Pastor Gielliet maakt beeld van bisschop 'Wet tast concurrentiepositie aan' 3 ERLIES OVER 1986 VRIJWEL HELEMAAL WEGGEWERKT SSSSiW Burgemeester Breda is rellen beu nhuis Historische schuren bijna verdwenen Voorwaardelijke straf voor 'bijverdienen' door uitkeringstrekker AANBIEDIN Bon voor te vroeg buiten zetten vuilniszak in Sas laar liefst 5000 Dbelden koopt ize inkopers met ons het i aanbieding o [tgebreide serv te kunnen zijn 'aupunkt - inde >ulinex - zanke Diefstal uit voortent Mazen voor Derde Wereld Man weigert bloedproef uit vrees voor carrière IrOP BI, ONZE SHOWROOM DORST ttuis,aanl56a jgtu ecorder WOENSDAG 21 OKTOBER 1987 méden meer klasse voor minder kosten. VEEL GELD NODIG VOOR UITVOEREN WET GELUIDHINDER koop tussen de eelde IIDDELBURG - De Provinciale Zeeuwse Ener- ie Maatschappij (PZEM) verwacht dit jaar een linst van 15,9 miljoen gulden te behalen. Voor zijn de verwachtingen wat somberder, 4,1 Biljoen. leer gas Tarieven Investeringen VOLDOEN AAK FEU: CAFÉS DICHT ALS SCHERPE MAATREGELEN NIET HELPEN ulianastraat 66_ TOCH GEEN GEVANGENISSTRAF 'ERFGOED GAAT VERLOREN' Cursus metaal op Streekschool ie Toyota modellen in voorraad! ACTIE VUILNISZAK BEGINT Na al eens Winnie Mandela, Luther King en andere humanitaire strijders in massief hout te hebben uitgebeeld, is de Breskense pastor-kunstenaar Omer Gielliet nu bezig een houten sculptuur van bisschop Ernst van Breda te vervaardi gen. Het beeld wordt meer dan mans hoog en de bisschop wordt voorzien van een bijbel, een vogel en de bisschopsstaf. FOTO DE STEM COfl J. DE BOER De kamer schrijft dat in het beleidsplan voor 1988. „Hoe noodzakelijk verbetering van het milieu ook is, niet voorbij gegaan kan worden aan het feit dat het hier aanwezige be drijfsleven voor het grootste deel opereert op internationale markten waar nu eenmaal geen rekening gehouden wordt met het kostenpeil van regio nale gebieden. Terwijl voorts rekening gehouden moet wor den met het gegeven dat nie mand bereid is in te leveren op het verkregen welvaartsni veau", aldus de kamer. Uit een drietal saneringson derzoeken is gebleken dat bij hantering van de strengste normen, saneren tot 55 decibel, het bedrijfsleven 72,6 miljoen gulden moet investeren. De on derzoeken gelden het indus trieterrein in Sas van Gent, de oostelijk kanaaloever in Ter- neuzen en het gebied rond Bleyko in Walsoorden. Wat de gevolgen voor het totale be drijfsleven in Zeeuwsch- Vlaanderen zijn, is niet onder zocht. Worden er soepelere normen aangehouden, dan zakken de investeringen aanzienlijk. Bij 57 dBa komt het op 13,4 miljoen gulden, bij 60 dBa 8 miljoen en bij 65 dBa 5,3 miljoen guldea Niet alleen de kamer is onge rust over de gevolgen van de wet geluidhinder. Kortgeleden nog betitelde het gemeentebe stuur van Oostburg de wet als worewet. B en W van Oostburg vermarkt tijdens de weekends te sluiten", aldus Feij in een persbericht Uit overleg met de politie is gebleken dat er geen orde dienst op de Havermarkt be staat, zoals geruchten zouden willen, noch een 'herenak koord' tussen de politie en de ondernemers met betrekking tot het optreden van portiers. „Een ordedienst wordt ook vol strekt afgewezen", aldus de burgemeester. Hij stelt wel vast dat de orde baar door veel uitkeringsge- van justitie, die een vergelij- rechtigden niet of nauwelijks king maakte met diefstal en in- wordt getild. braak, (eveneens vermogens- „Hoewel negentig procent delicten) waarbij de daders zich wel aan de regels houdt, is over het algemeen harder moe tien procent nog altijd van me- ten werken om aan de zelfde ning dat voor hen die regels netto winst te komen. Mr. Huij - niet gelden", aldus de officier gens was dan ook van mening t W.V. 25/ t.w.v 60/ I(n onze verslaggever .