ibtiekl DE STFiyr Rijkaard: 'Misverstanden moeten weg' 'Acute psychose' Sluiskil kraakt Middelburg TLLHAUS DEBUTEERT WAARSCHIJNLIJK TEGEN CYPRUS N MARKT LAND Iraq verslaat Iran op volleybalveld Jannes van der Wal verslaapt zich weer 00 LEASEN OF AUTO HUREN? MAANDAG 26 OKTOBER 1987 [EIST - De weg van het Nederlands elftal naar i eindronde van het Europees kampioenschap letbal in West-Duitsland loopt woensdag over prus. Gehalte Gillhaus Sinaasappel PATRICK WAUTERS UIT HET VELD GESTUURD anastraat 66, Heikant. Geblesseerd Kracht te kort Stress-situatie Rapid blijft in Oostenrijk ongenaakbaar Vlaanderen vanaf 1925 ESKENS tel: 01172-1473 GINNEKENWEG 21 BREDA 076-222488 HUREN VANAF 35.- PER DAG i van een l blijft Malsovit tot het laatste rol voedingsstoffen e hoeft er maar toch een heerlijk bben. Malsovit is jezonde puur de darm werking liverend werkt. Wie zich aan de 'regels' houdt, 1 tot 3 kilo per weck af. Z hongergevoel? Afslanken met Malsovit hoeft 1/ meer dan 1,75* per dag teto~~ Begin meteen erf" vraag de ui folder. Val 1 tot 3 kilo af per weeks! vernieuwde Malsovit Daar komt nog bij: boter.be if Chris van Nij natten DA/LISSABON Rijkaard keert van- j terug uit Lissabon en jjt zich onmiddellijk bij jt om daar de problemen dzijn persoon te bespre- f met Arie van Eijden, de eur van de Amster- eclub. •snap het niet goed allemaal, st mag ik weg naar Lissa- <0m daar bij Sporting mijn jitie weer op peil te bren- i En nu moet ik op stel en ig terugkomen. Maar ik kom eraan, ik doe wat mijn werkgever, me op- agt", meldde Rijkaard van- tit telefonisch vanuit Lissa bon, waar hij met een zaak waarnemer in het plaatselijke Novotel logeerde. De Ajacied trainde zaterdag voor het eerst mee met Spor ting, waar hij Peter Houtman aantrof. „Dat beviel me erg goed. Ik heb in de laatste vier weken wel getraind, maar in je eentje trainen is slecht voor een voetballer. Daarom baal ik dat ik terug moet". Rijkaard zal in zijn onder houd met Van Eijden enige misverstanden uit de weg rui men. „Dat is onderhand wel noodzakelijk, dacht ik zo. Iedereen denkt dat ik alleen maar naar Portugal zou willea Dat is klinkklare onzin, het is uit zijn verband gerukt. Ik weet wel waar dat vandaan komt. Vlak na die affaire met Cruijff heb ik me wat ongeluk kig uitgelaten. Dat is toch wel een beelje begrijpelijk. Ik zat toen bepaald niet thuis te la- chea Ik twijfelde toen, ik vroeg me af of ik een topclub wel aan zou kunnea Portugal leek me wel een aardige springplank. ■Nu is dat gevoel verdwenea Ik sta in principe klaar om naar welke topclub dan ook af te rei- V zen". i De voetballer heeft niet het idee dat hij in Italië gaat spe- lea „En niet omdat ik dat niet zou durven, zoals hier en daar gesuggereerd wordt Daar zit ten alle topclubs gewoon vol met buitenlanders. Er is in Ita lië nu geen plaats met me. Het contact met AC Milan is geloof ik nog gaande, maar daar weet ik weinig van. Milan spreekt alleen met Ploon Konijnen- burg, die woont in Monaco en is contactpersoon voor mij als het om Italiaanse clubs gaat Vo rige week was ik bij hem, daarom weet ik dat er belang stelling voor me is. Er schijnen trouwens nogal wat grote clubs interesse in me te hebben". Volgens Rijkaard is hij mo menteel in mentaal opzicht klaar voor een start bij een nieuwe club. „Ja, ik verlang er heel erg naar om weer eens echte wedstrijden te spelen. Maar eerst wil ik duidelijkheid van Ajax. Wat wil Ajax? Wat wil Ajax niet? Dat zijn belang rijke vragen waar ik een ant woord op wil. Onduidelijkheid is vreselijk". uw buurt is Malsovit cxklusief verkrijgbaar bij: Maya), Gravenstraat 211,4567 AE ctlnt. (alleenverkoop Groot Hulst) 01140-12965 Block, Zuktzandsestraat 9,4501 AL 0» (alleenverkoop Groot Oostburg) 01170-1137 ®J ranje-schutterij muurvast irTed van Leeuwen »n zege in