79, iNTRUM B.V. ZMFalternatieve energie kan best [ENTJE PER INWONER VOOR MEDISCH CENTRUM HULST 26! 14! 14! 39! 19! aterkwaliteit in de kreken erslechterd Tentoonstelling PTT een succes 'Tijdig inspelen op arbeidsmarkt' 'Kokkelvissers bedreigen de Oosterschelde' lOPJESiie DORST «Xtenn 14-°° en la0° uur Zware straffen voor kustgeweld Renesse Kanobond: uitblijven acties Belgische overheid schandelijk [OP BIJ ONZE SHOWROOMI Inbreker teistert Axel j Toyota modellen in voorraad! IS Hypotheken EN TOPHYPOTHEKEN WINDMOLENS EN WARMTE-KRACHTKOPPELING u: magere varkenslapjes va Monds ende kruisver- tevig stukje onderhandeier i slagers weer gelukt Den we zelfs 'n hele mooie toch 'n prima gelegenheid bij te vullen? Loop dus men, want zö veel voordeel tegen. jrokjes voor de kat !T - Professor A. Schrijvers van de Rijks iversiteit in Utrecht heeft geopperd alle inwo- van Hulst en Hontenisse een tientje te laten italen voor de realisering van het medisch ilpcentrum in Hulst. •koekjes igelslag gram a la crème Roeken os of volkoren, OP OP ïm 46 OP OP 405- ïhuim BUNA VIERDUIZEND BEZOEKERS NAAR HET STREEKMUSEUM Mse bommelding «hooi Kapelle ARBEIDSBUREAUS WILLEN INZICHT IN INVESTERINGEN WOENSDAG'28 OKTOBER 1987 ZMF-VOORZHTER WAARSCHUWT: POLITIE: RAMEN GOED OP SLOT DOEN 'HET TOPPUNT VAN LAFHEID' Kis grote Keus uit ±100 „First Class" occasions 4-delige emailie pannenset. geschikt voor gas of elektrisch kold Samenstelling I kookpan 16,18 en 2ti en een steelpan 14 CJ Adviesprijs 149. ONZEPRij Speelhuislaan 156a Breda Telefoon 076-7120001 PEDEN MEER KLASSE VOOR MINDER KOSTEN. DE STEM VAN ZEELAND jr - Telefoon 01608-12009 1.00-18.00 uur. Zat. 9.00-14.00 uur)l L onze verslaggever |jS - Zeeland in het alge maar Zeeuwsch- janderen in het bijzon- visbij uitstek een gebied ar alternatieve energie ti worden toegeoast. nolens komen prima tot Jrecht in het land waar het waait en warmte- tiikoppeling (het tegelij- ftijd opwekken en benutten j warmte en elektriciteit) is j interessantst in een aantal ijven in de Zeeuws- se kanaalzone', bördinator J. de Vries van Zeeuwse Milieu Federatie zei dat gisteravond op de aarsvergadering van de ZMF in Goes, waar het thema 'Zeelands energie in 2050' aan de orde kwam. De alternatieve energie, waarvoor de milieufe deratie uiteraard kiest, maakt des te meer kans nu de PZEM het zogenaamde 'terugleverta rief' wil verhogen tot bijna veertien cent. Het gaat daarbij om stroom die bedrijven en particulieren met bijvoorbeeld een windmolen niet direct kun nen benutten en die ze daarom aan het energiebedrijf leveren. Die ontwikkeling stemde De Vries optimistisch. Als het Zeeuwse provinciebestuur vol gend jaar een energieplan gaat maken, moet dat volgens hem direct inhaken op de concrete mogelijkheden die er nu liggen. Als enkele projecten eenmaal goed lopen kan dat anderen tot voorbeeld dienen. Wat de warmte-krachtkop- peling betreft wees de ZMF- functionaris op de mogelijk heid die op het ogenblik wordt bestudeerd in Noord-Holland om de overtollige elektriciteit die bedrijven produceren 'op het net te zetten'. Ook in Zee land zou dat goed kunnen. In deze provincie bestaan nu plannen voor het oprichten van ongeveer tachtig windmolens, en die zijn volgens De Vries zeer kansrijk. De kans dat ze er over een jaar ook werkelijk staan, schatte hij op meer dan vijftig procent. Tenslotte moe ten besparingen zijn te berei ken bij woningen en andere ge bouwen. Dat er op energiege bied veel zal veranderen, staat voor De Vries als een paal bo ven water. De beschikbaarheid van grond- en brandstoffen en de milieuvervuiling, maken dat onafwendbaar. „Er komen ver anderingen, niet goedschiks, dan kwaadschiks," aldus De Vries. Daar twijfelde ook de andere inleider, drs. C. Blok van de Rijksuniversiteit Utrecht niet aan. Duurzame energie-wind, zon, water, etc. - heeft wat hem betreft de toekomst, een groter T27 aandeel in ieder geval dan vol gens een recent door Economi sche