van de FAO er van overtuigd dat de mammoet-organisatie wel eens slechter geleid is. Het argument van 'mis management' is in elk geval niet overtuigend. Nog in juni van dit jaar oordeelde de 49 leden tellende Raad van Toezicht van de FAO dat de meerderheid van de aangesloten landen FAO 'een efficiënte en slagvaardige organisatie vindt in zijn management en operaties'. Onder Saouma is de slagvaardigheid van de or ganisatie inderdaad sterk verbeterd. Een net van FAO-buro's in alle probleemgebieden stelt de organisatie in staat snel in de spelen op cri ses. Dankzij Saouma's geesteskind, het Tech nisch Coöperatie Programma, kan de FAO met een in actie komen wanneer er ergens acute voedseltekorten optreden. Sinds het TCP in 1976 in het leven werd geroepen, zijn er 3.500 projec ten uitgevoerd. Saouma is verweten dat hij het TCP vooral gebruikt heeft om vriendjes te win nen en zijn invloed te vergroten. Natuurlijk is het TCP een prachtig instrument in handen van een FAO-topman, maar hij kan er niet zomaar naar believen gebruik van maken. „TCP is geen geheim of persoonlijk fonds, maar net als alle andere is het onderworpen aan controle en toe stemming van de toezicht houdende organen", zo zegt FAO in een stellingname. De discussie over Saouma weerspiegelde zich ook binnen de Nederlandse regering. Land bouwminister Braks had aanvankelijk een voorkeur voor Saouma. „Braks waardeert Sa ouma als een goed manager", zo zegt een hoge FAO-functionaris. Bovendien zou Braks be twijfelen of Mensah voldoende kwaliteiten heeft om een zo gecompliceerde organisatie te leiden. Bukman (Ontwikkelingssamenwerking) en Van de Broek (Buitenlandse Zaken) waren echter van het begin af aan voor Mensah. Een bezoek van Mensah aan Den Haag schijnt ook iets van Braks' twijfels te hebben weggenomen. In elk geval heeft Nederland zich net als de meeste andere westerse landen uitgesproken voor Mensah. Een Afrikaan aan het hoofd van een organi satie als de FAO lijkt alleen maar logisch. Het zwaartepunt van de FAO-activiteiten ligt op Afrika. De vraag is alleen of Mensah nog méér voor Afrika kan doen. „Nu besteden wij al veer tig a vijftig procent van onze middelen in Afri ka. Het is nauwelijks voorstelbaar dat het nog meer wordt", zegt Lydiker. De kansen van Mensah zijn nog vergroot nu de omstreden Senegalees Maddou M'Bow na dertien jaar afscheid neemt van de UNESCO in Parijs. Bij de verdeling van internationale top posities wordt immers ook terdege gekeken dat een werelddeel niet te veel krijgt. Maar dat alles wil nog lang niet zeggen dat Mensah op 9 no vember in Rome, wanneer de 158 FAO-leden hun geheime stem uitbrengen, als overwinnaar uit de bus komt. Mensah lijkt op dit moment slechts zeker van een zestigtal stemmen. Wan neer er de laatste dagen geen belangrijke ver schuivingen meer optreden ziet het er naar uit dat Saouma ook de komende zes jaar de strijd tegen de honger in de wereld zal dirigeren. „Wwsjdegf n <y tor Pieter-Jan Dekkers ITJES ITJES ITJES ITJES IslTJES STERDAM - De enorme tersval op de Amster- ise Effectenbeurs heeft afgelopen week menige peine belegger kopschuw lemaakt. [et de afgelopen jaren zo aam opgebouwde ver duwen is in één klap verdwe- i en kleine beleggers zullen i de komende tijd wel drie Kr bedenken alvorens ze hun aarcentjes opnieuw naar eursplein 5 zullen brengen. lid van de honderden tleggingsstudieclubs zal ont- «cheld z'n studieboeken in de ek hebben gesmeten. Het zal im voorlopig een zorg zijn hoe i zijn spaargeld - of wat arvan na het beursavontuur overgebleven - kan vermeer- ren met warrants, Euro- wis, converteerbare obliga- cumulatief preferente «delen, flacons, fascons en van dat soort exotisch Ufende financiële instru- fflten. He grote groep Nederlanders o nog nooit een gokje op de Mfs heeft gewaagd - slechts J op de tien gezinnen bezit «delen - en de afgelopen