CENT lAT lNK! SOVJETBURGERS GELOVEN NIET IEER IN WONDEREN De 70-jarige revolutie Filiaal van de in Gent ■100 Bedrijfs- rale. Een .en beter Videsamen- <elijkt. ïnde keus. Ijkheden. 0m imz'n le faciliteiten, imunicatie in Sas van |n hoopt jmmunicatie- Dsitieve inen leveren. n november is het 70 jaar geleden dat i bolsjewieken in Rusland de macht grepen en het nd omdoopten in de Sovjetunie. De bolsjewieken adden 70 jaar geleden het plan om de feodale maat- fiappij van het tsarenregiem om te vormen tot een icialistische modelstaat. Dat plan werd" met harde and gestalte gegeven. De Sovjet-autoriteiten hebben door de jaren heen alles aan gedaan om de com- unistische heilstaat te bereiken. Enerzijds heeft dat jnderdduizenden mensen het leven gekost, ander- ds heeft de Sovjetunie wel degelijk opmerkelijke estaties geleverd. Verslaggever Leo van Vlijmen ng in de Sovjetunie kijken hoe ver de Russen nu, na jaar revolutie, gevorderd zijn met de verwezelijking jnhun idealen. Een deel van zijn bevindingen treft u jdeze pagina aan. Volgende week plaatsen we op Stem Achtergrond de rest van zijn artikelen. Punk Werken Chroestjov Macht Warenhuis 'Rode Dior' Weinig vertrouwen I Door Leo van Vlijmen Rode Plein ligt er bij alsof er sinds sins dood, bijna 63 jaar geleden, niets veranderd. De twee soldaten van de nacht bij het mausoleum zien er nog uit alsof ze zijn weggedragen uit wassenbeeldenmuseum. Een tiental lopende milities behoeft niet eens ie letten of iemand de op alle hoeken het enorme plein staande bordjes [erboden te roken' negeert. Er is wijd zijd niemand te bekennen die aan- Ite maakt om te gaan demonstreren. [Me hier op deze zondagmiddag naar- komen zijn brave jonge vaders die, voor het mausoleum hun zoontjes fluistertoon iets over Lenin vertellen, verliefde paartjes die, elkaar wijzend de keurig tegen Lenins laatste rust- its opgestapelde verse bloemenkran- eveneens met gedempte stem praten. :t is een plaats van heilige wijding. En iven dit alles al bijna zeventig jaar lang rode vlaggen op het Kremlin-paleis, het gigantische Congresgebouw en op behuizing van de voormalige Senaat, nu de Sovjetregering zetelt. Ruim tweeëneenhalf jaar geleden, op ijskoude februaridag, stonden we ook en Viktor, mijn begeleider, in duffel van herkenbare Sovjet-makelij token, vertelde mistroostig dat er nog eds geen enkel perspectief was. Twee eken later overleed Konstantin Tsjer- inko en werd Michail Gorbatsjov de leuwe partijleider. Viktor draagt nu degelijke jeans („ge- Acht voor honderd roebel, in het Zjda- ov-warenhuis"), maar hij is nog onver- inderd pessimistisch. „Als je pere- roika zoekt moet je daar zijn." Hij wijst in de richting van de Kremlin- roir, waarachter hij ergens de werkka- 'er van Gorbatsjov vermoedt. „Wij •yjetburgers merken er nog niets van." piktor lijkt echter zijn eigen ongelijk te illen bewijzen, want de volgende dagen sleept hij me in alle richtingen door Moskou om te laten zien hoezeer de Sov jet-metropool veranderd is. Maandagochtend lopen we door de Arbatstraat, Moskous eerste voetgan gersdomein met alcohol-vrije terrasjes, kunstwinkels en tekenaars die voor een paar roebel iedereen portretteren die maar even geduld heeft. Op een hoek staat een groep punkers die je tegen be taling van negen roebel - ze zijn met hun negenen- mag fotograferen. Ze geven zich uit voor kunst-studenten, maar wei geren te vertellen waarom ze niet als alle andere studenten bij de oogst moeten helpen. „Hun