De problemen van een evolutiebioloog Maagdenburger halve bollen: toen en nu 'HET IS MAAR NET WAAR JE IN GELOOFT' WETENSCHAPfcSTgMÜDSZ MÜUi UIT BOEKEN BLADEN DE STEM WETENSCHAP VRIJDAG 16 OKTQBER 1987 Lappendeken Omgeving Omwenteling Dikte ozonlaag bereikte ongekend I Alleen robots in proeffabriek Indianen eerder op Sint Maarten Antilichaam helpt trombose ontdekken Stof tussen sterren warmer Proefproject Twente stopt PDERLAND 1 lEDERLAND 2 DUITSLAND 2 DUITSLAND 3 ïuske en Wiske: im -ip te Onderzoek naar aantasting Noordzee Hnmbone T49 Computerplaatjes laten zien, hoe griezelig snel de afbraak van de ozonlaag boven de Zuidpool verloopt. Dit voor ons onmisbare schild tegen de ultraviolette straling van de zon vertoont steeds grotere gaten. Het oktobernummer van maandblad KIJK schrijft erover. De aardse voorbereidingen op de lange mars naar Mars, de schoonmaak van de Noordzee, eetbare paddestoelen en de wer king van de wichelroede zijn andere onderwerpen. In ons land doen zich honderdduizenden gevallen van voedsel vergiftiging per jaar voor. Wetenschappelijk onderzoek en pu blieksvoorlichting moeten de salmonella's, Campylobacters en shigella's terugdringen. Snelle opsporingsmethoden met behulp van DNA zijn een wapen in de strijd. Want hoe eerder de juiste oorzaak van een besmetting vaststaat, des te eerder kan men in grijpen. Vier artikelen over de omvang en de aanpak van voedsel vergiftiging brengt TNO-magazine Toegepaste Wetenschap in het septembernummer. Dementie komt voor bij ongeveer tien procent van de mensen boven 65 jaar. In de komende veertig jaar zal het aantal demente rende ouderen verdubbelen, tenzij er een doorbraak komt in het onderzoek en de behandeling van dementie. Een aantal vormen van dementie is goed te behandelen: een op de drie mensen met dementieverschijnselen is te genezen. Maar dan moeten ze wel in een vroeg stadium worden onderzocht en behandeld. Dat schrijft huisarts W.J. Braam in deeltje 2183 van de AO-reeks (Actuele Onderwerpen), een uitgave van IVIO Lelystad. De echte perfectionist is zelden gelukkig. Zij zien zich meestal als mislukkelingen. Hoe dat komt, en wat er soms aan te doen is, schrijft prof. David Burns, hoogleraar psy chiatrie aan de universiteit van Pennsylvania (VS), in het oktobernummer van Psychologie. Onder perfectionisme verstaat hij niet: de veel voorkomende neiging om iets zo goed mogelijk te doen. Een echte perfectionist stelt aan zichzelf eisen die elke verstandige maat ver te boven gaan. Angst en depressies zijn het gevolg. Bij uitgeverij Acco is van de hand van de Leuvense professor dr. Jan de Ploey het boek Bodemerosie in de Lage Landen, een Europees probleem 18,25) verschenen. In honderd bladzijden zet de Ploey de resultaten van zijn erosie-onderzoek uiteen. De Ploey is voor leemgronden voorstander van minimale bewerking van de grond, en verbetering van de grondstructuur door het inwerken van organisch materiaal. De Griekse schrijver Herodotus van Halicarnassus is de oudst bekende historicus en journalist. Hij trok al noterend en intervie wend door het Middellandse Zeegebied in de vijfde eeuw voor Christus. Het resultaat was een geschrift van honderden bladzij den vol anekdotes, vertellingen, reisverslagen en wetenschappe lijke bijzonderheden. Onder de titel Zeer korte verhalen brengt uitgever Ambo/Athenaeum-Polak de leukste en interessantste. Onder de titel 'Jade, een hemelse steen' brengt het Ameri kaanse blad 'National Geographic' een reportage over een van de fraaiste edelsteensoorten. Dit materiaal in alle kleuren groen, wit en roze is door de eeuwen heen grondstof geweest voor kunstui tingen over heel de wereld. Aansluitend volgt een verhaal over het opgraven van 'El Mirador' in Noord-Guatemala, een van de eerste grotere steden van de Maya-Indianen van rond het begin van onze jaartelling. Door