„.EUZEN - Uitvoering j"de nieuwe wet geluid- ^der komt het Zeeuws- jjamse bedrijfsleven op trmate hoge investeringen staan dat de concurren- jsitie sterk wordt aan- Kamer van Koophandel in iuwsch-Vlaanderen vindt i ook dat de economische iquenties een belangrijke rj moeten spelen bij de afwe- j tot hoeveel decibels be- rjjveri gesaneerd moeten wor- hebben inmiddels een gesprek met het ministerie over de pro blematiek aangevraagd. Het beleidsplan komt vrij dag 23 oktober aan de orde tij dens de algemene vergadering van de kamer in Terneuzen. Dan wordt ook de begroting voor 1988 behandeld. De kamer denkt volgend jaar eindelijk de lege kantoorruimte in het Schuttershofgebouw te kunnen verhuren. Op de begroting voor dit jaar waren aan huurinkom sten al 55.000 gulden begroot, maar de kamer heeft dit niet kunnen waarmaken. De algemene vergadering begint om 10.30 uur. inst PZEM 16 miljoen in onze verslaggever tarmee wordt het verlies van 20,1 miljoen gulden dat de in 1986 leed vrijwel helemaal weggewerkt. positieve ontwikkelingen lebben grotendeels te maken tttde in 1987 vastgelegde sa- mnwerking tussen de lande- Ske elektriciteitsbedrijven De EM loopt daardoor minder is slachtoffer te worden van Éigen van de olie-en gas- njzen, de oorzaak van het «lies in 1986. le verwachte winst over 1987 It volgens een persbericht de PZEM ook deels waar- akt door een verhoogde Set van gas (drie procent) en kktriciteit (3,8 procent). Een verdere stijging van de iet wordt echter niet meer wacht. De PZEM gaat er iis van uit dat in 1988 de afzet an het gas met vijf procent zal :n. Dit omdat er gerekend ta onze correspondent ®ESKENS - Op het re- mmrk Schooneveld when dieven de voortent de toercaravan van ffl de S. uit Eindhoven i namen goederen mee met ®i waarde van ongeveer vier- ard gulden. wordt op een normale milde winter. „Tengevolge van de verhoging van de landelijke produktie- kosten, die niet volledig in de tarieven worden doorberekend, daalt het resultaat op elektrici teit. Ook door de hogere perso neelskosten en de ingebruik name van de omgebouwde ko lencentrale komt het resultaat onder druk te staan", aldus de PZEM. Het yppr 1988 begWite resul taat* van 4,1 miljoen "wordt be reikt door de reductie op de gastarieven van drie cent per kubieke meter gas te verlagen tot twee cent per kubieke me ter. De PZEM gaat in 1988 honderd miljoen gulden investeren. Dat is ten aanzien van 1987 een ver hoging met 22 miljoen guldea De PZEM denkt dit uit eigen middelen te kunnen financie ren. De sterke daling van de brandstofprijzen heeft ertoe geleid dat de kosten van le vensonderhoud voor de Zeeuwse gezinnen opmerkelijk zijn gedaald. De verbruikers hebben in het eerst halfjaar van 1987 circa 88 miljoen gul den minder voor gas en elektri citeit betaald dan in dezelfde periode vorig jaar. Voor 1988 wordt geen stijging van de brandstofprijzen verwacht Aluminium met extra hoge k" De treden en he 9 hebben een anti-s»P Streeds (incl P 4 treeds (incl P 3treeds (incl. plateau) onze correspondente r^JANSTEEN - Het gemeenschapscentrum De Wa ntte in Sint-Jansteen staat zaterdag 