Rotterdam op de voetbalkleuter brengt de ranjehemden voor het eerst sinds 1980 bij de acht sterk- e voetbalnaties van Europa. luidelijk in. Jter, leesteken één vakje benutten, oord van de advertentie wordt in een ype gezet. i de advertentie met het belangrijkste iksten kort en bondig, igelijk Uw telefoonnummer in de PP- i reageert men gemakkelijk en snel. I kunt u AAN DE ZIJKANT HET BEDRAI at u moet betalen. Voor toezending Per nummer dient u f 3,50 extra te contante betaling kunt u een groene ue of een blauwe girokaart (dus géén Jjkoverschrijving) insturen. |tante betaling ontvangt u een aart waarvoor wij u echter f 4,— tiekosten in rekening moeten brengen vóór plaatsing aan Dagblad De Stem, 9. 4800 MB Breda. brieksadvertenties., of inleveren op onze ilpunten hebben we nodig", bondscoach Michels, die n selectie afgelopen zaterdag jen Haarlem liet oefenen, dat eelde zoals het overmorgen in Cyprus verwacht wordt. De Oranje-schutterij bleek, danks vier treffers (4-2) in ijf kwartier vast te zitten. Er aren twee grove fouten van Haarlemse keeper Edward etgod voor nodig om Oranje 5 het spoor te zetten. Niemand echter, die er zater- 18 zwaar aan tilde. De inter- itionals niet, die repten zich i afloop huiswaarts, en Mi- els niet. Uit de 'vaste' opstel- ig van het Nederlands elftal itbraken behalve de aan zijn tó geblesseerde Marco van asten, ook de andere in het iltenland spelende profs: wd Gullit, Sonny Silooy en Iri van Tiggelen, terwijl de ,5® zijn dijbeen licht gebles- «de Arnold Mühren rondjes leen bij veld draaide. Draaien deed het Nederlands tel niet, maar daarvoor lie- in er ook te veel spelers op de terde plaats. Troost ver eg Van Tiggelen, Winter «sback Silooy, Bosman Gul- en Henny Meijer was na- jfflijk als linkshalf geen ■naduw van Arnold Mühren. ewennig speelde Hans Gill- atis, de topscorer van PSV, die voor het eerst bij was. de selectie „Ach", zei Michels, „het ging er om de taken te oefenen, die de spelers tegen Cyprus moeten uitvoeren. Vandaar dat de keuze op Haarlem gevallen was, want Haarlen is Dick Ad vocaat (de trainer-red) en die kent vanuit zijn KNVB-tijd Cyprus als zijn broekzak. Ik heb Advocaat gevraagd zijn elftal te laten spelen met de zelfde uitgangspunten als die Cyprus hanteert. En Haarlem heeft zich volledig ingesteld op het Nederlands elftal. Dit was de enige gelegenheid die ik had; anders had ik helemaal niets kunnen doen. Het is in ieder geval beter dan theore tisch werken van een bord". Haarlem had spelers als Van Velzen, Haar, Baas en Mattheai uit het elftal gelaten en toonde zich vrijwel gelijkwaardig aan Oranje, dat na rust zijn enige wisselmogelijkheid (Hiele voor Van Breukelen) benutte. Het ging zo slecht met Oranje dat Michels halverwege de eerste helft zelfs een niet voorziene ti me-out inlaste. In de tweede helft, die slechts dertig minu ten duurde, scoorde Oranje vier keer, via Bosman, GiÜ- haus, Van 't Schip en Meijer. Gillhaus (midden) verspeelt de bal aan Haarlem-speler Verkaik; Vanenburg kijkt toe. FOTO ANP De internationals maakten een ongeïnspireerde indruk. Met frisse tegenzin hadden de meesten van hen zich vrijdag middag in Zeist gemeld. Zij waren allen pas donderdag te gen de avond teruggekeerd van Europacup-reisjes naar We nen, Hamburg en Aberdeen en alweer een nachtje van huis viel niet best. Een week eerder waren zij immers al in Polen- Maar met het EIK in Duitsland in zicht wilde niemand hardop klagen. Michels gruwt bij de gedachte, die heeft postgevat dat Cyprus •wel even zal worden opgerold'. Michels, die ooit in denigre rende zin over Griekenland sprak, doet nu alsof Cyprus een tegenstrever van formaat is. „Ze zijn verdedigend van goed gehalte. De thuiswedstrijden tegen Polen en Griekenland en de uitwedstrijd op Cyprus heb ben uitgewezen dat goed geor ganiseerde