Kees Buijs „Het valt mij op dat evolu tiebiologen met veel zorg redeneren en nadenken over de afstamming van de mens. Maar erg stevig zijn hun bouwwerken niet. Hun redeneringen hangen van veronderstellingen aan elk aar." De Amsterdamse bioloog dr. Bart Voorzanger bevestigt wat we al vermoedden: weten schappelijk is er nog geen en kele zekerheid wie onze verre voorouders waren. Komen we uit de boom of uit het water? Is de mens van oorsprong roof dier, jager, wateraap, verzame laar of voedseldeler? Iedere evolutiebioloog tovert zijn of haar favoriete voorou der uit de hoge hoed. Evenals bij de goochelaar is de grote verrassing niet welk beest uit de hoed komt, maar welk beest hij er van tevoren heeft inge stopt. „De betekenis van één stukje prehistorisch bot kun je op heel verschillende manieren uitleg gen", zegt Voorzanger. „Het is maar net waarin je gelooft. Daarom is evolutiebiologie zo wel heel spannend als heel spe culatief." Veel mensen zijn met evolu- tiedenken vertrouwd. Haan stra's film over de chimpansees in Burgers' Dierenpark, afgelo pen zondag nog op de televisie, laat treffende overeenkomsten zien tussen de mens en het meest aaiHtem verwante dier. Apen zijn net ipensen, denk je vertederd. Of mensen zijn net apen. Het is maar hoe je 't be kijkt. Toch zijn mens en aap vele miljoenen jaren geleden al eigen wegen gegaan. „Het is frappant om chimps dingen te zien doen waarvan je denkt dat je ze kent Maar je moet oppassen. Een chimp die bijvoorbeeld z'n tanden ont bloot, lacht niet, maar dreigt", zegt Voorzanger. „Wat ik leuk vind aan die films, is dat je ziet hoe groot de individuele ver schillen tussen die beesten zijn." Als mannen vrouwen overheersen, komt dit doordat zij dat moeten. Als werkgevers hun werknemers uitbuiten, ligt dat aan de evolutie, die dit gedrag heeft ingebouwd in hun genen, hun erfelijke opslagplaatsen. Als mensen elkaar doden in de oorlog, komt dit door de krachten van onze genen, die leiden tot terreinbewaking, angst voor vreemdelingen, stamvorming en agressie. Deze uitspraken zijn afkomstig van sociobiologen. Er zijn serieuze wetenschappers onder, al wijzen uitspraken als deze daar niet direct op. Sociobiologen houden zich bezig met de evolutie van ge drag, en met name van sociaal gedrag. En zoals de evolu tieleer in de vorige eeuw begon met één boek van één man, Charles Darwin's 'On the origin of species', zo be gon het 'vak' sociobiologie in 1975 met Edward O. Wil son's 'Sociobiology, the new synthesis'. In dit geruchtma kende boek mikt de Amerikaan op een theorie, die vanuit de evolutie van erfelijke kenmerken het sociaal gedrag van dieren èn mensen wil verklaren. De mens heeft ge nen voor gedrag, cultuur, religie en opvattingen over goed en kwaad, beweert Wilson. Als het aan hem ligt, zijn de sociale wetenschappers voortaan brodeloos, want zijn biologie is pas èchtè wetenschap. De Amsterdamse bioloog dr. Bart Voorzanger heeft ste vige kritiek op dit soort opvattingen. Toch vindt hij, dat sociobiologen niet te snel op één hoop moeten worden ge gooid. Ondanks alle uitglijders is de sociobiologie een vak met bestaansrecht. Eind september promoveerde Voorzanger aan de Vrije Universiteit te Amsterdam op het proefschrift 'Woorden, waarden en de evolutie van gedrag'. Het verscheen bij de VU uitgeverij 27,50). Vaak trekt men een scherpe grens tussen dier en mens. Het dier zou het vooral van aangeboren eigenschappen moeten hebben, de mens vooral van aangeleerde. In zijn proefschrift noemt Voorzanger deze tweedeling uiterst misleidend, en een grandioze vergissing. - fotoanefo Vaak trekt men een scherpe grens tussen dier en mens. Het dier zou het vooral van aange boren eigenschappen moeten hebben, de mens vooral van aangeleerde. In zijn proef schrift noemt Voorzanger deze tweedeling uiterst misleidend, en een grandioze