24 oktober bol van muziek. Dan wordt vanaf 19.30 uur een blaaskapellen- wal gehouden. Js tweede evenement in Sint-Jansteen dat in het teken ,i van de actie voor het derde wereldproject van pater C. J™16 m Columbia. het blaaskapellenfestival doen mee de plaatselijke Ratten- "m,{'Lamsoren uit Lamswaarde, de Hulsthackerbubn uit ïJ.,^koppen uit Sas van Gent Ieder orkest treedt twee een half uur op. Blaaskapellen zijn allemaal gegroeid vanuit plaatselijke p/^lschappen. In eerste instantie met het doel het carna val op te luisteren. Inmiddels zijn die orkesten een eigen le- leiden met een heel eigen repertoire. In Sint-Jansteen e toehoorders proeven van veel swingende, Tiroler, Tje- andere populaire deuntjes. Van onze correspondente MIDDELBURG - Omdat hij 'gewoon wat meer geld no dig had' verdiende de 29-ja- rige Vlissinger D.S. (in het bezit van een uitkering) er in de periode januari tot en met oktober van het vorig jaar 'een centje (zwart) bij'. Tenslotte bleek het 'centje' op gelopen tot een bedrag van ƒ16.000, en dinsdag stond de Vlissinger voor de politierech ter in Middelburg, waar offi cier van justitie mr. Huijgen fel uithaalde naar deze vorm van 'bijverdienen', waaraan bljjk- T Burgemeester F. rïe horecagele- {Jfcn rond de Haver- «Kt in Breda inde week- hrJLsluiten, wanneer 'eriniofl ordemaatrege- tei tA ,onv°ldoende hei- ui? p van de burge- i®vemwVeertig cafés en keffen^ zaken kunnen \aanV<^kt geldt als hèt ar^entrum van Breda. smJI end wordt daar ten' soms door zo- rsesnfren' dat de politie i >5tLscheiden- HeiKShi K-ÜStfSpï litie en justitie. Helpen die on voldoende, dan wil hij sluiten. Feij wil daarop niet vooruit lopen en onthoudt zich van elk commentaar op zijn dreige ment. Wel wil hij kwijt dat het om een aantal ingrijpende maatregelen gaat, die aan de hoogst ongewenste situatie een einde moeten maken. „Als deze maatregelen geen of onvoldoende effect sorteren, zal de burgemeester zelfs, niet schromen elke 'drankwetloca tie' in de omgeving van de Ha- op de Havermarkt en omgeving door de politie slechts gehand haafd kan worden met extra mankracht en extra financiële middelen. „Die zijn er niet", constateert Feij. „Vandaar het voornemen nu met andere middelen het ordeprobleem aan te pakken en de effectivi teit van het politie-optreden te vergrotea" De horeca-ondernemers op en rond de Havermarkt, ver enigd in het 'Havermarkt Co mité', reageren uiterst ver baasd op dit dreigement. „Een radicaal standpunt en een inte ressant dreigement", zegt woordvoerder Robin Bliault. „Ik denk dat de gemeente wel wat moet relativerea Er lopen hier op zaterdagavond zo'n tienduizend mensen rond. Van hen zijn het er twintig of dertig die de problemen veroorzaken. Maar als dit dreigement wordt uitgevoerd, dan moet de ge meente er wel rekening mee houden dat er zo'n veertig ho reca- en aanverwante bedrij ven op en rond de Havermarkt failliet gaan en dat er zo'n hon derd mensen werkloos wor den". Volgens het comité doen de meeste incidenten zich voor rond sluitingstijd. „Dit geldt niet alleen voor de Haver markt, maar voor de gehele binnenstad. De positieve instel ling van de binnenstad-onder nemers is volgens het comité onder meer bewezen met de openstelling van een parkeer garage, de verbetering van de verlichting en de voorstellen, die gedaan zijn inzake het pa lenplan. Daarnaast verwijst het comité naar geslaagde eve nementen als het jazzfestival, het