defensies grote pro blemen met zich meebrengen voor ons. En Cyprus is natuur lijk gespecialiseerd in verdedi gen. Ze hoeven niet te winnen, doen niets aan de opbouw en schakelen alle spelers in bij de verdediging". De oefenwedstrijd in Zeist leek er op te duiden dat Hans Gill haus - en niet John Bosman - zijn debuut als Oranje-klant maakt, als vervanger van Marco van Bastea „Hij is net KUWAYT (Rtr) - Iraq en Iran, vijanden in de golfoor log, hebben elkaar zondag in Kuwayt in de beste ver- standhoudhouding bestreden op het volleybalveld. Het herenteam van Iraq won met 3-1 en eindigde door dat resultaat op de ne gende plaats in het Aziatisch kampioenschap. De oproerpolitie was in groten getale aanwezig. Er deed zich geen enkel inci dent voor. De wedstrijd werd bijgewoond door ze venhonderd toeschouwers. De supporters werden in een apart vak van het Al-Qadis- siyah-stadion geplaatst. Voor het begin stapte Ab dul Razzaq-al-Taa'i, de aanvoerder van de Irakese delegatie, op de Iraanse vol leyballeider af en overhan digde olijftakken en bloe men. Vervolgens overheer ste Iraq in het volleybalspel. De eerste set werd met 15-8 gewonnen. Iran kwam even terug in de wedstrijd door winst van de tweede set met 15-8, waarna Iraq met 15-12 en 15-11 de partij naar zich toetrok. Frank Rijkaard (rechts) samen met Peter Houtman (mid den) tijdens een training bij Sporting Lissabon. - fotoanp Van onze sportredactie NIJMEGEN - Jannes van der Wal heeft zijn ietwat op de achtergrond geraakte reputatie als 'verslaper' nieuw leven ingeblazen. De Nederlands kampioen dammen verkeerde zaterdag middag om één uur nog in dromenland, toen zich in Nijme gen een dertigtal uitgeslapen dammers had verzameld in afwachting van het enfant terrible. Van der Wal zou in Nijmegen een simultaan geven. Toen de grillige Groninger echter drie kwartier na het afgespro ken tijdstip nog steeds schitterde door afwezigheid, bracht een simpel telefoontje de onthullende waarheid: een wreed in zijn slaap gestoorde Jannes geeuwde aan de andere kant van de lijn dat zijn wekker was blijven stilstaan. Voor de belangstellenden was het een troost dat dam club NOAD, organisator van de simultaan, in het draai boek rekening had gehouden met een dergelijke calamiteit. Grootmeester Frans Hermelink was ter plekke om de rol van simultaangever over te nemen. NOAD is wel van plan om zowel Van der Wal als de Dambond schriftelijk op de hoogte te stellen van haar on genoegen over de gang van zakea als Bosman sterk in de lucht", loofde Michels, „en in Europees verband bij PSV al wat gerijpt Maar wie zegt dat ik moet kie zen tussen Bosman en Gillhaus. Het zou kunnen dat ik voor een andere oplossing kies". „Ik denk niet dat ik speel, ik denk dat hij voor Bosman kiest", dacht Gillhaus er zelf vaa Er zijn drie keuzes, Meyer, Bosman of ik. Meyer is niet zo'n logische keuze, terwijl Bosman meer ervaring heeft dan ik. Ik wacht gewoon af; ik vind het al prachtig dat ik bij de selectie zit. Ik ben de enige niet-intemational in het eerste van PSV. Bij FC Den Bosch had ik dit niet bereikt. Dat is wel zeker". „Ik weet het ook niet", zei Johhny Bosman, „Michels heeft niemand iets gezegd. Maar ik stel me er gewoon op in dat ik speel. Zeker is volgens mij wel dat als Gullit er bij komt, één van ons tweeën af valt". Assistent-bondscoach Nol de Ruiter bekeek Gullit gister middag in Verona, bij de wed strijd Hellas-AC Milan Van morgen komt hij met Gullit op Schiphol aan. Michels: „Dat hopen we althans; als het an ders is hoeft hij helemaal niet te komen". NEDERLANDS ELFTAL-HAAR LEM 4-2 - 5. Holverda 0-1,50. Bos man 1-1,55. Gillhaus 2-1,68. Van 't Schip 3-1, 71. Atteveld 3-2, 73. Meijer 4-2. Nederlands elftal: Van Breukelen (Hiele); Troost, Spelbos, Koeman en Winter; Van Aerle en Van 't Schip; Vanenburg, Bosman