vergissing. „De mens is, net als elk ander dier, een lappendeken van aan geboren en verworven eigen schappen. Interessante ver schillen zijn er in dat opzicht niet", schrijft hij. Daarmee is de weg dus vrij voor de biologische bestudering van het menselijk gedrag. En dat is koren op de molen van de sociobiologen, die in dier èn mens dezelfde genetisch be paalde mechanismen aan het werk zien. Bij de mens zouden die onder meer genen voor ge drag, cultuur, religie en ethiek omvatten, tot superioriteit en ondergeschikheid op grond van sekse en ras toe. „Ik ben zelf wat verbaasd dat die ideeën door sommige wetenschappers worden ver kondigd en serieus worden ge nomen", zegt Voorzanger. Maar wie de opvattingen be strijdt, zoals Voorzanger doet, neemt ze blijkbaar óók serieus. „Het zijn geen kleine jongens die met deze beweringen ko men", verduidelijkt hij. „Wil son is een wetenschapper van wereldfaam, verbonden aan de eerbiedwaardige Harvard uni versiteit, en zijn ideeën hebben aanhangers gekregen. Maar zijn even bekende collega Le- wontin is er van meet af aan tegenin gegaan; eerst vriende lijk, later keihard." Wilson's denkbeelden moe ten volgens Voorzanger niet op één hoop gegooid worden met die van Richard Dawkins (schrijver van onder meer 'De zelfzuchtige genen') en Des- mond Morris (van 'De naakte aap'). „Dawkins gaat het vooral om de mechanismen van de er felijkheid; zijn uitdagende voorbeelden zijn eigenlijk bij zaak. En Morris, die aanslaat bij het grote publiek, kiest een veel mildere ondertoon. Hij heeft geen boodschap hoe je het moet zien, maar zegt: zo zou je er ook tegenaan kunnen kij ken." Met dergelijke denkbeelden kun je volgens hem leuke din gen doen in de studie naar het gedrag van dieren. „Als je op dezelfde manier over het ge drag van mensen gaat schrij ven, is dat op z'n minst interes sant. Maar er ontstaat een groot risico wanneer je die ver klaringen te serieus gaat ne men. We weten namelijk heel weinig hoe mensen zich in al lerlei situaties gedragen. Al onze kennis hierover is heel voorlopig. Je kunt alleen bewe ren hierover zekere kennis te bezittten, wanneer je gaat sjoe melen. Ik denk dat dit hier en daar in de sociobiologie ook ge beurt. En wat beslist niet goed is, is het doortrekken van deze kennis naar morele kwesties en politieke adviezen, zoals Wil son doet." Biologie zou moeten gaan over de invloed van omge vingsfactoren, vindt Voorzan ger. „En biologie ging daar ook over, totdat de aandacht ging verschuiven naar de rol van de erfelijke variatie. De storm achtige ontwikkelingen in de moleculaire biologie hebben dat bevorderd." Hij vindt dat biologen zich aan een andere grote uitdaging zouden moeten wagen: een theorie ontwikkelen over het verband tussen erfelijk vastge legde veranderingen, omge vingsveranderingen en veran deringen in uiterlijke kenmer ken van generatie op generatie. „Een verandering in tempera tuur bijvoorbeeld doet beestjes van vorm en manier van leven veranderen, zonder dat dit tot genetische veranderingen leidt. En neem de mens: door de ma nier waarop wij leven, veran deren we onze omgeving voort durend. Dat heeft weer gevol gen voor het gedrag van ons en onze kinderen. Misschien kom je ooit tot de conclusie, dat de natuurlijke selectie van geneti sche variatie een onderge schikte rol speelt in de evolutie van mens en dier. Dat zou een aardige omwenteling zij n Zo ver is het overigens nog lang niet. En erg opzienbarend belooft dit soort onderzoek voorlopig evenmin te worden. „Wellicht is het verstandig om de mens niet als eerste onder werp te nemen", schrijft Voor- zanger in zijn proefschrift. De wisselwerking tussen erfelijke en omgevingsinvloeden op de bouw van het fruitvliegjé is al moeilijk genoeg. Maar uitspraken over het fruitvliegje liggen niet zo goed in de markt als uitspraken over de