kapsel is echt en hun kle ren zijn echt. Maar ze hebben niet de ware punker-geest", zegt Viktor en ach terdochtig voegt hij er aan toe: „Mis schien hebben ze wel opdracht om hier te staan." Punker-geest of niet, de omstanders moeten er in elk geval niets van hebben. Een Sovjetvrouw: „Schande dat zoiets in Moskou mogelijk is!" Een dame: „Dat tuig maakt ons te schande!" Een oudere 'eht.ii Gorbatsjov: de uitvinder van glasnost en perestroika. FOTO'S SUNSHINE Een Russische popartiest begeeft zich onder de militairen. Is er echt sprake van dooi in de Sovjetunie? Hoezo perestroika? heer: „Ze moesten ze oppakken en naar een werkkamp sturen.!" „Zie je wel!", zegt Viktor. „Niks pere stroika. De mensen lusten het niet." Het gaat bij perestroika toch niet om punkers? Viktor: „Precies, de mensen vinden ook dat het niet om punkers gaat, maar om een ruimere behuizing, om niet meer in de rij te hoeven staan, om een betere levenskwaliteit. Eir daar zien we na twee jaar zogenaamde perestroika nog niets van. Het wordt ons voor later beloofd. Maar dat is al zo vaak gebeurd. We willen het nu hebben. Mag dat mis schien, zeventig jaar na de revolutie die toch als een garantie voor een beter le ven gold?" Maar dan zal er toch eerst behoorlijk ge werkt moeten worden. Meer vraagt Gor batsjov toch eigenlijk ook niet. „Juist, dat willen ze van ons; er moet harder en beter gewerkt worden. Wat betekent dat? Het enige recht dat de Sovjet-arbei ders onder het socialisme hebben ver worven, het recht op luiheid, wordt ze nu ook nog afgenomen. En het enige wat daar tegenover staat zijn opnieuw belof tes. Is het dan zo gek dat de meeste Sov jetburgers niet staan te juichen voor pe restroika?" 's Avonds is Gorbatsjov uitvoerig op de televisie. Een van zijn beroemde straatgesprekken wordt weer integraal uitgezonden. Hij praat indringend over perestroika; de groep arbeiders rond om hem heen luistert aandachtig. Soms is er een korte discussie. Telkens weer bijval. De volgende ochtend lukt het weer niet een exemplaar van de Pravda te be machtigen. Tot acht uur is de kiosk ge sloten en om vijf over acht is de hele sta pel Pravda's uitverkocht. De krant die vroeger vooral als pakpapier werd ge bruikt is nu kennelijk bijzonder popu lair. In de metro zitten een stuk of acht mensen de voorpagina te spellen: een letterlijk verslag van Gorbatsjovs optre den de vorige dag. Er is dus toch belang stelling voor perestroika. „Natuurlijk wel", bromt Viktor. „Iedereen bhjft hopen, al is het tegen be ter weten in." Voor de ochtend staat een kerkhoven- toer op ons program. Eerst de Novodje- vitsji-begraafplaats, waar behalve Go- golj, Tsjechov, Skrjabin en Stalins op jonge leeftijd overleden eerste vrouw, ook de Chroestjov een plekje hebben ge kregen. Nikita Chroestjovs markante kop maakt onderdeel uit van een ab stracte sculptuur en dat terwijl deze libe rale partijleider altijd op gespannen voet heeft gestaan met moderne beeldende kunst. Er liggen verse bloemen op het graf. „Hier komen de mensen die dertig jaar geleden ook op blijvende verande ringen hebben gehoopt", zegt Viktor. „Maar de illusie was gauw voorbij." Vijf metro-stations noordoostwaarts (een ritje dat slechts zestien cent kost), op het Wagankovskij-kerkhof is het be duidend drukker. Hier ügt, vlak bij de ingang, sinds zeven jaar de bij jong en oud populaire toneelspeler, dichter en zanger Vladimir Vysotskij begraven. Hij was - in tweede huwelijk - getrouwd met Marina