da- «herhaaldelijk is geconfron- ®d met onbegrijpelijke ®stermen, zal het spoor al wnaal bijster zijn. Vandaar poging tot uitleg. Waarbij '«gestreefd wordt alle facet- \van de effectenhandel uit te doen en volledig- sa derhalve niet is gegaran- Srd. He effectenbeurs is in feite anders dan een markt, ar vraag en aanbod de prijs SI Er wordt ge adeld in waardepapieren, 'echter niet op de beurs aan- zijn. In zoverre gaat de gelijking met bijvoorbeeld '"veemarkt niet op. Amsterdamse Effecten- li® is gevestigd op Beurs- 15 en heeft als centrum alle bedrijvigheid de 'Vloer. Dat is een enorme '}e, waar kopers en verko- nun zaken doen. De beurs achttien 'hoeken', waar •'ffleden de handel in aande- en obligaties zo ordelijk 1 "Jk laten verlopen. De (ADVERTENTIE) nmilieU inwerk en leefon en •nergteprojekt«n Btdrljfsinstaiutiftt en ■«technieken Service en onderhoud Technitch beheer 04920-37557 ler9?n, 01680-24053 hoekman is veelal gespeciali seerd in een aantal fondsen. Ais een bank of een commis sionair (effectenhandelaar) een order krijgt voor de aankoop van bijvoorbeeld Audet-aan- delen gaat de vertegenwoordi ger van bank of commissionair naar de in Audet gespeciali seerde hoekman. Een effecten handelaar die order krijgt om Audet-aandelen te verkopen gaat dezelfde weg. Bij de hoekman komen dus alle aan- en verkooporders sa men. Hij bepaalt aan de hand van binnenkomende orders de prijs van de gevraagde of aan geboden aandelen. Dat heet de koers. Die prijs is afhankelijk van de vraag en het aanbod op een be paald moment. Worden er bij voorbeeld 1.000 Audet-aande- len te koop aangeboden, maar is er tegelijkertijd vraag naar 5.000 Audet-aandelen, zal de prijs snel stijgen. Andersom zal de koers dalen, omdat er meer aandelen worden aangeboden dan er kopers zijn. De hoekman kan ook zelf aandelen kopen of verkopen om de handel in evenwicht te brengen om zo een betere prijs te maken. De hoekman is te genwoordig een bedrijf op zich. Er zijn zelfs hoekmansbedrij- ven die zelf aan de beurs geno teerd staan. Tijdens de drama tische koersval van vorige week heeft één hoekmansbe- drijf het niet kunnen bolwer ken en is op de fles gegaan. Handelaren die namens ban ken en commissionairs orders uitvoeren huizen aan de zij kanten van de beursvloer. Ze beschikken over een recht streekse telefoonverbinding met hun bedrijf om de orders zo snel mogelijk te kunnen uit voeren. Sinds kort raakt de draadloze telefoon 'in', waar door de handelaar heen en weer geloop tussen zijn hoekje en de hoekman wordt be spaard. De zogenaamde actieve fondsen, ook wel hoofdfondsen genoemd, worden doorlopend op de beursvloer verhandeld, dus van 's morgens tien uur tot 's middags half vijf. Deze aan delen worden op 'open hoeken' verhandeld, midden op de beursvloer. Handelaren kun nen daar ook rechtstreeks met elkaar zaken doen in tegenstel ling tot alle andere aandelen, die vallen onder de lokale markt. Een groot elektronisch 'score-bord' aan de muur houdt de koersen van minuut tot mi nuut bijAls er om wat voor re den dan ook niet gehandeld Een overzicht van de beurs in Amsterdam. wordt in een bepaald aandeel geeft de hoekman vaak een ad- vieskoers op, de prijs die hij denkt dat het aandeel op dat moment waard is. Zijn er voor een bepaald aandeel meer verkopers dan kopers dan wordt aan het eind van de beursdag een laatkoers vastgesteld. Voor die prijs wil men wel verkopen, maar er zijn geen kopers. Is de situatie andersom dan is sprake van een biedkoers. Om een oogje in het zeil te houden loopt de Commissaris voor de Noteringen als een soort waakhond op de beurs vloer rond. Hij moet er voor zorgen dat er geen gekke din gen gebeuren. Schiet bijvoorbeeld de koers van een aandeel plotseling de hoogte in dan kan hij de handel een tijdje opschorten, tot dui delijk is waarom de koers om hoog vliegt. Hij kan de handel ook een