ls je doodvalt krijg je geen krans9 KRIJGT JERDRINK WEDSTRIJD IN CLINGE VOLGENS SCHEMA VERLOPEN |ardenburg - Woon- W oonlorensen in Aardenburg betalen meer I n£5n,!?dra6en aan ge" Grafzerken vernield POLITIERAPPORT Inloopdag De Bolster trekt veel bezoekers Motorrijder verongelukt COKS VAN EYSDENll Uit en thuis l/TERNEUZEN - De van hazelnoten, als bij- lukt, kan voor de Neder- 5e akkerbouw een aar- alternatief zijn. Tafel STAAN zaterdagmiddag, nog wat onwennig amavaleske kledij, in het drukbeklante café Gouden Kroon, start en finish van de wed- lid. drommen Verrast Balonnen Naald Ues, izo Irbe- Irkte den farm ng ge fgeen loge- het of- en laat mij gaan, hiet Dan slaap ik vannacht bij Iwel mijntanteSjaan' [een De man was al weg Van zonder hoed of groet (;een Toen ik in de moestuin de sti- Dood heb ontmoet. in 'Waarom' wilde ik weten, nen want de Magere zwij gt, 'De Hebt hij in de moestuin [ge- mijn koster bedreigd?' 387- 'Geen dreiging' lacht hij iië- maar een oproep was 't, Band Hij begreep het verkeerd pder De vrome kwast, Die ik 'smorgens hier nog in de moes zag staan en 'savonds moest halen i Zwingelspaan. De regel 'ik schrok me een hoedje' is de enige juiste. er> woorden komen uit de m van een koster en het hoedje eide dat hij voor zich zag was der' halve een rozenhoedje. In Muze Vermomd' een bundel, pastiches, parodieën en tra vestieën, ter gelegenheid van de boekenweek 1987 uitgef? ven door de Bospespers el" Oosterbeek luidt de regel-'JJ schrok me te barste' woorden niet typerend voor een kosten IHW Hier staat tegenover dat a bundel nog een tweede pa«y die bevat op deze AppodT ment in Samara, zoals fZ Tuinman en de Dood heet s de wereldliteratuur. De tweede versie heet 'De Ve ters en de Stoot' en is van l hand van J. Seurel, die e heel andere weg bewaiw zoals al blijkt uit debegiw. gels: 'Vanochtend ijlt "rl dienstmaagd, blond enwJ mijn kamer in. Heer, h ood- één ogenblik! Hoe deze bi de, dikke stoot de ven nog (vermomd als tuinkabouter wist te ontlopen is te W* om hier prijs te geven. Ldf, noest ijet ze]f Het is aileszi^^ moeite waard, wat ook g voor de rest van de bun er> Voor een nabootsing van kunstwerk - niet wer® j, verwijs ik u naar een ree foto van Ruud GuildJ®,, afbeelding van het br0 beeldhouwerk 'Le ^°°K leur' van Roel D'haese Galerie (lause Berard v. rijs, waarvan ik een ar ding vond in De "nu" [en Prins. John' en - Verkoop, leasing, verhuur, service, onderhoud DE STEM VAN ZEELAND spikkeld in het dagelijks ]t troon. De vakantie-kilo's eraf, het jasje van Neder)' fabrikaat past weer. Trouwens, nu de ly kantieverhalen verstomd hevigste herinneringen b ken zijn, wordt het zicht h< der op hoe het was - daér ginds. Kleurrijk en die processie met het gere reerde Maria-beeld naari opnieuw gepleisterd en slingers versierd kapelletje, den tussen de olijfboi! Authentiek bestaan in dorpje balancerend op de van een berg, met één si markt, één hotel, één pa; voor twee luid beierende t. huizen en voor hooguit vrome vrouwtjes. De vraagtekens worden' rijker naarmate de afstand die Italiaanze vakantie wordt. En hoe was dat eig op die zondagmiddag toen! ria op een vrachtauto bet waarts door het veld hobb, met de pastoor in superplie naast? Toen trok daarbovei de nauwe straatjes tussenf twee kerken de fanfare uit! liep het niet-biddende volk hoop voor een wielerronde, vierden de dag van de Uq het feestje van de commit zoals zij daar beneden den. Zelfs op zo'n vriende' bergtopje