Vlady, gold als de ster-acteur van Ljoebimovs Taganka-theater en maakte ontelbare liederen die hij, meestal in kleine kring, zong. Hij over leed op 43-jarige leeftijd. Tot zijn pu bliek behoorden studenten en hooglera ren, arbeiders, winkelpersoneel, zelfs partijmensen en K.GB-agenten. Met zijn door overmatig roken en drinken schor geworden stem zong hij in de taal van de gewone man over de zelfkant van het le ven. Maar zijn publiek begreep maar al te goed wat hij tussen de regels door be doelde. „Er komen nog dagelijks duizenden mensen bij zijn graf bloemen neerleg gen", zegt Viktor. „Hij heeft vertolkt wat zij denken en hen daarmee een beetje be vrijd. Het is de enige echte bevrijding die we de afgelopen dertig jaar hebben mee gemaakt." Voor het kerkhof verkoopt een man afbeeldingen van Vysotskijs grafmonu ment. Er staat een lange rij kopers. Vik tor grinnikt: „Daar worden er heel wat meer van verkocht dan van die Lenin- bustes die je in alle maten tegenkomt." Later, in de taxi, die snijdend, rechts passerend en met een kruissnelheid van negentig kilometer door het drukke Moskouse verkeer raast, begint Viktor een melodietje te neurieën. Zonder vaart te minderen draait de taxichauffeur zich om. „Vysotskij, he. Vlastj ischodit ot na- roda (Alle macht gaat uit van het volk)". Gezamenlijk proberen ze half zingend, half radend de tekst te reconstrueren. Viktor schrijft hem voor me op: „No koeda ona prichodit - Maar waarheen gaat die macht? En waar komt zij van daan? En naar wie gaat zij toe?" Onder het uitstappen vertelt Viktor: „Dit is een van Vysotskijs vele liederen die nooit in druk zijn verschenen. Maar je ziet het, het volk kent zijn teksten toch wel." Op dinsdagochtend moet Viktor wer ken en aangezien de middagen altijd ge vuld zijn met officiële afspraken geeft hij de goede raad in alle vroegte naar het Ja- roslavskij-station te gaan en vervolgens een- bezoek te brengen aan de overdekte markt op het Riga-plein. „Daar zul je ongetwijfeld heel wat meer begrijpen van onze ingewikkelde Sovjetmaatschappij." Het Jaroslavskij-station 's ochtends om zeven uur blijkt het midden te hou den tussen een enorm nomadenkamp en een sportterrein waar een collectieve hin dernisloop wordt gehouden. Onmisken baar zojuist uit Aziatische gebieden gearriveerde oude vrouwtjes, kromge trokken mannen, een pijpje tussen de tanden geklemd, jonge kerels met een is lamitische hoofdbedekking, in horden dringen ze de treinen uit, de perrons af, het stationsgebouw door. Hun manden en kisten met tomaten, pa prika's, gedroogde abrikozen, meloenen, kruiden, eieren en geslachte kippen op hun hoofd of hun rug balancerend, springen ze over of trappen ze op de be nen van de lichting die na het gedane werk al sinds de vorige middag of even tueel al sinds twee dagen op een trein te rug zit te wachten. De inhoud van hun manden, dozen en zakken bestaat uit pannen, strijkbouten, krultangen, speel goedautootjes, sportschoenen, kortom de dagomzet van een groot warenhuis. Pas wanneer de dringende meute de stationshal verlaten heeft rollen degenen die op de grond zitten zich weer in elkaar om krachten te verzamelen voor de te rugreis. Het lijkt hier niet de juiste gele genheid om een discussie over pere stroika te beginnen. Op de overdekte markt, een uur later, is het heel wat rustiger. De Aziaten en de boeren en boerinnen uit de buurt hebben hun groente, fruit en vlees uitgestald en wachten op hun klanten. Het aanbod ziet er