Zaken ingesteld onder zoek mogelijk is. Niettemin was Blok mild in zijn kritiek op die studie, die aangaf dat steenkool de komende twee eeuwen de belangrijkste grondstof blijft in de energie voorziening. Kernenergie ver bleekt daarbij, maar ook van duurzame energie verwachten de onderzoekers weinig. Blok bestreed het belang van steenkool niet. Wel drong hij aan op meer milieubescher- mende maatregelen bij de 'on vermijdelijke toepassing' daar van, en hij bleef erbij dat meer is te halen uit alternatieve energiebronnen. Vooral Zee land kan veel windenergie le veren, vond ook Blok. (Bijdrage voor hulpcentrum' wordt daarbij ondersteund or een plaatselijk stuurgroep «'wijze mannen' en twee ad- sgroepen voor huisvesting zorgverlening. Dat zal uit- idelijk moeten resulteren in beleidsplan, actieplan en a financieel dekkingsplan. idee van professor Schrij- rs is naar zijn zeggen geün ieerd op de gezondheidszorg vroeger jaren. „Bijvoorbeeld 3 'ging zijn indertijd ontstaan i/aliteitvoor'n heel klein Jt plaatselijke initiatieven. sitsen konden daar lid van irden. Dus waarom zou dat k niet voor het medisch cen- im van toepassing kunnen n? Nu de regering de ge- ndheidszorg van bovenaf af- eekt is er veel voor te zeggen «die zorg plaatselijk weer op bouwen. Het ouderwetse iculiere initiatief", folgens Schrijvers kan zijn op twee manieren worden ïlegd. „Mensen kunnen ;en, die eigen bijdrage is kwalijke zaak. Het zieken- verdwijnt en dan moeten ook nog eens extra gaan be- :n om de zorg zo goed moge- in stand te houden. Maar je it ook zeggen, als de rege- tonijn GRATIS. hrijvers is ingehuurd om een uitgebreid ontwerpplan schrijven voor het zorgverleningsproject in Oost euwsch-Vlaanderen. ring gaten laat vallen in het zorgpakket is het goede zaak om daar vanuit de gemeen schap wat aan te doen. En laten we daar dan allemaal een tientje aan meebetalen". Professor Schrijvers wijst er nadrukkelijk op dat het idee voor een eigen bijdrage nog 'niet meer is dan een ballon netje dat ik heb opgelaten'. „Het wordt nog niet gedragen door de beleidsmensen. Daar is nog geen uitspraak over. Ik ben ingehuurd als adviseur en ik lever suggesties. Als ik straks wordt afgeslacht ben ik de eer ste om dat terug te trekken". Volgens Schrijvers zou een forse weerstand tegen de eigen bijdrage geen onoverkomelijke gevolgen hebben voor het fi nancieel plaatje van het toe komstig medisch centrum. „Het gaat om pakweg 250.000 guldea Ik probeer een miljoen voor dat medisch centrum bij elkaar te krijgen. Het is slechts een mo gelijkheid, maar er zijn allerlei potjes waaruit geld te halen is". Hij wijst er wel op dat een eigen financiële inspanning van de bevolking de minister wellicht wat sneller over de streep zal kunnen trekken. - FOTO DE STEM COR J. DE BOEH 429-' VOORKEUR MERK -299T m 409T m Ihuid en haar, OP OP jOSTBURG - De kwaliteit van het water in de West- «euwsch-Vlaamse kreken en sloten is in 1986 aanzien lik verslechterd. Dit blijkt uit het voortgangsrapport [Jer het waterkwaliteitsbeheer in de regio van het wa lschap 't Vrije van Sluis' technologische dienst van ft schap heeft bij verschil- F"te onderzoeken op diverse Nies geconstateerd dat het /uurstofgehalte in het opper- laktewater aan de lage kant Ook was er sprake van een loog fosfaat en stikstof gehalte. I Ondanks de toenemende al- J®groei is het schap van me- fïig dat de kwaliteit van het jpervlaktewater in West- suwsch-Vlaanderen matig F goed te noemen is. Alleen F water in de Stierskreek, Wstelijk van Aardenburg, is slechte kwaliteit. 3 oorzaak wordt gewezen op ff. van de Vijver overhandigt de bezoekcijfers aan directeur A. Dieleman Van onze verslaggever IJZENDIJKE - De tentoonstelling 'Posterijen in heden en verleden' lokte 3733 bezoekers naar het Streekmuseum West-Zeeuwsch- Vlaanderen in IJzendijke. Erg druk was het op de traditionele folkloris tische dag die in juli werd gehou den. Toen kwamen 715 mensen een Belailgrij k kijkje nemen. Op die dag konden de liefhebbers van postzegels een spe ciaal gestempelde kaart kopen. 