Gill haus en Meijer. Haarlem: Metgod; Masefield (Re- mak), Atteveld, Verkaik en Van Tour; Preyde, Moniz, Nijholt en Luesken (Van Roon); Linger (Te vreden) en Holverda. VERVOLG VAN VOORPAGINA In het ziekenhuis werd de door valium gekalmeerde Andrew Braaf onderzocht door een neuroloog en een psychiater, die geen abnormale afwijkin gen konden vaststellen. Proe ven om het mogelijke gebruik van doping vast te stellen, vie len negatief uit In de loop van de nacht begon Andrew Braaf weer normaal Nederlands te spreken en gisterochtend rond zeven uur werd hij door fami lieleden opgehaald en terugge bracht naar Rotterdam. Geen hersenafwijkingen en geen stimulerende middelen. Wat was er dan wel aan de hand? Dokter John Husken, de man die bij de behandeling van Braaf het dichtst betrokken was, verklaarde zaterdagavond dat de symptomen die hij in eerste instantie geconstateerd had, wezen op 'een acute psy chose'. In gewone mensentaal: plotseling optredende gekte. Of doping. Vooral dat laatste werd achter een hand uitgesproken. Niemand durfde rechtuit te zeggen wat hij dacht. Trainer Frans Körver van MW: „Je moet altijd voorzich tig zijn met wat je zegt, want je wordt onmiddellijk aan de hoogste boom opgehangen, maar ik heb ook bij andere spe lers van Excelsior vreemde dingen gezien. De keeper bij voorbeeld liet bij ons derde doelpunt plotseling zijn broek Prijs incl. 6% f 5.88 datum: Telefoon: IIli Doorïjjaak Begijn SLUISKIL - In een harde, soms op het scherpst van snede gespeelde wed strijd, heeft Sluiskil met 4- 1 van Middelburg gewon- nen. Een uitslag waarin vooral het verschil in kracht tot uitdrukking kwam. Sluiskil kon zonder blessures op volle oorlogs sterkte aantreden. Middel burg moest alleen de ge blesseerde Jan de Rijke nessen. Kortom, alle in grediënten om er een leuke voetbalpot van te maken waren aanwezig. ^rak trainer Jan Geelhoed va s™ voor de aanvang Pnieuw een moeilijke MowHud'" Ron Sehrier van Middelburg zag deze middag wei mogelijkheden. Het duel "a™elyks toen "ans de Nooyer voor Middel- 2?g,eein vrije trap, net bui- mnJ?et zestienmetergebied, ?en»en. Zijn schot Jjrteen tegen de krui- JSluiskil was gewaar- S|Wd en schakelde een ver eng hoger, hetgeen resul- werde in enkele kansen. In de tiende minuut werd Pe ter Zwart buiten de beruchte lijnen neergelegd. De vrije trap van Paul der Hooft ging rakelings over het Middel burg-doel. Sluiskil was in de eerste helft de gevaarlijkste ploeg, maar doelman Patrick Wauters (ex-Sluiskil) stak in grootse vorm. Na een furieuze start zakte het niveau. Beide ploegen hadden veel overtre dingen nodig en leden veel balverlies. Naarmate de tijd verstreek kreeg Middelburg meer greep op de wedstrijd. Het combineerde beter en was meer in balbezit. Opge legde kansen leverde dit vooralsnog niet op. Het gevaar kwam van een snel counterend Sluiskil, dat vooral op rechts moeilijk te stuiten was. Het vizier van de kanaaldorpbewoners stond niet goed afgesteld. Hans de Nooyer van Middelburg liep tegen een boeking op wegens het abrupt onderbreken van een Sluiskil-aanval. Het zelfde lot onderging Karei Wullems van Sluiski. Onder brekingen overigens die deze harde wedstrijd typeerden. Het kijkgenot voor het pu bliek en de spelvreugde voor de spelers kwam dit niet ten goede. In de tweede helft was aan Middelburg-zijde Mark Roose de geblesseerde Patrick Vogel komen vervangen. De hoofdstedelingen begonnen fel. Op een lage voorzet tikte Alex Dehulsters bijna in het eigen Sluiskil-doel. Doelman Rob Wieland kon op het nip pertje redden. Het was echter Sluiskil dat op voorsprong kwam. Ee slecht wegge werkte hoekschop werd door Paul van der Hooft van dicht bij ingeschotea Middelburg leek een aan geslagen ploeg. In de zestigste minuut ging uitblinker Karei Wullems goed door op rechts. Uit