beduidend beter uit dan in de staatswinkels. „De prijzen op de markt zijn ook het drie- tot viervoudige. Daarom staan er geen lange rijen. De meeste mensen kun nen het niet betalen", legt Viktor later uit. „Maar die boeren hebben toch altijd nog voldoende omzet om de reiskosten te dekken en half Moskou leeg te kopen. Alles wat ze in de provincie niet kunnen krijgen slepen ze van hier mee naar huis." En hij vervolgt spottend: „Het zou een mooie taak zijn voor perestroika om er voor te zorgen dat levensmiddelen en goederen beter verdeeld worden. Dat was toch de bedoeling van de Oktoberre volutie!" Een paar minuten lopen van het Riga- plein, op de Boulevard van de Vrede, staat het 'Dom modi', waar de mode designer Slava Zaitsev (49) de scepter zwaait. De 'rode Dior' staat aan het hoofd van een staatsbedrijf met ruim 550 man en vooral vrouw personeel en een jaaromzet van twee miljoen roebel. Vol gens zijn zeggen telt hij onder zijn clien tèle zowel jonge carrière-dames als ge pensioneerden. De goedkoopste mantel die zijn huis aanbiedt kost echter nog al tijd 260 roebel, dat is een maandloon. Voor een fraaie avondjurk mag de Sov jetburgeres vier maandlonen neertellen. „En dat heet socialisme", zucht Viktor. Wat Viktor vooral steekt is, dat hij - „en met mij negentig procent van de Sovjetbevolking"- nog steeds als een tweede-klasburger behandeld wordt. „Tweehonderdtwintig miljoen Sovjet burgers hebben geen toegang tot de spe ciale winkels voor de geprivilegieerde klasse of tot de Berjozka-winkels waar alleen buitenlanders mogen komen. Wanneer ik eens een avondje in de stad wil eten stoot ik bij vrijwel alle restau rants mijn hoofd; het ene is voor beslo ten gezelschappen, de portier van een tweede zegt dat alle tafeltjes bezet zijn, terwijl ik zie dat er nog voldoende plaats is en in het derde zeggen ze eerlijk dat al leen maar buitenlanders worden toegela ten. En dat zijn nog maar kleinigheden. Ik ben nooit in het buitenland geweest, maar ik denk dat er geen land ter wereld is waar de burger zo wordt gekoeioneerd door de overheid als bij ons. En 'over heid' - dat kan in beginsel iedereen zijn: evengoed een ambtenaar die over de toe wijzing van woningen beslist als een ho telportier. Ons land is door en door ver- bureaucratiseerd. De Oktoberrevolutie heeft de vroegere bureaucratie slechts door een socialistische bureaucratie ver vangen." Daar wil Gorbatsjov nu juist verande ring in brengen. Dat is toch de hele zin van perestroika en glasnost. Viktor heeft er echter weinig vertrouwen in. „Ik wil wel toegeven, dat Gorbatsjov zijn best doet. Hij is de eerste sinds Chroestjov die zijn nek durft uit te steken en waar schijnlijk heeft hij zelfs heel wat meer in zijn mars. Maar ik denk dat ook hij het niet haalt. Het apparaat en de hele Sov jetmaatschappij zijn te log geworden om er nog beweging in te krijgen. Heus, ge loof me, de Oktoberrevolutie is hier nog niet eens begonnen." Ook de laatste avond in het Moskouse hotel beheerst Gorbatsjov weer het tele visiescherm. Deze keer is hij in Lenin grad, op gewijde grond van de Oktober revolutie. Hij noemt zijn hervormings plannen een echte omwenteling die je kunt vergelijken met de gebeurtenissen die hier zeventig jaar geleden hebben plaats gevonden. De omstanders zijn kennelijk onder de indruk en het lijkt er op dat Gorbatsjov hen kan overtuigen. Misschien heeft Viktor ongelijk en wordt het toch nog wat met perestroika

de Stem | 1987 | | pagina 25