413 Mensen schaften zich zo'n kaart stelling officieel afgesloten", vertelde H. van de Vijver. „Dat hebben we gedaan omdat het een tentoonstelling van allure was. Vanuit het publiek was er veel waardering. Voor ons een belangrijke graadmeter. In de tentoonstelling werd aandacht besteed aan de toekomst, dat vonden de mensen zeer leerzaam". I-LEUR: Markt 33. OOSTBURG: Schoolstraat 4. it 196. f® onze correspondent ,,/ELLE - Bij de rijkspolitie e kwam gistermiddag IrSff w half «wee een ano- K,, telefoontje binnen. De op- bom 66106 mee dat er een I® geplaatst was in De Groe- pchool in die plaats. De bom ltrTwig/netJde de directie ome,; loten de school en de ia&g te ontruimen. Toen tetrari a® was gebeurd Uiaarv^j 1161 gebouw, ar vond geen bom. het afvalwater uit Belgie dat op deze kreek geloosd wordt. Het water in de sloot bij het gemaal Nieuwe Sluis onder ging in 1986 eveneens een kwa litatieve verslechtering. De technologische dienst onder zocht op verschillende plaatsen de onderwaterbodem en op vijf plaatsen moest er verontrei nigd bodemslib verwijderd worden. In deze watergangen was geloosd door industriën en mondden rioolleidingen er in uit. Verder werden in bepaalde watergangen te hoge gehalten aan zware metalen aangetrof fen. Met name het water in de Nieuwerkerkse kreek tussen Schoondijke en Groede bleek een te hoog gehalte aan zink te bevatten. Hoge concentraties andere zware metalen werden echter niet aangetroffen. Dit was wel het geval in een watergang aan de Nolletjesdijk bij Breskens. Daar troffen de onderzoekers een verhoogd kwik- en chroomgehalte aan. Het Vrije van Sluis zal de komende jaren in samenwer king met de technologische dienst van de Zeeuwse water schappen de waterkwaliteit van de binnenwateren nauw lettend in het oog houden. Bij zondere aandacht wordt be steed aan de Sloten en kreken met een specifieke natuurlijke functie. aan. De tentoonstelling was vanaf begin april toegankelijk. Gisteren keek H. van de Vijver, voorzitter van de Stichting Streekmuseu, samen met A. Dieleman, directeur van het postkantoor Oostburg, terug op een zeer geslaagd evenement. „Voor het eerst hebben we een tentoon- Dat de tentoonstelling zo'n groot succes was, is volgens de voorzitter ook te dan ken aan het feit dat de PTT zich op een sympathieke manier presenteerde. „Als je aan de PTT denkt, denk je aan een log overheidslichaam. Maar de PTT Post is een goed lopend bedrijf. Het vertegen woordigt een belangrijke en sympa thieke vorm van communicatie. Dat hebben we in de tentoonstelling goed kunnen overbrengen". Voorzitter Van de Vijver haalde uit de brievenbus een brief met daarop de be zoekcijfers. Die brief overhandigde hij aan directeur Dieleman van het post kantoor Oostburg. „Met respect voor de mensen die er aan meegewerkt hebben, heb ik de tentoonstelling gevolgd", zei hij tijdens de sluiting. „We hebben niet alleen naar het verleden gekeken, maar ook in de toekomst. Naar de automatise ring bijvoorbeeld. De jeugd heeft wat opdrachten uitgevoerd en de basisscho len uit IJzendijke hebben aandacht be steed aan de expositie. Al met al was het zeer geslaagd". Momenteel bekijkt de stichting Sreekmuseum of in samenwerking met de PTT iedere volgende folkloristische dag een speciaal gestempelde kaart uit gegeven kan worden. „We proberen van iedere tentoonstelling iets blijvends over te houden. Dit zou iets kunnen zijn", aldus voorzitter Van de Vijver. Van onze verslaggever VLISSINGEN - De Zeeuwse arbeids bureaus moeten in een zo vroeg mo gelijk stadium op de hoogte zijn van de investeringsplannen van bedrij ven in de provincie. Alleen dan kun nen ze tijdig de behoefte aan arbeids krachten peilen en proberen daarin te voorzien. Alle werkgevers kunnen binnenkort dan ook een verzoek ver wachten om hun plannen kenbaar te maken. „En wie daar niet op