countryfestival en de Orangerie. Van onze verslaggever SAS VAN GENT - De Rijkspolitie groep Midden Zeeuwsch-Vlaanderen gaat in Sas van Gent bonnen uit delen aan Sassenaren die te vroeg hun vuilniszak buiten zetten. Vuil op straat zetten mag al leen op de dag dat de vuilnis wagen langs komt Doordat steeds meer mensen die regel aan hun laars lappen, zien de straten van Sas er soms niet uit De zakken worden regelma tig 's avonds door huisdieren opengescheurd met het gevolg dat het afval door de straten wordt verspreid. B en W willen dat niet langer meer accepte ren en hebben daarom de poli tie gevraagd op te treden. De actie 'vuilniszak', zoals de operatie te boek staat, geldt als een opfrissertje. Een ver scherpte controle op het aan bieden van huisvuil vonder eerder plaats in maart 1981 Van onze correspondente MIDDELBURG - Te laat ontdekte de 47-jarige Terneu- zenaar D.V. in de nacht van 15 november dat de door hem genomen weg was opgebroken, en met een klap belandde hij met zijn auto tegen een dranghek. Een getuige (die door de klap uit zijn slaap was gewekt) zag hoe de man uitstapte, maar vervolgens zonder meer wegreed. Later bleek dat er voor ruim 1400 aan schade was veroor zaakt aan het dranghek, twee markeringslampen en een transportband. „Maar daar heb ik die nacht niets van ge merkt", aldus de Terneuzenaar dinsdag voor de politierechter in Middelburg. Rekening houdend met het feit dat V. de schade intussen geregeld heeft, werd hij door politierechter mr. Janzen van Oosten conform de eis veroor deeld tot een boete van ƒ500. Voor de 33-jarige Vlissinger H.L. was mogelijke 'schade aan zijn carrière' reden om op 6 mei van dit jaar de bloedproef te weigeren toen hem die werd bevolen. L. Werd die nacht aangehouden omdat hij een verkeersfout maakte. Totaal overstuur' weigerde hij vervol gens zijn medewerking, onder het motto 'wat niet weet wat niet deert'. Maar, aldus de politierechter dinsdag, 'wat niet weet deert meestal meer dan wat wel be kend raakt door de ploedproef want dat is nu eenmaal op dit moment de enige manier om vast te stellen hoe dronken iemand zijn auto heeft be stuurd'. Omdat de gebruikelijke ge vangenisstraf in dergelijke ge vallen de carrière van L. inder daad zou kunnen schaden, bleef hem die bespaard: hij werd veroordeeld tot een voor waardelijke gevangenisstraf van twee weken, een boete van ƒ3600 en een jaar niet rijden. Van onze verslaggever HULST - Alle oude historische boerenschuren in Oost- Zeeuwsch-Vlaanderen dreigen binnen enkele jaren van de kaart te verdwijnen. dat bij een dergelijk bedrag aan zwart verdiend geld uit sluitend een gevangenisstraf op zijn plaats is, en hij eiste te gen S. vier weken, waarvan de helft voorwaardelijk. Politierechter mr. Janzen van Oosten wilde rekening houden met het feit dat de Vlis singer intussen met de Sociale Dienst een terugbetalingsrege ling heeft getroffen, en zij legde in haar vonnis de gevangenis straf geheel voorwaardelijk op met een proeftijd van drie jaar, met de bijzondere voorwaarde dat S. zich gedurende de proef tijd zou houden aan deze rege ling. Tot die conclusie komt A de Kraker in het nieuwsbulletin van de Oudheidkundige Kring de vier Ambachtea Net na de tweede wereldoor log stonden er nog tientallen meer dan 200 jaar oude schuren verspreid in de polders. Nu is dat aantal op twee handen te tellen. Tijdens de eerste jaren na de oorlog hadden deze historisch belangrijke