mens. Juist aan die laatste uitspraken dankt Wilson's so ciobiologie z'n dubieuze faam. Misschien werpt een passage uit een interview met Wilson nog wat licht op diens gedre venheid. Hij blijkt namelijk te zijn opgegroeid in een zeer or thodox christelijk milieu. Op zekere leeftijd viel hij van z'n geloof af. Toen besloot hij in de wetenschap te gaan ontdekken hoe het wél zit. Er moest blijk baar iets voor zijn oude zeker heid in de plaats. Voorzanger: „Het doet me denken aan het kind dat op zol der de mijter van Sinterklaas vindt, en daarop tegen z'n ouders zegt: nu zal ik de boor waarmee ik geboren ben, ook nog wel vinden." Een tekening van het eerste experiment met de Maagdenburger Bollen. De herhaling van het experiment in Veldhoven. Dit keer roerden acht paarden gebruikt. Het 333 jaar oude experiment met de Maagdenburger halve bollen is onlangs in ons land herhaald. Acht paarden zorg den voor dezelfde afloop als in 1654: na een paar keer stevig trekken vlogen de twee halve bollen uit elkaar. Het gaat om een van de be kendste experimenten uit de natuurkunde, dat de kracht van luchtdruk en vacuüm aan toont. Voor de Nederlandse Va- cuümvereniging was het vijf entwintigjarig bestaan een leuke aanleiding om nog eens de proef op de som te nemen. De vacuümtechniek deed zijn intrede met de uitvinding van de luchtpomp door Von Guericke in 1650 te Maagden burg. Daarna werd de pomp gebruikt in een reeks experi menten waarmee men het be staan van luchtdruk aantoon de. Von Guericke's bekendste experiment had in 1654 te Re gensburg plaats. Twee halve bollen met een doorsnee van 55 centimeter plaatste hij tegen elkaar, met daartussen een af dichtende ring. Het geheel werd leeggepompt via een af sluitbare kraan. De luchtdruk duwde de halve bollen met zo'n grote kracht tegen elkaar, dat zestien paarden ze slechts met moeite konden lostrekken. Daarvoor was een kracht nodig van 2400 kilo. In Veldhoven herhaalde men het experiment met koperen halve bollen van precies de zelfde afmeting, en met acht paarden: de helft van Von Guericke's aantal, omdat het Hollandse trekpaard ongeveer tweemaal zo sterk is als de ma gere Duitse knol uit de zeven tiende eeuw. Na enkele pogin gen, waarbij een van de meta len dissels boog en een trek haak brak, lukte het de Hol landse paardekrachten. Een stevige borgketting tussen de halve bollen voorkwam, dat de paarden van elkaar wegstoven. Omdat de paarden in hun en thousiasme maar door bleven trekken, werden de bolhelften ernstig vervormd. Maar de proef was geslaagd. L'lVJ De dikte van de ozonlaag, die het leven op aarde I gen schadelijke ultraviolette straling van de zon,' augustus en september boven de Zuidpool een ongeil peil vertoond. Sinds men in 1979 begon de ozonlaag te, deze nog niet zo dun geweest als dit jaar. Medio bleek het ozongehalte 15 procent minder te zijn dan in i al het jaar met het laagste peil sinds 1979 was. Dit is gebleken bij een recent Amerikaans-Brits onde; de bovenste lagen van de atmosfeer.Voor dit onderzool gebruik gemaakt van meetapparatuur in vliegtuigen/ lons. Volgens de onderzoekers zijn er sterke aanwip, het verschijnsel wordt veroorzaakt door chloorfluorko, verbindingen (CFK) en met name cfk-12, dat onder drijf gassen van spuitbussen, in koelsystemen en voort gen van onderdelen van computers wordt toegepast L bindingen kunnen wel 100 jaar in de atmosfeer blijven Robert Watson, een wetenschappelijk medewerken Amerikaanse Bureau voor Ruimtevaart (NASA), onderzoek meewerkt, verklaarde dat de ozonlaag niet] boven de polen dunner wordt, maar dat dit overal zois. I Watson deed een dringend beroep op alle landen zichj sluiten bij het internationale milieuverdrag, datopjj, ber door 24 landen werd goedgekeurd. Het verdrag W produktie van bepaalde soorten chloorfluorkoolwatgj sterk te beperken en over te