reageert, hoeft ook niet op onze medewerking te rekenen," zegt directeur J. Vermeulen van het ar beidsbureau Goes resoluut Hij wijst erop dat zeker bij grotere projecten vaak men sen moeten worden bijgeschoold om ze daarbij in te kunnen zetten, waarbij de mogelijke aanleg van een Westerschelde Oeververbinding als voorbeeld mag gel den. In samenwerking met het bedrijfsle ven bieden de arbeidsbureaus flexibele opleidingsmogelijkheden, maar dan moe ten de bedrijven wel meewerken. Vermeulen vindt zo'n samenwerkings verband in het eigen belang van de werk gevers. „Bij nieuwe investeringen mag de factor arbeid geen sluitpost zijn. Daarmee komen bedrijven bedrogen uit," zegt hij. De directeur wijst in dit verband graag op de samenwerking tussen zijn arbeids bureau en Total in Vlissingen-Oost. Bij de bouw van de nieuwe hydro-cracker twee jaar geleden waren 1800 mensen be trokken. Voor zover nodig bemiddelde het arbeidsbureau bij de werving. Bij wijze van experiment werd bovendien een scholingsproject op touw gezet dat van vijftien a-technische jongeren degelijke proces-operators en verladingsspecialis- ten maakte. Er waren er bijvoorbeeld twee bij met een diploma pedagogische akademie op zak. Vermeulen noemt de samenwerking een 'geslaagde try-out' en ook de Total- directie is zeer tevreden over de gang van zaken. „De bouw verliep vlekkeloos en de start van de hydro-cracker eveneens. Het beste bewijs dat er iets goeds was neerge zet," aldus directeur ir. R. Weytingh. To tal investeerde in deze cracker 800 mil joen gulden en dat leverde negentig nieuwe arbeidsplaatsen op. Het arbeidsbureau en het Vlissingse bedrijf pronken met hun geslaagde sa menwerkingsverband nu minister De Koning van sociale zaken op 10 nobember naar Zeeland komt, onder meer voor een werkbezoek aan Total en voor de officiële opening van het nieuwe arbeidsbureau in Goes. „Zo kunnen we hem iets laten zien wat op zijn terrein ligt." Het streven om bedrijven in een vroeg stadium hun investeringsplannen te ont futselen past volgens Vermeulen overi gens in de nieuwe opzet van de arbeids voorziening. Binnenkort worden werkge vers, werknemers en overheden daarvoor samen verantwoordelijk. „En dit is pre cies wat ze van ons zullen verwachten," gelooft hij. GOES - Kokkelvissers vormen een toenemende be- dreiding voor platen, slikken en vogels in de Ooster schelde. Ze plegen een aanslag op de belangrijkste voedselbron van steltlopers en woelen de bodem zo rigoreus om dat die ernstig wordt beschadigd. Mi nister Braks moet daarom volgens de Zeeuwse Mi lieu Federatie (ZMF) een duidelijk nee laten horen op de aanvraag tot uitbreiding van de Nederlandse kokkelvloot met maar liefst twintig schepen. ZMF-voorzitter J. Jonge- pier zei dat gisteren op de najaarsvergadering van zijn organisatie in Goes. Volgens hem neemt de kok kelvisserij de laatste jaren een toenemend deel van de Yersekse omzet voor haar rekening. „Dit najaar wordt in de Oosterschelde inten siever gevist dan ooit. Nage noeg de hele Nederlandse vioot van 35 schepen is er al weken actief," aldus Jonge- pier. De recente strenge winters die het kokkelbe stand in de Waddenzee uit dunden, zijn daarvan de re den. Dat er ook in de Ooster schelde nu veel minder kok kels zitten dan vroeger, is waarschijnlijk een gevolg van de intensieve bevissing. Deskundigen hebben ook sterk de indruk dat de vo gels daaronder lijden, zeker nu hun voedselgebied door de Oosterscheldewerken toch al met bijna veertig procent is afgenomea „Elke verdere voedselverminde- ring ligt daarom uitermate gevoelig," aldus Jongepier. Braks moet voorlopig de aanvragen afwijzen en ver volgens dient onderzoek precies uit te wijzen welke schade de huidige kokkel vangsten aanrichten. De re sultaten daarvan zijn, als het aan de ZMF ligt, bepa lend voor het 'kokkelbeleid' in de Oosterschelde. „Daar bij moet de natuurfunctie, zoals afgesproken, het zwaarst wegen," aldus Jon gepier. Van onze