vertegenwoordi' Don Camillo en Pepone1 schillende werelden. Zodra' twee uit hun succesfilms i pen, wordt een idylle brdj nuchtere realiteit. En zo schuift alles stukje beetje op z'n plaats. Want is dahr, maar hier blijft daaraan valt niet te tori Wanneer het gevoel dat m' eens wat stukjes onderling f wisseld moeten worden, ondraaglijk wordt, is een i weer hard aan vakantie toe. T15 azelnootteelt kan goed Jen eerste oproep van de Zui- ite Landbouw Maatschappij aan telers, die hiervoor jstelling hebben, meldden iio'n 25 mensen aan. kwamen zowel uit Zee- s West-Brabant (zelfs een kan- top de Zuidhollandse eilanden). J betrof vooral akkerbouwers, [tok enkele veehouders en fruit telers wilden zich best op de hoogte stellen van de mogelijkheden die de hazelnootteelt biedt. Aanvankelijk was het plan najaar 1987 de eerste hazelaars aan te plan ten. Maar een in mei geplande excur sie naar Frankrijk, waar zo'n tien jaar geleden al met deze teelt is be gonnen, kon pas onlangs gemaakt worden. Binnenkort komen de deelne mers aan het project nu bij elkaar om te beslissen of ze doorgaaa Zo ja, dan worden eind volgend jaar de haze laars geplant. De ZLM mikt daarbij op een aanplant van in totaal min stens 50 hectare. Het project geniet de volledige steun van het Proefstation voor de Fruit teelt in Wilhelminadorp. Daar is men al vanaf 1974 aan het experimenteren met de hazelnoot. „Misschien is men bij het proefstation iets te optimis tisch", zegt secretariaatsmedewerker drs. T. Elzinga van de ZLM. „Die voorspellen een opbrengst van 4.00- 4.500 kilo per hectare, de ervaringen in Frankrijk wijzen uit dat op rond 2.500 kilo gerekend moet worden. Niette min is ook dat een rendabele op brengst", aldus Elzinga, die de excur sie naar Normandië 'heel verhelde rend' vond. De Nederlandse hazelnoottelers moe ten zich in eerste instantie richten op de zogenaamde 'tafelnoot'. „Daar ligt eigenlijk de markt. Telen voor de cho colade-industrie is moeilijker. Die stellen heel hoge en specifieke eisen aan hazelnoten." Er zijn inmiddels al contacten gelegd met een Amster damse inkoper die bereid is - mits de kwaliteit van de noot voldoende is - hazelnoten aan te kopen. „Klimatologisch is Nederland zeer geschikt voor deze teelt", aldus Elzin ga, die erop wijst dat het nu vooral Turkije en Spanje zijn waar de hazel noten vandaan komen. „In Frankrijk was men eerst wat huiverig ons de nodige informatie te geven, bang dat wij ons onmiddellijk grootschalig op de export zouden storten Maar dat is zeker voorlopig niet de bedoeling". Wordt besloten hazelaars aan te plan ten, dan moet men weer richting Frankrijk, waar verschillende boom kwekers zich met hazelaars bezig houden. Elzinga schat dat per hectare een investering van acht- tot tiendui zend gulden nodig is. Het snoeien van de bomen dient in de winter te ge schieden. „En dat sluit aardig aan bij de activiteiten van vooral akkerbou wers die in het algemeen in die pe riode weinig te doen hebben". De ZLM verwacht dat wanneer de bomen vol ledig in produktie zijn er per hectare 2000-2500 kilo geoogst kunnen worden. Bij een huidige marktprijs van rond de drie gulden per kilo is de geldop- brengst per hectare dan 6000-8000 gul den. Memeester noemde het 'walgelijk'. Het Zeeuws piatiebureau voor Alcohol en Drugs sprak van de di kheid dat het wel eens iemands dood tot gevolg Jhwben. De kring Zeeuwsch-Vlaanderen van Ho- i-Ifederland distancieerde zich van het