schakelen op minder set produkten. Die zijn er wel, maar hun prijs ligt hoger. L reden waarom de fabrikanten van cfk's niet veel haastj de produktie van deze levensbedreigende stoffen te s De Technische Universiteit Eindhoven gaat met I computerondersteunende technieken een onbemand li inrichten. Daarin zullen plaatstalen produkten wot maakt, die uit eenvoudige basisvormen zijn opgei» bots zullen de onderdelen bij elkaar zoeken, ze assemH. zonodig in elkaar lassen. Een mensenhand zal er in dep briek niet meer aan te pas komen. Het fabriekje wordt over anderhalf jaar in gebruik gi Het is de bedoeling om er op kleine schaal produkten te J waarvan de uitvoering steeds verandert. De project, waarvoor drie jaar is uitgetrokken, bedragenn miljoen gulden. De overheid draagt 2,5 miljoen gulden rest wordt betaald door de universiteit en het bedrijfslei Vóór de komst van de Nederlanders woonden Indiana^ eiland Sint Maarten in de Caribische Zee. Tijdens op hebben Amsterdamse archeologen er restanten van 1 aardewerk, sieraden en pijpen aangetroffen. Geschrevetj nen hebben altijd melding gemaakt van een onbewoond De onderzoekers hebben vanaf april opgravingen; samenwerking met het archeologisch instituut Ne Antillen. Zij wilden een beeld krijgen van de resten i Fort Amsterdam en de relatie van het fort tot het ei) vonden onder meer een skelet van waarschijnlijk eenS officier. Deze officier sneuvelde in 1644 in een gevecht i ter Stuyvesant, de latere gouverneur van Nieuw Stuyvesant zelf verloor tijdens dat gevecht een been, Tijdens het onderzoek werden ook sporen gevonden: eerste Nederlandse nederzetting uit 1631, die twee jaai| door de Spanjaarden werd verwoest De onderzoekeni het opgegraven materiaal achtergelaten op Sint Maart gelijk komt er een vaste tentoonstelling. Wel is bob meegenomen om de voedingsgewoonten van die tijdttl| deren. Het opsporen van trombose -stelseltjes in de wordt waarschijnlijk gemakkelijker door de ontwik een nieuwe stof, die de klontjes overal in het bloedvat! zichtbaar kan maken. Dit gebeurt met gemerkte ant' Momenteel is trombose in diepliggende aderen vaak i ontdekken. De röntgen-contrastvloeistof die hiervoor) wordt, moet rechtstreeks in de bewuste ader worden Dat is een technisch moeilijke en soms pijnlijke ingreep brikant Centocor Europe presenteerde onlangs in nieuwe stof, Fibriscint, die deze nadelen niet heeft. Trombose is een aandoening die ernstige klachten, durende pijn, kan geven. Bovendien kan de ziekte; zijn als de stelseltjes losschieten van de vaatwandi bloedbaan terecht komen. In de hersenen kan zo'n p: beroerte veroorzaken, in het hart een hartinfarct entail gen longembolie. Het is daarom van belang bloedstolseM vroeg stadium op te sporen. Fibriscint bevat antilichamen: minuscule speumew] zich alleen hechten aan fibrine, het voornaamste van bloedstolsels. De toediening gebeurt met een ge tie, waarna de speurneuzen zich in het bloed verspreital radio-isotoop zorgt ervoor dat eventuele stolsels dankzij r merkte antilichamen zichtbaar worden. Het stof dat zich op sommige plaatsen tussen de ste vindt, bereikt op sommige plaatsen veel hogere temp dan tot nu toe werd aangenomen. Tot nu toe dachten o kers dat dit zogenoemd interstellair stof nergens w; dan 250 graden Celsius onder nul. Maar volgens de Gra wetenschapper drs. A. Leene bereikt het op sommige pi zelfs een temperatuur van 120 graden Celsius boven nul. Leene stelt dit in zijn proefschrift waarop hij onlang® Rijksuniversiteit Groningen promoveerde tot doctor in*1 en natuurkunde. Hij gebruikt in zijn onderzoek gegWf de IRAS-satelliet in 1983 tien maanden lang verzamel® J Het bestaan van interstellair stof was al bekend, i menstelling niet. De temperatuur van het stof beri tot nu toe aan de hand van de afstand tussen het stof en ee bijgelegen ster. Het stof wordt