verslaggever AXEL - De rijkspolitie vermoedt dat er in Axel een inbre ker aan de gang is, die steeds vaker toeslaat. De politie ad viseert de Axelaars daarom hun ramen en deuren goed te sluiten om de inbreker op zijn nachtelijke tochten de weg te versperren. Het is de rijkspolitie van de groep Midden-Zeeuwsch- Vlaanderen opgevallen dat er de laatste tijd in Axel een duidelijke stijging is van het aantal inbraken. Deze vinden meestal 's nachts plaats en de buit is in bijna alle gevallen slechts een klein bedrag aan geld. Omdat de inbraken alle maal binnen dezelfde plaats gebeuren, vermoedt de politie dat er sprake is van één inbreker, die niet over een voer tuig beschikt. Van onze correspondente MIDDELBURG - Vier negentien-jarige jongens uit Helle- voetsluis en drie 26-jarige Rotterdammers stonden dinsdag voor de politierechter in Middelburg voor een 'uit de hand gelopen geintje' op 22 augustus van dit jaar in Renesse. De twee groepen hadden elkaar na sluitingstijd van de discothe ken ontmoet op een parkeerplaats waar op dat moment twee jonge Duitsers met hun auto aanstalten maakten om te vertrek ken. Aanvankelijk had de groep zich beperkt tot wat duwen en 'schommelen' met de auto van de Duitsers, waarna het stel zijn weg had vervolgd. Bij wie toen het idee was opgekomen werd ter zitting niet dui delijk, maar plotseling liepen de jongens opnieuw op de auto af, waarna het voertuig op de zij werd gekanteld. De politie begrootte de schade later op zo'n zesduizend gulden. De inzittenden kwa men met de schrik vrij. „Het toppunt van lafheid", noemde offi cier van justitie mr. Tempel het gedrag van de groep tegenover twee weerloze mensen en hij haalde in zijn eisen dan ook fors uit: een maand voor elk van de jongens uit Hellevoetsluis, twee maan den tegen de Rotterdammer met het langste strafblad en zes we ken de anderen. Politierechter mr. Janzen-van Oosten kon zich geheel vinden in de afkeer van de officier van justitie, maar hal veerde in haar vonnis de geëiste straffen. VERVOLG VOORPAGINA Secretaris Anneke de Bruyn van de NKB spreekt er schande van dat in België nog geen actie is onderno men. „Als zo'n besmetting in Neder land aangetroffen wordt tref fen zowel de overheid als de kanobond meteen maatregelen. Via de media worden dan waarschuwingen verspreid. In dien mogelijk wordt zo'n rivier zelfs direct afgesloten voor wa tersporters. In België zijn ze daar blijkbaar wat makkelij ker in". Bacterioloog J. Jans, verbon den aan ziekenhuis De Baronie in Breda, legt uit dat de ziekte verspreid kan worden via de urine van knaagdieren zoals ratten. „Zolang die ratten in de buurt van het water leven blijft het besmettingsgevaar vrij groot. De bacteriën die de ziekte overbrengen kunnen zeer gemakkelijk via slijmvlie zen van het menselijk lichaam binnen dringen. Ik ben het met u eens dat in het belang van de volksgezondheid maatregelen noodzakelijk zijn". Dat vindt ook de inspecteur van de Volksgezondheid voor Noord-Brabant dokter C.A Postema. „Wanneer in Neder land een geval van Weil be kend wordt moet dat wettelijk verplicht bij de inspectie van volksgezondheid aangegeven worden. Dat is in dit geval ook gebeurd. Nadat dit geval offi cieel bij mij gemeld werd heb ik onmiddellijk telefonisch contact gehad met het Belgi sche departement van Volksge zondheid. Later heb ik dat schriftelijk nog eens overge daan. De Belgische autoriteiten zijn dus wel degelijk ingelicht. De ervaring leert echter dat de machine daar nogal langzaam op gang komt". Conrector H. Jongeneele van de Mavo-afdeling van de Et- ten-Leurse scholengemeen schap weet te vertellen dat ook hij via de arts die Wouter Schim ter plaatse aan de voet- wond behandelde de Belgische autoriteiten heeft ingelicht. „Ik heb met die arts getelefoneerd en geschreven over het verloop van de ziekte van Wouter. De man heeft mij plechtig beloofd om de Belgische autoriteiten in te lichten".

de Stem | 1987 | | pagina 13