hele dag verbieden en dat gebeurt nogal eens als een bedrijf die dag een belangrijke mededeling gaat doen. De honderden handelaren en hoeklieden op de beurs schreeuwen zich elke dag niet pro deo de keel schor. De effec tenmakelaars (banken en com missionairs) berekenen voor hun transacties provisie. Hoe groter de omzetten, hoe meer inkomsten dus. Bovendien handelen veel makelaars voor eigen reke ning: ze kopen aandelen op in de verwachting dat de koers zal gaan stijgen, zodat ze die voor een hogere prijs weer van de hand kunnen doen. De hande laren betalen de hoeklieden courtage voor hun diensten. Wie Audet-aandelen wil ko pen kan dat op meerdere ma nieren doen. Hij geeft bijvoor beeld een 'bestens order' op, wat betekent dat hij aandelen wil hebben tegen de eerste de beste prijs die de handelaar kan maken. De voorzichtiger belegger kan een gelimiteerde orde geven. Dat houdt in dat de handelaar boven een bepaalde prijs niet mag kopen. Dan is er nog de stop loss order. In dat geval geeft de belegger op dracht zijn aandelen te verko pen zodra de koers boven een van te voren afgesproken be drag komt. Het 'beursklimaat' wordt be paald door de omvang van de handel en de hoogte van de koersen. Gaat een groot deel van de koersen omhoog dan heet de beurs 'hoger'. Vliegen de meeste koersen omhoog dat heeft de beurs een 'vaste' dag. Is er weinig omzet dan be leeft men een 'dunne' markt. Dalen de koersen over een breed front dan is de beurs 'flauw'. Kelderen de koersen over de hele linie met met vele punten tegelijk dan stort de beurs in en is er sprake van een krach. Het gaat te ver alle 'handel- waar' op de beurs te noemen. aarom een greep uit de be langrijkste 'artikelen'. Eerst de aandelen, het bewijs van deel neming in het kapitaal van een aan de beurs genoteerd bedrijf. Vroeger was er een direkte re latie tussen de waarde van een aandeel en de financiële positie van het betrokken bedrijf. Vooral op de New Yorkse beurs is dat verband verdrongen en wordt uit pure speculatiedrift in aandelen gehandeld. In Amsterdam reageert de beurs meestal nog wel op bij voorbeeld de winstcijfers van een bedrijf of een voorgenomen fusie. De koersen zullen in dat geval vaak stijgen. Bedrijven kunnen om aan geld te komen voor bijvoorbeeld investerin gen nieuwe aandelen op de beurs aanbieden. Dat heet emissie. Dan de obligaties, schuldbe kentenissen met een vaste looptijd en rente en een van te voren vastgesteld aflossings schema. Vooral de door de staat uitgegeven obligaties (staatsle ningen) zijn in trek omdat de staat nu eenmaal niet failliet kan gaan en men het aan de staat geleende bedrag uiteinde lijk altijd terugkrijgt. Er zijn ook obligaties van andere over heidsinstellingen zoals ge meenten en steden. Ook zie kenhuizen geven obligaties uit. Dat doen ook banken, indu strie en handelsbedrijven. Die zijn echter minder safe. Een bedrijf kan immers in finan ciële moeilijkheden komen en in dat geval zakt de waarde van de obligatie. Gaat een be drijf failliet dan heeft de eige naar van obligaties van dat be drijf een dubbele strop: hij kan al z'n geld kwijtraken. Als hypotheekbanken obli gaties uitgeven spreken we van pandbrieven. Die staan sinds de ondergang van de Tilburg- sche Hypotheekbank en de fi nanciële problemen bij andere hypotheekbanken bij de (klei ne) beleggers niet hoog aange schreven. Wat verklaarbaar is want in die tijd raakten veel kleine beleggers van de ene op de andere dag al hun geld kwijt. Behalve in binnenlandse aan delen en obligaties kan men op de Amsterdamse Beurs ook handelen in buitenlandse aan delen en certificaten. Verder in warrants. Dat is een waarde papier dat recht geeft een of meer aandelen te kopen gedu rende een bepaalde periode en tegen een vooraf vastgestelde prijs. En niet te vergeten de aan delen van de beleggingsfond sen. Die beleggen met geld