gebeuren en arde de kwade reuk waarin het gastheerschap van drijf stak kwam te staan. En even ontdekten de Ne- se media het kleine Clinge, onder de rook van in Clinge trok men zich hiervan weinig aan. De inkwedstrijd, nieuw onderdeel van de aloude Wa- jrmis in de wijk Zeegat, ging volgens schema zater- ddag van start. Acht deelnemers hadden zich - we- 3e publiciteit? - teruggetrokken. Negen gingen er delijk van start. ganisatie had na overleg met het ZCAD één conces- jriaan: de wedstrijd zou gaan om twintig pinten in van vijfentwintig. En omdat de Dierenbescher- bezwaar had gemaakt werd het onderdeel 'paling lenmet de blote hand' geschrapt. Verslag van een lemisrace. iRein van der Helm 5® (jonge)mannen, de meesten tussen 20 en 30 jaar jieen uitschieter van 55, die bovendien nog de elfde ide elfde jarig blijkt te zijn. Organisator Ferket deelt de zoveelste pint uit. lenkeling is geconcentreerd fijn warming-up bezig: ne in de ene en een rokerij e «andere hand. Een ander t niet nodig. „Die heeft Mn meer dan dertig s gedronken, die is al Men", zegt een ingewijde. Piten staat de reportagewa- yan ziekenomroep Nigh- Fe, want komende donder- Arijgen de patiënten in het ziekenhuis een uitge- 1 verslag van het Clingse sten voorgeschoteld. En geen ziekenomroep zijn Tien niet op alles was voor re achterin de wagen een F brancard. „Voor het ge let iemand moet opgeven", I® chauffeur. „Dat nooit", E' een toevallige passant. Nt ongeduldig kijkt het in- iivingscomité om zich r komen er niet meer, er pettoch zeventien aange- "J. Bij nummer 9 stopte de van rugnummers, p-ywrzitter Jo Verstraeten j'uA. Tijd is tijd. De in- binnengedruppelde le vari Weldoen door Ver- FK stemmen hun instru- Rn een optocht wordt ge- FyWn fin in stevige pas gaat licking De Troubadour, de zjats waar officieel het »as geheven wordt. |ij:aniptelling is niet over laati Geen drommen op JWfil ongeduldige auto mobilisten die zo snel mogelijk de processie willen passeren. Bij de Troubadour stopt schie lijk de muziek. Er is een kin dervoorstelling aan de gang „en die kunnen wij niet verpes ten", zegt initiatiefnemer Frans Ferket bij het uitdelen van consumptiebonnen aan jury en enkele supporters. De negen nestelen zich aan een gereedgezette tafel. Plech tig wordt hen eerst een houten klompje bier aangeboden. „Zo kan ik er wel veertig op", wordt gezegd, maar het blijkt ceremonie. De echte pinten ko men daarna pas. Aandachtig kijkend, welhaast peinzend worden onder oorverdovende stilte de eerste consumpties ge nuttigd. Dan is het tijd voor het spel, waarmee de deelnemers extra-punten kunnen verdie nen. Knikkers vissen uit een pot met groene zeep. Het lijkt makkelijker dan gedaan. Dan het vierde pintje en de stoet vertrekt richting De Smidse. De muzikanten weten nu en kele bewoners uit hun huizen te lokken en bij nummer 221 wordt zelfs door een bewoon ster een dansje gedaan. „Let op, dit wordt nog leuker dan car naval", zegt Frans Ferket en onder de tonen van 'We hebben dorst en we hebben niks te drinken' wordt De Smidse bin nengetrokken. In De Smidse heeft zich al wat meer volk verzameld. Ferket is dan ook aanmerkelijk meer consumptiebonnen kwijt en als honderd gekookte eieren wor den binnengebracht is het hek van de dam. De eieren verdwij nen sneller dan de kippen ze ooit gelegd hebben. Eendrach tig klinkt het van de deelne merstafel: Zout!!! Je moet ten slotte je dorst op peil houden. De vier pilsjes per café blij