gebouwen nog een functie voor de landbouw, maar de laatste twintig jaar is de afbraak in rap tempo ge gaan. De snelle verdwijning van deze houten schuren met rieten daken, door De Kraker 'agrarisch-historische cultuur monumenten' genoemd, heeft vooral de maken met de me chanisatie van de landbouw. Door de komst van steeds grotere, bredere en zwaardere landbouwmachines bleken de oude schuren niet meer te vol doen en werden gesloopt Daarnaast zijn ook heel wat exemplaren in de as gelegd. In deze schuren van louter hout en riet is een vonkje genoeg om het gebouw in vlammen te doen opgaan. Bovendien wer den in vele gevallen lukraak elektriciteitsleidingen aange legd, waardoor onveilige situa ties ontstondea Een geheel op zichzelf staande oorzaak is vol gens De Kraker de bliksemin slag, die in de loop der jaren veel van dit type schuren heeft getroffen. Tegenwoordig besluiten veel eigenaars van de historische schuren het onderhoud achte- wege te laten. Het is een kost bare en voor de boeren meestal onrendabele zaak. Vooral het rieten dak zorgt voor de pro- blemea Onderhoud daarvan moet gebeuren door een vak man, maar het rietdekkersvak is bijna uitgestorven. En als er geen onderhoud meer wordt gepleegd, betekent dat vroeg of laat het einde van de schuur. Het begint met een gaatje in de rietbedekking, dat in de loop der jaren steeds groter wordt Het onderliggende hout begint te rotten en dan is er slechts een fikse storm nodig om het lot van de schuur te bezegelea De Kraker vraagt zich af hoe men in Oost Zeeuwsch-Vlaan deren 'lijdzaam kan toezien, dat dit proces 'van geleidelijke afbraak van ons dierbaar cul tuurgoed maar doorgaat?' Hij wijst erop dat er voor het 'eer ste en beste' oud negentiende eeuwse arbeidshuisje in een middelgrote stad wel ruimte voor restauratie is en dat er aan de monumentale bouw werken van het platteland to taal niets gedaan wordt „Waarom wel restauratie voor de laat negentiende eeuwse fa briekshal, maar geen geld noch aandacht voor de oude agrari sche bedrijfsgebouwen van meer dan 200 jaar oud?", vraagt De Kraker zich af. Hij oppert dat 'sommigen het aftakelingsproces misschien wel stil bevorderen'. Dat be paalde instanties 'aan ons ge bied voorbij zijn gegaan, sla pende honden niet hebben wil len wekken'. Volgens De Kra ker realiseert bijna niemand zich wat er voor waardevols verloren dreigt te gaan. Snel ingrijpen is volgens hem dan ook geboden. Van onze verslaggever TERNEUZEN - Omdat er van de kant van cursisten veel vraag naar is, beginnen de Streekschool voor deel tijd KMBO en het PBVE coördinatiepunt in Terneu zen nog dit leerjaar met een cursus metaalbewerking. Het gaat om een aantal lessen, waarin de vaktheoretische kennis die nodig is voor het be roep van constructiewerker aan bod komt De cursus vindt twee avonden in de week plaats en het is de bedoeling dat de deelnemers na twee jaar examen doen. De cursus richt zich op werkenden die door werkloosheid worden bedreigd en die een lage vooropleiding hebben. Met het diploma van de cursus moeten zij hun kan sen op werk verbeteren. Om meer informatie te ge ven over de inhoud van de les sen is er donderdag 29 oktober een voorlichtingsavond in het gebouw van de Streekschool aan de Leeuwenlaan in Ter- neuzen. De avond begint om 19.30 uur. H v. -V if 5ds grote keus uit 100 „First Class" occasions 1VU Telefoon 076-712000 DE STEM VAN ZEELAND

de Stem | 1987 | | pagina 13