van anderen in aandelen en obliga ties. Ze doen feitelijke het 'werk' voor vooral de kleine be legger, die zelf niet in staat is de handel van uur tot uur te volgen en ook niet de kennis bezit om dat goed te doen. De aandelen van Robeco en Al- renta (ABN) staan op de ac tieve markt genoteerd. Tenslotte is er nog de paral lelmarkt. Daar worden aande len verhandeld van bedrijven met een gering aandelenkapi taal. Wat oneerbiedig spreekt men soms van de 'kweekvijver" voor de echte beurs. Hoewel niet op Beursplein 5 gevestigd heeft de Europese Optiebeurs alles te maken met de Effectenbeurs. Daar wordt gehandeld in opties. Dat zijn rechten om een bepaald aantal aandelen en obligaties of een hoeveelheid goud, zilver of va luta (geld) te kopen of verkopen tegen een vaste prijs gedurende een bepaalde periode. Op de optiemarkt zijn de ri sico's groter dan op de Effec tenbeurs. Maar er kan ook meer (en sneller) verdiend worden. Om het overzicht te behouden kennen effecten beurzen meestal een index. Dat is een cijfer dat het gemiddelde aangeeft van de handel in bij voorbeeld industrie, banken, lokale markt, verzekeringen eet. Aan de veranderingen van die index kan men zien hoe de zaken op een beurs verlopen. Daalt de index dan houdt dat in dat de gemiddelde koersen zijn gedaald. De New Yorkse beurs ken de zogenaamde Dow Jones-index, die het gemiddelde aangeeft van een dertigtal aan Wall Street genoteerde industriële fondsen. Die index is represen tatief voor de hele handel en als de Dow Jones-index daalt heeft dat een negatief effect op de handel in andere aandelen en andere effectenbeurzen. Dat laatste hebben we de af gelopen dagen kunnen zien. Daalt de Dow Jones-index dan doen effectenhandelaren in To kio de volgende morgen al gauw wat aandelen weg, wat later op de dag wordt versterkt door de handelaren in West- Europa, die dan ook snel aan het verkopen slaan. En eer men er erg in heeft zit men in een neerwaartse spiraal. De koersval van de afgelo pen dagen heeft bewezen dat het voorspellen van beursont- wikkelingen een hachelijke zaak is. Of om met Isaac New ton te spreken: 'Ik kan zeer wel de baan van hemellichamen berekenen, maar de baan van een doldraaiende massa op de beurs niet'. OOSTERHOUT - Continental Fruit BV uit Oosterhout ver wacht over 1987 een aanzienlijk hogere winst te draaien dan over '86. Dat zegt desgevraagd financieel directeur J. van Brenkelen. Hij kon de winststijging nog niet specificeren. Central Fruit, eigenaar van Euro Citrus in Oosterhout en Sun- base USA in Florida, maakte in '86 een winst van 10,6 miljoen. Dat was meer dan een verdubbeling ten opzicht van het jaar ervoor, toen een positief resultaat van ƒ4,9 miljoen werd ge boekt. De omzet daalde vorig jaar behoorlijk 156 min tegen 205 min) als gevolg van de lagere grondstof prijzen en de lage dollarkoers. Eurocitrus is bezig met een omvangrijk investe ringsprogramma. Dit jaar wordt vier miljoen gulden in de fa briek gestoken. Het personeelsbestand nam vorig jaar overi gens af met 23 man naar 120 werknemers als gevolg van de verzelfstandiging van Hamboda Internationale Expediteurs BV. BREDA - Sprangeis Bouwbedrijf BV met onder meer vesti gingen in Terneuzen en Breda, heeft over '86 een halvering van de winst ondergaan ten opzichte van 1985. Het bruto resultaat bedroeg vorig jaar 1,15 miljoen ('85: 2,1 min). De netto-winst, ruim zes ton, wordt geheel toegevoegd aan de reserves. De om zet nam iets af van 45 naar 42,7 miljoen. Het aantal werkne mers bedroeg vorig jaar gemiddeld 148. OOSTERHOUT - Het eerste stadstoilet van Struyk en Amerglass Industrial Products uit Oosterhout wordt morgen in Amsterdam in gebruik genomen. Het toilet komt te staan op het Damrak aan de noordzijde van het beursgebouw en wordt geopend door wethouder mr. R. ten Have. Struyk claimt dat het nieuwe toilet 'naar verwachting