namelijk verwarmd d licht van de sterren, zoals de aarde door de zon ver wordt. Die ramingen zijn onjuist gebleken, aldus I IRAS-metingen blijkt dat het stof warmer is. Leene d»! dit komt door de samenstelling van het stof. Daarin flW- gens hem deeltjes die het licht opnemen en die i' warmd worden. Het proefproject Twente Technovia in Enschede, c ten leiden tot een technologisch themapark van EuropJ re, stopt 1 november. Er is geen geld om de exploitatie zetten. De financiële problemen van het proefproject zijnv langrijk deel veroorzaakt door de tegenvallende belai- Het bestuur was in z'n begroting uitgegaan van yijfBSJ bezoekers per jaar. Maar het in december vorig jaar 8' centrum heeft er toe nu toe slechts ruim tiend begroeten. Het proefproject, dat drie betaalde medewerkers en 21 Ver van mijn k.151 bedshow il komende seizoen pre- irt Han van de Meer fyir van mijn bed show' ie vrijdagmiddag in een klstreekse uitzending. eerste aflevering be dt uiteraard aandacht ie Wereldvoedseldag. vast onderdeel in de iv wordt een bezoek aan exotisch restaurant in erland- Ditmaal is de kkaanse keuken aan de Voor zang en dans in uitzending zorgt het ge- hap Jolocamba uit El ador, de Venezolaanse ep Soledad Bravo en een ueres uit India. Passies Let een Gouden Kalf be- onde serie 'Passies' van vier Koning begint van- 0d met de aflevering "Het ouwen'. Deze documen- re is gewijd aan de Belg ■go Rans beek, die een pas- jheeft voor wilde dieren. vrouw deelt gelukkig v hartstocht. Van Rans- Jek houdt tijgers, poema's, ren en apen. De dieren zit- i meestal in hokken, maar gezin gaat er mee om of het poesen en honden The fifth |ffl.50J missile ponica zendt vanavond de jer uur durende tv-film e fifth missile' in twee de- uit. Het Amerikaanse puna speelt zich af aan oord van de atoomonder- «ër USS Montana, die 24 imraketten aan boord *ft. Het schip neemt deel n een geheime missie, echts drie hoge officieren eten dat 'Operation Fire' sdoeld is om de bemanning testen. De 'jongens' zelf lorden in de waan gebracht, pt Rusland een oorlog is be nnen. Voor alle zekerheid *ft men echter vier raket- vervangen door losse dders. 20.15 Der Alte e bekende en vooral bij da- es geliefde pianist Wolf ing Dietram beschikt over i superieure muzikaliteit. mens heeft hij echter »gst twijfelachtige nor- tn. Hij laat de jonge Una, -e van hem in verwachting i, stomweg in de steek en be- Int een relatie met de vrouw in een succesvolle arts. Op ikere dag wordt hij ver- wrd. Strassen- klnder indrukwekkende film ^an Martin Bell uit 1984 hetst zonder commentaar iet straatleven van jongeren Amerika met prostitutie minderjarigen, drugs- ndel, vertwijfeling, ziekte a zelfmoord. 99J I»' m - M i I$llool Ml' hierop luim J' M oniimpr tent ifmbiHsHi UTtH I" WUB/K Itfffl 0C OUDE. Goeie Jenade. mijn hoof (Ttolt er no^ ligers telt, is volgens drs. K. Cornelisse, proje Twente Technovia, uitgegroeid tot een belangrijk project. Tal van mensen zonder werk leren er on computers wat hun kansen op een betaalde baan verf Het bestuur van Twente Technovia wil de plannen v°"I groot themapark met die naam nog niet laten varen erkent dat de mogelijkheden voor zo'n aanpak door n i lukken van het proefproject aanzienlijk zijn verminden Het leven in de Noordzee en de Waddenzee wordt fosfaten, algen, verontreinigingen en grootschalig 1 Maar voor een degelijke onderbouwing van het veel aanvullende kennis nodig, onder meer over de n» milieuverstorende stoffen die via de atmosfeer in zee over de gevolgen van de aantasting van de zee. Daarom hebben Rijkswaterstaat en het Nederlands J voor onderzoek der zee een overeenkomst gesloten ove ,J voeren van beleidsgericht ecologisch onderzoek op en Waddenzee. Aan het onderzoek gaan verscheiden schappelijke, overheids- en andere instellingen de kom ren meedoen.

de Stem | 1987 | | pagina 22