ken hier toch te weinig. De jury haalt de hand over het hart, be stelt een extra-rondje en be loont de deelnemers met drie punten extra. Weldoen door Vermaak heeft ook de smaak te pakken en de ene na de andere meezinger davert door de ge lagkamer. Deelnemers en pu bliek mengen zich onder elkaar en een paar deelnemers pakken - buiten wedstrijd - nog maar een pintje. Hoofschuddend be kijkt voorzitter Jo het gebeu ren. „Als die zichzelf maar niet tegenkomen, want er komen er nog twaalf". Ijlings wordt ver trokken, men ligt een kwartier voor op het schema. In De Schaapskooi, volgende halteplaats, een luidkeelse aubade van de deelnemers. „Er komt leven in, ze beginnen nu pas dorst te krijgen", consta teert Ferket tevreden en gaat weer rond met zijn bonnen. De deelnemers zijn wat moeilijker in de hand te houden, ze probe ren muziekinstrumenten, klop pen een keer op tafel, pakken hun pintjes en moeten tenslotte bij elkaar getrommeld worden voor de derde wedstrijd. Uien pellen met blote handen of tan den. „Wij zijn er bijna", klinkt luidkeels een lied van de wed- strijdtafel. „Ze moeten er nog acht, ze zijn er nog niet", zegt Jo. Een der deelnemers heeft de 'pers' ontdekt. Is het absoluut niet eens met wat geschreven is. „Weet je wanneer er veel ge dronken wordt? Met carnaval. Ik doe het al van mijn veer tiende, maar nooit geen last. Alleen 's maandagsmorgens wel eens pijn in mijn kop." ZCAD-medewerker Jaap van der Stel is inmiddels een kijkje komen nemen. Ook hij is ver rast door de vele publiciteit. „Wat mij betreft was het tot Zeeland beperkt gebleven, maar heel Nederland hing gis teren aan de telefoon. Ik ben Jury-voorzitter Jo Verstraeten telt het aantal knikkers dat uit de teil met groene zeep is 9evist FOTO'S WIMKOOYMAN blij dat ze in ieder geval de hoeveelheid bier verminderd hebben, maar onze argumenten blijven natuurlijk geldig. Je moet geen wedstrijd bierdrin- ken organiseren". Hij moet overigens beamen dat het er netjes aan toe gaat, „eigenlijk best gezellig, maar toch?" Een deelnemer die vraagt wat er gebeurt als hij nu doodvalt, krijgt te horen dat hij een briefje heeft ondertekend dat niemand er voor aansprakelijk kan worden gesteld. „Als je doodvalt krijg je dus ook geen krans van ons", zegt een der ju ryleden die, dank zij de con sumptiebonnen, het wedstrijd- tempo aardig weet te volgen. 't Is tijd voor de volgende halte. In café De Landbouw wachten weer vier pinten en in plaats van paling vangen moeten hier ballonnen worden opgeblazen ('nee, niet van de politie, van onszelf') om vervolgens te pro beren ze op een piekbord kapot te gooien. Hier begint de alco hol toch wel enigszins te wer ken. Ballonnen opblazen dat gaat nog. De worpen zijn min der trefzeker. Op het piekbord sneuvelt nagenoeg geen ballon en Jo Verstraeten hoeft maar weinig extra-punten te note ren. De stemming zit er nu stevig in en het (nog steeds) kleine groepje toeschouwers volgt de wedstrijddrinkers naar het eindpunt: café De Gouden Kroon, waar ze een kleine vijf uur eerder vertrokken waren. De aankomst is luidruchtiger dan het vertrek en inmiddels hebben zich al heel wat ker- misgangers in het dranklokaal gemeld. De vier nog resterende pinten blijken geen probleem. Wel de 'hindernis'. Verlangd wordt om drie draden door de ogen van drie naalden te ste ken. En hier vallen dan de meesten toch door de mand. Naast luide stemmen en wat waterige oogjes blijkt ook een onvaste hand het gevolg van