een bijna onmogelijke po sitie trok hij laag voor. Mid delburg-verdediger Ron Kodde gleed de bal in eigen doel: 2-0. De sensatie was compleet toen de doorgebro ken Alex Dehulsters foutief gestopt werd door Patrick Wauters. Dehulsters bleef op de been, maar scheidsrechter Maranus paste om onbegrij pelijke redenen de voordeel- regel niet toe. Een zeker derde Spelmoment uit de wedstrijd Sluiskil-Middelburg. Felle druk van Middelburg op het Sluiskilse doel, vlak voordat de thuisclub 2-0 scoort. doelpunt werd Sluiskil ontno men. Voor Middelburg slechts ■litstel van executie. In de tachtigste minuut werd Mark de Kunder aangespeeld. De lange Sluiskil-spits draaide zich knap vrij om vervolgens de bal in de bo venhoek te deponeren: 3-0. Middelburg vocht tegen zich zelf. De jonge ploeg wilde wel, maar kwam duidelijk kracht te kort. Het werd 4-0 toen Ge rard Dellaert goed doorging op links. Via Mark de Kunder kwam het leer bij Paul van der Hooft terecht, die niet miste. Een minuut voor tijd werd Patrick Wauters, na een tweede boeking, uit het veld gestuurd. Mark de Kunder ging te hard op Wauters door, hetgeen hem een boeking op leverde. De Middelburg-doelman reageerde hierop ongecontro- - FOTO W1M KOOYMAN leerd en mocht zich gaan douchen. Weinig sportief was het leedvermaak hierop van Sluiskil-zijde. De verdiensten van deze ex-doelman waren schijnbaar al vergeten. Trai ner Ron Schrier van Middel burg kon na afloop maar één zin over de lippen krijgen: „Wat een teleurstelling." zakken, terwijl ook die num mer zeven (Gerard Meijer, red.) allesbehalve normaal deed. Nogmaals, laten we voorzichtig zijn en het er maar op houden dat die jongen een vreemde si naasappel heeft gegeten". Het gebruik van doping werd door dokter John Husken - na dat hij gistermorgen nogmaals contact had opgenomen met de behandelende geneesheren in het Maastrichtse ziekenhuis - ontzenuwd. Husken: „Waarom zou zo'n jongen zich volpompen met doping? Die ploeg heeft pas twee keer gewonnen en zou dan speciaal tegen MW zijn toevlucht nemen tot stimule rende middelen? Daar geloof ik niet in. Ik hou het dus op acute gekte. Braaf is duidelijk het slachtoffer geworden van een stress-situatie. Hij heeft als eerste jaars-prof de druk van het moeten presteren niet kun nen verwerken". „Bovendien, en dat heeft de hele zaak doen escaleren, zijn er de laatste weken herhaalde lijk opmerkingen gemaakt over zijn huidskleur en is hij racis tisch bejegend. Ik heb gehoord dat er ook zaterdagavond op merkingen in die trant ge maakt zijn. Spelers van MW en Excelsior hebben verklaard dat hij voor de wedstrijd al erg vreemd deed. Op het moment dat we de kleedkamer uitkwa men, liep hij grommend en vloekend langs me. Op het mo ment dat hij weer is uitgeschol den moeten de stoppen bij hem volledig zijn doorgeslagen. Ik heb geprobeerd op het veld contact met hem te krijgen, maar dat lukte niet. Hij bleef maar in zijn eigen taal te keer gaan. Vandaar dat ik uiteinde lijk heb moeten besluiten hem die kalmerende injectie te ge ven. Pas in de loop van de nacht was hij weer voor rede vatbaar. Het was een triest in cident, maar in een stress-si tuatie kan iedereen dit overko men". LINZ (APA) - Rapid Wien heeft zijn successerie in de Oostenrijkse Bundesliga voortgezet ten koste van Linzer ASK, door FC Utrecht uitgeschakeld in het toernooi om de UEFA- beker. De tegenstander van PSV won in Linz met 3-1. Rapid maakte zijp drie doel punten in de eerste 25 minuten van de wedstrijd door Stojadi- novic, samen met Knaller Oos tenrijks topscorer en Weber. Rapid, sinds 26 wedstrijden in Oostenrijk ongeslagen, ge bruikte in Linz vrijwel het zelfde elftal als woensdag te gen PSV. Voor Kienast speelde Schottel, Heraf invaller in de Europese bekerwedstrijd ver ving Kranjcar.

de Stem | 1987 | | pagina 9