een be taalbaar alternatief is voor de traditionele openbare sanitaire voorzieningen, die wegens hoge personeelskosten nagenoeg uit het stadsbeeld zijn verdwenen'. Het door Struyk en Amerglass ontwikkelde toilet wordt automatisch gereinigd en gedroogd en is geheel van kunststof vervaardigd. Het kleine gebouwtje is junk-onvriendelijk gemaakt. De toiletten zijn veilig voor be jaarden, slecht ter been zijnden en kinderen. Op het ontwerp is voor heel Europa octrooi aangevraagd. Volgens Struyk is be langstelling bij zonder groot. AMSTERDAM (ANP) - Geveke Electronics heeft anderhalf miljoen nieuw uitgegeven aandelen in de Engelse onderneming Zygal Dynamics gekocht en daarmee een belang van 10,3 pro cent verworven in deze op de Londense beurs genoteerde groep. Door Roger Simons LONDEN - De Britse minister van financiën Nigel Lawson is kennelijk niet van plan de emissie van 2,2 miljard BP- aandelen op te schorten wegens de ongunstige situatie op de internationale beurzen. Hij heeft geen oor voor de klachten van sommige makelaars in de City van Londen, die grote verliezen verwachten. Hoewel van verschillende zij- instellingen, waaronder pen den bij minister Lawson werd aangedrongen de BP-emissie tijdelijk stop te zetten, laat hij de beslissing over aan de Bank van Engeland. Deze zal uiter lijk donderdag haar besluit kenbaar maken. Verwacht wordt dat de nieuwe BP-aan delen vanaf vrijdagmiddag normaal zullen kunnen worden verhandeld op de beurs. Volgens Nigel Lawson we gen de voordelen van een even tuele schorsing van de BP-uit- gifte niet op tegen de politieke en financiële nadelen ervan. Het is de grootste emissie die ooit werd ondernomen, het klapstuk van Thatchers priva tiseringsprogramma. De geza menlijke waarde van de aan delen bedraagt 7,2 miljard pond sterling. Zes miljoen Britten hadden te kennen gegeven dat ze BP- aandelen wilden kopen. On danks de grote waardeverlie zen op de internationale beur zen hebben al 100.000 kleine in vesteerders ingeschreven. Zij verliezen per aandeel minstens 70 pence op de prijs van uitgif te, die 330 pence bedraagt. De inschrijvingen worden vandaag afgesloten. Een ga rantiesyndicaat van 17 Britse banken en andere financiële sioenfondsen, hebben zich con tractueel verbonden om 60 pro cent van de aandelen op te ne men. Op papier lopen zij het ri sico van een verlies van bijna 9 miljoen pond, maar dit zal worden verdeeld onder 400 kleinere afnemers, met wie verbintenissen werden afgeslo ten. Zo'n 40 procent van de BP- emissie is bestemd voor het buitenland. De grootste vreemde afnemers zijn vier Amerikaanse banken (tot 350 miljoen pond). Wat hierna overblijft gaat naar Canada, Japan en continentaal Europa. Van Britse zijde wordt echter gevreesd, dat deze kopers vanaf vrijdagmiddag hun BP- aandelen onder de koers van uitgifte zullen dumpen in Lon den. Financiële experts voorspel len dan ook een BP-emissieflop van je welste, met zware ver liezen voor het garantiesyndi caat, buitenlands afnemers, de geprivatiseerde oliegigant Bri tish Petroleum en de Britse Schatkist. Maar Thatchers pri- vatiseringspolitiek zal niet tot een puinhoop zijn herschapen en niemand zal kunnen bewe ren dat minister Lawson alleen de belangen behartigt van zijn vriendjes in de City. (ADVERTENTIE) Bij bovengenoemde hairbrush die sinds augustus 1986 in de handel is gebracht, kan tijdens gebruik een defect ontstaan waardoor het apparaat niet meer voldoet aan de door ons als normaal beschouwde veiligheidseisen. Het gebruik van de hairbrush HP 4406 wordt dan ook ontraden. Wie in het bezit is van bovengenoemde hairbrush (voor typenummer: zie apparaat) kan deze kosteloos opsturen aan: Een postzegel is dus niet nodig. Wel uw naam en adres vermelden. Na ontvangst van het apparaat wordt u binnen twee weken een nieuwe hairbrush HP 4406 toegestuurd.

de Stem | 1987 | | pagina 7