het toch niet geringe aantal van rond 20 pinfjes. Slechts twee kandidaten zien kans de drie draden op de plek te krij gen. De rest slechts één of hele maal geen. De eindstand wordt opgemaakt. J. Michielsen krijgt de wisselbeker, hij had wat meer punten (of waren het pin ten?) verzameld dan W, Ivens en R. Mechielsen die als tweede en derde eindigdea Als uitge hongerde leeuwen stort men zich even later op de gratis mosselmaaltijd. En geloof het of niet: er werd nog menige pint gevat Voor het ministerie van WVC ligt in dit deel van Nederland nog een heel terrein braak! '®n onze verslaggever WT I* A 1 1 11 wensen in Aardenburg I Sn r®kening houden hogere belasting ftanw iaar' De thans 8e~ renSf tarieven date- I ledpn Va? zeven iaar ge- I dat rt 6n coll<5ge vindt I Mori! w^K?niorensen meer gen nkhjke voorzienin- De raad krijgt dit voorstel donderdagavond 29 oktober te behandelen. Woonforensen zijn niet opge nomen in het plaatselijk be volkingsregister en de ge meente ontvangt voor hen dan ook geen rijksbijdrage. Dat is een inkomstenderving van rond 70.000 gulden, ter wijl er slechts bijna 19.000 gulden belastinggelden te genover siaan. Het college wil de verhouding iets meer rechttrekken en stelt voor eerstkomende vijf jaar de be lasting telkens met tien pro cent te verhogen. Ook wil het college de le ges aangepast zien aan eigentijdse opvattingen. Een ontwerp-verordening zag het licht (ie de Legesverorde ning uit 1979 moet gaan ver vangen. Sommige (gratis) diensten worden nu tegen betaling verleend, andere diensten kennen een tarief- stijging. Zo wordt trouwen in Aardenburg eens zo duur (80 gulden) en gebeurt dit in een 'bijzonder huis' dan gaat dat 160 gulden kosten. Nasporin gen in het bevolkingsregister of het gemeentelijk archief gaan vijf gulden per kwar tier kosten. Aangepast zijn ook bouwleges en kosten voor hinderwetaanvragen. Het college stelt dat nu ge tracht wordt de kosten voor diensten die worden verleend enigszins te actualiseren aan het huidig prijsniveau. „Het is zeker niet zo dat Aarden burg door de voorgestelde ta rieven duur geworden is ten opzichte van de omringende gemeenten", wordt de raad voorgehouden. De raad krijgt ook een kredietverzoek voor het op knappen van het Dorpshuis in Sint-Kruis waar tijdens een hoorzitting de Sint-Krui zenaars het hardgrondig mee eens zijn. Ook wordt 25 mille gevraagd als gemeentelijke bijdrage in de restauratie kosten (2e fase) van de aloude Sint-Baafskerk. MAANDAG 26 OKTOBER 1987 Een deel van de vernielde grafstenen. - fotowimkooyman Van onze correspondent WESTDORPE - Vandalen hebben op de r.k. begraaf plaats aan de Graafjansdijk te Westdorpe een kleine dertig grafzerken vernield dan wel zwaar bescha digd. Dit werd gistermorgen ontdekt. De vernieling is volgens de politie vermoedelijk afgelopen zaterdagavond gepleegd. De politie verzoekt eenieder die op die avond iets heeft bemerkt in de buurt van de begraafplaats contact op te ne men met het groepsbureau van de rijkspolitie Midden Zeeuwsch Vlaanderen te Axel. Telefoon 01155-1444. Aardenburg te remmen en de anderen er achter op reden. Op de rijksweg nabij het grenskantoor ontstond een Terneuzen aanrijding met twee perso nenauto's die werden be stuurd door F. de C. uit Mal- degem en V. van de K. uit Honselerdijk. Beide voertui gen kwamen uit de richting België toen C. wilde afslaan en K. dit niet opmerkte. In de nacht van zaterdag op zondag is K. L. uit Ber- nem in de Boogaardstraat doordat hij een bocht miste in de weg tegen een lan taarnpaal tot stilstand geko men. Hij schampte de lan taarnpaal toen hij wilde uit wijken en heeft ook nog een hek en een boom graakt De auto werd zwaar bescha digd. Oostburg Op het kruispunt Nieuw- straat/Brugsevaart kwa men drie personenauto's met elkaar in botsing. Dit gebeurde toen J. O. uit Oost burg wilde afslaan en dit te laat bemerkt werd door P. van B. uit Zwijndrecht en L. de M. uit Sluis. Een botsing was het gevolg. Schoondijke Op de Willemsweg kwa men J. van de M. uit Schoondijke, P. van L. uit IJzendijke en L. R. uit Vlis- singen met elkaar in bot sing. Dit gebeurde doordat Van de W. plosteling begon In het afgelopen week einde werd ingebroken in twee vakantiewoningen aan de Braakman. De Belg R. P. uit Zelzate deed aangifte van een ibraak door vernie ling van een deur in de ber ging van zijn pand aan de Fazantenlaan. Vermist wor den een kleurentelevisie, een cassetterecorder, een koffie zetapparaat en diverse soor ten dranken. Ook bij zijn landgenoot E. C. uit Asse nede werd in een vakantie woning aan de Gruttolaan ingebroken. Meegenomen werden een 108-delige tafel cassette, een kleurentelevi sie en een aantal andere huishoudelijke artikelen. Hier was men binnengeko men door het vernielen van de keukendeur. Zaterdagnacht ontstond door onbekende oorzaak brand in een schuur van W. D. uit Terneuzen aan de Blikstraat. Er ging 50.000 ki logram stro verloren. De brandweer was spoedig ter plaatse en bluste het vuur. D. is volgens de politie niet tegen brand verzekerd. W. S. uit Huist deed bij de gemeentepolitie van Ter neuzen aangifte van diefstal van zijn personenauto. Deze stond gepakeerd aan de Ar senaalstraat te Terneuzen, kentekennummer van het voertuig is RJ 74 RD. SEROOSKERKE - De 27-jarige L. van Hokke uit Ooltgensplaat is zondagmorgen vroeg bij een eenzijdig verkeersongeval op de kruising Serooskerkseweg-Hoogjesweg om het leven gekomen. De man reed met zijn motorrijwiel in de richting Zierikzee en raakte door onbekende oorzaak van de weg. Hij kwam met zijn voertuig in de berm en werd daarbij van zijn motor geslingerd. TERNEUZEN - Het experiment om gedurende drie maanden op zaterdag een inloopdag te houden in buurt huis De Bolster, werd zaterdag door de Terneuzense jeugd goed ontvangen. De volwassenen lieten het nog af weten. Vijfentwintig jongeren in de leeftijd van 4 tot en met 12 jaar be zochten het buurthuis dat zaterdag de deuren wijd open had ge zet. Tien vrijwilligers waren aanwezig om dejeugd te vermaken met knutselen. Enthousiast werd er gewerkt aan een herfststukje. Tussendoor kon men stoom afblazen in de disco die de hele dag bemand werd. Om twaalf uur werd er gezamenlijk gegeten in de achtertuin van De Bolster. Terwijl enkele kleintjes even gingen liggen voor hun middagdutje, werden in de huiskamer allerlei spelletjes gedaan. Het idee van een kinderopvang is ontstaan tijdens de afgelopen Takkendagen. Voorzitter Jan Tulier: „Ook nu blijkt er weer be hoefte te bestaan aan kinderopvang. Waarschijnlijk dat we vol gende week nog meer kinderen krijgen door de mondreclame." Dat de ouderen het lieten afweten komt volgens Hans Wanders van het werkbestuur doordat vele mensen niet weten dat het buurthuis op zaterdag hiervoor geopend is en omdat veel mensen op deze dag gaan winkelen. In ieder geval staat de koffie de ko mende drie maanden in De Bolster klaar.

de Stem | 1987 | | pagina 5